Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

NATURA 2000 za plotom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Kccúrkovo

- k.ú. Jasenová Výnos MŽP č.3/2004-5.1 z roku 2004 časť 342. Choč SKUEV0305 len 5 najprísnejší stupeň , pravdepodobne aj chybným zadaním. Od roku 2006 žiadosti o nápravu. Jediná odpoveď v roku 2006 - oprava žiadna. Je rok 20017 !!! Žiadaš platby na Naturu 2000 /lesné územia, pretože tam nehospodáriš/ podľa PPA nemáš nárok pretože sa nenachádzajú podľa databáz / evidovaných v GIS vrstvách/ , ktoré spravuje TANAP a cez riaditeľstvo ŠOP v B.B. tečú do NLC Zvolen a následne PPA. A to aj lesné porasty ktoré boli v 5 najprísnejšom stupni ochrany od roku 1984 kedy bola vyhlásená rezervácia CHOČ Ministerstvom kultúry !!! Upozorníš všetkých kompetentných na nadradenosť spomenutého výnosu a nič. A tak vypisuješ a čakáš.
Realita - v 5.st. sa budovala cesta I/ 59 (pruh pre pomalé vozidlá) zasahujúc do lesných porastov v 5. st. bez posúdenia EIA., poľnohospodári intenzívne hospodária na lúkach a poliach v 5. st. a IBV v sa tiež uskutočňuje na parcelách uvádzaných vo výnose atď...atď.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... takychto pribehov su desiatky, ak nie stovky ... Od roku 2011:
https://pado.blog.sme.sk/c/276... ,

cakam na odpoved na konkretnu otazku: "Aky predmet ochrany zanikol v lokalite PP Vyhnianske travertiny?" a odpoved ziadna. Iba kopec slovnej hlusiny ... Hrame sa tu na geoparky, v podobe Vyhnianskych travertinov tu mame unikatny vyver mineralizovanej vody v stredoslovenskych neovulkanitoch ..., ale na taak "niekoho" sa PP zrusi, lebo ... Vola sa to "predbezne vyradenie," aby nebol prusvih ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vznikol tam predmet ochrany záujmov miestneho oligarchíka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

http://www.vodnyrajvyhne.sk/

Hrozilo, ze ... , co ak by sa nieco stalo, tak sa preventivne vyradi zo zoznamu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Proti všem? (Alois Jirásek)

Ani na tretie prečítanie som nepochopil zmysel vášho článku, snáď okrem potreby pochváliť sa, že otázkam okolo Natury 2000 sa príliš nerozumiete.

Čo by teda podľa vás mala urobiť ŠOP? Zrušiť to územie? Nemôže, pretože by to bol infringement a Slovensko by platilo. Má zrušiť tú skládku? Nemá na to dosť síl a čosi mi našepkáva, že keby ju chceli premiestniť kdekoľvek, tak vy a ďalší aktivisti by ste boli proti.

Martinský les je pomerne významná lokalita, najmä geneticky, a aj keď je smutné, že tam vietor navieva bordel, tak tie gény to prežijú až do uzatvorenia skládky. Je možné ich využiť aj založenie nových porastov druhov duba, ktoré sa tam vyskytujú.

Čiže, opäť - kritika bez návrhu riešenia.

Vám sa možno sústava Natura 2000 zdá zbytočná, pretože len veľmi hmlisto tušíte, čo to asi tak môže byť. Lenže bez nej by sme nemohli byť v EÚ. Áno, sklopili sme pred Bruselom uši a to za výdatného prispenia vašich kamarátov z mimovládok, ktorí rozmanito "bonzovali" Bruselu, že podľa nich Slovensko má určitých biotopov viac ako uvádzala ŠOP a teda má vyhlásiť aj viac tých území európskeho významu.

Teraz to rozšírenie kritizujete? Veď presne rovnako to bolo aj s tými národnými parkmi, len do tých nás ani žiadna EK nenútila. Teda nie presne rovnako - Natura 2000 je aspoň založená na vedeckom postupe - najprv sa zistí, koľko akého biotopu na Slovensku máme, potom nás nútia z každého vyhlásiť "primeraný" počet chránených území. To národné parky sa vyhlasovali "od buka do buka".

A áno, Natura 2000 nie je bezzásahová a nenúti nás hrať sa na "divočinu", možno to vám tiež vadí, pokiaľ to náhodou viete.

Aby som to už nenaťahoval - zase raz typický článok človeka, ktorý nič nerobí, ale kritizuje každého, raz lesníkov, raz (štátnych) ochranárov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... Vase texty su sice dlhe, ale to je tak vsetko ... Najprv si upracte u seba:


https://domov.sme.sk/c/2040849...

https://www.aktuality.sk/clano...

https://www.cas.sk/clanok/1187...

Mozem a budem pisat o com chcem, pane ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vaše sú zas krátke

a úplne od veci. Plus opäť o niečom, o čo nič neviete. Ale to neprekvapuje...

PS: Ja vari nemôžem písať o čom chcem?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vy viete, ze ja nic neviem ... ??? Iste. Takto presne komunikuju ludia, ktori su v tejkto krajine na strabe podvodbnikov, zlodejov, tunelarov ... My nic nevieme, nerozumieme nicomu, nevidime do veci ... , lebo viete iba Vy. Kto, kedy, ako, preco a komu ... "do vrecka" ci z "vrecka" ... Nejaka Lapinova Vas predsa nebude trapit, ved Vam len nastavuje zrkadlo, cez ktore ste radsej prevesili zaves, len aby ste sa nevideli v plnej nahote.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

???

Ak niečo neviete, tak niečo neviete. Ak to, pre kristových päť nôh, súvisí s tým, na koho strane som? Logika vám nikdy príliš nešla.

Prvý krát ste dnes logiku porazili už vo chvíli, keď ste sem zavesili tie smiešne linky ako odpoveď na to, že som si dovolil sa zastať ŠOP... Pokiaľ v tom fakt vidíte serióznu reakciu k veci, mali by ste sa nad sebou vážne zamyslieť. Niečo nie je v poriadku a to niečo je vo vás ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Doplním históriu 3. etapy a rozhodnutie

v roku 2007, požiadal prevádzkovateľ o stavebné povolenie na 3. etapu s kapacitou 550 000m3. Skládky s kapacitou nad 250 000 m3 mali prejsť podľa platného zákona č.24/2006 Z.z. posudzovaním vplyvov na ŽP, tzv. EIA. Napriek jasnej dikcii Zákona, zamestnankyňa MŽP Viera Húsková, rozbehla len zisťovacie konanie, v ktorom sa rozhodla, že EIA nie je potrebná.Územie Natura 2000 v priamom susedstve, tiež nebolo postačujúce- poniektorí si myslíme, že práve toto susedstvo by mali byť dôvodom na EIA v prípade podlimitného návrhu kapacity skládky.
Na základe tohoto rozhodnutia SIŽP povolila výstavbu.
Pri kolaudácii v r.2009 nikomu nevadilo, že nie je dodržaný požadovaný odstup od hranice lesa 50m.
V roku 2017 bol bez oznámení a stavebných povolení posunutý plot a rozšírená 3. etapa - smerom k územiu Natura 2000.
Nasledovalo trestné oznámenie a zistenie- skúste si tipnúť...nikto nič neporušil
Začiatkom prázdnin prevádzkovateľ skládky požiadal MŽP o zisťovacie konanie vo veci navýšenia kapacity o 66 000m3.
Dotknutá verejnosť žiadala o rozhodnutie konať posudzovanie vplyvov, dokonca aj pre celú 3. etapu, aby sa občania dozvedeli o možných vplyvoch celého telesa. (už roky sa sťažujú na intenzívny zápach zo skládky v obytných zónach)

vypíšem niekoľko dôvodov, prečo by malo prebehnúť posudzovanie vplyvov:
1. občania majú snahu ukončiť skládkovanie v danej lokalite po naplnení už vybudovaných kapacít- v máji 2017 odovzdaná petícia s 1375 podpismi
2. susedstvo chráneného územia siete Natura 2000
3.Program odpadového hospodárstva určuje citlivé posudzovanie potrieb budovania nových skládkovacích kapacít. Rezortný orgán doporučuje navrhovanú činnosť posudzovať.
4.Nejasnosti okolo skutočne vybudovanej a skolaudovanej kapacity, teda čo bolo vybudované a skolaudované v roku 2009, keď v roku 2017 vraj dobudovávali kapacitu podľa stavebného povolenia z roku 2007, lebo vraj v 2009 sa vybudovala akási menšia kazeta, no a teraz je ešte potreba aktualizovať projekt uzatvorenia a rekultivácie lebo podľa prevádzkovateľa " v plnej miere
nezohľadňuje súčasný tvar telesa skládky"
5. občania nedôverujú bezpečnosti prevádzky ani tomu, že je prevádzkovaná v súlade s platnou legislatívou

MŽP však rozhodlo, že posudzovanie nie je potrebné,
toto svoje rozhodnutie zdôvodnilo nasledovne:
1. rozhodnutie o umiestnení stavby bolo vydané pred účinnosťou zákona
č. 127/1994 Z. z. o posudzovaní vplyvov (účinnosť zákona bola od 01. 11. 1994)
nemohol byť retroaktívne vykonaný proces posudzovania vplyvov na životné prostredie
a zdravie ľudí podľa uvedeného zákona.
(pre vysvetlenie- toto rozhodnutie nie je stavebným povolením, je to rozhodnutie, že na daných pozemkoch sa môže vybudovať skládka; pre posudzovanie vplyvov v ňom nenájdete relevantné údaje ako kapacita a technické riešenie, tie obsahuje stavebné povolenie)
2.Po preskúmaní mapových podkladov a histórie lokalizácie prevádzky skládky
odpadov „Červený majer - Senec" aj vo svetle súčasných povolení a aj na základe
určitých vyjadrení zo dňa 28. 09. 2016 na zasadnutí komisie životného prostredia, kde sa rokovalo o rozšírení či dobudovaní skládky odpadov Senec, ale aj na základe
integrovaného povolenia č.: 7339-7616/37/2016/Sob/374390107/Z3,...
(top sú určité vyjadrenia komisie žp v Senci -obsahom spisu nebola zápisnica z tejto komisie, keby aj bola na akékoľvek vyjadrenia je prevelice skúpa. Avšak vyplývajú z nej 2 veci rokovalo sa o úplne inom projekte rozšírenia 3. etapy s kapacitou 370 000m3 a komisia sa uzniesla, že si počká na EIA)
3. SIŽP sa nevyjadrila , takže súhlasí

momentálny stav- rozkladové konanie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odkazy pre nadšencov

priebeh a dokumentácia konania :
https://www.enviroportal.sk/sk...

zápisnica z komisie žp:
https://www.senec.sk/userfiles...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Ľubomír Belák: Milý Maroš Kramár, herec a môj priateľ, 30 015
 2. Transparency International Slovensko: Skončí s Ficom klientelizmus v rozdávaní premiérskych dotácií? 8 278
 3. Radovan Bránik: Prestaňte klamať o Ficovi 4 087
 4. Ľubomír Belák: Dve otázky pánovi Kiskovi 3 893
 5. Stanislav Martinčko: Bude teraz R. Fico Hlavný štátny radca namiesto M. Troškovej?? 3 687
 6. Tomáš Molčan: Demokracia nie je dobrá vec 3 569
 7. milan resutík: Dobre sa pozrite! 2 699
 8. Matúš Nakata: Béla Bugár je horší než Fico! 2 348
 9. Danica Chames: Keď do predajne áut vstúpi žena... 2 312
 10. Eva Chmelíková: Výnimočné deti...ako ich vidíme? 2 210

Rebríčky článkov


 1. Marian Smolík: Povery 3: Sú dospelí inteligentnejší než deti?
 2. Ladislav Boršoš: Zomrel Michal Horský...
 3. Miroslav Mikuš: De iure,de facto,per analogiam-je to možne?
 4. Miroslav Mikuš: De iure,de facto,per analogiam-je to možne?
 5. Jonáš Štepita: Národný dopravca nakupuje súpravy, ktoré majú v Česku problémy
 6. Juraj Kusý: Najlepší slovenský román 21. storočia
 7. Roland Ondrus: Čo teraz?
 8. Petra Ratajová: Kúpa nehnuteľnosti v Anglicku
 9. Ľudovít Daňo: OBETOVANÝ PELLEGRINI A PORIEŠENÝ KATRINEC
 10. František Bednár: „Apolitický“ protest za „Slušné Slovensko“ a mocenský boj oligarchie

 1. Talian Roda roky podnikal s manželom šéfky daňového úradu
 2. Feldek: Už sa to nedá zastaviť, verím, že vznikne nová politická strana
 3. Vzdať sa právomocí, ktoré plynú z prerozdeľovania miliárd
 4. Dobré ráno: Boli sme v kalábrijskej Bova Marina, kde sa o mafii nesmie hovoriť
 5. OTO, anketa, ktorá zabrúsila do totálneho suterénu
 6. Adela Vinczeová odkazuje, že nie je čas na hnev. Koho to naštvalo?
 7. Ruské voľby sa skončili, prezidentom zostáva Vladimir Putin
 8. Ruské voľby sa skončili, prezidentom zostáva Vladimir Putin
 9. Dokumentaristka: Vyrastá generácia, ktorá vie jesť len vyprážaný syr a hranolčeky
 10. KDH opúšťa Alojz Přidal, odchod podľa neho zvažujú aj ďalší členovia

 1. Martin Mojžiš: Bugár je odporný človek
 2. Béla Bugár a deštrukcia štátu
 3. Mojžiš: Pán Pellegrini Vaša vláda bude vládou pohŕdania životom a prácou Jána Kuciaka
 4. Kiska hrozí, že Pellegrinimu zoberie poverenie, Smer pri ministrovi vnútra tápe
 5. Kňažko naživo na OTOvi: Ministrom financií by mal byť Bašternák, ministrom vnútra Kočner a premiérkou Trošková
 6. Zapichnú kolík a zaberú si zem. Európske agrodotácie sú eldorádo mafie
 7. Slováci nevzdávajú boj za slušnú krajinu, v Bratislave vyšlo do ulíc 65 000 ľudí
 8. Marek Vagovič: Fico sa nám arogantne smeje do tváre
 9. R. Pado: Keď sa skončí táto noc...
 10. Ján Štrasser : Výsledky volieb do NR SR 2016

Už ste čítali?