Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na mincí je cisár (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zakladna otazka je kolko by sa teda vyzbieralo asignovanou danou... Ak by to bolo cca tolko kolko cirkvi dostavaju od statu, tak sa nie je kam ponahlat.

A co sa tyka uskromnenia, vzdy sa da, ale prakticky by to znamenalo odkladanie udrzby a oprav, setrenie na kureni, elektrike a podobne. Ale samozrejme by klesli aj mzdy knazom a myslim ze o to ide autorovi ked hovori o laske cirkvi k peniazom... a pravdepodobne by sa cirkev snazila od ludi vyzbierat viac penazi. Aj ked si myslim ze tu velky potencial uz nie je....

A absolutne nesuhlasim ze sa cirkev miesa do veci do ktorej jej nic nie je. V skutocnosti sa vyjadruje len ku uzkemu okruhu otazok.... A krestania su rovnaki obcania a platcovia dani ako ini, takze cirkvi maju mandat sa vyjadrovat...

A na druhej strane - tento model cirkvi nevymysleli, akurat maju tu smolu ze dokazu akumulovat majetok (co sa o nasich politikoch neda povedat - teda ak nehovorime o ich osobnom majetku) - a su teda vitanou dojnou kravou pre vseliakych politikov, a vobec nehovorim iba o komunistoch...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Štát platí iba mzdu pre kňazov. Hoci majú niektorí vyštudovaných aj viac vysokých škôl, ich priemerný plat je blízky minimálnej mzde.
Nič viac štát neplatí.
------------------------------------------------------------------ ----
Keby mal štát namiesto týchto biednych platov kňazov začať platiť údržbu a opravy historicky cenných cirkevných budov a umeleckých diel, platil by Cirkvi omnoho viac ako dnes, keď si ich veriaci sami udržiavajú zo zbierok..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

meh

Suhlasim, ze sucasne financovanie cirkvi je racionalne neobhajitelne. Alr to je u mna napriklad aj zastrckove platenie za RTVS.
Cirkev by mohla mat statut normalnej neziskovky, alebo obcianskeho zdruzenia. Ludia by im mohli poukazat 2% z dani ak to uznaju za vhodne a vidia v tom bohumilu cinnost. Tiez maju cirkvi najroznejsie zbierky a prispevky, ktore sa pokial viem stale nezdanuju.
Ludia mozu dobrovolne prispievat na mesacnej baze nejakym evrickom pre svoju farnost...

Stat sa urcite postara o sakralne stavby, ktore maju historicku hodnotu (nie tie planet expresy)
Stat by tiez mohol vypisovat granty z usetrenych penazi a ak cirkev vyhra, moze napriklad financovat cirkevnu skolu pre deti zo socialne slabych rodin.

Nikto ani nebrani cirkvi podnikat... mozu mat cirkevne pivovary, farmy, dielne... ako kedysi...

Pri sucasnom stave si mozme predstavit povedzme scenar, kde o par rokov tu bude dostatok vyznavacov radu Jedi, takze sa zapisu ako registrovane nabozenstvo a z toho titulu budu mat narok na poberanie prispevkov. Som zvedavy kolko kritiky na financovanie potom pride priamo od ostatnych cirkvi :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co sa tyka tych sakralnych stavieb - ich udrzba je financovana cirkvou ako vlastnikom. Je ale pravda ze tak ako kazdy iny moze cirkev poziadat o dotaciu pri vacsich rekonstrukciach. Na druhej strane sa ti tam nasackuju pamiatkari, ktori predmetnu rekonstrukciu predrazia a administrativne skomplikuju.

Takze navrhujes ze stat nebude platit knazov ale bude platit udrzbu historickych budov vlastnenych cirkvou? Mas to nejako prepocitane? Ze ci cisty prinos pre stat bude plus alebo minus?

Cirkev nema co podnikat. Mozno iba ak v oblastiach ako vydavatelstva, (krestanske) radio alebo TV a podobne. Ak nejaky podnikatel citi potrebu financovat niektore aktivity cirkvi, tak nech to robi.... Ale spajat to dokopy - naco???

Co sa tyka cirkvi radu Jedi - keby to bolo take jednoduche, tak uz tu taketo cirkvi mame a niekto na tom ryzuje....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S historickym dedicstom opatrne

Co sa tyka sakralnych stavieb, tak tam by mal stat prispievat, specialne na budovy, ktore nie su na sakralne ucely vyuzivane dostatocne alebo vobec. Napriklad drevene kostoliky na vychode.
Je to nasa historia, tak ako povedzme hrady. Tie tiez nerekonstruujeme pre obranu vlasti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečo nie na tie, ktoré využívajú občania SR? To akože sú nejaký menejcenný?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľavicový liberalizmus

Prečo vás trápi zrovna zrovinka financovanie Cirkvi? Ani jeden argument, prečo by sa to malo týkať len a len Cirkvi. Prečo autor neprichádza s komplexným riešením rovnocenným pri športe, kultúre, školstve, atď ? Lúčnica dostáva pravidelne dotáciu na svoju činnosť hoci si na seba zarobí svojou produkciou a viac na jednoho Lúčničiara ako na jednoho kňaza, samozrejme to už nenájdeme u našich ľavicových liberálov, že treba zaviesť asignačné dane, samofinancovanie pre Lúčnicu alebo im podobných. A nejdem rozoberať iné činnosti ako sú futbalové štadióny, Národné tenisové centrum, Matica, partaje a mnohé ďalšie, ktoré ľavicovým liberálom neprekážajú.

Takže také to typické ľavicové "nie som proti veriacim, nie som proti cirkvám ..." , ale hlad na vás a podobné ataky nijako neprekvapia.
Kedysi som vyrátal, že veriacim stačí cirka 50€ ročne na veriaceho na zaplatenie súčasnej dotácie od štátu. Pre aktívnych veriacich by to bola maličkosť asi 1 € týždenne na vyše. problém to spôsobí štátu, pretože veriaci potom by požadovali platenie za to, že štát neplatí plnú výšku sociálneho zabezpečenia. Preto súdruhovia liberáli sa bránia skutočnej odluke a tak budú o nej radšej len kecať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tanečníci z Lúčnice ani futbalisti nám nekecajú do života . Cirkev bohužiaľ áno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ako ti kecajú do života? A Lúčnica či futbalisti majú obmedzené právo na vyjadrenie názoru?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tiež som zvedavý, ako ti Cirkev "kecá do života".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ondrej, to nie je Cirkev, čo ti hovorí,

že zle žiješ. To sa ti iba ozvalo tvoje vlastné svedomie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No dobre, ale Cirkev propaguje "kompas svedomia", čiže Desatoro Božích prikázaní.
Preto prekáža nemravám, zlodejom a oplzlákom :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kandeláber

Nuž je pravda, že po počiatočnom nadšení najmä RKC, ktorá si v 90-tych rokoch, podobne ako Matica slovenská, myslela, že bude morálne riadiť spoločnosť. Neskôr sa "morálne" pôsobenie cirkvi na celú spoločnosť na základe odporu spoločnosti zmiernilo.

Pravdou tiež je, že nech napíšem čokoľvek, budeš to bagatelizovať, tvrdiť, že tebe to nevadí, že to nie je pravdy, že to je iba môj názor a blablabla.... ( takých diskusií už bolóóóó..).

Takže napríklad môj subjektívny náhľad:
- priamy vplyv nevypovedateľnej Vatikánskej zmluvy na štát...
- snaha o oficiálny zákaz predaja cez sviatky v obchodoch...
- verejná kritika a pokus o cenzúru umeleckých diel ( známy umelecky vynikajúci plagát ukrižovaného na lone ženy k filmu Larry Flint a v 90-tych rokoch aj priame ovplyvňovanie TV programov, odpor voči knihám, ako napríklad o Poterovi, da Vinciho kód )
- pokusy o verejné ovplyvňovanie života mládeže ( nesúložiť !, arc. Sokol )
- priame zasahovanie do života ľudí na malých dedinách ( napríklad "morálny" zákaz práce v nedeľu )
- priame ovplyvňovanie nezletilej mládeže v "apolitickej" škole
- verejný boj proti LGBT a sobášom homosexuálov

A tiež "humorné" maličkosti kresťanov priamo zasahujúce do slobody človeka: na Veľký piatok som si objednal v reštaurácii v Dubnici nad Váhom rezeň, čo čašníčka hlasno a verejne komentovala tak, že ma označila za pohana! Podotýkam, že neoddeľujem členov cirkví a ich správanie od cirkví a ich správanie, pretože sa správajú iba tak, ako im cirkev káže!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čo čakáš od človeka, ktorý vyrástol v komunistickej rodine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď niekto verejne prezentuje svoje názory a snaží sa ich presadiť, tak ti vlastne "kecá do života" ...ty budeš určite liberál.
*
Môžem ťa upokojiť, môžeš pracovať v nedeľu, súložiť s kým chceš (ozaj nevadí ti dúfam, že až od 15 rokov veku, ale tam ti do toho kecá štát, nie Cirkev), jesť mäso cez pôstne obdobie, chodiť do obchodu aj v nedeľu a žiť v jednej domácnosti s kým chceš ty a nie susedia.
*
Áno, som ironický a to sa ešte brzdím. Do tvojho života reálne "kecá" Ústava SR, jej právny rámec a z toho vyplývajúce konzekvencie.
To, že si necháš do svojho obeda kecať od čašníky (ostatné nejdem rozpisovať) je problém tvojej mentálnej výbavy.
*
Ozaj a povedať alebo šíriť svoje názory môže každý. To znamená aj ty, aj osoby s poruchou sexuálnej orientácie, aj Cirkev.
Čo má reálny dosah na tvoj život, je právny rámec štátu. Ak získajú väčšinu v parlamente priaznivci homosobášov (ako napr. teraz v Rakúsku), tak to budem musieť strpieť. Lebo , chvála Bohu, máme demokraciu. Akú-takú, ale máme.
Mám toho viac, ale za volantom sa zle píše, ale v školách rodič vyberá či dieťa pôjde na predmet Náboženská výchova alebo Etika. Kým za komunistov sme povinný výplach mozgov absolvovali všetci bez výnimky a bez možnosti výberu !
...aj preto neočakávam z tvojej strany nejaky pokus o pochopenie napísaného.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kandeláber

Nuž nič iné, ako rozzúrenú kresťanskú rekciu bez tolerancie a nič rozumnejšie som od teba ani nečakal......

Áno, som konzervatívny liberál...

Áno, rešpektujem právo spoločnosti vopred predpísaným a ústavne schváleným spôsobom vydávať zákony, vyhlášky, predpisy k riadeniu spoločnosti...

Iba by som namietal, že samozrejme rešpektujem právo každého, teda aj veriacich, aj RKC na názor a právo ho aj slobodne vyjadriť. Avšak očakávam, že to bude vyjadrenie rovnocenných partnerov a nie pseudoautority, ktorá sama seba postavila na piedestál všeobecnej morálnej autority, súc samá absolútne bez morálky a bez hanby!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Si ma pobavil, že rozzúrená kresťanská reakcia.
Aj som sa zasmial, lebo som si predstavil, ako zúrivo mávam malým drevenným krížikom a fŕkam svätenú vodu na displej... no ale vážne.
Kydať špinu na Cirkev, to je také konzervatívne liberálne.
Povedz, pomyslel si aj na tie tisícky rehoľných sestier, ktoré sa s láskoy starajú o ťažko chorých, postihnutých či tých najbiednejších na celom svete. Si vedomý toho, že tí netolerantní kresťania, ktorí nechú ti dovoli v nedeľu robiť, sa každoročne poskladajú niekoľkými desiatkami miliónov Eur na rôzne dobročinné projekty a mnohí v nich pracujú ako laici ?
Bez televíznych kamier, bez reklamných kampaní... vieš, toto jadro Cirkvi, nie arcibiskup, nie padlý kňaz...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kandeláber.

To je také slovenské blábolenie, "že kydať špinu". Vyvoláva to slovný dojem niečoho strašného a smrteľne vážneho priestupku. Ja žiadnu špinu na nikoho nekydám, odpovedal som iba na tvoju všetečnú otázku.

Pomyslel som na tisícky rehoľných sestier, som si aj vedomý zbierok veriacich, ako aj ostatných pozitívnych činností cirkví a náboženských skupín celého sveta.....

Ale vyvážia tieto pozitíva prehrešky RKC a iných náboženstiev, ako je šírenie náboženstva ohňom a mečom, početné krížové výpravy a náboženské vojny, výchova detí bitkou a týraním, vedením Slovenského fašistického štátu kňazom, prznenie malých detí kňazmi, mučenie, vraždy a vojny šírené veriacimi všetkých cirkví sveta zrejme, ako tvrdí Biblia, pod hlavičkou toho istého boha pre celý svet.....?

Vyvráti - či nevyvráti? ( Upozorňujem že pre neveriaceho neplatí axióma, že ten a ten pápež sa predsa vtedy a vtedy ospravedlnil za prehrešky cirkví, hlboká ľútosť a ospravedlnenie nestačí.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mal by si sa doučiť históriu, Jaronpb.
Nie opakovať nezmysly z VUML.
Križiacke výpravy boli zčasti odpoveďou na šíriaci sa Islam.
Do roku 1095, keď bola vyhlásená prvá križiacka výprava, si islam podmanil až dve tretiny nie­k­dajšieho kresťanského sveta. Kresťanstvo sa dostalo do bodu, keď sa muselo ako náboženstvo aj ako kultúra buď začať pred inváziou islamu brániť, alebo sa dať pohltiť, tak ako sa to stalo východným kresťanom (časti terajšieho Turecka ako Kapadocia, Efez, boli kresťanské. Istanbul sa niekedy volal Konstantinopol )
„Násilie v čase križiackych výprav bolo súčasťou života. To, čo robilo násilie dobrým alebo zlým, bol úmysel páchateľa. (toto je nestráviteľná veta pre niekoho, kto nemá šajnu o reáliách 11.storočia... ) Je férové povedať, že križiacke výpravy zdržali postup moslimských impérií - zvlášť Otomanského - smerom do Európy dosť dlho na to, aby sa Európania mohli účinne brániť.
Objektívne zhodnotiť križiacke výpravy si vyžaduje viac, ako tresnúť do vetra "šírenie náboženstva ohňom a mečom ".
Dnes sa križiacke výpravy odsudzujú aj pre obrovský masaker, ktorý po dobytí Jeruzalema údajne nastal. Podľa súčasných vedeckých poznatkov sú však takéto informácie zveličené.
***
Prznenie malých detí kňazmi je schvaľované Cirkvou (?) , alebo výchova detí bitkou a týraním, Cirkev viedla Slovenský fašistický štát ?
Nie, už naskrze nevieš, čo by si povedal, jednoducho máš v tom chaos a keď si konfrontovaný so skutočnosťou, tak si bezradný a iba bezhlavo kydáš...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Miroslav Pollák: V sekte sa nerozmýšľa, v sekte sa poslúcha 2 587
 2. Dominika Ošková: Ako som sa na Luníku IX ocitla 961
 3. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 825
 4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (22. - 28.2.1919) 765
 5. Paula Kentošová: Budem brať drogy až kým neumriem 764
 6. Jozef Legény: Vallo deň 76 - mestský podnik uložený ad acta 698
 7. Soraya Alexiou: Iracký Kurdistan.. 4 roky po páde diktatúry - časť I. 632
 8. Martin Droppa: Pani Čaputová, nevzdávajte sa! 613
 9. Eva Gallova: Nórske občianstvo môže dostať len človek, ktorý dokáže inému podať ruku 518
 10. Oliver Andrejčák: Bude Fico na novinárov útočiť aj fyzicky? 506

Rebríčky článkov


 1. Ján Dulovič: Utrime si kropaje, pred nami je Veľká Mača…
 2. Simona Šarlayová: Môj denník Holandskom I.
 3. Tomas Bily: Život s nástenkou
 4. Kristína Jakubičková: Trampoty tridsiatničky
 5. Michal Lajcha: Aká je súvislosť medzi povinným celibátom a pedofíliou?
 6. Martin Turčan: Jane Goodland
 7. Mária Mačalová: Z denníka nastávajúcej mamičky - 1. časť
 8. Milan Bartos: Podnikateľské dobrodružstvo v Karibiku
 9. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, II.
 10. Ronald Szapáry: Spomienka na leto Roháče

 1. Framári prerušili protesty, po odchode z Bratislavy pripravia generálny štrajk
 2. Špeciálna prokuratúra nevylučuje, že preverí telefonát Fica s Vadalom
 3. Telefonát pánovi Úžasnému
 4. Rok po vražde je Slovensko ešte surovejšie
 5. Dobré ráno: Fico si volal s Vadalom, ukázali podľa Talianov odposluchy
 6. Prehrali sme, priznávajú a opúšťajú Mayovú. Brexit mení britskú politiku
 7. Paul Stastny pre SME: Otec dosiahol ako človek ešte viac ako hokejista
 8. Fico, Danko, Bugár, choďte už preč. Pozrite si zhromaždenia na východe
 9. Námestia sú opäť plné, ľudia si pripomínajú prvé výročie vraždy Kuciaka a Kušnírovej (fotogaléria)
 10. Najväčšia včela na svete sa na 38 rokov stratila. Teraz ju znova našli

 1. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 2. Birmovaný súdruh .
 3. Marek Vagovič: Fico má v očiach veľký strach. Ide mu o všetko
 4. Remišová (OĽANO) odkazuje ministerke Lubyovej: My sa nevzdáme
 5. B.Kačáni: Nezávislosť médií a iné prepletence
 6. Smer mafia: Fico telefonoval s Vadalom, píšu talianske noviny
 7. Šefčovič kandiduje za Troškovú, Vadalu, Bašternáka, Kočnera a Zszuzsovú
 8. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 9. Mikloškov pamätný prejav: Marec 2018 nech navždy straší tých ktorí chcú zneužívať moc
 10. Fico útočil na novinárov: Som presvedčený, že veľká časť z vás škodí tejto krajine

Už ste čítali?