Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Aj rieky by boli les (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi pekné, ďakujem za hodnotný príspevok od človeka, ktorý má srdce pre prírodu a zároveň jej aj trošku rozumie!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pripájam sa, prvý blog a hneď super. Jasne napísaný, primerane "poľudštený".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Výborný a veľmi dobre spracovaný článok,

takých by malo byť v blogoch na tému príroda viac.
Páči sa mi zrozumiteľnosť článku, jeho jasná a nespochybniteľná výpovedná hodnota, ale aj precízne spracovanie - vrátanie informácie o zdrojoch fotografií a podobne.
Zaujala ma, okrem iného, aj časť, kde píšete o dravosti riečnych prúdov.
Bohužiaľ, napríklad z takej rieky Belá sa na jej spodnom toku stala séria akýchsi "bazénov" s takmer stojatou vodou. Je to výsledok toho, že koryto rieky bolo umelo prehradené navozenými veľkými skalnými balvanmi.
Dravosti, rýchlosti, prietoku... vody v riekach neprospievajú ani malé vodné elektrárne. Tie z rýchlotečúcej rieky (napríklad Váh na jeho hornom toku nad Liptovským Mikulášom) spravili doslova "nádrže" alebo "stojaté bahuriny."
+++
Za článok - Vašu blogerskú prvotinu - z mojej strany samozrejme K+ .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď som bol dieťa, stavali sme s rybármi takéto nízke hrádze na Toryse. Síce nie z veľkých balvanov, ale vedeli vydržať aj celé roky.

Ryby ich milovali. V "bazénoch" za nimi, kde bola zvýšená hladina, ich bolo mnoho-premnoho. Ostatne, preto ich rybári stavali
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pekne

jasne a hlavne napisana aj literatura na konci blogu
ked som bol ako dieta, dedko bol drevorubac a vzdy mi prizvukoval ze les je bohatstvo, ktore si treba vazit, mat knemu uctu, lebo ti da drevo na ohriatie, lesnu zver, plody, ryby a zdravy vzduch, ak ho vyrubes, vsetko znicis a este aj skodu prinesie do dediny - blato a kamene
tiez ma vytaca, ked vidim hole kopce napr. v nizkych tatrach a " odbornikov ", ktori obhajuju neobhajitelne, pritom les bez cloveka " funguje strrrrraaaaasne dlllllllho "
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj ja sa pripájam

k pochvalným uznaniam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zle hospodárenie v lesoch

sa podieľa iba 17-timi percentami problémov potokov a riek. Zlé hospodárenie v poľnohospodárskej krajiny sa podieľa na problémoch rieky 56-timi percentami a urbánne prostredie 26-timi percentami...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, ďakujem za doplňujúcu informáciu (môžem vás poprosiť o zdroj - nech s ňou môžem ďalej pracovať). Každopádne slovo "iba" sa mi nezdá poľahčujúca okolnosť, keďže poľnohospodárska činnosť a urbanizácia sú typy využívania krajiny pôsobiace najmä v stredných a dolných úsekoch riek. Predmetom článku sú horné úseky, ktorých povodie je primárne zalesnené. Takéto percentuálne rozdelenie je cenné z hľadiska všeobecného posúdenia veci, ale z ekologického hľadiska, vzhľadom na kumuláciu efektov sa nedajú oddeľovať. A to ešte nerátame bariéry a regulácie... Pekný deń Vám prajem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Celkom by ma potešilo prečítať si podobne spracovaný článok o ostatných vplyvoch na problémy riek - zlé hospodárenie poľnohosp. krajiny a vplyv urbánneho prostredia. Prípadne by ste mohol uverejniť nejaké linky, kde by som si mohla o tom prečítať viac. Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem veľmi pekne za vaše komentáre a povzbudivé slová! Pekný deň:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hlavne

pokracuj, pis dalej. prosim...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Svet sa mení neustále

No a ochranári stále chcú nemennosť. Niekde je ťažba a príroda sa mení. Možno je to zlé, možno je to len zmena. Niekde po ťažbe rastie les, mohutnie a zas sa príroda mení. Možno je to dobré a možno nie. Veď sa to mení a to vy nechcete. Výmera lesov na Slovensku oproti roku 1950 je vyššia. Percento zornenia na Slovensku je nižšie. Hospodárskych zvierat je menej. Pre niekoho je to dobre a pre niekoho nie. Nejaký inštitút na základe satelitných snímkov prehlási, že lesov je menej. No aby to neprehlásil, keď mladý les po ťažbe za les nepovažuje. Tak ako aj blogerka. No a keď to nie je les, tak prečo sa ja o ten nieles musím zo zákona starať a naďalej za ten les musím platiť dane a OLH? A z toho nielesa má vyrasť ten skutočný les o ktorý sa zrazu začne zaujímať nejaká blogerka. A už vôbec neberie do úvahy, prečo veľká časť (polovica) tých nielesov vznikla. Nejaké víchrice, námrazy, ťažký sneh si zlí vlastníci a lesníci objednali, aby mohli robiť prieky dobrým ochranárom. No a pretože v jednej časti Slovenska bola kalamita, tak v inej časti nebudú iní vlastníci a lesníci robiť ťažbu aby nezlostili dobrých ekológov. A dane, OLH a povinné pestovné práce v lese im zaplatia tí skvelí ekológovia(z ktorých mnohí by si to aj mohli dovoliť). #mysmeles je určite skvelý projekt ale ja som naozaj les, jeho vlastník a v lese chcem hospodáriť aj naďalej ako v ňom hospodárili moji predkovia. A viem, že les je život a život je zmena. Nedokážete zakonzervovať život v nejakom konkrétnom bode a tam ho udržať. Určite nie pri rozumných nákladoch. Takže najprv sa rozhodnite, čo je skutočne les a potom až nejaký aj budete reálne vlastniť, tak môžeme diskutovať o spôsoboch hospodárenia. Lebo ja za svoje peniaze nebudem financovať vaše pokusy s prírodou.Ak ich zaplatíte vy a vaši podporovatelia, tak nech sa páči.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vraj nefinancujete "pokusy s prírodou"

a aktivita št. lesov, vodohospodárov a iných xyz štátnych inštitúcií a verejných podnikov priamo zasahujúcich do prírody a ekosystémov je financovaná ako? Nie náhodou cez dane a štátny rozpočet? Skuste sa občas prejsť po lesoch a Národných parkoch či v okolí riek v a pri mestách, ekosystémy hynú vymierajú, ryby, zvieratá vtáky vymierajú a sa strácajú, mení sa zloženie a rôznorodosť ekosystémov. To sú pokusy na prírode ktoré sú financované aj z vašich peňazí. Lesy a stromy sa strácajú, ťažené drevo ide za hranice lebo je to lukratívny biznis, alebo vo forme drevnej štiepky putuje hore komínmi "bio-eko" dotovaných elektrární. Kde a ako zvieratá a príroda majú normálne fungovať, keď sa im ich životné prostredie stráca a do ich prostredia a ekosystémov zasahujú typy ľudí ktorých základná mantra je zisk a tzv. ekonomická efektívnosť, alebo lepšie povedané zárobok či príjmy na účte. Zdevastovaná krajina bez stromov, lesov, bude mať skôr či neskôr dopad na vzduch ktorý dýchame a kvalitu a objemy podzemných vôd = na naše zdravie, betón a asfalt nám ich nenahradia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vo vyspelých krajinách nie je problém financovať pokusy, ako ste nazval prácu vedeckých pracovníkov. Vedu finacuje nielen štát, ale aj súkromné firmy. Nejde len o vývoj nových technológii, ale aj o ochranu životného prostredia. Múdry človek by mal predvídať. Ak nebudú ľudia počúvať ekológov a nad vedeckými štúdiami o príčinach zmeny klímy iba mávnu rukou ako vy - "život je predsa zmena" neskončí to dobre. Nie každá zmena v živote je pozitívna a môže mať fatálne následky.

Nemám skúsenosti s hospodárením v lese. Viacerí nemáme. Aj v minulosti sa ťažilo drevo. Stretli sme sa s rúbaniskami, lesnými škôlkami aj mladým lesom. Videli sme zmenu, ktorá však nebola taká drastická ako dnes. My, ktorí ako píšete , nerozumieme hospodáreniu v lese, vidíme úplne iný spôsob hospodárenia ako kedysi. Dojem pre laika je, že niektorí lesní hospodári sa hlava nehlava snažia rýchlo speňažiť dedičstvo po svojich predkoch.

Nie som ekológ. Mám rada prírodu . Som vďačná autorke za tento článok. Jasne hovorí, že pri vyrúbanom lese nejde len o narušenie harmónie z pohľadu romantickej prechádzky lesom.
Moja malá dcéra má v zošite z prírodovedy /3. ročník/ napísané a podčiarknuté: NOVÁ VODA SA V PRÍRODE NETVORÍ! OPäŤ SA DOSTÁVA DO OBEHU. Mali by ste si to uvedomiť! Vo vašom lese nie sú len stromy - je tam aj voda, ktorá tadiaľ prechádza a ktorá Vám nepatrí! Prečítajte si ešte raz, ako súvisí kolobeh vody s lesom a uvedomte si, čo sa stane, ak prirodzený kolobeh vody nebude fungovať. Bez vody nie je možný život na zemi. Ak budeme mať klapky na očiach a budeme sa na les pozerať len cez ekonomické čísla, zmena, ktorá nastane môže mať fatálne následky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém je práve v tom

že ľudia nerozumejú absolútne hospodáreniu v lese a ochranári ich v rôznych kampaniach zavádzajú a klamú. Tá štúdia na ktorú sa odvoláva autorka bola strašný humbuk. Lesy na Slovensku miznú a podobne. Veď kto by už len platil 2% z dane ochranárom, ak by nemohli prísť s bombastickými vyjadreniami a obviňovaním? A o tom to celé je. Zoberú fotky z plôch po kalamitách a tvária sa , že niekto tam drzo vyrúbal s povolením štátu úplne zdravý les na obrovských plochách. Pritom holoruby v zdravom lese sú zakázané. Ešte do roku 2007 to bolo obmedzené tuším do 5 ha. Lenže ak ti plochu zlikviduje vietor, námraza, ťažký sneh, lykožrút, tak jediná možnosť je to rýchlo spracovať aby si ako vlastník zachránil aspoň niečo. Lebo následne je ten vlastník povinný do 2 rokov zabezpečiť aby tam rástli mladé stromy. Ďalších 5 rokov je tvojou povinnosťou dopĺňať vyhynuté stromčeky, vyžínať krovie a buriny, ktoré im bránia v raste. Ďalších každých 5 rokov robíš v poraste prečistku, prerezávku aby mali stromy dostatok priestoru. Vyberáš tie , ktoré sú choré, krivé a príliš husté. Následne tam robíš prebierky a po 50 rokoch budeš robiť prvú väčšiu prebierku z ktorej dosiahneš nejaké peniaze. Po 50 rokoch a za celú dobu po tebe chcú daň z pozemkov, platiť odborného lesného hospodára. Zhruba 90 ročný porast je rubný. Vtedy vyznačíš v lese východiská obnovy(3-4 pásy na dve výšky porastu po kratšej strane plochy). V týchto pásoch vyznačíš na ťažbu zhruba každý druhý strom (tie horšie z porastu, krajšie sú semenné) a tie môžeš vyťažiť a predať. Potom čakáš zhruba 5 rokov kým na tých pásoch nevyrastie dostatok mladých stromov. Potom môžeš vyťažiť zbytok stromov v tých pásoch. Ak neboli stromčeky pri ťažbe nadmieru poškodené, tak ďalší rok môžeš znova pri tých pásoch vyznačiť ďalší pás. Postup sa opakuje. Porast vyťažíš za zhuba 30-40 rokov podľa toho ako rýchlo rastú mladé stromky a ktorý rok je semenný u listnáčov. No a tie pásy ochranári označujú za holoruby. Potom sa čudujú, že rôzne experimenty typu bezzásahové hospodárenie vlastníkov nelákajú. Jednoducho naši dedovia tie stromy sadili, otcovia mohli len pozerať za komunistov a my znášame už desaťročia náklady na ne. A potom príde nejaký ochranár a povie- nerúbte, lebo to je veľmi zlé. Ale ani jeden nepovie. Nerúbte a my vám to zaplatíme. Nie , len prikazujú šikanujú. Takému ochranárovi je úplne jedno, že stromy zhnijú na zemi, vyrastie tam ktovie čo, a ešte za to aj vlastník musí platiť daň a OLH. Nie je to jeho. On zverejní svoje číslo účtu pre príspevky a má vystarané. Česť tým, ktorí to robia len pre dobrú vec, ale tí nech si naozaj zistia čo je dobrá vec aj pre ľudí, ktorí tam žijú. A štátne lesy tiež nepatria len ochranárom. Zabezpečujú prácu takisto pre tisícky ľudí a navyše pri uplatnení tých spôsobov hospodárenia ako chcú ochranári by musela byť buď vyššia cena dreva alebo by štát znova musel dotovať Štátne lesy. Ak to spoločnosť schváli, tak nech sa páči, ale niekto musí aj zabezpečiť prácu pre tých, ktorí o ňu prídu(pílčici, ťažbári, prepravcovia, drahšie stavebné drevo, drevo pre celulózky a podobne). Kolobeh vody a ochrana prírody nemôže jednoducho byť len na krku vlastníka. Už to konečne pochopte. Nemáme problém s primeranou mierou ochrany prírody, ale ak sú tie zásahy neprimerané, tak spoločnosť by mala plne znášať náklady s tým spojené. Takže zas vy si spočítajte o koľko ste pripravení znášať vyššie dane v súvislosti s takou mierou ochrany prírody akú požadujete. Ak sa to pekne vyčísli a vy budete súhlasiť s výrazným zvýšením daní, tak ja s tým nemám problém.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

funkcie lesa

vaša priorita ako píšete je HOSPODÁRENIE, proste ťažba predaj výroba ..., no les ma veľa hodnotných funkcií oveľa viac než len neaká zahrádka na pestovanie stromov teda dreva, lesná pôda po preoraní lesnými strojmi pri ťažbe sa nestíha za pár desiatok rokov obnovovať a organizmy žijúce v pôde sú len malou no veľmi bohatou a rôznorodou časťou fauny a flóry lesa, tá viac viditeľná časť stromy v rôznom štádiu vývoja a veku sú zas životným prostredím pre stovky vtákov a inú malú strednú a veľkú zver, holorubmi celý takýto citlivý ekosystém do obrovskej miery zaniká a ostávajú z neho doslova len kýpte. 5% bezzásahového územia je veľmi primeraná a skôr dosť malá požiadavka na zachovanie prirodzeného lesného prostredia a záchranu vzácnych živočíchov a rastlín pre budúce generácie. K lesnej pôde ešte poznámka o jej prirodzenej schopnosti zadržiavať vlahu = dážď ak je narušená resp sú na nej ujazdené koľaje slúži ako kanál na odtok vody do dolín kotlín = potenciál záplav, samozrejme že prúdy vody so sebou berú kopy cennej živnej povrchovej časti lesnej pôdy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

som nespomenul

a to som ešte nespomenul vzácnu schopnosť stromov a rastlinstva pohlcovať obsorbovať CO2 oxid uhličitý ktorý potrebujú pre svoj rast a na oplátku produkujú cenný kyslík ktorý potrebujeme a dýchame, veľký zdravý strom = veľa ihličia a listov = viac kyslíka a zdravšie ovzdušie. Ak je les hustý v prirodzenej skladbe = sú v ňom stromy rokmi prispôsobené daným podmienkam nie nasadené druhy podľa chuti a potreby, s menším porastom po krajoch lesa oveľa lepšie odoláva nepriaznivým a extrémnejším výkyvom počasia a zároveň svojou vodozádržnou a vyparovacou schopnosťou klímu a počasie zmierňuje a vyrovnáva. Asi každý v horúcom lete veľmi ľahko rozozná ako je príjemne v tieni hustého lesa či na holej vyrúbanej stráni alebo vo vyasfaltovaných vybetónovaných mestách s veľkým počtom veľkých plochých striech a vykosenými trávnikmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za článok

sledovať živý Ekosystém našich riek je možno x-krát lepšie ako safari či dokumenty z exotickej džungle na Discovery, Animal planet atd., zdravá čistá rieka (potok) bohatá na pestrosť fauny a flóry je neoddeliteľnou súčasťou lesa a zdravej krajiny na dolnom aj hornom toku, a ak je v zachovalom čo najviac prirodzenom stave vrátane brehov je klenotom aj v urbanizovanej ktrajine dedín a miest. To čo z riek ostáva po regulačných "proti-povodňových" zásahoch Vodohospodárov a dotačných budovateľoch "eko" vod. elektrární vyrábajúcich "čistú" energiu sú kanály na rýchly odtok vody obsahujúce len zlomok ich pôvodného života a energie. Potoky, rieky a lesy patria k sebe, podobne ako aj jazerá, hory a moria. Kto má aspoň trochu citu k prírode nepotrebuje na pochopenie jej významu, %, dôkazy, koľko sa čoho ušetrí, stratí, vyprodukuje, zarobí, získa ... a stovky erudovaných vedeckých štúdií potvrdzujúcich priamy dopad zdravej nenarušenej prírody na život, zdravie a pohodu ľudí
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môžem prosím vedieť čo konkretne si autorka predstavuje pod pojmom odlesnovanie? Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Snímky

Nevidel si snímky od jednej firmy, čo to robí? 30% lesa preč. Je to podľa mňa dosť dobrý termín: odlesňovanie.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Máme najdrahšie potraviny i naftu, všetko nekvalitné!! Prečo ?? 4 721
 2. Marta Balážová: Len tak na okraj …a verejná mienka v Zlatých Moravciach ... 4 506
 3. Vladimír Bednár: Koľko F-16 naozaj potrebujeme 4 170
 4. Juraj Halička: Tupozrakosť už dokážeme liečiť v každom veku – Počítačovými hrami 3 001
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Takáčovci plánovali vraždu policajta. On ich vyšetruje 2 650
 6. Katarina Antenozio: Bol som vždy ten druhý 2 407
 7. Peter Remeselník: V Žiline narazilo auto do ľudí, vodič z miesta ušiel. Polícia ho nepotrestala ! 2 248
 8. Monika Kozelová: Osadníci v Sečovciach si školu nedajú. 2 194
 9. Robert Puk: Jedno tragikomické, bratislavské, zastupiteľstvo 2 168
 10. Miro Jurkovič: Neviňte plasty. Problémom sú ľudia 2 138

Rebríčky článkov


 1. Ivan Janček: 1.servisný stojan v Nitre
 2. Juraj Poništ: Skryté plody učiteľov
 3. František Cudziš: Matematika naša (ne)každodenná
 4. Jakub Zibura: Z histórie Arabov I.
 5. Jakub Tinak: Nebankovky sú veľmi nebezpečné. Banky mi nechceli požičať pre nízku mzdu.Bojím sa exekúcie
 6. Klaudia Hátašová: /Ne/Zdravotníci
 7. Naďa Mitanová: Dieťa ulice. Ako sme s deťmi hľadali pomoc(2.časť)
 8. Peter Slivovic: Definícia Zlata
 9. Milan Lacúch: Radosť a bolesť. Ako sa dajú využiť k duchovnému vzostupu?
 10. Monika Sedláková: Európska migračná kríza

 1. Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile
 2. Peter Sagan skončil štvrtý v 14. etape na Tour de France 2018 - Online prenos
 3. Trump je tým najhorším spojením Danka s Gašparovičom
 4. Strieľal iba raz, na Mexičana vo svojej záhrade. Britský komik zašiel ešte ďalej ako Borat
 5. Česko zažíva karavanový rozmach, dopyt prudko rastie
 6. Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami
 7. Tragédia. Pod oknami košického domova seniorov našli telo ženy
 8. Prestup zo šiestej do tretej ligy, slovenský futbalista sníva svoj sen
 9. Ohlasy: Zelený Slovák Sagan predviedol svoju dokonalosť
 10. Do spravodajstva RTVS prichádzajú tváre z iných televízii, nemusí to stačiť

 1. SNS tradične zakrýva neschopnosť a korupciu svojich nominantov za národný záujem
 2. Keď kalamita príde vhod. Rakúšan u nás ťažil drevo napriek zákazom
 3. Snímky z dronu nad klubom Nočných vlkov? Vidieť tanky aj obrnené vozidlá
 4. Minister Richter sa chystá premrhať milióny eur s pochybným výsledkom
 5. Ruskí "Noční vlci" si vytvárajú "nory" už aj nás, úradom to nevadí
 6. Danko a Biľakove deti z parlamentu ohrozujú územnú integritu Slovenska
 7. Pamätník Kuciaka a jeho priateľky z centra Košíc záhadne zmizol
 8. Robert Mistrík: Nevymenujem vládu, s ktorou nebudem stotožnený
 9. Dekan leteckej fakulty o nákupe stíhačiek: Je to zahmlievané rúškom utajenia
 10. Kauza Cervanová: Posledný výdych koňa

Už ste čítali?