Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako vydať vlastnú knihu - vydavateľské záležitosti - 2. diel (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Moja osvedčená a dobrá skúsenosť...

...je taká, že najlepšie je rukopis knihy alebo aj nejakého časopisu, brožúry a pod. zadať na vydanie priamo do tlačiarne. Dobré, seriózne tlačiarne zvyčajne majú v popise podnikateľskej činnosti aj vydavateľskú činnosť a v rámci toho zabezpečia všetky potrebné náležitosti, napríklad spomínané ISBN a EAN, ale aj iné dôležité veci.
Okrem toho v dobrých tlačiarňach zvyčajne býva aj dobrý korektor, ktorý vyznačí rôzne chyby, ktoré vznikli pri zalamovaní textu do formátu strán - napríklad takzvané "rieky" alebo "ryby," východzie a záverečné riadky, štruktúru odstavcov a pod. Samozrejme - skontroluje aj rukopis - chyby, preklepy... Platí, že čím viac očí vidí "sadzbu" pred tým, ako sa zadá do finálnej tlače - tým lepšie.
Veľkou výhodou je aj to, že autor / -ka môže byť pri jednotlivých procesoch tvorby knihy prítomný / -á. Napríklad pri tvorbe grafiky, pri tzv. "zalamovaní" a pod. Pre prácu grafikov je dôležité mať niečo ako model knihy, časopisu v mierke 1:1 - s vyznačením kde čo na ktorej strane má byť.
V tlačiarňach si každý môže zvoliť formát knihy, väzbu, typ obálky alebo aj prebalu knihy a tiež typ papiera - to všetko ovplyvňuje cenu knihy. Dobré je doniesť do tlačiarní niekoľko kníh, ktorých forma sa nám páči - a v kalkulácii jednoducho povedať: "Takto si to predstavujem, toto sa mi páči."
Pred samotným zadaním knihy do tlače si treba vypýtať knihu, vytlačenú na voľných listoch papiera v mierke 1:1 na tzv. náhľad. Ten si autor / -ka doma v pokoji pozorne prečíta, vyznačí chyby, zmeny, opravy a pod. a každú stranu potom signuje. To, čo je na autorom signovanej strane - to je pre tlačiarne záväzné.
Čo sa týka tiráže - tak tá by mala obsahovať všetky podrobné údaje - napríklad aj počet autorských hárkov (AH) a vydavateľských hárkov (VH), počet hárkov ilustrácií a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Existuje ešte jedna možnosť financovania knihy - crowdfunding. Stránok, ktoré sa tým zaoberajú je už dosť aj u nás a V Českej republike. Napríklad startovac.cz ale aj iné. Autor tak zároveň zistí, či je o jeho knihu záujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zdravím,

mě se Vaše články na toto téma líbí. Ale ruku na srdce, když vidím ty škváry, co se mnohdy tisknou, nebylo by lepší raději napsat článek o tom, proč raději netisknout knihy? :-) Prosím, berte to jako takové malé rýpnutí od bibliofila...

Třeba taky uvést, že mnozí pisálkové jsou odmítnuti nikoli proto, že píši ještě hůř než Ti, jimž se dostane od nakladatele požehnání, jen prostě nevyšlo místo.

Nyní už použiji trochu off topic, ale nebude snad až tak od věci tématu. Kam až totiž může zajít nevkus, může každý vidět na přiloženém videu, kde známý český youtuber se dočkal právě své knižní prvotiny. Myslím, že ve svých cca 20-ti letech napsal autobiografii... (bez komentáře) Vskutku je otazné, co nám mohou mnozí lidé nabídnout... a rovněž při 2.500.000 shlédnutí, pro koho se dnes vlastně a priori píše:

https://www.youtube.com/watch?...

M. L.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME