Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ortuť v Liptovskej Mare, arzén v Orave ... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém čistoty a kvality vôd...

...v Liptovskej Mare je veľmi starý, pán Pado.
Datuje sa do obdobia niekoľkých desiatok (!) rokov pred rokom 1990 - do čias, keď Kožiarske závody, n. p., Liptovský Mikuláš, bezprostredne pri Váhu voľne skladovali odpad z kožiarskej výroby, plný ortute, olova, chrómu a rôznych škodlivých chemikálií. Skládky s tisíckami ton odpadu neboli nijako ekologicky zabezpečené, boli vo voľnej prírode. Pochopiteľne - všetko z nich tieklo rovno do Váhu.
Voda v Liptovskej Mare bola kontaminovaná - bolo to verejné komunistické tajomstvo. Problém sa začal intenzívne riešiť až po roku 1990, počas primátorovania A. Slafkovského a počas privatizácie Kožiarskych závodov (ak sa nemýlim, v polovici 90-tych rokov). Vtedy bola sanovaná aj skládka pod Veternou Porubou, na ktorú Kožiarske závody začali odpad vyvážať. Bola zabezpečená jej ekologická bezpečnosť - ale to už asi viete.
V Liptovskej Mare neboli a nie sú len jedovaté kovy a chemikálie, ale aj sinice. Voda v nej, predovšetkým v oblasti kde do nej vteká Váh, je, zjednodušene povedané, "otrávená." To sa, samozrejme, odzrkadlilo aj na zdraví rýb, o čom sa teraz píše. Ryby v Liptovskej Mare ale boli kontaminované už dávno pred rokom 1990, len sa o tom nesmelo písať. Napriek tomu - vedelo sa o tom, pretože informácie z hygienických laboratórií vždy prenikli na verejnosť.
Čo sa týka kontaminovanej poľnohospodárskej pôdy - aj tam treba hľadať príčiny dávno pred rokom 1990. Len tak, na okraj - možno viete, možno nie, ale hneď pri veľkej križovatke cesty "osemnástky" s cestou do Uhrskej Vsi a ďalej do Liptovského Jána, resp. na diaľnicu, bol kedysi dlhé roky verejnosti slúžiaci prameň kyselky s pekným altánkom. Ten bol ale ešte dlho pred rokom 1990 odstavený a zasypaný - pretože voda v ňom bola veľmi kontaminovaná dusičnanmi z posypov a postrekov okolitých polí. To bolo v ére keď poľnohospodárstvu na Liptove panovalo JRD Liptovský Ondrej. Prameň už nkdy nebol a ani nebude obnovený.
Takže príčiny rôznych ekologických záťaží v Liptove, pán Pado, treba hľadať v dávnej minulosti - starej vyše 40 - 50 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V týchto veciach

má pán Droppa absolútnu pravdu. Spomínam si na piatkové porady u šéfredaktora, kam pravidelne prichádzal s čerstvými jóbovkami z ÚV: V silážnych jamách našli bifenyly - ale o tom nepísať, lebo je to všade. V tráve, ktorú kosili pri cestách a dávali dobytku, je olovo - ale o tom nepísať, bolo to v rámci zväzáckej akcie. V igelite, do ktorého balili mliečne desiate, našli ťažké kovy - ale o tom nepísať, spôsobilo by to paniku. Ťažké kovy sa pravdaže našli aj v usadeninách na dne amerických či francúzskych priehrad, ktoré sa dnes už - po 50-60 rokoch prevádzky - začínajú búrať. Ibaže u nás sa s niečím takým nepočíta, hoci niektoré z našich priehrad už zrejme majú v nádržiach viac tých kalov než vody. Na správe, z ktorej citoval pán Pado je však podozrivá jej výberovosť a načasovanie. Ortuť sa výberovo zhromaždila v boleňoch a zubáčoch, resp. jedincoch z každého z nich. Zistili to, ako na potvoru, práve teraz, pred Vianocami. Zdravých kaprov bude asi na trhu dosť...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

? ? ?

Neviem, čo ste chceli povedať Vaším príspevkom, predovšetkým jeho úvodom.
1. Nikdy som zo žiadneho "ÚV" nikam nechodil a ani na žiadny "ÚV" som nechodil. Predpokladám, že asi píšete o Ústrednom výbore (KSS);
2. Nespomínam si na to, že by sme niekedy v redakcii mali poradu v piatok. Najčastejšie bývali v utorok;
3. Nespomínam si na žiadneho kolegu s menom Peter Brhlovič;
4. V Smene som nikdy nepracoval.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME