Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čakanie na smrť za 22 EUR na deň! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To čo píšete je pravdivé a smutné zároveň. A viete prečo je to tak? Je to tak preto, že tu fungoval (prisilné slovo) polstoročný socialistický experiment, ktorý zdecimoval ekonomiku, a čo je hlavné, nainštaloval "do hláv" tu žijúcich ľudí boľševika, t.j. zdeformoval ich (naše, vaše) videnie a chápanie sveta - viď heslo kto nekradne, okráda vlastnú rodinu. Preto ako správne píšete, existujú krajiny, kde sa vedia postarať o svojich starých a chorých. Nebude náhoda, že to nie sú krajiny bývalého socialistického bloku.
Preto treba podporovať proruskú koalíciu, tá nás iste vytiahne z tejto biedy :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To potom nepoznáte, v akom stave sa nachádza zdravotný systém v USA. Tam sa súkromným poisťovniam odvádzajú obrovské čiastky a ešte za ťažké operácie musia pacienti doplácať. A ak niekto nie je poistený, tak sa s ním nemocnica nechce veľmi baviť. A ak musí, tak vykonajú len základné ošetrenie a potom vyhadzuje von. Dokonca sa odhalili prípady, kedy pacientov o pár ulíc ďalej vyhadzovali z auta na ulicu, mali pre tieto prípady pripravený odvoz. A že postkomunistické štáty sú chudobné, je vina západu. Pretože centrálne banky v nich sú od boľševickej revolúcii v moci západu. Túto revolúciu spustil nemecký agent Lenin za pomoci bánk z USA. Finančný systém založený na úroku a dlhu vymysleli bankári na západe a skrz MMF, centrálne banky a pripadne falošné revolúcie ho postupne dotlačili do celého sveta. Preto oni rozhodujú, ktorý štát a ktorá vláda v ňom dostane pôžičku. Prečo asi majú štáty na západe tak obrovské dlhy? Nám banky robia škrty a to sa prejaví na slabej prosperite celého štátu. Tak kto koho okráda? Navyše, USA počas hospodárskej krízy približne pred sto a dvesto rokmi loďami unášala ľudí z Európy a z Ruska do USA na prácu v továrňach. Boli k tomu agentmi prehovorení, že dostanú dobrú prácu. Na mnohých po pricestovaní USA sa práca nedostavila a naspäť domov bez peňazí a bez odvozu sa nemali ako dostať. Takto v smútku zanechali doma rodiny a stali sa žobrákmi. Týmto sme my prišli o mnoho pracovnej sily, pretože USA nám ju ukradol. A takto podobne sa to stáva i v súčasnosti z imigrantmi z Afriky a Východu, tiež sú do EU prehovorení, prinútení a mnohí sa sklamali, boli oklamani. A kto ich sem tajne organizovane prenáša? Zase USA. A čo fašisti, koľko toho nám nakradli a vyvraždili? Zato Nemecko sa po vojne rýchlo spamätalo, od USA neprijal ani Marshalov plán, pretože centrálna banka ho dotovala peniazmi bez nutnosti ich vrátiť. Keď sa vláda napakovala, tak to pokračovalo zase len pôžičkami, aby východ ten podvod neodhalil. Však centrálna banka vyrába peniaze z luftu, tak sama alebo cez komerčné banky nemá problém ich dať alebo požičať komu chce. Ale na úroky peniaze nevyrobí, tak dlh musí zákonite len rásť, na čo mnohí doplácajú. Banka považuje zaplatené úroky okrem poplatkov za svoj zisk. A kde ten zisk skončí? Všetky banky sú zapredané západu, spája ich jedna sieť a tu vlastní len pár bankárov na západe. A kto uvalil nezmyselné sankcie na Rusko? Tak kto tu zotročuje, vydiera a okráda svet? Rusko alebo my to určite nie sme...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto je od blogera Tibora Pospíšila

Ako funguje HDP? Stručne a jasne: HDP a dlh sú dve označenia pre jedno a to isté. HDP = DLH. Pričom pod dlhom sa myslí súčet verejného a privátneho dlhu. HDP je pohľad na dlh z tej optimistickej strany: čo všetko sa nám podarilo vybudovať, výška dlhu je potom cena za tú dosiahnutú úroveň.
Súčasný (dlhový) finačný systém je gigantická Ponziho schéma. Tí, čo vstúpili do systému na začiatku (skôr), profitujú vo výraznej miere (aj) z toho, že sa do systému darí zapájať nových účastníkov. V konkrétnom prípade HDP tak, že dlhy sa splácajú novými dlhmi. Pokiaľ ešte existuje niekto, kto sa dokáže zadlžiť, aby vám mohol zaplatiť za produkt, či zlužbu, ktorej produkciu ste rozbehli vlastným zadlžením, potiaľ to bude fungovať.
Vo vzorci na vyčíslenie HDP sa okrem dlhu vyskytuje ešte čistý export. Ale isto uznáte, že nie je možné, aby všetky krajiny boli čistými exportérmi. Čo však možné je, je napríklad zrušenie konkurencie národných mien tak, aby výrazné deficity v zahraničnom obchode (dovoz výrazne prevyšuje vývoz) netlačili na devalváciu lokálnej meny. Keby si Gréci nakupovali nemeckú vojenskú techniku za drachmy, kurz drachmy ku marke by klesal. Až by sa možno stalo, že Gréci by na jej dovoz nemali. Ale Gréci prijali euro a tak rast HDP Nemecka môže byť financovaný aj Gréckym dlhom. Číňanom na ich produkciu tiež platíme vo veľkej miere dlžnými úpismi a nie našou produkciou niečoho reálneho.
Bohatstvo v systéme dlhovo živeného rastu HDP vzniká pomaly a postupne. Krajiny, ktoré tento systém prevádzkujú dlhšie, sú z podstaty fungovania schémy bohatšie, ako krajiny, ktoré sa do systému zapojili neskôr. Pozrime sa na konkrétne čísla. Výšku dlhov Rakúska a Rakúšanov vs. Slovenska a Slovákov.
Verejný dlh Slovenska na jedného obyvateľa: 6.612 eur
Verejný dlh Rakúska na jedného obyvateľa: 27.194 eur
Súkromný dlh Slovákov na jedného obyvateľa: 16.485 eur
Súkromný dlh Rakúšanov na jedného obyvateľa: 64.910 eur
Sumárny dlh na jedného Slováka: 23.097 eur
Sumárny dlh na jedného Rakúšana: 92.102 eur (cca 4 násobok SK)
Mediánový hodinový príjem Slováka: 3,9 eur
Mediánový hodinový príjem Rakúšana: 13 eur (cca 3,33 násobok SK)
To samozrejme vôbec neznamená, že isté rozdiely nerobia aj schopnosti obyvateľov rôznych krajín. Akurát to môže celú vec z nášho pohľadu ešte zhoršiť. Po otvorení hraníc a uvoľnení možnosti sa zamestnať v cudzine sa tam pobralo mnoho Slovákov. A tí, čo sa tam uchytili, resp. dlhodobo dokážu fungovať, budú z tých šikovnejších. Nie je mojim cieľom obhajovať akúkoľvek politickú garnitúru. Len dávam na zváženie, že presun šikovných Slovákov za hranice nemusel v plnej miere súvisieť len s politicky, či spoločensky horšou situáciou. Ale aj s číslami, ktoré sú uvedené vyššie. Ak vám ponúknu zapojenie sa do Ponzi schémy na vyššie poschodie ako bežnému nováčikovi, tak je to ponuka, nad ktorou proste budete silne uvažovať. Ak na tom vyššom poschodí dokážete dobre fungovať a teda profitovať, bude to čisto ekonomická kalkulácia.
Často počúvame, že Rakúšan má vyššiu produktivitu práce, ako Slovák. Produktivita sa meria hodnotou produktu, ktorý pracovník vyprodukuje za jednotku času. Takže ak si rakúska kaderníčka účtuje za kadernícku službu 150 euro a slovesnká kaderníčka si účtuje za tú istú službu 50 euro, tak to je presne to, keď vám povedia, že produktivita práce v Rakúsku je 3-násobná oproti Slovensku. Ale to len pre poriadok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V podstate s názorom súhlasím. Naozaj HDP musí mať dosť spoločne s dlhom, ak nové peniaze sa tvoria len vtedy, keď je potreba získať úver z banky. Potom i platí PENIAZE=DLH. Čiže keby sa všetky dlhy splatili, tak by peniaze prestali existovať. A čim viac peňazí sa vytvorí, tým viac sa obchoduje, čo zvyšuje HDP. Takže zase mi z toho logický vyplýva, že prosperita štátu je závislá len na tom, či banka je ešte ochotná schvaľovať úvery a to prevažne vláde. Radičová ešte ako premiérka verejne v rozhlase v jednej diskusii prezradila, že štát má problémy preto, pretože banka nám nechce schváliť pôžičky. A kto v skutočnosti o tom rozhoduje? Komu banky patria? Kde žije? Komu radšej bude nadržiavať? Ani centrálna banka nie je úplne štátna a dokonca si zákonom vynucuje slobodu od vlády - zákon o slovenskej národnej banke §12 ods.1. Zato FED je úplne súkromný...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stanislav

videla som kalkuláciu na pobyt pacienta v jednom hospici - mesačné náklady na pacienta sú cca 1800 EUR, poisťovňa platí cca 1/3 sumy, hospic dopláca zo svojich zdrojov ( hlavne z darov od dobrodincov) 1/3 sumy a cca 600 EUR si platí rodina pacienta - tá suma okolo 20 -22 EUR denne - ak by bol pacient doma, tak to určite miniete pre neho na potraviny, plienky, doplatok liekov atd. Tá suma je síce vysoká ale je reálna a keď už máte takéhoto ťažko chorého pacienta v rodine, je to veľmi ťažká a výnimočná situácia a tie peniaze jednoducho musíte dať dokopy - keď Vám záleží na tom, aby chorý človek dôstojne dožil. Neobviňovala by som štát - aj on sa podieľa na tomto financovaní - a treba hovoriť aj o tom, koľko vlastných zdrojov ( z darov) musí vynaložiť hospic na dofinancovanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Celkom by ma zaujímalo, čo sa deje, keď takýto človek n e m á príbuzných ...alebo sa tak dlho hľadá, až sa nájde vnučka sesternice starej mamy?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ak nikoho nema riesi sa to zial jeho majetkom po umrti.
a gitka to spisala spravne plus treba si uvedomit ze v tej sume je aj "najom"
kazdopadne system je taky aky je a my to zmenime len volbami a aj to asi tak o 20rokov.
no v blogu je spravne zmienka o rozkradani a presuvani euracov tym spravnym smerom
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aj takéto prípady v hopici spomenuli

a pomohli tým ťažko chorým ľuďom dôstojne dožiť u nich - namiesto platby od rodiny museli použiť len vlastné zdroje ( dary od dobrodincov). Ide o hospic ktorý patrí reholi - takže neviem, ako je to v iných hospicoch. Resp. má taký človek asi dôchodok - alebo nemocenské dávky - úplne bez príjmu bývajú ľudia len výnimočne - a ten rozdiel ( do 600 EUR) išiel zo zdrojov hospicu. Nenechali tých ľudí napospas zlej situácii, ale sa postarali o nich.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nie je to 1 800 EUR.Sú aj súkromne zariadenia a ak by nemali aspoň minimálny zisk tak to nerobia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Žiaľ, je to tak

približne 20-22 EUR/deň to vychádza, aj moja skúsenosť s mamou bola taká. Bola som tam s ňou. Bolo to zariadenie aj s traktom pre pobyt seniorov, ale aj s traktom s opatrovateľskou službou, teda boli rozdielne náklady na každý z nich. S mamou nás dali do peknej 2-posteľovej izby v trakte pre seniorov. Bol tam aj televízor. Mama však potrebovala opatrovanie 24 hodín, tak som tam bola s ňou a opatrovateľky mi pomáhali hlavne s kúpaním a výmenou plienok. Bolo to len pár mesiacov. O mamu bolo dôstojne postarané z oboch strán.
Čo je však zaujímavé, existuje aj príspevok zo samosprávneho kraja. Je to pri prevažne ležiacich pacientoch, či vozíčkárov, ktorým bol priznaný 5. a 6. stupeň odkázanosti. Vyžiadať to treba na príslušnom úrade s priložením lekárskych správ a odporúčaní. Z dôchodku a toho príspevku zo samosprávneho kraja sa dal pokryť mesačný pobyt v takom zariadení. Za seba som musela pokryť celú sumu, na čo mi však dôchodok nestačil a čerpala som zo svojich úspor. Sama odkázaná nie som, preto po smrti mamy som odišla aj ja. Je rozumné byť predvídavými a šetriť na dni staroby už v staršom veku pred dôchodkom. U dôchodcov odkladať si tak 15-20 Eur/mes. z dôchodku, keď príde k odkázanosti a nemôže sa o odkázaného postarať blízka rodina.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veru tak,

omnoho lacnejšie je umrieť hneď.
Pre všetkých. Štát, rodina, dotyčný umrlec ... atd.
Pre koho vlastne je výhodné žiť dlho?

Panebože, len ma neberte až tak vážne, hoci to je vážne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

1 - Bohužiaľ, máte pravdu.

Ľudia sa viac starajú o psov, ako starých ľudí. Je to bieda, videla som niekoľko starobincov a je to koniec sveta a svetla na konci tunela. Sociálna politika štátu je naším obrazom, je obrazom nás všetkých.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Moja blízka

rodina má v posledných dvoch rokoch tiež tieto isté skúsenosti s ťažko chorým pacientom, ktorý má nielen ťažkú cukrovku, ale i štrnásť iných vážnych diagnóz. Pacient užíva denne až 17 druhov liekov, je ležiaci a potrebuje 24 hodinovú opateru. Rok a pol túto ťažkú situáciu (zdravotný stav ležiaceho pacienta) zvládali jeho dnes 73 ročná manželka, spolu s dcérou. Avšak keď už to bolo pre najbližších fyzicky, ale i psychicky neúnosné, rozhodli sa po odporučení ošetrujúcich lekárov v nemocnici, umiestniť svojho blízkeho v takomto zariadení. Všetka česť, opatera a starostlivosť je v zariadení ozaj na veľmi slušnej úrovni. Avšak len za lieky, ktoré mu zabezpečuje manželka prostredníctvom obvodného lekára, dopláca mesačne vyše 100 eur a cena za poskytovanie služieb je v tomto zariadení 1500 eur mesačne. A áno, samosprávny kraj môže poskytnúť určitú čiastku pri priznaní 5 a vyššieho stupňa nevládnosti pacienta. Ale iba môže, pretože po predložení všetkých možných lekárskych a iných dokladov musela manželka podpísať na tomto úrade tlačivo, že sa vzdáva možnosti odvolať sa voči ich rozhodnutiu, tak isto i všetci žiadatelia o takýto príspevok. Také sú vraj nariadenia, zákony, predpisy. Stupeň nevládnosti pacient spĺňa, zatiaľ rodina piaty mesiac čaká na rozhodnutie o stanovení výšky príspevku. Dokedy to však bude pacient aj rodina finančne, ale hlavne psychicky zvládať, je otázne. Byť chorý v dnešnej dobe je asi luxus, no nie asi, ale určite.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lenže plačeš na nesprávnom

hrobe.V momente,ked sa ten človek nepotrebuje liečiť ale potrebuje na urovni dožiť,je to záležitosť sociálky.Sociálny systém smerom k starým,chorým,postihnutým je uplne nefunkčný a zlyháva na celej čiare.Od 1989 si nesadli spolu ZP a SP a neprekonzultovali fungovanie v tejto oblasti.
Ludia boli naučení,ťe babku na zvyšok života odložia do nemocnice,posekírujú sestričky a nikto neriešil či bola/za socializmu/ mesiace alebo roky v nemocnici.Bežná prax odložiť do nemocnice lebo ideme na dovolenku.Lenže teraz peniaze nemáme na liečbu,takže odkladanie sa nekoná.Problém je,že sociálka sa z toho statočne vyzúva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A je to ešte horšie a horšie ...

Koho viniť ? Koho činiť zodpovedným ? Každého hneď napadne jednoduché obvinenie - POLITICI !!! Máme zastupiteľskú demokraciu, je to vraj to najdokonalejšie, čo demokracia ponúka. Je to ale skutočne tak ? Vo+by čo vo+by sa presviedčame, že politici i občania - voliči hrajú tú istú starú a ošúchanú hru na demokraciu : volebne urny sa čoraz viac stávajú iba bútľavými vŕbami do ktorých dávame svoj hlas, zvolíme si svojich zástupcov a tak sa nevdojak zbavujeme zodpovednosti za správu vecí verejných. Ak by to fungovalo v zmysle teórii o zastupiteľskej demokracii, tak by to bolo v poriadku, žiaľ, ale nie je. Na vine je prekvitajúca partokracia. Našich volených zástupcov, hlavne pri parlamentných voľbách volíme cestou politických subjektov. No a to je ten kameň úrazu - kedykoľvek sa zvolení poslanci pri svojich prehreškoch voči zákonu môžu spoľahnúť na ich podporu a nanominovaní členovia a funkcionári politických subjektov sú potom takisto chránení zvolenými poslancami. Ak niektorý politický subjekt získa u voličov dostatok hlasov na to, aby mohol vládnuť sám, ide v podstate o novodobú diktatúru. Raz sa to už stalo a môže sa to stať aj druhý krát. Zaujímavé je aj zistenie, že naša ústava dôsledne nekopíruje Medzinárodnú chartu ľudských práv a slobôd, keď síce umožňuje na úrovni obecných, komunálnych volieb a volieb do VÚC kandidovať aj fyzickým osobám, ale do volieb do NR SR NIE !!! A nikomu to nevadí. Potom neprekvapuje, že okrem volieb do NR SR na ostatných úrovniach doslova raketovým tempom narastá počet zvolených NEZÁVISLÝCH kandidátov. A aby toho ešte nebolo dosť, máme tu ešte doslova paškvil volebného zákona s jedným volebným obvodom, čo doslova umožňuje rozvoj partokratizmu v tej najobludnejšiej podobe, keď umožňuje nehatený rozvoj politických subjektov so silnými vodcami, ktorí potom dokážu na celoslovenskej úrovni dotiahnúť do prlamentu doslova neznáme osoby, potrebné k bezmyšlienkovitému zdvíhaniu rúk pri akomkoľvek hlasovaní. Celé je to teda o tom, že pri voľbách do NR SR nejdú kandidáti do vilieb s vlastnou kožou na trh, ale sa skrývajú za svoje politické subjekty a ich programy. Niekto si povie, však to funguje, no dobre ale ako ? Voľby čo voľby sa opakuje tá istí fraška : voliči sa vhodením volebného lístka so svojim hlasom zbavia zodpovednosti a zvolení zástupcovia a politické subjekty si potom celé štyri roky bašujú ako len chcú a voliči sa rozčuľujú a nadávajú. Adresátmi výčitiek sú ale ony sami, aj keď si to priveľmi nechcú uvedomovať. Naša ústava by si už konečne zaslúžila dôkladnú renováciu ak nie aj úplne novú. To, čo sa odohralo pri voľbách do VÚC v BB je preto výsmechom demokracie, výsmechom slobodnej politickej súťaže. Tu nezvíťazila demokracia ani tzv. demokratické sily, ale doslova politická zaslepenosť, ktorá priamo pomohla záujmom protidemokratickým silám v podobe dnešnej vládnej koalície a nepriamo aj časti opozícii, ktorá sa na tomto obludnom kare zúčastnila v tom, ako sa zbaviť nežiadúceho politického oponenta. Strana kotleba - ĽS NS určite nie je fašistická, no aj keby bola, je všeobecne známe, že ideológie nezabíjajú, to robia ľudia a na dôvažok, názorové výstrelky či pochybenia voči zákonnosti sa nájdu aj u členov iných politických subjektov a nikto za ich previnenia neviní tieto strany, tak potom o čom to je ? A na koniec. Vetci dobre vieme, aké máme zdravotníctvo , sociálny systém a že už pomaly nie sú v štátnnom rozpočte peniaze temer na nič. Prečo s tým konečne opozícia niečo neurobí, to chcú čakať na to, že súčasná vláda ZLEPENCA padne sama od seba, čaká sa iba na to, kto posledný zhasne ? A čo MY ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najsmutnejšie na tom je,že

chorým a odkázaným na pomoc sa môže stať v sekunde, každý človek. A situácia je taká aká je preto, že ľudskosť v nás umrala, doslova a do písmena. Niekedy dávno patrilo jednoducho, že ľudia sa o svojich blízkych postarali až do smrti a mali to ešte ťažšie, ako dnes . Dnes posunieme chorého človeka preč, nemocnice, hospica atď. Zabúdame, že to miesto, tam škerí zuby aj na nás a je jedno, koľko máme rokov. Keby sme všetci chceli a spolu sa to snažili vyriešiť, našla by sa cesta i spôsob.Ľahšie je však povedať, nemôžem, nevládzem. nedá sa...netreba plakať na pohreboch a služiť omše a prednášať prejavy...je treba byť človekom človeku, ešte nedávno milovanému,keďnás potrebuje. Viem o čom hovorím, doopatrovala som svoju maminu do konca, bolo to náročné, ale som rada,že som bola s ňou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ompimistka

nemáš celkom pravdu. Pokiaľ máš ťažko onkologicky chorého len ležiaceho v poslednom štádiu choroby s krutými bolesťami - a nevyhnutne na uľahčenie potrebuje denne pichať morfín ( náplaste a klapky už nie sú postačujúce) -a denne potrebuje infúzie - tak sa pri všetkej snahe nedá ho doma doopatrovať. Prešli sme nedávno takýmto obdobím a viem o čom hovorím. Denne sme mohli s našou príbuznou tráviť neobmedzené množstvo hodín ( bývali sme pri nej aj 3-4 hodiny denne) a dalo sa aj prespať s ňou na izbe na prístelku ( mala krásnu útulnú jednoposteľovú izbu ). Nikdy ju nič nebolelo ( každý deň som sa jej pýtala, či nemá bolesť) - tak vynikajúco jej vedeli utlmiť bolesť. Okrem toho starostlivosť psychológa aj duchovná služba kňaza - a vynikajúci personál ( reholné sestričky aj civilný personál)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

100%-ná pravda. Dá sa takto dožiť aj v nemocnici na VIP izbe. Áno, stojí to peniaze ale kto by ich nedal keď vidí že blízky príbuzný umiera bez bolesti a v príjemnom prostredí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

22 € na deň....úplne cynicky: aká priaznivá cena ! v okolí Bratislavy 1 000 - 1 500 € mesačne !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viac

V Bratislave ostat doma s plnou starostlivostou je + - 60 na den.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Pekár: Ako národná diaľničná spoločnosť pripravila štát o stovky miliónov EUR 3 078
 2. Jana Kapráliková: Ako dokument RTVS odhalil pravé "ja" expremiéra Roberta Fica 2 413
 3. Juraj Paškuliak: Pozor, tu žijú "kresťania" 2 072
 4. Mišo Šesták: Keď si mnohí želali návrat Maďarov 1 174
 5. Alžbeta Rajčanová: Majonézová Bratislava 777
 6. Rudolf Pado: Anonymita nie je odvahou 603
 7. Mária Šárossyová: Keď aj bezmocnosť je bezmocná 558
 8. Teodor Pasternák: V reštaurácii "Trófea" nič nebolo, ako malo byť 492
 9. Jana Kapráliková: Ako gorila Koko "povedala" všetko o správaní človeka voči prírode 426
 10. Ján Slota: Už by sme sa aj my mohli spamätať! 406

Rebríčky článkov


 1. Uršula Šilleová: Jar IV
 2. Uršula Šilleová: Modrá
 3. Milan Koval: Milovníci žltého moku , na slovíčko.
 4. Roland Ondrus: Expremiéri Robert Fico
 5. Simona Mačorová: Zaneprázdnený Život
 6. Jozef Tkáč: Bryndza naša recepty
 7. Milan Lacúch: Nenažranosť ako princíp bytia!
 8. Jozef Tkáč: Bryndza naša Slovenská
 9. Katarína Holá: Takto to začalo...
 10. Ladislav Boršoš: Kiska ma opäť sklamal...

 1. Kľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať
 2. Kompromitujúce nahrávky už znervóznili viacerých
 3. Mayovej hrozí pád, konzervatívci budú hlasovať o vyslovení nedôvery
 4. Nahnuté budovy a pukliny v múroch. Mesto Teherán sa nezvratne prepadá
 5. Sebastiano Vadala priznal vinu, za prečiny z lásky má zaplatiť
 6. Pri streľbe na vianočných trhoch v Štrasburgu zahynuli dvaja ľudia, páchateľ je na úteku
 7. Vláda schválila nákup stíhačiek F-16 za 1,6 miliardy eur
 8. Od San Rema po Liége. Sagan skúsi nemožné
 9. Čaputová si objednala prezidentský prieskum, jej šance sú podľa neho vyššie
 10. Mayovú idú odvolávať, môže to viesť k odvolaniu celého brexitu (scenáre)

 1. Sociálny len v názve. Pozitívny Smer už neexistuje
 2. Korupčná koalícia v panike
 3. Vláda chce urobiť v Národnej banke Slovenska capa záhradníkom
 4. Bašternák sa zbavuje majetku, zostal mu len byt, v ktorom býva Fico
 5. Viete, že chodec nemá prednosť na priechode pre chodcov? - myorava.sme.sk
 6. Elegantná bodka za kauzou Bonaparte
 7. Pastiersky list prišiel v pravý čas: Rostás chcel mať šou naživo zneužitím RTVS
 8. Vianočný darček od SNS: Na milióny pre pochybné firmy sa poskladajú všetci občania Slovenska
 9. Rok 1968 očima historie, církve a společnosti: Halík, Kosatík, Mikloško
 10. Mariana Čengel Solčanská: Štefánik ženy miloval, no zároveň nimi pohŕdal

Už ste čítali?