Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Žiadna slepota – žiadne parkovanie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rudo , zvacsit si mal zaverecnu stranu,aby aj slepi zastancovia tejto republiky dokazali precitat meno svine , podpisanej pod tymto paskvilom.
Hlava XXII je suviks - musis byt slepy,aby si dostal parkovaci preukaz TZP. K.k..izmus v praxi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Musím Vás opraviť, pán Pado, ale...

...hneď v prvej vete článku sa mýlite. Píšete, citujem Vás:
"Podľa slovenskej legislatívy máte nárok na parkovací preukaz ŤZP iba v prípade ak ste nevidiacim."
Nie je to pravda. Zákon hovorí, citujem:
"Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je podľa lekárskeho posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze." (Zdroj: http://www.upsvar.sk/obcan-so-...)
Alebo, citujem:
"Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze." (Zdroj: http://www.upsvar.sk/socialne-...)
Ak si pozorne citácie prečítate, zistíte, že je tam dôležité slovko "alebo." Podstatná je prvá časť citácií, po slovko "alebo." Keď si znenie zákona "preložíme do zrozumiteľnej reči," tak nám bude zrejmé, žee nárok na parkovací preukaz má napríklad imobilný človek, odkázaný na vozík pre invalidov, ktorý je síce obmedzený na pohybe, ale "vidí ako orol," ako sa vraví. Osobne poznám niekoľko imobilných ťažko zdravotne postihnutých osôb, ktorí nie sú ani celkom a ani čiastočne nevidiaci a majú parkovací preukaz ŤZP. Mžno takých poznáte aj Vy.
Treba vedieť aj to, že parkovací preukaz nie je vydávaný na konkrétny automobil - na evidenčné číslo auta, ale je vydávaný na meno ŤZP osoby. Na zadnej strane preukazu je fotografia osoby a jej potrebné osobné údaje. Preukaz je teda prenosný. Osoba ŤZP teda vôbec nemusí mať auto. Preukaz môže používať jej príbuzný, sused, známy a pod. - ale len vtedy, keď sa v jeho aute vezie či nachádza osoba ŤZP, na ktorú bol preukaz vydaný. Ak to teda preženiem - predstavte si, že Vy máte auto, dajme tomu Ferrari, a Váš sused je imobilný a má parkovací preukaz. Môžete ho pokojne voziť a parkovať na miestach vyhradených pre autá s parkovacím preukazom. Určite by Vám nebolo príjemné, keby na Vás niekto ukazoval prstom - že aký zbohatlík a parkuje na mieste pre ŤZP. Preukaz okrem parkovania na vyhradených miestach neumožňuje veľa iných výhod - vari už len vjaz do pešej zóny alebo prejazd pešou zónou. Ale, opakujem, v aute musí byť držiteľ parkovacieho preukazu ŤZP osoby.
Ľudia majú predstavu, že ŤZP osoba musí byť niekto, kto je na vozíku alebo kto má bielu palicu a vodiaceho chiena pre nevidiacich... Nie je to tak. Mnohé veľmi vážne a ťažké ochorenia jednoducho nie sú navonok viditeľné - napríklad epilepsia, duševné choroby, chýbajúce končatiny nahradené protézami, mnohé druhy rakovín, nervových, svalových či dýchacích alebo kostných ochorení... Súčasne nikde nie je žiadnym zákonom zakázané či prikázané, že takíto ľudia nesmú mať dajme tomu na krku zlatú retiazku a že jednoducho svoje ochorenie "musia verejne vystavovať." Do človeka nevidíme, povedal by som.
Na záver - Váš kamarát Vilo, ktorý je ŤZP, môže využívať bezplatnú dopravu vlakom a mimoriadne zlacnenú, v niektorých mestách alebo regiónoch aj bezplatnú verejnú dopravu (linkové autobusy, MHD). Okrem toho môže dostávať aj finančný príspevok na prepravu taxíkmi.
Samozrejme - ja jeho zdravotný stav nezľahčujem, to by som si nikdy nedovolil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Z textu od Mgr. Judity X.

Havalovej vyplyva, ze pan Méhes na to, aby dostal preukaz musi splnit dve podmienky :
1. musi byt odkazany na prepravu autom
a zaroven :
2. musi byt slepy, alebo aspon prakticky slepy
Teda je aspon "nejaka" slepota nutny / nie postacujuci / predpoklad pre udelenie preukazu.
Nekomentujem zakon / toto sa mi studovat nechce /, komentujem len zavery z listu od pani Mgr.

Keby aj nejaky pacient bol slepy, tak by tak "eticky a ludsky zmyslajuci urad " mohol vytiahnut podmienku c. 1 a tuto spochybnovat : de facto nie je na prepravu autom odkazany nikto, nikde. vzdy sa moze prepravovat helikopterou, furikom, riksou...

Ze je Sk plne "invalidov", ktori su invalidi z vlastneho presvedcenia a je to fakticky ich job je asi jasne kadekomu, tento pripad by som kludne nazval etickym zlyhanim uradu. Pripadne pravno-etickym zlyhanim uradu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prepáčte, ale Vy v tom zdôvodnení...

...niekde vidíte napísané, že:
"...a zároveň..." ?
Nie - je tam napísané "alebo."
Opakujem - predstavte si muža s amputovanou nohou - je odkázaný na vozík a súčasne na prepravu autom s parkovacím preukazom ŤZP. Tento človek ale na to, aby dostal preukaz, o ktorom je reč, vôbec nemusí byť nevidiaci alebo slabozraký. Dokonca ani len okuliare nemusí potrebovať na to, aby dobre videl.
Ešte raz - všimnite si to slovko "alebo."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

???

Prosim ? To alebo samozrejme vidim....
Je tam , ze musi byt splnene XaY,alebo Z. pričom a = a zaroven. Cize musi splnit / na to, aby dostal preukaz / : jednu z tychto podmienok :
1. musi byt odkazany na auto a zaroven musi byt slepy, alebo
2. musi byt odkazany na auto a zaroven musi byt prakticky slepy
cize musi byt slepy
"a" znamena "a zaroven" a je to v texte medzi "vozidlom a nemá".

Ked si dnes obliekam koselu a cervene tricko, alebo zelene tricko, tak to znamena ze mam koselu vzdy a zaroven musim mat vzdy nejake tricko. To tricko je ta slepota.
Opakujem : nekomentujem zakon, komentujem text od pi ,magistry.

Alebo to napisem inac, Pado mal pravdu / ziadna slepota - ziadne parkovanie /. Nadpis logicky vyplyva z textu dole od Mgr.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V mojom prvom príspevku...

...v tejto diskusii som dal dva linky na presné znenie podmienok na vydanie parkovacieho preukazu pre ŤZP. Tak si to ešte raz pozorne prečítajte a zistíte, že je tam "alebo" a nie len "a" prípadne "a súčasne."
Vysvetlite mi, prosím pekne, prečo človek na vozíku, ktorý nie je slabozraký ani slepý, preukaz dostane?
Dúfam - nič v zlom - že nie ste úradníkom, lebo neviem si dosť dobre predstaviť Vaše výklady zákonov, vyhkášok, nariadení...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uz som pisal asi dvakrat,

a dodavam tretikrat, ze nediskutejem samotny zakon, ale iba zaver z neho aplikovany na tento pripad od pi. Mgr, z ktoreho mi vyplyva, ze by musel byt pacient slepy, aby dostal preukaz.
Chapeme sa konecne ?
PS : stacilo by napisat zaver, ze pan XY nesplna ani jednu podmienku zakona c.Y pre ziskanie preukazu a po logickej a technickej stranke / nie etickej / by bolo vsetko koser.
3/3
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Konštatovanie úradu je správne

Myslím, že sa mýlite, pán kolega. Je to možno nešťastne napísané, ale konštatovanie úradu je podľa mňa správne. Pokiaľ v zákone uvedená podmienka pre splnenie nároku znie „X a (Y alebo Z)“, kde X „je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím“, Y „je odkázaná na individuálnu prepravu“ a Z „je slepý“, na splnenie nároku musí byť splnená podmienka X a zároveň aspoň jedna z podmienok Y alebo Z. Nie teda a súčasne, ako sa mylne domnievate z opisu stavu v nasledujúcom odseku.

Úradnička v nasledujúcom odseku popisuje stav fyzickej osoby, kde konštatuje, že síce je splnená podmienka X ale nie je splnená druhá časť podmienky, teda neplatí (že platí Y alebo že platí Z). Toto je možné zapísať aj variantne, jednoduchšie tak, že „neplatí Y a neplatí Z“. Všimnite si, prosím, že po úprave sú oba vnútorné výroky znegované a je medzi nimi konjukcia (a) namiesto disjunkcie (alebo). Skúste si pozrieť ako sa negujú zložené výroky a De Morganove pravidlá vo výrokovej logike.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... pan Droppa je bto zjednodusenie, neslo o uplnu citaciu zakona, ale pouzity argument ... pokial udelujeme povolenky na parkovanie zbohatlikom, spekulantom a sikanujeme ludi, ktori si to zasluzia, tak len dokazujeme, ze nie sme socialny stat ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Pado,...

...ja osobne veľmi prajem Vášmu kamarátovi Viliamovi aby získal parkovací preukaz pre ŤZP osobu (či už má alebo nemá automobil) - aby mohol žiť pohodlnejší život, pretože nie všade sa dá bez problémov dostať vlakom či inou verejnou dopravou.
Myslím si, že by sa mal proti rozhodnutiu odvolať a spoločne s posudkovým lekárom vecne argumentovať, prečo preukaz potrebuje. Myslím si, že objektívne a logické zdôvodnenia sa nájdu. Na druhej strane - podľa mňa veľa záleží aj od posudkového lekára a konkrétnej úradnej osoby: ako k jednotlivým prípadom postupujú.
Držím Vášmu kamarátovi palce - nech sa nevzdáva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... to to je vysledok odvolania ... odvolacim organom je predsa ustredie prace ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čičikov si myslí,

že trepete. Napísali ste doslova: "Podľa slovenskej legislatívy máte nárok na parkovací preukaz ŤZP iba v prípade ak ste nevidiacim. Myslí si to nielen Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Dunajskej Strede, ale aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny," Upozornili vás na to viacerí, ale donekonečna si budete mlieť svoje. Podľa všetkého nemal postihnutý také obmedzenia, pre ktoré by mu mali preukaz vydať. Pri zdôvodnení citovali zákon, v ktorom je uvedená aj slepota. Ale vy, samozrejme, ste sa zamerali len na druhý dôvod a kritizujete, kritizujete a kritizujete, aj keď z pohľadu Čičikova nevydanie preukazu bolo zdôvodnené logicky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... k cicikovovi sa radsej nevyjadrim, zbytocne by musel admin mazat ... ja mam na rozdiel od vas k dispozicii cele znenie rozhodnutia, ale cicikov a jeho manzelka sa tu dlhodobo prezentuju ako sa prezentuju ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bolo by treba urobit poriadky s parkovacimi preukazmi ZTP.Lebo ich pouzivaju vacsinou zdravi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak smiem vedieť,...

...na základe čoho tak usudzujete?
Píšete, citujem:
"Lebo ich pouzivaju vacsinou zdravi."
Ako viete, že väčšinu parkovacích preukazov ŤZP používajú zdraví ľudia?
A čo sa týka toho "robenia poriadkov" - ako si to predstavujete? Máte vôbec predstavu o tom, aké je dnes problematické byť uznaným ŤZP s určitou percentuálnou mierou zdravotného postihnutia (čiastočný alebo plný invalidný dôchodok)?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, ja viem, aké problematické je byť uznaným ŤZP (a dostať preukaz do auta).. Lebo bavíme sa o tom skoro pri každom futbale, keď sa zídeme, a takmer polovica z nás má ten preukaz za oknom auta a potom nastúpi a odohrá 90 minút... Bavíme znamená: "bavíme = zabávame" sa na tom.. TAKMER POLOVICA z nás! A ja sa podobne bavím, keď vidím vystupovať počerného spoluobčana s hrubou reťazou okolo krku.. S vystúpením z auta a dokráčaním cez celý Kaufland aj s plným vozíkom nemá žiaden problém... :)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aha, takže Vy sa tu bez ostychu...

...a slovka hanby priznáte k tomu, že Vy a Vaši kamaráti - futbalisti jednoducho zneužívate parkovaciu kartu pre ŤZP. Vy vo Vašom mene a v mene Vašich futbalových kamarátov tu chcete moralizovať, poúčať a trúsiť rozumy? Mali by ste sa hanbiť.
Navyše tu idete kritizovať istú skupinu našich spoluobčanov (viď Vaše neskoršie príspevky) o ktorých zdravotnom stave nič neviete.
Nezabudnite mať zas plno rečí o dodržiavaní zákonov a princípov právneho štátu. A nezabudnite sa zas s kamarátmi futbalistami po zdatnom zápase v krčme dobre zabávať na ŤZP občanoch. Že Vám nie je hanba!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie, nie je mi hanba. Ja jazdím bez toho preukazu. A tej "zábavy" sa zúčastňujem pasívne a neochotne.. A Vys te riadne ťažkopádny, keď ste nepochopili zmysel môjho príspevku. Mne to zneužívanie vadí. Až tak, že som za to, aby sa preukaz ZTP v aute úplne zrušil. Lebo nepoznám žiadneho vlastníka, ktorý by to nezneužíval. A k Vašej moralistike: vybaví si to aj jednooký, aj slepý, a aj olympijský medailista. Stačí trochu snahy a peňazí. A zdravotný stav posudzujem kvalitnejšie, ako "posudkoví lekári" - ja tých ľudí aspoň vidím na vlastné oči. Oni posudzujú od stola, bez videnia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fíha, pán je nejaký znalec,...

...keď si dovolí tvrdiť, citujem:
"A zdravotný stav posudzujem kvalitnejšie, ako "posudkoví lekári" - ja tých ľudí aspoň vidím na vlastné oči. Oni posudzujú od stola, bez videnia."
Nemáte ani potuchy ako je to v praxi. Posudkový lekár je až na konci celého procesu rozhodovania o tom, či bude niekomu, zjednodušene povedané, uznaná invalidita - a ak áno, tak či čiastočná alebo celková. Jeho práca je viac či menej "úradnícka." Predchádza jej množstvo odborných vyšetrení odborných lekárov - napríklad chirurgov, ortopédov, očných lekárov a pod. Tie sa, pochopiteľne, nezaobídu bez špičkového technického vybavenia. Jednoducho to nefunguje tak, že lekár sa na niekoho pozrie spomedzi dverí a dá mu na papier pečiatku, na základe ktorej je dotyčný uznaný ŤZP s mierou poškodenia nejakého orgánu napr. 80 %. To len Vy si myslíte, že to tak je. Nie je. To ale nie je všetko. Každé tri roky alebo každých päť rokov sa zdravotný stav opäť posudzuje - a k týmto posudzovaniam je potrebné doniesť zdravotnú dokumentáciu za celé príslušné obdobie. V praxi to znamená, že aj keď je niekto uznaný ako ŤZP osoba, musí naďalej chodiť k lekárovi - špecialistovi na vyšetrenia, kontroly a pod. Výsledkom môže byť aj to, že dotyčný stratí "status" ŤZP osoby.
Na rozdiel od Vás poznám veľa ľudí, ktorí sú ŤZP osoby, alebo majú ŤZP osobu v rodine a parkovací preukaz nezneužívajú. Sú to normálni a slušní ľudia - na rozdiel od "veselej partie" Vašich futbalistov, ktorí asi parkovacie preukazy ŤZP zneužívajú a spoločne s nimi sa akože "zabávate" na účet ŤZP. Skutočne - hodné dospelých ľudí :-(((
To, či niekto zneužíva alebo nezneužíva parkovací preukaz ŤZP v aute posudzuje polícia - najčastejšie mestská. Ak máte nejaké podozrenia na zneužívania parkovacích preukazov ŤZP, môžete to nahlásiť polícii a súčasne príslušnému úradu. Ale obávam sa, že tak nespravíte, pretože s kým by ste potom hrali futbal a zabávali sa na úkor invalidov pri pive, všakže?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja si nemyslím, ja viem. Mojej 75 roč.mame odobrali ztp po 30 rokoch, čo ho mala, bez toho, aby ju videli, len jej poslali list. Mama má 4.stupeň odkázanosti, nemá štítnu žľazu, pohybuje sa s 2 barlami, má takú silnú osteoporózu, že pri bežnom pohybe doma sa jej zlomil stavec a 3 mesiace bola ležiaca na lôžku bez pohnutia. Je o operácii očí kvôli štítnej žľaze - všetko vidí dvojmo. Stačí? Je umiestnená v Domove soc.služieb, lebo potrebuje 24 hod. starostlivosť. Áno, má odoborné posudky asi od 10 rôznych odborných lekárov každých 3 či 6 mesiacov. Posudkový jej poslal list že má vrátiť ztp bez toho, aby ju videl. Tak ma tu prestaňte poučovať a školiť. A teraz Vy: cho´dte na miesta, kde sú vyhradené miesta pre ztp autá, a potom volajte mestkú políciu pri podozrení. garantujem vám, že uvidíte za hodinu zaparkovať zo 10 áut, v ktorých dôjde sám jeden človek, mladý, polomladý, a vystúpi ráznym krokom. nebude ani slepý. potom uplatnite svoje zásady a volajte políciu! A na záver: ja som nepísal o tých, ktorí naozaj sú ztp a nezneužívajú preukaz. snáď ma nebudete osočovať, že píšem o KAŽDOM, kto má ztp. Nie - ja píšem o tých stovkách až tisícoch v SR, čo to naozaj zneužívajú!!!
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Café Európa: Kto vyčistí špinavý vzduch na Slovensku? 2 934
 2. Martin Droppa: Mať rád Slovensko? A prečo? 2 807
 3. Dominika Dongova: "Pán pravý" mi skomplikoval život 2 582
 4. Miroslav Tokarčík: Nenecháme sa zastrašiť! 2 313
 5. Liga za ľudské práva: Západ už na utečencov rezignoval 2 091
 6. Jasmina Stauder: Ulmovci: Rodina, ktorá zaplatila za pomoc Židom životmi 2 087
 7. Tomáš Kubuš: Kazachstan 2018 (foto) 1 597
 8. Blanka Ulaherová: Spiatočné letenky Budapešť - Baku za 80 eur ... (Azerbajdžan 2018 1/3) 1 244
 9. Transparency International Slovensko: Ako aj bez peňazí zlepšiť naše zdravotníctvo 1 185
 10. Čo je nové na sme.sk: Tieto zaujímavosti o zvieratách okolo nás mnohých prekvapia 1 134

Rebríčky článkov


 1. Fero Sklenár: No Point to Worry about... 2018.06.22.
 2. Linda Majerská: Nedeľný výlet
 3. Michal Nagy: Miss folkloristka - asi pekná akcia.
 4. Ľuboš Dobrota: Osud rozdal kruté karty pre Doktora Jesenia aj pre kata Jána Mydlářa.
 5. Fero Sklenár: No Point to Worry about... 2018.06.21.
 6. Ľuboš Dobrota: Celý svet nosí zlatokopecké nohavice.
 7. Ľuboš Dobrota: Geniálny husársky kúsok plk. Jozefa Šnejdárka zachránil Banskú Bystricu.
 8. Radoslav Blaško: 5 dôvodov, prečo si kúpiť permanentku na baranov
 9. Alexandra Borovanova: Opravujem splachovace Znacka: Len v dobrych restauraciach
 10. Peter Ďuroška: Rodinkovo - rodiny rodinám

 1. Argentína podľahla Chorvátsku a hrozí jej koniec na šampionáte
 2. Porucha trakčného vedenia paralyzovala vlakovú dopravu v Trenčíne
 3. Richter chce viac kontrolovať eseročky. Odborníci hovoria o šikane
 4. Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS
 5. Toto už neprejde ani Kočnerovi
 6. Dnes nám hrozia búrky a krupobitie. Cez víkend príde poriadne ochladenie
 7. Fatálna chyba brankára, Messi sa chytal za hlavu. Najlepšie momentky
 8. Rusko mal dobrú náladu, zadržali ho policati
 9. Za peniaze v núdzi v cudzine si banky účtujú vysoké poplatky
 10. Pod Strečnom sa bude jazdiť v dvoch pruhoch

 1. Brutálny tanec predviedol na ulici opitý starček!
 2. Úrady práce sú peklo
 3. VIDEO -Mariana Kočnera zatkla polícia! Sú za tým fiktívne pôžičky pre Markízu :: Ammado
 4. Karol Galek: Ako Fico zarobil a aj minul 6 miliárd vlastnou hlavou
 5. Protestujúci farmári sú v Bratislave, ľudia ich vítali potleskom
 6. Komentár Daga Daniša: Prečo arabskí šejkovia milujú Kaliňáka
 7. Športový exredaktor RTVS: Rezník mi opakovane klamal do očí, nedá sa mu veriť ani slovo
 8. Zločinci si tu fungujú ako v supermarkete
 9. Na Bratislavu tiahnu farmári zo Slovenska, vystúpia na pochode za Slušné Slovensko
 10. Kauza Cervanová: Viera sa ich strašne bála

Už ste čítali?