Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kompetencia : "sestra ranu preväzuje a ošetruje" je bludný kruh (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

čo robí lekár

Podľa textu blogu rieši liečbu rany v celom rozsahu sestra / v spolupráci s lekárom/.Takže opýtam sa opačne ,aké úlohy v tomto procese má lekár?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

spolupracuje so sestrou

Veľké množstvo chronických rán - napr dekubity vie vyliečiť sestra samostatne, bez lekára a aj ich vylieči, až do epitelizácie, pozná všetky štádiá procesu hojenia, posúdi, indikuje, pozná výrobky, vlhké hojenie rán, ak je skúsená, má pokročilú prax potrebuje lekára iba na predpisovanie liečivých náplastí, primárneho liečiva a sekundárneho krytia. Nie hocijaká sestra, sestra špecialistka, alebo sestra s certifikátom. Sú to však voľne dostupná náplaste, ale sú drahé, v prípade že si tie drahé náplaste uhradí pacient sám, tak pre mnohé dekubity pacient nepotrebuje lekára, sestra iba lekára informuje. Ak nastane komplikácia konzultuje s lekárom, lekár zhodnotí a navrhne zmenu liečby, ale stále v spolupráci so sestrou, vzájomný rešpekt je pre pacienta benefit a efektivita, nestráca nikto drahocenný čas.

Iné druhy chronických rán potrebuju vzajomnu spoluprácu, sestra lieči ranu možno každý deň, každý druhý, tretí deň a lekár sa vobec procesom hojenia rán nemusí zaoberať, ak sa rana hojí správne, lebo sestra indície správneho hojenia rán pozná. Pri dlhodobom hojení rán potrebujú vzájomnú spoluprácu 1xdo týždňa, 1x do mesiaca, alebo vobec, niekedy stačí tel. konzultácia. Samozrejme zatial v SR predpisuje liečivo lekár. V zahraničí si to organizuju všetko samostatne certifikované sestry. Liečba chronických rán u pacientov je doména sestier. Ale musí byť zmysluplná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uz ste tu dlho nespamovali virtualny

priestor, co?

https://kocanova.blog.sme.sk/c...

Nemam nic proti tomu ked si ZS otvori ranhojicsku ambulanciu, vyjedna s poistovnami. Len svizne do toho, pani Kocanova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ďakujeme za povzbudenie

alebo "felčiarsku", alebo založiť "pustovníctvo s.r.o."

ambulancia pre chronické rany dáva logiku
Váš príspevok - mi logiku nedáva
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak hor sa do toho

A otvorte si ambulanciu na liecbu chronickych ran. Ja s tym nemam absolutne ziaden problem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uplne suhlasim s tym co je napisane

Ale este treba upresnit ze najskor je nutne zaviest plnu automatizaciu, elektronizaciu a robotizaciu v zdravotnictve. To prudko znizi pocet sestier na potrebny pocet a tie sa potom mozu venovat len pacientom.
Momentalna cena robota je 80k USD a vyvoj nezastavia, takze ocakavajme eru robotov coskoro aj u nas. Je zrejme ze to pojde len k lepsiemu a vsetci budu spokojni ci uz pacienti alebo aj zdravotne sestry.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Preco mi tu viac ako liecba chyba prevencia ?!
Lebo ranam sa da predchadzat. A prevencia je aj lacnejsia ako liecba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

asi tak

potom by malo byt vias "druhov" alebo stupnov äna nazve nezalezi) sestier,a pacint sa MUSI stat klientom, inak to fungovat nebude
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lebo je to iná kompetencia?

blog nie je o kompetencii prevencie, to čo Vám chýba predsa patrí do iného statusu, ale to Vy viete, iba ak by ste nemali logické myslenie

prevencia v realite takmer chýba - nemá prioritu u zdravotníkov, mnoho výhovoriek
ale v kompetnciách sestier je správne uvedená

poukazujem na nelogickú kompetenciu, ktorá nikam nevedie
čo tiež Vy viete, ďakujem za reakciu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozmýšľal som

či vôbec reagovať na článok. Začal som ho čítať, lebo problematika mi je pomerne blízka, som konateľom firmy, ktoré o.i. prevádzkuje aj zdravotnícke zariadenie. Zistil som však, že článok je úplne zmätočný. Dobrý byť ani nemôže, lebo sú tam popletené dojmy s pojmami.
Najväčší problém je tretí odstavec: "Sestra je samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, pracuje samostatne a v spolupráci s lekárom" . Autorka stotožnila vykonávateľov činnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti s poskytovateľom, pričom to tak nie je. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v zmysle zákona nie je lekár, alebo sestra, teda osoby vykonávajúce činnosť poskytovania zdr. starostlivosti , ale subjekt, ktorý má povolenie takúto činnosť vykonávať. Môže to byť tak fyzická, alebo právnická osoba. Povolenie definuje aj podmienky, za ktorých je možné zdr. starostlivosť poskytovať. Spomeniem len dve: jednou je zodpovedná osoba, obyčajne lekár, druhou povinnosť zamestnania sestry na plný úväzok. Kompetencie jednotlivých zdravotníckych pracovníkov sú vnútornou záležitosťou daného subjektu a je za ne zodpovedná už spomenutá zodpovedná osoba. Je fakt, že kompetencie definuje aj vestník MZdr, pre jednotlivé typy povolaní, no len rámcovo, prevdepodobne preto, aby náhodou lekár nedelegoval na sestru aj časť činnosti, na ktorú táto nemá oprávnenie (odbornú spôsobilosť).
Na záver : aj ja, ako niekto vyššie článok považujem len za akési "povinné cviky", lebo sa o sestrách dlho nepísalo. No takýmto článkom , hlavne prvým odstavcom, kde sa hovorí, že vzhľadom na zastaralé kompetencie je sestrám vlastne jedno, či sa pacientova rana zahojí, alebo nie sa imidž sestier nevylepší. Pacienta nezaujímajú nejaké kompetencie. Skôr ho zaujíma prístup zdravotníkov a výsledok (kto chce, môže si poradie zameniť). Sestry v tom zohrávajú kľúčovú úlohu, lebo sú obyčajne prvým kontaktom pacienta so zdr. zariadením. Mali by byť teda milé, usmievavé, ochotné,...A hlavne by mali byť naklonené veci v prospech pacienta riešiť a nie komplikovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

moja reakcia

bohužiaľ názor z minulého storočia, nevšimli ste si zmeny
nie ste jediný, ale
každopádne Váš názor je brzda pre zlepšenie starostlivosti o pacienta
som takisto konateľ spoločnosti, ktorá takisto prevádzkuje zdr. zariadenie, teda to mám naštudované, teda som aj poskytovateľ, som aj sestra, som aj samostatný zdravotnícky pracovník, aj fyzická aj právnická osoba, takže naozaj ste vašim príspevkom žiadnemu pacientovi nepomohol
ani ste nevniesol poriadok do existujúceho neporiadku
za všetky svoje činy som vždy zodpovedná JA a žiadny lekár teda nech Vám je konečne jasné, že za moju prácu nie je zodpovedný žiadny lekár
iba ak by sa našiel taký "blázon" - sorry, dám inzerát na lekára, ktorý bude niesť zodpovednosť za moju prácu" prepáčte, ale smejem sa Vám a je mi dobre
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No tak potom kde je problém

Ja vôbec nevylučujem (ani vo svojom príspevku), že sestra môže byť poskytovateľ. Však potom treba poskytovať starostlivosť v zmysle povolenia a kompetencií a je to vyriešené. No v článku je to napísané tak, akoby všetky sestry boli samostatný poskytovateľ zrd. starostlivosti, čo nie je pravda vo valnej väčšine prípadov, takže nechápem, načo zovšeobecňovať.
Tomu by sa dalo vyhnúť, keby bol článok aspoň trochu štrukturovaný. Vychádzalom som z toho,, čo bolo napísané a nevedel som, že úpolovicu vecí si mám domyslieť. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niekedy je naozaj lepsie nereagovat,

a vyhnut sa tak, ako je to teraz vo Vasom pripade, zbytocnemu strapneniu. Lebo ako konatel zdravotnickeho zariadenia by ste mali zakon 578/2004 poznat odpredu, odzadu aj zboku.
O kompetenciach sestier hovori vyhlaska MZSR 354/2005 a v ziadnom pripade! nemozu byt vnutornou zalezitostou zdrav. zariadenia. Ze vedenia niektorych zdrav.zariadeni zakony ignoruju a robia si svoje vnutorne, je nebezpecne pre pacienta!!! Asi by ste mali zverejnit, ktoreho zdr.zar. ste to konatelom, nech si pacienti daju pozor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sestra, máš pravdu

ale iba v tom, že lepšie je nereagovať, hlavne keď si trochu mimo.
1. Neviem, prečo by som mal vedieť zákon 578/2004 vedieť naspamäť? S mojou činnosťou konateľa to nemá nič spoločné. Na Zdravotnú starostlivosť je u nás zodpovedný zástupca (lekár) a keď niečo potrebujem riešiť ja, tak si naštudujem tú časť, ktorá sa daného problému týka. Samozrejme, pre sestru, ktorá vie všetko, je to asi málo :-)
2. Ak niekto stotožní výnos MZDR vo vestníku (píšem to vo svojom príspevku, že rámcovo je to vo vestníku) s vyhláškou (teda zákonom), tak to nemôžem nazvať inak, ako právne bezvedomie. Každé zdr. zariadenie musí mať vnútorné predpisy, ktoré mnusia vlastne zapadať do tých rámcových pravidiel, sám som na nich spolupracoval a bola to podmienka pri nejakej certifikácie. Píšem to tam jasne, teda neviem, na čo reaguješ a o akom ignorovaní zákonov píšeš.
3. O naše zariadenie sa neboj. Má dobré meno a dostatok pacientov. Každý týždeň chce prísť do starostlivosti najmenej 10 ďalšich pacientov, ktorí sú vedení inde, no musia byť odmietnutí. Nie preto, že chýbajú sestry so starými kompetenciami, ale preto, že niet dostatok lekárov (pomaly už každej špecializácie a situácia je horšia zo dňa na deň).
4. Ak máš nejaké poznatky, že u nejakých zdr. zariadení sa nedodržiava zákon, začni to riešiť, ak tvrdíš, že je to nebezpečné pre pacienta. Je to tvoja povinnosť.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Konečne!!! Vo vláde aj vajda z Luníka IX.!! 7 945
 2. Martin Droppa: Vulgarizácia verejného priestoru 7 567
 3. Angelika Horňáková: Šťastná to žena! 6 975
 4. Jozef Šimko: Koľko stálo šťastie za Fica? 4 429
 5. Martin Foto Potočný: Keď mafia má jasný smer 3 908
 6. Maroš Chmúrny: Raši sa s Vadalom nepoznal 2 755
 7. Boris Zápotocký: Vytvoriť hru sólo a vo voľnom čase? Prečo nie! 2 556
 8. Jaroslav Polaček: Odchod Rašiho je skvelou správou pre Košice ale tragédiou pre Slovensko! - glosa 2 298
 9. Tomáš Billik: Stážista v Rusku, časť 5. Veľká Februárová Kapitalistická Revolúcia 2 173
 10. Iniciatíva slovenských učiteľov: Priamo zradné organizácie školstva 2 155

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Včera po zhromaždení občanov pred parlamentom sa policajti pokúsili zatýkať
 2. Drahoslav Mika: Pranier
 3. Fero Sklenár: No Point to Worry about... 2018.03.24.
 4. Peter Fabian: My ako politici
 5. Tomas Bily: Desať rokov záhradník, dva roky bez fejkbuku.
 6. Július Kovács: Po zhromaždení pred parlamentom sa polícia snažila o zadržanie občana.
 7. Anna Harumová: Mechanizmy vymáhania pohľadávok
 8. Marek Brenišin: Má zmysel ďalej protestovať?
 9. Tomáš Kvič: ANTIGRAVITIZMY II.
 10. Július Kovács: Poďte dnes na námestie SNP a námestia, netreba kalkulovať treba urobiť čo cítime.

 1. Krajmerová previedla podiel v nákupnom centre na Zoroslava Kollára
 2. Opozícia po Kuciakovi
 3. Pri tragickej nehode zomreli dvaja muži, ich auto zhorelo
 4. Consumer Reports ukázalo, ktoré nové autá by mali vydržať viac ako 300-tisíc kilometrov
 5. Francúzsky policajt, ktorý sa vymenil za rukojemníkov, podľahol zraneniam
 6. Kto sú víťazi a porazení vládnej krízy
 7. Tichý zabijak v bránke. Malý Halák sa cítil ako rytier v brnení
 8. Musk zmazal oficiálne stránky Tesly aj SpaceX na facebooku
 9. Bratislavský dopravný podnik hľadal vodičov v Prešove. Na nábor prišli siedmi
 10. Zmeny vo vláde nepomohli, do ulíc opäť vyšli tisíce ľudí (minúta po minúte)

 1. Priamo zradné organizácie školstva
 2. Arpád Soltész: Drucker je len Ficov žoldnier
 3. Ľ. Galko (SaS): Šmejdi!
 4. Zlodej kričí, chyťte poctivého
 5. Suterén nie je Kňažko, ale OTO
 6. Peter Zajac: Oni to už prehrali
 7. Eugen Korda: Drucker bude Kaliňákov poskok
 8. Analýza Jozefa Šáteka: Kto a prečo zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú?
 9. Minister vnútra Drucker: Pozná sa s Brhelom, vybral si ho Počiatek, bránil Kaliňáka
 10. A. Bán: Smer rozobratý na súčiastky: nie Taliani, „naši ľudia“ ovládli východ

Už ste čítali?