Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bol Alexander Dubček v auguste 1968 uvážlivý alebo zbabelý? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Václav Havel ako

"špecifická kádrová rezerva" komunistov? Tak toto je zatiaľ hlúposť dňa, srdečne ti gratulujem :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Havel až prílič rýchlo

prehodnotil svoj hodnotový rebríček. Ešte dobre, že sa toho nedožila pani Oľga.
Na vašom mieste by som bol teda so závermi, konkrétne o Havlovi, opatrný.
Ešte sa len uvidí, čo všetko o ňom s odstupom času prezradia archívy.
Prajem vám dobrý deň, mudrc dňa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aha, takže náš insitný historik

ešte len predpokladá, že niečo ukážu akési archívy a už na základe týchto predpokladov filozofuje o "špecifických kádrových rezervách", skutočne zábavné :-) Aký fyzik, taký historik - mizerný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Este si nepochopil jeho "pracovnu metodu" ?

1. Najde nieco v mediach (noviny, TV, internet)
2. Musi to byt bulvarne a kontroverzne - vid strelba na unikajuce auta, hystericke zeny, trestne oznamenia na vestice, najnovsie Zeman
3. Vyrobi z toho clanok
4. Raduje sa z diskusie, kde sa s nim aspon niekto bavi, ma lvela casu, moze vypisovat rozsiahle bludy k temam, kotrym vobec nerozumie. Internetova forma krcmovych dristov, kde stamgasti rozumeju vsetkemu.

Kombinacia attention whore a trola.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vidím, "pepe34",

že vy ste odborníkom nie len na defektoskopiu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vase podozrenie a vyvodenia s neho

su priamo do stredu terca..Ked komunisti zlyhali vo vsetkom,tak nezlyhali v planovani.
Ked hlasali ze deti nasich deti budu zit v blahobyte tak neupresnili ze to budu len ich
vlastne deti.
Zo dna na den,pretoze boli u toho pramena,s tych najvacsich komunistov sa stali multi
milionari a kapitalisti.
Tieto hodnoty v minulosti niekomu znarodnili,rozumej ukradli.
Komunisticka mafia si este stale velmi krasne bacuje a rehoce sa od roztopasnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

Vcelku objektívny príspevok, to musím pochváliť. Na druhej strane tvoj subjektívny pohľad "cucáka" z Popradu bol istotne skreslenejší, zdeformovanejší a plný naivných povier, ako zrelý študentský pohľad dospelého Zemana "přímo z Přahy"...

Asi nemá cenu diskutovať, kto bol väčší bolševický sviniar a darebák, či Gottwald, Široký, Čepička, Novotný, Dubček, Smrkovský, Císař, Štrougal..... až po Zemana. Všetko to boli komunistické srraččky...

Pre istotu spomínaš aj "velikánov", ako Štúr a Štefánik. Nuž u Štúra milosrdná história už dávno vymazala realitu a pokryla ho aureolou "buditeľstva", aj keď možno mať silné pochybnosti o tej podivnej skupine mladíkov, čo sa nechceli ženiť a aj o jeho podivnej smrti na poľovke, ticho samozrejme zabúdajúc aj na ich hanebnú zradu revolúcie ( čo je ostatne veľmi častý a milý historický zvyk slovenského národa ) a napchatiu sa do zadku Habsburgom.

Nuž a Štefánik? Sú zmienky, že bol obyčajný flamender, vymetač krčiem a salónový lev, čo samozrejme dostatočne prekryla povesť o jeho údajnej smrti zo strany Beneša, čo hejslovákom stačí na zbožštenie jeho osoby........

Takže za 100 rokov sa všetko negatívne zabudne a Dubček sa rozhodne stane hrdinom národa, ako Jánošík! Potom o tom niečo veselé napíšeš!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K+ !!!

Dobre napísaný príspevok - súhlasím!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja nespomínam velikánov "pre istotu",

jednoducho som verejne vyjadril svoj názor na týchto konkrétnych ľudí, ktorý som si kedysi zamladi osvojil a nemám dôvod na ňom nič meniť.
Pochopiteľne, že nič nie je čierno-biele a všetko mohlo byť (iste aj bolo) trochu ináč.
Ja osobne tomu hovorím "pôsobenie dialektických súvislostí v procese historického vývoja".
Pri tom je dôležité, že spoločenský pohyb je vždy neprehľadný a dôvody, prečo z pôsobenia rôznych síl (záujmov) vyšla práve taká "výslednica", aká vyšla, majú šancu objektívne pochopiť až historici po dodatočnom solídnom výskume.
Myslím si, že taký výskum nerobil ani Miloš Zeman.
Nerobil som ho ani ja.
Dovolím sa však opýtať: Nie je zaujímavé, že v Československu prišiel medzi vtedajšími poprednými komunistami nápad "socializmu s ľudskou tvárou" (A.Dubček) v r. 1968, aby sa o štvrťstoročie neskôr vynorila v ZSSR myšlienka "glasnosti a perestrojky" (Gorbačov)?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Celé to je samozrejme zaujímavé

Celé to je samozrejme zaujímavé. A veľa vecí, ako sa to rozhýbalo, je dôvodom, aby sme si tie udalosti pripomínali, či študovali, ako sa dejiny točili. Autor pod menom Čermák, kedysi vyvinul istý systém štúdia historických faktov, nemám po roku jednu z jeho troch kníh, ale môžem sa k téme vrátiť, ak ich nájdem. Spojenie faktických udalostí, dávalo zmysel a logiku. Zhodou okolností dnes ráno pri venčení psov, sme sa s jedným kolegom psíčkarom preli, či Dubček na čele Československa po roku 1989 by bol lepší, ako Havel. Môj názor, je lepšie, že tam bol Havel. Koleso dejín sa valilo proti komunistom a on nikdy nebol členom, ani akoby členom (populárny výrok slovenských prezidentov napojených na kovaných komunistov) žiadnej strany. Dubčeka a Gorbačova, vraj spájal Mlynář, ich spolužiak a vlastne autor Pražskej jari, takže niekde tam a v osude Ruska a satelitov, je zakliatie odmäku. Ľudia, ktorí trpeli všeobecným nedostatkom "vecičiek", hoci vyhrali druhú svetovú, stále stáli zástup na "stravenky" a podobné vymoženosti socializmu, až do roku 1990. Dubčeka si vážim, že dokázal "tak dlho" (hoc to trvalo 8 mesiacov), odolávať hrozným tlakom, zo strany Kominterny, ktorým to už nestačilo a nahnali sem tanky a podobné vymoženosti sily, lebo tie dekorácie funkčných amerických tankov z natáčania filmu "Most v Remagene", im doslova nahnali strach, že nás obsadí NATO a nie WZ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj keby bol stefanik to co pises, tak tym chces povedat ze zatoven neplati ten zvysok za ktory ho ludia stale obdivuju? Generalom sa stal cez postel a astronomom nikdy nebol len ukradol niekomu poznamky ci ako?
Ci myslis ze za to ze si ludia stale vazia to co pre slovensko urobil tak verie ze nemal ziadne zle vlastnosti?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mensie

nez keby nebol medialne znamy, co samozrejme nie je na skodu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb.

Vytesať do kameňa, aj keď prevláda čierno biele videnie. Ak vymrú poslední pamätníci, ten august bude iba stranou v dejepise, ktorý budú žiaci z duše nenávidieť kvôli dátumom a menám.
Pri ďalšej generácii vzniknú báje a povesti Jánošíkovského typu. Viacero štátov má svojho Jánošíka, Nikola Šohaj, Rózsa Sándor, Rinaldo Rinaldini, Robin Hood. Ale ešte som nepočul žiadneho predsedu churalu, ani predsedu vlády, aby ich dnes dávali za vzor správania. Ale moc sa tomu ani nečudujem, veď koho môže dávať za vzor bandita a násilník, keď nie seberovného?
Z grázlov, vrahov a násilníkov sa stanú symboly. Vraj Pražskej jari. Keď jedna banda, vidiac, že to tak ďalej rovnakými metódami nepôjde, urobila mocenský prevrat a ľudia im to, kvôli vzletným frázam, pózam a sľubom, žrali. Rovnako ako nedávno Mečiara a dnes Fica. To je akási naša špecialita, dúfať, že zo slov sa dá najesť a to všetko zabezpečí nejaký bača.
Ja som presvedčený, že aj keby Rusáci vtedy nezasiahli, súdruhovia s "ľudskou tvárou" by sa, vidiac, že sa im to akosi vymyká s tou slobodou z rúk, aj sami "skonsolidovali", opäť zavedúc cenzúru a obušky. Presne, ako to pučom spravil v 82. Jaruzielsky, predbehnúc Rusov.
To bola iba taká estráda medzi tvrdým a umierneným krídlom, za obidvoma stála časť mocenského aparátu aj s milíciami. Akurát by si išli po krku sami. Lebo vždy v prvom aj poslednom rade išlo o moc a peníze pre seba a "svojich". Nič sa odvtedy nezmenilo. ani nemohlo. Lebo tá moc a peníze sú stále v rukách tých istých a ich nevydarených potomkov.
Ako vidieť, tá " socialistická ludská tvár" stále zaberá, len pod novými heslami typu "slovenské Švajčiarsko, či istoty". A bude to stále rovnaké, kým sa ľudia neprestanú spoliehať na bačov a ich sľuby či heslá a nezačnú veriť sami sebe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž čo?Všetkých do jedného vreca? Hádam nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

trialista

Určite máš pravdu! Do jedného vreca rozhodne nie!

Mohol by si teda menovať príkladne jediného jedného komunistu, ktorý bol slušný človek, nezneužíval členstvo v KSČ na kariéru, bol vysoký odborník alebo dobrý pracovník, nechlastal v práci, nehádzal svoje pracovné povinnosti na nestraníkov, zatiaľ čo on chodil na VUML, neodhlasoval petíciu voči Charte, nepovyšoval sa nad ostatných nestraníkov, nemal z dôvodu členstva v KSČ vyšší plat, nepokúsil sa ani raz využiť svoje členstvo na vybavenie prednosti pri pridelení bytu, umiestnení detí a známych do škôl, atď.,atď....( Dúfam, že neuvedieš meno nejakého "baču" z Hornej Dolnej !)

Ja totiž takého komunistu nepoznám a nikdy som ani len nestretol!

Iba by som dodal, že KSČ bola evidentne ZLOČINECKÁ organizácia. KAŽDÝ člen zločineckej organizácie je taktiež zločinec!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Top komunistov som samozrejme nepoznal.V roku 1989 bolo v CSSR cca 1,7 mil.Komunistov čo je cez 10 % obyvateľov.To už neboli blbí komunisti z 50 tych rokov.A bolo medzi nimi veľa slušných ľudí.Samozrejme boli medzi nimi rôzny.Fungoval protekcionizmus atď.Ale zamyslí sa nad dnešným stavom tie rozdiely sú ešte väčšie.Vysokopostavený člen mal toho viacej ako bežný občan, ale ten rozdiel nebol markantný.Pripomínam, že ja ani nikto z mojej rodiny nebol v KS.
To ako keby si povedal, že polka nemecka po vojne boli zločinci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

trialista

Máš zaujímavý pohľad na vec...

Obávam sa, že i nepochopil zásadný rozdiel medzi komunizmom a kapitalizmom.

Komunizmus ( ak chceš reálny socializmus ) bol charakterizovaný permanentným nedostatkom tovarov, služieb a informácií. Po celý čas jeho konania, a to kdekoľvek na svete ) dopyt prevyšoval ďaleko, ďaleko ponuku a tak delenie zabezpečovali komunisti podľa zásady "bližšia košeľa ako kabát". Preto ak sa chceli občania dostať k týmto hmotným i nehmotným statkom, museli podplácať, podvádzať a kradnúť.

Kapitalizmus je charakterizovaný všeobecne prevyšujúcou ponukou nad dopytom. A teda ak zarábam môžem i tovary, služby, podnikanie, vlastníctvo, informácie, vzdelanie, "zdravie", cestovanie, slobodu slova ....kúpiť podľa svojich potrieb a bez predošlého odsúhlasenia politickou mocou.

Rozdiel je samozrejme v rozsahu majetku a teda v istom zmysle teda aj moci a rozsahu rozhodovania. Možno by si sa mal zamyslieť prečo, ak sme všetci v podstate vychádzali z rovnakých nulových podmienok po 40 ročnej "úspešnej" vláde komunistov, existujú už teraz markantné rozdiely. Mne na rozdiel od teba, zrejme hodne ľavicovo založeného, tieto rozdiely nijako nevadia a neprekážajú!

Nuž ja by som povedal, že všetci Nemci, čo hajlovali na uliciach, zrazoch, manifestáciích na pozdrav Hitlerovi a zámerne ho volili ho hoci v legálnych voľbách boli zločinci, asi ich teda bola viac ako polka národa.

Nuž ja som pochádzal z viac proletárskych pomerov. Komunisti boli: brat mojej babky, môj otec, strýko, bratranec, svokor švagriná.....no čo už, za rodinných príslušníkov skutočne nemôžem!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nepochopili sme sa povodna debata bola o tom , že nie všetkých možno hádzať do jedného vreca.Vôbec nie som lavicovo orientovaný, nikdy som "lavicu" ani nevolil.Aj medzi komunistami boli schopní ludia.Teraz sú v našom rannom kapitalizme na vrchole.Nepáčí sa mi košielkovanie , tí boli komunisti, fašisti atď rovná sa zločinci.Gro národa či u nás alebo niekde inde boli slušní ľudia, ktorí žili svoj život.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Cudziš.

Treba trochu viac a pozornejšie čítať históriu. Ten Vami ospevovaný Svoboda dvakrát zradil Československo ! Prvý krát v roku 1948 ako minister národnej obrany. Vtedy keď Gottwald navrhol Benešovi vymeniť ministrov ,ktorý odstúpili sa obaja pohádali. A Beneš povedal,že ešte tu má armádu/vnútro už komunisti mali/,ktorá dokáže urobiť poriadok. Na to mu Gottwald povedal - pán prezident nemýlte sa - Svoboda nie je "neutrálny" /preto sa stal ministrom nár.obrany/,je komunista a pôjde s nami. To Beneša úplne zložilo a podpísal Gottwaldovi čo chcel..............
Druhý krát to urobil práve v roku 1968. Ja som mal vtedy 19 rokov a čerstvo po maturite.Takže niektoré veci si zrejme pamätám lepšie ako Vy a táto téma ma bytostne zaujíma. Pri prvom stretnutí členov UV KSČ to bol práve Svoboda,ktorý príchod tzv."Spojeneckých vojsk" privítal". Svoboda si svoj imidž ale dobre" hlídal"a tie záležitosti nikdy on sám otvorene nedal na javo. Iba spomienky vtedajších blízkych spolupracovníkov z prezidentskej kancelárie a z UV KSČ dávajú možnosť nahliadnuť do zákulisia tejto histórie. A pokiaľ sa ja pamätám,keď Svoboda letel do Moskvy a jednal tam - nikdy sa nehovorilo ,že by sa Brežnevovi vyhrážal sebevraždou. Išiel tam /ak sa dobre pamätám/ so všetkými vyznamenaniami,ktoré v druhej svetovej vojne dostal práve od nich.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Možno máte v niektorých veciach pravdu

Prezentovanie L. Svobodu ako dvojnásobného zradcu je rozhodne zaujímavá.
Rovnako zaujímavé je, že Svoboda bol človek aj s politickými aj s vojenskými skúsenosťami. Nepochybujem, že ako vojakovi mu neraz mohlo ísť aj o život.
Práve preto, že v prípade Rusov dobre vedel, s kým má tú česť, musel postupovať tiež uvážlivo a teda robiť aj kompromisy, z ktorých nebol nadšený. (Ja si myslím, že kompromis je prehra oboch strán sporu.) V konečnom dôsledku potom možno aj naňho aplikovať cynické Zemanovo konštatovanie, že "musím ostať vo funkcii, aby sa tam nedostala väčšia sviňa ako som ja".

A, keď išiel Svoboda do Moskvy za Dubčekom a ostatnými, čo mohol iné urobiť, ako navešať na seba všetky Rusmi mu udelené vyznamenania, aby im pripomenul, že ich predchodcovia si ho možno vážili?
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME