Sobota, 17. február, 2018 | Meniny má Miloslava

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Obrazy starého Draka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem

za článok, ktorý mi pripomenul filmy, či diela slovenskej literatúry hodné zamyslenia. Kniha aj film Obrazy starého sveta sú pre mňa fascinujúce diela, z ktorého ide akási prirodzená čistota.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za reakciu,...

...máte pravdu - dnes už "klasická" slovenská literatúra a "klasický" slovenský film ponúkajú množstvo inšpirácií a podnetov. Bohužiaľ - mnohé z týchto jedinečných diel sú zabudnuté. Ak by som chcel byť optimistický, napísal by som - takmer zabudnuté.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K obrazom starého sveta

sa dostali najprv moje deti. A jedného večera sme si sadli spolu a boli zvedavé, či film zasiahne rovnako ako ich. A zasiahol...

Potom mi darovali knihu, ktorá s fotografiami tiež dokázala rovnako ako film zanechať niečo nezabudnuteľné.
Škoda, že sfillmované diela skončili na dlhé roky v trezore a autorom nepriniesli šťastie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Film Obrazy starého sveta...

...vyšiel aj s niekoľkými filmovými bonusmi - krátkymi filmami Dušana Hanáka - na výpravnom DVD. Film obsahuje okrem iných aj nemecké titulky - a tak mi prišlo na um, či by ste ho niekedy nemohli prehrať Vašim "deuškom a babičkám," o ktorých sa staráte. Možno by sa im film zapáčil a mňa by aj celkom zaujímalo, čo by naň povedali.
No a čo poviete na film Drak sa vracia? Predpokladám, že ste ho videli a môžete ho aj porovnať s literárnou predlohou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Film Drak sa vracia

som videla ešte ako dieťa a pravdupovediac, nerozumela som mu. Bolo pre mňa hrozné počuť hlasy pri rozmýšľaní hercov, nepríjemné zvuky, ktoré sa mi nadlho zaryli do pamäte. Určité scény boli pre mňa hororové a ešte aj tie kravy prechádzajúce ohňom, pre mňa nekonečný čas, som si dlho pamätala.
Určité obdobie som ho práve pre toto zapôsobenie na mňa nepozerala, aj keď bol v televízii.
Možno to bolo aj povinné čítanie na gymnáziu, to si nepamätám, lebo čitateľské denníky sa odpisovali, aby sme nemuseli všetko čítať.:-)

Až neskôr, keď som už mala deti, som si film znova pozrela a bol pre mňa samozrejme výborne spracovaný, ale nepríjemné pocity ostávali z prežitia celého filmu, tragédie, ktorá sa tam odohrávala, hoci sa všetko napokon dobre skončilo.
Jednoducho som prežívala príliš osud hrdinu, zamýšľala som sa nad krutosťou ľudí, nad ich predsudkami, ale to vlastne značí, že autorovi sa film vydaril a jeho téma v podstate pretrváva stále v ľudských osudoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to taký paradox:

Na jednej strane sme mali novelu Drak sa vracia na gymnáziu ako povinné čítanie - ale na strane druhej film Drak sa vracia bol pre nás, mládež, dosť nezrozumiteľný a aj ponurý. Tak ako to opisujete. Mňa film naplno zaujal o pár rokov neskôr, keď som ho dvakrát za sebou ako končiaci gymnázium videl vo filmovom klube, kam som roky pravidelne chodieval na všetky predstavenia a po nejakom čase som dokonca dosť dlhú dobu robil lektora filmového klubu a uvádzal som filmy často pred plnou, 300-miestnou sálou.
V tých časoch sa ujal termín "film pre náročného diváka." V tejto kategórii boli prakticky všetky filmy, premietané vo filmových kluboch. Dnes sa tým termínom označujú filmy, ktoré spája jedno: dávajú ich veľmi neskoro v televízii a sú s titulkami :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

So záujmom som si prečítala

Váš blog o dvoch skvostoch slovenskej kinomatografie.
ten prvý - ,,Drak sa vracia" som videla už pomerne dávno a tak som si z neho opakovane pozrela viaceré epizódy. Určite si ho pozriem na YT celý.
Ako vidno aj z Vášho textu a výpovedí samotných tvorcov oboch filmových diel, demagógovia sa vyžívali
hádzaním polien, ba až brvien popod nohy umelcov, ktorí sa nestotožňovali s nalinajkovanými schémami
socialistického ,,realizmu".
Mám slabosť pre čierno-biele filmy ako aj dokumenty. Mnohé fakty, súvisiace s nakrúcaním oboch filmov mi neboli známe.

Veľmi prínosný článok, obohacujúci naše znalosti o tvorbe Eduarda Grečnera a Dušana Hanáka som si prečítala.
Vďaka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem Vám za reakciu,...

aj za zhodnotenie článku. Rád sa priznám, že s článkom som mal veľa príjemnej práce a skutočne som si dal záležať na tom, aby bol obsahovo, informačne aj vecne hodnotný. Aj preto som v ňom uviedol napríklad i dátumy narodenia a úmrtia hlavných protagonistov. Nech článok slúži aj ako istý študijný materiál pre tých, ktorí to potrebujú alebo niekedy potrebovať budú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pripájam sa

k ostatným ďakujúcim za podrobný a pútavo spracovaný materiál o oboch významných slovenských filmoch, dozvedel som sa z neho veľa nových zaujímavých informácií o dielach, ktoré spolu s inými priaznivcami dobrej kinematografie uznávam a obdivujem.

Nerozumiem akurát vôbec tomu, prečo Vás, pán Droppa, v podstate pri každej téme a aj za tie najnevinnejšie a najnekonfrontačnejšie príspevky diskutéri tak vehementne mínuskujú ?!? Robí to nejaká skupina Vašich neprajníkov či oponentov, resp. tušíte Vy sám o čo vôbec ide? Pripadá mi to ako keby ste si znepriatelili nejakú psychiatrickú liečebňu, lebo vo Vašich príspevkoch nenachádzam naozaj nič, čo by mohlo viesť k takémuto patologickému správaniu...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME