Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia a ľudstvo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"zo štyroch jadier prócia vzniká jedno jadro hélia"

Možete uviesť koľko protónov tvorí jadro hélia a koľko protónov tvorí jadro prócia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za pozorné čítanie... :-)

Ďakujem za otázku, a hlavne za to že ste pozorne čítali článok. Áno, rozumiem Vašej otázke, na prvý pohľad sa to zdá nezmyselné, alebo chybné. Ale je to trošku zložitejšie...
Vodík má tri izotopy: Prócium, Deutérium a Trícium. „Normálny“ vodík (Prócium) má jeden protón (v jadre), jeden elektrón (na orbite) a nemá žiadny neutrón. Deutérium má jeden protón, jeden neutrón a jeden elektrón. A Trícium pochopiteľne má jeden protón, jeden elektrón a dva neutróny.
Poznáme tiež dva izotopy Hélia = Hélium-3 a Hélium-4. Rozdiel medzi nimi je práve ten, že ten „ľahší“, teda Hélium-3, má vo svojom jadre 2 protóny a jeden neutrón, na rozdiel od svojho „brata“ Hélia-4 ktorý má na orbite 2 elektróny, v jadre dva protóny a (zvyčajne) dva neutróny. Rozoznávame však minimálne aj dva rôzne typy termojadrovej syntézy. Termojadrovú syntézu ktorá je napríklad používaná pri jadrových zbraniach, a potom riadenú termojadrovú syntézu. A v tej ešte rozoznávame rôzne typy jadrových reakcií. Najčastejšie ide reakcie kde hrajú rolu Prócium, Deutérium, Hélium a Trícium. Je to na dlhšie...
Základný proces jadrovej fúzie premeny vodíka na hélium berie do úvahy štyri jadrá Vodíka (protóny), dva elektróny a dáva výsledok jadro Hélia, dva neutríny a šesť fotónov. Tento proces prebieha v troch krokoch: prvý je fúzia vodíka na deutérium. Tu sa zrazia dva protóny, jeden protón sa mení na neutrón, ktorý vyžaruje antielektrón a neutríno. Zostávajúci protón je viazaný na neutrón, ktorý tvorí ťažké jadro vodíka (Deutérium), zatiaľ čo práve vytvorený antielektrón sa zničí elektrónovým generovaním dvoch vysoko energetických fotónov. Druhým krokom je vytvorenie Hélia-3: protón je zachytený jadrom Deutéria, ktoré emituje fotón a tvorí potom jadro 3He. Tretím krokom je rekombinácia dvoch Helií-3 do jedného jadra Hélia s emisiou dvoch protónov. V tomto procese je celková uvoľnená čistá energia 26 MeV.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Len mi tam nesedí výrok "Je to dar boží". Zvláštny prístup :-) .. všetko ostatné (od určitej hranice) sú len vedecké hypotézy, ktoré nám viac, či menej potvrdzujú merania i praktické využitie a vždy je tam nenulová pravdepodobnosť, že to môže byť aj inak. V skutočnosti nikto nevie, čo je to vlastne hmota a energia, o čase ani nehovorím. Vieme len štatisticky popísať jej správanie, ktoré nám zatiaľ celkom dobre sedí s pozorovaním. Ale o tom, že je to "dar boží" nie je žiadna pochybnosť. Bolo to potrebné? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to samozrejme osobný náhľad..

Je to samozrejme osobný náhľad..
Je to podľa toho ako to vnímame. Niekto je úprimne presvedčený o Stvoriteľovi toho všetkého okolo nás, niekto to popiera, a niekto spochybňuje...
Paradoxom je že často najnovšie vedecké výsledky, či dosiahnuté riešenia hlavne v medzioborových oblastiach, niekedy potvrdzujú aj také previazania medzi náboženskými dogmami a exaktnými vedami, že sme z toho sami prekvapení. Napríklad, nie je to až tak dávno, keď predstava že panna môže byť matkou bola okrem relígie nepochopiteľná. Dnes je umelé oplodnenie bežnou realitou...
Môže to byť pochopiteľne povedané (napísané) aj inak, ale podstata zostáva. Jadrová energia je tiež zdrojom existencie ľudstva, bez nej by sme tu neboli....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pozabudol si akosi

uviest aj nevyhody jadrovej energie, aby bol tvoj clanok vyvazeny a pravdivy.

Vysoko rozvinute staty uz od jadrovej energetiky odisli, alebo pomaly odchadzaju. Nie preto ze by boli neinformovani o vyhodach, ale uvedomuju si omnoho viac nevyhody a rizika. A kedze maju na vyber, respektuju prianie obyvatelov, ako aj sucasnu nerentabilitu vystavby novych jadrovych zdrojov na baze stiepenia jadrovych materialov.

proste chcem povedat ze tvoj clanok je tendencny akokeby napisany za stareho sociku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A to zase bohužiaľ, jadrová energia je na súčasnej úrovni nášho poznania v podstate jediná možnosť, ako sa v rozumnom množstve a cene dostať k energii. Ale podľa mňa ľudstvo resp. civilizácia ako ju poznáme a užívame, zanikne už pomerne skoro a nie na následky nejakej jadrovej havárie. Do tej doby budeme musieť akceptovať jadrovú energiu aj so všetkými jej rizikami. Lebo do jaskýň sa nám vrátiť nebude chcieť, nehovoriac o tom, že už by kapacitne nestačili :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S tou cenou by som si nebol tak úplne istý. Stačí sa pozrieť na ceny pri fotovoltaických (FV) a veterných zdrojoch. Samozrejme nie je všade ideálne miesto na FV a/alebo vrtule. A bude určite zložitejšia regulácia pri viacerých zdrojov.

Jeden z príkladov je aj - https://en.wikipedia.org/wiki/...
Drahá stavba bude podľa všetkého ešte drahšia a cenu za elektrinu majú skoro 2x takú ako pri projekte Hornsea - https://en.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Priznám sa, že sa o to nejako extra nezaujímam a uvažujem len sedliackym rozumom, že energia v jadre je o niekoľko rádov väčšia, než energia v chemických väzbách. Je len problematické ju odtiaľ kontrolovane dostať. Ale čo sa týka objemu (a skôr či neskôr určite aj ceny za kWh), tak keby sme vypli všetky jadrové elektrárne, už teraz sme v ... Fosílne palivá pri exponenciálnom raste spotreby sa musia čoskoro vyčerpať (nehovoriac o tom, že pri spaľovaní sa produkuje CO2, ktorý má zásadný vplyv na životné prostredie - z dlhodobého hľadiska zásadnejší, než nejaký Černobyl, Fukušima ..) a energiu, ktorú sme schopní dostať z tzv. obnoviteľných zdrojov, tak tipujem, že je to veľmi malý podiel. Ale možno sa mýlim a autor nám to v niektorom budúcom článku uvedie na pravú mieru. Asi by bolo zaujímavé pozrieť sa na to, ako riešia rastúcu spotrebu energie v Číne. Lebo tam pri takom množstve ľudí a súčasnom rozvoji pravdepodobne zvolili najekonomickejší variant. Čím nechcem povedať, že najekonomickejší variant je aj najlepší pre život na planéte.. ono je aj ťažké povedať, čo je vlastne dobré pre život na planéte. Mne sa zdá, že život na planéte by rozkvitol po dostatočne včasnom zániku ľudstva. Ale to asi nebudeme riešiť, "Vono se to nejak vystříbří" :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

staci pokryt polovicu

striech na Slovensku fotovoltaikou a mas cca pokrytu spotrebu Slovenska. zdroje sa dnes daju kupit kompletne , teda vhodne aj pre ostrovnu prevadzku, teda kazdy moze byt z casti az uplne sebestacny, a na vyrovnanie odchyliek a pripadnu rezervu vykonu postaci podstatne nizsi vykon, ako v sucasnosti mame instalovany a v prevadzke.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nože daj množstvo

vyrobenej elektrickej energie za 1 deň pri 1m2 FV panela v januári?


Bývam napr. v 8 podlažnom dome, takže cca 90 m2 bude musieť živiť 8 bytov.
Navrhni aj akumulátor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je logicke

ze nie kazdy dom je schopny svojou strechou pokryt svoju spotrebu. pisem o tom, ze netreba stavat na poliach a uberat polnohospodarsku podu, a ze mozeme pokryt strechy domov a vyrabat elektrinu cisto zo slnka. a este si znizime oteplovanie miest, ktore sa prave prehrievaju slnecnou energiou. a mozme odstavit velkych znecistovatelov zivotneho prostredia ako su uholne elktrarne a teplarne napriklad.
-konkretne technicke riesenie ti vypracuju dodavatelia takych systemov na poziadanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Žiaľ, všetky strechy budú málo

Predpokladajme 1 000 000 domov po 100 m2 to je 100 000 000 m2

Najlepšia FVE v ČR
https://cs.wikipedia.org/wiki/...

Vyprodukuje 38,5 GWh na ploche 293 912 m2 a to je na jednom z najvhodnejších miest.

Ta energia tiež nie je zadarmo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

u nas

je instalovanych cca 600 MW fotovoltaiky. V Cechach viac ako raz tolko. Ta elektraren co uvadzas ma z toho celeho iba 38 MW instalovany vykon.
Energia zo slnka je zadarmo, takisto ako energia vetra alebo vody. a neprodukuju pri vyrobe elektriny ziadne odpady, netreba ich dovazat, proste su ti k dispozicii tam kde si.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak je energia zadarmo, prečo ju

predávajú tak draho.

Na použitie veterných elektrární nie sú v SR predpoklady.

FVE je v ČR > 26 000, ale zanedbateľného výkonu.
Do 1 MW je 25 000. Majú tam veľký problém lebo elektrinu z FVE sú povinný kupovať draho.

1MW inštalovaného výkonu FVE nemožno porovnávať s 1MW tepelnej či AE.
Takže tých 600 MW FVE zodpovedá max. 120MW v AE

Len Slovenské elektrárne bez VD Gabčíkovo majú inštalovaný výkon 4 176 MW
Z toho v AE 1952 MW po dostavbe EMO 3,4 budeme mať +940MW.

Z malej FVE od Vás vyrobenú energiu nikto nekúpi, môžete ju max darovať.

60% až 80% energie neviete spotrebovať, je vyrobená v nevhodnom čase.
napr. v lete keď je spotreba nižšia, cez deň keď nie je nikto doma.

Môžete pridať akumulátor, ale ten celú investíciu predraží.
Návratnosť lokálnych FVE je zatiaľ možno 25 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zle pocitas,

emo3,4 sa stavaju s povodnym vykonom. a su dnes 5 nasobne predrazene oproti povodnej idey dostavby z roku 2008. a uz mali byt od roku 2012 v prevadzke. a skus pls. vypocitat kedy budu emo3,4 spustene a kolko budu definitivne stat. ak a potom vypocitaj ich navratnost.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Navyšovanie rozpočtu

nespôsobila technológia, ale ENEL a štát.
Rovnako by sa mohla navýšiť cena výstavby FVE.

Výkupná cena elektriny z FVE. V rokoch 2009 a 2010 sme platili 430€ za MWh.
Odvtedy ceny postupne klesajú.

Mochovce 3,4 sa začali stavať v 1986 s rozpočtom po prepočte 1,3 mld. €
Dnes je to 5,4 mld. T.j. 4,15 násobok.

Značný vplyv na to malo aj zakonzervovanie v rokoch 1990 až 2007.
V roku 2018 nemôžu platiť ceny z roku 1986,.
Inflácia za obdobie 1990-2007 bola 600%.

Určite nebolo všetko v poriadku a ENEL i ďalší si z toho spravili tunel.

Bloky však majú slúžiť 60 rokov. Momentálne SE vyrábajú 70% vo svojich 4 jadrových blokoch. 1. odstavenie bude v rokoch 2044-45.
Spotreba stagnuje. Myslím, že budeme 20 rokov elektrinu vyvážať.
Podľa súčasných výnosov sa EMO 3,4 oplatí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pocitas zle,

roku 2008 bol povodny rozpocet dostavby predlozeny do vlady vo vyske 900 mil.eur. potom nastal kolotoc navysovani, povodne mala byt dostavba ukoncena roku 2012. dnes mame 2018 a ukoncenie ma byt podla poslednych oficialnych sprav tento rok blok 3 a buduci rok blok 4.
-neviem si dost dobre predstavit ako chces 30 rokov staru elektraren uviest do prevadzky a potom ju este dalsich 60 rokov prevadzkovat. a to si pametame , ze povodne bola projektovana na 25 rocnu zivotnost, teda by sa ani nemala zacat spustat ale zacat odstavovat. ty pises o navysovani celkovej sumy a ja o navysovani sumy dostavby. v roku 2008 boli bloky na zhruba 50 percent dostavane. a len ten rozdiel do 1,3 miliardy som porovnal s 5,4 milardami .
-vykupne ceny na fotovoltaiku si spravil vysoke stat pre >nasich> ludi, potom tie dotacie znizil a nasledne ich zrusil.
-skus blizsie specifikovat tvoj vyrok ze podla sucasnych vynosov sa emo34 oplati. ked roku 2008 pre cene dostavby 900 mil. to bolo povolene iba bez ucasti statu, lebo to bolo pre stat nezaujimave, dnes ked to je 4,15 z pohladu celkovej ceny a 5 a viac nasobne drahsie z pohladu dostavby,pri roky stagnujucej cene lektriny, ako chces z toho vydolovat zisk?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je mi jasné, že EMO3.4

boli výrazne tunelované.

Nechcem obhajovať navýšenia rozpočtu, nakoľko k tomu nemám dosť informácií. Dostavanosť na 50% sa asi určovala z pohľadu minutých prostriedkov.

Predpokladám, že to čo bolo v rozpočtoch v roku 2018 sa už dodalo inak. Nemyslím betón ale napr. zabezpečenie.

Ak teda budeme mať za 5,4 mld. € výkon cca 2x 470 MWeVýkupné ceny z FVE boli nastavené veľmi nereálne. Ale ani dnes nevedia konkurovať cene na burze cca 35€ za MWh. FVE vykupujeme 2x drahšie a som presvedčený, že pri reálnej cene by neprežili, i keď mnohý majú už úvery splatené.

Maďari dali rusom postaviť PAKS 2 x 1 200 MWe za 12 mld €.
To je po prepočte na výkon veľmi podobná cena.
Nájsť sa dá aj veľa rozdielov. (napr. modernejšia technológia)
Treba však povedať, že to je štartovacia cena a neverím, že s nebude zvyšovať.

Vypočítať zisk na 60 rokov je naozaj šarlatánstvo.
Za predpokladu 60 ročnej životnosti by sa to malo oplatiť.

Viem si predstaviť, že za 30 rokov bude FVE podstatne efektívnejšie.
A JE sa budú odstavovať. Skôr si myslím, že ceny energií budú rásť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ked

cena elektrine neporastie ani dalsie tri roky? odstavis cerstvo postavenu JE ci ju radsej budes dotovat, aby mohla vyrabat? a kto by ju mal dotovat, myslis ze sukromnik vlastnik EPH bude ukrajovat zo svojho zisku? videl si niekedy zeby financna skupina ci jednotlivec v danom pripade urobil nieco pre blaho ludi?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

JE netreba dotovať

Na JE sú drahé práve náklady na výstavbu.

Výstavba sa už realizovala a tak by nespustenie spôsobilo oveľa väčšie škody.
Obchodná marža predstavuje u SE cca 800 mil., odpisy tvoria 200 -250 mil. mzdy 90 mil. zisk cca 200-300 mil.

Cena za najbližších 5 rokov nie je až taká dôležitá, kedže produkovať sa bude 60 rokov.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Výzva pre premiéra SR 837
 2. Maroš Chmúrny: Chybný krok Maroša Šefčoviča? 514
 3. Oto Žarnay: Džungľa v zborovni 500
 4. Michael Achberger: Chcete schudnúť? Tak musíte nabrať svaly! 467
 5. Eva Onačillová: V Košiciach hospitalizovali ďalších 5 detí pre osýpky - je príčinou antivakcinačná kampaň? 386
 6. Martin Droppa: Do veľkej a malej politiky 381
 7. Marek Ševc: Kaštieľ Sokolovce – jeden z mnohých 254
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (15. - 21.2.1919) 254
 9. Denisa Augustínová: Kambodža: Mali byť mŕtvi, no žijú, aj vďaka vám Slovákom 243
 10. Igor Čonka: O záchrancovi Slovenska a vojakoch zo Senegalu 225

Rebríčky článkov


 1. Petra Babanova: Kandidáti 2
 2. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, I.
 3. Július Kovács: Výzva pre premiéra SR
 4. Miroslav Somora: Volebná kampaň, pána Šefčoviča
 5. Kristína Jakubičková: Keď odídeš
 6. Petra Babanova: Otče náš, buď vôľa tvoja
 7. Martin Kips: Nič netrvá večne - príbeh futbalu vo Falckom lese
 8. Kristína Kotrčová: Haroldov objav
 9. Peter Biščo: Už sme zase naleteli.
 10. Miroslav Somora: SMER-SD a jeho veľké zmeny

 1. Zločin v priamom prenose. Súd popísal kauzu nástenka
 2. Minúta po minúte: Dopravnému kolapsu sa Bratislava zatiaľ vyhla
 3. Sú chvíle, keď sa cítim ako v zlom filme, vraví Sagan
 4. Djokovič navštívil Bratislavu, prišiel na svadbu slovenského tenistu
 5. Štyria ústavní sudcovia píšu, prečo nesúhlasili so zrušením previerok
 6. Dobré ráno: Nástenkový tender nebol ani na tej nástenke
 7. Dacia Logan MCV je splnený sen o dostupnom novom aute (test)
 8. Pred košickou železničnou stanicou napadli ženu, nikto sa jej nezastal
 9. Na Slovensku nikdy nepristál. Prečo Airbus končí so superjumbom?
 10. Rádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

 1. Robert Mistrík for president.
 2. Robert Fico sa zbláznil: Slovensko je rukojemníkom človeka v amoku
 3. Štefan Hríb: Čo sa stalo?
 4. Matúš Vallo, ide samospráve o to, ako vyd.bať s občanom?
 5. Ako eurohujer Harabin hlasoval za Lisabonskú zmluvu a ešte aj klamal
 6. V roku 2017 prišiel Dušan Kováčik do banky a vložil si na účet hotovosť 204-tisíc eur
 7. Niekoľko slov k výnimočnému príbehu Imricha Kružliaka
 8. To je zlý žart - sestrám pridali 13,10 eur
 9. Newyorský arcibiskup reaguje na desivý aborčný zákon výzvou politikom
 10. F. Mikloško spomína na M. Kusého: Marxista, ktorého sme si vážili aj my, katolíci

Už ste čítali?