Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Oblasti použitia jadrovej energie – Prvá časť. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekný článok,

ale tým úpravám Am241 dáko nerozumiem. Je to zdroj alfa častíc, a aby v ionizačnom detektore dymu fungoval, musia tie častice z neho aj vyletovať von. Ak ho ale pokryjem vrstvou ťažkého kovu - zlatom či paládiom, ako budú tie častice vyletovať ? Pre alfa častice je absorpčná hrúbka v zlate a paládiu veľmi malá. Keďže predsa len (akosi) vyletujú, ináč by ten detektor dymu nefungoval, potom aj pri zhltnutí zdroja budú tie alfa častice ožarovať sliznice tráviaceho traktu vysokoenergetickými alfa časticami (tuším cca 5,5 MeV).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Netreba sa báť, funguje to jednoducho

Ďakujem veľmi pekne za ocenenie a aj za otázku.
Výborne sa pýtate…ale..

Najprv ukľudňujúca informácia:
Dymové či protipožiarne detektory NEOHROZUJÚ ľudí, ale naopak ich chránia upozornením na prípadné nebezpečenstvo požiaru. V princípe existujú dva základné druhy takýchto detektorov. Oba fungujú veľmi dobre a sú bezpečné. Nie je treba sa vôbec báť ani pri výmene batérie a ani v prípade že by detektor padol zo stropu na podlahu!
Existuje zdokumentovaný prípad (v USA), keď si spolupracovník chcel vystreliť z kolegu, a vopchal mu dva takéto kúsky z detektoru do sendviča. Trvalo to až 24 dní, kým mu to prešlo tráviacim systémom, a priebežne meraná dávka pracovníka "nebola z hľadiska radiačnej ochrany významná" a bola menšia ako dávka z röntgenu, ktorý použili na ich nájdenie v črevnom systéme pracovníka.
Nič z Amerícia vo Vašom dome nezostane, technologicky je to galvanizované, podobne ako napríklad chróm na nárazníku vozidla, alebo kľučky dverí. Získať ba sa to dalo buď mletím alebo použitím veľmi silných chemických kyselín. Okrem toho je tam ochrana tenkou, zlato-kovovou vrstvou, ktorá je veľmi chemicky odolná. Takže získa Am-241 z disku detektora dymu je možné iba úmyselne a pomocou veľmi agresívnych metód.
Čo sa týka otázky:
Je viacero definícií a teda aj rozdelení (podľa rôznych kritérií), čo sú, resp. ktoré sú to „ťažké kovy“. Z nášho pohľadu (oblasti opisovanej v článku) to bude vnímané pre rádioaktívne izotopy, ktoré môžu spôsobiť ožarovanie z vnútorného priestoru nášho tela po prehltnutí: V tomto kontexte sú teda „ťažké kovy“ : Arzén, Kadmium, Ortuť, Olovo, Hliník, a Meď. Ďalej prvky s rádioaktívnymi izotopmi:
- Stroncium: Rádioaktívne izotopy stroncia môžu kontaminovať krajinu v dôsledku jadrového útoku alebo jadrovej katastrofy.
- Cézium: Najnebezpečnejším rádioaktívnym prvkom jadrovej katastrofy je cézium-137 s polčasom rozpadu približne 30 rokov. Cézium-137 padá na vodu a kontaminuje pitnú vodu.
- A Urán: Vedľajší produkt jadrových bômb a jadrovej energie, izotopy uránu trvajú milióny rokov a kontaminovali celú planétu, počínajúc testovaním atómových zbraní v 40-tych rokoch minulého storočia.
Zlato, napriek tomu že je fyzicky „ťažké“ a pritom rýdze aj mäkké, tam nie je. Nie je tam ani Paládium a ani Striebro, aj keď dlhodobé inhalovanie striebra (napríklad v prachu) by malo vážne následky pre človeka.
K fungovaniu detektora:
Detektor má snímaciu a referenčná komoru. Jeden disk zdrojového materiálu je namontovaný v snímacej komore a druhý je umiestnený v priľahlej referenčnej komore. Elektródy sú inštalované v obidvoch komorách a pripojené k vonkajším vodičom, ktoré vyčnievajú z dna komôr. Pri montáži sú už vložené potrebné elektronické komponenty (diódy, kondenzátory, rezistory atď.). Čo je najdôležitejšie je že sú tam otvory, kadiaľ môže potenciálne vniknúť závan dymu. Princíp práce je triviálne jednoduchý rádioizotop emituje alfa žiarenie, ktoré ovplyvňuje elektrické pole medzi snímacou a referenčnou komorou, keď tam vnikne dym, to pole sa zmení a elektronika po vyhodnotení spustí alarm.
Keby však niekto detektor obalil do igelitu a podobne, tak by ho mal samozrejme iba na okrasu – nefungoval by.....
Ešte raz ďakujem za prečítanie a prajem pekný úspešný deň....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekny clanok...

K tej destruktivnej sile atomovej energie : este ma tak napadlo pripadne odklonenie nejakeho asteroidu pomocou vybuchu, mam na mysli nejakeho 2. potencialneho vinika KT katastrofy. Neviem, do akej miery su podobne scenare seriozne spracovane a do akej miery uskutocnitelne.
V uziti radiacie v medicine mi chybaju radioaktivne lazne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máte pravdu v oboch veciach...

Ďakujem za pripomienky a musím napísať že v oboch prípadoch máte pravdu.
Nepísal som o tom, pretože v jednej oblasti sú to zatiaľ iba scenáre, a druhá oblasť je dosť kontroverzná, a nie je zatiaľ odborníkmi úplne akceptovaná.
Vedci odhadujú, že v našej slnečnej sústave je cca milión asteroidov, s potenciálom zasiahnuť našu planétu Zem. Zatiaľ ich bolo identifikovaných niečo cez 10 000. Je to skutočné vážna vec, napríklad 15. februára 2013 ľudstvo zažilo praktickú ukážku čo sa môže stať. Meteor (superbolid) s priemerom cca 20 metrov explodoval na oblohe vo výške 30 kilometrov nad ruským priemyselným mestom Čeľabinsk, a uvoľnil energiu ekvivalentnú cca 500 kiloton TNT, čo je približne 30 krát viac ako bolo pri atómovej bombe zhodenej na Hirošimu. Paradoxom je že presne v ten istý deň sa objavil aj 45m široký asteroid predbežné označený 2012 DA14 (neskôr známy ako 367943 Duende), ktorý sa dostal na úroveň kružnice s priemerom 27 700 kilometrov zemského povrchu, čo je bližšie ako sú niektoré nami ľudstvom) vypustené komunikačné satelity!
Pri trochu fantázii by sa nám mohlo zdať, že nám možno vesmír chce niečo naznačiť. Na rozdiel od iných prírodných katastrof pádu/nárazu/útoku asteroidov zabrániť a to odklonením, čo je asi najjednoduchšie riešenie. Dôležité je preto aby bol spozorovaný čo najskôr najlepšie desiatky rokov pred potenciálnym nárazom do Zeme, pretože vtedy by stačilo zmeniť jeho rýchlosť iba o „pár“ centimetrov za sekundu aby sme katastrofu odvrátili. A práve jedna z možností je kinetický náraz čo by dodal energiu navyše. Lenže je v tom háčik, pretože existuje hranica veľkosti prípadného kozmického telesa, ktoré by sme mohli poslať, a práve preto je použitie jadrovej nálože výhodnejšie. Pri jej explodovaní blízko asteroidu a jeho ožiarení röntgenovým žiarením a neutrónmi by sa časť povrchu asteroidu vyparil následkom čoho by asteroid zmenil rýchlosť.
Teda sumár = áno vedci sa tým seriózne napríklad v americkej Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii zaoberajú.
Čo sa týka rádioaktívnych kúpeľov je to tiež pravda a mnoho ľudí to praktizuje.
Tisíce pacientov chodí do napríklad Ukrajinských kúpeľov v meste Chmiľnik kde je k tomu k dispozícii až 8 sanatórií. Podobne je to aj v Nemeckých kúpeľoch Bad Gastein. Je to veľký biznis, kde sa pacienti kúpu sa v prírodných prameňoch obsahujúcich Radón. Radón, ktorý je bezfarebný plyn bez chuti a zápachu vzniká ako produkt rádioaktívneho rozpadu Rádia a Uránu a vďaka svojej nestálosti opäť zaniká ďalším rádioaktívnym rozpadom. Poznáme mnoho jeho nestabilných izotopov. Je veľmi dobre rozpustný vo vode (až 51% svojho objemu), ale ešte lepšie sa rozpúšťa v nepolárnych organických rozpúšťadlách. Viacerí odborníci tieto praktiky odsudzujú, pretože v priebehu pár minút polovica Radónu, ktorý bol vo vode sa rozptýli do vzduchu, čím sa začne rozpadať a práve produkty jeho rozpadu spôsobujú rakovinu pľúc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako vidím atómová loby

sa len tak ľahko nevzdá. Najprv to tu skúsil pán Paulička - viď blog 21.l.2018 :" O havárii JE A1 z druhej strany". Ale po odhalení hneď prvým prispievateľom čo je zač tento autor ,radšej toho nechal. A máme tu druhého . Mne sa vidí že by som ho mohol hneď v nadpise nazvať pobirmovaného komunistu,ale žiaľ údaja o tom nemám.............Možno p.Ježík doplní. Myslel som si ,že po jeho vyjadrení ako ste boli odídení z MH sa tiež stiahnete.Nestalo sa. Takže sem - tam sa budem musieť vrátiť aj do predchádzajúcich blogov. A hneď do jedného siahnem. V blogu:"Atómové hrady a zámky pána Ernesta Ježíka" ste použil vetu :"Jadrová energia je dar Boží.Človek si ju nevymyslel,iba sa ju naučil a stále učí využívať." Nuž hovoriť o jadrovej energii ako o dare Božom chce riadnu "náturu". Štiepenie jadra - pri ktorom to začalo sa v prvom rade využilo na zabíjanie ľudí a až potom sa hľadalo iné využitie. A to platí pre všetky prvé tri zainteresované strany /či ak chcete štáty/ Aj tá naša neslávne slávna A1 nebola až tak veľmi zameraná na výrobu elektriny ,ale hlavne na výrobu izotopu plutónia na výrobu atómových zbraní - jednoduchšie výrobu atómových bomb. Ja by som potom skôr povedal,že to bol dar hlavného pekelníka. Ale nech je ako chce .Všetci vieme že jadrové fúzie prebiehajú na slnku. A to je matkou celej slnečnej sústavy. Ak vezmem do úvahy Vaše tvrdenie /o tom dare/ - tak áno boh nám ho daroval.Ale dal ho od nás tak ďaleko,aby nikomu ani omylom neuškodilo. A ľudstvo dlhé roky mohlo naň maximálne iba tak pozerať.Dnes by sme sa mohli/teoreticky/ k nemu dostať,ale asi tí čo by mali odvahu na väčšie priblíženie ak by priamo nezhoreli,tak by sa podľa mňa vďaka rádioaktívnemu žiarenie na zem živý nevrátili. Mne z toho plynie iba jedno.Ak dokážete postaviť tú atómovú elektráreň v takej vzdialenosti od zeme ako je slnko a odtiaľ potom na zem dopraviť tú vyrobenú elektrinu - dvihnem za Vaše snahy obe ruky. Ale inak ani jednu,skôr naopak som do veľkej mieri proti využívaniu energie z jadra. A nie len o tom .Skúsil som si pozrieť čo stále výstavba a demontáž V1. Nuž na Wikipédii je údaj,že výstavba stála 5,5 miliardy korún. A zároveň je tam údaj,že sa predpokladajú náklady na demontáž vo výške 1,1 miliardy eúr. Teda demontáž nás stojí skoro 6 násobok postavenia. A to neverím,že potom tam bude rásť pšenica. Možno takto zlikvidujú tie vonkajšie objekty - chladiace veže,elektrická rozvodňa a pod. Ale samotný reaktor ? Jednoducho neverím ! Vari si myslíte,že niekto tam pôjde s autogénom a tú rádioaktívnu nádobu tam rozreže na prijateľne veľké kusy ? Ale ani preprava na miesto spracovania "v celosti" nie je možná. A ten "prepracovaný odpad sa nám vráti domov .Myslíte,že už potom stratí rádioaktivitu ? Nie tá tam bude ešte minimálne 100 rokov. Asi jediná možnosť miesto súčasného uloženie reaktora bude budúcich sto rokov ak nie viac "dočasno - stálym úložiskom" tohoto rádioaktívneho odpadu. Teda asi tak ako to napísal pán Ježík - ešte tri generácie atómových "odborníkov" bude mať zaistenú prácu - a samozrejme ,platiť to budeme všetci z našich daní............
Aký je teda môj pohľad na súčasný rozvoj jadrových elektrární na Slovensku? Žiaľ nemáme nateraz po ruku iný zdroj s takýmto stálym výkonom. Takže beriem to ako nutné zlo,ktoré treba čo najskôr eliminovať. To riziko zlyhania a jeho následky sú tak zlé ,že nechcem ,aby sa budovala akákoľvek ďalšia jadrová elektráreň.Ale za to by sa mali podporiť všetky možné spôsoby /okrem toho tzv.Perpetum mobile/ výroby elektriny,aby sa tento jadrový moloch mohol postupne z územia Slovenska odstrániť. Ostatné nabudúce
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K Vašim pripomienkam....

Ďakujem Vám že čítate moje články, a aj za Vaše pripomienky k téme, zvlášť ideu elektrárni vo vesmíre. Asi Vás to prekvapí, ale náš profesor Stegmann na vysokej škole nám o tom prednášal už pred viac ako 40 rokmi, s jediným rozdielom, že on hovoril o slnečnej elektrárni.
Konštatácia že JE A1 bola postavená hlavne na výrobu Plutónia a nie výrobu elektrickej energie mimo územie vtedajšieho ZSSR nie je jednoducho pravdivá!
Je v tom viac aspektov. Vlastnosti jadrovej energie nám poskytujú mnoho možností. Preto je typov jadrových reaktorov veľmi mnoho, a dokonca ešte ani neboli všetky postavené varianty ktoré sú podľa teoretických výpočtov možné. Aj kritičnosť je možné dosiahnuť viacerými spôsobmi: - napríklad vhodným výberom materiálu, geometrickou konfiguráciou, zmenou hladiny či hustoty, alebo napríklad aj nastavením vhodného reflektora ktorý bude ovplyvňovať tok neutrónov. A jadrová reakcia sa dá urobiť dokonca aj v obyčajnom vedre! Toto urobili napríklad robotníci v Japonsku, ktorý nedodržali predpisy, za čo samozrejme zaplatili svojimi životmi. Najprv je jadrový reaktor skúšaný na testovacích stendoch v malých zoskupeniach paliva a podrobený všetkým možným typom havárií. Potom je však vždy nutné postaviť prvotný prototyp – teda reálnu jadrovú elektráreň daného typu s malým výkonom na odskúšanie v praxi (a vychytanie „všetkých bĺch“). A presne toto je prípad JE A1. Podobne bol postavený aj reaktor v nemeckom Rheinsbergu - prvý blok budúcich komerčných reaktorov VVER pre zahraničie. A prečo Československo a NDR? Odpoveď je ľahká a úplne jasná, to boli okrem ZSSR najviac vyvinuté štáty v RVHP, a čo je dôležité s dlhodobo historicky vysokou úrovňou vedy a techniky, a v neposlednom rade vysokou a disciplinovanou pracovnou morálkou od riadiacich pracovníkov až po robotníkov. Veď si spomeňte, ako sa hovorilo, že „Československo je výkladná skriňa komunizmu“. Samozrejme čisto hypoteticky a aj prísne vzaté technicky je to možné, projekt KS 150 je reaktor, ktorý môže produkovať takýto potrebný materiál v dobrej kvalite. Nakoniec plutónium je vo všeobecnosti produkované premenou jadrového paliva počas prevádzky v každom jadrovom reaktore. Ale to zďaleka nestačí, k tomu je potrebná ešte ďalšia zložitá a veľmi drahá technológia, spadajúca pod prísnu medzinárodnú kontrolu, ktorá by mala byť čo najbližšie k reaktorom a s úplne inou úrovňou bezpečnosti, a nie ako Ernest popisuje „s deravým plotom, či otvorenou vrátnicou bez kontroly“. Keby ste aspoň raz mali možnosť navštíviť takýto závod, tak by ste pochopili že takéto tvrdenia, ako boli prezentované nie sú jednoducho pravdivé. Je si potrebné uvedomiť, že teoretické predpoklady a praktická aplikácie sú dve veľmi rozdielne veci!
Alebo si skutočne myslíte, že jadrová veľmoc dá k dispozícii také strategické zariadenie „len tak“, nejakému mini-štátiku v centre Európy, ktorý má celkový počet obyvateľstva menej ako jeho hlavné mesto? Veď tomu ani Vy sám nemôžete veriť! Spomeňte si aké boli zabezpečené objekty, kde sovieti skladovali jadrové zbrane na území ČSSR. Okrem toho že verejnosť o tom vôbec nevedela, tak tam ani náš vtedajší minister obrany nemohol bez súhlasu ich najvyššieho vojenského velenia ani nakuknúť. Ako Rusi hovoria: "Не смешит& ;#1077; мои ботинк& ;#1080;", alebo po slovensky: Nerobte si srandu......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Požiar plynového ložiska v Uzbekistane

bol aj zfilmovaný a v 80.tých rokoch u nás premietaný v mesiaci československo-sovietskeho priateľstva.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Marko Salini: O Masarykovej láske k Turcu 818
 2. Marian Baran: Ako cvičiť doma 718
 3. Za slušné Slovensko: Autentický príhovor Richarda Stankeho z jari 2018: Robert Fico, stačilo! 597
 4. Martin Hojsík: Je Slovensko bohatšie ako Španielsko? 490
 5. Miroslav Sopko: Štátne a súkromné deti 221
 6. Čo je nové na sme.sk: Prečo pod niektorými článkami nie je možnosť diskutovať? 207
 7. Adam Sipos: Ako som schudol vyše 40 kilogramov bez cvičenia 172
 8. Stanislav Martinčko: Začalo to vrece zemiakov. 128
 9. Adam Sipos: Kalórie - najväčší omyl v dejinách riešenia obezity 83
 10. Adam Sipos: Mýtus o cholesterole: Dlhé roky nás klamali 75

Rebríčky článkov


 1. Dáša Baliarová: Večnosti hľadanie
 2. Roman Hutira: Prvá cesta do zahraničia je o odvahe urobiť krok v pred!
 3. Július Kovács: 17. novembra treba ísť na námestie SNP
 4. František Cudziš: Spomienka na Ing. Vladimíra Vechtera , II.
 5. Milan Lacúch: Vyššia Spravodlivosť zasahuje! Tvrdo, nekompromisne a všetkých!
 6. Patrik Mackových: Tlak na ceny ropy sa stupňuje, ovplyvňujú ich sankcie aj „saudská kríza“
 7. Helena Nováková: 2. časť: Vrana k vrane sadá.
 8. Eva Šnircová: Čo má spoločné TRÉNING s pracovným pohovorom?
 9. Zuzana Ondruš: Hudobná výchova v škole - čo je to za predmet ?!
 10. Július Kovács: Parlament Slovenska sú Bratislavské strany.

 1. Kočner sa aj z väzby zbavuje majetku, založil osem bytov v Bratislave
 2. NAKA zasahovala v Kiskovej firme, zaistila účtovníctvo a počítače
 3. Maďarič tvrdí, že Fico poprel byt na Vazovovej. V Smere o tom nevedia, bližší kolegovia uhýbajú
 4. Čo môže rýchlosť chôdze prezradiť o vašom zdraví
 5. Dobré ráno: Kosíka prepustili, slovenskej polícii to komplikuje situáciu
 6. Organizátori protestov mali ukázať vyšetrovateľovi holý zadok
 7. Kotleba nevyhral ani tam, kde robil kampaň. No má skrytých kandidátov
 8. Po zápase ste taký unavený, že pivo je lepšie ako regenerácia, tvrdí legenda
 9. O treste pre exministra Janušeka rozhodne Najvyšší súd
 10. Nie, OSN nemôže napísať, že migrácia sa zakazuje

 1. V piatok sa v Bratislave bude konať protest Za slušné Slovensko
 2. Ľuboš Kostelanský, Gabriel Šípoš: Kto platí nového primátora Bratislavy?
 3. Mafia pašuje kokaín cez slovenské firmy
 4. Slovenský exministr Palko: Představu Fica o Sorosovi považuji za primitivní
 5. Sabotáž ?
 6. Fico a Danko chcú zmeniť ústavné zriadenie Slovenska na autoritársky režim, tvrdí SaS
 7. NAKA na príkaz Hraška vypočúvala organizátorov protestov Za slušné Slovensko
 8. Sukničkár? Mamonár? Pedofil? Kňaz?! Poľsko rozdeľuje film Klér
 9. Politickým víťazom v Bratislave je Štefunko: Ja na rozdiel od Teba som volič Smeru
 10. Trápi vás bolesť kĺbov? Zamerajte sa na ich správnu výživu

Už ste čítali?