Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia - Prvý jadrový reaktor zostrojený človekom – A) Spoločenské pozadie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

výborný blog

ja som aj do predposledného článku dal otázku ako sa vlastne uvoľní neutrón z 241Am a 9Be. našiel som alfa+9Be->12Cu->1n+gama. 241Am je alfa žiarič. ešte by som sa chcel opýtať, pokiaľ mám kritické množstvo spustí sa reakcia rýchlejšie pri vysokej teplote. je udaný nejaký pomer hmotnosť/objem?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, máte pravdu...

Ďakujem za pripomenutie. Alfa rozpad sa typicky vyskytuje v najťažších nuklidoch. Teoreticky sa môže vyskytnúť iba v jadrách trochu ťažších ako Nikel, kde je celková väzobná energia na nukleón už nie je minimálna a nuklidy sú preto nestabilné voči spontánnym štiepnym procesom. Bežne v praxi je tento spôsob rozpadu pozorovaný pri prvkoch značne ťažších ako nikel, pričom najľahšie známe alfa žiariče sú najľahšie izotopy (hmotnostné čísla 106-110) Telúru. Existuje však výnimka, kde sa práve Berýlium-8 rozpadá na dve alfa častice. Existuje veľmi zaujímavá skutočnosť, prečo by mali byť alfa častice prednostne emitované na rozdiel od iných častíc, ako napríklad jediný protón alebo neutrón alebo iné atómové jadrá. Časť vysvetlenia je zo zachovania symetrie vlnových funkcií, zo spontánnej zmeny zo štatistiky Bose-Einstein (ak mal párny počet nukleónov) k štatistike Fermi-Dirac (ak mal nepárny počet nukleónov) alebo naopak. Jediné emisie protónov alebo emisie ktorejkoľvek častice s nepárnym počtom nukleónov by boli v rozpore s týmto fyzikálnym zákonom. Zbytok vysvetlenia je vo veľmi vysokej väzbovej energie alfa-častice. Teda neutróny môžu byť emitované, keď alfa častice narážajú na niektorý z izotopov s nízkou atómovou hmotnosťou napríklad práve Berýlia. Omnoho účinnejšie však je, keď je táto jadrová reakcia použitá na vytvorenie omnoho účinnejšieho zdroja neutrónov zmiešaním rádioizotopov, ktoré emitujú alfa častice, ako je Rádium, Polónium alebo Amerícium, s izotopom s nízkou atómovou hmotnosťou, zvyčajne zmiešaním práškov týchto dvoch materiálov. Tak ako som to už naznačil v predošlej replike, obvyklé kombinácie materiálov sú Plutónium-Berýlium (PuBe), Amerícium-Berýlium (AmBe) alebo Amerícium-Lítium (AmLi). Možno budete prekvapený, ale práve takéto žiariče sú veľmi často používané na meranie a kontrolu vody v pôde, či kvalitu vrstiev v novo budovaných diaľniciach.
Čo sa týka druhej otázky:
Ovplyvňovanie reaktivity (Pozor technický termín „reaktivita“ má viacero významov - V jadrovej fyzike to však znamená mieru odchýlky jadrového reaktora od kritického stavu, pri ktorom má reaktor nulovú reaktivitu.) reaktora môže byť uskutočnené viacerými spôsobmi. Jeden z nich je práve to čo sa pýtate. Teda odpoveď je = áno, teplota ako taká má význačný vplyv na reaktivitu reaktora. Jej (teploty) zmena totiž vo všeobecnosti mení teploty paliva, moderátora a chladiacej kvapaliny. Zmena teploty akéhokoľvek týchto zložiek spôsobuje zmenu reaktivity, ktorá naopak ovplyvňuje reaktor
(tzv. efekt spätnej väzby). Teplotné koeficienty reaktivity (zmeny reaktivity na jednotku zmeny teploty) určujú veľkosť a smer zmeny reaktivity. Existujú fyzikálne mechanizmy, ktoré vedú k vzniku tzv. teplotných koeficientov. Sú to:
• Dopplerové rozšírenie rezonancií U-238;
• Zmeny spektra tepelných neutrónov;
• Zmeny hustoty chladiaceho média a moderátora.
Samozrejme, že pri každej zavážke paliva do reaktora sú tieto koeficienty vopred detailne vypočítavané, a pri postupnom spúšťaní reaktora na vyšší výkon aj adekvátne zmerané, porovnané a prípadne skorigované. Operátori reaktora ich majú neustále k dispozícii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.

"Chudak" Hitler nemal dostatok casu; k atomu sa dostali ini masovi vrahovia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na grcanie.

Úžasné ako človek všetko zneužije aby sa vyvinuli jadrové zbrane. Normálny vedec sa po tejto skúsenosti musí báť dať niečo von aby to politici a vojaci nezneužili. Pustite von skvelé algoritmy a vzorce a o pár rokov zistite že sú používané na zabíjanie, sledovanie a potláčanie slobôd. Pochopím leva alebo krokodíla čo zabije lebo je hladný, nech je to akokoľvek kruté, taká je príroda. Ale nepochopím človeka, ktorý zabije masovo. Nielen Hirošima ale aj koncentráky a kam to dospelo dnes? Ľudstvo sedí nie na sude s pušným prachom ale na atómových hlaviciach, ktorých je toľko že ak sa táto mašinéria spustí apokalypsa je slabé slovo. Vraj som ďaleko no stačí sa pozrieť na to čo predvádza dnes napríklad Severná Kórea.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja by som premietal nie farmy ale to čo sa stalo v Hirošime na Bikinách v Novej Zemli, v Černobyle, Ľudia nemajú ani tušenie aké je to svinstvo. Na jednej strane skvelá vec ale bohužiaľ pod kontrolou netvora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V princípe máte pravdu...

Dnes je to najvážnejšia oblasť - Umelá inteligencia. Experti už bijú na poplach pred možnosťou zneužitia umelej inteligencie zo strany "kriminálnikov, teroristov či zločineckých štátov". Stostránkovú správu, ktorá bola zverejnená v stredu, napísalo 26 odborníkov na umelú inteligenciu, kyberzločin a robotiku vrátane expertov z univerzít (Cambridge, Oxford, Yale, Stanford) a z neziskového sektora (spoločnosti ako OpenAI, Stredisko pre novú americkú bezpečnosť či Electronic Frontier Foundation).
Viď...http://money.cnn.com/2018/02/2...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Peter Slamenik: Dobrodošli! Dáte si Karlovačko? 5 737
 2. Radovan Bránik: Kauza Butinová - česká a slovenská stopa 2 976
 3. Prvý pokus: Beránka vlku se zacht

 1. V Zemianskych Kostoľanoch sa zrazil vlak s nákladiakom (+FOTO)
 2. Gajdoš podáva trestné oznámenie vo veci Slovenských brancov
 3. Naznačil, ako si pichá injekciu. Froome naďalej čelí provokáciám fanúšikov
 4. Froome prišiel o pomocníka, Moscona vylúčili pre udretie súpera
 5. Semafory majú tajné tlačidlo. Na čo slúži
 6. Musí zdolať Legiu Varšava. Trnava spoznala ďalšieho súpera
 7. Od začiatku krízy hovoríme to isté. Bohužiaľ
 8. Cinkota: Čím viac mi bolo dovolené, tým viac som hranice prekračoval
 9. Zuzana Smatanová: Pred koncertami v sebe občas musím zobudiť extroverta
 10. Bývanie na vode, štíte či strome. Kde sa dá zažiť netradičná dovolenka

 1. Minister Richter sa chystá premrhať milióny eur s pochybným výsledkom
 2. Noční vlci budú vodiť na Slovensku starých ľudí cez cestu. Aspoň podľa Kaliňáka
 3. Sudca Dohňanský sa po nehode vrátil do práce. Obvinený nie je
 4. Kauza Cervanová: Posledný výdych koňa
 5. Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan
 6. Fedor Gál: Andrej Kiska má zodpovednosť, ktorej sa nemôže vzdať
 7. Kto vyje s vlkmi a kde je skutočná bezpečnostná hrozba
 8. Pellegriniho taktika
 9. Buchrezension: Vladimir Palko „Die Löwen kommen“
 10. Pravé tváre (korektných) zradcov národa

Už ste čítali?