Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na obranu moderného umenia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

odsudzovaním, odcudzovanie je nieco ine
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za upozornenie,...

...chyba je už opravená.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mam viacero otazok: co je to umenie? Kto "rozhoduje" o tom, ci to umenie je alebo nie je (ospravedlnujem za primitivnost otazky, ale neviem to inak povedat)?
Vzdy musime hladat odpoved na otazku, ČO je na obraze?
Je to umenie, ked male dieta nieco nakresli a nas pri pohlade na toto dielo chyti za srdce invencnost a sposob videnia toho maleho tvora?
Je to umenie, ked namalujem nieco manzelovi k sviatku, dam do toho to najlepsie, co v tom momente vo mne je a povkladam tam temy, naznaky a deje, ktorym rozumieme len my dvaja?
Nepotrebujem vediet, co je na obraze a ani nehladam na to odpoved pri pohlade na farebne plochy a cervene a zlte stvorce - proste sa len kocham. Mam vtedy hladat odpoved? ja som si povedala, ze nie, staci mi pocit.
Ku Guernice: bola som zvedava, co so mnou spravi pohlad na original a prekvapilo ma, ze omnoho viac sa ma dotli studie k tomuto dielu a hlane jedna - ten obraz krical, plakal a zaloval.
Velmi dobry clanok.
Ale je rodina Belliniovcov naozaj impresionisticky obraz?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co je to umenie?
Podľa mňa remeslo dovedené do dokonalosti. Dielo bravúrne zvládnuté z technického hľadiska + invencia, potenciál sprostredkovať konzumentovi nevšedný zážitok (opak banálnosti), často spojený s AHA efektom.

Kto "rozhoduje" o tom, ci to umenie je alebo nie je?
Každý sam za seba (preto sa mi nepáči autorov mentorsky štýl v poslednom odseku článku), čim sa vytvára spoločenský konsenzus z podstatnej časti však ovplyvňovaný vplyvnými autoritami v oblasti toho-ktorého druhu umenia. Ako vyplýva aj z článku, tento konsenzus sa v čase mení (čo bolo včera zaznávané, dnes je oceňované a čo sa včera cenilo, dnes upadlo do zabudnutia) a je ovplyvňovaný módou, ako aj takými nepeknými vlastnosťami, ako je snobizmus.
Preto by som radil: Cudzími radami (a to platí aj pre tento článok) sa raď, ale svojho rozumu (a srdca) sa drž.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vdaka:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak, a už to tu máme...

...táraniny o snoboch :-(
Či chcete alebo nechcete, o tom či je alebo nie je niečo umelecké dielo, rozhoduje veľa faktorov. Predovšetkým odborné. Ak si myslíte, že to tak nie je, tak prosím - namaľujte zátišie, portrét kamarátov na rodinnej oslave alebo krajinu a s obrazmi bežte napríklad do galérie Danubiana alebo do galérie Nedbalka, hoc aj do Slovenskej národnej galérie - čo Vám povedia.
K môjmu "mentorskému štýlu" v závere. Je tam schválne, narážal som na nedávne hlúpe, doslova primitívne reči jedného blogera na adresu Čierneho štvorca. Som presvedčený, že také reči nepatria ani do krčmy. Ak niečomu nerozumien alebo sa mi to nepáči - tak poviem, že tomu nerozumiem a nepáči sa mi to. A bodka. Mne sa napríklad nepáčia ťažké suv-autá s tmavými sklami. Ale nedovolil by som si o nich písať pejoratívne a dehonestujúco, o ich majiteľoch vôbec nie. Takže už vari cítite ten rozdiel.
V článku som "nementoroval" ale vyjadril som sa najlepšie ako som sa k téme potreboval vyjadriť. Osem rokov som študoval výtvarnú školu, výtvarné umenie a súčasne aj teóriu umenia. Takže vari mám ako-také právo sa ktéme vyjadriť, a - hlavne! - povedať svoj normálny, triezvy názor. Za snoba sa nepovažujem.
Všimol som si, že Vy často píšete napríklad o politike. Mám Vás preto považovať za, s prepáčením, táraja, pretože dnes každý o politike vypisuje hlava-nehlava, čo mu pivná slina prinesie na jazyk?
Čo sa týka odsúdených diel impresionistov v čase ich vzniku. Tie neboli odsúdené preto, že by neboli umením, ale preto, lebo nahota a témy na nich zobrazené boli škandalózne. Dnes sa, bohužiaľ, ani nad primitívnou nahotou na verejnosti a v médiách nikto nepozastavuje.
Cudzie, resp. moje rady. Nikde som v článku nenapísal, že niekomu radím. Napísal som text, ktorého cieľom je v čitateľoch napríklad "otvoriť myseľ" a pozerať sa na umenie aj z iných uhlov. Vy , samozrejme, môj článok v žiadnom prípade nemusíte brať do úvahy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pan Droppa, nedavno sme my dvaja diskutovali (viac, ako si ani nie tema, skor ten clanok, zasluzil) pod clankom Marty Macoskovej. Ja som Vam tam napisala nejake veci, medziinym, aby ste neboli vztahovacni (a spolu s vami aj ti dvaja ini diskuteri). Tato reakcia, ktoru ste napisali Andrejovi Kuceravemu, je tiez takeho charakteru, ze by som Vam vytkla to iste.
On Vam predsa nic nevycita, dovolil si len napisat svoj nazor, na ktory ma pravo (mimochodom ti snobi ma pobavili), vobec nebol voci vam kriticky, ani nijako utocny. Naozaj sa nemusite tak urputne branit. nie je to potrebne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Verte mi, nie som vzťahovačný,...

...len som cítil potrebu ohradiť sa proti paušálnemu zovšeobecneniu a proti tomu, že ma bloger A. Kučeravý nazval snobom. Snob nie som, ani som nikdy ním nebol.
Opakujem - ak sa niečo niekomu nepáči, tak nech napíše, že sa mu to nepáči.
Teraz použijem iné prirovnanie. Vo v'tvarnom umení sa všetci "vyznajú," podobne ako vo fotografii. Lebo to je "in." Neskúmajú, nepátrajú, neinterpretujú, nepíšu o skutočných pocitoch - len zosmiešnia a hrubo napadnú aj s použitím vulgarizmov (bloger C. Klinčík, keď už je tu o ňom reč). Zaujímalo by ma, či tak povrchne a prízemne, primitívne uvažujú napríklad pri výbere a kúpe auta. Nie. Farba auta je asi to posledné, čo ich zaujíma. Nevenujú sa jeho dizajnu. Venujú sa spotrebe, veľkosti batožinového priestoru, doplnkom v základnej výbave. Ale umelecké dielo - to si bez nároku na omyl trúfne hodnotiť každý - ako keby to bol recept na zapekaný karfiol v televízii.
Aj ja som si dovolil napísať svoj názor - a tým je, že nesúhlasím s amatérskym, dokonca pejoratívnym odmietaním nejakých diel umelca, v tomto prípade napríklad tvorby Maleviča.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som napísal, že na tvorbe spoločenského konsenzu, či dané dielo sa považuje za umenie sa podieľa aj taká ľudská vlastnosť ako je snobizmus, a vy na to zareagujete slovami: "...ma bloger A. Kučeravý nazval snobom."

Veď to je učebnicový príklad vzťahovačnosti.
viviane2 Vám dobre radí, tak si dajte povedať...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milý pane,...

...nemám záujem handrkovať sa o slovíčka. Je mi jedno, či si niekto o mne myslí, že som snob, alebo si to nemyslí. Tu, hľa, v tejto diskusii ma iný diskutér častuje neskutočnými nadávkami, posmeškami. Priznám sa - niečoho takého sa mi doteraz v diskusiách nedostalo. A prečo? Pre jedno vulgárne vyjadrenie a pre rozdielny názor na nejaký obraz. Ale dobre - je to jeho vizitka.
+++
Napísal som dosť obsiahly článok, na ktorom som si dal veľmi záležať - na jeho obsahu aj forme, na výbere ilustrácií a pod. Koncept článku sa vo mne rodil pár týždňov, jeho napísanie mi trvalo dva dni.
Nádejal som sa, že sa diskusia bude venovať článku - jeho obsahu, "posolstvu," dajme tomu i výberu ilustrácií, dokonca som do neho zakomponoval hudbu. Na to som sa do diskusie pripravoval. Nedeje sa tak - vari len s výnimkou viviene2 (jej skvelý druhý príspevok s otázkami) a "klasika" s nickom IIIoggirIII sa tu diskusia skrúca šialeným smerom (asi aj mojim pričinením). Nedeje sa tak - a mne je to ľúto.
Myslím si, že nie je populárne písať o umení. Asi "treba" písať prvoplánovo o politike a o zlých politikoch (ale nesmieme kritizovať voličov!), treba neustále na všetko v tomto štáte nadávať, hromžiť, prezentovať negativizmus... - to sú "články hodné pozornosti" + nejaké "bedekerové akože cestopisy." Mám taký dojem - ale napriek nemu "dotiahnem" svoje dva seriály (o mojej obľúbenej hudbe a o mojich obľúbených obrazoch) do konca. Samozrejme, budem písať aj o filmoch, o kine... - sú to témy, ktoré ma zaujímajú a verím, že úprimne zaujímajú aspoň hŕstku mojich úprimných čitateliek a čitateľov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

On vas nezosmiesnoval ani hrubo nenapadol ani vas nenazval snobom. Citajte s porozumenim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"K môjmu "mentorskému štýlu" v závere. Je tam schválne, narážal som na nedávne hlúpe, doslova primitívne reči jedného blogera na adresu Čierneho štvorca."

To mne je jasné. Na ten článok si pamätám:
https://ctiradklimcik.blog.sme...

Myslím, že väčšina diskutujúcich dala Ctiradovi Klimčíkovi za pravdu a časť naďalej ochkala nad "cisárovými novými šatami".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, ide o ten článok,...

...ktorý mal 493 zobrazení a v diskusii 74 príspevkov -z toho viacej od tých istých diskutujúcich.
V článku bloger C. Klimčík na adrsu Čierneho štvorca napísal, citujem:
"Avšak namaľovať čierny štvorec je nenáročné, dokáže to aj bača Ondrej, ktorý týmto spôsobom zveční svoj análny psychoanalytický zážitok, ak si napr. zájde v zamračenej bezmesačnej noci na veľkú potrebu."
Takéto hulvátstvo by som si nedovolil ani vysloviť, nieže napísať ani na adresu nejakého neobľúbeného politika s kriminálnou minulosťou aj prítomnosťou. Výrok je súci zaradenia medzi najhrubozrnnejšie primitivizmy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No tak som sem zablúdil, reku, že obrovské ego Monsieura Chiena nepredýcha ten Čierny štvorec a nepomýlil som sa :-) Nuž pán Droppa, slovo "snob" je iste nelichotivé, ale nie je to nadávka a použiť ho by teda malo byť v zhode s kódexom diskutéra (prinajmenšom aspoň tak ako slovo "hlúpy" alebo "primitivizmus"). Takže keď už ste si vy na mňa takto vyskočili, ja vám na to odpoviem. Niežeby ste mi za to stáli, keďže váš intelektuálny rozmer je naozaj maličký, ale azda tým urobím službu komunite internautov, ktorá sa možno v prirodzenej pokore (vlastnej väčšine ľudí) nechala ukričať vašou veľkohubosťou. Nuž teda, pán Droppa, podľa môjho názoru ste snob par excellence. tj. osoba vyznačujúca sa snahou servilne imitovať isté spoločenské kruhy, ktoré sa vám zdajú význačnejšie ako tie, do ktorých patríte vy. Kombinované s vašim masívnym egom a naivným presvedčením, že niektoré slovenské noviny publikujúce vaše článočky sú blízko intelektuálnej strechy sveta vedie potom na tento bizarný mediálny fenomén, ktorým je vaša prítomnosť na tomto blogu.

PS. Zabaliť Čierny štvorec medzi iné pekné obrazy bola dobrá idea, ale vybrali ste sa zachraňovať nezachrániteľné, Teoretici umenia, ktorí ospevujú Čierny štvorec, sú totiž intelektuálne nuly schopné podľa potreby ospievať aj toho defekujúceho bačú (pod podmienkou, žeby bol zarámovaný :-) Keby ste sa totiž len trochu vyznali v prírodných vedách, prišli by vám podobné bezbrehé drísty spoločenských vedcov iba ako bľabotanie deciek v materskej škôlke. Vy novinári prispievate mierou vrchovatou k tejto rakovine tliachania zamorujúcej mediálny priestor, kde by si mohli vymieňať názory skutoční intelektuáli, tj prírodovedci, lekári, inžinieri ale aj právnici, ekonómovia atď
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na rozdiel od Vás...

...mne sa Malevičov obraz Čierny štvorec páči.
Na rozdiel od Vás sa nepotrebujem o tom, čo sa mi nepáči alebo čomu nerozumiem vyjadrovať fekálnym slovníkom.
Na Vaše urážky a dehonestácie na moju osobu (pričom ma vôbec nepoznáte) nemienim reagovať. Vypovedali ste nimi pred verejnosťou o sebe viac ako si myslíte.
Vaša intelektuálna a snobská nula :-)
P. S.: V priestore blogov na SME som preto, lebo je to legálne a - našťastie - si nikto, ani ja, nemusí pýtať "láskavý súhlas" či môže alebo nesmie blogovať. Tridsať rokov po páde boľševika ma skutočne nebude nikto kádrovať - ani človek, ktorého krstné meno odkazuje na to, že by mal mať rád česť - malby byť zástancom cti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viete

čo je na tom najviac zábavné? Chcel som napísať srandovné, ale to by ma Droppa hneď zvozil, že čechizmus.

Mnoho z toho, čo ste napísali o Droppovi, platí aj o vás.

Niežeby som s tým čo ste o ňom uviedli nesúhlasil, ale ukričaná veľkohubosť, masívne ego, presvedčenie o vlastnom intelekte (kt. mimochodom určite máte, len to tak nechutne a okato dávate najavo, že je to až komické) a ten záver, bľabotanie deciek a kde sa snažíte určiť, kto (ne)môže zamorovať mediálny priestor - vraj skutoční intelektuáli a spol., tak to je čerešnička na torte.

Ste ako dvaja kohúti na jednom smetisku. Nafúkaní, sebestrední, urážliví a hlavne ješitní, presvedčení o vlastnej výnimočnosti a svojom patente na "všehomír". Chýba vám pokora chapci, pokora.
Aspoň sa je však na čom baviť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Váš názor na mňa vám neberiem, ale okomentujem ho:

1) Keď ste si pozreli tiež moje blogy, možno uznáte, že sú písané vecne a bez urážlivých kvalifikatívov (typu smiešny,trápny,hlúpy, či primitívny) voči ľuďom, ktorí majú iný názor. Nič v nich okate či nechutne nedávam najavo, teda aspoň si to myslím:-)

2) Môžete si dohľadať v archíve, že som s Droppom v minulosti nikdy do konfliktu neprišiel. Iba som napísal blog, v ktorom som kritizoval postoje teoretikov umenia oslavujúce Čierny štvorec. Ukázalo sa však, že Droppa ten Čierny štvorec niekedy dávnejšie chválil a cítil sa mojím blogom dotknutý. Výsledok vidíte : moje názory jednoducho označil za "hlúpe" a "primitívne". No a teraz čo s tým. Vo FRA by som to nechal tak, tam by každý vedel, aká je váha Droppových útokov. Na SK je to inakšie, tam sa treba ozvať a na prehnanú finesu zabudnite. Pozrite sa len na slovník pravidelných komentátorov denníka SME. Na SK treba povedať veci jasne, nielen ich naznačovať, inak vás ukričia...

3) Snobi si prečítajú vyjadrenia teoretikov umenia a budú sa rozplývať nad Čiernym štvorcom, súc presvedčený, že vedecká "autorita" je na ich strane. Ja spochybňujem práve tú vedeckú autoritu teoretikov umenia. Iste, iste, na to treba mať podľa vás veľké ego, lež z druhej strany platí, čo som napísal : nároky spoločenských vedcov typu teoretikov umenia na kvalitu a presnosť myslenia i vyjadrovania sú naozaj maličké voči prírodovedcom. Napriek tomu sú to oni, ktorých sú plné médiá.
Mám sa vôbec neozvať, aby to nevyzeralo tak, že chcem niečo niekomu určovať?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Samozrejme - píšte si čo chcete,...

...akékoľvek názory na čokoľvek - ja som naozaj ten posledný, kto by Vám to odopieral či dokonca zakazoval.
Problém vo Vašom článku o Čiernom štvorci je pre mňa len jeden a jediný: Vaše negustiózne a fekálne vyjadrenie sa o diele. Nič viac a nič menej som nekritizoval ako vtedy, tak aj teraz (opakovane).
To, že ste v predchádzajúcom príspevku nahádzali na mňa nadávky, špinu, zosmiešňovanie, degradovanie, posmech atď. - to vypovedá o Vás viac než si myslíte.
Ja som sa len a iba bránil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž, keď myslíte,...

...že som "sebestredný, urážlivý, ješitný" atď., atď., atď. - tak si to myslite naďalej.
Ak by nekton urážal, ponižoval a zosmiešňoval tak, ako sa to exemplárne podarilo diskutujúcemu, tiež by ste sa ohradili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

250/40

teda uz 41 :-)
takze tiez ziadna slava..
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. SK Service: Pracujete počas sviatkov a ste zamestnanec? Čítajte pozorne... 486
 2. Miroslav Lukáč: Ako poslanec Fico a prezident Zeman prekonali vojvodcu Otta von Bismarcka. 473
 3. Rudolf Pado: Bullshit v podaní Lidla 468
 4. Michal Sivák: Luník IX. - "mestečko" kde ľudia žijú ako kedysi 411
 5. Radovan Bránik: Kauza Butinová - česká a slovenská stopa 372
 6. Martin Ondráš: Podiel slovenských potravín na pulte - skutočná pravda 367
 7. Vladimír Bednár: 10 najčastejších neprávd spojených s vozidlom BOV Vydra 348
 8. Marek Páva: Štát sa chce o bratislavské lesy starať motorovou pílou 298
 9. Jana Hanuliaková: (Ficov) sociálny štát 214
 10. Stanislav Martinčko: Oblečie si aj Slovensko žlté vesty?? 186

Rebríčky článkov


 1. Jakub Zibura: Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom
 2. Milan Lacúch: Úvaha o konci sveta!
 3. Paula Beinsteinová: Tieň
 4. Ivan Janíček: Ako skladovať palivové drevo?
 5. Uršula Šilleová: Rozhovory
 6. Milan Koval: Milovníci“ žltého“ moku , na slovíčko.
 7. Jarmila Halgasova: Iné ako slovenské kura nekupujem, i keď aj to ukrajinské musí spĺňať prísne pravidlá EÚ
 8. Richard Malý: Harabin je vlastne Ježiš Kristus
 9. Uršula Šilleová: Ná(vody)
 10. Uršula Šilleová: Jar IV

 1. Smer padol, ale Danko jeho voličov nepritiahol. Ako sa za rok vyvíjali preferencie strán
 2. Smer padol, ale Danko jeho voličov nepritiahol. Ako sa za rok vyvíjali preferencie strán
 3. Ruská agentka sa priznala ku sprisahaniu. Ako Američania sledujú špiónov?
 4. Zlepenec potrebuje lídra
 5. Tréner Rakúska po debakli: Slováci nám ukázalo, ako sa to robí
 6. Chatári po voľbách postupne ovládajú obce pri Domaši
 7. Brusel stopol dotácie pre Agrofert, Babiš sa smeje
 8. Testovali sme hrnček var. MioMat je užitočná pomôcka, no nie pre každého
 9. Bývalý futbalista Trenčína patrí k najdrahším mladíkom na svete
 10. Stopér Sedláček sa stará o nebožtíkov, šéfuje futbalovej kabíne

 1. Eurofondový škandál pokračuje: Lubyová sa vyhovára a hádže vinu na iných
 2. Porovnanie platov poslancov s inými profesiami
 3. Rusofili v politike znižujú našu bezpečnosť a sú odmeňovaní najvyššími postami
 4. Karol Galek (SaS): Vládny návrh ukončenia doby uhoľnej nie je kompilát, ale opajcát
 5. OKS podporuje Františka Mikloška: Koho podporuje KDH?
 6. Kandidát na prezidenta Mistrík mal lukratívne trafiky v Slovenských elektrárňach
 7. Ján Kubiš – kandidát Smeru v zálohe
 8. Prezidentská diskusia: Mikloško, Krajniak, Čaputová,
 9. Jak Češi dobyli Slovensko: Nový stát vznikl pomocí několika podrazů
 10. Ex-ex-Drucker rozvrátil financovanie liekovej politiky - Kaľavská pokračuje v tomto rozvrate za 135

Už ste čítali?