Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Aká bude budúcnosť Hornej Nitry? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Ked sa toto sialenstvo da zastavit

tak ho prosim zastavte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... nizsie vidite prispevky ludi, ktorym tento stav vyhovuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to smutné ale

je to fakt otravuju námn ovzdušie, zabíjajú nás všetkých a ešte im za to platíme. Bolo by dobre zistiť koľko slovákov pracuje v bani,lebo mám informácie,možno nepravdivé, že tam pracuje veľa rumunov a iných cudzincov. Keby sme bane zatvorili a aj elektráreň za tie miliony čo do nich vrážame,títo by mohli byť doma a štát by ešte aj ušetril,ale ako by potom smer získavala peniaze zo štátneho rozpočtu. Smer je veľká čierna diera,pravda a s jeho funkcionármi na všetkých úrovniach,lebo všetko sa im máli, príspevok pre stranu a iné výhody, a tak aj cez bane kradnú a kradnú. Na jednej strane mamé plno reči o ekologii a na druhej si ju v okolí prievidze nenavrátne ničime. Kto to konečne zastaví,ficko nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Cize

Zajtra zastavime tazbu uhlia. Vojany su elektraren co vyraba hlavne elektrinu v spicke a ta je 3 az 7x drahsia ako mimo spicky. Cize tuto elekttinu vyrobime z drahsieho plynu alebo dovezieme. Elektrina bude drahsia potom. Nori pozastavili predaj elektromobilov lebo nemaju dost elektriny v spicke a aj to je ekologia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pane,

svojim blogom zavádzate čitateľov. V podstate má pravdu "tiborsa". Každá výroba niečo stojí, napr. neoverených 100 mil. z hnedého uhlia. Keď sa zatvoria Hornonitrianske bane a budeme sa vyrábať, napr. solárnymi panelmi, bude to ešte drahšie. O tejto problematike sa písalo aj v blogu http://okenkaim.blog.pravda.sk...
kde je odvolávka aj na iné články.
Je to jedna z najlacnejších výrobných procesov, ŽP sa už zásadne neznečisťuje (filtre a odlučovače) a v HN je aspoň nejaká práca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... clanky v Pravde ako relevantny zdroj? Nezartujte ... Vieme kto to cita a kto tam publikuje. Bola a je EIA, tam sa davali pripomienky ..., nie do Pravdy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hneď po prečítaní prvej vety som si urobil o blogerovi vlastnú mienku.

HBP plánujú ťažiť 5 – 9 miliónov ton hnedého uhlia ročne v rozmedzí rokov 2023 - 2034.

HBP v časoch najväčšej slávy vyťažili maximálne 7 miliónov ton za rok, v čase socialistických, rekordérskych hnutí. Vtedy priamo v podzemí robilo viac ako 5 tisíc ľudí a zárobok sa vyplácal podľa plnenia normy.
Teraz, keď je na rizikových pracoviskách norma zakázaná, teraz, keď miesto troch baní na hornej Nitre fungujú necelé dve, teraz, keď v podzemí pracuje len niečo cez tisíc ľudí, tak v celých HBP sa vyťažia ledva dva milióny ton uhlia za rok.

Tento údaj viem úplne spoľahlivo. Preto som voči ostatným údajom "odborníka" Pada hlboko skeptický. Hádže tu číslami ako kúzelník, ale nedá riešenie, čo s baníkmi a ostatnými tromi tisíckami zamestnancov HBP po zavretí baní. Baníci sú hrdí a tu sa ponúka riešenie, že ako socky a neprispôsobiví budú čakať na dátum výplaty dávky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano, bolo tam slovicko "rocne" naviac. Chyba vznikla neumyselne. Dakujem za upozornenie. To vsak nic nemeni na podstate a mojom nazor na tuto cinnost. Ja som zamer cital a predkladal do EIA pripomienky. Vy ste zamer citali? Samozrejme, ze ja neviem, slubit banikom to co im slubi premier - raz srdcom banik, inokedy energetik,potom predavac ... Srdce premiera totiz vzdy hovori podla cielovej skupiny ku ktorej prave recni. Ja vsak nepotrebujem stat s alobalmi, znecistovanim ovzdusia, vody, s expermentami pri spalovani uhlia ... Mimochodom, prepocitajte si rocnu dotaciu na pocet banikov, ci by sme nahodou neusetrili ak by ostali sediet doma a tie peniaze dostavali "len tak" ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Parafrázujem:
Skúste si prepočítať ročnú dotáciu na elektrinu zo solárnych panelov na počet zamestnancov vo fotovoltickom priemysle.

P.S. Stále všetci píšu o dotácií na ťažbu uhlia. Dotácia je zavádzajúci pojem. Väčšina čitateľov si hneď predstaví, že za každú vyťaženú tonu dá štát Čičmancovi hneď peniaze na ruku. Tak to nie je.
Myslím si, že to bolo do roku 2003, keď Slovenské elektrárne, ešte ako štátny podnik, na výrobu elektriny v ENO spaľovali, českou vládou dotované hnedé uhlie a najväčší zamestnávateľ na hornej Nitre sa rozhodoval, či zatvorí bane, lebo na každej bani mal skládku s takmer celoročnou ťažbou. Nebol odber uhlia, nebolo na výplaty. Vtedy bolo rozhodnuté, že spaľovanie slovenského uhlia bude "všeobecný národný záujem", a elektráreň bude za cenu vyťaženého uhlia platiť skutočné náklady. Táto cena bola len o pár korún vyššia, ako bol nákup českého dotovaného uhlia, ale pri milióne ton bolo to pár miliónov korún. Vtedy, ešte v roku 2003 sa rozhodlo, že rozdiel v cene bude elektrárni (nie bani) zahŕňať celková cena elektriny. Doteraz to je na každé odberné miesto 4 € ročne (pre takmer 4 tisíc zamestnancov baní). Na fotovoltiku dopláca každé odberné miesto 17 € ročne (pre pár podnikateľov tak trochu prepojených aj s talianskou mafiou a pár zamestnancov, ktorí ani dva dni po snežení nie sú schopní odhrnúť sneh z panelov).
Ak ste si potrebovali do ľudí na hornej Nitre kopnúť, tak ste si kopli. A teraz sa skúste vyjadriť k fotovoltike, k ziskom z nej a nezabudnite do EIA dať skutočnosť, že raz (to bude už o pár rokov) sa tie panely budú vymieňať, teda staré vyraďovať. Ako zaťažia životné prostredie a koľko budeme potom na ich likvidáciu, ako zvlášť nebezpečný odpad, prispievať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... toto nie je prispevok o fotovoltaike, ale o tazbe uhlia ... naozaj sa nemienim nechat vmanevovat do diskusie "bud to alebo to" v atmosfere mafie na vychodom Slovensku ... moj nazor na podporu obnovitelnych zdrojov systemom "hurraaaaaaa" som uz tlmocil v minulosti ... TUR je o mixe zdrojov respektujuc environmentalne, socialne a ekonomicke dopady ... za tazbu uhlia na hornej Nitre najlepsie hovoria publikovane afery a velmi zle mantry opakovane hovorkynou ... ja som si kopol do banikov (???) a kde, prosim??? ... proti tazbe uhlia si aj Kupele Bojnice, tiez si kopli ??
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kúpele Bojnice kopú do baní neustále. Najprv im bane vraj "ukradli vodu" ktorou vykurujú skleníky na pestovanie rajčín, ktorá dovtedy voľne vytekala do jazera v Novákoch, a preto v jednom rohu nezamŕzalo od nepamäti ani v najtuhších zimách. Teraz kvičia, že rozšírením ťažby im baňa zlikviduje pramene vody. Toto vykrikujú už niekoľko rokov. A pramene stále produkujú vodu v rovnakom množstve.
Pamätníci si pamätajú, ako baníci počas socíku chodili na brigády budovať kúpele. Zadarmo. Vraj sa tam budeme chodiť regenerovať. Tiež zadarmo. Áno, občas sa tam musím ísť zregenerovať, ale si to zaplatím, keď si pýtam zľavu, rehocú sa ako Fico pri demisii.
Teraz by mali majitelia kúpeľov ďakovať baníkom, za to že im vystavili pár kúpeľných domov a nie brojiť proti ním.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslim si, ze za za socializmu bolo o banikov postarane az az - od platovych pomerov, cez deputat, az po ich spolocenske postavenie (ked sa banici rozhodli strajkovat, tak cela spolocnost zratala paty), tak tu prosim Vas nevyipsujte ako ste neboli doceneni ...

... budovali kupele? No vtedy sa budovali takto aj kulturne domy, telocvicne, skoly ... raz to bola akcia Z, inokedy Zmena cti ...

... dnes jeb to vrchol ignoranstva, co tato banska spolocnost predvadza voci verejnosti, aktualne: https://myhornanitra.sme.sk/c/... Asi to treba poslat na GP SR, nech sa pozru na tie certifikaty ... Ak ma niekto "za usami", tak kona presne takto, zatajuje, vyhovara sa ... ved nech daju papiere na stol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A este k tym alarmistickym prognozam, ze nebude elektrina:

Ideme zburat Mochovce III. a IV? Ak ano, tak potom sa mozeme bavit o "mixe zdrojov" dalej, ak nie, tak:

Lebo ak nie, tak vykon kazdeho bloku bude 471 MW t. j. cca 13% rocnej spotreby elektrickej energie v SR x 2 = 26 %. (942 MW)

Ellektraren Novaky ma v B bloku bloky s vykonom 2 x 110 MW, nakolko 3. 4. boli odstavene koncom roka 2015. Celkovy vykon tym klesol zo 486 MW na 266 MW.

942 MW teda nenahradi 266 MW?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado fandím Vašej práci. Ale, zaznela tu otázka. Výmena solárnych panelov a následná likvidácia použitých a vplyv na životné prostredie. Ste v tom doma. Napíšte niečo o tejto problematike. Ď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Opakujem:

- Nie som a nebol som zastancom divokej vystavby fotovoltaickych „parkov“, tak ako to vidime po Slovensku. Bol to predovsetkym stat, ktory to absolutne nezvladol - dovolil presadit sa spekulantom ... Rovnaka schema sa uplatnila pri vystavbe MVE, vyuzivani biomasy ... Volam to „hurrraaaa system“ TUR mal by mix zdrojov t. j. mal v lokalnom meritku zvazovat vsetky dopady – ekonomicke, socialne a environmentalne.

- K obnovitelnym zdrojom existuje XY publikacii, kazdy si ich moze vyhladat.

- Solarne panely maju zivotnost 25 - 30 rokov, nerobme teda paniku z ich recyklacie (v SR recyklujeme 23% papiera, skla, plastov a kovov a to je pomerne jednoducha vec, to riesme)

https://dspace.cvut.cz/bitstre...

https://www.odpady-portal.sk/D...

https://tomis.blog.sme.sk/c/36...

https://www.setri.sk/fotovolti...

http://recyklaciapanelov.sk/

V SR napr. nikto akutne neriesi hlbinne ulozisko radioaktivneho odpadu, pritom kazda krajina je povinna skladovat tento odpad na svojom uzemi. Sklady v Mochovciach su len docasne, ale o tom asi verejnost ani netusi. V SR je pre hlbinne ulozisko vytypovanych niekolko lokalit.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Nikola Jakubská: Práca v zahraničí a ja 4 774
 2. Jozef Drahovský: Falšovanie a zneužívanie parkovacích preukazov zdravotne postihnutých 4 445
 3. Stanislav Martinčko: Stíhačkové šrotovné? 3 418
 4. Peter Kuchár: Misia na Šalamúnových ostrovoch V. Biskup, ktorý si sám pilotuje lietadlo... 3 326
 5. Zoltán Tóth: Ján Mrva - prvý katolícky primátor Bratislavy 2 794
 6. Peter Remeselník: V Žiline narazilo auto do ľudí, vodič z miesta ušiel. Polícia ho nepotrestala ! 2 545
 7. Veronika Remisova: Výroba stíhačiek, ktoré kupujú ľudia SNS za miliardy eur, sa má presunúť do Indie 2 192
 8. Ondrej Michalička: Zavreli pravú ruku Martina Chrena 1 743
 9. Čo je nové na sme.sk: Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 1 621
 10. Miroslav Sopko: Učebnice nepotrebujeme, ale stíhačky áno 1 242

Rebríčky článkov


 1. Lucia Sámelová-Nemešová: Byť k sebe úprimný
 2. Milan Lacúch: Veľká očista Zeme! Vyjadrenie vďačnosti tých, čo ju prežijú
 3. Stanislav Šutliak: Zatekanie plochej strechy
 4. Martin Orálek: Jak jsem těžil zlato v Ghaně 38
 5. Fero Sklenár: No Point to Worry about... 2018.07.17.
 6. Linda Majerská: Praha
 7. Jakub Zibura: Prečo je legalizácia marihuany takým problémom?
 8. Helena Michlíková: Naše predstavy
 9. Ladislav Boršoš: Fínska idylka...
 10. Ján Marton: Milý denníček II.

 1. ONLINE: Sagan v úniku vyhral šprintérsku prémiu, Dumoulin má problémy
 2. Nebehaj holá pred deťmi! Aké sú hranice nahoty doma?
 3. V centre Prahy sa zrútila časť budovy, trosky zavalili piatich ľudí
 4. Cestovanie vlakom bude zodpovedať 21. storočiu, dopravca modernizuje vozne
 5. V kufri auta mal toľko dopingu, že mohol zásobovať lekáreň. Šiel na Tour
 6. Najväčšieho súpera má možno Froome vo svojom tíme
 7. Rozhodca úplne zničil finálový zápas, kritizuje Pitanu legendárny Schmeichel
 8. Musk urazil záchranára z thajskej jaskyne, uškodil tým celej Tesle
 9. Na severovýchode Slovenska pocítili zemetrasenie
 10. Mohutné vlny zasiahli Malorku aj Menorcu, jeden turista sa utopil

 1. Stavebný Klondike v Devínskej Novej Vsi
 2. Neudržateľný postoj kresťanských konzervatívcov
 3. Jana Kiššová (SaS): O logike tunelárov, čo myslia najprv na seba
 4. Andrej Kiska: Idem do toho!
 5. Coming out nebude?
 6. Našla som oázu človečenstva v našom zdravotníctve!
 7. František Mikloško: Keď ma oslovili ľudia z Novembra ’89, rozhodol som sa kandidovať
 8. Sulík sa pustil do Junckera: Je hanba, ak na čele EÚ sedí opilec. Je ako Jeľcin
 9. Je to krajina, ktorá trpí: Ukrajina pripomína Slovensko 90. rokov
 10. Ivan Mikloš: Nepredvídateľný užitočný idiot

Už ste čítali?