Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Environmentálny biznis na úkor občanov? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Matuláni

vseobecne známe je prepojenie tohoto krčmara so skôr spomínaným krčmárom ( krčma Váh v LM). A podivuhodné je komplikované poprepajanie firiem s menami Matuláni a Brezinova a najmä história tychto firiem a zanechane dlhy. A ešte spomienky exspolocnikov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... ano, pocul som. Nikto vsak nechce hovorit otvorenem, aby ho bolo mozne citovat + nikto nevie poskytnut ziadne dokumenty. mimochodom, clovek zisti, ze rovnaky biznis aky funguje vo velkej politike a je aj obdsahoim demonstracii, sa odohrava aj na lokalnej urovni, a to mimo zaujmu medii, ludi ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chcel by som týmto upokojiť všetkých, ktorí majú obavy, že v obci Pavlova Ves má byť spaľovňa plastového komunálneho odpadu inovatívnou technológiou. Bolo to zverejnené dňa 21.3.2018 na informačnom portály MŽP SR, avšak momentálne v našej obci sa nič stavať nejde. Včera som tiež prehodnotil celú záležitosť priamo s pánom Štefanom Matulánim. Preto všetky ďalšie informácie a správy o výstavbe spaľovne sú nepodstatné.
Rudolf Tomko
starosta obce
Pavlova Ves
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... ale su podstatne. Kladne zaverecne stanovisko v ramci EIA vydalo MZP SR napriek nesuhlasu majitela pozemku, zasadnym vyhradam zo stany odbornych dotknutych institucii. kladne stanovisko je na svete a na jeho zaklade je mozne v dohladsbej buducnosti poziadat o uzemne rozhodnutie a IPKZ konanie. Premna je zaujimave to, ze v celom texte zaberecneho hodnotenia som nenarazil na zasadny odpor obce a jej zastupitelov k predmetnemu zameru. Dozvdel som sa iba o obhliadke obdobnej technologie kdesi pri NMnV. To, ze sa nic neplanuje stavat nie je potrebne komunikovat na Smeblog, ale obcanim, ktori ovolavaju "polovicu" Slovenska a hladaju pomoic, vratane tej pravnej + mali zaujem na zostaveni peticie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obec nemá vplyvné stanovisko, čo sa týka záverečného stanoviska MŽP SR k uvedenej technológii
zásadný súhlas- nesúhlas bol a je v rukách vlastníkov pozemkov, kde mala byť výstavba spaľovne.
Vlastníci nesúhlasili a pozemky na tento účel neodpredali a ani neprenajali, takže bez súhlasu vlastníkov pozemkov sa stavať nedá a ani dať nebude./poznámka: záverečné súhlasné stanovisko MŽP SR vlastníkov pozemkov nemusí zaujímať/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nerozumieme si. Ja sa pytam, kde v dokumentacii najdem vyjadrtenie zastupitelstva ci starostu obce, ze s takymto zamerom v obci nesuhlasia? Tu bobec nejde o nejde o vahu nazoru ale o nazor samotny. A kaktiez sa pytam, ak majitelia pozemkov so zamerom nesuhlasili, tak preco predkladatel zameru projekt do posudzovania vobec predkladal? V pripade "plazmy" pri Lipt. Hradku sme totiz nazorne zazili ako zasdtupitelia menia nazory ( i uzemny plan) podla toho "ako sa vec vyvijala." Najprv sa potichu urobila zmjena UP v prospech umiestnenia taketo technologie v lokalite Lipt. Hradok - Zadovica a nasledne - ked sa na to prislo - sa hrala hra, ze k tomu doslo akosi omylom a pod, a opatovne sa menil UP. Ak je niekto staristom ci poslancom, tak ma mat nazor - od zaciatku do konca - a verejne ho prezentovat, nebechavat to na majiteloch pozemkov ci nato, ako sa to vyvinie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nejdem to momentálne viac rozoberať a diskutovať o spaľovni,dôležité je, že spaľovňa sa stavať nejde, to je hlavné čo občanov zaujíma.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj ja si myslím, že názor musí byť jednoznačný a ja by som Vás pán starosta Tomko chcela požiadať o ten Váš názor. Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Len pre informaciu „casova os“ v kauze „plazma pod Tatrami“, ktora ukazuje ako sa v momente „ked to prasklo“ menili postoje zastupcov verejnej spravy:

https://stopspalovnipodtatrami...

Realita je taka, ze kazdy verejny cinitrel by mal na jasne polozenu otazku odpovedat „ano“ alebo „nie“. Ziadne „otvorene pozicie“ , vyjadrenia tyou „uz to nie je aktualne“, „odrobime to dalsej analyze“, „otazka je predcasna“ ... Prave taketo vajatanie predstavitelov statu a samospravy doviedlo krajinu k tomuto marazmu.

Zo skusenosti v Lipt.Mikulasi viem, ze ak poslancovi zaslete odborne stanovisko k teme ZP, tak napokon zistite, ze bud sa zdrzal alebo hlasoval s vacsinou (argument: ved aj tak by to preslo). Z toho je jasne, ze verejna politika aj na lokalnej urovni sa odohrava mimo zraku verejnosti, sleduje nezname zaujmy ...

Ziadny investor ci predkladatel, ak predmetne pozemky nema vo svojom portfoliu, najprv nevynalozi znacne financne prostriedky na studiu EIA a potom prehlasi, ze od zameru odstupuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nepravda tykajuca sa vlastnikov pozemkov

Vazeny p.Tomko prosim vysvetlite Vase stanovisko o nesuhlase vlastnikov pozemkov, ktori podla hore uvedeneho neodpredali, ani neprenajali a teda stavat sa neda ani nebude dat

Parcely 956/13 a 956/14 uvedene v stanovisku MZP SR nemaju zavedene listy vlastnictva, teda vlastnik je neznamy. Z uvedeneho dovodu su pozemky v sprave fondu narodneho majetku a teda za ne zodpoveda stat, ktory povolenie vydal.

Vlastnicke prava teda nie su prekazkou vydania stavebneho povolenia, navyse cele zariadenie je definovane ako mobilne a teda na jeho vystavbu stavebne konanie nie je potrebne.

Mam za to, ze vydanim rozhodnutia je vystavba daneho zariadenia povolena a moze k nej dojst kedykolvek a vzhladom na to, ze EIA (odpredajne) je pouzitelne aj inym subjektom, nevieme ani kto bude stavat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak toto je vážne ! Pán starosta nehovorí pravdu alebo je neznalý reality v jeho pôsobnosti ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Práveže stanovisko obce, či sa niečo povolí alebo zakáže stavať, je to najpodstatnejšie - pretože zástupcovia obce sú zodpovední za všetkých občanov obce. Súkromná osoba sa stará o seba a svoje záujmy, ale zástupcovia obce musia mať na zreteli blaho všetkých, v prípade spaľovne to dokonca prekračuje rámec obce a týka sa to celej oblasti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

DNES sa nestavia - a čo ZAJTRA ?

Pán starosta, hovoríte , že MOMENTÁLNE sa vo vašej obci nič také stavať nejde. Mám tomu rozumieť tak, že v budúcnosti je to možné ? Ďakujem za odpoveď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, len pre Vašu informáciu. Pred rokom bol členom združenia Za čistý a zdravý Liptov doručený projekt v Palúdzkej so žiadosťou o vyjadrenie sa. Boli sme proti tomuto zámeru. Projekt si následne zobrali čelní predstavitelia s Vami spriazneného oz Lipa - Roman a Martin, že budú vo veci ďalej pokračovať.

Diskutovali ste s nimi na túto tému? Vedeli o zámere v Pavlovej Vsi?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

OZ LIPA – pokial mam vedomost – riesilo Paludzku, nie Pavlovu Ves. Ide o samostatny investicny projekt, aj ked obdobneho charakteru. Na portaly EIA (https://www.enviroportal.sk/Sk...) sa denno – denne, v ramci celej SR, objavuju nove investicne zamery, aktualizacie uzemneho planhu (teraz napr. Trnovecka zatoka) a kazdy obcan SR ma moznost veci stiahnut do pocitaca, studovat ich, vznasat pripomienky ... rovnako tak mali urobit aj obcania Pavlovej Vsi. Argument, ze maju inu pracu, rodinu, ine zaujmy, zdravotne problemy ... je uplne irelevantny. Procesne pravo dalo ludom moznost sa angazovat, je na ich rozhodnuti v akej miere toto pravo vyuziju. Prenasat vsak vlastne zaujmy na niekoho ineho, je trochu nepochopenim demokracie. Ja tiez nie som plateny za to, ze budem citat desiatky stran EIA, zaverecneho hodnotenia v Pavlovej Vsi ci v inej obci, najma ak obcania a firmy nie su vo vseobecnosti ochotne financne podporovat napr. prostrednictvom staleho mesacneho prikazu taketo zdruzenia a radsej davaju penbiaze na sport, skole ... Potom zial musia sledsovat uradnu tabulu a v pripade, ze veciam nerozumeju, obratit sa na pravnika, odbornika v danej oblasti, ..., ktory bude chciet 50 eur /hodinu. Napln a rozsah cinnosti OZ, ako uplatnenie prava na zdruzovanie sa obcanopv, si urcuje kazde OZ a v SR je ich vyse 50 000 (vacsinou sportove kluby a zdruzenia priatelov skol ...). Ja som len a len reagoval na hodinovy telefonat z piatka pocas ktoreho pani hladala riesenie ich situacie. Myslim si, ze som jej to procesne dost zrozumitelne vysvetlil, vratane toho, ze v pripade peticie musi byt jasne ku komu smeruje a co pozaduje, musi mat peticny vybor ... Peticiou sa nedaju zmietnut zo stola uz platne rozhodnutia, ktore presli pripomienkovacim konanim a nadobudli pravoplatnost. A este mala poznamka: to su presne veci, ktore maju riesit poslanci. Ak ludia niekomu davaju mandat – napr. len preto, ze je to mila nekonfliktna pani, tak potom nech nevyzaduju zaujem od ludi mimo aktivnej politiky, ktorym hlasy vo volbach nedali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, písal som o projekte pre Palúdzku, ktorý bol na stole minulý rok. V tom čase oz Lipa ešte neexistovala. Na exkurziu do prevádzky, kde technológia funguje poslali Vášho kolegu - enviromentalistu Mateja. Dôvod bol prozaický, chlapci nemajú moc vedomostí v oblasti životného prostredia a ekológie. Ale to ste si už asi stihli všimnúť.

Inak súhlasím s Vami, že občianska angažovanosť je dôležitá a zastupovanie práce poslancov rôznymi oz je stav v akom by spoločnosť byť nemala. Na druhú stranu nie dosť dobre rozumiem Vášmu opakovanému postoju voči napríklad športovým klubom alebo nedávno voči mladým študentom, ktorí našli odvahu postaviť sa na pódium a povedať svoj názor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odpovedal som. Tahate cez Paludzku akysi moralny apel k Pavlovej Vsi smerom k OZ LIPA. Nemju mnoc vedomosti v oblaati ekologie? A OZ za Zdravsi Liptov ich ma kolko?

Nevedel som, ze postavit sa na tribunu vyzaduje odvahu ... A nemyslim si, ze svet sa menbi na namestiach. Kazdy Liptak a nielen Liptak ma moznost podat podbnet k prislusnemu uradu napr. na skladku, vyruby ... a bude to vacsi prinos pre spolocensku zmenu nez strnganie na ulici.

Sportovciu len vycicavaju mestske a obecne rozpocty a potom nie je n veci, ktore sluzia vsetkym ludom. Mesto ma podporovat vytvaranie podmienok pre kalokagatiu, nie sport pre poloprofesionaklov a profesionalov. Viem, ze s tym sa voby tazko vyhravaju a tak je sport nedotnutelnou temou pre opozicnych ci koalicnych. Aj preto straca vyznam vobec chodit volit ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, nesúhlasím s viacerými vecami, ktoré ste teraz napísali a vidím to inak. Ale tak je to v poriadku, občianska spoločnosť je práve o diskusii rôznych pohľadov.

Plne však súhlasím, že mesto nemá prispievať na profesionálny a poloprofesionálny šport. Z Vašich vyjadrení som však mal pocit, že obecne športové kluby sú pre Vás tŕňom v oku. Šport a jeho podpora na amatérskej úrovni má v spoločnosti svoje opodstatnené miesto.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... kazdy nech sportuje za svoje. Sportove kluby si vylobovali zakon o sporte, pritom uz maju XY vyhod z hladiska ich postavenia v spolocnosti (ktory typ obcianskych zdruzeni je tak nadstandardne dotovany z mestskych rozpooctov, su saturovane ich dlhy ... ako v pripade sportovych klubov?), tera opat vyplakavaju a zanikaju (basketbalovy klub c kosiciach, hovori sa hadzanarkach Michaloviec). Aky dotacny program je v Lipt. mikulasi na ZP? no ziadny. sportovci dostavaju priamu podporu z rozpoctu. Mesto ma grantovy úprogram opat len pre kulturu, sport a skolstvo. a este aj do participacneho rozpoctu lezu sportove projekty ... V celom meste vsak nenajdete jedinu atleticku drahu s tartanom pristupnu pre verejnost, o lesoparku sa len 10 rokov rozprava a vybuduje sa na 3-krat 5 km cyklochodnika na ktorom sa polovici ôludi zakaze pohyb ... Vivat sport pre vsetkych,. vivat kalokagatia! Jednym dychom vsakbudete vsetci vzdychat nad obezitou deti, nad najhorsim zdravotnym sravom ludi nad 55 rokov v Europe ... Sport nie je len hokej a futbal a to, ze pri modernych stadionoch zacnu ludia chodit na futbal je len mokry sen niekoho. Zilina ma moderny stadipn a kamery TV jasne ukazuju prazdne tribuny. Dnes mate Xy ovela zaujimavejsich sportovych vyziti. Opakujem: v meste nesxistuje ziadna opozicia v otazkach sportu. Existuju len hlasujuce stado.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, súhlasím. Nehádžme všetko do jedného vreca. Nie je korektné porovnávať vybudovanie tartanovej bežeckej dráhy alebo príspevok na zakúpenie dresov pre deti s príspevkom na štadión pre poloprofesionálny klub. Treba aj tu odlišovať či je pomoc určená amatérom, deťom a nadšencom alebo je adresovaná vrcholovým športovcom.

Možno v tom aj vidíte rozdiel a možno máme na to rovnaký názor, ale z Vašich vyjadrení si skorej myslím, že nie.

Keď už chceme byť dôslední, tak športovci si vylobovali jeden zákon o športe aby už v tom začal byť poriadok. Máme však jedno celé ministerstvo, ktoré sa venuje ŽP. Platíme si teda hromadu ľudí a stále vidíme, že to nefunguje.

Nie je správne poukazovať na pár tisíc eur z rozpočtu mesta na to, aby mohli deti športovať a verejnosť mala upravené priestory na trávenie voľného času a pritom prehliadať celé ministerstvo, ktoré nič nerobí.

Inak existuje aj opozícia v otázke športu. Priamo z radov športovcov a nie iba preto, že by chceli mať väčší kus koláča.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo majú spoločné Penta, Lexov siskár, Kočner a Zsuzsová? 264
 2. Marek Mačuha: Zrušenie ĽSNS - veľké divadlo 48
 3. Marian Baran: Starec vo vlaku 24
 4. Anežka Richtariková: Prečo silou-mocou vyháňame mozgy z krajiny? 21
 5. Boris Cíferský: Bývali v chudobincoch, rentu dostávali len niektoré. Dôchodok guvernantiek bol ťažký 19
 6. Boris Cíferský: Máte chuť na mladé mäsko alebo mladú žabku? Nie, o jedlo sa nejedná 18
 7. Helena Michlíková: Okamžitá asociácia Matadorky 17
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kočnera kvôli kšeftom aj sledovali. Chceli ho zavraždiť 17
 9. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.4.1919) 16
 10. Júlia Piraňa Mikolášiková: Zabudnutá kauza Kočnera. Mega krádež v banke a 6 miliónov 16

Rebríčky článkov


 1. Monika KisBodnárová: Prichádzaš...
 2. František Cudziš: Neoficiálny harmonogram osláv 160. výročia narodenia A. Stodolu na Slovensku v r. 2019, I.
 3. Ondrej Tunega: K študentom sa pridajme
 4. Martin Žilinčík: Veľkonočné tradície
 5. František Cudziš: K výročiam zo života Aurela Stodolu, IV.
 6. Helena Michlíková: Okamžitá asociácia Matadorky
 7. Monika KisBodnárová: Za mňa i za neho...
 8. Sonya Haraszti: Veľká noc vtedy a teraz alebo aké je to byť dievčaťom na oblievačku
 9. Martin Šiška: Desatoro –„Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu“ – 1. časť
 10. Jozef Kovalík: Ráno, ktoré zmenilo svet

 1. Výbuchy v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke si vyžiadali viac ako dvesto obetí (minúta po minúte)
 2. Sagan sa nedočkal triumfu ani na Amstel Gold Race, preteky nedokončil
 3. Vadala založil na Slovensku bunku mafie, vedel už pred rokmi Gašpar
 4. Kauza náplaste: Obvinili desiatky lekárov z celého Slovenska
 5. Vlastný gól mladého Slováka je v Amerike hitom internetu
 6. Zlý vplyv Kaliňáka si uvedomujú mnohí, dáva Zalovi za pravdu Maďarič
 7. Moment Čaputová nebol prelud
 8. Čo ak Truban, Sulík, Matovič, Hlina a Kiska nezískajú väčšinu (píše Marek Maďarič)
 9. V Česku hrozí Lidlu pokuta za klobásy bez mäsa, na Slovensku ich nekontrolovali
 10. Slovenskí mladíci prehrali aj s Lotyšmi a budú bojovať o záchranu

 1. 4 dni v Pafose za menej ako 250€
 2. Oveľa väčšou tragédiou ako zhorený Notre Dame sú útoky na kresťanské symboly
 3. Markéta Šichtařová: Už máme instrukce, co si myslet o Notre-Dame
 4. Vadala založil na Slovensku bunku mafie, povedali pred rokmi Taliani Gašparovi - domov.sme.sk
 5. ROZHOVOR: Katedrála v muslimské čtvrti...
 6. Profesor Ivan Hričovský v historickom ovocnom sade v Brezne ponúkol cenné rady
 7. „Moment Čaputová“ nebol prelud - komentare.sme.sk
 8. Týždeň v kocke Daga Daniša: Smer má nakročené do dôchodku
 9. Loď zhltla výletníkov ako veľryba Jonáša
 10. Kauza náplaste: Obvinili lekárov z celého Slovenska

Už ste čítali?