Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Environmentálny biznis na úkor občanov? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Matuláni

vseobecne známe je prepojenie tohoto krčmara so skôr spomínaným krčmárom ( krčma Váh v LM). A podivuhodné je komplikované poprepajanie firiem s menami Matuláni a Brezinova a najmä história tychto firiem a zanechane dlhy. A ešte spomienky exspolocnikov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... ano, pocul som. Nikto vsak nechce hovorit otvorenem, aby ho bolo mozne citovat + nikto nevie poskytnut ziadne dokumenty. mimochodom, clovek zisti, ze rovnaky biznis aky funguje vo velkej politike a je aj obdsahoim demonstracii, sa odohrava aj na lokalnej urovni, a to mimo zaujmu medii, ludi ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chcel by som týmto upokojiť všetkých, ktorí majú obavy, že v obci Pavlova Ves má byť spaľovňa plastového komunálneho odpadu inovatívnou technológiou. Bolo to zverejnené dňa 21.3.2018 na informačnom portály MŽP SR, avšak momentálne v našej obci sa nič stavať nejde. Včera som tiež prehodnotil celú záležitosť priamo s pánom Štefanom Matulánim. Preto všetky ďalšie informácie a správy o výstavbe spaľovne sú nepodstatné.
Rudolf Tomko
starosta obce
Pavlova Ves
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... ale su podstatne. Kladne zaverecne stanovisko v ramci EIA vydalo MZP SR napriek nesuhlasu majitela pozemku, zasadnym vyhradam zo stany odbornych dotknutych institucii. kladne stanovisko je na svete a na jeho zaklade je mozne v dohladsbej buducnosti poziadat o uzemne rozhodnutie a IPKZ konanie. Premna je zaujimave to, ze v celom texte zaberecneho hodnotenia som nenarazil na zasadny odpor obce a jej zastupitelov k predmetnemu zameru. Dozvdel som sa iba o obhliadke obdobnej technologie kdesi pri NMnV. To, ze sa nic neplanuje stavat nie je potrebne komunikovat na Smeblog, ale obcanim, ktori ovolavaju "polovicu" Slovenska a hladaju pomoic, vratane tej pravnej + mali zaujem na zostaveni peticie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obec nemá vplyvné stanovisko, čo sa týka záverečného stanoviska MŽP SR k uvedenej technológii
zásadný súhlas- nesúhlas bol a je v rukách vlastníkov pozemkov, kde mala byť výstavba spaľovne.
Vlastníci nesúhlasili a pozemky na tento účel neodpredali a ani neprenajali, takže bez súhlasu vlastníkov pozemkov sa stavať nedá a ani dať nebude./poznámka: záverečné súhlasné stanovisko MŽP SR vlastníkov pozemkov nemusí zaujímať/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nerozumieme si. Ja sa pytam, kde v dokumentacii najdem vyjadrtenie zastupitelstva ci starostu obce, ze s takymto zamerom v obci nesuhlasia? Tu bobec nejde o nejde o vahu nazoru ale o nazor samotny. A kaktiez sa pytam, ak majitelia pozemkov so zamerom nesuhlasili, tak preco predkladatel zameru projekt do posudzovania vobec predkladal? V pripade "plazmy" pri Lipt. Hradku sme totiz nazorne zazili ako zasdtupitelia menia nazory ( i uzemny plan) podla toho "ako sa vec vyvijala." Najprv sa potichu urobila zmjena UP v prospech umiestnenia taketo technologie v lokalite Lipt. Hradok - Zadovica a nasledne - ked sa na to prislo - sa hrala hra, ze k tomu doslo akosi omylom a pod, a opatovne sa menil UP. Ak je niekto staristom ci poslancom, tak ma mat nazor - od zaciatku do konca - a verejne ho prezentovat, nebechavat to na majiteloch pozemkov ci nato, ako sa to vyvinie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nejdem to momentálne viac rozoberať a diskutovať o spaľovni,dôležité je, že spaľovňa sa stavať nejde, to je hlavné čo občanov zaujíma.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj ja si myslím, že názor musí byť jednoznačný a ja by som Vás pán starosta Tomko chcela požiadať o ten Váš názor. Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Len pre informaciu „casova os“ v kauze „plazma pod Tatrami“, ktora ukazuje ako sa v momente „ked to prasklo“ menili postoje zastupcov verejnej spravy:

https://stopspalovnipodtatrami...

Realita je taka, ze kazdy verejny cinitrel by mal na jasne polozenu otazku odpovedat „ano“ alebo „nie“. Ziadne „otvorene pozicie“ , vyjadrenia tyou „uz to nie je aktualne“, „odrobime to dalsej analyze“, „otazka je predcasna“ ... Prave taketo vajatanie predstavitelov statu a samospravy doviedlo krajinu k tomuto marazmu.

Zo skusenosti v Lipt.Mikulasi viem, ze ak poslancovi zaslete odborne stanovisko k teme ZP, tak napokon zistite, ze bud sa zdrzal alebo hlasoval s vacsinou (argument: ved aj tak by to preslo). Z toho je jasne, ze verejna politika aj na lokalnej urovni sa odohrava mimo zraku verejnosti, sleduje nezname zaujmy ...

Ziadny investor ci predkladatel, ak predmetne pozemky nema vo svojom portfoliu, najprv nevynalozi znacne financne prostriedky na studiu EIA a potom prehlasi, ze od zameru odstupuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nepravda tykajuca sa vlastnikov pozemkov

Vazeny p.Tomko prosim vysvetlite Vase stanovisko o nesuhlase vlastnikov pozemkov, ktori podla hore uvedeneho neodpredali, ani neprenajali a teda stavat sa neda ani nebude dat

Parcely 956/13 a 956/14 uvedene v stanovisku MZP SR nemaju zavedene listy vlastnictva, teda vlastnik je neznamy. Z uvedeneho dovodu su pozemky v sprave fondu narodneho majetku a teda za ne zodpoveda stat, ktory povolenie vydal.

Vlastnicke prava teda nie su prekazkou vydania stavebneho povolenia, navyse cele zariadenie je definovane ako mobilne a teda na jeho vystavbu stavebne konanie nie je potrebne.

Mam za to, ze vydanim rozhodnutia je vystavba daneho zariadenia povolena a moze k nej dojst kedykolvek a vzhladom na to, ze EIA (odpredajne) je pouzitelne aj inym subjektom, nevieme ani kto bude stavat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak toto je vážne ! Pán starosta nehovorí pravdu alebo je neznalý reality v jeho pôsobnosti ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Práveže stanovisko obce, či sa niečo povolí alebo zakáže stavať, je to najpodstatnejšie - pretože zástupcovia obce sú zodpovední za všetkých občanov obce. Súkromná osoba sa stará o seba a svoje záujmy, ale zástupcovia obce musia mať na zreteli blaho všetkých, v prípade spaľovne to dokonca prekračuje rámec obce a týka sa to celej oblasti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

DNES sa nestavia - a čo ZAJTRA ?

Pán starosta, hovoríte , že MOMENTÁLNE sa vo vašej obci nič také stavať nejde. Mám tomu rozumieť tak, že v budúcnosti je to možné ? Ďakujem za odpoveď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, len pre Vašu informáciu. Pred rokom bol členom združenia Za čistý a zdravý Liptov doručený projekt v Palúdzkej so žiadosťou o vyjadrenie sa. Boli sme proti tomuto zámeru. Projekt si následne zobrali čelní predstavitelia s Vami spriazneného oz Lipa - Roman a Martin, že budú vo veci ďalej pokračovať.

Diskutovali ste s nimi na túto tému? Vedeli o zámere v Pavlovej Vsi?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

OZ LIPA – pokial mam vedomost – riesilo Paludzku, nie Pavlovu Ves. Ide o samostatny investicny projekt, aj ked obdobneho charakteru. Na portaly EIA (https://www.enviroportal.sk/Sk...) sa denno – denne, v ramci celej SR, objavuju nove investicne zamery, aktualizacie uzemneho planhu (teraz napr. Trnovecka zatoka) a kazdy obcan SR ma moznost veci stiahnut do pocitaca, studovat ich, vznasat pripomienky ... rovnako tak mali urobit aj obcania Pavlovej Vsi. Argument, ze maju inu pracu, rodinu, ine zaujmy, zdravotne problemy ... je uplne irelevantny. Procesne pravo dalo ludom moznost sa angazovat, je na ich rozhodnuti v akej miere toto pravo vyuziju. Prenasat vsak vlastne zaujmy na niekoho ineho, je trochu nepochopenim demokracie. Ja tiez nie som plateny za to, ze budem citat desiatky stran EIA, zaverecneho hodnotenia v Pavlovej Vsi ci v inej obci, najma ak obcania a firmy nie su vo vseobecnosti ochotne financne podporovat napr. prostrednictvom staleho mesacneho prikazu taketo zdruzenia a radsej davaju penbiaze na sport, skole ... Potom zial musia sledsovat uradnu tabulu a v pripade, ze veciam nerozumeju, obratit sa na pravnika, odbornika v danej oblasti, ..., ktory bude chciet 50 eur /hodinu. Napln a rozsah cinnosti OZ, ako uplatnenie prava na zdruzovanie sa obcanopv, si urcuje kazde OZ a v SR je ich vyse 50 000 (vacsinou sportove kluby a zdruzenia priatelov skol ...). Ja som len a len reagoval na hodinovy telefonat z piatka pocas ktoreho pani hladala riesenie ich situacie. Myslim si, ze som jej to procesne dost zrozumitelne vysvetlil, vratane toho, ze v pripade peticie musi byt jasne ku komu smeruje a co pozaduje, musi mat peticny vybor ... Peticiou sa nedaju zmietnut zo stola uz platne rozhodnutia, ktore presli pripomienkovacim konanim a nadobudli pravoplatnost. A este mala poznamka: to su presne veci, ktore maju riesit poslanci. Ak ludia niekomu davaju mandat – napr. len preto, ze je to mila nekonfliktna pani, tak potom nech nevyzaduju zaujem od ludi mimo aktivnej politiky, ktorym hlasy vo volbach nedali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, písal som o projekte pre Palúdzku, ktorý bol na stole minulý rok. V tom čase oz Lipa ešte neexistovala. Na exkurziu do prevádzky, kde technológia funguje poslali Vášho kolegu - enviromentalistu Mateja. Dôvod bol prozaický, chlapci nemajú moc vedomostí v oblasti životného prostredia a ekológie. Ale to ste si už asi stihli všimnúť.

Inak súhlasím s Vami, že občianska angažovanosť je dôležitá a zastupovanie práce poslancov rôznymi oz je stav v akom by spoločnosť byť nemala. Na druhú stranu nie dosť dobre rozumiem Vášmu opakovanému postoju voči napríklad športovým klubom alebo nedávno voči mladým študentom, ktorí našli odvahu postaviť sa na pódium a povedať svoj názor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odpovedal som. Tahate cez Paludzku akysi moralny apel k Pavlovej Vsi smerom k OZ LIPA. Nemju mnoc vedomosti v oblaati ekologie? A OZ za Zdravsi Liptov ich ma kolko?

Nevedel som, ze postavit sa na tribunu vyzaduje odvahu ... A nemyslim si, ze svet sa menbi na namestiach. Kazdy Liptak a nielen Liptak ma moznost podat podbnet k prislusnemu uradu napr. na skladku, vyruby ... a bude to vacsi prinos pre spolocensku zmenu nez strnganie na ulici.

Sportovciu len vycicavaju mestske a obecne rozpocty a potom nie je n veci, ktore sluzia vsetkym ludom. Mesto ma podporovat vytvaranie podmienok pre kalokagatiu, nie sport pre poloprofesionaklov a profesionalov. Viem, ze s tym sa voby tazko vyhravaju a tak je sport nedotnutelnou temou pre opozicnych ci koalicnych. Aj preto straca vyznam vobec chodit volit ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, nesúhlasím s viacerými vecami, ktoré ste teraz napísali a vidím to inak. Ale tak je to v poriadku, občianska spoločnosť je práve o diskusii rôznych pohľadov.

Plne však súhlasím, že mesto nemá prispievať na profesionálny a poloprofesionálny šport. Z Vašich vyjadrení som však mal pocit, že obecne športové kluby sú pre Vás tŕňom v oku. Šport a jeho podpora na amatérskej úrovni má v spoločnosti svoje opodstatnené miesto.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... kazdy nech sportuje za svoje. Sportove kluby si vylobovali zakon o sporte, pritom uz maju XY vyhod z hladiska ich postavenia v spolocnosti (ktory typ obcianskych zdruzeni je tak nadstandardne dotovany z mestskych rozpooctov, su saturovane ich dlhy ... ako v pripade sportovych klubov?), tera opat vyplakavaju a zanikaju (basketbalovy klub c kosiciach, hovori sa hadzanarkach Michaloviec). Aky dotacny program je v Lipt. mikulasi na ZP? no ziadny. sportovci dostavaju priamu podporu z rozpoctu. Mesto ma grantovy úprogram opat len pre kulturu, sport a skolstvo. a este aj do participacneho rozpoctu lezu sportove projekty ... V celom meste vsak nenajdete jedinu atleticku drahu s tartanom pristupnu pre verejnost, o lesoparku sa len 10 rokov rozprava a vybuduje sa na 3-krat 5 km cyklochodnika na ktorom sa polovici ôludi zakaze pohyb ... Vivat sport pre vsetkych,. vivat kalokagatia! Jednym dychom vsakbudete vsetci vzdychat nad obezitou deti, nad najhorsim zdravotnym sravom ludi nad 55 rokov v Europe ... Sport nie je len hokej a futbal a to, ze pri modernych stadionoch zacnu ludia chodit na futbal je len mokry sen niekoho. Zilina ma moderny stadipn a kamery TV jasne ukazuju prazdne tribuny. Dnes mate Xy ovela zaujimavejsich sportovych vyziti. Opakujem: v meste nesxistuje ziadna opozicia v otazkach sportu. Existuju len hlasujuce stado.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Pado, súhlasím. Nehádžme všetko do jedného vreca. Nie je korektné porovnávať vybudovanie tartanovej bežeckej dráhy alebo príspevok na zakúpenie dresov pre deti s príspevkom na štadión pre poloprofesionálny klub. Treba aj tu odlišovať či je pomoc určená amatérom, deťom a nadšencom alebo je adresovaná vrcholovým športovcom.

Možno v tom aj vidíte rozdiel a možno máme na to rovnaký názor, ale z Vašich vyjadrení si skorej myslím, že nie.

Keď už chceme byť dôslední, tak športovci si vylobovali jeden zákon o športe aby už v tom začal byť poriadok. Máme však jedno celé ministerstvo, ktoré sa venuje ŽP. Platíme si teda hromadu ľudí a stále vidíme, že to nefunguje.

Nie je správne poukazovať na pár tisíc eur z rozpočtu mesta na to, aby mohli deti športovať a verejnosť mala upravené priestory na trávenie voľného času a pritom prehliadať celé ministerstvo, ktoré nič nerobí.

Inak existuje aj opozícia v otázke športu. Priamo z radov športovcov a nie iba preto, že by chceli mať väčší kus koláča.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Monika Kozelová: Spojená škola v Sečovciach – škandál, ale koho? 8 181
 2. Stanislav Martinčko: Máme najdrahšie potraviny i naftu, všetko nekvalitné!! Prečo ?? 4 721
 3. Marta Balážová: Len tak na okraj …a verejná mienka v Zlatých Moravciach ... 4 506
 4. Katarina Antenozio: Čiernobiely svet Cristiana Ronalda 4 206
 5. Vladimír Bednár: Koľko F-16 naozaj potrebujeme 4 170
 6. Nikola Jakubská: Práca v zahraničí a ja 3 753
 7. Juraj Halička: Tupozrakosť už dokážeme liečiť v každom veku – Počítačovými hrami 3 001
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Takáčovci plánovali vraždu policajta. On ich vyšetruje 2 650
 9. Miro Jurkovič: Neviňte plasty. Problémom sú ľudia 2 607
 10. Peter Remeselník: V Žiline narazilo auto do ľudí, vodič z miesta ušiel. Polícia ho nepotrestala ! 2 248

Rebríčky článkov


 1. Jakub Zibura: Posledná kvapka
 2. Naďa Mitanová: Dieťa ulice. Výprava do Domu na pol ceste (1.časť)
 3. Ľubomír Belák: Havranove fake news a realita ľudského života
 4. Ivan Janček: Townhill - Tabáň - úspech občianskeho aktivizmu
 5. Alžbeta Fialová: Klub anonymných filozofov
 6. Jana Slobodová: XIII. časť- Yarka, Ashram ba Mitbar, projekt Sulcha, Vitali má narodky /V KRAJINE PREDKOV/
 7. Denis Jacko: Veľká množina nekonečna
 8. Martin Šiška: Čo je pravda – je svet dúhový alebo čiernobiely?
 9. Michaela Weinštuková: Niektoré rizokové faktory cievnych ochorení
 10. Jakub Zibura: O islame

 1. Sagan: Ťažší deň na Tour som nezažil
 2. Nie všetci v porne vzdychajú dobrovoľne, mení sa však k lepšiemu
 3. Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú pre fotku
 4. Pozrite si rozvodnený Dunajec v prielome cez Pieniny
 5. Vyhral pred štyrmi rokmi. Nibali má zlomený stavec a na Tour skončil
 6. Peter Sagan sa rozišiel s manželkou Katarínou: Bude to tak oveľa lepšie
 7. Dunajská Streda otočila zápas, Slovan deklasoval súpera
 8. Veľryba na oblohe. Pozrite si, ako Airbus Beluga XL prvýkrát vzlietol
 9. Saganovci sa rozchádzajú, pozrite si ich vzťah na fotografiách
 10. Vzdušný priestor Belgicka je zablokovaný, odletieť nemôže žiadne lietadlo

 1. Sladký život opatrovateľky - veľmi odporúčané čítanie pre budúce Pflegerinnen
 2. Fica vypískali na oslavách zvrchovanosti v dlhoročnej bašte Smeru na Kysuciach
 3. Kniha, ktorá vám vyrazí dych! Skutočný príbeh o zákernej chorobe
 4. Kedy začnú stíhať pašeráka Kaliňáka? Vietnamec sa priznal k podielu na únose
 5. Milióny našim ľuďom
 6. Jižní Korea čelí přílivu uprchlíků z Jemenu, lidé proti nim protestují
 7. Skutok sa nestal: Smerák Jánoš podľa súdu netýral manželku
 8. Vystupuje s Rostasom a Mečiarom, v RTVS komentuje politiku
 9. Nikto presne nevie, aký je jeho majetok, no indície naznačujú, že Vladimír Putin je najbohatším člov
 10. Snímky z dronu nad klubom Nočných vlkov? Vidieť tanky aj obrnené vozidlá

Už ste čítali?