Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Je pravda,že Rómovia nepracujú ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nooo, ja som v článku napočítala šiestich pracujúcich Rómov, no myslím, že ešte zabudol spomenúť Cigánskych diablov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prosím Vás, je nás oveľa viac ... nesulasím s tým čo ste napísali, je nás oveľa viac,len spoločnosť to nevidí ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je vás oveľa menej.

Nesúhlasím s tým, čo ste napísali. A môžete sa aj na hlavu postaviť, jednostranné vyhlásenie žiaľ nič na veci nezmení. Nevidim do celoslovenskej štatistiky, lebo socialna poisťovňa nemôže nič vyzradiť. V mojom okolí pracuje načierno jeden z 10 dospelých. Ak by som rátal aj najstaršie remeslá (žobranie a predávanie sa), tak 3/10.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V USA svojho času tiež bol

integračný problém s tzv. Afroameričanmi, teda občanmi, ktorých predkov násilne odviezli do Ameriky do otroctva. Ich integrácii do spoločnosti napokon pomohla pozitívna diskriminácia, ktorá začala v USA niekedy v 1950-ich, či 1960-ich rokoch.
Jednalo sa okrem iného o to, že bolo predpísané to, že štátne inštitúcie museli povinne zamestnať 10% občanov z komunity Afroameričanov. Teda napr. v policajnom zbore muselo byť 10% černochov, to isté aj inde, samozrejme kvalifikačné podmienky splniť museli.

U nás boli tiež pokusy o pozitívnu diskrimináciu, ale okrem iného kresťan Čarnogurský to zablokoval.

Ja si myslím, že hladný človek jednoducho kradnúť bude, nech je pôvodom Róm, alebo nie. Teda máme na výber, alebo umožníme Rómom pracovať, potom si budú môcť veci legálne kupovať. Alebo ich nezamestnáme, potom budú kradnúť, aby neskapali od hladu. Alebo im miesto práce dáme podporu, aby nekradli.

Či budú pracovať? Ja si myslím, že za socializmu s ich zamestnanosťou pohli správnym smerom, a na tie skúsenosti by sa dalo nadviazať, aj podľa vzoru pozitívnej diskriminácie podľa vzoru USA.

Tuším v Bardejove bol istý rómsky podnikateľ, na jeho meno si aktuálne nespomínam, boli piati súrodenci, otca mali kováča, ktorý každému z deti zabezpečil náležité vzdelanie. Tento mnou spomínaný podnikateľ založil firmu, ktorá prednostne zamestnávala Rómov.
Na priamu otázku novinárov povedal to, že cca 40% Rómskej populácie je možné rýchlo integrovať do pracovného procesu, vedia, či sú ochotní pracovať, treba s nimi ale urýchlene pracovať, než stratia nádej, že budú mať šancu živiť sa prácou. 60% ale je nateraz beznádejný prípadom. To bolo cca pred pätnástimi rokmi.
Priznal aj to, že vo firme zamestnáva aj "bielych", aby svojim príkladom ťahali Rómov vpred.

Rómovia majú tmavú pokožku, teda výborne znášajú práce pod pražiacim slnkom. Na vlastné oči som videl, ako vo zmenách dlhých viac ako 12 hodín kopali rôzne jarky potrebné na pokladanie káblov, či vodovodov.
A či sa to niekomu páči, alebo nie, ale čoraz viac Rómov z Východu buduje domy a iné objekty v Bratislave. Niekedy sú to zmiešané partie, inokedy čisto Rómske. Teda je to o ochote im dať prácu, o ochote im za tú prácu slušne zaplatiť a samozrejme ich aj náležite vyučiť, či zaškoliť.

A ak tých 40% bude robiť, a mať sa lepšie, tak časom potiahnu so sebou aj stále viac z tých 60%, ktorých ten bardejovský podnikateľ označil za beznádejné prípady.

Ja osobne poznám tu v Bratislave veľa slušných rómskych upratovačiek, pred ktorými nič nemusím zamknúť. A je mi ľúto, keď vidím, ako ich upratovacie firmy okrádajú, ponižujú. U nás Rómka mala zmluvu na polovičný úväzok, ale jej "biela" kolegyňa s plným úväzkom celý mesiac maródovala, tak Rómka robila za dvoch celý mesiac a jej majsterka podľa toho poslala aj údaje o hodinách do centrály mzdovej účtovníčke.
Tá jej ale automaticky zaplatila iba 4 hodiny/deň, údaje majsterky brala za chybné, ale nič nezisťovala, prečo má tak veľa hodín. Rómka reklamovala, účtovníčka si chybu neuznala, klamlivo tvrdila to, že Rómka má exekúciu na časť platu. Ona ale celý život poctivo maká, to isté aj jej manžel. Skončilo tak, že sa urazila, nás na všeobecnú ľútosť opustila, teraz je v kuchyni na Policajnej akadémii a má sa tam dobre.
"Rasistický" prípad od môjho známeho. U nich potrebovali dve upratovačky, je to nejaká štátna hygienická organizácia, tak bol inzerát. Prišli dve baby, jedna Rómka. Slušná, čistá, bola prijatá. Keď jej ukazovali rajón, tak ju uvidel nejaký vysoký šéf. Zasiahol a okamžite ju vyrazili, (že osobné omylom hľadalo dve baby,) a skoro aj tú personalistku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nekecaj

nikto netvrdi ze romovia pausalne nepracuju, respektive nemozu byt uspesni.

na druhej strane, netvarme sa, ze su to vsetci pracanti, ktorych zla majorita nechce zamestnavat kvoli nejakym predsudkom. keby to tak bolo, tak by napriklad osady nevyzerali ako vyzeraju, zavalene odpadkami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je lož,že Rómovia pracujú ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najlepši je osobny priklad

Ved založ sukromny podnik , kde bude romske vedenie , a romski pracovnici a ukaž , ako bude firma prosperovat , optimalne by bolo vyberat nahodilo sukmenovcov z osad , aby bolo jasne , že takito schopni romovia su vačšina vo vašom spoločenstve , tak ako to obvykle je v inych skupinach občanov.
Samozrejme , bez nejaky štatnych dotacii , tak ako ini podnikatelia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Ja by som nabudúce poprosila článok o priemernom IQ rómskych obyvateľov. Každá rasa má svoje priemerné IQ. Ako vieme, IQ je dané geneticky a ovplyvniť sa da len čiastočne. Napríklad, je dokázané, že ako rodičia bijú svoje deti, môžu im znížiť IQ až o 5 bodov. Ale vo všeobecnosti, IQ sa líši medzi rasami, nie je ovplyvnené prostredím a nemá nič spoločne s výučbou. Japonci a juhokórejci skóruju najviac. Spolu s nimi sa najvyššie umiestnili Ashkanazi židovského pôvodu, belošska rasa má tuším priemer okolo 100 bodov. Na chvoste sa nachádzajú krajiny Afriky, kde je v niektorých krajinách PRIEMERNÉ IQ 75-80 bodov, čo je na hrane retardácie. Ľudia s nízkym IQ nedokážu navigovať v spoločnosti, ich logické myslenie je na nízkej úrovni, častokrát si neuvedomujú dopad svojich rozhodnutí. Týmto povedané, aj v populácii s priemerným IQ sa nachádzajú géniovia, pokojne nájdeme černocha s IQ 125, ale bude to veľmi vzácne. Myslím, že ľudí, ktorých ste uviedli vo svojom blogu, spadajú presne do tejto kategórie. Väčšina rómov Vám povie, že chcú pracovať, ale ich pracovná morálka je nízka alebo neexistujúca. Nemyslia na zajtrajšok, žijú pre dnešný deň. A to nie je chytré. Zatiaľ čo oni radšej oplieskaju sociálne davky behom troch dni, iní musia pracovať a plánovať na celý mesiac. IQ je niečo, čo zatiaľ geneticky zmeniť nevieme, aj keď sa tomu vedci venujú a snažia sa zistiť, ktorý konkrétny gén ovplyvňuje IQ. Keby sa výška IQ vo svetovej populácii zvýšila hoc aj o 10 bodov, malo by to obrovský pozitívny dopad pre spoločnosť. Pre zatiaľ však musíme chápať a uznať, že rozdiely v IQ existuju, aby sme vedeli, ako to napraviť. A rozdávanie sociálnych dávok spôsobuje presný opak. Hlavne v incestuálnych osadách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Isteže,

Interracial Adoption Study potvrdila nižšie priemerné IQ čiernych obyvateľov USA aj napriek tomu, že boli adoptovaní a vyrastali v bielych rodinách. Neviem však, či boli robené nejaké merania na Rómoch.
Napriek tomu si myslím, že 95% rómskej populácie by vedelo dosiahnuť vzdelanie a prax, pri ktorých by nemali problém obsluhovať stroje. Ako manažér výrobného podniku som nikdy nediskriminoval, ale u dvoch tretín prijatých Rómov bola pracovná morálka problémom. A jednoznačne závisela od jeho sociálneho prostredia.

Problém osadníkov je problémom biedy. Pokiaľ tam už tretia generácia vyrastá v biede, ťažko sa z nej vyhrabú, pretože bude v nich hlboko zakorenené, že nemajú šancu. Takisto im nikto v detstve a mladosti nevysvetlí, že bez vzdelania sú nuly. Že kopať kanály je lacnejšie bagrom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Wau, je neuveriteľne, že moj komentár, ktorý obsahoval fakty, bol vyhodnotený ako porušenie kódexu. Neuveriteľné!! Niekto sú zjavne nedokáže zniesť fakty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja blbec som si

neskopiroval ten prispevok predvcerom, ci kedy som ho nasiel v tvojom prispevku. Rok 1984 ako vysity.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Para poli tsiganos malakas. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Toľko predsudkov i neprávd sa hneď tak nevidí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Cožeee??? Aké predsudky? Je slovo “predsudok” nejaká kamufláž na fakt, ktorý nechceš pocut? Čo konkrétne je v mojom príspevku nepravda?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

teda

Uplne suhlasim, ze Slovaci ako majorita trpime asociacnym predsudkom voci Romomm. To je ale prirodzeny geneticky dany sposob myslenia, ktory nie je mozne odstranit. Je mozne len uvedomit si ho a pokusit sa prehodnocovat.
To ale samozrejme plati aj o Romoch.
Suhlasim, ze Romovia tahaju za kratsi koniec v akejsi rasovej rovnovahe prilezitosti. No vzhladom na vrodeny sposob myslenia ktory spominam vyssie, nemyslim si ze podobne clanky akokolvek pomozu vyrovnavat tento rozdiel.
Pri poukazovani na to ake to maju romovia tazke kazdy Slovak okanmzite zareaguje, ze ved ani on to nema lahke. Kazdy jeden musi makat a vydat zo seba maximum, aby tu prezil.
Myslim, ze je dobre predkladat priklady uspesnych romov. No tie treba predkladat najma romom samotnym. Poukazovat nie na to ako a preco to nejde, ale na to, ze ak sa chce, tak to ide. Spominani uspesni romovia su jasnym dokazom toho, ze zaradit sa do spolocnosti je mozne.
Trocha ma mrzi, ze v tych uspesnych prikladoch romov su vpodstate len hudobnici, alebo ludia co pracuju v neziskovkach s podporou statu.
Este k tomu asociacnemu predsudku. Je vporiadku tvrdit ze romovia su hudobne nadanejsi ako Slovaci? Je to dolezita otazka. Odpoved ano, alebo nie, vedie k vaznym logickym zaverom.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Dušan Koniar: Fico asi zruší brigádnikov zo Súmračnej 11 403
 2. Lucia Nicholsonová: Príbeh, ktorý nám káže oslepnúť. 4 316
 3. Peter Stachura: Dvojhodinovú prednášku si na slovenskej univerzite ceníme na 16 eúr 3 852
 4. Teodor Pasternák: V reštaurácii "Trófea" nič nebolo, ako malo byť 3 215
 5. Café Európa: Prečo nám rastú ceny energií? 2 484
 6. Stanislav Martinčko: Sebe tisíce eur, deťom a dôchodcom almužnu!! 1 602
 7. Martin Pekár: Ako národná diaľničná spoločnosť pripravila štát o stovky miliónov EUR 1 507
 8. Juraj Paškuliak: Pozor, tu žijú "kresťania" 1 174
 9. Mária Šárossyová: Keď aj bezmocnosť je bezmocná 1 157
 10. Milan Hutera: Na potulkách jesennou Banskou Štiavnicou 913

Rebríčky článkov


 1. Uršula Šilleová: Rozhovory
 2. Milan Koval: Milovníci“ žltého“ moku , na slovíčko.
 3. Jarmila Halgasova: Iné ako slovenské kura nekupujem, i keď aj to ukrajinské musí spĺňať prísne pravidlá EÚ
 4. Richard Malý: Harabin je vlastne Ježiš Kristus
 5. Uršula Šilleová: Ná(vody)
 6. Uršula Šilleová: Jar IV
 7. Uršula Šilleová: Modrá
 8. Roland Ondrus: Expremiéri Robert Fico
 9. Simona Mačorová: Zaneprázdnený Život
 10. Jozef Tkáč: Bryndza naša recepty

 1. Radový policajt: Vo vedení sú všetci kamaráti a nahrávajú si
 2. ONLINE: Slovenky čaká druhý šprint v sezóne, Fialková chce nadviazať na šieste miesto
 3. Brexit je vzbura proti dnešku
 4. Mrva odobril stavbu Lidlu dva dni pred referendom o nej
 5. Slováci začali Švajčiarsky pohár prehrou, tesne podľahli Rusom
 6. Policajti chceli v prípade Kuciakovej vraždy vypočuť Bödöra, prišiel však sám
 7. Bola to moja chyba, uznala Fialková. Opäť dobehla medzi najlepšími
 8. Volkswagen čelí novému škandálu, roky predával autá, ktoré nemali ísť na cestu
 9. Primátor Rajca zvolal staré zastupiteľstvo. Dal si preplatiť dovolenku
 10. Kotlebovcom funkcionár so svastikou na hrudi neprekáža

 1. Korupčná koalícia v panike
 2. Elegantná bodka za kauzou Bonaparte
 3. Vianočný darček od SNS: Na milióny pre pochybné firmy sa poskladajú všetci občania Slovenska
 4. Eurofondový škandál pokračuje: Lubyová sa vyhovára a hádže vinu na iných
 5. Mariana Čengel Solčanská: Štefánik ženy miloval, no zároveň nimi pohŕdal
 6. Porovnanie platov poslancov s inými profesiami
 7. Protest žltých viest aj na Slovensku
 8. Rusofili v politike znižujú našu bezpečnosť a sú odmeňovaní najvyššími postami
 9. Prezidentská diskusia: Mikloško, Krajniak, Čaputová,
 10. Jediná mluvila mezi muslimskými prvňáky německy, šikanovali ji a pořezali

Už ste čítali?