Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Je pravda,že Rómovia nepracujú ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

otec pri stavbe svojho domu

jedneho zamestnal ... dokonca mu vybavil aj pracu u neho vo firme ... nakoniec sa s nim musel rozlucit po tom co mu na stavbe zmizla penazenka ... (iste, nemusel to byt on .. ) a v praci sa s nim tiez museli rozlucit po tom co bol pri kradezi chyteny na skrytu kameru ...
takze nie, nie je to pravda, ze romovia nepracuju ... tak isto ako nie je pravda, ze pracuju ... alebo, ze kradnu/nekradnu ... problem je ten, ze vela z nich (vas?!) si radsej hlada "alternativnu obzivu" ... preco napr. vietnamci nemaju problem? preco su ukrajinci akceptovani? preco vacsinova populacia ma problem najma s romami?! ukazovat tu jeden/dva/desat pekne priklady je fajn ... lenze vacsina taka proste nie je ... zacat musite najma u seba
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

znami mali podobne skusenosti

ale osobne sa tesim kazdemu romovi ktory prekona taketo spravanie a podari sa mu dostat dalej (poznam takych viacerych aj osobne)
na druhej strane si netreba zakryvat oci ze ide o realny problem ktory sa tu riesi na nasom uzemi uz niekolko sto rokov(od cias Marie Terezie) a vysledky su zatial dost slabe.
O to horsie by sa riesili pripadne podobne problemy s imigrantami z neprisposobivych krajin, tam su sance este o dost mensie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ako vyzeralo spolužitie s nimi pre Máriou T., že nebol problém, resp. nebolo potrebné ho riešiť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Starali sa o seba sami a splodili len tolko deti, kolko vedeli sami uzivit drotarcinou, muzicirovanim alebo inou cinnostou, obcasnym kradnutim. Rozhodne vsak kradez ani zlocin nebol ich hlavnym zdrojom obzivy, nakolko vtedy za take cosi boli tresty, ktore by sme dnes povazovali za nehumanne.

A rozhodne nemali po 10 deti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ktoré krajiny?

ktoré "imigrantstké" krajiny konkrétne máte na mysli ako neprispôsobivé? aj by ma zaujímal dôvod ako ste prišli k svojmu tvrdeniu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nooo, ja som v článku napočítala šiestich pracujúcich Rómov, no myslím, že ešte zabudol spomenúť Cigánskych diablov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prosím Vás, je nás oveľa viac ... nesulasím s tým čo ste napísali, je nás oveľa viac,len spoločnosť to nevidí ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je vás oveľa menej.

Nesúhlasím s tým, čo ste napísali. A môžete sa aj na hlavu postaviť, jednostranné vyhlásenie žiaľ nič na veci nezmení. Nevidim do celoslovenskej štatistiky, lebo socialna poisťovňa nemôže nič vyzradiť. V mojom okolí pracuje načierno jeden z 10 dospelých. Ak by som rátal aj najstaršie remeslá (žobranie a predávanie sa), tak 3/10.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V USA svojho času tiež bol

integračný problém s tzv. Afroameričanmi, teda občanmi, ktorých predkov násilne odviezli do Ameriky do otroctva. Ich integrácii do spoločnosti napokon pomohla pozitívna diskriminácia, ktorá začala v USA niekedy v 1950-ich, či 1960-ich rokoch.
Jednalo sa okrem iného o to, že bolo predpísané to, že štátne inštitúcie museli povinne zamestnať 10% občanov z komunity Afroameričanov. Teda napr. v policajnom zbore muselo byť 10% černochov, to isté aj inde, samozrejme kvalifikačné podmienky splniť museli.

U nás boli tiež pokusy o pozitívnu diskrimináciu, ale okrem iného kresťan Čarnogurský to zablokoval.

Ja si myslím, že hladný človek jednoducho kradnúť bude, nech je pôvodom Róm, alebo nie. Teda máme na výber, alebo umožníme Rómom pracovať, potom si budú môcť veci legálne kupovať. Alebo ich nezamestnáme, potom budú kradnúť, aby neskapali od hladu. Alebo im miesto práce dáme podporu, aby nekradli.

Či budú pracovať? Ja si myslím, že za socializmu s ich zamestnanosťou pohli správnym smerom, a na tie skúsenosti by sa dalo nadviazať, aj podľa vzoru pozitívnej diskriminácie podľa vzoru USA.

Tuším v Bardejove bol istý rómsky podnikateľ, na jeho meno si aktuálne nespomínam, boli piati súrodenci, otca mali kováča, ktorý každému z deti zabezpečil náležité vzdelanie. Tento mnou spomínaný podnikateľ založil firmu, ktorá prednostne zamestnávala Rómov.
Na priamu otázku novinárov povedal to, že cca 40% Rómskej populácie je možné rýchlo integrovať do pracovného procesu, vedia, či sú ochotní pracovať, treba s nimi ale urýchlene pracovať, než stratia nádej, že budú mať šancu živiť sa prácou. 60% ale je nateraz beznádejný prípadom. To bolo cca pred pätnástimi rokmi.
Priznal aj to, že vo firme zamestnáva aj "bielych", aby svojim príkladom ťahali Rómov vpred.

Rómovia majú tmavú pokožku, teda výborne znášajú práce pod pražiacim slnkom. Na vlastné oči som videl, ako vo zmenách dlhých viac ako 12 hodín kopali rôzne jarky potrebné na pokladanie káblov, či vodovodov.
A či sa to niekomu páči, alebo nie, ale čoraz viac Rómov z Východu buduje domy a iné objekty v Bratislave. Niekedy sú to zmiešané partie, inokedy čisto Rómske. Teda je to o ochote im dať prácu, o ochote im za tú prácu slušne zaplatiť a samozrejme ich aj náležite vyučiť, či zaškoliť.

A ak tých 40% bude robiť, a mať sa lepšie, tak časom potiahnu so sebou aj stále viac z tých 60%, ktorých ten bardejovský podnikateľ označil za beznádejné prípady.

Ja osobne poznám tu v Bratislave veľa slušných rómskych upratovačiek, pred ktorými nič nemusím zamknúť. A je mi ľúto, keď vidím, ako ich upratovacie firmy okrádajú, ponižujú. U nás Rómka mala zmluvu na polovičný úväzok, ale jej "biela" kolegyňa s plným úväzkom celý mesiac maródovala, tak Rómka robila za dvoch celý mesiac a jej majsterka podľa toho poslala aj údaje o hodinách do centrály mzdovej účtovníčke.
Tá jej ale automaticky zaplatila iba 4 hodiny/deň, údaje majsterky brala za chybné, ale nič nezisťovala, prečo má tak veľa hodín. Rómka reklamovala, účtovníčka si chybu neuznala, klamlivo tvrdila to, že Rómka má exekúciu na časť platu. Ona ale celý život poctivo maká, to isté aj jej manžel. Skončilo tak, že sa urazila, nás na všeobecnú ľútosť opustila, teraz je v kuchyni na Policajnej akadémii a má sa tam dobre.
"Rasistický" prípad od môjho známeho. U nich potrebovali dve upratovačky, je to nejaká štátna hygienická organizácia, tak bol inzerát. Prišli dve baby, jedna Rómka. Slušná, čistá, bola prijatá. Keď jej ukazovali rajón, tak ju uvidel nejaký vysoký šéf. Zasiahol a okamžite ju vyrazili, (že osobné omylom hľadalo dve baby,) a skoro aj tú personalistku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nekecaj

nikto netvrdi ze romovia pausalne nepracuju, respektive nemozu byt uspesni.

na druhej strane, netvarme sa, ze su to vsetci pracanti, ktorych zla majorita nechce zamestnavat kvoli nejakym predsudkom. keby to tak bolo, tak by napriklad osady nevyzerali ako vyzeraju, zavalene odpadkami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je lož,že Rómovia pracujú ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najlepši je osobny priklad

Ved založ sukromny podnik , kde bude romske vedenie , a romski pracovnici a ukaž , ako bude firma prosperovat , optimalne by bolo vyberat nahodilo sukmenovcov z osad , aby bolo jasne , že takito schopni romovia su vačšina vo vašom spoločenstve , tak ako to obvykle je v inych skupinach občanov.
Samozrejme , bez nejaky štatnych dotacii , tak ako ini podnikatelia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Ja by som nabudúce poprosila článok o priemernom IQ rómskych obyvateľov. Každá rasa má svoje priemerné IQ. Ako vieme, IQ je dané geneticky a ovplyvniť sa da len čiastočne. Napríklad, je dokázané, že ako rodičia bijú svoje deti, môžu im znížiť IQ až o 5 bodov. Ale vo všeobecnosti, IQ sa líši medzi rasami, nie je ovplyvnené prostredím a nemá nič spoločne s výučbou. Japonci a juhokórejci skóruju najviac. Spolu s nimi sa najvyššie umiestnili Ashkanazi židovského pôvodu, belošska rasa má tuším priemer okolo 100 bodov. Na chvoste sa nachádzajú krajiny Afriky, kde je v niektorých krajinách PRIEMERNÉ IQ 75-80 bodov, čo je na hrane retardácie. Ľudia s nízkym IQ nedokážu navigovať v spoločnosti, ich logické myslenie je na nízkej úrovni, častokrát si neuvedomujú dopad svojich rozhodnutí. Týmto povedané, aj v populácii s priemerným IQ sa nachádzajú géniovia, pokojne nájdeme černocha s IQ 125, ale bude to veľmi vzácne. Myslím, že ľudí, ktorých ste uviedli vo svojom blogu, spadajú presne do tejto kategórie. Väčšina rómov Vám povie, že chcú pracovať, ale ich pracovná morálka je nízka alebo neexistujúca. Nemyslia na zajtrajšok, žijú pre dnešný deň. A to nie je chytré. Zatiaľ čo oni radšej oplieskaju sociálne davky behom troch dni, iní musia pracovať a plánovať na celý mesiac. IQ je niečo, čo zatiaľ geneticky zmeniť nevieme, aj keď sa tomu vedci venujú a snažia sa zistiť, ktorý konkrétny gén ovplyvňuje IQ. Keby sa výška IQ vo svetovej populácii zvýšila hoc aj o 10 bodov, malo by to obrovský pozitívny dopad pre spoločnosť. Pre zatiaľ však musíme chápať a uznať, že rozdiely v IQ existuju, aby sme vedeli, ako to napraviť. A rozdávanie sociálnych dávok spôsobuje presný opak. Hlavne v incestuálnych osadách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Isteže,

Interracial Adoption Study potvrdila nižšie priemerné IQ čiernych obyvateľov USA aj napriek tomu, že boli adoptovaní a vyrastali v bielych rodinách. Neviem však, či boli robené nejaké merania na Rómoch.
Napriek tomu si myslím, že 95% rómskej populácie by vedelo dosiahnuť vzdelanie a prax, pri ktorých by nemali problém obsluhovať stroje. Ako manažér výrobného podniku som nikdy nediskriminoval, ale u dvoch tretín prijatých Rómov bola pracovná morálka problémom. A jednoznačne závisela od jeho sociálneho prostredia.

Problém osadníkov je problémom biedy. Pokiaľ tam už tretia generácia vyrastá v biede, ťažko sa z nej vyhrabú, pretože bude v nich hlboko zakorenené, že nemajú šancu. Takisto im nikto v detstve a mladosti nevysvetlí, že bez vzdelania sú nuly. Že kopať kanály je lacnejšie bagrom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Wau, je neuveriteľne, že moj komentár, ktorý obsahoval fakty, bol vyhodnotený ako porušenie kódexu. Neuveriteľné!! Niekto sú zjavne nedokáže zniesť fakty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nechcem ti

brat iluzie ... ale tych 75-80 iq v niektorych krajinach afriky je sice mozno pravda, ale to su tie top krajiny ... na druhej strane su krajiny s priemernym iq 59 (!!!!), 64 a vyssie ... :
http://www.topky.sk/cl/13/1358...
https://iq-research.info/en/av...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Nebola som si 100% istá, keď som pisala moj príspevok tak sa mi nechcelo hľadať konkrétne čísla. Máš, samozrejme pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja blbec som si

neskopiroval ten prispevok predvcerom, ci kedy som ho nasiel v tvojom prispevku. Rok 1984 ako vysity.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Robert Puk: Policajti, bezpečnostné riziko Slovenska 4 886
 2. Stanislav Martinčko: Premiér Pellegrini pred Gašparom v hlbokom predklone? 3 873
 3. Jasmina Stauder: Uplynulo 75 rokov od odvážneho aktu nevinných 3 602
 4. Michal Šimečka: Koniec slovenského zázraku 3 056
 5. Jozef Kmeto: Iba mesačný rómsky chlapček skončil s prasknutou lebkou... 2 772
 6. Janka Cigániková: Trestné oznámenie k eZdraviu má cez 1000 strán, menuje týchto konkrétnych ľudí 2 498
 7. Libuša Removčíková: Pôjdem prvou triedou, bude to komfortnejšie - pravda alebo mýtus? 1 628
 8. Rudolf Pado: Tak niekoho chyťte! 1 283
 9. Poradňa pre občianske a ľudské práva : Prečo my rómske ženy musíme čeliť ponižovaniu a segregácii v nemocniciach a u lekárov? 1 255
 10. Robert Puk: Ako Pellegrini klame v priamom prenose 1 169

Rebríčky článkov


 1. Lucia Švecová: Prečo ma má zaujímať moja rodná krajina? / Why should I be interested in my home country?
 2. Roland Ondrus: Slovensko Čo? Kde to je? Čo je odtiaľ?
 3. Martin Macko: Boj o voliča v komunálnych voľbách začína
 4. Matej Kleinedler: Slnko a teploty do 28°C vyrdžia až do pondelka
 5. Milan Lacúch: Nepoznané skutočnosti! Ako pravá láska pozdvihuje ducha
 6. Jarmila Halgasova: Slovensku hrozí ďalšia rozkrádačka. Matečná nekoná
 7. Július Kovács: Výchovná facka Slušnému Slovensku
 8. Sonya Haraszti: Zdravotníctvo v Anglicku: ako som v Kocúrkove u lekárov nepochodila.
 9. Helena Michlíková: Prišiel k nám africký piesok
 10. Juraj Čierny: Naprieč hrebeňom Západných Tatier

 1. Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?
 2. Barcelona vyhrala Španielsky pohár, vo finále ponížila Sevillu
 3. Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci
 4. Trump na pohreb Bushovej neprišiel, dorazili štyria exprezidenti
 5. Vláda tají, pre koho vyvlastní stovky hektárov pri Haniske
 6. Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte
 7. Ako Skripaľovci prežili? Šťastie, tekutiny, rýchla pomoc
 8. Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť
 9. Značky pre autá sa kedysi vyrábali v Bardejove
 10. Tragédia na Liptove. Žena vypadla z raftu, našli ju mŕtvu

 1. Prez den lhal a v noci krad
 2. Pozemková mafia ďalej úraduje a je veľmi kreatívna
 3. Milan Kňažko: Zásadná rekonštrukcia vlády sa nepodarila, zostávajú len voľby
 4. Šéf Mosta v klamstvách a zavádzaní dosiahol úroveň koaličných partnerov
 5. Opitý Tibor Rostás sa na akcii pre deti s pištoľou za pásom vyhrážal, že zavolá Kaliňáka
 6. Politici nepochopili hĺbku tejto hrôzy, výmena figúrok nestačí
 7. Starosta Pilinský sa ospravedlnil. Na svoj spôsob.
 8. Svet sa mu zrútil za pár hodín. Ostal sám na tri deti
 9. Ako Bonul (ne)vyplácal všetko svojim zamestnancom
 10. Druckerova choroba

Už ste čítali?