Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako zdravý rozum a hlas ľudu zvíťazili nad uhoľným lobingom a Baškom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Baska serie na ludi a zivotne prostredie sak on tam nebyva. hlavne ze su ztoho €. Tento projekt moze obhajovat iba ekonomicky diletant. a bohuzial na VUC-kach ich sedi pozehnane,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lebo ALOBALove vratky

"...A prečo ich Jaroslav Baška ako predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja tak vehementne obhajoval? "

Aby mali z ALOBALovych vratiek vsetci SMERaci a.s. plne penazenky !!!
PRETO.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Útlm rozumu

Uplynulé dva mesiace ste sa nejako vytratil z obrazoviek, už som mal strach, že Vás Sulík dal do útlmu upratovať niečo na východe - možno ste robil veľké jarné upratovanie. Mám pocit, že útlm uhoľného baníctva si predstavujete veľmi zjednodušene. Použijem príklad z príbuzného odboru: dízlové motory. Pred pár rokmi vypukla veľká aféra s úpravou softvéru vo Volkswagene. Každý kto nemá v hlave hnedé blato vie, že podobne reagovali na požiadavky trhu -vyšší výkon a zároveň nižšie spotreby a nižšie exhaláty - všetci veľkovýrobcovia áut. Nedá sa zvyšovať donekonečna výkon pri nekonečnom znižovaní spotreby a teda aj exhalátov, preto že prírodné zákony o zachovaní energie sa obchádzať nedajú. Keď to prasklo vo Volkswagene, všetci ukazovali prstom na zlých nemcov, a rýchlo potichu robili úpravy aby sa neprišlo na to, že aj iní výrobcovia dízlov to majú takto nastavené. V Nemecku vyhlásili útlm dízlov. Útlm urobia postupnými krokmi, nie plošným zákazom naftových motorov, lebo by doprava hneď skolabovala. Najprv postupne povyraďujú EURO2 motory, potom EURO3 nafťáky, potom EURO 4 dízliaky. Ostanú len EURO 5ky. Zákaz predaja nafty alebo obmedzenie jej nákupu nič nevyrieši. Nebuďme ako rusi, ktorí najprv urobia a potom rozmýšľajú že čo to vlastne spraví - vperedi zdélajem , patóm padúmajem. Ak bane prirýchlo zaniknú, bude to možno práve Vaša vláda, ktorá bude musieť riešiť skokový nárast nezamestnanosti. Dovtedy priateľské noviny a televízie Vás v prípade neúspechu poroztierajú ako leštenku na parkety Znova ste nahryzol tému údajného "prievalu" termálnej vody. Čudujem sa, ako môže niekto, kto má hydrogeologické vzdelanie, púšťať do sveta takéto trapošiny. Existuje najmenej 70 vedeckovýskumných prác, ktoré tieto riziká preverovali od druhej svetovej vojny, každých desať rokov vzniklo niekoľko výskumov a oficiálnych záverečných prác. Opakovali sa preto, že techniky a technológie geologického prieskumu a hydrogeológie sa počas desaťročí rozvijali a pribúdali nové. Minimálne do roku 1992 ste s päťdesiatkou z nich musel byť oboznámený, preto že ste v deväťdesiatich rokoch v Bojniciach písal diplomovku v už privatizovaných kúpeľoch.Alebo Vám diplomovku napísal niekto iný? To hádam nie! Tie vedeckovýskumné práce napísali najväčší a najuznávanejší hydrogeológovia československa, a mnohí z nich Vás aj učili na fakulte. Vy teraz popierate ich experimentálne podložené vedecké závery a poznatky nejakou amatérskou a nahlúplou teóriou kúpeľov Bojnice, ktorá nemá oporu v žiadnej odbornosti, len vo výmysloch. Vitajte v novej postfaktuálnej dobe! Ak je to tak, možno by ste mal začať písať nejaké články aj pre magazín Zjem aj Vlek. Tam je spoločenstvo utlmeného rozumu. Možno by ste mal zvážiť aj vrátenie diplomu, preto že popierate vedu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň Bartko, teší ma Váš záujem o tému, v prípade Vášho prirovnania k dieslovým motorom si však s Vami dovolím nesúhlasiť. Elektráreň v Novákoch je síce postupne ekologizovaná, tak aby spĺňala nové požiadavky EÚ predpisov, naposledy to bolo v roku 2015 za 40 miliónov eur, keď boli odstavené aj 3 a 4 blok, avšak má to aj druhú stránku a tou je životnosť. Táto končí v roku 2021 a SE nemajú záujem ju umelo predlžovať, nakoľko jej prevádzka je pre nich neekonomická. Na jej chod sa skladáme po 95 miliónov eur v cene elektriny. Toto všetko sa musí postupne ukončiť a kedy je lepšia doba, ak nie teraz, keď máme nezamestnanosť na minime a nových zamestnávateľov v regióne. Toto všetko máte v texte blogu. Ak si však bane nájdu nového iného odberateľa, ktorý nebude musieť povinne od nich odkupovať uhlie, ale bude ho odoberať za účelom jeho trhového zhodnotenia bez dotácie, potom nech fungujú ďalej. Ak však takýto odberateľ nie je, nie je ukončená ani len EIA, zo strany HBP ide iba o vykolíkovanie si priestoru, v ktorom budú môcť obmedzovať akékoľvek iné aktivity a záujmy. To je ako keď si niekto pri bazéne ráno uterákom rezervuje lehátko. A to sa proste nerobí.
Čo sa týka hydrogeológie, áno diplomovku som písal sám na tému "Možnosti zneškodňovania využitých geotermálnych vôd Hornonitrianskej kotliny" a obhájil ju úspešne v 2004. Viac krát som bol aj v teréne za účelom odberu vzoriek, dokonca aj v samotnej bani. Plánované rozširovanie ťažby uhlia má zasiahnuť aj druhé ochrannom pásme kúpeľov Bojnice. V tomto pásme je zakázané vykonávať banskú činnosť, činnosť vykonávanú banským spôsobom a geologické práce od úrovne hornín začlenených do zubereckého súvrstvia. Pri spôsobe banskej činnosti, kedy nie je dodržaný schválený spôsob a rozsah ťažby (čo sa v minulosti už viac krát stalo) sa ľahko môže stať, je preto namieste obava z toho, že táto podmienka dodržaná nebude.
Súčasne ma však prekvapuje, že ste sa do zmienky o možnom ohrození geotermálnych vôd pustili práve Vy. Pokiaľ mám správnu informáciu, v minulosti ste sám vykonával geologické práce pre kúpele Bojnice. Toto síce nie je odborné geologické fórum, ale mohli by ste ma prosím krátko oboznámiť s tým, či ste sa v rámci záverov zaoberali aj vplyvmi banskej činnosti? Prípadne robili ste v danom území následne iné štúdie pre iného objednávateľa? Ak áno, sú závery identické? Vopred ďakujem!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Galek,

ja trochu na neuhoľnú tému. Prírodovedné vzdelanie dáva človeku najlepšie predpoklady dosiahnuť schopnosť kriticky myslieť a objektívne objektívne analyzovať a hodnotiť fakty. Má takto uľahčenú situáciu, keď sa snaží pochopiť aj to, ako súčasný svet funguje. Preto si neviem neviem vysvetliť vaše hrdé angažovanie sa v strane, ktorá predstavuje najhoršie združenie sociopatov v slovenskej politike a to najškodlivejšie voči záujmom bežného občana na Slovensku. Niekde sa tu stala chyba. Buď vo výchove, alebo vo vzdelávaní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán/pani WA, SaS je pravicová liberálna stranou s jasným programom a cieľmi, s transparentným financovaním a bez korupčných škandálov. Plne akceptujem, že na politickom spektre sú aj inak hodnotovo a funkčne založené strany a ani Vám nebudem a ani nechcem brániť v ich podpore. Nechápem však Vami prezentovaný súvis politickej orientácie so vzdelaním. Odhliadnuc od Vašich invektív Vám prajem, aby sa Vám podarilo nájsť stranu, s ktorou budete spokojná/ý a táto bude bez škodenia spoločnosti v parlamente zastupovať aj Vaše záujmy a názory.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mam taky navrh tych 95 milionov rovno zabalte do alobalu resp nech vam to zabalia priamo v statnej pokladnici a cely ten cirkus s hnedym odpadom zruste hned zajtra. O tie peniaze prideme tak ci tak lebo proste kradnut sa musi a takto budeme mat aspon pocit ze je za tym dobra vec - ukoncenie nicenia krajiny "banictvom" a ukoncenie palenia toho svinstva v predpotopnej elektrarni. Naviac sa este usetria emisne povolenky takze win-win ( tie potom mozete "vyhodne" predat know how uz mate = dalsie win win ) V konecnom dosledku budeme aj tak zas okradnuty my vsetci co niesme v mnozine vasich ludi, ale aspon ten "nechceny" vysledok bude pre nas vsetkych zadarmo. Tym co malo malo byt urcenych tych 95 milionov "podpory banictva" dajte alebo este lepsie slubte nejake tie istoty, ich zenam spravte s kalinakom nejaky mdz happening, navarte gulasu, upecte klobasky, detom rozdajte cervene baloniky a je to vybavene.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je neuveriteľné, že niekto obhajuje

ničenie životného prostredia a je mu jedno, že ľudia v tomto regióne trpia vo zvýšeniej miere rakovinou, astmou a inými chorobami respiračného systému, kvôli špinavej ľudskej honbe za peniazmi. Čo si takého indivíduum zaslúži?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kto nema v hlave hnede blato, vidi, ze

priklad s naftou je zly. Lepsi priklad by bol, keby islo o prevadzku niekolkych uholnych elektrarni s roznou produkciou exhalatov. Situaciu s Novakmi lepsie vystihuje priklad jedneho dizla s EURO2, ktory je nerentabilne drzat, pretoze ma environmentalne obmedzenia. Bud mu vymenime motor (nerentabilne) alebo ho posleme do srotu. Ani v Nemecku majitel dizla s EURO2 nemoze argumentovat, ze jeho firma zkrachuje, ked nebude moct so svojim autom jazdit do zon pre EURO2 zakazanych, a preto chce vynimku. Alebo si sem dosadte slovenskeho podnikatela, ktory ma auto s nevyhovujucou technickou kontrolou, ale potrebuje vynimku na jazdenie, pretoze inak sa mu znizi zisk.
Nadavate autorovi, ale nie je dovod. Akoby ste nechcel rozumiet, co v clanku hovori, resp. nadhodite SVOJU verziu, ktoru vo velkom style rozpitvavate a argumentacne porazate. Galek vo svojom clanku hovori, ze sa treba utlmom zaoberat a narysovat konkretne kroky a spomina to preto, lebo ziadost o zmenu v uzemnom plane je krok opacnym smerom. Mimochodom, rekvalifikacia banikov nebude lahka, ale situacia si ju vyzaduje. Je ale dolezite pripravit harmonogram zmien, aby sa na sitauciu vedeli ludia pripravit. Bane sa nemusia zastavit do roka, ale termin by mal byt znamy.
A propos, dozvedel som sa, ze urady prace na vychodnom Slovensku ziadatelom ponuknu pracu v Jaguare a ich odmietnutie dochadzat do Nitry (podotykam, ze z Vychodu) sa povazuje za legitimny dovod ich preradenia medzi nezamestnanych "z vlastneho rozhodnutia". Ked sa moze takato politika razit aj voci Vychodniarom, preco by nemohli obohatit zamestnanecky park Jaguara aj banici?
Mali by dokonca zdravsiu pracu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Na Slovensku vznikla v minulosti prva banicka univerzita na svete. Banictvo ma na Slovensku dlhodobu tradiciu. Bolo by trestuhodne s nou skoncit. Ukonceniim tazby zmiznu stroje aj technologie a nezostane nam nic. Peniaze na pripadnu opatopvnu tazbu sa uz nenajdu. Potom sem mozu prist tazit cudzinci a smiat nam, aki sme boli sprosti a zrusili tazbu.

Dnes to tak presne vyzera v polnohospodarstve. Zmizli stroje, technologie, chovy, kultury rastlin, ovocne odrody. Ale ved nevadi, dovezieme hnoj z cudziny, mnamky mnam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokiaľ budú dane spĺňať všetky bezpečnostné, technologické a environmentálne predpisy a nepoškodzovať záujmy druhých, potom nech fungujú ďalej. Avšak za trhových podmienok, bez potreby každoročnej 100 miliónovej dotácie do výroby elektriny z ich uhlia. Kolíkovanie si územia, hoci k otvárke nového ťažobného poľa zrejme nikdy nedôjde, je iba ďalší priestor na korupciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Pan Galek, s Vasimi politickymi ambiciami by som ocakaval, ze budete o spolocnosti rozmyslat aj v intenciach bezpecnosti.
Cim by ste nahradili vypadok dodavky plynu, ropy, uranu ci moznost doviezt elektrinu priamo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Udrziavat klinicky mrtve banictvo na dotacnych infuziach len preto ze na Slovensku ma "tradiciu" a "univerzitu" je totalna blbost. Ked raz tazba nie je rentabilna, a o vytazenu surovinu nema nikto zaujem, banu treba zavriet.

Udrziavat stratovy, nerentabilny podnik ustavicnymi dotaciami (z penazi nas vsetkych!) a nutit niekoho aby od neho povinne odobral produkt aj ked to nechce, to je typicky bolsevicko-eRVeHaPsky styl hospodarenia, ktory je dlhodobo neudrzatelny...

Ludia ktori robia v baniach by sa pokojne mohli uchytit v Jaguari. Tam uz teraz hovoria, ze nemaju dost ludi. Ale my miesto toho sem radsej budeme pre jaguar vozit rumunov a bulharov, a zaroven dotovat zamestnancov v zbytocnej bani...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Aj kopec uradnikov ci politikov je nerentabilnych a stat ich plati. Rovnako kopec vysokych skol je nerentabilnych a stat to plati. Prist o cele odvetvie tazobneho priemyslu len preto, ze je to nerentabilne je nezmysel. To su stovky rokov vyvoja. Patri k tomu hromada techniky a najma generacne know-how, ktore uz nikto nikdy nebude vediet nahradit a ani zaplatit.
Nech sa tazi v malom, ale hlavne nech sa tazi. Stat moze uhlie odoberat pre svoju potrebu. Tazobny priemysel treba uchovat. Uz sme prisli o polnohospodarstvo. Uz by stacilo vsetko rusit. Tazit sa bude vzdy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Politik ci uradnik nie je "firma", takze jeho "rentabilitu" je tazko mozne vycislit. Na druhej strane, vysoka skola je platena podla poctu studentov: menej studentov (ktori su v podstate "zakaznici" skoly), menej penazi. A nikto studentov nenuti, aby na tej-ktorej skole studovali. Takze obe tvoje prirovnania su mimo...

Stale len vravis ze zrusit tazobny priemysel je nezmzel ,ale neuviedol si ziaden padny dovod ("tradicia" nim rozhodne nie je). Mimochodom, podobny drsny krok v ovela vacsom meradle urobila Thatcherova v 80tych rokoch: rozhodla sa zavriet ~20 bani ktore boli neefektivne a dotovane (napokon ich zavrela ovela viac). Banici prskali, rok strajkovali, ale nic nezmohli. A bolo to spravne, pretoze prave za vlady Thatcherovej bola Britania silna...

Vravis, ze stat ma odobera uhlie pre svoju potrebu. Aku? Co bude vari uhlim kurit v parlamente, ci co? Aku "svoju" potrebu uhlia stat ma? Elektrarne sa chcu zbavit povinnosti odoberat uhlie z Novak, pretoze je drahe a nekvalitne. Tak kto iny by ho odoberal?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uz sme prisli aj o drotarov,

sukennikov, vyrobcov pisacich strojov, kociarov, parnych strojov, a nezda sa ze by to niekomu velmi chybalo. Samozrejme ano niekde v muzeu, ale tak ako je cas prist s niecim novym, tak isto je aj cas to zrusit ked to prestane plnit ucel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len pripominam, ze kym

na blizkom vychode uz piekli chleby z dopestovaneho obilia, Slovaci lovili divu zver, zbierali maliny a kocovali. Prepitujem, ako ja k tomu pridem, ked sa uz tato prastara tradicia prvotnopospolnej spolocnosti nedodrziava? Nemohli by sme sa vratit ku korenom (a korienkom)?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Stat moze uhlie odoberat pre svoju potrebu."
To je výborný nápad, ešte síce nevieme na čo ho minieme, ale zatiaľ ho môžeme skladovať na východe. A konečne tam niečo bude. Zabijú sa dve muchy jednou ranou.

Ak zrušia dotáciu pre elektrárne, aby kupovala to uhlie, tak prosím. Nech ťažia (i keď osobne aj tak nie som za)
Dodáva nejakých 266MW (max) elektrickej energie. Ale podľa https://www.electricitymap.org...
je z uhoľných do siete v SK dodávaných nejakých +-150-180MW (graf vľavo, len posledných 24hod zobrazuje, staršie údaje sú platené :( A v tom sú predpokladám aj Vojany.

I keď na jednu drobnosť tiež treba poukázať, dodáva aj teplo do PD.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Banicka tradicia

Skoda, ze ste nezili za Rakusko-Uhorska, ked sa zatvaralo mnoho bani na dnesnom uzemi Slovenska pre nerentabilnost a banicke mesta sa zacali menit na dediny a stracat vyznam. Hmm, tento rok bude akurat 100 rokov od konca RU a ziadny cudzinci sa nesmiali ani tazbu neobnovili...
Ak Vam mozem dat radu, trochu si postudujte, mozno ziskate novy pohlad. Namatkovo mi napadaju tieto byvale banske mesta, na ktore plati hore uvedene:
Pukanec
Lubietova
Spania Dolina
Smolnik
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A nejde hlavne o volicov Smeru v PD?
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Robert Puk: Policajti, bezpečnostné riziko Slovenska 4 886
 2. Stanislav Martinčko: Premiér Pellegrini pred Gašparom v hlbokom predklone? 3 873
 3. Jasmina Stauder: Uplynulo 75 rokov od odvážneho aktu nevinných 3 602
 4. Michal Šimečka: Koniec slovenského zázraku 3 056
 5. Jozef Kmeto: Iba mesačný rómsky chlapček skončil s prasknutou lebkou... 2 772
 6. Janka Cigániková: Trestné oznámenie k eZdraviu má cez 1000 strán, menuje týchto konkrétnych ľudí 2 498
 7. Libuša Removčíková: Pôjdem prvou triedou, bude to komfortnejšie - pravda alebo mýtus? 1 628
 8. Rudolf Pado: Tak niekoho chyťte! 1 283
 9. Poradňa pre občianske a ľudské práva : Prečo my rómske ženy musíme čeliť ponižovaniu a segregácii v nemocniciach a u lekárov? 1 255
 10. Robert Puk: Ako Pellegrini klame v priamom prenose 1 169

Rebríčky článkov


 1. Lucia Švecová: Prečo ma má zaujímať moja rodná krajina? / Why should I be interested in my home country?
 2. Roland Ondrus: Slovensko Čo? Kde to je? Čo je odtiaľ?
 3. Martin Macko: Boj o voliča v komunálnych voľbách začína
 4. Matej Kleinedler: Slnko a teploty do 28°C vyrdžia až do pondelka
 5. Milan Lacúch: Nepoznané skutočnosti! Ako pravá láska pozdvihuje ducha
 6. Jarmila Halgasova: Slovensku hrozí ďalšia rozkrádačka. Matečná nekoná
 7. Július Kovács: Výchovná facka Slušnému Slovensku
 8. Sonya Haraszti: Zdravotníctvo v Anglicku: ako som v Kocúrkove u lekárov nepochodila.
 9. Helena Michlíková: Prišiel k nám africký piesok
 10. Juraj Čierny: Naprieč hrebeňom Západných Tatier

 1. Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?
 2. Barcelona vyhrala Španielsky pohár, vo finále ponížila Sevillu
 3. Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci
 4. Trump na pohreb Bushovej neprišiel, dorazili štyria exprezidenti
 5. Vláda tají, pre koho vyvlastní stovky hektárov pri Haniske
 6. Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte
 7. Ako Skripaľovci prežili? Šťastie, tekutiny, rýchla pomoc
 8. Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť
 9. Značky pre autá sa kedysi vyrábali v Bardejove
 10. Tragédia na Liptove. Žena vypadla z raftu, našli ju mŕtvu

 1. Prez den lhal a v noci krad
 2. Pozemková mafia ďalej úraduje a je veľmi kreatívna
 3. Milan Kňažko: Zásadná rekonštrukcia vlády sa nepodarila, zostávajú len voľby
 4. Šéf Mosta v klamstvách a zavádzaní dosiahol úroveň koaličných partnerov
 5. Opitý Tibor Rostás sa na akcii pre deti s pištoľou za pásom vyhrážal, že zavolá Kaliňáka
 6. Politici nepochopili hĺbku tejto hrôzy, výmena figúrok nestačí
 7. Starosta Pilinský sa ospravedlnil. Na svoj spôsob.
 8. Svet sa mu zrútil za pár hodín. Ostal sám na tri deti
 9. Ako Bonul (ne)vyplácal všetko svojim zamestnancom
 10. Druckerova choroba

Už ste čítali?