Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stratení v preklade – O pútnikoch za fínskym vzdelávaním (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zijem vo Finsku

Dovolim si troska oponovat s autorom, najma co sa tyka tych skolok. Zijem vo Finsku tretim rokom a moje deti sem chodia do skolky. Ten rozdiel oproti SLovenskym skolkam a Slovenskemu systemu/pristupu je obrovsky tak ako je obrovsky rozdiel medzi Finskom a SLovenskom vo vela dalsich oblastiach.
Vo Finsku beru skolky deti od 8 mesiacov (aspon v nasom meste) a na jedneho ucitela su 4 deti. Takze v triede s 12 detmi su 3 ucitielia. Co je obrovsky, obrovsky rozdiel oproti Slovensku. Pristup k detom je ovela viac osobnejsi. Je to vsak troska inak ako na Slovensku, kedze z tych 3 dospelych musi byt naozaj vysokoskolsky vzdelany pedagog len 1 a potom ti dalsi dvaja mozu byt ucitelia, ktori si spravili 1 rocny ucitelsky kurz (bezne to byvaju mlade baby/chalani vo veku 20-22 rokov). Dalej maju vsetky skolky susiaren (na veci) a prezliekaren, kazde dieta musi mat nepremokave/gumene oblecenie (nohavice, bundu), kedze sa von chodi za kazdeho pocasie az do -10 stupnov. Na rozdiel od SLovenska, kde som videl peknu skolku v Bratislave (na Mileticke), kde bola mala vrstva poprasku-snehu a deti vysli von na betonovu verandu rozmerov 3x20m a tam boli akoze vonku...a pritom tam maju velmi slusne velke ihrisko s preliezkami a pod (sam som tam chodil do skolky), no ucitelky ich tam nepustili hrat sa, asi aby sa nezaspinili, neviem, sledoval som to spoza plota...
Dalej....predtym aok sme dali nasu dceru do skolky sme vyplnai 4 stranovy dotaznik o nej, Boli tam aj take veci, ze co cheme u nej zlepsovat, na co sa zamerat,ake ma mat skolka ciele. Tento dotaznik nebol zo skolky, ale z mesta. A kazdy pol rok sa k tomuto dotazniku vyjadruju ucitelky v skolke a my rodicia, ako sme spokojny s jej zlepsenim a vyplname znova dotaznik na dalsi pol rok. S rodicom sa nejedna ako s handrou, s rodicom sa diskutuje, rodic je informovany o vsetkom, ked pridete po dieta do skolky, ucitelka sa s vami porozprava ako sa dieta malo, co robili a pod. Obrovsky rozdiel so Slovenskom.

Co sa tyka skol, mam len informacie od mojich Slovenskych kolegov, ktori maju deti v skolach a su spokojni. Deti nie su pod takym stresom a natlakom ako na Slovensku (deti predtym chodili do skolky na SVK), mozu si viac vyberat na aku oblast sa zamerat a ktoru rozvijat a pod. Proste sa pristupuje ziakom idividualne.

Aby som to zhrnul, nech su uz vysledky akekolvek Finska a Slovenska, Finsky pristup k detom ale aj ich rodicom je 3x lepsi ako na Slovensku.

Ta horsia zaskolenost deti pravdepodobne suvisi so socialnym systemom (a aj velmi riedko osidlenym FInskom, kde ludia byvaju daleko od miest), kde zena dostava "na ruku" tie peniaze, ktore by daval stat do skolky na jej dieta ak je s dietatom sama doma a vzdelava ho sama doma. A je to slusna kopa penazi....
A na zaver "či mzda učiteliek predprimárneho vzdelávania pod priemerom OECD (OECD 2016)",tak tomuto akosi nerozumiem. Co to ma spolocne s dosiahnutymi vysledkami ziakov? AKoze na Slovensku, kde su este nizsie platy musime mat potom uplne mizerne predskolske vzdelanie? ;-) Ano urcite su Finske ucitelky horsie platene ako napr v Nemecku, ale pisal som, ze ucitelku moze robit aj 20r chalan s kurzom bez VS. Garantujem Vam vsak, ze mzdu maju minimalne 3x vyssiu ako na SLovensku a ucitelky nezivoria od vyplaty k vyplate ako na SLovensku (mam sestru ucitelku v skolke). Viem to, lebo jedna z uciteliek v skolke mojej dcery vo Finsku je zhodou okolnosti zo Slovenka, zije tu uz 8 rokov (to bola uplna nahoda, ze sme sa tam stretli, nevedeli sme o nej) a aj preto mam velmi dobre info o systeme skolok vo Finsku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto na Slovensku nemoze nikdy

existovat. Zeby ucitel nebol z oficialnym stemplom ze je magister. Rozdavanie titulov musi byt. A ucitelia musia byt zasadne taky, ktory o sukromny sektor ani len nos neobtreli. Ako inac si vychovame nasu neomarxisticku mladinu ? A individualny pristup ? To kde si ? Vsetky deti musia byt rovnake
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Učiteľstvo ZŠ a vyšších stupňov áno,

ale učiteľ/ka v materskej škole nepotrebuje na vykonávanie svojho povolania VŠ diplom. Požadované je úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou v 4-ročnom študijnom odbore Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo (7649 M), ktoré vo svojom portfóliu ponúkajú stredné odborné pedagogické školy (Prešov, Košice, Levoča, Modra a inde), alebo v prípade ukončenia inej SŠ je možné si urobiť doplňujúce pomaturitné kvalifikačné štúdium v dĺžke 2 roky (avšak nemám informácie o tom, aká je kvalita tejto formy štúdia a tiež jeho absolventov). VŠ diplom by sa javil ako výhoda (a možno aj ako nutná podmienka) v prípade, že by dotyčná osoba chcela ašpirovať na pozíciu riaditeľky MŠ, ale pre bežné vykonávanie povolania učiteľky v MŠ nie je podmienkou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zobuď sa. Si úplne mimo reality.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prehana sa to s tymi školkami. ako si ja pamatam skolku, tak proste sme sa tam kolektívne hrali, jedli, spalo sa , išlo sa von, tiež na pekný dvor a bolo to super. učitelky sa nepotrebovali nejako zvlast detom individualne venovat, pretože ako deti sme mali svoj svet, vlastnu fantaziu a nou sme vyplnili celý čas.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Riadiaci pracovníci sú vyberaní

"za dverami" a potom tak vyzerá ich práca - kopu závažných chýb, .. a sedia tam ďalej!
Kto by ich mal nahradiť a ako by mal byť vybratý aby bol naozaj kompetentný a nie len formálne (ako je to odjakživa)?
Vypočujte si prosím https://hearthis.at/slobodnyvy...

Nikdy som nepocuvala slobodny vysielac - mala som nejaku mylnu predstavu, ...
Ale tento rozhovor je ozajstnym PRINOSOM pre nas, co rozmyslame, ...

Poznám ten nový a transparentný spôsob výberu na princípe kvalifikácie činom a z toho vyplývajúcej činnej kompetencie. Ak máte záujem ...., pošlite mi správu (ikonka vpravo od ahavu)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v školstve a vzdelávaní

by sme sa mali inšpirovať aj zahraničím, ale zas, nie je to kozmický výskum, nemali by sme byť úplne bez mozgu a nemali by sme sa báť dodržiavať isté jasné princípy, ako: nesegregovať deti, nerobiť z nich debilkov (Rómovia, integrovaní), učiť k demokracii, používať kvalitné učebnice, sledovať výsledky vzdelávania, robiť konkurzy na učiteľov a odborníkov... to nie sú nijaké fínske alebo hotentótske pravidlá, ale zdravého rozumu. A predovšetkým: uvedomiť si, že učenie-mučenie a štúdium - je vec nesnadná, přímo nelehká - inak by bol einstein za každým stĺpom, či? Je normálne, že keď chce dieťa vedieť, musí niečo obetovať - to nie je krivda a vražda, to je fyzikálny zákon.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Segregácia šikovných a nešikovných je nevyhnutnosť
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je blbost

lebo tých nešikovných je viac, tí tvoria spoločnosť - a chodia k voľbám :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážení diskutujúci, všetci ste sa vyjadrili k školstvu, ale myslím si, že ste celkom nepochopili autora. Za seba môžem povedať, že čítam o školstve takmer všetko, lebo sa ma to bytostne dotýka cez moje deti, a toto je jeden z dvoch výborných článkov, ktoré som čítala k téme. Ten prvý, tiež to bol, myslim, blog, len neviem presne v akom denníku a písal ho učiteľ s dlhoročnou praxou, no a tento článok - lebo vychádza tiež už z konkrétnych faktov. Prečítala som celé Učiace sa Slovensko, autori sú určite skúsení pedagógovia, ale myslím si, že písali pod tlakom módnej, nie vždy dlhodobou praxou overenej filozófie vzdelávania. Inak by tam nemohlo byť toľko nič nehovoriacich fráz napríklad o individualite dieťaťa, o individuálnom prístupe - až som čakala, že záverečné odporúčanie bude - čo jeden žiak - to jeden učiteľ. Už Komenský povedal, že škola hrou. Aj nová školská filozófia chce zavádzať “fun learning”, len sa zabúda povedať, že vedomosti sa musia získať aj menej populárnou formou, ako len tou zábavnou. To, že je skolstvo finančne poddimenzované, je pravda a z toho prameni vačšina problémov, to, že sa dá kazdá činnosť robiť lepšie, ako sa robí doteraz, to je tiež pravda, len ak robiť reformu školstva, tak nie ju ušiť horúcou ihlou, nedegradovať a zahodiť všetko dobré a osvedčené, čo bolo doteraz, ale stavať na tom nové, reálne vízie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Suhlas

Absolutne súhlasím.
Učiace sa Slocensko - kopa nerealizovateľných ľúbivých fráz o individuálnom prístupe a fun learningu.
Vyskúšajte SmartBooks - inteligentný online učiteľ založený na inteligentnom drile toho čo žiak nevie.
Ziak sa napr. nauci od 100 do 200 slovíčok za hodinu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... super, ze toto niekto napisal. Ja som volakedy davnejsie (ked som ucil v D) narazil na tu Sahlgrenovu pracu, ale len som si ramcovo zapamatal obsah a zavery - nevedel som si potom vybavit, ze kde som to presne videl. Lebo tie zavery su prave pre nas system strasne dolezite - nikto netvrdi, ze sa treba vratit k "staremu" systemu ucenia, ktory tu bol za sociku - ale bolo by dobre, aby tie nase reformy co tu (mozno) budu nedopadli prave tak ako v tom finsku...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

(nielen)finské školstvo si zaslúži obdiv

nebol by som taký skeptický ako autor blogu, o princípoch úspechu finského školstva píše napr. Shane Snow v knižke Umění zkratky, alebo ich opisuje z vlastnej skúsenosti mladý majiteľ pokrokového pražského gymnázia Ondřej Kania vo videu : https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K tomu skopírovanému odseku, presnejšie k poslednej vete, sa mi žiada dodať, že vzdelávacie výsledky sa vedia zlepšiť ak je školská klíma pozitívna a ak je aj radosť z učenia. Autor blogu tvrdí, že očakávať zlepšenie vzdelávacich výsledkov v dôsledku zavádzania "fun learningu" možno len ťažko. Autor mal zrejme na mysli extrémne zavádzanie "fun learningu".
Rozhodujúcim a kľúčovým faktorom v školstve je osobnosť učiteľa. Nie nejaké somarinky čo vymýšľajú byrokrati, inšpekcia alebo nejaký švihnutý minister.
Kvalitný učiteľ musí svojich žiakov veľmi dobre poznať, musí vedieť kedy pritlačiť a kedy môže byť "fun learning", vo flexibilite je ukryté tajomstvo úspechu. Flexibilita neexistuje bez inteligencie. U mnohých terajších študentov praktikantov som v poslednej dobe veľa inteligencie nezaregistroval...
V Singapure alebo Južnej Kórei je najdôležitejším článkom vzdelávacieho procesu učiteľ. Aj vo Fínsku budúcich učiteľov dôsledne vyberajú. Učiteľ musí mať autonómiu (slobodu), vysokú vzdelanostnú úroveň a finančné ocenenie. Všetky tieto tri veci sa vzájomne dopĺňajú a ovplyvňujú a ak jedna z tých vecí neexistuje či chýba, tak z učiteľa je chromá kačka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Huuups! A skopírovanú odsek som akosi zapotrošil...toto som mal na mysli:

"dnes už máme v pedagogickom výskume množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že „fun learning“ prosto nevedie ku kognitívnej akcelerácii žiakov. Má samozrejme pozitívny dopad na školskú klímu, radosť z učenia, no očakávať, že sa tým zlepšia vzdelávacie výsledky, možno len ťažko."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Perfektne výstižné

Platy učiteľov sú hlavným problémom kvality školstva.
Dobrí študenti sa už nehlásia na učiteľstvo a to je hlavná príčina úpadku školstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

úpadku nielen školstva

mladí vzdelaní triezvo kriticky rozmýšľajúci ľudia nepatria ku gru voličskej základne zlepenca Smer-SNS-MostHíd, terčom ich politickej PR a agitky sú hlavne seniori a ľudia zo sociálne nižších málo vzdelaných vrstiev či zaostalejších regiónov SR.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jakub Šimek: Starý Slovák o multikulturalizme 2 972
 2. Pavel Macko: Mýlite sa, pán premiér! 1 833
 3. Václav Mika: Obnovenie mestskej záchytky je nevyhnutnosť 1 575
 4. Transparency International Slovensko: Bratislava – hlavné mesto svojvoľného zadávania zákaziek 1 403
 5. Mario Nachtmann: Firenze – Florencia 1 136
 6. Martin Ondráš: Podiel slovenských potravín - skutočná pravda 767
 7. Stanislav Martinčko: Obedy pre deti za 1,20 eura, hračky pre vojakov za stámilióny !!! 624
 8. Katarína Šimková: Momentka (šťastia) 554
 9. Leonard Malacký: Jahňací štít uprostred babieho leta 500
 10. Pavel Dvořák: Na živo v Číne - cesta k miliónom, alebo do väzenia? 485

Rebríčky článkov


 1. Tomas Tahotny: Kuvíkanie pezinských kandidátov na primátora ( glosa )
 2. Radoslav Valkovič: Herta Müllerová
 3. Lórant Kulík: Fotoreportáž:Bratislava 2011
 4. Ivana Košudová: O muche a rifliach
 5. Tomáš Jurkovič: Podarí sa znížiť počet mestských častí v Košiciach?
 6. Michaela Weinštuková: A vy na to ešte máte žalúdok?
 7. Kristína Janigová: ora et labora
 8. Michala Ries: Keď som sa narodila, bola mi hrozná zima...
 9. Helena Michlíková: Základy perspektívy- les
 10. Karol Martinka: Ing. Karol Martinka: Čo má spoločné Edita V. so ženou obvinenou z vraždy Kuciaka?

 1. František Kabrheľ sa rozvádza s Norou Kabrheľovou Mojsejovou
 2. Kočnera obvinili za prevody bytov vo Five Star Residence
 3. Fico už bol vypovedať v kauze Gorila
 4. Na škole na Kryme útočil študent, zahynulo devätnásť ľudí
 5. Z archívu Právnickej fakulty zmizla práca. Rozsahom a témou sa zhoduje s Dankovou
 6. Huawei vyrobil smartfón, ktorý má všetko
 7. Precestuje desaťtisíc kilometrov, aby hral za Slovensko
 8. Predajcovia ponúkajú akcie na autá, ktoré nespĺňajú najnovšie limity
 9. V Závodí rastie dom bez povolenia. Má ich byť ešte viac
 10. Koaliční poslanci problém v utajenej práci Danka nevidia

 1. Lipšic: Ľudia, ktorí Kočnera kryli na prokuratúre a v polícii, sú ešte horší ako on
 2. Ako Smer ticho okráda slovenský národ: Kažimírov paralelný daňový svet
 3. Smrtiace zlo Bonaparte: Kto býval a býva v komplexe Bonaparte?
 4. Drzosť vládnych poslancov - zrýchlené rokovanie na úkor kvality diskusie o zákonoch
 5. Peter Schutz: Klaun a jeho titul
 6. V Humennom trvá stredovek: Kedy polícia zatkne Vaľovú za zastrašovanie a nezákonnosť?
 7. Peter Schutz: Kupec na trhu s titulmi
 8. Hlina s Matovičom idú podraziť voličov KDH: Mikloška a Čaučíka hodia cez palubu
 9. Koľko Trnkov, Trstenských a Palovičov má ešte vo svojich radoch prokuratúra?
 10. KDH si zatiaľ kandidáta nevybralo: Hlina chce podporiť Matovičovho maskota

Už ste čítali?