Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Výpalníctvo zastrešené štátom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

To bude asi niečo ako phishing.

Rozošlú faktúry, ktoré 90 % ľudí hodí do koša, 5 % ľudí sa stresuje, napíše doporučenú sťažnosť, napíše článok na blog, pár noci nemôže dobré spávať..., a 5 % zaplatí. Lepšie ako nič!

Dohadovať sa s nimi - strata času a strata nervov. "Pohľadávku" preposlať rovno na políciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to nie je phishing

to majú ošetrené SMER-áckym zákonom. Dostanú 100% z toho čo vymáhajú cez SMER-ácke súdy, prokurátorov a exekútorov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

NEPOMOŽE - gaunerstvo sa v SR vypláca

Gaunerstvo sa v SR jednoducho vypláca - "najtiaž nakradnúť prvý milión - potom to už ide" ( ako vravel Julko Satinský). TAkýto potkani by mali dostávať stredoveké tresty - narážanie na kôl aj s potomstvom a prepadnutie majetku. Inak sa ich nezbavíme a cez motorky a chaty na Donovaloch nám budú robiť ministrov.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tiež mi minule prišiel nezmyselný prípis, že som údajne nezaplatil v nejakom období PZP a bolo voči mne zahájené správne konanie. Všeto vymyslené, stačilo, keby sa boli unúvali zavolať do mojej poisťovne. V takých chvíľach si občan pripadá ako Josef K. v Kafkovom románe Proces.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ochrana autorských práv k duchovnému

vlastníctvu je v civilizovanom svete normálna vec a spravuje sa podľa medzinárodne dohodnutých konvencií. V Číne alebo v Rusku to tak nie je, u nás to, dokonca aj za reálneho socializmu, bolo tak, hoci podľa Vášho názoru je to „výpalníctvo“. Keby ste boli v živote niečo vytvorili, možno by ste zmenili názor...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený Brhlovič

Áno u nás je to horšie ako v Číne a v Rusku. V živote som vytvoril nemálo hodnotných vecí a dostal som za ne zaplatené. Nebol som však tak bezcharakterný aby som si to nechal zaplatiť trikrát a tiež som sa musel na cene dopredu dohodnúť s odberateľom. Žiaľ autori umeleckých diel, pesničiek, scenárov, sôch, fotografií, atď. sú zastupovaní nie jednou organizáciou, ale niekoľkými. Na svojich webových stránkach majú zmluvy o ktorých majiteľ reštaurácie nesmie rokovať, cenu si určia oni (podľa zákona "obvyklú" - čo to je?) a tiež sa o nej nediskutuje. Nezaplatíš? Nasleduje výzva, žaloba, súd, exekútor. Všetko je to v rozpore s ústavou Slovenskej republiky. Na okresných súdoch sú už stovky prípadov, nasledovali odvolania na Krajské súdy. Preto sa bude rokovať o novele nezmyselného zákona.
Áno každý si za to čo vytvoril zaslúži odmenu, aj umelci. Viete však, že tieto poplatky, ktoré musia platiť slovenské hotely a reštaurácie sú 5 x väčšie ako je priemer v EU a 25 x väčšie ako je to napríklad vo Švajčiarsku.
Toto vy nazývate medzinárodnou konvenciou? To je štátne výpalníctvo. Niektorých umelcov zastupujú aj tri organizácie a jedna je pažravejšia ako druhá. SOZA, Slovgram, LITA a už majú súhlas na výpalníctvo aj ďalšie.
Keď nepoznáte okolnosti tak radšej mlčte!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je to zjavna spinavost co pise autor

ved to nie je normalne aby clovek za to iste platil trikrat
Autorsky zakon by sa mal zmenit tak aby k podobnym situaciam nedochadzalo, obavam sa ze vysledok bude pravy opak a este vacsi sikan zo strany statu (ako je beznym zvykom u ficovlady - cim viac penazi ukradnu od ludi za kazdu cenu)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

slovenskí speváci

sú asi 5 x kvalitnejší ako napríklad Elton John. Dokonca aby mali zabezpečený stabilný a vysoký príjem predpísala táto zločinecká SMER-ácka banda povinnosť hrať denne 30% slovenskej hudby. Kto mne zabezpečil aby môj produkt museli kupovať slovenskí občania - nikto. Prečo ja musím počúvať dokola zavýjanie Tublatanky, Kuliho a kadejakej slovenskej trápnej pop hudby?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V ziadnom pripade nemam v umysle zstavat sa smerackej zlocineckej havede, ale s tym idiotskym vypalnickym zakonom o percentach slovenskej hudby prisiel ako prvy do Raza zblazneny Vyskupic z OLaNO. Bohuzial, nielen v SMER-e su idioti s vypalnickou mentalitou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len v skratke.

SOZA – Slovenský ochranný zväz autorský - zastrešuje autorov.
SLOVGRAM – zastrešuje výkonných umelcov a výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov.
LITA - združuje autorov literárnych a dramatických diel, prekladateľov, režisérov, scenáristov, fotografov, výtvarníkov a mnohých ďalších.
Z tohto vyplýva, že napr. Slovgram nie je mladšia sestra SOZA a každá z menovaných organizácii má v náplni práce niečo iné.
Takže blog už v druhom odstavci zavádza neznalého čitateľa. Neznalosť žiaľ neospravedlňuje blogera.
Ochranné organizácie existujú vo všetkých demokratických štátoch ako píše p.Brhlovič. A fungovalo to skutočne aj pred rokom 1989.
Som však presvedčený, že fungovanie ochranných organizácií na Slovensku nemá v súčasnosti nič spoločné so slušnosťou a morálkou, tak ako mnoho iných vecí v tomto štáte. Žiaľ ich „ochrana“ je posvätená pečiatkou ministerstva kultúry, ktoré schválilo týmto organizáciám stanovy, cenníky a iné neuveriteľné možnosti. Hlavne cenník ponúka perly ducha. Napr. hotel musí platiť za všetky TV prijímače na izbách, aj keď bude mimo sezóny mesiac zavretý a nikto nebude TV pozerať. Usporiadateľ koncertu odvádza SOZA poplatok podľa kapacity sály, nie podľa skutočného množstva návštevníkov, atď...
Tieto problémy poznajú aj v Čechách, kde ich OSA /naša SOZA/ má prezývku osa-nostra.
Dokonca tam už padol aj právoplatný rozsudok v prípade, keď OSA pýtala poplatok za pustenú hudbu v predajni bicyklov. Sudca rozhodol v prospech majiteľa predajne. Svoj rozsudok odôvodnil, že do predajne bicyklov sa nechodí počúvať rádio.
Vzťah užívateľ diela – ochranný zväz je v súčasnej dobe veľmi komplikovaný a navrch majú ochranné organizácie. A čo sa týka novely autorského zákona, tak netreba očakávať nejaké závažné zmeny, ktoré by spomínaný vzťah závažne zmenili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

súhlasím aj ja

len podstata protiústavnnosti zákona je, že ochr. organizácia predloží zmluvu o ktorej sa nediskutuje (vrátane ceny) a na konci žiada podpísať druhej strane, že ju podpísala v slobodnej vôli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie som si vedomý zavádzania, Slovgram odo mňa vyžaduje platbu za verejný prenos autorského diela a presne to isté mám napísané v zmluve so SOZA. Hromadná licenčná zmluva sa týka platby za verejný prenos autorského práva. Oficiálne majú niektoré ochranné zväzy rôzne rozdelenie kompetencií, ale niektoré ani nie. Napríklad OZIS je v čom iná ako Slovgram? Alebo autor nemôže byť aj interpret?

SOZA, Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam, vykonáva kolektívnu správu práv k hudobným dielam,
SLOVGRAM, nezávislá spoločnosť výkonných umelcov, výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov, zastupuje nositeľov práv k umeleckým výkonom, zvukovým a zvukovo-obrazovým záznamom,
LITA, autorská spoločnosť, spravuje práva autorov a iných nositeľov práv k literárnym, dramatickým, hudobnodramatickým, choreografickým, audiovizuálnym, fotografickým dielam, dielam výtvarného umenia, architektonickým dielam alebo dielam úžitkového umenia,
OZIS, ochranné združenie interpretov Slovenska, vykonáva kolektívnu správu práv k umeleckým výkonom a zvukovým záznamom ,
SAPA, slovenská asociácia producentov v audiovízii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Verím, že ste nas..tý.

Inšpektor SOZA k vám netrafil, tak ste nikdy nič zo SOZA nepodpisoval. Podpísali ste však Slovgramu, takže SOZA má dôkaz, že ste šírili hudbu. Jednoduché preposlanie databázy. Takže si pýtajú aj oni. V zásade však platí, že čo neprišlo doporučene, to ste nedostali, takže ja by som zatiaľ nič neplatil, no a tobôž nevypisoval blogy.
Riešiť však širokú problematiku autorských práv v diskusii nestojí za nič. Je to hlboký problém, ktorý písaním na klávesnicu nevyriešime.
Ešte raz v skratke:
SOZA – autor pesničky Július Kinček – tantiémy preposiela autorovi pesničky
SLOVGRAM – interpret Peter Nagy, výrobca OPUS – tantiémy dostávajú oni.
Takže každá z tých organizácií zastupuje niekoho iného. Čo sa týka OZIS, neštudoval som to, lebo zatiaľ u mňa v priebehu 20 rokov nebol žiadny inšpektor OZIS ani LITA. Pokiaľ OZIS funguje ako Slovgram, predpokladám, že interpret môže byť členom len jedného z týchto občianskych združení.
Áno, keď si Nagy napíše pesničku sám, je aj interpret, tak dostáva peniaze od oboch. Tantiemy sa potom prerozdeľujú napr. podľa hranosti v rádiách, kde mesačne musí každé rádio zasielať prehľad hranosti. Prerozdeľovacie tabuľky sú však omnoho zložitejšie. Takže, ako píše Nachtman, 30%-ná hranosť slovenskej hudby bol čistý lobing, aby sa zvýšili tantiemy.
Ale samotné podmienky vzniku hore uvedených občianskych združení podliehali lobingu ešte v čase Mečiara a neskôr aj za ministra kultúry p.Kňažka, ktorý vtedy zaviedol poplatky za všetky zariadenia, ktoré boli schopné vytvoriť kópie – PC, CD-R, kopírky... No a vtedy platili poplatky za PC aj banky, hoci v počítačoch nebola napaľovačka. Už len v cene CD ROM bol 3% poplatok pre ochranné zväzy. Uvedené združenia majú ročne miliónové obraty, je to veľký biznis, takže čakať nejaké uvoľnenie podmienok, toho sa neobávam.
Mojimi príspevkami neobhajujem činnosť týchto združení, nakoľko som už uviedol, že v tejto podobe to nemá nič spoločné zo slušnosťou a morálkou. Ale všade sa dočítame, že na ich činnosť dostali oprávnenie od MK SR. Takže pracujú legálne, z pohľadu zákona to nie je výpalníctvo a nezhody sa dajú riešiť len súdnou cestou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak ti rovno od právnickej firmy

príde list, že do DRUHÉHO dňa musíš zaplatiť xy130 Eur, lebo vraj niekomu inému dlžíš, pričom s ním nemáš žiadnu zmluvu (lebo svoju zákonnú povinnosť máš splnenú zmluvou s iným), kto ti neposlal predtým žiadnu správu-faktúru, al. upomienku o povinnosti platiť za niečo..., tak to má jasne znaky neslušného, nátlakového jednania s účelom získania peňazí, čomu sa hovorí aj VÝPALNÍCTVO.
Bohužiaľ v tomto prípade štátom menežovaný.

PS: blogera z odstupu poznám (on mňa nie, len som ho raz náhodne oslovil na ulici a porozprával sa), lebo sa venuje regionálnej politike, tak ho občas registrujem a poznám ho ako slušného a seriózneho pána. Nemyslím, že je rozčúlený a že nechce platiť za "požívanie" hudby. Blog píše podľa mňa práve preto. lebo nesedí doma na prípecku a len nenadáva na tých hore, ale aktívne "politikuje".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Limonadovy Joe by povedal,

ze to rychlo vyriesi Smith&Wesson. :)
Akurat, ze na Slovensku by mu asi rychlo dosli naboje ... :(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Na základe čoho by si mal platiť len tak 132€ To už rovno môžeš poslať faktúru aj ty im. Niečo si už vymyslíš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Po prečítaní tohto zákona

som prišla k presvedčeniu, že aj keby som mala uzavretých a zaplatených 30 zmlúv nikdy neviem, či nevznikol ďalší zástupca nejakého bubeníka, s ktorým zmluvu nemám a aj keď sa budem neviem ako snažiť, vždy sa nájde niekto, kto ma môže obviniť, že niečo užívam neoprávnene. Jednoducho nech robíš - čo robíš si v právnej neistote. Je to proste super zákon.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Z každej krčmy či hotela treba

vyšmariť telku aj rádio.Nech si trhnú nohou.Aspoň sa ľudia začnú konečne medzi sebou rozprávať.Celé mi to príde uletené.To ako keby stavbár čo postaví dom chcel,aby mu celý život okoloidúci platili za to,že sa na jeho výtvor pozerajú.Umelci!Zložil si?Zahral na koncerte?Predal platňu?Dostal za to prachy?Tak čo ešte do paroma chceš?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je to také jednoduché.

Niečo obdobné sú napr. architekti. Zozbierajú projekty a ponúkajú katalóg typových projektov rodinných domov. Za ten istý projekt dostanú viackrát zaplatené. Ešte pred nedávnom sa dal kúpiť Photoshop ako kompletný balík. Dnes sa zaň platí mesačné nájomné. Máš na prevádzke fiskálnu pokladnicu, kúpil si PC, soft, ale ročne platíš firme za soft servisný poplatok. Pokiaľ nezaplatíš, soft prestane fungovať. A teraz počítajme. Servisný poplatok mám ročne 180 euro s DPH, čo je asi 0,50 euro denne. Bloger píše, že za tri roky má zaplatiť Slovgramu 132 euro za užívanie diela, t.j. cca 0,12 euro denne. Kto je väčší výpalník? Aj Slovgram, aj fiskálne pokladnice fungujú na základe zákona, takže oficiálne sa nedajú obísť.
Ale v jednom máš pravdu. Bloger môže vypnúť rádio aj TV, nemusí nič platiť a v krčme bude kľud. Ale možno až taký, že tam nikto nebude chodiť.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 5 597
 2. Anna Paľovová: PREČO? Kedy štát a samosprávy preberú zodpovednosť, ktorá im vyplýva zo zákona? 1 755
 3. Rudolf Pado: Ružín opäť smetiskom 1 605
 4. Věra Tepličková: Pri ochrane svojho súkromia, mám právo klamať, 1 253
 5. Ondrej Prostredník: Je capnutie dieťaťa po zadku násilím? 1 128
 6. Martin Foto Potočný: Keď si nakoniec November '89 všimol Fica 1 014
 7. Rudolf Pado: Krízový stav: Kolaps odkaliska nad Dúbravou 873
 8. Martin Droppa: Mŕtvym utečencom 677
 9. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 656
 10. Dušan Koniar: Prečo vlaky horia 640

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Apel agitkový
 2. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli?
 3. Sonya Haraszti: Bola som na titulke SME. Témou bola zmena pohlavia.
 4. Juraj Hodul: Prečo nemáme v Bratislave niečo ako bol kedysi Lunapark? A prečo tu nemáme aqapark?
 5. Ján Franz: Jeseň v Karpatoch
 6. Milan Lacúch: Zákon rovnováhy medzi dávaním a braním
 7. Miroslav Sabol: Verejné Konzultácia EU - Správa podľa článku 54 nariadenia o referenčných kritériách
 8. Štefan Vidlár: Straňík (nominant, protežant, aparátčik, trafikant,...)
 9. Juraj Hodul: Prečo sme/ste si to pokašľali s kvalitou potravín.......
 10. Andrea Fuglíková: Gaslighting a naše děti

 1. Kočner o Ficovi na nahrávke: Ak budem mať pokoj, bude naďalej premiérom
 2. Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá
 3. Slovensko zdolalo Azerbajdžan, v kvalifikácii skončilo tretie a nepostupuje
 4. Nesklamte nádej, odkázali politikom z pódia (česko-slovenská minúta po minúte)
 5. Mlčať o smrti mladej ženy bola taktika, tvrdí polícia. Páchateľa nemá
 6. Slováci dostanú druhú šancu. Ich prvým súperom bude Írsko
 7. S Kočnerom si dohadoval stretnutie aj bývalý šéf vojenských tajných
 8. Slovákov môžu spasiť Maďari. Môže nastať aj takáto absurdná situácia
 9. Luxus a gýč. Rezešovci svoje honosné sídlo nedokážu predať
 10. Galavečer k novembru ‘89 bol dvakrát drahší ako v kauze Evka

 1. O vražde novinára Paľa Rýpala vieme už veľa
 2. Alexander Vondra: Chodím do kostola pravidelne, pretože to potrebujem
 3. Keď zrušenie tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani
 4. Kočner v nahrávke o Ficovi: Mám odložené veci, o ktorých on vie
 5. Na obranu Jaroslava Danišku
 6. Karol Sudor - Vladimír Palko: Šiel som až na hranu. Liberál spovedá konzervatívca
 7. Žilinčan, ktorý hajloval na dievča z Kórey pôjde do väzenia
 8. Fico nabrýzgal na Nežnú revolúciu: Milióny občanov sa prepadlo do chudoby
 9. Nová nahrávka: Fico mal Kočnerovi sľubovať pokoj od policajtov a daniarov
 10. František Mikloško: Slovensko nie je samozrejmosť

Už ste čítali?