Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bod zlomu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravda ...

V definícii tých troch stupňov pravdy má A. Schopenhauer určite pravdu, niekoľko krát som sa v živote o tom mohol osobne presvedčiť. Nikdy by sme sa nemali vzdávať pri prvých neúspechoch ak sme presvedčení o svojej pravde, iba tak sa dočkáme aj jej akceptovania. Žiaľ, na Slovensku to nejako celoplošne dobre nefunguje, čoho príkladom je aj to, že ani tisíc krát opakovaná pravda sa ešte nestáva pravdou, asi sme málo vytrvalí, či mocní takí neústupčiví ?! Nemohlo by to byť naopak ?!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ono je to tak, že

keď ty alebo ja povieme tisíckrát pravdu, v okruhu svojich známych alebo na blogu, tak to celoplošne nezafunguje. Ak ale by ale tú istú pravdu povedal niekto na čele hnutia , bolo by to medializované, a opakoval by tú pravdu tisíc krát, tak je veľmi pravdepodobné, že by sa rozšírila celoplošne. Ak by boli splnené tie tri faktory o ktorých som písal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Musím pochváliť,

výborne spracovaná téma.

Slovenský podtitul Gladwellovej knihy (o malých zmenách s veľkými následkami) nepovažujem za najšťastnejší, pretože evokuje skôr efekt motýlich krídiel, čo je niečo iné. Tu ide o bod, keď sa kumulácia mení v synergiu. Možno to demonštrovať na ohýbaní palice. Ak na koncoch podoprieme palicu a v strede na ňu zatlačíme rukou tak sa ohne. Keď zatlačíme silnejšie, ohne sa viac. Ide o lineárny (priamoúmerný vzťah). Až do určitého bodu, keď sa palica zlomí. Dôležite je, že zlomená už ostane aj napriek tomu, že na ňu prestaneme tlačiť. Ta sila, pri ktorej dochádza k zlomeniu palice, je analogická s "kritickou masou" uvádzanou v článku. Ide o jav, ktorý má širokú platnosť (nielen v sociológii) a opisuje ho celé jedno odvetvie matematiky - teória katastrof.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobe napísané, má to logiku, len ten život to niekedy zamotá trochu inak, ako by sme chceli,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ten život

nie je nič iné ako KONKRÉTNI ĽUDIA, ak vynechám prírodné katastrofy.
Bola by som rada, keby ľudia neboli alibistickí - nepoužívali alibistické vety / frázy a to len preto, že je to oveľa ľahšie ako rozmýšľať a prijať zodpovednosť (aj za svoje výhovorky, prijímanie niečoho bez argumentácie, ...).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autor, občania voliči volia občanov,

ktorí sú kandidátmi na posty poslancov parlamentu. Takže aj politici sú občania, občania, ktorí pracujú na seba, za seba, za tú svoju skupinu a správajú sa v podstate podobne, ako aj my nepolitici. Rozdiel je len v tom, že takzvaný politik je viac na očiach, keďže je často stredobodom záujmu slobodného masmediálneho priestoru. Čiče v konečnom aj začiatočnom dôsledku je to opäť občan, ktorý produkuje produkovateľné.

Najmä v poslednom čase je démonizovanie politiky a politikov v kurze. Akoby politik nebol občanom, akoby bol z inej slnečnej sústavy.

Taktiež sa treba zamyslieť, kto je a kto nie je skutočnou politickou postavou. Lebo naozaj profesionálny politik je niečo iné, ako politik, ktorému hovoríme politik iba preto, lebo sedí v parlamente. Ak napríklad niekto intenzívne postáva pri skalnatej hore, tak to ešte neznamená, že ide o profesionálneho horolezca.

A tzv. štát je tam, kde má byť. Nikto ho neukradol, nezobral. Za globálnu zlodejinu by som považoval nemožnosť slobodne voliť, nemožnosť slobodne sa verejne vyjadrovať, nemôžnosť sa slobodne zhromažďovať , nemôžnosť mať možnosť povedať svoje nie.

V nejednom článku (nie iba na blogoch) sú na adresu politiky a politikov vyjadrované patetické a príliš dramatizujúce názory.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Politici su precenovani

a prilis sa im media venuju, ale ich funkcia by mala byt velmi limitovana aj ked uznavam ze velmi dolezita: zabezpecovat ludom kvalitnu a efektivnu verejnu sluzbu. A to prostrednictvom odbornikov na dane oblasti. Zda sa to akoby myslienka dehonestujuca a prilis obmedzujuca rolu politika , ale ono to tak naozaj je. Vysledkom politiky ma byt kvalitna verejna sluzba a tu maju zabezpecit ti najlepsi odbornici, nie politici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán Andrej Smolka, takže

politik nemôže byť odborník? A naopak: odborník nemôže byť politik?

Takže ak máme k dispozícii kvalitného analytika v oblasti financii, ktorý sa (môžno) neskôr stane ministrom financii (čiže politikom) tak už prestane byť odborníkom v mnou spomenutej oblasti?

Odporcom demokratického systému sa do masmediálneho priestoru podarilo naimplantovať "myšlienku", že politik nemôže byť zároveň aj odborník. Podobne tak poltická strana je vraj hniezdom amatérov a lumpov.

S pozdravom kolega z bloglandu http://skopecantal.blog.sme.sk
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale no

dobre viete ako som to myslel, aspon predpokladam, aky maju vyznam tieto prekaračky ?
Samozrejme že môže byť aj v jednej osobe odbornik aj politik, potom je to bez problemov, ak (a teraz prichadza to podstatne) zostane tento odborník nezávislý od nejakeho politbyra, ktoré mu bude prikazovať urobiť politické rozhodnutie, ktoré je v rozpore s efektívnym odborným rozhodnutím. A to je problém odborníka, ktorý sa stane politikom, odolať politickému tlaku alebo poprieť seba ako odborníka ? Ved budme trochu realisti a uvedomme si že nezávislosť odborníka sa obmedzuje, ak sa z neho stane politik. Odborník, ktorý poprie svoju odbornosť politickým rozhodnutím prestáva byť odborníkom a stáva sa bábkou.
To čo je
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prekaracky

jasne ukoncil A. Smolka - s jeho argumentami uplne suhlasim.
A dakujem - takze mozete popremyslat, na co nam je "dobre" vladnutie politických stran, resp. nimi nominovaných ministrov, tajomnikov, ... do vlady, ... Je to dobre LEN pre tie politicke strany.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Andrej Smolka, žiadne prekáračky

Len reagujem na podnet otázkami plus mojim názorom.

Nezávislosť je obmedzovaná pri akomkoľvek sociálnom kontakte, ak ide o určitý druh krátkodobej, či dlhodobej spolupráce, práce pre určitú slupinu ľudí. A dokonca sa domnievam, že akási úplna nezávislosť je cestou k sociálnej samovražde.

Politické rozhodnutie nemusí nutne znamenať popretie odbornosti toho-ktorého jedinca. Ja vnímam politiku ako formu taktizovania, ktorá má smerovať k naplneniu ciela určitej záujmovej skupiny a jej fanúšikov. V politike a teda v taktizovaní, vyjednávaní, nevidím nič negatívne. Avšak nič negatívne iba v prípade, keď "sa" politika pohybuje v demokratickom prostredí. Uvedené píšem zjednodušene s ohľadom na časové možnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aha

Cize vy vnimate politikov ako futbalove muzstvo , ktore taktizuje s cielom uspokojit svojich fanusikov. Nase kruhy sa nepretinaju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Smolka, v závere diskusného

príspevku som napísal, že "uvedené píšem zjednodušene s ohľadom na časové možnosti". Dôraz kladiem na slovo zjednodušene. Nenapísal som však, že politikov vnímam ako futbalové mužstvo.

Takmer každá ľudská činnosť je ale určitou formou súťaže, v rámci ktorej dochádza k hodnoteniu "súťažiaceho".

Aj mimo vysokej politiky sa konajú akési privátne voľby toho svojho človeka, ktorému budem (ne)dôverovať.

želám Vám príjemný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Habr,
ako postupuje ten Váš politický odborník v prípade,
ak v čase jeho funkčného obdobia je nutné prijať bezprostredne taký dlhodobý sled rozhodnutí,
ktoré nie sú v súlade s politickými stanoviskami politickej strany, ktorá ho nominovala...?

Povedzme, ako by postupoval minister financií ľavičiar, ktorý musí zrazu v najbližších troch rokoch postupovať ako pravičiar (či naopak)...?

Naproti tomu odborník je viazaný len faktami, nepotrebuje špekulovať.

...čo Vy na to...?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

demonizovanie ?

uz len trebars 5% hranica pre vstup do parlamentu, nasledne prerozdelenie (dokonca aj neodovzdanych) hlasov nie rovnomerne (ak ho teda vobec pripustime) ale pomerne, tu slobodu znacne okliestuje a skresluje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Habr,
podľa Vás by sme si teda mali slobodne voliť iba zo skupín profesionálnych politikov...?
Myslím, že máte (zámerne) dosť skreslené predstavy o pojme "slobodná voľba".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odkaz pre autora, vyjadroval som sa

najmä k poslednému odstavcu v aktuálnom texte plus k mienke veľkej časti populácie na adresu politiky. Článok ako celok má zaujímavé miesta. Dá sa k nim ešte vyjadriť neskôr.

Želám príjemný a úsepšný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vypočujte si prosím

https://hearthis.at/slobodnyvy...
Tento rozhovor s autorom výberu ľudí na riadiace miesta je ozajstným PRÍNOSOM pre nás, čo rozmýšľame, ... alebo chceme vedieť ČO ĎALEJ.

Ja ten nový spôsob výberu - TRANSPARENTNÝ a na základe ČINNEJ KOMPETENCIE (nie formálnej!) poznám a ak mi napíšete do správy (ikonka vedla "ahavu"), odpoviem na Vaše otázky, ....

KEĎ si to vypočujete, možno získate iný pohľad na to, či slobodne volíte a koho máte slobodne voliť, .. ALE hlavne sa dozviete o niečom, o čom ste nemali ani tušenia. Aspoň takto reagovali tí, čo si to vypočuli, ... a chcú pokračovanie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Július Žatko: Zlatý socializmus ... alebo ako mi Blaha moje komentáre vymazal a zablokoval si ma 206
 2. Lenka Bajzíková: Lyžiarsky výcvik 148
 3. Leonard Malacký: Fekišovce - kultúrne dedičstvo 64
 4. Miroslav Žiak: Aj vy kupujete dopekané pečivo? 54
 5. Daniel Borský: Napodobeninátor, marš z úradu! 53
 6. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 52
 7. Jerguš Burčík: Navždy sa zachová v pamäti Držková... 51
 8. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 48
 9. Branislav Diďák: Policajtom chýba výstroj, dostanú ale kamery za 100 miliónov. 25
 10. Tomáš Benedik: Japonsko V - ostrov Kjúšú 24

Rebríčky článkov


 1. Peter Fabian: Mních a tanečnica
 2. Ján Marton: Ty a tvoje orgazmy (Divadlo, porno a iné dokumentárne slabosti)
 3. Ivan Janíček: Oprava nábytku - 2 časť.
 4. Denis Jacko: Prietrž surrealizmu
 5. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 6. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 7. Jozef Bakša: Vďaka
 8. Milan Lacúch: Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?
 9. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 10. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?

 1. Uniklo obrovské množstvo e-mailov a hesiel. Ako si overíte svoje údaje
 2. Volala ho maznák. Zsuzsová tvrdí, že s Glváčom sa stretla aj osobne
 3. Teraz Šefčoviča nastrkajú všade
 4. Hasiči znášali z bytovky tristokilového pacienta
 5. Chára dosiahol ďalší míľnik, budúcu sezónu by mohol prekonať Gretzkého
 6. Únik chemikálií nepotvrdili. Čo sa stalo pri Blatnej na Ostrove (otázky a odpovede)
 7. Kratochvílová: Chceme ľudí presvedčiť, aby presadli do autobusov
 8. Banksyho graffiti na garáži vo Walese sa predalo za 100-tisíc libier
 9. Pri pobreží Havaja zaznamenali obrovského žraloka modrého
 10. Slovan a Real bizarne vypadli. Barcelona môže pokračovať

 1. Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte
 2. Komentár Mareka Vagoviča: Prebuďme sa, lebo nás umlčí politická mafia
 3. Odkaz pre Danka a Matoviča: Nebola iná doba. Reaguje vedenie Filozofickej fakulty UK
 4. Kto bohatne na ničení lesov a dotačnom biznise - mysaris.sme.sk
 5. Štefan Hríb: Kto ohrozuje slovenskú štátnosť
 6. Charakter rozhoduje: Most-Híd strká hlavu do piesku aj pri komunikácii Glváča so Zsuzsovou
 7. Mojžiš sa pýta Matoviča: Zaplatil si Matovič za diplomovku?
 8. Realitný maklér: Zásadný prepad cien bytov v tomto roku neočakávam
 9. Kreslo pre Františka Mikloška: Palachovým týždňom sa začal kľúčový rok
 10. Študent (23) sa stará o klopačku. Chce obnoviť aj aušusnícky spolok (+foto) - myziar.sme.sk

Už ste čítali?