Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poznáte 5 princípov našej demokracie? A pozná ich Kiska? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

V Cechach s tym problem mali

ked prezident Zeman vymenoval "Rusnokovu" vladu tak si parlament odhlasoval predcasne volby.

Preco Kiska vymenoval protivnika? Jednoducho preto, lebo tak rozhodli obcania, a prezident ako nadstranicky ma respektovat volu obcanov.

V roku 1998 aj 2002 vladu nezostavoval vitaz volieb, pretoze vitazna strana nebola schopna zlokat doveru v parlamente.
Aj v Cechach v sucasnosti maju problem resp. sa dohaduju o zlozeni vlady aby ziskala doveru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

VČR je proruský prevrat.

Môžem sa samozrejme mýliť, ale môj názor je, že v ČR nemajú problém zostaviť vládu. Len ho predstierajú. Sú tam štyri proruské strany a tie majú ústavnú väčšinu aj s rezervou. Už si zostavili parlamentné výbory, poprepúšťali fúru vysokých vládnych úradníkov a najnovšie sa im podarilo (neviem či dobrovoľne alebo nedobrovoľne) vyhnať z Udalostí všetkých troch skvelých redaktorov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie som odborník na právo, tobôž ústavné

V Ústave som si prečítal (ešte pred týmto blogom), kedy a ako môže byť prezident aktívnym prvkom v tvorbe vlády. Po volebnom víťazstve niet sporu o tvorbe vlády. Táto vytvorená vláda však sklamala - nazvime to ako chceme ľúbozvučnejšie a odstúpením predsedu padla. S názorom blogera preto súhlasím a som to aj tuším dvakrát napísal do reakcií k nastavšej situácii. Vzhľadom na to, že predseda vlády odstúpil práve na nátlak verejnosti, verejne tým uznal, že požiadavky občanov sú oprávnené, preto vznikli podmienky na právo prezidenta poveriť zostavením vlády niekoho iného a nie kohokoľvek z množiny tých, ktorí sa na problémoch vládnutia podieľali dovtedy. Prečo? Lebo odchodom premiéra padá aj vláda, ktorá sklamala verejnosť. Rovnaká situácia by nastala, keby bol premiér odstúpil na základe svojho vlastného rozhodnutia, nie na nátlak občanov. Opakujem, nie som odborník, nevylučujem, že sa mýlim, ale paragrafy sú u nás mimoriadne pokrútené a účelovo vysvetľované. Pričasto v prospech momentálnej politickej moci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trochu naivný názor,

Že prečo by nemohol parlament vysloviť dôveru úradnickej vláde? V tomto zložení parlamentu teda určite nie. A nie je to o Kiskovi, ale o zlej slovenskej ústave. Ako môže byť vláda nezávislá od parlamentu, keď ten jej vyslovuje dôveru a môže ju kedykoľvek, jednoduchým spôsobom odvolať. To tvorcovia ústavy nejak nedomysleli. Zlá ústava a k tomu mizerná politická kultúra poslancov vládnych strán. To je Kiskov manévrovací priestor a niet mu čo závidieť. Podľa ústavy má napríklad poslanec hlasovať podľa svojho svedomia .... . Spomeňte si na hlasovanie o navýšenie eurovalu. Poslanci smeru, jeden deň proti, druhý deň za. To sa naraz u všetkých hromadne pohlo cez noc svedomie? To je predsa jasný dôkaz že títo poslanci nehlasovali podľa nejakého svedomia ale podľa príkazu svojho predsedu. A myslíte si že iba v tomto prípade? A ak by sa predseda cez noc rozhodol, tak aj táto vláda padne jak hnila hruška. Ako môže byť takáto vláda nezávislá? A nie od parlamentu ale dokonca od vôle predsedov vládnych strán. Aj referendum je v ústave riešené tak že je prakticky nefunkčné. 50% percent registrovaných voličov k urnám nepríde. A v tých Čechác majú vládu v demisii zmena v nedohľadne, to by som ako regulárne(dokonca príkladné) riešenie nenazýval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

parlament vládu neodvoláva

parlament vládu neodvoláva, to robí prezident (po vyslovení nedôvery parlamentom) - čl. 115 Ústavy. Ale aj odvolaná vláda ďalej funguje v obmedzenom režime až do vymenovania novej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pripomeniem ešte jednu"drobnosť"

Fico svoju abdikáciu podmienil menovaním nového premiéra,ktorého on sám navrhne. Inak by tú demisiu nepodal ! A iba pripomeniem,že parlament ho z funkcie premiéra neodvolal,takže tento "inštitút" a možnosť menovania úradníckej vlády Fico "vyrazil z rúk" prezidentovi už pred svojou abdikáciou !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

akurát že Kiska na podmienky nepristúpil

Píše sa to tu: https://dennikn.sk/1063689/fic... Okrem toho Kiska dal vládu do rúk koalície už po voľbách. Spolu teda 2 x.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nereálny pohľad

Článok podnecuje k zamysleniu, hoci predkladá nereálne koncepty. Každá krajina má nejaké ústavné zvyklosti, aj tie, podľa ktorých sa poveruje predseda vlády. Veľké strany idú do volieb preto, aby sa dostali do vlády. Je to hlavný cieľ, lebo z vlády môžu lepšie presadzovať svoj program. Na to majú pred voľbami tieňových ministrov, ale ešte nijaká strana tu nemala tieňového predsedu parlamentného výboru. Ak Smer vyhrá voľby a bude schopný nájsť koaličných partnerov, nesadne si do parlamentu, aby sa pozeral ako vládne nejaká úradnícka vláda. V USA je trojdelenie autentické, ľudia tam volia vládu osobitne (t.l. prezidenta ako šéfa vlády).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zvyklost mas parlament=mas vladu

tá "zvyklosť nie je ústavná, ale protiústavná...(je v rozpore s princípom deľby moci...) čo je na tom nereálne? to čo je v ČR je azda fikcia? :) Myslíte, že Fico si dával pred demisiou podmienky preto, že sa bál niečoho nereálneho? :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ústavné zvyklosti môžete pokojne nechať za dverami - alebo ak chcete - na ústavnom súde, ktorý jediný má právomoc vykladať ústavu. Prezident nieje viazaný príkazmi - mohol konať legálne aj inak ako konal a ak by to nebolo v súlade s ústavou, vyslovil by sa k tomu ústavný súd a potencionálne mohol byť p. Kiska stíhaný za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu.
Čo chcú veľké strany je mi šuma-fuk - štátna moc pochádza od občanov. Ak s tým veľké či malé strany majú problém, tak konajú protiústavne a začneme ich nazývať tak ako im náleží - extrémistickymi či teroristickými skupinami.
Hlavný cieľ je dôsledný výkon právomoci orgánmi verejnej moci pri správe štátu, to znamená aj vlády. Nieje nikde v ústave, že treba brať ohľad na program strany. Cieľom je vykonávať vôľu občanov - poslanec prisahá "vernosť SR", "plniť povinnosti v záujme občanov", "dodržiavať ústavu a ostatné zákony" a "pracovať tak, aby ich uvádzal do života".

Čokoľvek čo nieje jasné dané v zákone alebo čo sa nevykladá v súlade s ústavou, je minimálne klišé ak nie rovno zavádzanie a marenie úlohy verejného činiteľa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

preto ak chceme hovorit o demokracii by sme mali prijat americky system. zlucit funkciu prezidenta a premiera, do ktorej by volili priamo ludia a zvlast by boli volby do parlamentu. pokojne by mohol byt aj dvojkomorovy, rozdelilo by sa tych mezmyslne vela poslancov. do jednej komory by prebiehali volby ako doteraz a do druhej komory by sa napr.volili zastupcovia z jednotlivych krajov, pomerne podla poctu obyvatelov. a zrusilo by sa financovanie politickych stran zo statnych penazi. a tiez 5% hranica. v parlamente by bol kazdy, kto by po prepocte ziskanych percent mal aspon jeden mandat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Poukazujete na princip delby moci, ale zabudate na ine principy. Prezident ma zabezpecit riadny chod ustavnych organov a vymenovanie vlady bez deklarovanej podpory parlamentu taketo nieco urcite nesplna. Aby prezident dodrzal ustavu, musi vymenovat vladu, ktora podla ocakavania ziska podporu parlamentu. A nie riskovat, ze ju mozno ziska a mozno nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zda sa vam ze vlada funguje riadne?

No asi by s vami ticky ludi z namesti nesuhlasili a dokonca sam prezident svoje vlastne "dielo " kritizuje. Prezident ma vladu menovat a zverit do ruk toho najschopnejsieho podla svojho svedomia a presvedcenia (to je tiez v ustave). A nie vlozit ju do ruk ludom ktorych kritizuje... tam proste uz aj logika kapituluje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ondrej

Máš plnú pravdu, že tisícky občanov v uliciach by zrejme nesúhlasili "Glmilom" ( odhadujem, že ich je dokonca celkovo cca 100 tisíc )! Majú na to plné právo. Veď vždy po zostavení každej novej vlády s ňou spravidla približne 1,5 milióna voličov nesúhlasí!

Keďže sú stanovené a demokraticky odhlasované nejaké časom overené a osvedčené pravidlá zostavovania vlády, tak ťažko pri tom tvoju vlastnú popletenú logiku uplatňovať.

Tvoj príspevok obsahuje základnú logickú chybu, ktorú si si tak osvojil, že už nie si schopný racionálne uvažovať! Totiž poslanci, členovia a voliči SMER-u nie sú NEPRIATELIA ani prezidenta, ani tebe, ani mne, ani nikomu!!! To sú iba naši milí spoluobčania, ktorí sa a základe svojich životných skúseností rozhodli demokraticky voliť inú stranu, ako je tvoja predstava.....

Dobre som z tvojho príspevku pochopil, že prezident by sa mal riadiť a zostaviť vládu iba výhradne na základe skandovania tých 100 tisíc občanov v uliciach, ktorí predstavujú nepatrné percento voličova veľká väčšia by sa im mala bez odporu podriadiť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nepomerne viac ludi

podporujucich alebo suhlasiacich s protestujucimi zostalo doma, proste len mala skupina z jedneho nazoru ide do ulic. To keby sme pomerovali tych 100 tis proti vlade s tymi 200 ludmi za vladu, tak potom je 99,9% proti vlade. Ficovlada dobre vedela ze je zle a Kiska mal jednoznacne postavit svojho premiera ktory by okamzite postavil svojho ministra vnutra, Kiska by vymenival novych ministrov, min vnutra by okamzite vymenoval noveho policajneho prezidenta a mohli sa zacat pisat nove dejiny Slovenska. Takto sme stale v tom istom chlieve.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chyba uvahy

vy vychadzate len zo sucasnej politickej situacie, ale ustava sa robi vseobecne aby ju nemohola prilis obabrat ani jedna strana konfliktu ri roznych okolnostiach
Cize co navrhujete dnes by mozno pomohlo ale zaroven by to naklonilo vahy opacnym smerom pri inom konflikte v buducnosti
Preto sa USTAVA nesmie navrhovat UCELOVO
Paradoxne priama volba prezidenta je ucelova vec tiez (je nesystemovy) pretoze nas pravny system nebol navrhovany ako prezidentsky.
Vy len dalej rozvijate tuto nesystemovost vo sviojej uvahe
Skust si predstavit aj inu politicku situaciu ako sucasnu a predstavte si seba na druhej strane barikady
Mozno potom pochopite
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

to ako bol navrhovaný náš systém je dnes celkom jedno, lebo sa to proste zmenilo a treba povedať že k lepšiemu. Súčasná situácia omnoho lepšie zodpovedá princípu deľby moci na ktorom je náš štát založený a omnoho ťažšie je dnes moc zneužiť, ako keď bol prezident nominantom koalície Samozrejme, žiadnej koalícii nikdy nebude vyhovovať ťažší prístup k moci a finančným tokom...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako by vládla vláda-hocijaká,

,ako by prechádzali jej návrhy zákonov,keby nemala v parlamente nadpolovičnú a v niektorých prípadoch aj ustavnú vačšinu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

na zákony je tu parlament

vláda nie je orgán zákonodarny, to že môže nejaký zákon navrhnúť, to je len doplnková právomoc... ona má zákony hlavne vykonávať
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na Slovensku je to tak, že ako povedal istý národniar blahej pamäti (J.Slota):"Slováci sú geneticky sprostý národ". Takže akékoľvek politologické úvahy sú tu na dve veci.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Radovan Bránik: KOTLEBUS, alebo ako to bolo s autobusom ĽSNS 1 840
 2. Ondrej Putra: Dva roky v Anglicku I. 1 117
 3. Radovan Bránik: Keď padajú MASky 536
 4. Richard Sulík: Zakladám stranu 450
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.11.1918) 362
 6. Peter Žiak: Podvodníci chcú "liečiť" už aj oči. Nenechajte sa oklamať 347
 7. Marko Salini: O Masarykovej láske k Turcu 274
 8. Transparency International Slovensko: Kto platí nového primátora Bratislavy? 235
 9. Michal Latta: Najlepšia slovenská tarhoňa 230
 10. Branislav Gröhling: 3 príklady, ako ministerstvo školstva ignoruje odborníkov 138

Rebríčky článkov


 1. Milan Lacúch: Vyššia Spravodlivosť zasahuje! Tvrdo, nekompromisne a všetkých!
 2. Patrik Mackových: Tlak na ceny ropy sa stupňuje, ovplyvňujú ich sankcie aj „saudská kríza“
 3. Eva Šnircová: Čo má spoločné TRÉNING s pracovným pohovorom?
 4. Zuzana Ondruš: Hudobná výchova v škole - čo je to za predmet ?!
 5. Július Kovács: Parlament Slovenska sú Bratislavské strany.
 6. Naďa Mitanová: 15 minút denne robiť veci nové, ťažké, nečakané...
 7. Vladimír Krátky: Sabotáž ?
 8. Jana Slobodová: XIV. časť z knihy "V Krajine predkov"
 9. Lórant Kulík: Aktualizovaná fotogaléria s článkom: Kolotoč Karla Dykovského v Košiciach
 10. Igor Slobodník: Recyklujem

 1. NAKA vypočúva orgnaizátorov protestov Za slušné Slovensko
 2. NAKA by mala preverovať účty Fica a Kaliňáka
 3. Fico zneužíva štátnu moc. Reakcie na vypočúvanie aktivistov
 4. V piatok sa v Bratislave bude konať protest Za slušné Slovensko
 5. Prestaňme démonizovať naftu, zhodujú sa odborníci
 6. Kauza Perinbaba: Polícia zadržala zlodejov a našla aj lup
 7. Roky ju znásilňoval nevlastný otec, po pôrode jej hrozí väzenie
 8. Kamión v plnej rýchlosti vyletel z cesty a zastavil sa blízko reštaurácie
 9. Jahody v novembri. Ovocinári vyhlásili samozber
 10. Bol medzi siedmimi hriešnikmi. Už sa to nezopakuje, tvrdí Škriniar

 1. Ficova exporadkyně Trošková už je ve svém: Kde vzala 6,5 mega na luxusní byt?
 2. Náš dobrý biely kôň Bašternák mlčí…
 3. Majchrák, Hanus: Zlá noc pre Smer
 4. Marián Leško: Smer stratil moc, OĽaNO a SaS rezignovali už dávno
 5. Smer utŕžil v komunálnych voľbách to, čo si zaslúžil – drvivú porážku
 6. Komentár Petra Bárdyho: Východ to Ficovi a Vaľovej zrátal
 7. Ľuboš Kostelanský, Gabriel Šípoš: Kto platí nového primátora Bratislavy?
 8. Víťazom volieb je aj Za slušné Slovensko. Časť zmeny prichádza z námestí, hovorí Juraj Šeliga
 9. Matovičove zlyhanie v Košiciach: OĽaNO stiahlo pred voľbami J. Polačkovi podporu
 10. Súvisela vražda Ernesta Valka so zmenkami?

Už ste čítali?