Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Máme odvahu zrušiť stámiliónové dotácie do poľnohospodárstva? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavý článok

Ale nejak mi ušlo čo tým vlastne chcete povedať. Príde mi trošku zvláštne písať o USA a pánovi Trumpovi ktorý svojimi názormi rozpúta ekonomickú vojnu a hospodárske problémy a toho istého pána dávať ako vzor na naše pomery. Dotácie ak sú cielené a podporujú štátny záujem sú správne, inak by všetko musel platiť spotrebiteľ ale skutočne som nezaregistroval že čo je hlavná myšlienka Vášho článku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na to nikto nenájde odvahu

Európski poľnohospodári si zvykli natŕčať ruku. Presne tak, oko sme si vychovali určitú časť populácie.
Ale je dobré, aby ľudia vedeli, že poľnohospodársky subjekt dostane od 170 do 600€/ha. Aby boli v obraze keď najbližšie budú poľnohospodári vyplakávať, aká čierna diera na peniaze je poľnohospodárstvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A to si ako predstavuješ?

Kde má preceda zohnať prostriedky na paralelné financovanie permanentnej volebnej kampane?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pokúsim sa napísať zopár slov

k "nadhodenej" problematike. V prvom rade musím potvrdiť,že je to naozaj iba "kacírska myšlienka". Prečo ? Už dopredu je isté,že tie "neposkytnuté dotácie" by automaticky znamenali zvýšenie nákupných cien všetkých agrokomodít. Pokiaľ by sa to zvýšenie iba o túto čiastku premietlo do konečných cien - dovolím si tvrdiť,že nás to ani neznervózňovalo. Príklad : pšenica dnes má cenu okolo 160 eúr za tonu. Pestovateľ dostane asi tak 130 eúr,ostatné sú náklady a zisky obchodníkov či spracovateľov.Ak by sa dotácie znížili na úroveň USA,tak by klesli v priemere asi o 1/3.Reálne - na hektár dostanem dotáciu okolo 200 eúr.Po znížení by to bolo okolo 130 eúr. Aby som si túto stratu nahradil,potreboval by som zvýšiť cenu pšenice asi tak o 10 - 12 eúr za tonu,čiže na úroveň 140 - 142 eúr/t. Premeňme tú cenu na cenu za jeden kilogram. Pôvodná cena je 13 centov/Kg a nová cena 14,0 - 14,2 centa/Kg. Ibaže finálna cena chleba z tejto pšenice by nestúpla o 1 - 1,2 centa/Kg,ale reálne o 50 - 100 %.Teda z dnešnej ceny cca 1 euro/Kg na cenu 1,5 - 2 eurá/Kg. Prečo ? Nedávno som tu mal debatu na túto tému s.Ondrášom /autor prvého príspevku/.Ja som zastával názor,že pokiaľ sa iné vstupy nezmenili /ceny pracovnej sily,elektriny atď./ nie je odôvodnený vyšší rast ako je rast ceny pôvodného produktu - pšenice.Pán Ondráš bol iného názoru /ja mu ho ale neberiem/ - totiž že ak počítame cenu cez percentá vrátane nákladov a zisku naväzujúcich spracovateľov /mlyny,pekári, obchodníci/,tak zákonite musí tá cena narást o spomínaných 50 - 100%. Nakoniec som mu dal za pravdu. Z odôvodnením :"na Slovensku je to tak"! A verte,že po tomto cenovom "skoku" by sa okamžite na Vás ako autora tejto reformy začali ľudia celkom inak dívať - možno by ste mali problém ukázať sa vôbec na verejnosti............... Ale to je iba teoretický problém. Ak prejdeme do reálnej praxe a dosiahneme,že dotácie sa znížia či dokonca zrušia v celej EÚ - čo nastane ? Trh celej Európy zaplaví produkcia pšenice napríklad z južnej Ameriky. Sám asi viete,že v Brazílii farmári na čierno klčujú dažďové pralesy za účelom pestovania práve tejto komodity v čo najväčšom množstve. A možno neveríte ,ale ich hospodárske podmienky /cena pracovnej sily,ceny PHM,dane atď/ im umožňujú túto produkciu vyviesť /a pritom mať zisk/ za podstatne nižšiu cenu ako je tá v Európe. Zaplavili by Európsky trh ! Oni by síce získali,ale Európa by získala iba zarastené a neobrábané polia ! Myslíte,že to by bol ten "správny krok"? Ďalší problém! Ak ste spomenuli dotácie v EÚ a USA,zabudli
ste porovnať aj veľkosť fariem. Mám nejaké údaje asi tak spred 20 - 25 rokov. Priemerná farma v USA mala vtedy okolo 150 hektárov. Naproti tomu priemerná farma v Holandsku v tom čase mala okolo 17 hektárov. Čo z toho vyplýva ? Ak použijem súčasný systém dotácií v EÚ,tak ten Holandský farmár dostane /300 x 17/ 5 000 eúr čo je asi tak jeden a pol násobok priemerného mesačného platu /teda poviem vám - to je super dotácia/ farmár v USA by dostal ak počítam iba 100 dolárov na hektár /100 x 150/ 15 000 dolárov.Netvrdím,že je zázrak,ale je to evidentne podstatne vyššia dotácia. A pripomeniem ešte jeden moment časť dotácií sa nazýva :"Program rozvoje vidieka",teda mal by podporovať tento rozvoj,žiaľ ten Európsky tento svoj účel na Slovensku vôbec neplní. Prečo ? Máme v EÚ zástupcov,ktorý veľmi silne lobujú za to,aby dostávali všetci rovnaké dotácie /malý a aj veľký/ a zatiaľ sa im darí. Výsledok? Peniaze prídu,aj sa rozdelia ,ale rozvoj vidieka sa akosi "nedostavuje". A dôvodom je práve to rovnostárstvo. Ak máte záujem,môžeme si tu o tom napísať aj viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za podnet

Ďakujem za iný pohľad na vec, no skúsim Vám vyargumentovať niektoré postrehy. Čo sa týka zvyšovania cien, tak áno súhlasím s 50 až 100% nárastom, no nezabúdajte, že by sme ušetrili 49% rozpočtu EÚ, čo je obrovské číslo. Tieto peniaze by buď zostali v členských štátoch a teda by sa mohlo znížiť daňové, či odvodové zaťaženie a tým pádom by mali ľudia vyššie príjmi. No trh by bol konečne prirodzene rovnovážny.
Čo sa týka dovozu potravín z 3. krajín sa dá riešiť zvýšením cla. Z môjho pohľadu by to riešilo veľa problémov. Stačí si spomenúť na salmonelové kurence z Brazílie a pod.

Budem rád za Vašu reakciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Žiak.

Zabúdate,že sme členmi WTO a tam sa clo nedáva iba ak ako odveta za zavedenie cla protistranou.Takže ak my dáme clo napríklad na pšenicu,oni nám udelia clo na niečo iné - napríklad osobné automobily. A iba tak mimochodom - koľko je politikov na tejto planéte,ktorý sľubované aj splnia. Verím skôr v opak - ešte by nám za túto iniciatívu vynadali,že teraz sa celé EÚ musí snažiť niekam predať napríklad tú produkciu osobných aut a rovno sa Vás spýtajú akú prácu máte pre tých nezamestnaných zo slovenského VW,PSA či KIA ?A čím nahradíte daňové straty odstavením ich výroby ? Zníženie daní ? To by sa najprv musela pominúť nie iba Ficova ekipa,ale aj Miklošova ale oni obaja už už majú svojich "náhradníkov" pripravených. A rovnovážny trh ? To by tí Brazílsky farmári museli platiť pracovnú silu tak ako ju platia v celej EÚ a aj dane na uhľovodíkové palivá a ostatné dane by museli mať na rovnakej úrovni,ale to by sme si navzájom diktovali podmienky a to sa tiež nedá.Nakoniec tieto rozdiely sú veľkým problémom už v samotnej EÚ. Pripomeniem Vám ešte,že tie dotácie sú aj na podporu rozvoja vidieka.A k tomu aj môj názor,že ten program nie je zlý,iba na Slovensku sme vďaka mafiánskemu riadeniu tohoto štátu ho akurát tak dokonale zneužili. A Nakoniec .EÚ už zvažovala aj zmenu týchto daní vrátane ich celkového zníženia.Zmena mala byť v tom,že jednotná dotácia sa mala pre veľké podniky krátiť. Slovenský zástupcovia v EÚ parili k najväčším krikľúňom ,že to sa nesmie stať ! A to,že "starý členovia EU majú pre poľnohospodárov ešte aj iné - svoje dotácie /mimo tej jednotnej platby/ dúfam,že Vám pripomínať nemusím.
Takže ja to stále vidím ako nereálnu možnosť. Snáď postupné znižovanie týchto platieb.Na druhej strane musím však pripomenúť,že na začiatku bola výška dotácií nižšia ako s starých štátoch EÚ s tým,že cca po 7 rokoch príde k vyrovnaniu - neprišlo ! Teda rovnakej úrovni dotácií sme sa zatiaľ ani "nedožili" a ich zrušenie by znamenalo iba jedno - opäť tu bude nerovnaká štartovacia čiara aj v rámci EÚ !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím.

Pán Žiak rád nosí ružové okuliare. A prečo by sme sa mali opičiť po U.S.A. ?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Výzva pre premiéra SR 825
 2. Maroš Chmúrny: Chybný krok Maroša Šefčoviča? 507
 3. Oto Žarnay: Džungľa v zborovni 478
 4. Michael Achberger: Chcete schudnúť? Tak musíte nabrať svaly! 458
 5. Eva Onačillová: V Košiciach hospitalizovali ďalších 5 detí pre osýpky - je príčinou antivakcinačná kampaň? 375
 6. Martin Droppa: Do veľkej a malej politiky 363
 7. Marek Ševc: Kaštieľ Sokolovce – jeden z mnohých 248
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (15. - 21.2.1919) 239
 9. Denisa Augustínová: Kambodža: Mali byť mŕtvi, no žijú, aj vďaka vám Slovákom 232
 10. Júlia Piraňa Mikolášiková: Narkomanka ušla súdu aj s monitorovacím náramkom na nohe 217

Rebríčky článkov


 1. Petra Babanova: Kandidáti 2
 2. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, I.
 3. Július Kovács: Výzva pre premiéra SR
 4. Miroslav Somora: Volebná kampaň, pána Šefčoviča
 5. Kristína Jakubičková: Keď odídeš
 6. Petra Babanova: Otče náš, buď vôľa tvoja
 7. Martin Kips: Nič netrvá večne - príbeh futbalu vo Falckom lese
 8. Kristína Kotrčová: Haroldov objav
 9. Peter Biščo: Už sme zase naleteli.
 10. Miroslav Somora: SMER-SD a jeho veľké zmeny

 1. Zločin v priamom prenose. Súd popísal kauzu nástenka
 2. Minúta po minúte: Dopravnému kolapsu sa Bratislava zatiaľ vyhla
 3. Sú chvíle, keď sa cítim ako v zlom filme, vraví Sagan
 4. Djokovič navštívil Bratislavu, prišiel na svadbu slovenského tenistu
 5. Dobré ráno: Nástenkový tender nebol ani na tej nástenke
 6. Štyria ústavní sudcovia píšu, prečo nesúhlasili so zrušením previerok
 7. Dacia Logan MCV je splnený sen o dostupnom novom aute (test)
 8. Pozrite si manuál ako zvládnuť dopravné obmedzenia v Bratislave
 9. Na Slovensku nikdy nepristál. Prečo Airbus končí so superjumbom?
 10. Pred košickou železničnou stanicou napadli ženu, nikto sa jej nezastal

 1. Robert Mistrík for president.
 2. Robert Fico sa zbláznil: Slovensko je rukojemníkom človeka v amoku
 3. Štefan Hríb: Čo sa stalo?
 4. Matúš Vallo, ide samospráve o to, ako vyd.bať s občanom?
 5. Ako eurohujer Harabin hlasoval za Lisabonskú zmluvu a ešte aj klamal
 6. V roku 2017 prišiel Dušan Kováčik do banky a vložil si na účet hotovosť 204-tisíc eur
 7. Niekoľko slov k výnimočnému príbehu Imricha Kružliaka
 8. To je zlý žart - sestrám pridali 13,10 eur
 9. Newyorský arcibiskup reaguje na desivý aborčný zákon výzvou politikom
 10. F. Mikloško spomína na M. Kusého: Marxista, ktorého sme si vážili aj my, katolíci

Už ste čítali?