Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hodnoty starého ruského umenia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozumiem mladým

Ja som nebol obchodnejší. Pred tridsiatimi rokmi asi v roku 1987 som viedol debatu s (tajným) kňazom o čítaní ruskej literatúry. S nadšením hovoril o Dostojevskom, Tolstojom, či Solženicinovi. Pre mňa bola ruská literatúra (ale aj film, hudba, výtvarné umenie, umenie ako také) len ruská nanútená propaganda. Tak ako ich bratská pomoc. S ich saldatmi som videl aj Čajkovského ako okupanta. Nechápal som ako 19 ročný, že ľudia stoja frontu na lístky na film Pokánie v roku 88 mimochodm natočený 84. Alebo, že Nohavica spieva texty Vysockého. Pokladal som to takmer za zradu. V škole som musel k maturite po rusky odrecitovať diela Gogoľa, či čo je uložene v Treťjakovskej galérii.
Problém, nie je v mladých ľuďoch, ktorí nepoznajú Bulata Okudžavu, Čingiza Ajtmatova, Boženu Němcovú, či Rudolfa Dilonga. Problém je staršej generácie, že nevie, odprezentovať poznanie , umenie tej mladšej generácii. A dokonca sa teší z toho, že mladí ľudia sú podobne ako boli oni trestaní za svoju nevedomosť.
Nie je nám hanba, že sme dovolili , aby SNS sa zmocnila školstva ?
My sme vinní za našu mládež čo vie a čo nevie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď som študovala na strednej škole literatúru nás učil starší pán, ktorý mal neuveriteľný prehľad, vyznal sa v literatúre a keďže to bolo tesne po revolúcii, ako prví sme sa dozvedali o katolíckej moderne, ale aj Vysockom. Ale tento múdry človek nás nepriviedol k čítaniu kníh. Stále dookola opakoval, akí sme nevedomí, nútil nás skandovať Slávy dcéru, vedeli sme naspamäť prejav Ľudovíta Štúra v Uhorskom sneme. Literatúru som objavila až po skončení pôsobenia tohto človeka na moje zmýšľanie. Takže súhlasím - je to o tom, ako podávame ďalej našu múdrosť mladej generácii. Lebo aj my sme boli mladí, a tiež o nás tí starší vraveli, že sme takí či onakí.
Ešte spomeniem taký, podľa mňa, skvelý počin v susednom Česku. Vlani vyšla kniha Kytice v komiksovom vydaní. Skvelé dielo od skvelého autora prispôsobené mladej generácii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem Vám za zaujímavý názor...

...do diskusie, podľa mňa hodný širokej rozpravy.
Okupácia v auguste 1968, ktorá trvala vyše dvadsať rokov, narobila obrovské škody a zlo aj v takom duchu, ako píšete. Na jednej strane sme tu mali sovietskych okupantov - na strane druhej povinnú ruštinu na školách a všetko čo s tým súviselo, teda aj povinné čítanie niektorých kníh od ruských a sovietskych autorov. Bolo "prirodzené," že sme k ruskému, sovietskemu umeniu cítili istý odpor - ale nie všetci. Veď, uznajme, čo mali alebo majú s okupáciou spoločné Tolstoj, Dostojevskij, Turgenev, Puškin, Lermontov, Krylov, Majakovskij... alebo Čajkovskij, Šostakovič, Vami spomenutí Okudžava, Vysockij, ale i Stravinskij? A Solženicyn? Nič. Solženicynova novela Jeden deň Ivana Denisoviča bola u nás dokonca na indexe, spolu s Mňačkom a pod. Keď si človek uvedomil, že títo velikáni ruskej literatúry, kultúry, nemajú s okupáciou nič spoločné, tak to bolo fajn a "mal vyhraté." V ich knihách zrazu začal nachádzať veľa zaujímavého a hodného pozornosti.
Akosi "horšie" to bolo s filmom, pretože povinné návštevy kina - na vojnové filmy - narobili viac zla než dobra. Často boli spojené len s možnosťou "uliať sa" zo školy. Pochopiť filmové dielo (nemyslím tým opísať jeho obsah) bolo pre mládež ťažké.
Napriek tomu mladí ľudia v 60-tych, 70-tych, 80-tych rokoch získavali celkom slušné, obstojné všeobecné vzdelanie a vedeli sa orientovať ako v domácej, tak i vo svetovej literatúre, hudbe, vo filme i vo výtvarnom umení. Toto vzdelanie, prehľad - to im ostalo.
V súvislosti s okupačnými vojskami použijem istú paralelu. Mne veru nikdy nenapadlo spájať Bacha, Wagnera, Mozarta, Manna, Remarqua, Hesseho, Rilkeho, Nietzscheho... s nemeckým či rakúskym nacizmom. Dokonca som s ním nespájal a nespájam ani Grassa, ktorý - ako sa pred smrťou priznal - bojoval proti spojencom v Normandii.
Súhlasím s Vami - je veľká škoda, že dnešní dospelí nevedia tému, o ktorej je reč, odprezentovať svojim deťom alebo skôr vnukom. Ale je to aj obrovská chyba nášho školského systému. Priznám sa - ja si naozaj neviem predstaviť dobrého právnika, sudcu, ktorý neprečítal Zločin a trest.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K clanku som sa vratil uz snad piaty krat. Moj nazor je , ze to nie je o neochote , alebo neschopnosti starsej generacie ponuknut mladym skvosty ruskej literatury. Ono je to dane sucasnou dobou - menej sa cita. Vlastne slovo menej je nevhodne - cita sa hriesne malo.V zaplave technickych vymozenosti skrytych v jednom smartfone je citanie nezaujimave.Pisanie - formulovanie myslienok je nahradene pouzivanim emotikonov,surfuje sa na vlnych povrchnych informacii.
To nie je len o ruskych autoroch. Kto dnes este cita severanov - Gulbransena , Hamsuna,Lagerlofovu , Bjornsona ? Kto cita Manna ,Hellera,Stonea ? Kto z mladych pozna Bukowskeho, Kiplingove eseje,Andrica?
Platime dan dobe.Dobe zalozenej na povrchnosti a rychlosti. Tieto idu ruka v ruke s nevedomostou. Pretoze mat pristup k mnozstvu informacii este neznamena vediet ich pouzit. Je to chyba skoly,chyba rodicovskeho prikladu. Kto nedokaze vyhodnocovat informacie a formulovat svoje myslienky sa lahko stava manipulovatelnym. Ale to uz zasa ja zachadzam pridaleko.
K tym sovietskym filmom len tolko - tak casto nam boli nanucovane,az sme k nim zacali citit averziu a sami sme sa tak zriekli moznosti najst v nich to pekne. Ked si odmyslim ideologicke naboje , tak mnohokrat sme mohli byt svedkami perfektnej kamery, uzasnych scenerii /moj oblubeny Biely Bim , cierne ucho/.
Pre mna napriklad bol sklamanim sfilmovany Doktor Zivago.Herecke vykony perfektne , ale to ruske mi tam jednoducho chybalo. Pritom Pasternakovu knihu citam kazdy rok znova a znova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za príspevok,...

...v mnohom sa dá len súhlasiť.
Ak ale súhlasíme s tým, že "platíme daň dobe," prečo ju potom dobrovoľne a na svoj úkor, na svoju škodu, platíme - napríklad tým, že hlavne nečítame?
Na druhej strane - v tvrdení, že nečítame, by som bol opatrný. Chodievam často do knižnice a v oddelení beletrie vídavam veľa záujemcov o knihy, ktoré sa požičiavajú. Dovolil by som si to rozdeliť do dvoch skupín: jednu skupinu tvorí mládež, študenti - tí si požičiavajú predovšetkým, takmer výhradne tzv. povinnú literatúru a iné knihy, ktoré potrebujú na vyučovanie. Druhou skupinou sú hlavne náruživé čitateľky, ktoré z knižnice odchádzajú s plnými taškami kníh (doslova). Ale aké knihy preferujú? Rôzne "trendové" romány, "harlekýnky," romány od Steelovej, produkciu z vydavateľstva Ikar a podobne. Obe skupiny dokonca na viaceré knihy musia čakať "v poradovníku," pretože knihy sú stále v čitateľskom obehu.
Trošku teraz odľahčím tému - vo veľkom sa číta aj škandinávska literatúra, hlavne nejaký Dán - ale na jeho priezvisko si nespomeniem :-)
Pravda je aj taká, podľa mňa, že dnešná generácia mladých ľudí nemá dôvod byť znechutená "starými" knihami, filmami, poéziou. Veď nikto jej nič nevnucuje, nič nie je povinné - okrem tých zopár knižiek v rámci výuky slovenskej a svetovej literatúry --- a tých pár kníh sa dá prečítať v relatívne krátkom čase.
Čo sa týka adaptácií (filmových) svetových literárnych diel - isteže, je to veľmi zaujímavá téma, ale na to, aby mohol niekto o nej hovoriť či písat, na to potrebuje minimálne dve veci: 1. musí predmetnú knihu prečítať, 2. musí vidieť viac jej sfilmovaní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sov film

co tak zmienka o filme "clovek s film-kamerou"od dziga vertova https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za upozornenie...

...na tento výborný, zaujímavý a avantgardný film z roku 1929.
Scéna s vlakom a so ženskými nohami je jednou z veľmi originálnych a nezabudnuteľných.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tak este jeden film,od michaila kalatozova (zeriavy tiahnu) ja kuba (yo soy cuba)https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za pripomenutie,...

...myslím si, že v tejto diskusii pokojne môžeme zostaviť prehliadku zaujímavých a dobrých sovietskych a ruských filmov :-)
Prajem Vám pekné letné dni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neviem posudit co a ci vobec citaju mladi. Par poznam, ale z toho neviem posudit inych.

Ja som zacal v tretej triede chodit do kniznice, kedze doma som precital vsetko co ma zaujimalo.
Rokmi som cital dalsie knihy z otcovej kniznice, kde sa napr nachadzal aj zakazany Mnacko, tiez zositove Dobrodruzne romany medzi ktorymi mi ucarovali Traja musketieri od Jenõ Rejtõ alias P Howard.
V kniznici som zacal Winetouom a pokracoval cez vsetky Verneovky atd.
Moj brat o sebe v 20 ke vyhlasoval, ze precital v zivote az jednu knihu. Tu vkladnu co mu mama dala v 18 rokoch. Zase ale vzdy obdivoval moje vedomosti a co vsetko viem.

Netusim ci je niekde chyba v skole ci doma, ale my sme vyrastali v tej iste domacnosti a sme uplny opak. I ked za poslednych 20 rokov precital par knih, vyhradne so zameranim ktore ho zaujima.

V skole som nemal rad povinne citanie a na just som sa mu vyhybal, ale castokrat som dostaval poznamky za to ze pocas hodiny si citam pod lavicou knihu.
Vela knih, ktore sme mali povinne som si precital v dospelosti napr moji oblubeni vela krat precitani Traja kamarati od Remarqua.
Kedysi, ked som chodil do skoly som odmietal vsetko ruske, ale dnes si v pohode pozriem filmy, precitam knihy a niektore v rustine. Rad citam Dersu Uzalu v rustine, ale minule som cez dlhhu marodku nasiel serial Strafbat a pozeral som ho v rustine.

Moja svagrina v cirkevnej strednej skole mala v literature ohromny zaber, ale ani zdaleka neprecitala to co ja alebo jej sestra, ktora toho tak vela nemala. Mimochodom mali tam povinnu literaturu ktoru co sa obsahu by nikto na cirkevnej skole necakal. to uz bolo v case milenia.

A ako pisal Chien, ze nespajal Nemcov s nacizmom.
Ja ked som bol maly chlapec, tak ovplyvneny filmami a celkovym postojom co do nas vlievali som s mamou stretol na ulici v centre mesta sa rozpravajucich Nemcov. Na celu ulicu som krical: "Mamaaa, fasisti!"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za pkný príspevok...

...do diskusie, plný osobných spomienok.
Myslím si, že ste ukážkovým príkladom toho, ako človek postupne objavuje aj literatúru, aj film. Súčasne viete definovať a potvrdiť to, čo Vám prečítané knihy a pozreté filmy dali a dávajú.Myslím si, že zďaleka neľutujete všetok ten čas, ktorý ste dali knihám a filmom.
Mimochodom - televízny seriál Strafbat som videl, podľa mňa je to veľmi dobý seriál, zaujímavý aj napínavý, so slušnými hereckými výkonmi.
Prajem Vám pekné dni - aj s knihami a s filmami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Derzu Uzala

Ta kniha sa ku mne nedostala, ale videl som kedysi dávno film Derzu Uzala. Mimoriadne sa mi páčil. Pred pár rokmi som náhodou zaregistroval, že naša TV to bude dávať, tak som to nahral a potom pustil osem-deväť ročnému vnukovi. aj jemu sa ten film veľmi páčil. Musel som mu priebežne prekladať, lebo nechcel čítať titulky, ale pozerať dej. A potom som mu ho ešte párkrát musel pustiť a pri najbližšej vychádzke do lesa som mu musel urobiť takú palicu, ako mal Derzu.
Ten film získal aj nejaké ocenenie (nechce sa mi teraz vyhľadávať aké). Pamätám si ešte, že ho režíroval Akira Kurosawa. Pre mňa je to nádherný film a odporúčam ho každému, kto sa neokráda o zážitok z dobrého filmu len preto, že je ruský, resp. sovietsky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

o tomto filme viem od jednej znamej ked ked museli is nan myslim ze povinne a po filme jeden zo sudentov s placom hadzal o chodnik capicu a vzlykal ze do p... do p... preco?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím s Vami,...

...sovietsko - japonský koprodukčný film Dersu Uzala o sibírskom lovcovi je naozaj jedinečný a krásny: posolstvom, odkazom aj prírodnými scenériami v ňom. Kurosawove filmy patria medzi klenoty svetovej kinematografie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ahoj

ja som tiez najprv poznal film. Velmi sa mi pacil.

Na nete som si nasiel aj knihy a ked som si ich chcel objednat, tak ma napadlo, ze si ju vytlacim. Nakoniec som si vytlacil v originale rusky, z netu som si stiahol obrazky a bratranec mi ju zviazal.
Aspon som si precvicil rustinu a pribeh je super.


Okrem verzie od Kurosawu je este jedna starsia
od Babajeva. Dokonca ma na CSFD vyssie hodnotenie, ako predchadzajuca.
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ocenujem obsah,

avsak zbytocne ho pokazila hned prva veta..

"Cieľom článku nie je glorifikovať ruské, sovietske filmy, ani staré diela ruského a sovietskeho umenia."

??

preco nemate analogicky zaciatok vo vasom poslednom a obsahovo podobnom blogu "Múza dumá s nami - a my s ňou" ?.. napisali by ste nieco podobne, ak by ste zajtra pisali blog napr. o americkej literature ?.. keby sa Nietzsche narodil na Slovensku, tak netusim ci by mu bud nestihli do konca zivota dodavat papier alebo uz v 18tich dostal porazku.. vdaka za malicku ukazku typickej lokalnej predpo.s.ratosti, schopnosti "self-adaptation" a toho, preco je tento narod odsudeny na pateticke lamentovanie, inhalaciu vlastnych pokapustnych vetrov a snívanie o "posmrtnom kralovstve".. bojime sa pravdy, bojime sa odvahy, bojime sa seba.. slobodno-demokraticky..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem Vám za ocenenie...

...obsahu môjho článku.
Priznám sa ale, že tomu ostatnému, čo píšete - od dvoch otáznikov a slova "preco" - akosi nerozumiem.
Prajem Vám pekné letné dni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vynechat Andreja Tarkovskeho zo zoznamu najvecsich ruskych filmarov je ako vynechat Dostojevskeho zo zoznamu najvecsich ruskych spisovatelov. Ale inak vdaka za clanok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem Vám za pripomenutie,...

...kritické slovo.
Máte pravdu, Andreja Tarkovského som mal v článku spomenúť. Myslel som na neho - a neviem prečo som zabudol pripomenúť jeho dielo.
Tohto roku uplynulo 35 rokov od premiéry Tarkovského filmu Nostalgia. Domnievam sa, že k Tarkovskému by som sa mohol vrátiť samostatným článkom. Pripomeniem "na svoju obranu," že o jeho filme Ivanovo detstvo som na blogu dávnejšie písal.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Diána Marosz: Na Slovensku Maďar, v Maďarsku Slovák 631
 2. Viliam Novotný: To je zlý žart - sestrám pridali 13,10 eur 389
 3. Martin Droppa: Do veľkej a malej politiky 350
 4. Denisa Augustínová: Kambodža: Mali byť mŕtvi, no žijú, aj vďaka vám Slovákom 325
 5. Rudolf Pado: Ďakujem, pani Čaputová 316
 6. Eva Onačillová: V Košiciach hospitalizovali ďalších 5 detí pre osýpky - je príčinou antivakcinačná kampaň? 262
 7. Július Kovács: Hystéria okolo ústavného predsedu súdu Fica. 227
 8. Věra Tepličková: Čo sme si vychovali, to máme. 219
 9. Igor Čonka: O záchrancovi Slovenska a vojakoch zo Senegalu 194
 10. Stanislav Martinčko: Pán Raši, kto je väčší Kotlebovec a škodca, vy a SMER-SD, alebo primátor R.Soboty Šimko! 158

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Hystéria okolo ústavného predsedu súdu Fica.
 2. Vladimír Krátky: Bratislavské peklo začína !
 3. Miroslav Somora: Róbert Fico a jeho manipulácia
 4. Petra Babanova: Kandidáti 1
 5. Milan Lacúch: Dva dôkazy toho, že sme bytosťami citu
 6. Miroslav Somora: Výzva pre kandidáta na prezidenta, p. Šefčoviča
 7. Drahoslav Jonáš: Voľby kandidátov na ústavných sudcov
 8. Marek Kytka: Rady, tipy pre tréning chrbáta a trapézov, základné rozdelenie tréningov - II. Časť
 9. Miroslav Somora: Občania SR zobuďte sa !
 10. Miroslav Somora: § 317 Trestného zákona pre p. Róberta FICA

 1. Harabin na mítingoch kričí i spieva. Spomína aj Sorosa
 2. Čína? Život ma naučil. V štrnástich som odišiel z domu, tvrdí Hamšík
 3. Pellegrini plakal nad rozliatym mliekom
 4. Policajt pre body rozdával falošné pokuty. Prezídium hodnotiaci systém aj tak nepriznáva
 5. Všetky autobusové zastávky na košickej stanici dočasne zrušia
 6. Na Berlinale sa bučalo. Vášne rozvíril španielsky film o lesbách
 7. Črevá mu vykĺzli z brucha, hodil si ich späť. Tri príbehy ľudí, ktorí operovali samých seba
 8. Páričkova ulica je uzavretá. Pozrite sa ako to tam vyzerá
 9. Halák odchytal skvelý zápas, nedostal ani gól a vyhlásili ho za prvú hviezdu
 10. O voličský preukaz stačí požiadať e-mailom. Zo zahraničia prezidenta voliť nemožno

 1. Robert Fico znefunkčnil pilier demokracie kvôli osobným záujmom
 2. Ficov kult osobnosti paralyzoval Ústavný súd: Poslanci kandidátov na sudcov nezvolili
 3. Mikloško Hlinovi: Za svoj politický život som pre dobro KDH odviedol veľký kus práce
 4. František Mikloško: 5 otázok Štefanovi Harabinovi
 5. Keď to vyhráme, bude to napriek tomu, že je žena, hovoria v tíme Zuzany Čaputovej
 6. Mikloško: Slovensko sa dnes nachádza v najväčšej politickej kríze za celých 30 rokov
 7. Majchrák, Hanus: Brutálny Robert Fico
 8. Matovič najprv pourážal Mikloška, teraz podráža Čaputovú
 9. Generál Macko: Danko návštevou Ruska pokračuje v rozklade našej zahraničnej politiky
 10. Europoslanci Záborská a Škripek podporujú v prezidentských voľbách Mikloška

Už ste čítali?