Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

To predsa nefotografoval archív! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Autorstvo je dôležité,

ale nikde sa tu nepíše o peniazoch. Rovnako povinné a etické je za zverejnenú fotografiu zaplatiť, či už autorovi, alebo tzv. zdroju. Nájdu sa na internete aj voľné fotografie, ale tie musia byť špeciálne označené ako voľné. Bola som poslednou šéfredaktorkou Výberu z domácej a zahraničnej tlače a naivne som sa domnievala, že stačí uviesť autora a zdroj (alebo aspoň ten zdroj). Veď charakter nášho časopisu bol zrejmý z jeho názvu - priznávali sme, že vyberáme, a z toho najlepšieho, najzaujímavejšieho. Vlastne sme vybrané veci do určitej miery vyzdvihli, ocenili... Z omylu ma vyviedla šéfredaktorka a konateľka českej verzie lesklého svetového časopisu. Zatelefonovala a chcela za jednu uverejnenú fotku s uvedením zdroja sumu, ktorá by našu chudobnú redakciu zlikvidovala. Uprosila som ju takmer s plačom, ale musela som tiež ako malé decko sľúbiť, že sa to už nikdy, nikdy nestane... Výber však do pár mesiacov aj tak zanikol a fotografie k tomu značne prispeli. Obrázky boli vždy väčšmi cenené a chránené ako texty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máte veľkú pravdu,...

...vážená pani, redakcie, resp. vydavatelia by bezpodmienečne mali za fotografie od externých fotografov zaplatiť - aspoň minimálny, symbolický honorár. Je to nielen o slušnosti redakcie či vydavateľstva, ale aj o tom, aký je status, postavenie spomenutej redakcie, vydavateľstva.
Máloktoré periodikum na Slovensku, myslím z tých nízkonákladových, si môže dovoliť držať v stave vlastného fotografa alebo fotografov a platiť im riadnu mzdu. Okrem toho títo ľudia nemôžu byť naraz všade na Slovensku, kde sa niečo deje. Preto siahnutie po fotografiách "externistov" je prirodzené. A ak už fotografiu či fotografie zverejníme - mali by sme za ne aj zaplatiť. O tom nepochybujme.
Práca dobrého fotografa je náročná, nielen na čas a na jeho technické vybavenie. Veď si to priznajme - nie každý, kto má fotoaparát, vie aj dobre fotografovať. Pritom dobré fotografie sa dnes dajú spraviť aj smartfónom a pod. - ale "treba to vedieť."
Nie vždy a nie ku všetkému sa hodia fotografie z fotobánk. Fotobanky podľa mňa poslúžia hlavne pri výbere tzv. ilustračných fotografií.
Čo sa honorárov za fotografie týka - stále si myslím, že to mnohé naše vydavateľstvá a redakcie nemajú doriešené. Možno to ani nechcú riešiť. Keď som písal reportáže a fotografoval som k nim pre .týždeň, dostával som meačne + / - stabilný honorár - ale ten bol za to, čo bolo zverejnené v tlačenom časopise. Okrem toho mal (aj má) .týždeň webstránku, kde sme my, kmeňoví redaktori a redaktorky, uverejňovali krátke texty (niečo ako na blog) a aj fotoreportáže - kolekcie 12 - 16 tematických fotiek z nejakej zaujímavosti, o ktorej sa ale v tlačenom časopise zvyčajne nepísalo. Za túto prácu sme ale samostatný honorár nedostávali - bolo to "na oltár vlasti," ako sa vraví.
Najlepšie je, keď autor, fotograf dopredu dobre vie, aké sú pravidlá a môže alebo nemusí s nimi súhlasiť. Napríklad aktuálne som dostal ponuku, aby som poslal niekoľko mojich reportážnych fotografií pre kalendár na rok 2019, ktorý pripravuje jedna veľká inštitúcia. Vopred ma ale upozornili, že honorár za to nebude. Súhlasil som s podmienkami, pretože v tomto prípade je pre mňa dôležitejšie to, že takto pôjde moje meno v kalendári aj do zahraničia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano, niekedy rozhodujú aj iné dôvody, ako sú peniaze. Verím, že ten kalendár bude pekný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem..

...a prajem Vám pekné a úspešné dni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V dnešnej dobe elektronickej komunikácie nie je problém hocikomu zverejniť hocičo tak, aby to bolo prístupné celému svetu a pritom autorstvo sa väčšinou ťažko dosleduje. Ak vôbec niekoho zaujíma. Zverejnil som blog o vlastnej skúsenosti z istého mesta, spolu s vlastnými fotografiami. Zanedlho, počas návštevy toho istého mesta, mi známy vzrušene zvestoval: „Vieš, že blog, spolu s tvojimi fotkami zverejnili v miestnych novinách? Ja sa poznám s redaktorom a pýtam sa ho, či získal od teba povolenie. Že nie. Tak to si nemal, lebo si porušil autorské práva...“ Moja reakcia bola, som rád, že si moju prácu niekto bona fide všimol a ďalej šíril. Beriem to ako znak uznania. Musím ale podotknúť, že nie som ani profesionálny novinár, ani fotograf a moje živobytie na mojich blogoch určite nevisí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Vrátny, na to, čo opisujete...

...môžeme nazrieť z dvoch uhlov:
1. Prizma slušnosti
Šéfredaktor alebo niekto iný zodpovedný z redakcie sa mal na Vás obrátiť (telefonicky, e-mailom a pod.) a mal Vás slušne informovať o tom, že jeho redakcia má záujem o Váš článok aj s fotografiami - a že či súhlasíte s tým, aby bol článok aj s fotografiami zverejnený v mestských novinách. Samozrejme aj s uvedením celého Vášho mena ako autora článku a fotografií a zdroja. Súčasne, ak by ste mu dali súhlas, by ste sa dohodli aj na nejakom honorári - aspoň symbolickom, pretože honorovať zverejnený článok, ktorý nepochádza od kmeňového redaktora redakcie, sa patrí, je to slušné.
2. Prizma praktickosti
Redakcia mestského časopisu mohla Váš článok i s fotografiami zverejniť aj bez Vášho súhlasu (napríklad z dôvodu časovej tiesne - uzávierky) ale v každom prípade (teda aj v prípade môjho bodu č. 1 mala zverejniť aj Vaše meno ako autora textu a fotografií + zdroj, odkiaľ bol článok prevzatý. O zverejnení Vás mali aspoň dodatočne informovať, vyžiadať si Vašu adresu a zaslať Vám aspoň dva či tri tzv. autorské výtlačky + prípadný honorár.
Keby som bol spomínaným šéfredaktorom alebo povereným redaktorom redakcie mestského časopisu, o ktorom píšete, uplatnil by som ako samozrejmosť bod č. 1 a následne aj bod č. 2 - to znamená, že v časopise by bol zverejnený článok s Vaším súhlasom, s uvedením Vášho mena i zdroja, a snažil by som sa poslať Vám aspoň symbolický honorár. Lenže - ja som "zo starej novinárskej školy."
Keď som písal pre .týždeň, ale aj pre Hospodárske noviny, stávalo sa mi, že o niektorú z mojich reportáží prejavilo záujem iné, hlavne elektronické médium. Vždy sa obrátili priamo na redakciu a domovská redakcia ma s ich zámerom oslovila, či súhlasím so zverejnením môjho článku tam alebo hentam. Samozrejme, súhlasil som, pretože vždy išlo o seriózne médiá. Článok bol potom zverejnený i s mojím menom a s uvedením zdroja. Stalo sa aj to, že som takýto súhlas nedal - redakcia Hlavných správ chcela prevziať jeden z mojich článkov na mojom blogu na webe SME. Vzhľadom na charakter tohto portálu som im písomne (e-mailom) súhlas neudelil.
Čo sa honorárov týka - je pravda, že na blogovaní človek skutočne "nezbohatne." Na Slovensku určite nie. A tak nám ostáva písať hlavne pre radosť z písania a pre potešenie našej čiteteľskej obce :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas

Tvorca má právo na zverejnenie autorstva aj na možný zisk z neho. Ale žiaľ autorský zákon u nás zaostáva za realitou minimálne 10 rokov. Riešia sa tu "kvóty" a "združenia", ale nemáme jasný výklad zákona o "fair use", čo napríklad poskytuje možnosť veľkým mediálnym domom uvádzať ako zdroj "internet", alebo "youtube", nemáme ani možnosť využiť Creative Commons...
Okrem toho sa mi zdá byť pokrytecké, ak sú blogeri médiami kritizovaní za to, že používajú "cudzie obrázky", ak sa v mienkotvorných médiách nehanebne objavujú zahraničné články, ktoré zaváňajú strojovým prekladom a ich autorstvo je občas "opomenuté".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľký súhlas, pán Čonka,...

...niet čo dodať.
Naozaj, hlavne mnohí blogeri, blogerky sa snažia dodržiavať aspoň ten Kódex blogera (mnohí na to kašlú, to je tiež pravda) - ale to, čo píšete, hlavne v závere príspevku, je pravda.
Prajem Vám pekné dni a elán do ďalšieho blogovana - Vaš články rád čítam. Píšete o témach, ktoré sú mi častokrát neznáme alebo málo známe. Preto ma Vaše texty aj obohatia o poznania.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Milan Zaťko: Ficoizmus s ľudskou tvárou. 881
 2. Yvona Horňáková: Idete na zápis? 581
 3. Pavel Pospíšil: (Proti)Ústavný „PUČ“ ? 515
 4. Eva Onačillová: V Košiciach hospitalizovali ďalších 5 detí pre osýpky - je príčinou antivakcinačná kampaň? 391
 5. Martin Droppa: Do veľkej a malej politiky 384
 6. Marek Ševc: Kaštieľ Sokolovce – jeden z mnohých 358
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (15. - 21.2.1919) 301
 8. Denisa Augustínová: Kambodža: Mali byť mŕtvi, no žijú, aj vďaka vám Slovákom 299
 9. Vladimír Hudák: Ako končia diktátori 290
 10. Marek Strapko: Posilka v byte - pozor na susedov! 253

Rebríčky článkov


 1. Kristína Kotrčová: Haroldov objav
 2. Peter Biščo: Už sme zase naleteli.
 3. Miroslav Somora: SMER-SD a jeho veľké zmeny
 4. Jozef Blšák: Čaro obyčajných vecí života
 5. Tomáš Jurkovič: Je zvýšenie platu primátora Košíc po 2 mesiacoch adekvátne?
 6. Martin Beňo: Poďakovanie čitateľom
 7. Július Kovács: Hystéria okolo ústavného predsedu súdu Fica.
 8. Vladimír Krátky: Bratislavské peklo začína !
 9. Miroslav Somora: Róbert Fico a jeho manipulácia
 10. Petra Babanova: Kandidáti 1

 1. Kedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu
 2. V Krompachoch sa vykoľajil nákladný vlak, trať je neprejazdná
 3. Mladí Slováci objavili dieru na trhu. Mlieko robia z maku, orechov a semien
 4. Mladí Slováci objavili dieru na trhu. Mlieko robia z maku, orechov a semien
 5. Dankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie
 6. Prvá polovica februára bola veľmi teplá, priaznivo má byť až do štvrtka
 7. John Travolta: Ako mladý nemal u žien úspech. Potom prišiel tanec a Pomáda
 8. Smer plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 600 eur
 9. Ukázali, ako nikotín preniká do vnútra nervových buniek. Posilní tak závislosť
 10. Ekologické problémy môžu spôsobiť vážnu ekonomickú krízu

 1. Robert Fico znefunkčnil pilier demokracie kvôli osobným záujmom
 2. Ficov kult osobnosti paralyzoval Ústavný súd: Poslanci kandidátov na sudcov nezvolili
 3. Robert Fico sa zbláznil: Slovensko je rukojemníkom človeka v amoku
 4. Mikloško: Slovensko sa dnes nachádza v najväčšej politickej kríze za celých 30 rokov
 5. Majchrák, Hanus: Brutálny Robert Fico
 6. Robert Mistrík for president.
 7. Štefan Hríb: Čo sa stalo?
 8. Generál Macko: Danko návštevou Ruska pokračuje v rozklade našej zahraničnej politiky
 9. V roku 2017 prišiel Dušan Kováčik do banky a vložil si na účet hotovosť 204-tisíc eur
 10. Europoslanci Záborská a Škripek podporujú v prezidentských voľbách Mikloška

Už ste čítali?