Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

To predsa nefotografoval archív! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Autorstvo je dôležité,

ale nikde sa tu nepíše o peniazoch. Rovnako povinné a etické je za zverejnenú fotografiu zaplatiť, či už autorovi, alebo tzv. zdroju. Nájdu sa na internete aj voľné fotografie, ale tie musia byť špeciálne označené ako voľné. Bola som poslednou šéfredaktorkou Výberu z domácej a zahraničnej tlače a naivne som sa domnievala, že stačí uviesť autora a zdroj (alebo aspoň ten zdroj). Veď charakter nášho časopisu bol zrejmý z jeho názvu - priznávali sme, že vyberáme, a z toho najlepšieho, najzaujímavejšieho. Vlastne sme vybrané veci do určitej miery vyzdvihli, ocenili... Z omylu ma vyviedla šéfredaktorka a konateľka českej verzie lesklého svetového časopisu. Zatelefonovala a chcela za jednu uverejnenú fotku s uvedením zdroja sumu, ktorá by našu chudobnú redakciu zlikvidovala. Uprosila som ju takmer s plačom, ale musela som tiež ako malé decko sľúbiť, že sa to už nikdy, nikdy nestane... Výber však do pár mesiacov aj tak zanikol a fotografie k tomu značne prispeli. Obrázky boli vždy väčšmi cenené a chránené ako texty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máte veľkú pravdu,...

...vážená pani, redakcie, resp. vydavatelia by bezpodmienečne mali za fotografie od externých fotografov zaplatiť - aspoň minimálny, symbolický honorár. Je to nielen o slušnosti redakcie či vydavateľstva, ale aj o tom, aký je status, postavenie spomenutej redakcie, vydavateľstva.
Máloktoré periodikum na Slovensku, myslím z tých nízkonákladových, si môže dovoliť držať v stave vlastného fotografa alebo fotografov a platiť im riadnu mzdu. Okrem toho títo ľudia nemôžu byť naraz všade na Slovensku, kde sa niečo deje. Preto siahnutie po fotografiách "externistov" je prirodzené. A ak už fotografiu či fotografie zverejníme - mali by sme za ne aj zaplatiť. O tom nepochybujme.
Práca dobrého fotografa je náročná, nielen na čas a na jeho technické vybavenie. Veď si to priznajme - nie každý, kto má fotoaparát, vie aj dobre fotografovať. Pritom dobré fotografie sa dnes dajú spraviť aj smartfónom a pod. - ale "treba to vedieť."
Nie vždy a nie ku všetkému sa hodia fotografie z fotobánk. Fotobanky podľa mňa poslúžia hlavne pri výbere tzv. ilustračných fotografií.
Čo sa honorárov za fotografie týka - stále si myslím, že to mnohé naše vydavateľstvá a redakcie nemajú doriešené. Možno to ani nechcú riešiť. Keď som písal reportáže a fotografoval som k nim pre .týždeň, dostával som meačne + / - stabilný honorár - ale ten bol za to, čo bolo zverejnené v tlačenom časopise. Okrem toho mal (aj má) .týždeň webstránku, kde sme my, kmeňoví redaktori a redaktorky, uverejňovali krátke texty (niečo ako na blog) a aj fotoreportáže - kolekcie 12 - 16 tematických fotiek z nejakej zaujímavosti, o ktorej sa ale v tlačenom časopise zvyčajne nepísalo. Za túto prácu sme ale samostatný honorár nedostávali - bolo to "na oltár vlasti," ako sa vraví.
Najlepšie je, keď autor, fotograf dopredu dobre vie, aké sú pravidlá a môže alebo nemusí s nimi súhlasiť. Napríklad aktuálne som dostal ponuku, aby som poslal niekoľko mojich reportážnych fotografií pre kalendár na rok 2019, ktorý pripravuje jedna veľká inštitúcia. Vopred ma ale upozornili, že honorár za to nebude. Súhlasil som s podmienkami, pretože v tomto prípade je pre mňa dôležitejšie to, že takto pôjde moje meno v kalendári aj do zahraničia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano, niekedy rozhodujú aj iné dôvody, ako sú peniaze. Verím, že ten kalendár bude pekný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem..

...a prajem Vám pekné a úspešné dni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V dnešnej dobe elektronickej komunikácie nie je problém hocikomu zverejniť hocičo tak, aby to bolo prístupné celému svetu a pritom autorstvo sa väčšinou ťažko dosleduje. Ak vôbec niekoho zaujíma. Zverejnil som blog o vlastnej skúsenosti z istého mesta, spolu s vlastnými fotografiami. Zanedlho, počas návštevy toho istého mesta, mi známy vzrušene zvestoval: „Vieš, že blog, spolu s tvojimi fotkami zverejnili v miestnych novinách? Ja sa poznám s redaktorom a pýtam sa ho, či získal od teba povolenie. Že nie. Tak to si nemal, lebo si porušil autorské práva...“ Moja reakcia bola, som rád, že si moju prácu niekto bona fide všimol a ďalej šíril. Beriem to ako znak uznania. Musím ale podotknúť, že nie som ani profesionálny novinár, ani fotograf a moje živobytie na mojich blogoch určite nevisí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Vrátny, na to, čo opisujete...

...môžeme nazrieť z dvoch uhlov:
1. Prizma slušnosti
Šéfredaktor alebo niekto iný zodpovedný z redakcie sa mal na Vás obrátiť (telefonicky, e-mailom a pod.) a mal Vás slušne informovať o tom, že jeho redakcia má záujem o Váš článok aj s fotografiami - a že či súhlasíte s tým, aby bol článok aj s fotografiami zverejnený v mestských novinách. Samozrejme aj s uvedením celého Vášho mena ako autora článku a fotografií a zdroja. Súčasne, ak by ste mu dali súhlas, by ste sa dohodli aj na nejakom honorári - aspoň symbolickom, pretože honorovať zverejnený článok, ktorý nepochádza od kmeňového redaktora redakcie, sa patrí, je to slušné.
2. Prizma praktickosti
Redakcia mestského časopisu mohla Váš článok i s fotografiami zverejniť aj bez Vášho súhlasu (napríklad z dôvodu časovej tiesne - uzávierky) ale v každom prípade (teda aj v prípade môjho bodu č. 1 mala zverejniť aj Vaše meno ako autora textu a fotografií + zdroj, odkiaľ bol článok prevzatý. O zverejnení Vás mali aspoň dodatočne informovať, vyžiadať si Vašu adresu a zaslať Vám aspoň dva či tri tzv. autorské výtlačky + prípadný honorár.
Keby som bol spomínaným šéfredaktorom alebo povereným redaktorom redakcie mestského časopisu, o ktorom píšete, uplatnil by som ako samozrejmosť bod č. 1 a následne aj bod č. 2 - to znamená, že v časopise by bol zverejnený článok s Vaším súhlasom, s uvedením Vášho mena i zdroja, a snažil by som sa poslať Vám aspoň symbolický honorár. Lenže - ja som "zo starej novinárskej školy."
Keď som písal pre .týždeň, ale aj pre Hospodárske noviny, stávalo sa mi, že o niektorú z mojich reportáží prejavilo záujem iné, hlavne elektronické médium. Vždy sa obrátili priamo na redakciu a domovská redakcia ma s ich zámerom oslovila, či súhlasím so zverejnením môjho článku tam alebo hentam. Samozrejme, súhlasil som, pretože vždy išlo o seriózne médiá. Článok bol potom zverejnený i s mojím menom a s uvedením zdroja. Stalo sa aj to, že som takýto súhlas nedal - redakcia Hlavných správ chcela prevziať jeden z mojich článkov na mojom blogu na webe SME. Vzhľadom na charakter tohto portálu som im písomne (e-mailom) súhlas neudelil.
Čo sa honorárov týka - je pravda, že na blogovaní človek skutočne "nezbohatne." Na Slovensku určite nie. A tak nám ostáva písať hlavne pre radosť z písania a pre potešenie našej čiteteľskej obce :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas

Tvorca má právo na zverejnenie autorstva aj na možný zisk z neho. Ale žiaľ autorský zákon u nás zaostáva za realitou minimálne 10 rokov. Riešia sa tu "kvóty" a "združenia", ale nemáme jasný výklad zákona o "fair use", čo napríklad poskytuje možnosť veľkým mediálnym domom uvádzať ako zdroj "internet", alebo "youtube", nemáme ani možnosť využiť Creative Commons...
Okrem toho sa mi zdá byť pokrytecké, ak sú blogeri médiami kritizovaní za to, že používajú "cudzie obrázky", ak sa v mienkotvorných médiách nehanebne objavujú zahraničné články, ktoré zaváňajú strojovým prekladom a ich autorstvo je občas "opomenuté".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľký súhlas, pán Čonka,...

...niet čo dodať.
Naozaj, hlavne mnohí blogeri, blogerky sa snažia dodržiavať aspoň ten Kódex blogera (mnohí na to kašlú, to je tiež pravda) - ale to, čo píšete, hlavne v závere príspevku, je pravda.
Prajem Vám pekné dni a elán do ďalšieho blogovana - Vaš články rád čítam. Píšete o témach, ktoré sú mi častokrát neznáme alebo málo známe. Preto ma Vaše texty aj obohatia o poznania.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Pavol Zlacký: TOP 10 výrokov politikov v roku 2018 3 514
 2. Radovan Bránik: Podpoľanie ako pupok slovenského sveta 2 365
 3. Filip Švaňa: Lyžovanie v Jasnej? Zbytočný masochizmus 2 074
 4. Mišo Šesták: V duchu videli Slovákov na stromoch visieť 1 864
 5. Transparency International Slovensko: Otec zablúdil v sieti konšpirácií, čo s tým? 1 606
 6. Miroslav Sopko: Končí učiteľská virtuálna mena? 1 466
 7. SAVIO o.z. : Poviete im to do očí? 1 296
 8. Dominika Dongova: Môj prvý vzťah? Takto som si to nepredstavovala... 1 065
 9. Miroslav Pollák: V Bulharsku ako na Slovensku 1 038
 10. Mária Šárossyová: Keď aj bezmocnosť je bezmocná 799

Rebríčky článkov


 1. Milan Lacúch: Keď sa talent stáva prekliatím a nešťastím
 2. Kristína Kotrčová: Kre(m)ácia fénixov
 3. Mária Diamantová: 46. „Vláda věcí tvých ať se k tobě navrátí...“
 4. Angela Rusova: Náš výlet do Skopje - Macedónsko. Deň 1.
 5. Lucia Kvapilová: Príbeh o Anke nie je "rozprávka pre teenagerov".
 6. Ľudovít Daňo: HLAVNÉ PODOBY ZLYHÁVANIA DEMOKRACIE
 7. Roland Ondrus: Anton Hrnko
 8. Šimon Remeň: Koniec Slovana v Kontinentálnej hokejovej lige ?
 9. Jana Čačaná: Keď Sima očarila Bratislavu 3.12.2018
 10. Marek Kytka: Silovo - objemový tréning KORTE

 1. Trnka z Esetu: Dankove reči sú z kategórie chemtrails, politické strany nefinancujem
 2. Slovensko podporilo globálny pakt OSN o utečencoch
 3. Mourinho v Manchestri skončil, klub angažoval dočasného trénera
 4. Hudák sa diskvalifikoval sám. Za viceguvernéra NBS ho Makúch nechce
 5. Premávka na diaľnici D1 medzi Sencom a Bratislavou je obmedzená
 6. Sagan: Quick-Step nevíťazí preto, že má najlepšieho cyklistu na svete
 7. Medzi najhoršie heslá roka sa dostalo aj meno amerického prezidenta
 8. FOTO: Čelná zrážka dvoch áut si vyžiadala piatch zranených
 9. Brexit a obeť dámy (píše Mikuláš Dzurinda)
 10. Ženu na priechode v Prešove zrazil žeriav, zomrela v nemocnici

 1. Poslanec Marček fyzicky napadol v parlamente novinára Kordu
 2. Poslanci si prilepšia o tisíc eur, dôchodcovia ani nie o desať
 3. Politická hviezda Rasťa Žitného padá...
 4. Pod lampou: Prečo voliť Františka Mikloška
 5. Prezident Kiska: Rád by som sa podieľal na zostavení novej a slušnej vlády
 6. Čo má Fico proti Špirkovi
 7. Kiska: Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998
 8. Všeobecná deklarácia a zamlčiavané dokumenty ľudských práv
 9. Ivan Mikloš: Priznám sa, mám veľké obavy...
 10. TOP 10 výrokov politikov v roku 2018

Už ste čítali?