Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.
OK
Všimli sme si, že máte zapnutý nástroj na blokovanie reklamy. Príjmy z reklamy umožňujú nášmu webu fungovať. Ak nás navštevujete pravidelne, môžete nás podporiť tým, že si Sme.sk pridáte na zoznam odblokovaných webov (whitelist). Ďakujeme.
✖
že by sa do Poľska chodilo len na pozvanie, tak o tom fakt neviem. Bežne sa chodilo do Nového Targu na trhy. Bolo to síce s kontrolou na hraniciach, ale dalo sa...
No, ja si tiez pamatam ze to nebolo s cestovanim do Polska az tak jednoduche. Ale mozno to bolo ako s cestivanim do Madarska potom ako Madarsko vstupilo do MMF. Clovek musel mat colne prehlasenie so zapisanym nakupom forintov. A to sa bolo obmedzene na 2 x rocne. Pravda, pokial mal clovek znamosti na spravnych miestach, bolo to podstatne viac ako dvakrat. Ked sa na tym zamyslim, bolo to vyslovene nechutne. A dalsia vec, popis Katovic ukazuje ze ako sa casy a krajiny zmenili. Ked som roku 2014 pri navsteve pribuznych na Slovensku pristal v Rzesove a odtial cestoval na Slovensko autom, zazil som sok pri prejazne hranic vo Vysnom Komarniku. Bolo to ako prejazd k velmi chudobnemu pribuznemu.
Bolo kratke obdobie, ked boli cesty do Polska obmedzovane. Ja som si tam bol ako student kupit turisticky vak v 1978, u nas nezohnatelny ( aspon nie v Blave).Ten sa ukryt nedal, stal na nase peniaze 1300 Kcs, co prekracovalo limit na dovoz tovaru.Este som kupil latku na suknu pre mamu. Colnik vahal, ale nakoniec mi to pustil bez popatku. To este nevedel ,ze som mal schovanu ciapku z polarnej lisky, ktora sa tiez u nas nedala zohnat. Pri ceste do Turecka v 1980 sme stretli Poliakov , ktori tam viezli rozne textilne vyrobky a potom sme ich sretli na bazari, kde si v obchode kupovali mechy slovenskych kozuchov. Solo sa predaval jeden za 120 az 150 dolarov. Mozno mali mnozstevnu zlavu. U nas bol dolar na cernom trhu okolo 30 korun, v banke sa nedal zamenit.
nejako konkrétnejšie rozviesť túto myšlienku, aj s príkladmi? že teda na čo si máme pri vyslovovaní myšlienok a názorov dávať pozor, aby nám to väzenie nehrozilo?
Myslim ze je rozdiel medzi tym ze dnes sa napriklad nesmies niekomu verejne vyhrazat ze ho zavrazdis (co by si pri absolutnej slobode slova mohol), a tym ze za socializmu si nesmel napriklad verejne vyjadrit nesuhlas s niektorym politikom KSC alebo komunistickej strany ZSSR (dnes mozes verejne kritizovat ktorehokolvek politika - vratane premiera, prezidenta, ministrov, premierov a prezidentov inych krajin, EU politikov, ruskych, americkych, cinskych... uplne kazdeho koho chces).
ze za totality komunisticka strana povazovala obcanov za svojich otrokov ktory nemali ziadne ludske prava sa slobodne vyjadrit k tomu ked komunisticky zlocinci ich terorizovali.
V dnesnej dobe na Slovensku mame demokraticko socialisticky system a obcania si volia svojich sluzobnikov a preto maju pravo ich kontrolovat a usmernovat ked si neplnia svoje povinnosti na co boli zvoleny. Zatial obcania su spokojny zo svojim vyberom a volbou svojich zamestnancov ktory su plateny s ich vrecka.(z dane). Coho dokazom je to ze su spokojni z ich cinnostou lebo si volia stale tych istych najsschopnejsich co sa na Slovensku da najst..
vtipne