Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Anna Kolesárová a morálna panika liberálov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

:)
Niečo ako v tom vtipe, kde rozpráva bývalý partizán deťom, ako najprv oni naháňali v horách Nemcov, potom zase Nemci partizanov, potom sa to otočilo a ešte raz sa to otočilo , až to horára prestalo baviť a vyhnal ich z hory všetkých ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bača, čo hovoríte na Slovenské národné povstanie?
Načase, aby už prišlo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Však už dávno bolo

Ešte v rokoch meruôsmych! (1848)
Zabudli ste?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...sedím si tak pred kolibou, ovečky podojenie a zrazu vidím postavu učupenú v lieštine.
Pozerám, pozerám , reku je to Šmidke ?
Nie je to Šmidke ?
Zavolau som Gestapo a bou to Šmidke .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nechcem Vám do toho príliš kecať, každý má svoj štýl. Váš sa mi celkom páči, akurát v záujme stráviteľnosti by som viac krotil svoj intelektuálny exhibicionizmus a tiež využíval možnosti, ktoré ponúka "web" (odkazy) a blogovisko SME (poznámky pod čiarou). Tento článok si to pýta ako soľ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

áno

súhasím, nevedela by som to napísať lepšie ako Vy. Pán bloger to mierne povedané - prehnal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

citujem...

"V skratke popri slobode a rovnosti potrebujeme dnes hlavne tretiu hodnotu – *bratstvo*, ako najviac nedostatkový tovar."

Verím, že cirkev mohla vybrať v deň ústavy ako aj pre nedávne výročie začiatku druhej svetovej vojny iný vzor, vzor ktorý sa vzoprel, aktívne, či už jednej alebo druhej, či obom totalitám. Alebo mohla naša slovenská cirkev konečne povedať niečo o tom fašizme s ktorým tu tak bohavojne kolaborovala. Príbeh Anny je síce tragický, ale ideologickú obetu by som za tým nehľadal. To, že cirkev bola kritizovaná pár novinármi a blogermi, tak to ešte nezakladá na neoprávnenosti či nebodaj nespravodlivom útlaku cirkvi a náboženstva v tejto spoločnosti, ba práve naopak, cirkev a ostatní z jej strany sa celkom vďačne zlietli okolo svojich kritikov pestujúc tu nejaký umelý škandál o liberálnej intolerancii miesto adresovania kritiky. No a keď sme sa aj dočkali adresnosti, tak tá len veľmi ťarbavo bránila neubrániteľné interpretácie okolo sloganu "radšej smrť ako hriech". Problémom nie je akt blahorečenia, ani martýrstvo, problémom je že tento konkrétny prípad stojí na tenkom ľade plnom domnienok o tom aká Anna bola či nebola. Problémom je, že cirkev je stále spiatočníckou inštitúciou odmietajúc akýkoľvek progres, či relevantnú kritiku, schovávajúc sa za plytkú propagandu vhodnú tak pre prvú polovicu 20-tého storočia.

Chcete hovoriť o tolerancii ? Tak sa bavme o tej kresťanskej, viete tej majoritnej, tá ktorá vyslovene iba toleruje existenciu homosexuálov a lesbičiek. No a tu je problém, lebo na konci dňa sa nechceme rozprávať o tom ako sa hodnotové princípy môžu vyvíjať časom, ale o tom, ako hodnoty musia byť jedny a tie isté - nemenné naprieč vekom. Naši kresťania sa nechcú rozprávať o tom, prečo je monogamia a registrované partnerstvo pre homosexuálov dobrá vec, ale o tom ako je homosexualita zvrátená lebo im to niekto napísal v prastarej knihe a pán farár tak povedali.

Problém je v tom, že toto naše susedstvo kresťanské - hlavne tá radikálna časť, často netoleruje už podstatu toho čo tvorí odchýlka od ich ideálu, netolerujú len prehĺtajú žlč.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte nikto kto sa kresťanských zásad držal a podľa nich žil, to v posledných rokoch života neobanoval. Naopak, bol vďačný, že sa vyhol mnohým nepríjemným udalostiam, ktoré boli sprievodnými znakmi opačného názoru. Proti Kresťanom sa bojovalo od prvých okamihov ich vzniku. A trvá to do dnešných dní. Bol to aj Napoleon, potom A.Nietsche, V.I.Lenin, Jozef Goebels, A,Hitler, J.V. Stalin, Enver Hodža,N.Cruščov i Karol Bacílek, či Václav Kopecký. Nerád by som sa s autorom dal do takejto kompánie!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuž, taký Hitler a Goebels celkom iste

nebojovali proti kresťanom, spoločne si zahajlovali a bolo. Napoleon tiež nebojoval proti kresťanom, nadviazal na revolúciu, ktorá (oprávnene) mala aj svoju proticirkevnú stránku, ale Napoleon sa s cirkvou skôr pomeril. Akurát jej už odmietol uznať jej pôvodné postavenie a výsady. Stalin študoval za kňaza.

Naopoleonove reformy ostali poväčšine v platnosti, a sme radi, že nahradili tie cirkevné poriadky. Ani ten najfanatickejší veriaci by ich návrat už nechcel. Ale proti cirkevným vodcom bol dokonca aj Lenin nositeľom pokroku a humanity.

A zo svojich veriacich si taktne pomlčal o stovkách kresťanských panovníkov, pápežov a biskupoo, ktorí veselo vraždili, resp. vraždili ich kresťanskí vojaci. Síce teraz namietneš, že to neboli praví kresťania, ale boli pravejší ako tí dnešní. V tých rajských časoch si ľudia nevedeli ani len predstaviť, že tie rozprávky, ktorými ich kŕmia dušpastieri by mohli nebyť pravdivé. Koniec koncov, zohnať "pravého kresťana" mal problém už Dante a tak svoje Nebo radšej zaľudňoval prevažne starozákonnými židmi a významnými rímskymi a gréckymi pohanmi
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Daj ako láskyplne a humánne fungovali spoločenstvá v Ázii, Afrike, Inkovia, Mayovia,na Blízkom Východe. Akože antické otrokárske systémy, kde väčšina príslušníkov Homo sapiens bola považovaná a aj tak sa s ňou nakladalo za hovoriace nástroje sú podľa teba lepšie ako kresťanstvo. Doštuduj si trochu históriu z iných zdorjov ako z príručiek VUMLu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Históriu by si si mal doštudovať aj ty. Otroctvo bolo uznané aj kresťanskými panovníkmi. Stačí si prečítať napríklad Justinianské inštitúcie, nechce sa mi pozerať presný rok vydania, ale tuším tak 533. Podotýkam, že Justinián bol kresťanský panovník a hlava kresťanskej cirkvi - katolíckej (v tej dobe ešte nedošlo k veľkej schizme). Takže zas vy by ste mal doštudovať skutočnú históriu.
Koniec koncov, otroctvo bolo uznávané veľmi dlho - aj vďaka rasizmu - napríklad v USA bolo zrušené až po občianskej vojne.
Takže kresťanstvo neprinieslo zrušenie otroctva. Naopak, pomohlo k jeho transformácii na feudálny systém - poddanstvo a nevoľníctvo. Až idey osvietenstva o všeobecnej ľudskej rovnosti a ľudských právach ho pomohli zrušiť. Celá zbierka rímskych pápežov pri tom bola úprimnými odporcami konceptu ľudských práv. Stačí si skutočne preštudovať históriu.
A ešte k mučeníctvu - akurát čítam knihu o ranných kresťanských mučeníkoch. Hlavným atribútom ich kresťanského mučeníctva bolo vedomé nasledovanie mučeníckej smrti Krista. Konali tak, lebo verili, že to je jediná cesta k spáse. Konali tak zámerne. Ich mučeníctvo nebolo vecou niekoľkých minút. Prv boli vyšetrovaní, zvyčajne mučení, potom súdení a nakoniec popravení.
Vždy hrdo obhajovali svoju vieru a pohŕdali smrťou, naopak, vyzývali katov na ešte krutejšie zaobchádzanie.
U tejto dievčiny sa ale muselo zjavne jednať o minúty. Asi si ani nestihla uvedomiť dôsledky svojho konania.
Z tohto hľadiska - je to dievča obeťou? Isto áno. Je obeťou vojnovej zvôle, vojnových zločinov? Áno. Je ale mučeníčkou v pravom zmysle toho slova? Ak sú mierou rannokresťanskí mučeníci, tak nie.
Z hľadiska psychológie chápem aj pohoršenie nad tým, že pre istú časť verejnosti má väčšiu hodnotu násilná smrť panny ako život a utrpenie znásilnených žien. Na jednej strane bojujú za život nenarodených plodov, na druhej strane velebia násilnú smrť mladého dievčaťa. Bojujú proti eutanázii ťažko chorých ľudí, ale smrť mladého dievčaťa kvôli zachovaniu panenstva heroizujú. Myslím, že je to zlá morálka, pokrivená. Život má väčšiu hodnotu ako panenská blana.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Velmi dobre napisane !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako to bolo v histórii ???
Nuž celkom tak, ako a kto ju v ktorom období písal.Mám 82 rokov a zažil som napríklad Povstanie. Za obdobie 73 rokov som počul, ba sa dokonca v škole učil štyri výklady Povstania a každý iný podľa toho kto bol pri moci. Každý bol rozdielny a ani jeden pravdivý. Môj otec musel narukovať do Povstania a žili sme uprostred neho. Mne nik nebude vykladať tárandy. Viem ako to bolo..!
Tak je to aj s dejinami a o postavení a činnosti Cirkvi v nich. Samozrejme aj o tom, nakoľko ich mohla v danej situácii ovplyvniť.
Ale aktivity uvedených pánov a súdruhov sú nespochybniteľné. Tiež sme ich zažili !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Počas povstania ste mal cca 8 rokov, podľa toho čo udávate. Veľa si toho asi nepamätáte, isto nie nič o politikoch tej doby. Vnímal ste asi tak svoju blízku rodinu, detských kamarátov, učiteľov, farára...
Mne o povstaní rozprával môj dedko. Zúčastnil sa ho a nie ako komunista. Ale neviem ako to súvisí s témou toho dievčaťa.
Čo sa týka relativizácie histórie, to je tak. Relativizuje sa bezprostredná história. T, ktorá má bezprostredný vplyv na nás. Tá vzdialenejšia už nie. Ale samozrejme jej udalosti môžu byť predmetom polemík. O Napoleonovi už hovoril treebeard2, tak ja zas niečo poviem o Nietschem. Bol to veľký mysliteľ, a ak ste nečítal jeho knihy a nezamýšľal sa nad nimi, tak to nemôžte posúdiť. A opäť, ako to súvisí s tým dievčaťom, jej osudom a tým, čo sa s ňou deje teraz?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pripájam sa, veľmi dobre napísané.
Vďaka za poučné informácie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

výborne napísané, podnetné na zamyslenie sa.
Čo sa týka spomenutého Justiniána, ja len doplním.
Vláda cisára Justiniána Veľkého (483 – 565) predstavuje prechod od staroveku k stredoveku, prechod od rímskych tradícií k byzantskému spôsobu vlády.
Justinián v roku 529 s cieľom bojovať proti pohanstvu zatvoril všetky filozofické školy v Aténach, čo znamenalo koniec klasickej gréckej vzdelanosti a definitívne víťazstvo kresťanstva.
Justiniánovu vládu môžeme označiť za teokratický absolutizmus. Cisár sa stal zvrchovanou osobnosťou povýšenou božskou prozreteľnosťou nad ostatných ľudí a bol poverený vykonávať božskú vôľu na zemi.
Justinián začal kruté prenasledovanie inovercov a heretikov. Tí, buď prijali krst, alebo sa vystavili riziku zhabania majetku, zbavenia občianskych práv a trestu smrti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

OK. A kde teda v biblii bolo napisane zabij inoverca? Ja som nasiel iba nezabijes. Nezabijes otroka ani zenu ani dieta. Justinian bol clovek ako kazdy iny a teda hriesny a to ze sucast jeho pozemskej politickej drahy bolo vrazdenie inovercov je polutovania hodne a nie je to nikde oslavovane. Najhorsie je ked bludari sa vyjadruju k veciam ktorym vobec nerozumeju a zamiesaju k tomu nejake povrchne vedomosti zo stredoskolskeho dejepisu. Nebudem hrat mudreho lebo nie som vystudovany filozof ani historik ale tolko vidim ze su to popisane bludy, vytrhnute z kontextu doby a poohynane tak ako autor chce aby to vyznelo, bez stipky skutocneho kritickeho myslenia (ako vacsina prispevkov)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

no mozno inoverca tam tazko najjdes ale slovom ZABI!!! sa to tam len tak hemzi!( staci ked budes v sobotu pracovat)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zabi inoverca tam nájdeš tisíckrát,

akurát nie doslovne slovom "inoverca".

2M 22:20 Ten, kto by obetoval bohom krome samému Hospodinovi, nech je vyhladený pod kliatbou na úplnú záhubu.

4M 21:2 Vtedy sľúbil Izrael Hospodinovi sľub a povedal: Ak naozaj vydáš tento ľud do mojej ruky, podvrátim ich mestá tak, že ich zarieknem na úplnú záhubu.

5M 7:2 A Hospodin, tvoj Bôh, ich vydá pred tebou, a pobiješ ich; istotne ich vyhladíš zarieknuc ich na úplnú záhubu; neučiníš s nimi smluvy ani sa nezľutuješ nad nimi.

Atď, atď, desiatky prípadov. A to len slovo "zahubiť" v Roháčkovom preklade. Ak skúsiš vyhubiť a napr. v EAV preklade, tak získaš aj ďalšie verše, napr.

5M 2:21 ľud veľký, početný a vysokej postavy ako Anákovci. Ale Hospodin ich vyhubil pred nimi. Keď ich vyhnali, usadili sa na ich mieste,

5M 7:22 Hospodin, tvoj Boh, pomaly vyženie tieto národy spred teba; nebudeš ich môcť rýchlo vyhubiť, aby sa nerozmnožila proti tebe divá zver.
5M 7:23 Hospodin, tvoj Boh, vydá ich tebe a uvedie ich do veľkého zmätku, kým nebudú vyhubené.

6Vtom prišiel istý muž z Izraelcov a pred očami Mojžiša i pred očami celého zboru Izraela priviedol k svojim bratom Midjánku, zatiaľ čo oni plakali pri vchode do svätostánku. 7Keď to videl Pinchás, syn Eleázára, syna kňaza Árona, odišiel zo zboru, vzal si kopiju do ruky, 8vošiel za izraelským mužom do stanu a cez brucho ich prebodol oboch, izraelského muža i jeho ženu; tak bola odvrátená rana od Izraelcov. 9Tou ranou bolo usmrtených dvadsať štyritisíc. 10Hospodin prehovoril k Mojžišovi: 11Pinchás, syn Eleázára, syna kňaza Árona, odvrátil môj hnev od Izraelcov, pretože uprostred nich horlil za mňa...

1S 15:3 Preto teraz choď a poraz Amáléka. Vykonajte kliatbu nad všetkým, čo je jeho. Nešetri nikoho, ale usmrť všetkých: mužov i ženy, deti i dojčence, voly i ovce, ťavy i osly. ... A keď kráľ Saul ušetril zajatého kráľa Amálekovcov, tak ho Boh zavrhol...
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jozef Šátek: Kto, ako a prečo zatajoval "Gorilu". 804
 2. Miroslav Žiak: Pozor! Takto vám hrozí rakovina hrubého čreva alebo konečníka 436
 3. Marián Viskupič: Rekreačné poukazy - ako je to naozaj? Čo hovoria štatistiky... 378
 4. Věra Tepličková: Tak Andrej sa nám opäť zdul. 370
 5. Ján Galan: Dajte tie špinavé paprče od Prof. MUDr. Juraja Šteňa, DrSc. preč! 370
 6. INESS : Aká je skutočná cena zamestnanca? 239
 7. Eva Gallova: Cársky dôstojník sa usadil vo Vrútkach, lebo v r. 1917 vlak ďalej nešiel 232
 8. Martin Šuraba: Sedel som na stanici a čakal na vlak 209
 9. Helmut Posch: Takto som sa nechal napáliť v Marrákeši a ty sa tomu vyhni 170
 10. Slavomír Kinik: Dvaja sudcovia a 2 príbehy 145

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: Obzretie za letom. Važecká jaskyňa
 2. Jarmila Halgasova: Matečnej akože pomoc s neželaným darčekom
 3. Richard Gajarský: Teliatka za mnou, rovno na pastviny.
 4. Štefan Vidlár: Banka poštovňí
 5. Július Kovács: Trnka a Jankovská sú nepostihnuteľní a právny štát nefunguje, kto tvrdí opak klame.
 6. Mário Bulla: Kto zaplatí "Dického" dlhy?
 7. Helena Michlíková: Kŕdeľ vtákov nad Kulturákom
 8. Milan Lacúch: Ľudstvo v tieni smrti
 9. Iveta Kmeťová: Vyrovnávanie si účtov s Kočnerom, či...?!
 10. Štefan Vidlár: Možno ropa

 1. Stíhaný košický podnikateľ rozpredáva vozový park cez inzertný portál
 2. Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom
 3. Čia kauza je Gorila? (píše Ivan Mikloš)
 4. Lučanský rozpustil vyšetrovací tím vraždy novinára Kuciaka
 5. Napätá atmosféra a emócie. Vláda nezverejní záznam, ako sa SDKÚ zastala Bubeníkovej
 6. Košickí vzbúrenci v Smere končia. Nechcú byť s Ficom a korupčníkmi
 7. Zvláštny príbeh Bašternákovej vily na Slavíne: Kočner, Počiatek i sudkyne z Threemy
 8. Policajti skonfiškovali v okolí Terchovej motorky a štvorkolky
 9. Pretrhnutie ruskej priehrady má dohru, záchranári objavili zlato
 10. Prokurátor podal obžalobu na Kočnera v prípade Kuciakovej vraždy

 1. Smer naleje Našim ľuďom do alobalu 40 miliónov: Baníkov nevyplatia majitelia ale štát
 2. Súdnej moci šéfoval cez mobil Kočner: Neposielaj toho toľko, krotil Kočner Sklenku
 3. Glváč sa toxicitou vymyká aj v rámci Smeru: Komunikoval aj s Kočnerom aj so Zsuzsovou
 4. Kočner je obžalovaný z vraždy a vďaka Glváčovej neopatrnosti je Threema potvrdená
 5. Danko chystal ministerský brloh pre svojich mecenášov: Bugár mu dal stopku
 6. Martin Hanus: Rozhodnutie Kisku je zlou správou pre Hlinu
 7. Súd odmietol žalobu na známeho zápasníka, ktorý zrazil ženu
 8. Desiatka sudcov Najvyššieho súdu žiada odchod podpredsedníčky Urbancovej
 9. Jankovskej odstupné
 10. Sudca Lindtner sa pre komunikáciu s Kočnerom vzdal funkcie predsedu súdu

Už ste čítali?