Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď zomiera rieka III. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Tie dve fotky Studeného potoka

sú desivým obrazom vládcov nad Slovenskom.
Typický tatranský potok sa zmenil na kamenný kanál. Niečo neuveriteľné a nepochopiteľné.
Za toto by naozaj mal niekto niesť trestnoprávnu zodovednosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... nic sa nestane, to by sme museli zit v inej krajine. Zakon o vodach je tak koncipovany, ze dava spravcovi toku prakticky bezbrehe pravomoci, vratane vstupu na vas sukromny pozemok (podobne plynari, spravcovia elektrifikacnej sustavy ...). Spravcovi toku staci 15 dni pred zamyslanym vyrubom drevin oznamit OU - odboru starostlivosti o ZP, ze ide od km 101,16 do 123,15 rubat stromy a krry t. j. v jazyku vodohospodarov sprietocnovat profil a po nadobudnuti pravoplatnosti sa rube. Podla absolutne choreho zakona, ktory nema nic s uzemnym systemom ekologickej stability, s krajinarstvom ... nemaju byt v prietocnom profile stromy a kry. To, ze v tomto profile su skladky, ze na pobreznych pozemkoch su nnelegalne stravby, ze 5 kubikovy proifil usti do dvoch 1 kubikovych rur pod cestou, zem nohe mostne stavby su budovane systemom „prekazky v toku“ to tychto panov netrapi. Plnia si iba tie povinnosti, ktore im vyhovuju.

Dalej, OU moze upravit podmienbky vyrubu, ale vacsinu su tom len kozmeticke zmeny aloebo OU nema vyhrady. Tato cinnost je automaticky realizovana aj na tokoch nizsieho radu, bez ohladu na to ci to je akutne alebo nie. Plan je skratka plan. Ak ste sukromna osoba a chcete rubsat stromy, tak podla zakonba o mOPaK musite podat ziadost a pocas miestneho zistovania sa rozhoduje o kazdej jednej drevine ci existuje dovod na jej vyrub + urcuje nahradnba vysadba. Vodohospodari len vyznacia usek a daju vsetko vyrubat + ziadna nahradna vysadba.

Dalej, u nas napr. pravidelne nabehnu na Smrecianku, ktora ledva tecie pomedzi kamene a zbuldozeruju cele koryto od mosta v Okolicnom po sutok s Vahom. Co dosiahnu? Znizia hlbku vody, znicia bentos a zrychlia odtok. A pritom vidime stale placucich ludi v tv spravach, ktori by potrebobvali realnu pomoc a argument spravcu toku je, ze nemaju peniaze. Cize aj to zhrniete, tak na zbytocne cinnosti peniaze su, ale na opatrenia v akutne a pravidelne ohrozovanych oblastiach peniaze nie su.

Ak by sa v SR nasa pravnicka kancelaria, ktora by an block zatalobvala tento statn moloch z neponenie zakonych povinnosti t. j. napr. neodstranoivanie invaznych druhov na pozemkoch v zmysle OPaK a vykonvacej vyhlasky, neplnenie si oznamovacej povinnostu v pripade nel. skladok, min. zaujem na odstranovani nelegalnych stravieb na brehoch vodnych diel, inundaciach riek ..., tak to by sme len videli rosambo. Ak sa uz stat chce hrat na zakony.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ako je to z brehmi pri vodnych tokoch? je nejake obmedzenie, alebo moze niekto vlastnit brehy riek? napr Maly Dunaj

dik za odpoved
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vsetko sa odvija od zakona o vodach ( http://www.epi.sk/zz/2004-364):

- Samozrejme, ze nikto nevlastni vodu ci vodny profil, ale prihlahle pozemky. Sprsvca toku ma zakonom stanovene pchranhe pasma, ktore su vymedzovane od brehovdej ciary hrany (10 m pri vyznamnych tokoch a 5 m pri drobnych tokoch) a na tychto pozemkoch + pri udrzbe prietocneho profilu moze obmedzovat majetkove pravca k pozemkom, vstupovat na pozemky (§ 4d). Tieto prava si nadstandardne v zakonoch uplatnuju aj prevadzkovatelia roznych liniovych stavieb (el. vedenia, plynovody ...). § 50 zakona o vodach:

Vlastník pobrežného pozemku je povinný

a) umožniť správcovi vodného toku výkon jeho oprávnenia,

b) dbať o ochranu vôd a zdržať sa činností, ktoré môžu ovplyvniť prirodzený režim vôd vo vodnom toku, znečistiť vodu alebo inak ohroziť jej kvalitu, znemožniť alebo sťažiť riadnu prevádzku a údržbu vodného toku a s ním súvisiacich vodných stavieb,

c) umožniť za náhradu umiestnenie a prevádzku ciach, vodočtov, vodomerov a iných meracích zariadení na zisťovanie údajov o vodnom toku alebo plavebných znakov.

- § 23 Povolenie na niekrtore cinnosti:

1) Povolenie orgánu štátnej vodnej správy je potrebné na
a) vysádzanie, stínanie a odstraňovanie stromov a krov v korytách vodných tokov (ďalej len „koryto“), na pobrežných pozemkoch a v inundačných územiach,
b) ťažbu piesku, štrku, bahna (ďalej len „riečny materiál“) s výnimkou liečivého bahna z pozemkov tvoriacich koryto,
c) zasypávanie odstavených ramien vodných tokov, močiarov a odkrytých podzemných vôd,

(2) Povolenie podľa odseku 1 písm. a) a b) nie je potrebné, ak tieto činnosti zabezpečuje správca vodného toku v súvislosti so správou vodného toku; správca vodného toku pri zabezpečovaní týchto činností prihliada na povinnosti podľa § 48 ods. 6.

Opat vidite, ze spravca vodneho toku ma nadstandardne prava.

- Existuje tzv. Vodny plan Slovenska a Plany manazmentu povodia, ktore by pri aktualizaciacvh mali byt verejnostou pripomienkovane v zmysle Ramcivej smernice o vodach, ktorej zakladny duch je: „Voda jne verejnym statkom a vyzaduje si verejmny zaujem a kontrolu.“ Prax je vsak uplne inde. Plany manazmentu povodia maju sledovat dosiahnutie tzv. dobreho stavu vod a to z hladiska chemickeho a environmentalneho. Nicenie brehovych porastov asi tazko mozeme pokladat za prostriedok dosahovania env. cielov.

- Podla § 47 je zakazane: „Meniť smer, pozdĺžny sklon a priečny profil koryta, poškodzovať brehy, ťažiť z koryta zeminu a ukladať predmety do vodného toku, ktoré môžu ohroziť plynulosť odtoku vody v koryte, kvalitu vôd, zdravie ľudí a ich bezpečnosť, prípadne ukladať takéto predmety na miesta, z ktorých môžu byť splavené do vodného toku, je zakázané.“ Tieto veci si uplatnuje - za pomerne benevolentnych podmienok - iba spravca toku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Otázka bola podľa mňa mierená na to, či vlastník priľahlého pozemku môže zakázať prístup k vode bežným ľuďom, alebo je to ako napr. v Chorvátsku, kde nejakých 7 m od morského brehu "patrí všetkým" a nie je možné si breh "sprivatizovať". Toto by zaujímalo aj mňa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nakolko vodny zakon vyzaduje pristup k brehu ako som pisal vyssie, nikto si pozemok nemoze ohradit az do vody. V pripade vynimocneho stavu by sa oplotenia burali? Od Marie Terezie je umozneny volny pohyb osob v krajine, ak pritom neposkodzujete majetok inej osoby (vlastnika), okrem pozenkov, ktore su ohradene po celom obvode a opatrene prislusnym upozornenim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rudko, máte pravdu, žiaľ, žiaľ...

Čo však s tým a ako sa domôcť nápravy, ani ja sám netuším.
A písať nejaké utopické bláboly veriac, že raz príde čas, keď konkrétni, veľmi konkrétni úradníci za svoje rozhodnutia budú braní na zodpovednosť a skončia buď so zhabaným majetkom alebo v base (najlepšie oboje súčasne) je stratou času. Ale kdesi v duši, určite nie sám, stále dúfam, že raz...
Každopádne Vám vo Vašich ďalších odhaleniach správania sa úradníkov odhora až dole, na miestnu úroveň, držím prsty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Netreba sa domáhať nápravy.len čo nás príroda zlikviduje,odstráni z povrchu zemského ,sama sa za pár desaťročí dá poriadku.A už viac nedopustí tú chybu ,že pár prežijúcim z ľudského rodu, dovolí sa takto rozmnožiť.Ona sa z chýb poučiť vie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... trochu fatalisticke ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale pravdivé.Stačí vydržať,dočkáme sa
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odhalenia su sice fajn, ale chyba vacsia sila a tlak od ludi a nielen na tieto temy. Ked sme uz pritom, tak vzdy ludim hovorim, ze ak nemaju cas, aby nas aspon financne podporovali cez trvaly mesacny prikaz + hladali dalsich darcov: http://www.naskladkyniesmekrat... , aby sme mohli robit systematicku pracu bez obavy o buducnost. Pre udrzatelnost organizacie a jej nezavislost od grantov nam staci 150 ludi x 10 eur /mesiac ..., sme tak na 20%-tach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No som veľmi zvedavá, čo na to kancelária ministra životného prostredia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No nic ... ministerstvo je jedna ignorantska organizacia, ktora len kryje (ne)cinnost podriadenych institucii as organnizacii v rezorte, vid. XY mojich blogov (najnovsie Zelene narodne rozhadzovanie). A potom rozda Cenu ministra zivotneho prostredia tymto ludom za to, ze 40 rokov chodili do prace a pracovali (ceny sa uz rozdavaju k zivotnym jubileam). V zahranici sa taketo nefinancne ceny udeluju ludom, ktori urobili nieco nad ramec povinnpsti, su mimo fachu a pricinili sa o zmenu ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Parafráza na Mor ho !

Duní Belá a vlna za vlnou sa valí,
toť matka príroda povodňou sa bráni.
To páni huncútstva na postoch stvárajú,
občania v nápravu len márne dúfajú.
Vy voli, voliči, hlasy im dávajte
a na zdravé skutky zase len čakajte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Pado,...

...ďakujem Vám za článok na tému, ktorá rozvírila hladinu občianskej nespokojnosti nielen v Liptove.
K+ !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len tak do diskusie

Za ochranu hrádze a mostov cez Belú je zodpovedný pán Pado alebo povodie Váhu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mosty v zlom stave

Ak sú mosty v zlom stave, treba ich opravovať. Nie ničiť rieku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na Slovensku su stovky, ba mozno tisice miest, kde su znegovane vsetky planovacvie zasady z hladiska ochrany pred povodbami, napr. 5 kubikovy prietocnby profil usti do 2 rur pod cxestou sobjemom tak 2 x 1 kubik. Za to nesie zodpovednost kto? Uz nehovoriac o systematckom porusovani kodexu spravnej polnohopspodarskej prace pri polnohospodarskej cinnopsti aj z hladiska eroznych javov a odtoku, nevinimajuc cinnosti v lese, urbanizmus v mestach ... A tam si rozdeluju zodpovedni manbazeri ine peniaze akoze za zodpovednost.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Protestujeme, píše listy, podpisujeme petície a krajina pomaly mizne pred očami. Prečo ? Pretože majoritnej časti národa je to fuk, protestujeme proti výstavbe ďalších zjazdoviek, tečú nám nervy nad nepochopením úradníkov, nad ľahostajnosťou a potom sa pozeráme na rehotajúcich sa lyžiarov do televíznych kamier , rozplývajucich sa nad výbornou lyžovačkou a chvaliacích tých čo to vybudovali, proste majorite je to fuk. Ďalším problémom je , že sa to stáva predmetom politického boja, keď zo všetkého obviňujeme súčasnú vládu, hoci maslo na hlave majú aj predchádzajúce , dúfajúc , že tí čo prídu po nich budú v tomto lepší , nebudú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Suhlasim s Vami vratane poslednej vety. Presiel som hnutim Stromu zivota a Brontosaura ... plynulo za horizont roku 1989. Striedali sa tu vlady za vladou a pre kazdu z nich bolo zivotne prostredie - aj vo volebnych programoch - tak na 53 mieste priorit. Raz bola dovod nezamestnanost, potom kriza ... , teraz je realativne dobre a pristup je rovnaky. Ziadna opozicna strana, ked som sa na nu obrartil, nebola schopna v nicom pomoct okrem zaslania mi bezpohlavneho textu napisaneho asistentkou poslanca XY v zmysle "... poslanec si so zaujmom ... uvedimuje si ... v minulosti inicioval ... drzi nam palce ... s doverou sa obratte aj v buducnosti ..."

Viete kto nam najviac pomaha? Obycajni ludia, casto z podpriemernymi prijmami ... tito nam cez mesacne prikazy posielaju par eur, aby bolo za co aspoin nicenie krajiny pribrzdit, obcas nieco zastavit ... sediet nad horami papierov, podacat podnety, zapajat sa do EIA ... Kazdy vidu len to co sa postavilo, znicilo ..., ludia ani netusia co sa nepostavilo, neznicilo, ... len vdaka mravencej praci ...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Matej Gajdoš: Chcem byť učiteľom, ale... 1 919
 2. Jan Pražák: Hromadné znásilnění na veřejnosti 1 615
 3. Stanislav Martinčko: Pani Saková, prečo len R. Fico má vážne dôvody na ochranku? 1 526
 4. Martin Kugla: Ako ne-zastavať Petržalku (a sklamanie z Tímu Vallo) 1 312
 5. Margita Vernerová: Prečo je Lichtenštajnsko výnimočné? 961
 6. Janka Cigániková: 49 nemocníc hrozí výpoveďami pre sociálne balíčky Smeru a rekreačné poukazy SNS 828
 7. Ernest Ježík: Rodný dom a imigranti 780
 8. Soňa Bulbeck: O nás, silných ženách... 553
 9. Sebastián Bražina: Tradičné hodnoty? Skôr tradičný nástroj populizmu 549
 10. Martin Barto: Starneme a táto časovaná bomba nie je len o dôchodkoch 461

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: K výročiam zo života Aurela Stodolu, II.
 2. Patrik Mackových: Čo je vhodnejšie pre zhodnotenie úspor: sporenie alebo investovanie?
 3. Denis Jacko: Zlodejka identity
 4. Marcel Burkert: Najväčšia koncentrácia krásy do 1000 km

 1. Notre-Dame prišla o strechu aj vežu, hasiči ju zachránili pred kolapsom (minúta po minúte)
 2. Spoluzakladateľ Smeru Zala: Fico sa zmenil obsahovo aj ľudsky
 3. Na obnovu zničenej Notre-Dame prisľúbili stovky miliónov (minúta po minúte)
 4. Notre-Dame zničil požiar. Pozrite sa, ako to vyzerá vnútri
 5. Hráči zneužívali chybný systém v Tipose, peniaze si prelievali na účty
 6. Zmenu volebného lídra pripúšťajú v Smere viacerí. Fico je pre nich zárukou stability
 7. Zhorel symbol Paríža, ktorý zachránil Victor Hugo
 8. Pokus so Šefčovičom nevyšiel, Fico ide Smer presmerovať inam
 9. Zomrel Martin Slobodník, dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského
 10. Kiska za sudcov nevymenuje polovicu kandidátov, vybral si len troch

 1. Zelovoc na ministerstve školstva
 2. Denný režim odsúdeného v Dubnici nad Váhom kde sedí aj Baštrnák
 3. Pellegríny - Primalex, alebo (a) Primeros ?
 4. Francouzská revoluce – počátek svobody nebo zločinu?
 5. Blaha ukázal, na čo sa Eset musí pripraviť
 6. Kŕčové žily trápia aj mladých ľudí
 7. Požiar katedrály Notre-Dame je pod kontrolou, hlavné veže sa podarilo zachrániť
 8. Ako vytvoriť jedinečný instagramový feed?
 9. Najväčšia liberálna konšpirácia desaťročia padla: USA zverejnia Muellerovu správu
 10. Katedrála Notre-Dame je stratou pre každého