Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Anka Kolesárová (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj o tomto bola táto vojna

Keby jej hlavou prebleskovala myšlienka na záchranu tohto pozemského života, tak by na situáciu reagovala inak. Tak sa zdá, že ste tu jej dilému, ktorú musela vyriešiť hneď akosi nepochopili. Bola totiž veľmi mladá a intenzívne žila z darov Ducha svätého. Doma sa stala v predstihu hlavnou gazdinou. Jej duša bola v inkriminovanom čase "silno nepriestrelná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj Oskar Schindler a sir Nicolas Winton žili z darov Ducha svätého? Alebo Ducha Božieho? Ja len teda, že chcem mať v tom jasno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokojne mohli, ale vy to iste mozete na 100 % odprisahat že nie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To ste mi moc nepomohli. "Mohli" je to isté ako "nemuseli". Takže skúste ešte raz.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale no tak

Kvôli zadubenosti netreba ešte raz. Lebo dobré veci sa môžu dariť aj bez toho intenzívného prežívania Darov. Je to zriedkavejšie, ale stáva sa aj tak. Chvalabohu....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hlavne

Tiso a zvyšok najvernejších katolíkov-synov slovače žili z daroch Ducha svätého, tak si komentujte podľa faktov a nie prázdnych kydov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako to viete

Ako viete na čo myslela v čase ohrozenia svojho života a svojej čistoty? Samozrejme, že nechcela byť znásilnená. Žiadna žena nechce byť. Neboli ste v jej hlave, netušíme aké myšlienky jej prebehli hlavou. Dokonca ste ani neboli na danom mieste. Nikto nebol. Len ona, vojak, jej otec a brat. A práve rola posledných dvoch je nepochopiteľná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

z nás tam nikto nebol

Boli tam len dvaja svedkovia- prekvapení razantnosťou a surovosťou sov. vojaka. Ten mal byť zastrelený vojenským súdom pri najbližšom strome. Vojak nebol na nepriateľskom území a to mu len malo priťažiť.
No a tí svedkovia rozprávali s najbližšími susedmi, ostatnou rodinou čo sa objektívne udialo. Z opisu udalosti sa dá usudzovať, že Anka sa bránila znásilneniu. Vojak ju zastrelil. Nakoľko Anka bola nejaký čas pred smrťou v kostole a prijala Eucharistiu, dá sa z pohľadu RKC usudzovať že bola v stave Božej milosti - t.j. ona sama bola bez veľkého hriechu.
Consequently, z pohľadu RKC ona čistá, božia duša a oproti nej surový, opitý, násilnícky vojak. Vojak ju zastrelí, nakoľko sa mu Anka odmieta podvoliť. (Tu neobviňujem iné ženy, ktoré boli znásilnené a žijú - lebo ani ostatné znásilnené ženy nemajú hriech).
Týmto objektívnym sledom udalostí som v skratke vysvetlil, prečo bol v tomto prípade veľký kontrast medzi Ankou a násilníkom, a následne RKC nemala problém Anku blahorečiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ten vojak dosť pravdepodobne

zastrelený bol - ruskí velitelia strieľali svojich vojakov aj za menšie previnenia. Resp., ak zastrelený nebol, tak najmä preto, že otec vraždu a pokus o znásilnenie (zo strachu?) armáde neoznámil. Hoci z rozprávania poznám dosť, prípadov, keď sa veliteľ pri odchode doslova sám aktívne pýtal, či niekto má nejakú sťažnosť a tam by sa snáď ozval aspoň nejaký sused či niekto zo zástupcov obce, keď už otec nie. Je tu ešte možnosť, že šlo o rumunskú armádu a tá možno nemala takú disciplínu ako ČA, ale to len špekulujem - možno mala, len o nej viem menej.

Pokiaľ ide o blahorečnie, je to nezmysel, ako tu už písali mnohí. Dievča konalo v normálnom reflexe - nijaká žena sa nechce dať znásilniť a len zriedka niektorá nájde v sebe dosť síl, aby sa nebránila a zachránila si tým život (už len preto, že dopredu nevie, či by jej to život zachránilo).

Svedectvá sú príliš chabé a príliš nekonzistné na to, aby sa Anke pripísať nejaký mimoriadne a "hodnotné" vedomé rozhodnutie.

Nerozumiem ani tvojmu arumentovaniu kontrastom medzi Ankou a vojakom. Keby bol ten vojak triezvy milý džentlmen, tak by bol dôvod na blahorečenie slabší?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Solženycin písal o gulagu v ČA

Niekedy konáme nielen podľa vedomého rozhodnutia, často konáme na základe podvedomia, nevedomia. Ak konanie - je jedno či vedomé alebo nie, je na spásu dotyčnej osoby, v RKC terminologii sa to označuje ako konanie podľa Ducha svätého.
Keďže Anka bola pred tým na Eucharistii - na základe udalostí sa dá usudzovať, že chránila svoju dušu (ak chceš integritu) pre večnosť, nebo.
Neviem čo je na tom komplikované, že to neveriaci nevedia pochopiť. Jedná sa predsa o katolíčku a podľa katolíckych noriem je všetko jasné.

A k poslednej vete. Vysvetlil som kontrast prečo ju bolo v RKC ľahšie blahorečiť. Netvrdím, že ak by ten vojak bol milý džentlment nemohla by byť Anka blahorečená.
Uviedol som to preto, aby si videl, že iné prípady s jemným džentlmernom a s následným nezabitím ženy po znásilnení - našlo by sa dosť neveriacich - tvrdiacich, že dotyčná žena sa asi až tak nebránila, možno podľahla šarmu zvodcu atď.
V prípade Anky tieto pochybnosti neveriacich Tomášov odpadajú. Určite nechcela.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skor

dufala, ze ju ten vojak nezabije a necha ju na pokoji.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Preto jej slová po vojakovej výzve boli: " Zbohom, otec!" A nasledovala známa vtedy veľmi populárna tzv. strelná modlitba "Ježiš, Mária, Jozef!", s ktorou na perách zomrela.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

toto čo píšeš je až dnešná

oficiálna verzia - nikdy sa nedozvieme, či to bolo naozaj tak - otcovo správanie patrí medzi slabiny príbehu a možno si takýmito rečami len upokojoval svedomie.

Ale aj keby sa to naozaj stalo v zmysle tejto oficiálnej verzie, stále by mohlo platiť, že keď utekala, dúfala, že ju vojak nechá žiť (alebo, nanajvýš, nakoniec predsa len znásilní), ale potom si uvedomila, že po úteku ju už nechce znásilniť ale na ňu mieri zbraňou a tak povedala to "zbohom otec" (menej pravdepodobne, a tú "strelnú modlitbu" (to už pravdepodobnejšie, to už aj posledné slová ateistu môžu znieť "ježiši").

Je prakticky nemožné obhájiť, že ju k jej správaniu viedol nejaký ideál dostatočne vznešený na blahorečenie. Nedostala na výber - ušla a možnosť svoj útek "odvolať" nedostala.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nikdy som o Anne Kolesárovej nepočula

a zrazu sú jej plné noviny :-)
Čo som ale počula od svojej mamy bol strohý príbeh o tom, ako boli dievčatá a ženy schovávané v pivniciach, senníkoch, ... pred násilnosťami osloboditeľov počas vojny.
Tieto nie sú blahorečené. Tiež chránili svoju čistotu.
Príbeh Anny Kolesárovej je smutný príbeh. Príbeh jej blahorečenia je však čosi úplne iné. Vyfabrikované. Umelé. Bez citu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja len doplním, že mi o tom rozprával môj otec, ktorý bojoval proti Nemcom a tiež mi o tom rozprával sturmbannfuhrer SS, ktorý bol na opačnej strane. A obidvaja sa zhodli na tom, že všetky sa nestihli schovať.

Btw., počítajte s tým, že vás tu za ten posledný riadok rozdupú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

???

Vám o tom rozprával SS-Sturmbannführer? Môžte upresniť kedy a kde? A ak by to nebol problém tak prípadne aj jeho meno?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rozprával mi o tom v Trnave v dobe od 1.7.1970 do 31.8.1971 spravidla na nočných šichtách, lebo vtedy bol na to čas. Pracovali sme spolu. Rozprávali sa spolu o tom v Čukotke aj s mojím otcom (ktorého spomínam), s ktorým si zážitky z vojny vymieňali a bol som pri tom. Jeho meno nenapíšem, ale dozvedia sa ho štyri osoby, ktoré na tomto blogovisku zvyknú diskutovať, pretože je jednou z vedľajších postáv "story", ktorú práve píšem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vojak sa na Annu nevrhol,nestrhal z nej saty,neudrel ju pazbou pusky. On chcel , aby sa mu oddala. Anna odmietla dat suhlas. Pre nu samu mala jej cistota mimoriadny vyznam. Nedopustila by sa ziadneho hriechu,keby si ju vzal nasilim. Znasilnenie , ako i vrazda by bol hriech vojaka,nie Anny.
Poznamke,ze preco nie su blahoslavene tisice poskryvanych zien nerozumiem.
To ze ste vy o Anne pred blahorecenim nepoculi,neznamena nic. Mozno ste nepoculi o Dominikovi Saviovi,o Goretti a o inych. Je vecou katolickej Cirkvi,ci vyzdvihne ciny hodne nasledovania a zivot prezity vo viere,alebo kajucneho lotra vyhlasi za svateho. Do toho Vas nic nie je. A neskusajte na mna bachorky o plateni Cirkvi z Vasich dani.
Pribeh Anny bol realny i zlo s ktorym sa stretla a ktoremu celila bolo realne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bol ste tam?

Bol ste priamym a očitým svedkom? Podľa toho, čo som čítala, tak tam bol vojak, Anna, jej otec a jej brat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie

ani ja, ani Vy. Preto sa mi to cele, co robi Cirkev vidi zvlastne....
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Radovan Bránik: Neznesiteľná ľahkosť vraždy 7 017
 2. Jozef Drahovský: Počas týždňa mobility je MHD pre vodičov zadarmo iba niekde a len niekedy - Doplnené 4 870
 3. Monika Nagyova: Rozčúlená Nemka v Tescu: U nás by sa to nestalo! 4 302
 4. Ján Roháč: Motorkári, prečo sú vaše motorky také hlučné? 4 186
 5. Ľubomír Smetana: Polícia má pomáhať a chrániť alebo týrať cudzincov? 2 504
 6. Václav Mika: Riadiť hlavné mesto nie je brnkačka 2 413
 7. Erich Mistrík: Slovenské mamičky, pekné dcéry máte 2 042
 8. Dominika Dongova: Ako spraviť ženu šťastnou? 2 039
 9. Marek Páva: Krajšia tvár Železnej studničky. Dočkáme sa niekedy? 1 828
 10. Natália Milanová: Ako vláda uráža snahu našich predkov 1 592

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Mučili aj Imreczeho ?
 2. Tomáš Jurkovič: Kto bude parkovať v nových parkovacích domoch na sídlisku Ťahanovce?
 3. Denis Jacko: Rýmy, vlasy a posteľ
 4. Peter Bukov: Pozitívne inflačné čísla posilnili kurz eura
 5. Monika Plocová: Maminka je závislá
 6. Milan Lacúch: Egoizmus a individualizmus! Dva nosné piliere brány do záhuby
 7. Petra Babanova: V skrytosti a mlčaní
 8. Milan Lahučký: V Phnom Penhe sme videli viac ako bežní turisti
 9. Ladislav Boršoš: Sex v meste...
 10. Lórant Kulík: Zberateľstvo: Športové gymnázium v Košiciach ukrýva cenné Olympijské poklady

 1. Slovan skončil s debaklom 1:20. Urobí Trnava v Európe zázrak?
 2. Bol Ronaldo vylúčený oprávnene? Chcú ho zničiť, tvrdí jeho sestra
 3. Dievča vraj obťažoval gréckokatolícky biskup z Košíc
 4. Roztrhnutý vlak, či horiaci rušeň. Čo sa deje so štátnym dopravcom
 5. Súzvuk Fica a Pellegriniho môže začať lámať Imrecze
 6. Fanúšikovia boli ako priekupníci. Vyhodnotil to systém
 7. Robotníci plašili a trápili zvieratá v bojnickej ZOO
 8. V nemocnici zomrela od smädu. Nemala ani sedem rokov
 9. Firmy sa v boji o ľudí v inzerátoch držia pri zemi
 10. Ste priemerný či príkladný? Opísali štyri nové typy osobnosti

 1. Karol Galek: Ako Fica dobehli stabilné ceny energií
 2. Aj Putin a Gott majú plastické operácie, že Zdena Studenková môže blednúť závisťou
 3. A predsa sa stavia!
 4. Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti
 5. Bránik: Mám veľmi silné indície, kto a akým spôsobom vraždu Kuciaka objednával
 6. SNS proti Slovenskému národu: Roztrhnutý vlak, uväznení cestujúci, horiace rušne
 7. Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti
 8. Nepripusťme mediálne lynčovanie katolíckeho kléru!
 9. Pes s kozou i neposlušní Íri. Policajti zo Senca sa v lete nenudili
 10. Demokraté v Senátu USA se snaží oddálit hlasování o Kavanaughovi

Už ste čítali?