Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo by otvorenie 12. ťažobného poľa na hornej Nitre bolo zlým sci-fi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Detail

Pekný večer pani riaditeľka . Prečo používate fotografiu z roku 2016-2017 ? Je to účel ? Nakoniec prečo nepoužiť fotografiu z roku 1988 ? Nie nemyslite že to foto by bolo lepšie ?
 

Odpoveď

Dobrý večer. Fotografia je ilustračná, a to je aj jej účel. (Greenpeace Slovenko)
 

 

Si "oddany" zamestnanec, beneneficiet alebo len brigadujes ?
 
Hodnoť

Prosím doplniť

Prepáčte mi pani riaditeľka organizácie Greenpeace na Slovensku,čo ste napísali tento článok a ktorej organizácii ja v princípe držím palce ,lebo viem,že robí záslužnú činnosť pre to,aby sme vo svojom spoločenskom vývoji dbali v omnoho väčšej miere na ekologické aspekty všetkých našich činností.
Prepáčte ,ale nemôžem sa zbaviť pocitu,že v tomto článku sú uvedené informácie,ktoré majú zavádzajúci a manipulatívny podtext.
Píšete,že Hornonitrianske bane patria medzi významných znečisťovateľov rieky Nitra.Prosím uveďte odkiaľ ste čerpali informácie ktoré by vás oprávňovali ku takémuto záveru?
Druhá moja otázka sa týka informácií o počtoch dní pracovnej neschopnosti ,predčasných úmrtí a zbytočných astmatických záchvatovz roku 2015.Uveďte prosím,odkiaľ ste čerpali podklady pre tieto číselné údaje a akým spôsobom je z nich možné dedukovať spojitosť s údajným znečisťovaním rieky Nitra spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza.
 

Nemáme, čo skrývať.

Dobrý deň,
ďakujeme za Vaše otázky. Pôjdem postupne:
1. pri argumentácii, že HBP patrí medzi najvýznamnejších znečisťovateľov rieky Nitra, sme vychádzali z Hodnotenia kvality povrchovej vody Slovenska za rok 2010 (http://www.vuvh.sk/rsv2/downlo...), novšia verzia takéhoto dokumentu podľa našich informácií neexistuje. Opierali sme sa tiež o tvrdenia z vedeckej štúdie Medziročné Porovnanie Obsahu Ťažkých Kovov v Sedimentoch Rieky Nitra (https://www.researchgate.net/p...).
Tieto údaje sme spomínali v našich predošlých blogoch, ale aby sme predišli nedorozumeniam, link sme dodatočne doplnili. Nemáme, čo skrývať. :)

2. Informácie o zdravotných dopadoch pochádzajú zo spravy “Temný mrak Europy”, ktorú zostavili experti Greenpeace spoločne s Alianciou pre životné prostredie a zdravie (HEAL), CAN Europe a WWF. Metodológia bola založená na odporúčaniach Svetovej zdravotníckej organizácie, zahŕňala, napríklad, atmosférické modely a bola recenzovaná expertom z Ecometrics Research and Consulting. Použili sme údaje z dodatku ku štúdii, ktoré používajú novšie dáta, a ktoré nájdete tu. Tento zdroj je aj uvedený v blogu.

2.a Zdravotné dopady a spojitosť so znečistením rieky Nitra spoločnosťou HBP - Náš (predchádzajúci) blog sa venuje celému umelému cyklu dotácií ťažby a spaľovania slovenského hnedého uhlia. Už spomenutý všeobecný hospodársky záujem vydaný vládou, nám určuje celý tento cyklus. Podľa vládneho uznesenia sa uhlie musí ťažiť a spaľovať - oboje znečisťuje. Spaľovanie uhlia má zdravotné následky, ktoré sme popísali vyššie. Ťažba uhlia má dopady na vodu v rieke. Dva typy znečistenia previazané dotáciami. Slovenská vláda podporuje domáce uhlie, teda uhlie ťažené HBP (ako jediná firma na Slovensku uhlie ťaží). Ak by sme žiadne uhlie na Slovensku neťažili, Nováky by z 94% nemali čo spaľovať.

Cieľom blogu bolo ľudsky vysvetliť, čo by otvorenie 12.ťažobného poľa predstavovalo pre hornú Nitru.

Ešte raz, ďakujeme za vaše otázky a sme radi, že sa zaujímate. Ak máte ďalšie postrehy, budeme radi, keď nám ich napíšete.
S pozdravom,
Ivana Kohutková, Greenpeace Slovensko
 

 

Myslim si ze "diskuterov" tohto typu ziadna argumentacia nezaujima, "rozkaz" znel jasne obhajovat, prekrucat, bagatelizovat, spochybnovat, strasit socialnou apokalypsou, tisice co tisice desattisice dochodcov pomru od zimy ked nebudu mat superkvalitne supervyhrevne svojstojne (tento vyraz inak z duse neznasam) "uhlie" (hnede blato) za super cenu. Diskuterom tohto typu na ktoreho prispevok reagujete, je uuplne jedno keby hoci aj v rieke nitra tiekol namiesto vody kyanid, bojnicke kupele nech trebars aj vyschnu co tam po nich, nejaka trapna obtazujuca ekologia co tam po nej. Podstatne je aby status quo vydrzal a schema bezala co najdlhsie, co tam po nejakej "fiktivnej" umrtnosti a chorobnosti v regione, co tam po banikoch niciacich si zdravie za par supov, co tam po zdrazovani elektriny aj z dovodu sto milionovej dotacie na spalovanie hnedeho blata, co tam po tom ze to nasledne cely region dycha, co tam po tom ze svinstvo po spaleni, svinstvo s odlucovacov potom sypu kade tade - ze by to bol ten "certifikovany" zasypovy material vyluh z ktoreho banikom rozozral gumaky ? Co tam po tom...Alobal forever...
 
Hodnoť

Útlmový program vyhlasuje vláda,

nie obyvatelia Opatoviec. Nové pracovné miesta vytvára trh, nie vláda, ani Opatovčania. Môžu písať petície aj proti zatmeniu mesiaca, a bude to mať rovnaký účinnok. Pani riaditeľka, máte teda spracovanú nejakú štúdiu o vplyve minulej preložky rieky a trate na stav znečistenia rieky Nitra? Tá preložka bola robená pred 11 rokmi, takže času ste mali na to dosť. Alebo nemáte nič, a len tu tak mútite vodičku, aby ste v Topoľčanoch mohla zakričať aha- voda je mútna, za to môže plánovaná preložka? Prečo nám nenapíšete o funkcii banských poklesov ako významného vodozádržného faktora na Hornej Nitre? Prečo neuvádzate nič o vode zadržanej v mokradiach a ich funkcii na ochladzovanie tunajšej klímy? Prečo nepíšete nič o tom, že Hornonitrianske mokrade sú tretím najvýznamnejším mokraďovým biotopom na slovensku? Viete, Greenpeace prírodu nechráni. Greenpeace o tom len hodne kecá, a vystupuje v médiách a tvári sa že akože chráni. Prírodu chránia skutoční ochranári z CHKO Ponitrie a iných organizácii štátnej ochrany prírody, chodia pozorovať vývoj života na mokrade a oni majú na plánovanú ťažbu napodiv úplne iný názor ako vaši "rádoby odborníci".
 

Poprosím, menovite...

...tých ochranárov, čo s plánovanou ťažbou súhlasia. A bez vytáčok, že to nejde....
 

 

Ano vidiet za vam na vode a celkovo ekologii regionu velmi zalezi, tato udalost o tom jednoznacne hovori, doslova a dopismena potvrdzuje to co pisete : https://myhornanitra.sme.sk/c/... Je uplne priekazne ze cinnost HBP ma neocenitelne pozitivny krajinotvorny efekt nevycislitelnej hodnoty, nebyt HBP bola by v dotknutom priestore neobyvatelna pust, mesacna krajina bez zivota...Mate pravdu Greenpeace priodu nechrani, Greenpeace len keca, vy nekecate vy konate vid : Bane taja, aká látka otrávila ryby v Ťakovom potoku. Banská voda, ktorá poleptala kožu niekoľkým baníkom, otrávila rybník...Pozrite sa nedalo by sa dohodnut aby sa ta dotacia len preuctovala, vyplatili sa z nej almuzny pre banikov tak ako doteraz, zbytok by sa presmeroval ako doteraz a schema by nadalej fungovala tak ako doteraz ? Zivotne prostredie by si bez cinnosti HBP uz hadam nejako poradilo a po par rokoch by sa spamatalo...
 
Hodnoť

Zase klamete a zavádzate

Rovnako ako klamal anonymný pisateľ o halde v Novákoch, ten istý pánko klamár je aj za petíciou Opatoviec.
https://www.prservis.sk/klamst...
 
Hodnoť

toto

sú výňatky z vami uvedených linkov:
Nitra je dlhodobo špecificky zaťažovaná odpadovými vodami z NCHZ v Novákoch, najmä ortuťou a halogenovanými organickými látkami. V profile pod NCHZ (Novácke chemické závody) Nitra – Chalmová bol prekročený limit pre ročný priemer a najvyššiu prípustnú koncentráciu časti B Prílohy č. 1 NV č. 269/2010 Z.z. [5] pre ortuť. Kvalita vody sa oproti minulosti zlepšila v monitorovaných miestach pod veľkými sídlami Nitra – Nitrianska Streda (pod Topoľčanmi) a Nitra – Čechynce (pod Nitrou). V uzáverovom profile pred zaústením preložkou do Váhu Nitra – Komoča pretrváva naďalej nevyhovujúca kvalita.
(5). Zväčša ide o drobné toky s iba malými sídlami v povodí, ale s mimoriadne nízkymi prietokmi, navyše v intenzívne využívanej poľnohospodárskej oblasti.
väčších prítokov Nitry ( Handlovka, Bebrava, Žitava) je najhorší stav na Handlovkev monitorovanom mieste Handlovka – Handlová pod (pod ČOV Handlová) a Handlovka – Koš (uzáverový profil toku pod Prievidzou).
Hlavnými producentmi komunálnych odpadových vôd v povodí Nitry sú najmä ČOV Prievidza, ČOV Topoľčany, ČOV Nitra a ČOV Nové Zámky. Medzi najvýznamnejších priemyselných znečisťovateľov patria firmy v aglomerácii Prievidze - chemický podnik Novácke chemické závody v Novákoch a Elektrárne Nováky v Zemianskych Kostoľanoch (ENO). Handlovka je recipientom odpadových vôd z Handlovej a Prievidze. Jediným významnejším zdrojom znečistenia Nitrice je gumárenský priemysel v Dolných Vesteniciach (Vegum, SaarGummi Slovakia).
Kvalita vody rieky Nitra a jej prítokov je negatívne ovplyvňovaná najmä významnou banskou a priemyselnou činnosťou v regióne Prievidze (Handlová, Prievidza, Nováky), výrazný vplyv majú aj veľké mestské aglomerácie – Topoľčany, Nitra a Nové Zámky. Vzhľadom na nižší prietok


89

Z dosiahnutých výsledkov vyplýva, že brehové sedimenty sú znečistené ortuťou, kadmiom a zinkom. Hlavným zdrojom ortuti v pôde boli až do nedávnej minulosti Novácke chemické závody. Hlavným zdrojom kontaminácie pôdy kadmiom sú SE a.s. Elektrárne Nováky o. z. Zemianske Kostoľany. Taktiež sa zistilo, že sú dodnes pozorovateľné následky havárie odkaliska v Zemianskych Kostoľanoch.
Chápem to tak,že HBP je v skutočnosti len akoby sekundárnym znečisťovateľom rieky Nitry,pretože uhlie tam vyťažené sa spaľuje a tým tvorí znečistenie.Primárne HBP v súvislosti so samotnou ťažbou rieku neznečisťuje.
Takisto nie je nijako dokázaná primárna spojitosť medzi vami uvádzanými zdravotnými problémami obyvateľstva a ťažbou uhlia v HBP,viď "Temný mrak európy".Spojitosť je možné identifikovať len v súvislosti so spaľovaním uhlia a "výrobou exhalátov".
Z uvedených dôvodov vás žiadam v ďalších článkoch o exaktné a presné formulácie myšlienok,čo iste pomôže "zelenej veci" viacej ako hyperbolizácia brnkania na pocitové centrá.Majte sa zdravo a nepáchajte zlo a hriech,lebo Jehova príde a bude súdiť.Potom už bude neskoro na pokánie.Potom už bude len plač a škrípanie zubov.
P.S.Ten záver je len taký malý úlet na pobavenie,lebo ako sa hovorí,reči sú reči,ale najlepšia je jedna po papuli.
 
Hodnoť

Nezaskodi zopakovat

Nezaskodi si zopakovat: toto vsetko robime preto aby sme vytazili par ton hnedeho uhlia vyhrevnosti mokrych handier. A ano, este aj nato aby sa na tom par Smer-pozitivnych ludoch nabalilo.
 
Hodnoť

Hnedé uhlie - nech sa uhne

Dakujem za tuto iniciativu zdraveho rozumu - uz som aj peticiu podpisala.
V Cechach sa podobna slepa uhliarska vidina podarila zastavit a verim, ze sa podari aj tu. Uz je naozaj cas, aby sme sa prestali zahravat s prirodou, lebo sa nam to mnohonasobne vrati.
 
Hodnoť

stručne povedané :

Kšeft nad Hornou Nitrou - aj keď taká obec zrejme nikdy existovať nebude na Slovensku.
 
Hodnoť

 

Nebezpečná drina v podzemí za almužnu, po šichte dýchajú svinstvo zo spaľovania a ešte si za to aj priplatia v cene elektriny. A len si tak krochkajú blahom ako im preceda pomáha. A ako bonus krásne mokrade. Proste Slováci...
 
Hodnoť

účelový blog

Chápem, že Greenpeace nemôže obhajovať banskú činnosť, ale argumenty ktoré v blogu ponúkate sú slabé. Spochybňovať výhrevnosť takýmto spôsobom mi príde skôr hodné lacného populistického politika a nie medzinárodnej organizácie. Rovnaké uhlie ako sa ťaží na Hornej Nitre sa ťaží na mnohých miestach sveta, v EÚ napríklad v bani Velenje v Slovinsku. Opatovce nad Nitrou nebudú otvorením nového ťažobného pola nijak ohrozené. Plánovaná banská činnosť sa bude diať mimo zastavaného územia obce, podobne ako doteraz, lebo sa v ich intraviláne ťaží už osem rokov.
K tým ochoreniam. Rakovina je sviňa. Zobrala blízkych nám všetkým. Asi by to ale chcelo presnú odbornú štúdiu. Bývalý prednosta oddelenia Klinickej onkológie NsP v Bojnichach považuje za hlúposť tvrdiť, že je prekázaná spojitosť medzi elektrárňou Nováky a rakovinou na Hornej Nitre. Najnovší výskum Geohealth napríklad zistil, že ľudia, ktorí žijú v nekontaminovaných oblastiach regiónu, umierajú na zhubné nádory tráviaceho ústrojenstva a mozgové príhody oveľa častejšie, ako ľudia z exponovaných častí.
 

 

Ano, najvyssi pocet ludi zomiera na rakovinu hrubeho creva. Myslim, ze by sa GreenPeace mala skor zamerat na to, ako zabranit sypaniu E-ciek do potravin a ich vyrobu chemickymi koncernami, ktore Vas najskor pripravia o zdravie a potom Vam predavaju drahe lieky, aby vas "liecili".
Ale toto nie je pre GreenPeace asi moc zaujimave, pretoze tam by im slo o krk.
 
Hodnoť

Zavádzate

Samozrejme, že "kopnúť" si do baní je dnes moderné a trendy. Chodil tam Fico a tak ich treba "hejtovať" aj keby čo bolo. Ono je to ale trošku zložitejšie. Okamžité zatvorenie baní by pre región Hornej Nitry bol sociálny šok. Na prácu v baniach je navizaných 11 tisíc pracovných miest. Myslím si, že doťažením uhlia v tomto úseku vznikne čas nato, aby sa Horná Nitra na zatvorenie baní zodpovedne pripravila. A prosím vás tie reči o ťažkých kovoch v rieke Nitra, kde akože vznikajú ťažké kovy pri banskej činnosti? Nemôže skôr za znečistenie chemička v Novákoch, ako baníci?
 

Ako v skolke

Takze Chemicka znecistuje viac a tym padom znecistovanie vody banikmi je ok?
 

Re

Na pracu v baniach je naviazanych leda 11 tisic balickov eurobankoviek v alobale. Tieto dristy o ohrozeni miest si nechajte na poradu 10. tazobneho useku. Nebola to pravda ani za hlbokeho mieru, ked tam robilo raz tolko ludi, nie je to pravda ani dnes. A ten umelec, co to napisal na ten stupidny banicky blog, by sa pod to mohol aspon podpisat....
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Ivan Švajlen: Šikana v školách (vedenie školy v. zamestnanec) 52
 2. Silvia Tuláková: Trojboj na vianočných trhoch v rakúskom Wolfgangsee 42
 3. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 41
 4. Michal Lukáč: List pre voliča kotlebovcov 38
 5. Danica Chames: Prečo nám toto v príručkách o rodičovstve nepovedali? 36
 6. Peter Kollega: Keď Blaha, tak prečo nie celý orchester aj s kapelmajstrom? 30
 7. Věra Tepličková: Expremiér čelí obvineniu z hanobenia a podnecovania, treba zmierniť zákon, 29
 8. Lenka Hruščáková: Chcem, aby si sa prestala snažiť o to, aby s tebou každý súhlasil 27
 9. Viktória Holejová: Rozhovor: Mám v hlave 8 osobností. (Porucha DID) 25
 10. Róbert Bosák: 15 nenáročných kalvárií, ktoré posilnia telo, naplnia ducha 24

Rebríčky článkov


 1. Ľubica Dandášová: Vianoce bez teba
 2. Robert Štepaník: diel 33 - rubrika: 7_up
 3. Štefan Vidlár: Ebonitová tyč
 4. Roman Hutira: Naozaj chcete dať žene pod stromček robotický vysávač?
 5. Milan Lacúch: Tajomstvo mlčania Stvoriteľa
 6. Štefan Vidlár: Kamarádzi
 7. Martin Krištoff: IPO Saudi Aramco prekonalo očakávania a dosiahlo niekoľko trhových NAJ
 8. Dáša Baliarová: Električka
 9. Martin Šterbák: O Knihe Ezdrášovej
 10. Stanislav Mičev: Kto je PRACUJÚCA CHUDOBA?

 1. Najväčším skokanom je Matovič, Kiska klesol. Čo ukázal najnovší prieskum Focusu
 2. NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského
 3. Ako zbúrajú prešovský panelák (rozhovor)
 4. Masívny výbuch v Prešove zaskočil aj experta na výbušniny
 5. Demolačný stroj dorazil na hranicu skôr. Smeruje do Prešova
 6. Výbuch plynu v Prešove: Plynári určili kopať výhradne ručne
 7. Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak
 8. Košickému primátorovi dali policajti fúkať počas zastupiteľstva
 9. Prešovčanke ostal po výbuchu v byte dôležitý prístroj. Bude strašné tam teraz bývať, vraví
 10. Kampaň Smeru má dve línie, Fico odrádza váhajúcich voličov

 1. Ondrej Dostál: 50-dňové moratórium a nebezpečná nadpráca ministerstva vnútra
 2. B.Kačáni: Liberál kontra kresťan
 3. Komentár Mareka Vagoviča: Komunizmus a fašizmus sú rovnaké zlo, súdruh konšpirátor
 4. Fico o prokurátorovi Honzovi: Je blízko Sorosovi a bratislavskej kaviarni
 5. Blaha pochopil, že vo svete pravidiel už nemá šancu
 6. Novinár Sudor: Diskusia s Kotlebom či Harabinom nemá zmysel
 7. Roman Joch: Translidé? Pohlaví jsou jen dvě
 8. Petra Ázacis: Kastovanie je kľúčovou vlastnosťou Slovákov
 9. Biskupi kritizujú Hlinov slovník voči kotlebovcom
 10. Frustrovaní demokrati si urobili z procesu impeachmentu voči Trumpovi volebnú kampaň

Už ste čítali?