Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Šamorínsky poslanec cez históriu vyzýva Maďarov, aby nedávali deti do slovenských škôl (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

radosti multikultúrneho života

ešte že žijem v etnicky nudnom Trenčíne...
 
Hodnoť

 

Zaujímavý pohľad na slovenskú históriu :-)
 
Hodnoť

V Nemecku

neexistuju madarské školy, turecké školy, jihoslovanské školy , ruské školy iba německé !
prečo tu na slovensku máme dvoje nazvoslovia na staniciach, kde priklad v nemecku to nieje a mohlo by byt..tu majú madari až moc velke práva...hlavne že v madarsku sa na slovenskej škole učí po slovensky len slovenčina !
Fuj , nie čo tu smrdí, a niekto si zvyknul na nieščo až moc a chce ešte viac !
 

a preto voľte

bugára (za prezidenta), simona, érseka, czucza, gála, villágyiho -- samý magyar ember
 

Prečo by v Nemecku

mali byť ruské, "jihoslovanské", maďarské či turecké školy? Čo to prosím ťa spletáš a porovnávaš neporovnateľné? Prečo píšeš akousi lampasáckou "českoslovenčinou"?
 

 

A tebe sa ako darí u Orbána tou tvojou búra totskou maďarčinou?
 

Ak pôjdeš niekde

ako Gastarbeiter je samozrejmé, že si povinný komunikovať tak, aby si sa dorozumel. A to sú Turci, Poliaci, Češi, Slováci a mnohí ďalší. Ktorí občianstvo, okrem Turkov vo väčšine prípadov nemajú, hoci mnohí zostanú natrvalo. Ale pozri napríklad do Senftenbergu, kde žijú Lužičania, majú aj autonómiu a nápisy. Trochu neskoro, ale predsa, hoci ich jazyk skoro zakapal. Ale ide o autochtónne obyvateľstvo, žijúce v tejto oblasti od 7. storočia. Maďari sú na tom skoro rovnako, až nejakým 200 ročným rozdielom. Treba pripomenúť Chartu menšinových jazykov, ktorú Slovensko ratifikovalo a nedodržuje, resp. pošliapáva jazykovým zákonom.
Tomu poslancovi, či čo to je za divného vtáka načisto šibe. Lebo úradný jazyk a jeho výuka by mala byť samozrejmosťou. Podobne ako možnosť voľby. To, že na juhu absolventi neovládajú slovenčinu, je systémová chyba, ktorú sa napriek výhradám pedagógov nepodarilo odstrániť. No môžu za to Sloptovci a iní preskakovači vatier, ktorí aj spolu s niektorými tu diskutujúcimi by mali pýtať späť školné. Lebo sú na tom rovnako ak nie horšie.
Aby som neskĺzol do úrovne putiky ako 1287235 podo mnou, ktorý okrem urážok ani nevie o čom píše, pokúsim sa ísť nato z európskeho hľadiska. Mnohí túžia za novou federáciou po vzore USA. Medzi nami európanmi a nimi je však obrovský rozdiel. Lebo kolonisti, ktorí sa odchodom z domu sa vzdali svojich koreňov, nájduc neskôr novú identitu. Americkú. Európske národy s ich nacionalizmom však korene nestratili, ani navzdory politikom to neplánujú. Preto utópie o akomsi "európskom" národe sú neuskutočniteľné. Stredoeurópania si nepamätajú len žalár národov, ale aj hegemóniu Nemcov a neskôr Sovietov. Dokonca Slováci ušli aj z funkčnej federácie. Podobne sa atomizovala Juhoslávia. A vždy budú mať pocit, že čo sa nepodarilo Hitlerovi a potom Brežnevovi tankami, znovu Nemci skúšajú novými metódami. Kto zažil francúzsky buranský nacionalizmus, tomu Macronové slová o spoločnej Európe musia znieť ako pokus o nemiestny vtip. Kto zakúsil nemecký pocit nadradenosti, neverí Merkelovej ani nos medzi očami. Novou kolóniou sa nikto nechce stať. Dokonca ani Putinovou, najviac jej zažili Poliaci, ale tiež, spolu s Maďarmi, nie sme výnimkou. Lebo ak ide o geopolitiku, tak chiméry o Slovanstve sú iba prázdnymi frázami mimo reality. Ale to len okrajovo, aby sme zostali v obraze.
Vrítim sa ešte k tým školám. Viem, že prirodzená asimilácia sa nedá zastaviť. A ešte menej, ak menšina u Slovákov v Maďarsku je úplne roztratená. Môžu tam mať hocijaký, aj ideálny menšinový zákon. Ale každý pokus o násilné urýchlenie sa minie účinkom, akurát skomplikuje terajšie dobré susedské aj medzištátne vzťahy. Treba si uvedomiť, že štátne školstvo by mal riadiť a financovať štát. A nejaké obecné kompetencie sú dobré iba na vydieranie. Normálni ľudia sa pekne zmestia aj do jednej školy, nech by tam bolo päť tried, každá z iným jazykom. Zlyháva to na takých exotoch, alebo na hlúposti a ješitnosti volených starostov a poslancov.
Ale tých majú možnosť vymeniť, namiesto mútenia vody. Pozitívne príklady priťahujú. Ako napríklad zriadenie škôlok a nápisov, či zamestnávania predavačov v obchodoch, ktorí ovládajú slovenčinu pre Slovákov v pohraničí, ktorí utiekli pred dopravnými zápchami a vysokými daňami z juhu Slovenska. Lebo sa stávajú platcami miestnych daní a za to majú právo na protislužby.
Ale tlak spôsobuje protitlak a odpor, presne ako v prípade súsošia vierozvestcov v Komárne, ktorí po nátlaku dostali naozaj dôstojné umiestnenie, na kruháči. A asi podobné je to aj v tej obci bez slovenskej školy.
 
Hodnoť

 

No, už len to nám tu chýba, aby sa Slováci zasa začali hádať s Maďarmi.
Myslím, že nič viac by nepotešilo stranu Smer a jej dvoch súputníkov, ktorým už začína poriadne tiecť do topánok...
Bohužiaľ užitočných idiotov sa asi nájde dosť, ako možno usudzovať z niektorých príspevkov nado mnou.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

vážení administrátori,

môj príspevok neporušil nijaký kódex, len som napísal, že v dunajskej strede majú slováci problém s kultúrou, a tie problémy majú u šéfov mesta...viem o tom, som tam často, zhováram sa s tamojšími slovákmi a zaoberám sa kultúrou... je to názor, nie porušenie kódexu, tak sa láskavo nehrajte na politikov a pripustite slobodnú diskusiu, inak si budem myslieť, že ste zo SME
 
Hodnoť

Maďari sú zmesou

poturčených Slovanov (predovšetkým Slovákov na juhu aj Srbov či Kroatov), a Aziatov,predovšetkým Turkov, Židov a Cigáňov. Ich genofond je slovenský, pocit výlučnosti židovský, reč turecká a kultúra cigánska (hudba 100%). Z mongoloidného plemena majú 0,5%
 

Kroati?

V slovenčine máme Chorvátov. To sú tie nuansy, ktoré rozlišujú rodených používateľov jazyka a tých, čo sa ho naučili ako cudzí jazyk. A celkom sa dá odhadnúť ich pôvodný jazyk.
 
Hodnoť

Šíriť takéto tuposti znamená

vyvolávať neznášanlivosť a konflikty medzi národmi, či národnosťami. Ako je vidieť, nič z nacionalizmu nie je prekonané. Bohužiaľ aj na maďarskej strane, kde sa, ako sa zdá priamo niektorými jedincami a politickým kruhmi pestuje. Ak už na štátnej škole v SR nie je možné vytvoriť slovenskú/é triedy, kapitán Danko by sa mal konečne zbaviť ružových okuliarov a vyslobodiť sa z Bugárovho zajatia do ktorého sám dobrovoľne vliezol a odsúdiť takéto prejavy. Keď už chce definovať antisemitizmu, tak tu má príležitosť termín rozšíriť aj o maďarskú demagógiu a nenávisť k iným národom.
 

AJ na maďarskej strane?

Veď nebyť Maďarov a ich šovinizmu je vo východnej časti strednej Európy v tomto smere v podstate pokoj.
 
Hodnoť

Kto je Madar , nech tahá do Madarska

Ak sa nemylim , žijeme na Slovensku , takže každy by tu mal mat povinnosst ovladat uradny jazyk , čo znamena ako dieta sa učit po slovensky. A komu sa to nepači , nech ide tam , kde mu tajomši jazyk vyhovuje a nech tu neprovokuje. A takychto provokaterov ako šamorinsky poslanec by mali uradne vystahovat zo štatu , kde sa snaži zaviest anarchiu , určite tu okrem nacionalistov nikomu chybat nebude.
 

Netreba si z toho robiť

ťažkú hlavu.Je to len akt zúfalstva zo strany pána poslanca.Maďarskí rodičia na južnom Slovensku už dávno pochopili ,že pre ich deti je perspektívnejšie ak budú chodiť do slovenskej školy.
 

 

nepochopili :-(
 

 

Kedže aj Fico vyhlásil že na vychode nič nie je ,tak cely národ sa stahuje na západ,najlepšie na teply juh blyzko Bratislavy.Problémy nebudu len s školami ale už su na cestach v čakarni u lekara atd.No niektorych slovakov to znepokojuje že 100 rokov po rozpade monarchie ešte tu počuju mad.slovo.Lenže tunajši madar to berie ako jeho 1100 ročne uzemie a z toho tak lahko nebude vzdat.Podla mna problemi tunajšich či madar či slovak su spoločne a nikto nam v tom nepomože,preto treba vzajomne sa rešpektovat.
 

A práve o ten rešpekt ide.

Aby miestni bossikovia rešpektovali, že aj slovenské deti potrebujú vzdelávanie vo svojom jazyku.
To čo sa deje sú klasické maďarské štípance pod stolom. Nad stolom sa ukazovať ako najspravodlivejší šíritelia civilizácie a pod ním aziatsky bezohľadní uzurpátori.
 

doplnenie: pochopili-ale len

slovenskí štátni občania maďarskej národnosti s vysokoškolským vzdelaním a niektorí jedinci s maturitou.Tých je však len nízky podiel z celkového počtu maďarskej menšiny,
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: Vysoký, naozaj vysoký...krvný tlak 10 038
 2. Anežka Richtariková: Kiska sa správal obdivuhodne 6 651
 3. Martin Sukupčák: Pellegriniho generátor floskúl a klamstiev 4 183
 4. Monika Vojčíkova: Zabudnite na Chucka Norrisa, hasiči sú skutoční. 3 607
 5. Jozef Legény: Výbuch v Prešove - treba vylúčiť podozrenie na kotolňu aby spravodlivosť vážila správne 2 817
 6. Ľuboslava Šusteková: Oškvarkové pagáče 2 377
 7. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 1 945
 8. Jana Venhartová: Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby na potravinách 1 696
 9. Stanislav Martinčko: Súdia nás sudcovia s pochybnou povesťou, alebo čakatelia na pochybnú povesť??! 1 265
 10. Rudolf Pado: Jedy v obciach a v Liptovskej Mare 1 136

Rebríčky článkov


 1. Michal Lukáč: List pre voliča kotlebovcov
 2. Olívia Lacenová: Saudi Aramco sa tento týždeň stane oficiálne najhodnotnejšou firmou sveta
 3. Štefan Vidlár: Mojej pani
 4. Peter Fiabáne: Rok v živote Žiliny: Odpočet práce primátora
 5. František Cudziš: Vede do vienka. II.
 6. Štefan Vidlár: Spolužiaci moji
 7. Roman Hutira: Rozhovor: Majsterka sveta v spoločenskom tanci
 8. Vladimír Krátky: Zas sa nám to do .. Vallo ?
 9. Roman Hutira: Škola pre mimoriadne nadané deti (a kam chodia tie vaše?)
 10. Martin Krištoff: Hongkong sa topí aj v ekonomických problémoch. Jediným riešením sú vyššie investície do po

 1. Výbuch plynu v Prešove má osem obetí. Polícia zadržala šesť ľudí (minúta po minúte)
 2. Traja obvinení v kauze výbuchu bytovky idú do väzby (minúta po minúte)
 3. Po výbuchu v Prešove obvinili troch ľudí zo všeobecného ohrozenia (minúta po minúte)
 4. Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy
 5. Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie
 6. Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove
 7. V košickom paneláku unikal plyn. Hasiči urobili opatrenia
 8. Výbuch plynu v prešovskom paneláku zabil päť ľudí, obetí bude viac (minúta po minúte)
 9. V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke
 10. Električky pre desaťtisíce ľudí blokuje Kočnerov kontakt

 1. Keď Čižnárom sľúbené peklo nemá správny Smer
 2. Karol Galek (SaS): Ceny energií porastú kvôli trhu, vysoké sú kvôli Ficovi
 3. Jaroslav Daniška: O rizikách stíhania Fica, Kisku a Naďa
 4. Ján Benčík: Utáraný „sopliak“ Blaha o špeciálnom prokurátorovi
 5. Ako Hlina s Matovičom vytrvalo potápajú vlastné strany
 6. Lukáš Kyselica: Mafia sa infiltrovala do polície, prokuratúry aj na súdy
 7. Zas sa nám to do .. Vallo ?
 8. Blaha: Prokurátor Honz, ktorý obžaloval Fica je obklopený najextrémnejšími liberálmi
 9. Opozičný líder Kiska v politickej relácii Na telo porazil premiéra Pellegriniho
 10. Francie: „Obrácená kolonizace“

Už ste čítali?