Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo má Bratislava a Petržalka málo peňazí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Takto získanú sumu by zaplatil štát z daní a nie obyvatelia zo svojich peňazeniek."

hm, a od koho asi ten stat vybera dane?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Od ľudí samozrejme

Ale je rozdiel, či tie vybraté dane skončia v Bratislave, alebo skončia v inom meste a Bratislavčania sa budú musieť poskladať druhý krát.

To je podľa mňa zásadný rozdiel a myslím, že to v článku jasne píšem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a co firmy?

nakupne centra, tatranske hotely a tisice inych firiem maju domicily v BA a sidlia po celom SK. Tym sa prachy presuvaju do BA. Kto je viac skodny?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako sa prachy presuvajú do BA?

Prosím, môžete mi napísať, akým spôsobom sa prachy firiem, ktoré majú sídlo v BA presúvajú do rozpočtu Bratislavy?

Lebo ja neviem o tom, že by rozpočet hlavného mesta akokoľvek benefitoval (mal vyšší príjem) z toho, koľko firiem tu má sídlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vo forme dani

ktore tie firmy platia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dane firiem nejdu do miest a obcí

Iba daň z príjmov fyzických osôb (obyvateľov) tvorí balík peňazí, ktorý sa rozdeľuje medzi mestá a obce.

Z ostatných daní (DPH, daň z príjmu právnických osôb - firiem) sú zdrojom, z ktorého je financovaný štát, nie mestá a obce. Čiže dane ktoré platia firmy skončia v rozpočte, ktorý rozdeľuje štát (ministerstvá).

Takže nezáleží na tom, kde sa nákupné centrá, tatranské hotely a tisíce iných firiem nachádzajú, podľa platnej legislatívy ich dane skončia v štátnom nie obecnom rozpočte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dakujem

za vysvetlenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, predmetné dane štát od obyvateľov vyberá tak či tak, len keďže cca 130 000 ľudí denne býva v Bratislave a nemá tu trvalý pobyt, tak tie peniaze smerujú do obcí, kde ten obyvateľ trvalý pobyt uvedený má. A Bratislave chýbajú...

V mnohých prípadoch zväzuje ruky týmto občanom chýbajúce vlastníctvo nehnuteľnosti, prílišná zdržanlivosť vlastníkov pri vydávaní súhlasu s prihlásením sa na trvalý pobyt alebo jednoducho zaťažujúca nutnosť zmien všetkých relevantných dokladov.

Preto sme v rámci Teamu Vallo a v spolupráci so stranou Spolu pripravili a predložili do parlamentu novelu zákona o hlásení obyvateľov, kde navrhujeme zaviesť pre týchto obyvateľov možnosť daňovej rezidencie. Takto by jednoduchým úkon a bez zmeny dokladov mohol obyvateľ nasmerovať peniaze z podielových daní tam, kde reálne žije, nie kde má trvalý pobyt.

Budúci týždeň je predmetná novela v parlamente, tak verím, že uvedomelí poslanci ju podporia a Bratislava bude mať z podielových daní peniaze aj za týchto obyvateľov.

Verím, že najmä poslanci, kt sa angažujú v komunálnej politike v Bratislave túto novelu podporia všetkými desiatimi prstami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Navrh je predvolebny marketing

Mrzí ma, ale tento návrh je iba predvolebný marketing:

1. pretože neprejde
a) dôvody pre ktoré neprejde uvádzam tu http://www.janhrcka.sk/blog/pr... Už boli aj lepšie návrhy ale všetky majú jeden spoločný problém. Viac pre Bratislavu = menej pre všetkych ostatných. Preto nikto meniť pravidlá nebude v prospech Bratislavy na úkor ostatných obcí Slovenska robiť nebude.
b) chápem, že o tom hovorí Team Vallo. V Pláne Bratislava, na ktorom pracovalo 76 odborníkov takmer dva roky, žiadny taký návrh nie je. Tam sa navrhovalo získať peniaze cez navýšenie daní obyvateľom Bratislavy o 100% a spoplatniť prvé auto sumou 299 eur ročne a druhé 599 eur ročne. Keď som ich začiatkom augusta verejne upozornil, že najviac Bratislava stráca na podielových daniach za obyvateľov ktorí tu nebývajú, tak tvrdili, že na to Bratislava nemá dosah. A zrazu prišli z narýchlo spravenou zmenou, ktorá nemá žiadnu šancu aby bola schválená, čiže je to čistý predvolebný marketing
2. Tento návrh vychádza z predpokladu, že dôvod neprehlsovania je spôsobený administratívnymi prekážkami (zmena dokladov ...). Aj získanie úveru na byt nebolo ľahké a ľudia ho podstupovali, lebo chceli nový byt. Veľa ľudí si nezmení trvalý pobyt, ani keď sa pravidlá zmenia. Administratívne dôvody sú samozrejme problém, ale hlavný je ten, že z prehlásenia nemajú žiadny benefit. Byť alebo nebyť prihlásený v Bratislave pre nich prakticky neznamená žiadnu zmenu, tak prčo by to robili.

Takže som rád, že si ľudia v Team Vallo, po mojom upozornení všimli, že získavať peniaze cez zvyšovanie daní je nereálna treba hľadať peniaze inde. Dokonca ich začali hľadať tam, kde treba a kde tvrdili, že sa získať nedajú. Ale keďže to opäť robili od stola a iba kvôli voľbám, tak bohužiaľ ten návrh aj tak vyzerá a aj tak dopadne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uz vidim ako sa budu dobrovolne prihlasovat k danovej rezidencii v "totej hnusnej Blave"... Najjednoduchsie riesenie je zvyhodnovanie domacich. Od parkovania, cez MHD atd. Nerozumiem preco Bratislavcan ma napr. platit za MHD rovnako ako niekto, koho podielove dane idu do mesta/obce XY, pricom ale 80% casu funguje v BA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne tak

Toto je problém niektorých ľudí, že preberajú zahraničné riešenia 1:1 a myslia si, že to čo funguje vo Viedni bude fungovať aj tu.

AK BY NIEKTO TVRDIL, ŽE PRIJATÍM AMERICKEJ ÚSTAVY A ICH PRÁVNEHO SYSTÉMU, TU VŠETKO ZAČNE FUNGOVAŤ AKO V AMERIKE, TAK BY HO VYSMIALI.

Treba si prečítať "Od gulášového komunizmu k trhovej ekonomike" od Jánosa Kornaia. Tam je to pekne vysvetlené, že zmenou legislatívy alebo systému štátu, sa automaticky nezmení myslenie ľudí. Ľudia sú lenivý sa zodvihnúť aj po obal, ktorý odhodili mimo koša.

Áno časť ľudí (podľa môjho odhadu tak 10%) by to urobila, keby to nebolo administratívne náročné. Ale väčšina to určite neurobí, pokiaľ nebude musieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE: Ján Hrčka

Ale vaše riešenie stojí za "how no".
Miesto toho, aby ste podporil rozumnejšie, hoci teraz v NR SR asi nepriechodné nriešenie, tak sľubujete paškvil.
Škoda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

PR riešenie

Ja viem.

Lepšie je predkladať návrh riešenia, ktorý:
1. je účelovo predkladaný pred voľbami. Doteraz si ten problém buď nevšimli, alebo nemali potrebu ho riešiť.
2. nemá žiadnu šancu, aby teraz prešiel, o čom predkladateľ(ia) veľmi dobre vie
3. má veľmi malú šancu, že by v takejto podobe prešiel aj v budúcnosti
4. aj keby náhodou prešiel, tak by sám o sebe problém nevyriešil

V čom je môj paškvil sa asi nedozviem, lebo to by trebalo napísať aj niečo konkrétne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE: Ján Hrčka

Jano, fandím vám, ale v tomto sa mýlite.

Riešenie zjavne vzniklo v súčasnej diskusii o Pláne Bratislava, do ktorej ste aj vy významne prispel (čo veľmi oceňujem).
Vallo, na prekvapenie, bol schopný pomerne rýchlo urobiť sebareflexiu a svoje návrhy riešenia upraviť/modifikovať. Výsledkom je aj toto riešenie. Lebo čokoľvek postavené na princípe trvalého pobytu, nevedie k požadovaným a primeraným výsledkom ale len prehĺbi diskrimináciu a poškodenie významných skupín ľudí/občanov ( = voličov!).
Riešenie cez "daňového rezidenta" je PODSTATNE lepšie.

Nie je smerodajné, že teraz nemá veľkú šancu prejsť v NR SR, ale tu ide o to, aby to verejnosť (ktorej sa to hlavne týka) to pochopila a začala podporovať. Verte, že politici by rýchlo otočili ...
Ak sa to nepodarí teraz, po voľbách sa môže situácia rapídne zmeniť.
Spochybňovanie lepšieho (dobrého) riešenia nemá zmysel.
A pretláčať zlé riešenie, je zlý postup.
Aby to neuškodilo aj vám. Lebo aj Petržalka by potrebovala zmenu a zaslúži si lepšieho starostu.
Skúste sa nad tým zamyslieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

Som rád, že ste si všimli, že to čo Vallo a spol predložili je výsledkom diskusie o finančnom krití ich návrhov v Pláne Bratislava. Nie každý o tom vie a verejne to určite nepriznajú.

Riešenie, ktoré navrhujú je ale opäť urobené na základe neznalosti reálneho fungovania komunálu.

Riešenie cez "daňového rezidenta" by bolo PODSTATNE lepšie, keby bolo presaditeľné a realizovateľné na slovenské pomery.

To že takto postavený návrh nemá šancu prejsť je podľa mňa rozdiel medzi populizmom a reálnou snahou riešiť problém. Keby sa nejednalo o riešenie odborníkov a nie populizmus, už by bolo spomenuté v Pláne Bratislava. Toto je len účelové naháňanie voličov pred voľbami.

Strany SPOLU a PS si teraz môžu takýto návrh dovoliť, lebo väčšina ich voličov je v BA. Ale ak budú mať celoslovenské zastúpenie, tak ich vlastní ľudia za takýto návrh nezahlasujú (určite nie v podobe ako je navrhnutý, bez kompenzácie príjmov pre ostatné obce).

Verte, že politici by neotočili, pretože nezvyknú otáčať pri správnych riešeniach pre menšinu na úkor väčšiny. To je skráta realita.

Riešenie, ktoré nazývate zlé, je na rozdiel od toho ich reálne. Ospravedlňujem sa, že som sa za 8 rokov v komunále naučil, že sľubovať riešenia mám iba tie, na ktoré ma samospráva dosah, bez potreby zmeny zákonv alebo iných pravidiel.

Ak mi má hovorenie pravdy uškodiť, tak s tým som naozaj OK. Vždy som si hovoril čo si myslím a aj prečo si to myslím. Že to teraz istej skupine nevyhovuje, to nie je môj problém. Na rozdiel od iných nie som ochotný začať klamať, aby som sa dostal niekde na funkciu.

Ja tiež nie som nepriateľ ľudí okolo Valla. Vadí mi, že veciam nerozumejú a hrajú sa na odborníkov. Vadí mi, že prichádzajú z úplne nerealizovateľnými riešeniami a sľubmi, ktoré 100% nebudú vedieť dodržať. Vadí mi, že riskujú normálne samosprávu, kvôli svojim osobným ambíciam. Ak sa im nepodarí získať primátora (starostu) a relevantné množstvo poslancov, tak sa väčšina z nich vyparí.

Skúste sa nad tým zamyslieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE: Ján Hrčka

"Strany SPOLU a PS si teraz môžu takýto návrh dovoliť ..."

Strana PS s tým návrhom snáď nič nemá.
Alebo viete niečo viac ?

A pretláčať kdejakú capinu, len preto, že ju môžeme v rámci kompetencií navrhnúť, a dobré riešenie (lebo populizumus) zavrhnúť, je v poriadku ?
To snáď nemyslíte vážne!
:-(

S tou "pravdou" to nemusí byť vždy také jednoduché, ako si to tu interpretujete.
Mal by ste viac zvažovať, ak kandidujete na post starostu Petržalky. To je už predsa len trochu iná zodpovednosť.
Ak to nedokážete, urobíte viac škody, ako osohu a to by ste potom radšej nemal ani kandidovať.

A tak isto, ako sa môžu zámery Valla "vypariť" tak isto sa to môže stať aj vám.

Takže zamýšľať by ste sa ma najmä vy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nesrovnal už popodpisoval skoro všetky zmluvy na 48 mesiacov dopredu.. zimná údržba, zeleň atď. .. keby mesto aj vybralo viac peňazí tak by sa všetkým pridalo.. pribudlo by niekoľko ďalších zmlúv a BA by bola na tom tak isto ako aj teraz..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne , naco by som mal prispevat na tunelovanie?a vobec nechapem ake sluzby mi akoze bratislava poskytuje? tu akoze MHD, ktora je ak pozeram na celkove naklady mozno najdrahsia v europe? ved napr vo viedni stoji rocny listok 365, v budapesti 316 €. a v tychto mestach je MHD na uplne inej urovni.porovnatelnu velkost ma povedzme brno , tam to vychadza na 184 €.
tym styrom obyvatelom bytu treba povedat aj pravdu ze ten spravca uzatvara take zmluvy ze to nemozu ani styria utiahnut s platbami. nie vytvarat konflikt medzi obyvatelmi bytu/bratislavy ze ti su zli ktori sa tu nenarodili. ten zly je niekto iny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nikto nechodí s tým že treba sa najprv pozrieť kde sa vybrané peniaze strácajú..

každý má len nápad že treba ľudom zobrať ďalšie peniaze a budeme sa mať lepšie.. nám zoberú sebe pridajú a za dverami sa rehocú ako zase ľudí dobehli..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

malo jw takych, co ked nieco napisu, ma to hlavu aj patu, je to logicke, je to pravdive, a hlavne je to podlozene, pevne verim a dufam, ze konecne bude v petrzalke normalny starosta, a ze dokaze pohnut veci spravnym smerom. Este by som.videla rada aj tentokrat rozbor vhodnych kandidatov na primatora a poslancov, dufam, ze bude :)
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. SK Service: Pracujete počas sviatkov a ste zamestnanec? Čítajte pozorne... 486
 2. Miroslav Lukáč: Ako poslanec Fico a prezident Zeman prekonali vojvodcu Otta von Bismarcka. 473
 3. Rudolf Pado: Bullshit v podaní Lidla 468
 4. Michal Sivák: Luník IX. - "mestečko" kde ľudia žijú ako kedysi 411
 5. Radovan Bránik: Kauza Butinová - česká a slovenská stopa 372
 6. Martin Ondráš: Podiel slovenských potravín na pulte - skutočná pravda 367
 7. Vladimír Bednár: 10 najčastejších neprávd spojených s vozidlom BOV Vydra 348
 8. Marek Páva: Štát sa chce o bratislavské lesy starať motorovou pílou 298
 9. Jana Hanuliaková: (Ficov) sociálny štát 214
 10. Stanislav Martinčko: Oblečie si aj Slovensko žlté vesty?? 186

Rebríčky článkov


 1. Jakub Zibura: Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom
 2. Milan Lacúch: Úvaha o konci sveta!
 3. Paula Beinsteinová: Tieň
 4. Ivan Janíček: Ako skladovať palivové drevo?
 5. Uršula Šilleová: Rozhovory
 6. Milan Koval: Milovníci“ žltého“ moku , na slovíčko.
 7. Jarmila Halgasova: Iné ako slovenské kura nekupujem, i keď aj to ukrajinské musí spĺňať prísne pravidlá EÚ
 8. Richard Malý: Harabin je vlastne Ježiš Kristus
 9. Uršula Šilleová: Ná(vody)
 10. Uršula Šilleová: Jar IV

 1. Smer padol, ale Danko jeho voličov nepritiahol. Ako sa za rok vyvíjali preferencie strán
 2. Smer padol, ale Danko jeho voličov nepritiahol. Ako sa za rok vyvíjali preferencie strán
 3. Ruská agentka sa priznala ku sprisahaniu. Ako Američania sledujú špiónov?
 4. Zlepenec potrebuje lídra
 5. Tréner Rakúska po debakli: Slováci nám ukázalo, ako sa to robí
 6. Chatári po voľbách postupne ovládajú obce pri Domaši
 7. Brusel stopol dotácie pre Agrofert, Babiš sa smeje
 8. Testovali sme hrnček var. MioMat je užitočná pomôcka, no nie pre každého
 9. Bývalý futbalista Trenčína patrí k najdrahším mladíkom na svete
 10. Stopér Sedláček sa stará o nebožtíkov, šéfuje futbalovej kabíne

 1. Eurofondový škandál pokračuje: Lubyová sa vyhovára a hádže vinu na iných
 2. Porovnanie platov poslancov s inými profesiami
 3. Rusofili v politike znižujú našu bezpečnosť a sú odmeňovaní najvyššími postami
 4. Karol Galek (SaS): Vládny návrh ukončenia doby uhoľnej nie je kompilát, ale opajcát
 5. OKS podporuje Františka Mikloška: Koho podporuje KDH?
 6. Kandidát na prezidenta Mistrík mal lukratívne trafiky v Slovenských elektrárňach
 7. Ján Kubiš – kandidát Smeru v zálohe
 8. Prezidentská diskusia: Mikloško, Krajniak, Čaputová,
 9. Jak Češi dobyli Slovensko: Nový stát vznikl pomocí několika podrazů
 10. Ex-ex-Drucker rozvrátil financovanie liekovej politiky - Kaľavská pokračuje v tomto rozvrate za 135

Už ste čítali?