Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Váš mozog potrebuje cukor. Skutočne? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Pestrá strava

a občas aj nechutná strava. Toto jediné naše telo potrebuje. Dokáže v hraničných prípadoch (napr eskimáci) syntetizovať chýbajúce látky, ale pre opotrebovanie tela je jednotvárna strava zlým východiskom. Mnoho ľudí experimentuje na základe "JPP" (jedna pani povedala), ale nie je to dobrá stratégia dlhovekosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ajaj
"Poznáme niekoľko kultúr vo svete, ktoré nekonzumujú glukózu ako napríklad Inuiti alebo Masaiovia - oni nekonzumujú sacharidy vôbec a ani žiadnu glukózu!
Sacharidy áno
"Stefansson dokumentoval, že strava Inuitov je zložená z 90% mäsa a rýb a počas 6-9 mesiacov v roku Inuiti nekonzumovali nič iné, ako túto potravu. Pôvodne sa myslelo, že takáto strava neobsahuje žiadne sacharidy, ale následné štúdie ukázali, že strava Inuitov nie je ketogénna a obsahuje aj určité množstvo sacharidov, pochádzajúcich z glykogénu prítomného v mäse zvierat, ktoré konzumovali väčšinou v surovom stave."
.
"Tuky a proteíny sú však esenciálne a telo si ich nevie vytvoriť."
Tuky vie.
https://healthcare.utah.edu/th...
.

"Takže Úrad pre verejné zdravotníctvo odporúča deťom konzumovať do 50 gramov cukru denne! Aký argument sa pri tejto diskusii objavuje najčastejšie? Náš mozog potrebuje cukor, aby malo energiu. Naše telo potrebuje cukor, aby malo energiu."
Nič takého tam nie je, Je tam
"Pre detský vek je charakteristická potreba tzv. rýchlych kalórií, preto nie je potrebné sladkosti úplne zakazovať."
Rýchle kalorie sú z glukozy alebo aj sacharozy, tie má okrem sladkostí aj ovocie, napr hrozno, banán, mrkva, jablko...
.
Ľutujem, ale tak agresívny článok plný mýtov a chýb od VŠ vzdelaného človeka ktorý sa navyše venuje nutričnej vede ? Je to skôr emocionalny článok, viď výkričníky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, ďakujem za reakciu. Článok, ktorý ste postli ako argument k tukom, ktoré si vie telo vytvoriť, je vysoko zavádzajúci. V tom článku sa hovorí o cukroch, ktoré telo premení na tuky. Odborníčka na diétu hovorí o 50 gramoch cukru - je jedno z čoho - či jabĺk, mrkvy alebo susienok. Stále je to ten istý cukor. Koľko mrkvy musíte zjesť aby ste získali 50 gramov cukru? Veeeelmi veľa.To odporúčanie je v gramoch a je jedno z čoho. Glykogen v mäse je v poriadku - to nevyvracia nič o cukroch. Žiadny mýty v článku nie sú. Opierate sa o cherrypicking len aby ste niečo vytkli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Moj manžel je už mesiac na tzv carnivore diet, teda na na masovej diéte, spolu so živočíšnymi produktami. Na diétu sa rozhodol ísť kvôli tomu, aby si vylepšil a prečistil myseľ. Za mesiac zhodil 9 kíl. Pri výške 180cm vážil 77kg, teraz váži 70. Tak dobre sa už dávno necítil. Je hlavne Stejky s tukom (ribeye, ny strip), potravu bohatú na živočíšne tuky - vajíčka a slaninu na raňajky, soli iba himalájskou soľou, občas mu k tomu dávam syr a kyslú smotanu, niekedy len mleté mäso so syrom (hamburger bez žemle), a raz za týždeň mu varím 8 hodinový kurací vývar. Je to dosť monotónne, ale zatiaľ sa na klasickú stravu nechce vrátiť. Vôbec nemá nafúknuté brucho, čo bol pred tým dosť veľký problém, ráno sa budí pred budíkom a má podstatne viac energie. Je len keď je hladný a väčšinou keď má malo energie, to koreluje s tým, že pred tým malo jedol. Veľa ľudí na tejto diéte sú schopní prestať brať tabletky na úpravu tlaku, na diabetes, liečia si tým zápaly v tele a podobne, ale osobne sa k tomuto vyjadrovať nemôžem, pretože pred týmto štýlom stravovania žiadne závažné problémy nemal. Ja som vylúčila zo stravy cukry a čiastočne uhlohydraty a zhodila som 4 kilá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mila pani
Eskimaci a Laponci konzumuju prevazne mesitu potravu a dozivaju sa priemerne 40 rokov.vas manzel si mozno precistil mysel,ale pritom otravil telo.Budete rad,ked sa dozije 65 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Eskimáci a Laponci však nemajú prístup k takej zdravotnej starostlivosti a tiež neopovrhnú alkoholom. Ja som inak eskimákov ani slovom nespomenula. Ja nikomu nič neprikazujem a ani nepoučujem, píšem čo som si ja naštudovala a to je, že štandardná diéta zjavne pre ľudstvo nefunguje, keďže mame aj napriek dobrej zdravotnej starostlivosti explóziu v rakovine, srdcovo-cievnych ochoreniach, demencii a podobne. Jedno viem, že aj napríklad vegani neopovrhnú cukrom a spracovanemu uhľohydrátmi a že cukor v nás buduje závislosť a že ľudia, ktorí sa stravujú len mäsom nemajú problém ani s cukrovkou, ani ani s nedostatkom vitamínu C, ich krvné výsledky sú v norme a že som si istá, že moj manžel bude žiť dlhšie ako keby sa nalieval každý deň kolou a napchával sa cukrovinkami ako niektorí vegetariáni. A tuto diétu pre zatiaľ nemôžete zdiskreditovať, pretože zatiaľ ešte nebola vypracovaná žiadna studia zameraná na ľudí, ktorí jedia len mäso a živočíšne produkty. Snáď sa ich čoskoro dočkáme. Len aby sa potom ľavičiari a vegani nepohnevali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň! Super len tak ďalej! Mame už nejakú evidenciu, že carnivore diet môže unkieltorCh ľudí fungovať veľmi slušne a správne a ľuďom naozaj pomáha vyriešiť rôzne problémy či už so zdravým alebo s váhou. Držím palce a veľa odhodlania! :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale ale

The prevalence of diabetes is high among the Inuit of Greenland. Heredity was a major factor, while obesity and diet were important environmental factors. The high proportion of unknown cases suggests a need for increased diabetes awareness in Greenland.

http://care.diabetesjournals.o...

"Diabetes is a complex disease… The rapid growth in obesity and a possible susceptibility to [developing] diabetes due to a relative insulin deficiency means that diabetes is a major health problem in Greenland, even if the Inuit may be protected [by] a favorable fat distribution," lead author Marit Eika Jørgensen, MD, PhD, from the Steno Diabetes Center, in Gentofte, Denmark

https://www.medscape.com/viewa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň,

vďaka za reakciu. Príčina diabetu u Inuitov bola dlho študovaná - le jedna z mála štúdii a jej závery:

RESULTS—The age-standardized prevalences of diabetes and IGT were 10.8 and 9.4% among men and 8.8 and 14.1% among women, respectively. Of those with diabetes, 70% had not been previously diagnosed. Significant risk factors for diabetes were family history of diabetes, age, BMI, and high alcohol consumption, whereas frequent intake of fresh fruit and seal meat were inversely associated with diabetic status. Age, BMI, family history of diabetes, sedentary lifestyle, and place of residence were significant predictors of IGT.

CONCLUSIONS—The prevalence of diabetes is high among the Inuit of Greenland. Heredity was a major factor, while obesity and diet were important environmental factors. The high proportion of unknown cases suggests a need for increased diabetes awareness in Greenland.

http://care.diabetesjournals.o...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj keď to (asi zbytočne)

trochu odľahčím, tak moja osobná skúsenosť je taká, že mozog môjho muža cukor potrebuje v celkom dosť veľkých dávkach z koláčov, keksov a sladkých jedál, môj ani tak nie. Vystačím si s medom a ovocím:)

Tiež je zaujímavé podotknúť, že môj muž má stále svoju váhu za slobodna (72-75 kg), ja som svoju váhu od slobodna povýšila o cca 20 kg. Mala som vtedy 52 kg. Považujem to za veľmi zložitý manželský proces približovania sa jeden k druhému:)) No ale však je to len 41 rokov, možno sa mi raz podarí vrátiť k svojej váhe, ale zas či to bude cena pre mňa primeraná, dám vedieť:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nechápem, čo tým autor chcel povedať?

Už ten titulok. "Váš mozog potrebuje cukor. Skutočne?" Áno skutočne. Telo si vie v prípade potreby vyrobiť cukor samo pomocou pečene. To si myslíte, že ste objavili Ameriku? A aký záver s toho chcete vyvodiť? Že by sme mali prestať jesť ovocie, pretože pečeň má schopnosť meniť tuky na cukor? A to že, úrad pre verejné zdravotníctvo pripustil pre deti konzumáciu cukrov do 50g na deň, hlavne vo forme ovocia, je akože zlé? To im mal predpísať miesto toho rybí tuk? Alebo to že lekári doporučujú pestrú stravu, vrátane mlieka, ovocia, a zeleniny kde sú aj cukry, tak robia chybu? Alebo aká iná múdrosť z toho článku vyplýva?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, ďakujem za reakciu. Pre vás tento článok nepriniesol nič, pretože viete skutočne, že cukor nepotrebujeme pre našu fungovnaie. Veľa ľudí tam vonku si však myslia, že naše telo potrebuje cukry pretože to naše telo potrebuje. A pozor! Úrad pre verejné zdravotníctvo potvrdil toto: Denná porcia by nemala byť väčšia ako 50 gramov, uprednostniť treba sladké pečivo, prípadne sušienky, sušené ovocie a cereálne sladké tyčinky pred tučnými múčnikmi a cukrovinkami....ovocie sa tu spomína len v sušenom stave..takže neodporúča cen cukor výhradne z ovocia - ak by to tak bolo, tak nemám žiadne výhrady :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to chceš povedať, že

verejné zdravotníctvo neodporúča ovocie v čerstvom stave? myslím si, že si to vytrhol z kontextu.

Je známe že deti jedia na desiatu veľa sladkostí - cukrovinky , tučné múčniky. Úradníčka zrejme trocha aj logicky rozmýšľa a vie, že keby povedala, že deti nejedzte cukor, nič sladké, žeby nič nepresadila a nepresvedčila ich. Preto zrejme povedala, že keď už niečo sladké tak radšej sušené ovocie, sladké pečivo, sušienky pred sladkosťami múčnikmi, cukrovinkami s tukovou náplňou/palmový olej/.

milujem takých "mudrlantov" , ktorí niečo zbežne poštudovali a myslia si, že sú múdrejší ako odborník ktorého chcú znemožniť vytrhávaním z kontextu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jj

Tak to Potom robim velku chybu ked denne vypijem dva litre coly obsahujucej 12 gramov cukru na 100 ml
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dobry vecer

nekonzumujem potraviny vedome s obsahom cukru napr.cukriky ,cokolady kolace,sladkosti rozneho druhu ,zu asi 3 roky. Neda sa vsak prijmnaiu cukru uplne vyhnut lebo napr v kecupe alebo v nealko pive,ovoci ho mate Vela.zsistil som po krvnych testoch ze hodnota ketonov mi stupla spred dvoch rokovz ca 80na 190.Ziadne kolisanie hmotnosti sa nedostavilo ani chudnutie ani priberanie.Velke pozitivum je ze zu 2 roky som nemal ziaden zubny kaz predtym ,som mal 4-5 kazov rocne
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Váš mozog potrebuje cukor. Skutočne?

ANOOOOOO potrebuje glukozu. Ale na to sa nermusime cukrom cpat, telo vie glukozu "vyrobit". to je cele.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

je to o tom, že nemusíme telu dodávať rýchle (spracované) cukry v cukrovinkách, chuť na sladké vykompenzuje surové ovocie
.
ja som sa dal na nízkosacharidové stravovanie (žiadne sladkosti ani chleboviny), bielkoviny a oleje, a zhodil som cca 10kg, hurá !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, ďakujem za príspevok a gratulujem k schudnutiu!. Ja som na lowcarb zhodil približne 40 kg... takze niečo na tom bude :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som vytrvalec. Skúsil som ,byť1/2r. v ketoze. Na low carb som často, i teraz.( do 100g/deň)
Metabolizmus cukrov =™jeden jediný hormón - inzulín.
Nie je cukor= pankreas neprodukuje inzulin ( o mi je na škodu)

Nizkosacharidova dieta nie je dobrá na furt.
Nevýhody : aceton v dychu (poukazuje na metabolizmus tukov).
Človek je sice vyrovnaný, kľudný plný energie, no na druhej strane - nie je tak bystry, je pomalší a nemyslí mu to tak... a v neposlednom rade nadmerné zaťažovanie interných orgánov je tiež na škodu z dlhodobého hľadiska, ďalej tvrdá stolica( i pri vysokej spotrebe vody, ktorú v tele nemá čo udržať ( žiadna vláknina, šachty)

V športe ( napr. beh ) je cukor vysokooktanove palivo, bez ktorého sa úplne najrýchlejšie behať nedã, teda žiadny osobåk ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viacero nepresností a nedomyslených tvrd

1. Telo si nevie vytvoriť tuky
V pohode vie - pozrite si prosím liposyntézu. Príčinou priberania súčasnej generácie je hlavne transformácia prebytočných sacharidov na tuky.
2.Telo si nevie vytvoriť bielkoviny
Vie. Inak by ste nevyrástli. Len mu treba dodať minimálne esenciálne aminokyseliny.
3. Betahydroxymaslová kyselina
Treba veľmi dôrazne poznamenať že metabolizmus ketolátok je pomalší, ako ich tvorba. A energetická výťažnosť ketolátok je podstatne nižšia. Takže mozog je pomalší, ako poukazuje jeseterr. Takisto treba zvážiť aj riziko ketoacidózy, keďže ketolátky sa tvoria rýchlejšie, ako sa metabolizujú.
Môj názor - ak keto/low-carbo, tak veľmi opatrne. V tom prípade je to zdravá diéta.

K Vášmu webu:
1. Keď kliknem na ktorýkoľvek článok, vždy sa objaví tento.
2. Poznámky k "našej filozofii":
- junk foods - ich problémom je kombinácia cukrov a tukov. Samozrejme taký Big Mac má toľko kalórií, ktoré stačia stokilovému duševne pracujúcemu mužovi na jeden deň.
- odkiaľ ste prišli na to, že kalórie nerozhodujú? Vyvrátil niekto prvú vetu termodynamiky a zákon zachovania hmotnosti? V podstate popierate hlavný zdroj obezity, ktorý hľadáte.
- inzulín - bol objavený skôr, ako uvádzate a zodpovedá za niečo iné, ako píšete. Pozrite si prosím, ako pôsobia napríklad inzulín, grelín, leptín a glukagón vo vzájomných súvislostiach.
- pokiaľ posudzujete, od čoho ľudia priberajú, resp. môžu pribrať - posudzujte prosím v rámci komplexných možností a situácie transformácie živín (liposyntéza, neoglukogenéza a proteosyntéza). Teda ak telo má dosť cukru, tuk uloží. Ak má cukru prebytok, spraví z neho tuk. Ak má prebytok bielkovín, spraví z nich cukry. Ak má málo tukov, spraví si ich z cukrov. Ak má málo cukrov, spraví si ho zo svalov (bielkovín).

Záverom:
Princíp low-karbo/keto sú založené na tom, že organizmus si vytvorí cukry z bielkovín, na čo potrebuje energiu z potravy. Len treba byť opatrný. Odporúčal by som využiť pri chudnutí, nie však pri "normálnom" režime.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: UMB Banská Bystrica: Sexizmus a bossing za múrmi univerzity? 2 297
 2. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 2 284
 3. Slavomír Repka: Tretia veta Bugárova a jej použitie v praxi 1 522
 4. Oliver Andrejčák: Bude Fico na novinárov útočiť aj fyzicky? 1 430
 5. Paula Kentošová: Budem brať drogy až kým neumriem 1 242
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čižnár zisťuje, prečo vyšetrovanie nehody sudcu viazne. Posudok sľubujú mesiace 1 191
 7. Martin Ondráš: Farmári, takto Vás štát ľahko zomelie 877
 8. Martin Kajzer: Vlastná skúsenosť s bohom 852
 9. Jozef Drahovský: Rýchlosť v doprave narastá až na vesmírne hodnoty 840
 10. Milan Buno: Aké boli ženy a lásky Ernesta Hemingwaya? 772

Rebríčky článkov


 1. Kristína Jakubičková: Trampoty tridsiatničky
 2. Michal Lajcha: Aká je súvislosť medzi povinným celibátom a pedofíliou?
 3. Martin Turčan: Jane Goodland
 4. Mária Mačalová: Z denníka nastávajúcej mamičky - 1. časť
 5. Milan Bartos: Podnikateľské dobrodružstvo v Karibiku
 6. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, II.
 7. Ronald Szapáry: Spomienka na leto Roháče
 8. Vladimír Krátky: Birmovaný súdruh .
 9. Denis Jacko: V kľúčovej dierke
 10. Attila Vörös: Návod: ako na prehliadku mesta pohodlne a príjemne!

 1. Nespokojní farmári na hodinu zablokovali bratislavský most SNP
 2. Farmári odišli z vlády sklamaní. Matečná hovorí o prepojení na kriminálnikov
 3. Fico opäť zaútočil na Kisku: Je rovnaký ako Bašternák
 4. Spod lavíny na zjazdovke vo Švajčiarsku vytiahli štyroch ľudí, jeden z nich neprežil
 5. Koľko kľukov zvládnete? Našli hranicu, za ktorou klesá riziko porážky a infarktu
 6. Firma, ktorá robila strop, čo sa zrútil: Čo my máme s kolaudáciou?
 7. V centre Nitry bude problém nakúpiť potraviny
 8. Odvrátila tri mečbaly. Kužmová po životnej výhre pridala ďalší triumf
 9. Pozrite si, ako vyzeral najjasnejší supermesiac tohto roka (fotogaléria)
 10. Futbal má ľudí spájať. Kalmár si zaslúži kritiku aj pokutu

 1. Akí ľudia nám tu chcú "chrániť" štátne symboly?
 2. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 3. Keď som sa to dozvedel, zostal som zdesený
 4. Birmovaný súdruh .
 5. Mistrík s Čaputovou sa hádajú: Mikloško chce do rozhádanej politiky vniesť pokoj
 6. Mistrík a Čaputová sa chovajú divne a neslušne: Aj Fico pre chorobu nechodil na súd
 7. Francúzsky parlament zrušil kategóriu matka a otec na úradných listinách.
 8. Dva odtiene liberalizmu a pomsta v pozadí
 9. V Burkine Faso džihádisti zavraždili saleziánskeho kňaza
 10. Útoky na kostoly po Európe treba klasifikovať ako teroristický čin

Už ste čítali?