Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kalórie - najväčší omyl v dejinách riešenia obezity (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

dánske školy sú síííla.

čo riadok, to perla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

..tu nie je žiadny ..cenzurant- ent ???? ..s tými závyslostami to nemyslíte vážne??? redakcia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pardoooon, opravené :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý článok.
Len dodám, biochémia a znova chémia.
AKO rodený extrémista športovec, s nízkym púďom sebazachovy a vysokej miery pre toleranciu bolesťi, často..somv minulosti balansoval na hrane ( ako som už písal v " cukroch" Pocity a stavy veľmi dobre rozpoznam.
Jednoznačne- je to vec vnútorného nastavenia, zrýchleného, alebo zleniveteho metabolizmu. Keď sa pretočíme chudneme furt ( dočasná hypertyreoza) absolútne nie v závislosťi od prijatych kalorii a miery pohybu. Chudneme rano, na obed i v noci. Furt. Je fuška- to dostať pod kontrolu a korigovať aktivity i stravu na prijateľnú úroveň.

Dobrá rada pre neskrotitelny apetít znie : keď to nezvladaš so žravostou rýchlo si navleč šortky , obuj kecky a daj si 3-6x 400m na hranici anaerob prahu a je po hlade na dlhé hodiny.Stizhnuty gaster.

Je dobré byť aj emočne nestabilný, nevyrovnaný a labilny, stojí to kopu energie i zmenu hormonálnych pochodov :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

otrasná forma článku...

Zákon zachovanie energie a zákon zachovania hmotnosti platia rovnako vo fyzike a rovnako v biochémii.

Celá omáčka okolo hormónov je len o stravovaní sa tak, aby sa minimalizoval pocit hladu. Glykemický index a podobné vtákoviny. Áno, všetko to platí. Len je to ešte vyššia úroveň omáčky ako dodržať energetický deficit.

A kalória je zastaraná jednotka energie. 1 cal = 4,1868 J. Nemala by sa používať. Máme predsa joule.

A niektoré perly ako "v modely" dávajú tušiť, že v špinavej krabici nebude asi výborná torta.

Na chudnutie je výborný 10 km beh. Po polhodine až hodine otrasov žalúdka je človek kompletne zničený a na jedlo ani nepomyslí. Veľmi efektívne chudnutie. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň,

ako prosím vysvetlíte definiíciu zákonu zachovnaia hmostnoti v uzavretom celku bez vplyvu vonkajších faktorov v izolovanom stave? Myslíte si, že ľudské telo je izolovaná sústava bez vonkajších vplyvov? Nikto nepopiera termodynamiku.

Povedzte 150 kg človeku aby išiel behať 10 km :) Máme niekoľko štúdii kedy vidíme, že cvičenie napomáha k chudnutie bez pochyby, ale nie je kľúč k dlhodobej udržateľnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

trocha pokory odporúčam

Ľudské telo je samostatný celok, ktorý prijíma a odovzdáva energiu a prijíma a odovzdáva látku (hmotnosť). Prijíma potravu, vylučuje, ohrieva sa i chladí. No to je snáď jasné. Zákon zachovania hmotnosti a zákon zachovania energie platí aj pre otvorený systém.

Samozrejme pri liečbe obezity sa začína s chôdzou a inými aktivitami šetriacimi pohybový systém.

A alfou a omegou je energetický deficit. Spôsoby ako ho dosiahnuť môžu byť rozdielne: jednoduché a aj všeliaké sofistikované.

A ako som už písal. Áno, glykemický index a divý inzulín a kľudný glukagón ovplyvňujú hladinu glukózy v krvi a tým vyvolávajú pocit hladu. Celá teória je len zbytočné motanie. To nie je žiadny extre objav alebo prístup, že hormóny vplývajú nato ako dokáže človek dosiahnuť energetický deficit. Niekomu stačí si povedať, že chudnem a chudne, a niekto potrebuje eleborát o zlých hormónoch, ktoré ho nútia žrať.

Ja som za mesiac schudol 10 kg a to som ani nechcel. Stačilo pracovať 12 hodín denne na úkol v sade a ešte človek aj zarobil :-))). A potom som pribral 28 kg a potom som zasa schudol 5 kg a teraz plánujem zhodiť zasa 9 kg. A dosiahnuť BMI 25 s nejakou +/- figúrou. Ale zasa BMI nad 30 som nikdy nemal.

P.S. Osobne si myslím, že Vaša mienka o vlastnej genialite a schopnostiach zaostáva za skutočnosťou. Odporúčam minimálne začať písať trocha skromnejšie a menej poučovať ľudí, ktorí o problematike vedia očividne hodne. Môžete sa veľa naučiť. Tým nemyslím seba so základnými vedomosťami o biofyzike i biochémii. A ten formát článku je úbohý aj na žiaka základnej školy. Jednoznačne je potrebné zlepšiť formu, lebo tomu nikto nebude veriť, aj keby to rovno bola pravda. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To čo platí pre Vás, nemusí platiť pre iných. Nepochopíte ak nie ste obézni. Ja som mal 130 kg - bez cvičenia so schudol na 75 - len zmenou stravy. Nemusel som chodiť do fitka, ani behať, nikde.

Takže kalorický deficit je ok - kaloricky reštriktívne diéty OK nie sú a máme na to XY dát a štúdii.

Ak dostanete pod kontrolu inzulín a kortizol, môžete mať deficit aj bez cvičenia. Dáta a veda hovorí jasne. To, že vy ste schudli behaním je super pre vás. Ak sa vám nepáči formát a máte pocit lenkritizovať, tak ďakujem za návštevu blogu, určite máte aj iné veci na práci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

:..pomaly 10km beh, teda lenive drindanie charakterizujuce homo sapiens- súčasníka ( neefektivita- metabolizmu, , ***** človek ). tak maximálne umocní apetít na max možnú mieru = po prichode rabovanie chladničky.

Literatúra píše: pomaly aerobny beh 120 tepov = tukový metabolizmus. Ibaže , ako tak sledujem roky-rokuce bežecké drindajuce okolie, bežci sú furt rovnako tlusti, maximálne pár úvodných kil dole a veľka STOP.

Iste, aerobny beh štartuje tukový metabolizmus, avsak až po istom časovom úseku a vyčerpaniu väčšiny glykogen zásob, cca 1a 1/2h. Beh musí byť technický efektívny, nie drindanie, to si však vyžaduje usposobit - adaptovať pohybový aparát na adekvátnu- efektívnu zaťaż ( často rokyyy rokujúce- kontinuita) Väčšinou presillenie, zranené a koniec..a priberanie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Viac info, prečo behanie je dobré pre zdravie, ale nie pre chudnutie tu:

https://www.self.com/story/myt...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

posledny prispevok, pokračujte

Zabúdate na najdôležitejšiu vec.

Človek, ktorý behá/začína behať prakticky vždy chce behať rýchlejšie. A energetický výdaj pri behu nie je najpodstatnejší. Aj úplne najviac rozumovo zaostalý bežec príde na to, že s menšou hmotnosťou sa beží rýchlejšie.

A preto motivácia vyplývajúca z behu vedie k chudnutiu. Chudnem, aby sa mi lepšie behalo. :-)

A ešte jedna výhoda pomalého behu. Počas 1 hodiny behu + cesta na dráhu/trať + cesta späť + očista je čas kedy človek nepoškuľuje po chladničke pretože je preč. A po dvoch/ troch hodinách cvičebnej aktivity skutočne nájazd na chladničku nehrozí. Tak vylúchať liter vody, zvládnuť pol rožka s vajcom a polomŕtvy padnúť do postele.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale, ale....

1.ludia, ktorí začínajú behať takmer nikdy nechcú bežať rýchlejšie. Mnohoročne - neefektívny jogging a počítanie kalórií mobilom.( takmer žiadny progres)

2. Chudsí beží rýchlejšie? Jednoducho blbosť z neznalosti.
Každá distancia si vyžaduje vhodné bio a antropometricke parametre ( večerné adekvátnej hmotnosťi) Šprintér vyzerá diametr inak ako vytrvalec (1500- 3000m -vytrvalec)

VŽDY sa hľadá kompromis hmotnosť vs sila.

Mám 70kg / dám maratón za 2:35. Mam spústu ľahších priateľov aj o 10 kg , ktorí sú pri podobnom tréningovom zaťažení i odbehanych rokoch o 1/2 h pomalší. ;-)

3. Niečo zakusîm a do postele?? Nie.
Stretávam dlhoročných joggerov stazujucich sa na žravost- po behu. Áno zabiť čas hrá do karát.

Bežec nie je izolovaná sústava a je vo veľkej miere flexibilný Inter i externymi vplyvmi faktormi, skrze diferenc bazalnych metabolizmov až po počasie, atmosférický tlak...ionmi nabitý vzduch a pod

Príkladom je beh v skupine pri maratóne, kde bežec ťaží zo skupinovej energie....a z vlastnej skúsenosti viem, že je to pecka + Adrenalín.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Behanie je kőšer hlavne pre chudnutie.( know how,) Články nepotrebujem, vychádzam z vlastných prebohatych skúseností. Z 92 kg -. k maratónu za 2:39
Je to poznanie hodne članku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nikto nepopiera, že behanie je super pre zdravie :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podľa mňa nezmysly.

Predsa, tuk a svaly vytvorené na tele sa do neho dostali potravou cez ústa.
Zjednodušene - do tela vošli kalórie, vo forme potravy, a tie sa uložili v tele vo firme tuku, alebo svalov.
Keď budem nadmerne prijímať potravu, priberiem. Bez ohľadu na stav mojej mysle, či som alebo nie v strese. A opačne, keď nebudem jesť nič, môžem meditovať, levitovať, filozofovať, stresovať, nestresovať, zomriem od hladu tak či tak. Lebo som neprijal kalórie !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme, že väčší príjem kalórii spôsobuje zväčšovanie tela :) Čo však spôsobuje väčší príjem kalórii? Ja tvrdím, že hormóny, ktoré nás robia hladným - odolať hladu je ťažký oriešok :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie celkom nezmysly...

A zareagujem aj na odpoveď autora....
Hormóny by nás mali robiť hladnými či sýtymi v tom správnom čase.
Autor sa snaží povedať, že inzulín je na vine obezite. Ale to je tak, ako keby vrah povedal, že to nezabil on, ale jeho ruka. Je pravdou, že inzulín je ten, kto vie natlačiť prebytočné cukry do mitochondríí, a tie z nich v konečnom dôsledku spravia tuky. Medzi tým je však súhra mnohých hormónov, ktorej výsledkom je, či pociťujete hlad alebo sýtosť a či priberáte alebo chudnete. Keď sa ich rovnováha naruší, dochádza k bizarným situáciám -napr. fyzicky sýty človek pociťuje hlad, alebo človek priberá napriek tomu, že nemá potrebný kalorický príjem (=priberá tuk a ubúda mu svalová hmota). Mozog potom klamú hormóny vlastného tela. Napríklad pri Vami uvádzanom strese sa uvoľní okrem iného aj kortizol, ktorý vyvoláva chuť na mastné a sladké. Pacienti odkázaní na kortikoidy by Vám povedali, aké ťažké je s tým bojovať. A vediac aké ťažké je bojovať s mylnými signálmi tela, seriózni dietológovia odporúčajú nehladovať, ale vyšportovať prebytočnú energiu, aj tú uloženú v tuku.
Porucha rovnováhy týchto hormónov môže byť vrodená, ale zvyčajne sa k nej dopracujeme sami. Našťastie, zvyčajne je možné túto hormonálnu rovnováhu obnoviť späť, ak sme si nestihli uhnať cukrovku II.typu alebo inú vážnu poruchu. Samozrejme, pri všetkých týchto procesoch platia zákony fyziky a chémie. Uvidíme, či autor popíše tieto procesy a ako hlboko. Mám predstavu, kam sa chce dopracovať, ale nebudem predbiehať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nechcel som ísť až do úplných detailov - ak hovoríme o hormónoch, tak v tom zohráva dôležitú úlohu práve kortizol, ale aj grelin alebo leptin, ktoré regulujú pocit hladu a sýtosti.

Ak ste si už vybudovovali inzulínovú rezistenciu, metabolciký syndróm, máte obezitu alebo cukrovky 2, tak možno chcete prejsť na nízkosacharidovú stravu. Dnes už vidíme aj super výsledky u ketogénnej diéty spojenej s čiastočným hladovaním.

Riešením obezity však nie je obmedziť kalórie - to je le časť obrázku, ktorý má väčší a širší kontext - a to práve inzulín a jeho produckia v tele - ak dostaneme pod kontrolu inzulín, dostaneme pod kontrolu aj apetít, naše telo dostane prístup k tukovým zásobám a chudneme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ani ja som nechcel ísť do detailov :)

Nechcel som prezrádzať, čo možno bude v ďalších článkoch.
Nie celkom súhlasím, že inzulín je hlavný vinník, on je len vykonávateľ.
Ale nebudem predbiehať....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Albert Einstein kedysi povedal niečo v tom zmysle, že nikdy nepochopí, čo to je daň z príjmu. Teda, nie že by som sa s týmto géniom porovnával, ale ja nikdy nepochopím, že niektorí ľudia žerú ako prasce a potom sa čudujú. že priberajú. Dokonca je kopec vedátorov platených za to, aby skúmali, prečo to tak je.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Pellegrini : Farmár je nežiadúci prvok dobre fungujúceho systému 4 377
 2. Paula Kentošová: Budem brať drogy až kým neumriem 3 230
 3. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 2 891
 4. Oliver Andrejčák: Bude Fico na novinárov útočiť aj fyzicky? 2 616
 5. Rudolf Pado: UMB Banská Bystrica: Sexizmus a bossing za múrmi univerzity? 2 611
 6. Slavomír Repka: Tretia veta Bugárova a jej použitie v praxi 1 607
 7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čižnár zisťuje, prečo vyšetrovanie nehody sudcu viazne. Posudok sľubujú mesiace 1 419
 8. Stanislav Martinčko: Pán Šefčovič naozaj „ Vždy pre Slovensko“?? 1 186
 9. Martin Ondráš: Farmári, takto Vás štát ľahko zomelie 1 023
 10. Jozef Drahovský: Rýchlosť v doprave narastá až na vesmírne hodnoty 1 009

Rebríčky článkov


 1. Tomas Bily: Život s nástenkou
 2. Kristína Jakubičková: Trampoty tridsiatničky
 3. Michal Lajcha: Aká je súvislosť medzi povinným celibátom a pedofíliou?
 4. Martin Turčan: Jane Goodland
 5. Mária Mačalová: Z denníka nastávajúcej mamičky - 1. časť
 6. Milan Bartos: Podnikateľské dobrodružstvo v Karibiku
 7. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, II.
 8. Ronald Szapáry: Spomienka na leto Roháče
 9. Vladimír Krátky: Birmovaný súdruh .
 10. Denis Jacko: V kľúčovej dierke

 1. Fico podľa Talianov pred rokmi telefonoval s Vadalom
 2. Fico podľa Talianov pred rokmi telefonoval s Vadalom
 3. Ľudia ukázali, že im nie je jedno, čo sa v krajine deje, povedala Balogová (diskusia SME)
 4. Ľudia ukázali, že im nie je jedno, čo sa v krajine deje, povedala Balogová (diskusia SME)
 5. Bašternákov klient káže o daniach
 6. Japonci sa dotkli zbytkov paliva vo Fukušime. Vzorku chcú odobrať ešte tento rok
 7. Slovan odchádza z Fínska s vysokou prehrou. Dostal gól cez celé ihrisko
 8. Pekné máte traktory, isto boli drahé...
 9. Pozrite si, aká je podľa Slovákov ideálna výbava najpredávanejšieho SUV
 10. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina

 1. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 2. Akí ľudia nám tu chcú "chrániť" štátne symboly?
 3. Birmovaný súdruh .
 4. B.Kačáni: Nezávislosť médií a iné prepletence
 5. Mistrík s Čaputovou sa hádajú: Mikloško chce do rozhádanej politiky vniesť pokoj
 6. Mistrík a Čaputová sa chovajú divne a neslušne: Aj Fico pre chorobu nechodil na súd
 7. Dva odtiene liberalizmu a pomsta v pozadí
 8. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 9. V Burkine Faso džihádisti zavraždili saleziánskeho kňaza
 10. Útoky na kostoly po Európe treba klasifikovať ako teroristický čin

Už ste čítali?