Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

6 rokov od tragédie pri výstavbe mosta v Kurimanoch - čo sa tam vlastne stalo? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Je evidentne

ze niekto chybu urobil. Mozno nie stavebny dozor. Spadlo nieco co spadnut nemalo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

samozrejme, uz vykresy boli nespravne ... tam to cele zacalo (to je primarna pricina) ... problem ale je aj to ze si tuto hrubu chybu nikto nevsimol, resp. nikto na nu adekvatne neupozornil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie som statik,...

ale ak by som videl podobne zmontovanú konštrukciu, ihneď by ma napadlo, že nie je zabezpečená staticky v jednom smere.
Problém je, že ak by som bol vzdelaný montér a na chybu upozornil zodpovedných, zrejme by si pomysleli, že čo nám to tu chce hovoriť, keď to neštudoval a bolo by vymaľované.
Stretával som sa s podobným prístupom v rôznych inštitúciách, od polície, prokuratúry, súdnej moci počnúc, až po rôzne vodárenské, či energetické firmy.
Hovorí sa tomu zdravý rozum, ktorý treba používať a nie paušálne zahadzovať myšlienku všímavého laika.
Rešpektovať názory iných sme sa ale na Slovensku ešte všetci nenaučili a aj preto tá konštrukcia možno spadla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kontrola a precedens

Oceňujem autorov technický výklad, kiežby takých bolo viac.
Nebola chyba v tom, že sa zanedbala predchádzajúca skúsenosť so stavebníkom? Je asi obtiažne podrobne preveriť všetku statiku, vrátane pomocných konštrukcií, preto musí stavebník požívať dôveru. Ale keď tú dôveru celkom nemá, je na mieste veľmi prísna kontrola, a nevidím dôvod, prečo by si ju nemal sám platiť, on stratil dôveru, chce stavať, tak je úplne správne, aby nejaký čas preukazoval, že už chyby nerobí. Možno úplne elegantné by bolo, aby toto mala pod palcom stavebníkova poisťovňa: Niečo ti spadlo, takže tvoje poistenie bude desaťnásobné, ak nebudeš mať dva nezávislé posudky na každý kliniec, ktorý na stavbe zatlčieš, a o tri roky sa porozprávame znova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mal stavebný dozor opravnenie ?

Postaviť lešenie a nespravne ho zavetrať -taku chybu neurobi žiadný lešenár
Lešenia by padali postavene pri každom väčšom panelaku.

Neverim že na vykrese bolo nezavetrane lešenie.
Je to povinosť stavebného dozoru na takuchybu prisť
Článok je alibi pre stavebný dozor?
Nikto za nič nemôže aj inde sa to stava.
Hodte si kocku aby sa Vám to nestalo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Porovnám to so skúsenosťou dozoru ny bytovom dome:
Stavebný dozor upozorňuje na chyby a odmieta podpísať faktúru za práce, ktoré nezodpovedajú zmluve alebo normám?
Správca domu v spolupráci s dodavateľom rozpúta vydieračskú kampaň voči vlastníkom v štádiu stavby, keď je najviac zraniteľná so zámerom výmeny za stavebený dozor, ktorý podpíše čo správca a dodavateľ chce. Vzhľadom na veľmi zlú zmluvnú pozíciu vlastníkov (text zmluvy podpísaný správcom neodsúhlasený vlastníkmi zjavne výhodný pre dodavateľa) sa to nakoniec podarí.
Myslím, že na štátnej zákazke to prebieha veľmi podobne. Len v pozícii vlastníkov sú daňoví poplatníci a v pozícii správcu príslušné ministerstvo.

Pri obecných stavbách je to tiež zhodné. prepláca sa aj vadná práca a nereklamujú sa závady.....

Nastavený je zle celý systém, keď už je zaužívané, že je normálne všeličo porušovať a vzbudzuje veľké pohoršenie vymáhanie správnosti prevedených prác.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stačí sa na to pozrieť aj v hmle

a je jasné že by tam žiadne zavetranie nepomohlo. Spolu 8!!! ks vysokách ´´stojok v dvoch zostavách...Pri takých dĺžkach zabudnite na nejaký vzper .Tá tyč zaručene vybočí z osi a ide to celé dolu...a tak aj bolo.Pozrite na nete podobné výztuže v zhraničí... Stojky nahusto že by medzi nimi ani had nepreliezol...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

asi sme mali vypracovat posudok na zaklade fotiek zo zahranicia ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pane

neviem, či Vámje jasné, koľko asi dokopy vážilo celé bednenie,Pozrite sa na tú výšku a na tie dve skupiny po štyroch hlavných nohách.Zvážte celkovú dĺžku ktorá sa premosť ovala a pripočítajte k tomu hmotnosť betónu ktorý sa tam mal nalliať... A tu sa prípadne pozrite ako to malo minimálne vyzerať... https://www.tebau.sk/wp-conten... čudujem sa,že to neišo dolu už pred príchodom prvého auta z betonom . Máte niekde overenú ínformáciu , v ktorej fáze betónovania to spadlo. nemám čas to hľadať na nete ale viem že to išlo dolu na začiatku betonárskych prác.Ne žiadnych fotkách žiaden betón nevidno tak ho tam asi veľa nebolo... každý kto mal odvahu na ten paskvil stúpiť sa mal vopred rozlúčiť s príbuznými a spísať testament... Aj šťastie že tam zomreli len štyria...ostatní mali zrejme moje zmýšľanie ... pekný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pisal som to nizsie:

1) bolo to už takmer celé zabetónované keď to spadlo
2) taká istá veža sa použila aj pri betonáži prvého pola, kde bola nižšia výška nad terénom a tam to udržalo (vzperná dĺžka bola menšia).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

toto mi uz pripomina ten vtip o zahorakovi co sa 2 hodiny pozera v ZOO na zirafu a pri odchode prehlasi ze "take zviera aj tak neexistuje" :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vážený autor

netreba vysvetľovať zavetranie ani nijaký vzper.Aj hlupák musí vidieť, že tie štyri biedne stojky nemali šancu ani vo sne udržať stovky ton betónu čo sa tam chystali naliať. našťastie to padlo tuším pri treťom domiešavači takže aspoň škoda na betóne nebola výrazná a nenarobilo to taký lomoz. To že tam zarvali nejaký pracovníci je iná kapitola...Realizátor zhrabol prachy za celkom iný systém bednenia ktorým sa to malo stavať a postavil tam takýto ogrc ...pri tých sťyroch stojkách by tam nijaké zavetranie nepomohlo....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1) bolo to už takmer celé zabetónované keď to spadlo
2) taká istá veža sa použila aj pri betonáži prvého pola, kde bola nižšia výška nad terénom a tam to udržalo (vzperná dĺžka bola menšia).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Inak v článku sa mýlite, že nešlo o úsporu. Zhotoviteľ zjavne nemal na stavbe dostatok materiálu na plnohodnotné skruže, preto sa tam zahral na improvizáciu s drevom. Doplnenie materiálu by ho niečo stálo na kúpnej cene a doprave. A jedna z rozprávkových postavičiek o dlhom, širokom a bystrozrakom si dáva záležať na tom, aby ostalo čo najviac peňazí v jej vreckách.
Obtrel som sa kedysi o dimenzovanie podpory šalungu mostu za Východnou (vtedy pre Hydrostav) a keď som videl, z akého hnoja to chcú robiť, tak som sa z toho radšej vyvliekol. Ani neviem, z čoho to nakoniec spravili, či z toho hrdzavého hnoja a vydržalo to len so šťastím, alebo tam dali nakoniec poriadnu konštrukciu. Každopádne sa nikomu nič nestalo. Ale s takým prístupom k bezpečnosti na stavbách a reťazením subdodavateĺov, kedy sa ku konečným vykonávateľom dostáva len zlomok z prvotnej fakturácie, bola len otázka času, keď sa niečo stane. Nevedelo sa len kedy, komu a v akom rozsahu.
Problémy na stavbách tohoto typu nie sú určené na riešenie technikmi, ale vyšetrovateľmi ekonomickej trestnej činnosti. Technici obvykle vedia ako to má byť správne, ale sú rôznymi formami tlačení do neprijateĺných technických kompromisov už v štádiu návrhu. A nie každý si môže dovoliť povedať "NIE".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zvotovitel skruz zostavil podla vykresov, ... riesenie so zavitovou tycou a hranolom bolo vo vykresoch
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je jasné, ale tie výkresy niekto tak vyhotovil na niečí pokyn. Predpokladám, že to bolo podobne ako keď mňa chcel kedysi navliecť Hydrostav do návrhu nevyhovujúcich hrdzavých podpier. Ja som si mohol dovoliť povedať, že nie a radšej idem von zo zákazky. Ten statik, čo je pod tým podpísaný, možno takú možnosť voĺby nemal. Treba sa vžiť do situácie v tých rokoch. Bola stavebná kríza, niektorí mali málo roboty a bolo by ohrozenie finančnej bezpečnosti ich rodiny postaviť sa vtedy na odpor.
Ak chce človek zistiť skutočnú pravdu, treba sa zaoberať aj takýmito netechnickými okolnosťami. Lebo toto bola taká školácka chyba návrhu, že je naivitou predpokladať, že statik bol taký hlúpy alebo nepozorný a za ním aj stavbyvedúci a dozor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nemyslím si že toto by niekto vedome riskoval a už vôbec nie statik. Na druhej strane mohol tolko optimalizovat návrh (aby boli podpery na zaklade, aby sa dala skruz pouzit na oba mosty - jeden mal 2 tramy druhy 3) ze v tom hladani optimalneho riesenia sa stala takato chyba, ktoru si nikto nevsimol. Tazko povedat. Umyselne, keby si uvedomil o kolko znizi unosnost veže skruže týmto riesenim, by to určite nespravil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte ste nezažil situáciu, keď vám klient odmietne zaplatiť s tým, že ste mu staticky neodsúhlasil jeho úmysel. Mnohí majú pocit, že si objednávajú statický súhlas a nie statické posúdenie, ktoré môže vyjsť ale aj nevyjsť ako bezpečné. Na škole ste možno od takýchto situácií uchránený, ale v praxi sa bežne vyskytujú. Už som zažil aj klientov, ktorí hľadali dovtedy nového statika, kým nenašli takého, ktorý podpíše aj technický nezmysel. Aj na škole takého máte, čo na odvolacom stavebnom konaní tvrdil, že konštrukcia bola už v Bratislave vystavená zemetraseniu !!!!!!!!! a teda je odolná voči seizmicite a nič netreba preratávať + že v objekte nie sú žiadne dodatočné zásahy do statiky, pritom v skutočnosti je už deravý ako ementál.
Takže Váš názor na pevnosť vôle statikov a okolnosti, ktoré na nich vplývajú, je veľmi vzdialený od reality v praxi.
To ja som väčší skeptik.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nespravnym zavetrenim sa znizila unosnost skruze cca 20 násobne! Kto by si toto vedome zobral na triko?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Máte na to nejaký zdroj?Čo viem tak to padlo hneď ako začali betonovať.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Vzdá sa Matej Bel svojho mena v názve Univerzity v Banskej Bystrici? 1 294
 2. Tomáš Benedik: Japonsko V - ostrov Kjúšú 1 252
 3. Jakub Kapuš: Budúcnosť Slovenska sa nespája s podvodníkmi ako Danko 888
 4. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 825
 5. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 752
 6. Paula Kentošová: Otehotnela som na strednej škole 718
 7. Eva Gallova: Ocino pracoval v jednom arabskom štáte, bola to veľmi tajná misia 676
 8. Monika Nagyova: Diagnóza bratislavský taxikár 655
 9. Dominika Dongova: Najlepšia rada po rozchode 447
 10. Ivan Husár: List Tereze Poliakovej do Ruhpoldingu 351

Rebríčky článkov


 1. Ján Marton: Ty a tvoje orgazmy (Divadlo, porno a iné dokumentárne slabosti)
 2. Ivan Janíček: Oprava nábytku - 2 časť.
 3. Denis Jacko: Prietrž surrealizmu
 4. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 5. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 6. Jozef Bakša: Vďaka
 7. Milan Lacúch: Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?
 8. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 9. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?
 10. Jakub Tinak: Chorvátsko - turistická perla a Chorvátsko - jedna z najzaostalejších krajín EÚ

 1. Danko chce ešte tvrdšie právo na odpoveď. Hovorí o rozšírení aj na komentáre
 2. Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie
 3. Nová anexia? Putina hnevá Lukašenko, pozýva aj Američanov
 4. Podnikateľ Trabelssie: So Slotom nadávame na politikov a bavíme sa o babách (video)
 5. Podvod bol vždy podvodom. Univerzity v Bratislave a Košiciach sa pustili do Danka
 6. Dobré ráno: Čo urobí nový zákon s kolobežkármi
 7. Majú odpor k vede a myslia si, že vedia najviac. Opak je pravdou
 8. Sagan stratil v záverečnom kopci, štvrtú etapu vyhral Juhoafričan Impey
 9. Rýchlostná cesta R3 Zvolen - Šahy pôjde v polovičnom profile
 10. Diéta, ktorá pomôže aj planéte. Čo môžete zjesť za deň?

 1. Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte
 2. Obhajca mandátu ponúkol za stoličku starostu 35.000 €...
 3. Peter Cvik Dedko arizoval, vnúčik kurizoval. Mafiánke.
 4. Glváč zo Smeru komunikoval s objednávateľkou vraždy a vyškieral sa slušným ľuďom
 5. Komentár Mareka Vagoviča: Prebuďme sa, lebo nás umlčí politická mafia
 6. Putinove kone .
 7. Kto bohatne na ničení lesov a dotačnom biznise - mysaris.sme.sk
 8. Prípad Fekišovce
 9. Štefan Hríb: Kto ohrozuje slovenskú štátnosť
 10. Odkaz pre Danka a Matoviča: Nebola iná doba. Reaguje vedenie Filozofickej fakulty UK

Už ste čítali?