Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Môj pokus o Zero Waste deň (prisahám, že nič nehodím do koša!) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

autorka

Som v rozpakoch. O čo tu ide autorke?

Je to sebaironia, sarkazmus, alebo iba túžba napísať svetu niečo mimoriadne, zaujímavé, úderné, na tepe doby, avšak akosi niet o čom?

Je také milé, keď najväčší znečisťovateľ a produkovač odpadu z ľudského rodu, teda žena, napíše také niečo interesantné! Stačí spomenúť vložky , kozmetiku, tampóniky, šatečky, ktoré MUSÍ mať každá žena bohvie prečo vždy iné a IBA jediný raz verejne prezentované, šperčičky, kabelečky, desiatky topánočiek, farbičky na vlasy a iné časti tela, intímna kozmetika, antikoncepcia, neustála zbytočná výmena vybavenia bytu, nábytku a možno aj príbytku / už sa na to nemôžem ani pozerať/.........

Spomínam,si, ako pred rokmi obdobne blbla iná blogerka a horovala v príspevku za ochranu Matičky Zeme. Pritom si dala svoju fotečku v milých minišatečkách pri mori na pláži. Keď som sa jej, ako starý frfľoš, opýtal, ako s ak moru dostala, či hádam peši, cudne sa odmlčala. Alebo iná podobná horovala za minimalizáciu života a prezentovala k tomu svoj byt v Nemecka. Keď som ju upozornil, že jej manžel prelieta na služobných cestách lietadlami toľko energie a nafty, ako malé mesto vo Vietname, taktiež sa cudne a navždy odmlčala.

Nerozumiem prečo, Prečo, PREČO takáto téme, ak je mnoho vhodnejších, neutrálnejších.... Napríklad vyhadzovanie potravín, tlačenie sa do zadku nejakej "pseudo hviezdičky" / napríklad ako teraz na blogovej "Kultúre" Dorotke Nôtovej /, či napísať niečo múdre o používaní očných tieňov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prosím, len nebuďte v rozpakoch :-)

.. som žena, nemôžem vedieť, o čo mi ide :D Ale prekukli ste ma, je to asi kúsok zo všetkého..
Nemyslím si, že ja osobne som najväčší znečisťovateľ. Nepoužívam vložky ani tampóniky, kozmetiky mám minimum, módna ikona tiež nie som, aj keď teda nejaké handry mám, už štvrtý rok chodím v teplákoch s rupsakom, vlasy si roky nefarbím, antikoncepciu neberiem, nábytok máme od nasťahovania stále rovnaký. Priznávam sa, že topánky sú moja slabosť, ale tri roky na materskej ma dosť zabrzdili :D A šetríme na elektromobil :-)
No k veci. Zero Waste je teraz dosť prudko "in" a všelikde sa ľudia predbiehajú, aké minimum odpadu vytvoria. Za mňa osobne, neverím nikomu, kto mi bude tvrdiť, že viac ako mesiac má jedno vrecko v koši. Neverím, že sa to dá. ALE! Každý môže skúsiť aspoň čosi urobiť... Nie kvôli tomu, aby sa mohol pochváliť, ale kvôli tomu, že to má zmysel.

A nabudúce sa pokúsim napísať niečo o očných tieňoch. Že som si ich raz kúpila, keď som mala dvadsať a raz som ich použila "na doma", nebolo to ono a boli to zbytočne vyhodené peniaze :D A teda ďalší kus na smetiskovej hore...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Toto musím dať prečítať mojej žene. Tá je krémikmi, mastičkami, kadejakými téglikmi a tubami posadnutá. A okrem toho je bordelárka, nikdy to po sebe nesprace a nechá to na umývadle. Potom to dopadne tak, ako minule. Ráno som si rozospatý drhol zuby nie zubnou pastou, ale nočným krémom. No, bol hnusný, čo vám poviem.

Btw., vygajdané tepláky a topánky napr. od Pradu je super nápad. Skúsim ju na to nahovoriť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Marnost nad marnost 9000 ton denne

Pred tym ako zacnes vycestuj, napriklad do afriky no a take velke mesto ako Kinshasa v kongu- 15 million obyvatelov, nema zber odpadu... produkuje denne 9000 ton.
https://www.dw.com/en/kinshasa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neexistuje :-)

Zero waste neexistuje.

Neexistovalo to ani v minulosti. Ale v minulosti bolo veľa odpadu rozložiteľného... drevo, papier, kov, iné rastlinné a živočíšne produkty. Maximálne za pár rokov bol bordel pohltený prírodou.

Potom prišli umelé hmoty a to je prúser...
tie sa nerozkladajú (resp. rozkladajú extrémne dlho a na problémové zložky).

Takže umelé hmoty a (individualizované porcie =) obaly.
Len teraz je doba taká, že sa vám asi nebude chcieť ísť po mlieko s vlastnou konvičkou do mlieko-predajne.

Netrápte sa konceptom "zero waste", to je vlastne len logická chyba.
Ale riešením je menej individualizovaných obalov a rozložiteľné obaly. Termix vo vrecúšku s náhubkom, plátky taveného syra (každý individuálne balený) - to sa asi zmení v budúcnosti...

Budeme musieť ubrať z POHODLIA...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Budem asi za trápnu,

Ale ja chodím so svojou fľašou na mlieko :-D hlavný dôvod spred pár rokov bol, že plastovej fľaši neverím a kúpila som si krásnu zo skla s kravičkami :-)

Ja túto dobu nechápem, toto POHODLIE, aký je problém zobrať si vlastnú tašku na nákup, keď viem, že potrebujem ísť do obchodu? To je len príklad..
Aj keďna druhú stranu, každým dňom čakám appku, ktorá bude oznamovať užívateľovi, že mu treba na záchod. Alebo že sa treba nadýchnuť... Ľudia už prestávajú používať rozum na základné veci a ja by som ešte chcela, aby nerobili bordel!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie sme v rozpore

Katarina, my nie sme v rozpore... :-)

Skusim vysvetlit.

Trvám na tom, že "zero waste" prístup v realite neexistuje. KTO ŽIJE, TVORÍ AJ ODPAD... vždy to tak bolo... aj v praveku, aj v stredoveku, aj v 18. storočí. ROZDIEL JE V TOM, aký odpad vznikal vtedy a aký odpad vzniká dnes...

V predošlých dobách vznikal odpad, ktorý bol do značnej miery (takmer na 100%) ROZLOŽITEĽNÝ (zvyšky jedla, rastlinné zvyšky/odrezky, živočíšne odpady/odrezky, drevo, stavebný odpad, kovy a pod...). Stavebný odpad, kov, či drevo sa síce tiež rozkladajú pomerne dlho, ale rozložia sa... tehly sa rozsypú, kov zhrdzavie a rozpadne sa, drevo spráchnivie... rastlinné zvyšky sú za pár týždňov preč... zo živočíšnych zostanú len pevné časti (kosti, rohovina). Aj v staroveku boli smetiská (dnes sú z toho archeologicky cenné lokácie) a príroda si s tým poradila...

Problém sú umelé hmoty, ktoré sa (takmer) nerozkladajú (resp. ich rozklad je na úrovni desaťročí/storočí). Preto postupne rastie pred nami problém odpadu. Staré odpady by už boli dávno preč, nové odpady sa nám kopia (resp. sa ich dá spaľovať, ale to je tiež ekologická záťaž).

Svojím ženským (emocionálnym) prístupom vlastne iba traumatizujes rodinu (nedáš deťom maslo a pod.). Je to trochu don quixotovské... A trochu aj také naivné... ženy to robia :-)
Už keď to máš doma, tak máš len možnosť TRIEDIŤ. Ak chceš nevyhadzovať, tak musis nenakupovat. Ked ti vadia plastove obaly, hladaj alternatívu... ked ludia (vo velkom) prestanu nakupovat maslo/margarin v plastovych obaloch, tak vyrobcovia BUDU MUSIET hladat iny sposob balenia (a maslo je len jeden z mnozstva prikladov). Ale to je beh na dlhu trat...

Dnesna doba je taka (a vnimame to ako pokrok a pohodlie), ze ku kave ti daju malu individualizovanu porciu smotany do kavy - 9 ml čohosi baleného v plastovom kelímku a prekrytého aluminiovou foliou... len 9 ml obsahu a kolko odpadu na tom je... obrovský nepomer. Ale mat individualizovanu porciu je pohodlne a hygienicke. Asi by si ohrnala nos, keby ti v kaviarni dali ku kave "putovnú" vseobecnú konvičku s mliekom/smotanou a nevedela by si, či do nej niekto nenaplul alebo tak...

Prave POHODLIE a tuzba po HYGIENE stvorila celý ten obalový priemysel... Lebo chceme príst do supermarketu a z regálu si chceme vybrať SVOJU ZABALENÚ PORCIU. Nechceme prist do supermarektu k velkemu kotlu s nápisom RAJO (napríklad) a požiadať usmievavú pani, aby nám načapovala už použitou naberačkou 200ml čučoriedkového jogurtu a z vedľajšej kade zase 100ml ananásového. Nechceme prísť do obchodu a požiadať predavača, aby nám odrezal 500g z veľkého bloku masla a vložil nám ho do nášho papierového vrecka alebo kornútka (alebo čohokoľvek).

A toto bude problém.

Preto dnes nie je možné neprodukovať odpad (gro odpadu sú OBALY), lebo moderný život je individualizovaný život (v našej kultúre). Ale vieme (asi) urobiť tlak, aby obaly boli "rozložiteľnejšie".

Keď už máš doma maslo v plastovej vaničke, tak ho deťom daj a obal potom vhoď do žltého smetiaka. Ale nabuduce hladaj maslo v NE-PLASTOVOM OBALE. To je zaciatok...

A este jedna vec... BIELI LUDIA sú (väčšinou) pomerne poriadkumilovní, ale FAREBNÍ LUDIA sú veľmi často bordelári (príkladov je mnoho, nepojdem teraz do konkrétností). Ani jeden z mojich plastov sa nedostal do mora (lebo ja este aj obálku s okienkom rozdelím na papier a fóliu), ale more je plné plastov? Lebo nizsie kultury sa dostali ku vydobytkom vyssej kultury a nevedia s nimi narabat... Tak v sebe netreba velmi zivit pocit viny.

Bude sa to dat menit iba velmi pomaly (lebo pohodlie a hygiena sú dve silné lákadlá).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chápem :-)

Osobne sa snažím minimalizovať plast, jogurt si kúpim radšej v skle, potom do pohárika spravím domáci džem, napríklad.. Nemyslím si, že moja rodina tým nejako trpí, samozrejme aj maslo si dáme :-)
Existuje však more článkov, kde sa tvrdí, že za mesiac majú v rodine 10 litrov odpadu (príklad). Vôbec nechápem, ako fungujú, čo jedia, lebo 99% potravín má nejaké balenie.. Nemôžu si kúpiť oblečenie, veď na všetkom sú aspoň tri visačky...
Vidím v celom "zero waste" zmysel, poďme žiť uvedomelo, snažme sa a možno sa niečo zmení. Nie kvôli súťaživosti, ale pre dobro ďalších generácii :-)
No chcelo by to viac osvety a hlavne kuchárske knihy :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím si, že po prečítaní článku je pointa jasná a je ňou to, že bez produkovania odpadu sa žiť nedá. Náhodou musím uznať, že autorka má talent na písanie. Mohla by na tom trochu popracovať a prispieť k tvorbe ďalšieho odpadu vydaním zbierky fejtónov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem!

..mám hneď krajší deň, no moja zbierka fejtónov bude musieť byť vytlačená na recyklovanom papieri :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

1/3

Jarko, take lahke, a ty aj napriek tomu nevies, o co pani Katarine ide? JE TO O ZAZITKOCH!!
cit.: "Pri takomto štýle života si uvedomíš, že život ako taký nie je o konzume a neustálom naháňaní sa za vecami. Je o zážitkoch!"
"Bea Johnson, autorka knihy Zero Waste Home, naplní spolu so svojou 4-člennou rodinou za rok komunálnym odpadom iba jeden zaváraninový pohár."
Potes svoje oci a do vysin pozdvihni svojho ducha tymto dych berucim vsevysvetlujucim clanockom.
https://topdesat.sk/2018/07/18...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Predbehol som Jarka a pozdvihol som svojho ducha do výšin. Zaujalo ma to desiate tričko, lebo ja ich mám asi 50. A ešte by Leo diCaprio mohol prezradiť, koľko ich má on.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

2/3

Priatelu najdrahsi, s laskou, lec velmi dorazne si Ta dovolim poprosit (aby sme v buducnosti predisli zbytocnym nedorozumeniam) - NA LEA MI NESAHAJ!!! Za pochopenie a porozumie vopred s uctou dakujem.
Leo je taky PAN, ze on, prosim pekne, aj v zime zvlecie zo seba posledny kus chatrneho odevu! Da sa, cteny moj priatel, predpokladat, ze roky, ci uz doma, ci na eventoch, na dokaz svojej setrnosti a ohladuplnosti k Maticke Zemi drlancuje len jeden, jak sa hovori medzi nasou bratislavskou smotanou, "black-tie formal".
Dokaz Leovej setrnosti:
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Práve som sa dozvedel, čo mám robiť, keď sa trasiem od zimy. Vďaka, drahá priateľka. Len si myslím, že stačí "black tie optional".

A, samozrejme, nič proti Leovi, ale podľa John Bridges:
"Ak cestujúci gentleman pri obliekaní zistí, že mu na košeli chýba gombík, a nemá so sebou potreby na šitie (čo by sa nemalo stať), zavolá do hotelovej recepcie a požiada o túto službu. Keď mu gombík prišijú, džentlmen dá slušné prepitné".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ospravedlnujem sa, ze vchadzam do tejto brilantnej debaty mozno trochu od veci, ale vasa diskusia bola aj pocte triciek. Vcera som prepla kanal na telke a tam chlapik, vobec neviem, o com hovoril a o com to bolo, len ma zaujalo, ze na bielom tricku mal veliky napis cez cely predny diel: Posledne ciste tricko. Aj som sa zasmiala, ale potom som sa zamyslela: a je to vobec vtipne? Este raz sa ospravedlnujem za svoju (verim, ze) "hlbokomyselnu" odbocku :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vtipné, vtipné. Keď si obliekol napr. v r. 1990, tak by výrobcovi mal poslať ďakovný list. Ľudia sú všelijakí. Ja som poznal jedného MUDr. hygienika "přímo z Přahy", ten nosil 10 rokov detvianske krpce. V zime aj v lete. Tie isté.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

50 tričiek, oggir?

Aj Ty zbieraš tričká s Pink Floyd?:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nieeee :-)

Iba jednofarebné. Výnimkou je asi 10 ks týchto:
https://tricka-kosile.heureka....
Posledné mi pribudli Hard Rock Cafe London a Sharm El Sheikh.

Málo známe video Carol King:
https://www.youtube.com/watch?...
Moja obľúbená, vždy dobre naladená a usmiata Carol. Robila o.i. v menežnente pre nedávno zosnulú divu Arethu Franklin. Osobná priateľka bývalého prezidenta Clintova a jeho manželky.

K Pink Floyd (bez ohľadu na všetky okolnosti) som si nikdy nenašiel cestu. Nechávajú ma chladným a bez záujmu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak s tými Floydmi si ma sklamal, priaťeľu.
Evidentnr nie si gitarista.
Ozaj, ahoj!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Priateľu,

pri všetkej úcte, nerozumiem Tvojej reakcii. S hudbou žijem vyše 50 rokov. A za túto dobu nám bolo ponúknutých tisíc vagónov dobrej muziky. "Dobrá muzika" je na výsosť individuálna záležitosť. Jednoducho, u mňa sa PF do prvého vagóna nezmestili. Je v ňom hlavne blues, bluesrock a čiastočne R&B. To, dúfam, chápeš.

Btw., myslím, že som to tu písal. Ja nie som gitarista, pretože mi chýba schopnosť improvizácie, čo je pre dobrého gitaristu alfa omega.

Ozaj, ahoj. :-)
 

1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Pellegrini : Farmár je nežiadúci prvok dobre fungujúceho systému 4 423
 2. Paula Kentošová: Budem brať drogy až kým neumriem 3 277
 3. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 2 897
 4. Oliver Andrejčák: Bude Fico na novinárov útočiť aj fyzicky? 2 634
 5. Rudolf Pado: UMB Banská Bystrica: Sexizmus a bossing za múrmi univerzity? 2 613
 6. Slavomír Repka: Tretia veta Bugárova a jej použitie v praxi 1 608
 7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čižnár zisťuje, prečo vyšetrovanie nehody sudcu viazne. Posudok sľubujú mesiace 1 422
 8. Stanislav Martinčko: Pán Šefčovič naozaj „ Vždy pre Slovensko“?? 1 189
 9. Martin Ondráš: Farmári, takto Vás štát ľahko zomelie 1 023
 10. Jozef Drahovský: Rýchlosť v doprave narastá až na vesmírne hodnoty 1 010

Rebríčky článkov


 1. Tomas Bily: Život s nástenkou
 2. Kristína Jakubičková: Trampoty tridsiatničky
 3. Michal Lajcha: Aká je súvislosť medzi povinným celibátom a pedofíliou?
 4. Martin Turčan: Jane Goodland
 5. Mária Mačalová: Z denníka nastávajúcej mamičky - 1. časť
 6. Milan Bartos: Podnikateľské dobrodružstvo v Karibiku
 7. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, II.
 8. Ronald Szapáry: Spomienka na leto Roháče
 9. Vladimír Krátky: Birmovaný súdruh .
 10. Denis Jacko: V kľúčovej dierke

 1. Fico podľa Talianov pred rokmi telefonoval s Vadalom
 2. Ľudia ukázali, že im nie je jedno, čo sa v krajine deje, povedala Balogová (diskusia SME)
 3. Bašternákov klient káže o daniach
 4. Japonci sa dotkli zbytkov paliva vo Fukušime. Vzorku chcú odobrať ešte tento rok
 5. Pekné máte traktory, isto boli drahé...
 6. Slovan odchádza z Fínska s vysokou prehrou. Dostal gól cez celé ihrisko
 7. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 8. Pozrite si, aká je podľa Slovákov ideálna výbava najpredávanejšieho SUV
 9. Ronaldov nevydarený návrat do Madridu. Atlético zdolalo Juventus
 10. V Trenčíne na výročie vraždy Jána a Martiny odhalia pamätník. Organizátori zverejnili program

 1. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 2. Akí ľudia nám tu chcú "chrániť" štátne symboly?
 3. Birmovaný súdruh .
 4. B.Kačáni: Nezávislosť médií a iné prepletence
 5. Mistrík s Čaputovou sa hádajú: Mikloško chce do rozhádanej politiky vniesť pokoj
 6. Mistrík a Čaputová sa chovajú divne a neslušne: Aj Fico pre chorobu nechodil na súd
 7. Dva odtiene liberalizmu a pomsta v pozadí
 8. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 9. V Burkine Faso džihádisti zavraždili saleziánskeho kňaza
 10. Útoky na kostoly po Európe treba klasifikovať ako teroristický čin

Už ste čítali?