Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ad.: A.Járay - Čo je Energia v skutočnosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

musím

sa zastať tysa. argumentuje veľmi slušne pomocou matematiky a fyziky, hlavne fundovane. vy vo svojom výklade kozmodriftu uvažujete s priestorom ale neuvažujete, že priestor je v celom vesmíre spojitý qa hlavne celý priestor, neuvažujme hmotu je vyplnený gravitáciou a elmg polom. v článku máte chybu E=F*t je hybnosť=P. dE= sa nerovná F*dt aj ked použijeme diferenciál rozmerová rovnica musí ostať rovnaká. zmena energie nastane napr pri zrážke telies, hybnosť sa zachová ale energia sa spotrebuje na pohnutie telies. práca je W=intFds ale kinetická energia má takú hodnotu ako práca. samozrejme viete ako je odvodená kinetická energia a čo je kinetická energia. na príklade pádu telesa v gravitačnom poli. na každom kúsku dráhy telesa bude mať určitú kinetickú energiu ale pohybom teleso vykonalo aj určitú prácuvždy na každom bode bude polovica práce a energii. polohová energia telesa, gravitačná je celková energia. pri dopade bude súčet pohybovej energie a práce rovný polohovej energii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ešte doplním gravitačnú energiu bude mať teleso aj ked stojí. práca aj kinetická energia bude nulová. ale keby sme merali gravitačnú energiu na každom úseku dráhy tak jej veľkosť je súčinom kinetickej energie a práce v danom bode. nakoniec prácu sme museli vykonať kým sme teleso vyniesli. preto energia je skutočne schopnosť konať prácu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem vám za príspevok do diskusie

Čo sa týka v článku použitých vzorcov, používal som vzorce pána Járaya aj - myslím si - s príslušným komentárom. Môj zámer možno bude zrejmejší z pokračovania.
Čo sa týka frázy "energia je schopnosť konať prácu", z hľadiska paradigmy sa musí jednať len o nejakú konvenciu, poznačenú tým, že jej chýba logika. Ako som už napísal, prácu koná sila, ktorú indukuje narušenie energetickej rovnováhy medzi dotknutými interagujúcimi objektami. Dôsledkom narušenia energetickej rovnováhy je vznik určitého množstva "voľnej" energie a zároveň sily, ktorá toto množstvo energie - v procese svojho pôsobenia - využije na konanie konkrétnej práce v súlade s dodržaním zákona zachovania energie.
Preto, ak hovoríte "energia je skutočne schopnosť konať prácu", máte zrejme na mysli len toto množstvo "voľnej" energie, ktoré môže mať prípadne formu potenciálnej energie (ale aj inú).
Stačí, aby napr. závažie viselo na pevnom háku alebo na napnutej pružine. - V každom okamihu bude mať potenciálnu energiu, ale o tom či sa táto premení na inú formu, rozhodne to či nastane alebo nenastane rovnováha síl na závažie pôsobiacich.
A len tak na okraj, predovšetkým v termodynamike je všeobecne známe, že na konanie (užitočnej) práce je možné využiť len určitú časť "voľnej" energie. V tejto súvislosti sa pojednáva o účinnosti procesov premeny, ale aj o exergii. Fráza "energia je schopnosť konať prácu" sa nedá použiť na onú "nezužitkovateľnú" časť energie.
Napokon, ani energia pohybu izolovanej fyzikálnej sústavy nevplýva na priebeh dejov v tejto sústave, lebo neexistuje spôsob, ako indukovať silu, ktorá by - na úkor tejto energia - konala prácu vo vnútri sústavy.
Ja nemám nič voči konvenciám, ale treba ich náležite objasňovať - predovšetkým študentom.
Aj znenie Keplerových zákonov je "poznačené" podobnou konvenciou, o čom však učitelia pred žiakmi mlčia, takže v konečnom dôsledku im sprostredkúvajú deformované poznatky, ktoré neskôr môžu veľmi vážne sťažovať všeobecný pokrok poznania vo fyzikálnych vedách.
Aj preto sa opakovane zmieňujem o zámere iniciovať súdny "opičí proces na slovenský spôsob".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

perly ducha

tak su keplerove zakony dobre ci nie? tam je nejaka konvencia? ty si iny saso naozaj aj s opicim procesom
https://sk.wikipedia.org/wiki/...

skus si to precitat, tie tri body a ukaz nam kde je nejaka konvecia, su to tvrdenia, ktore alebo su pravdive alebo nie, ziadne opicie procesy netreba a ziaci na rozdiel od teba vidia tri zakony/tvrdenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Koho perly ducha?

Nie nadarmo som napísal, že akoby som hrach na stenu hádzal - "snehuliaci" mlčia. Ak sa niekto ozýva, nuž len "havkáči".

Prečo je zápis kvadratickej algebraickej rovnice vo všeobecnom tvare

a.x.x + b.x + c = 0

nesprávny, resp. aspoň neúplný? -
Lebo správny a úplný zápis takej rovnice má tvar

a.x.x + b.x + c = 0 , a ≠ 0 (ináč by sa redukuje na b.x + c = 0)

Prečo je znenie Keplerových zákonov nesprávne, resp. neúplné? -
Pretože neobsahuje upozornenie, že pohyb planét je vzťahovaný na Slnko. Ale Slnko sa objektívne pohybuje! (Minimálne z dôvodu rotácie našej Galaxie.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Symbol ...8800 znamená

"rôzny" (v tomto prípade od nuly).
Zle sa zobrazil pri prenose príspevku na diskusiu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

precitaj

vetu
Planéty obiehajú okolo Slnka po eliptických trajektóriách s malou výstrednosťou, v ktorých sa Slnko nachádza v jednom spoločnom ohnisku.

z toho neplynie ze pohyb je vztiahnuty na slnko? Takze ak odmyslime sneznu slepotu a dalsiu perlu ducha ze vyraz sa redukuje na rovnicu bx+c=0, tak je jasne ze a=0, proste cudzis strielas capiny, nepomoze ti nic ako soldna argumentacia, ktoru ale nezvladas a vdaka svojim emociam a pudom si zozal to co si zozal, bud rad ze ti havkaci pisu aspon vidis kde vsade mas chyby
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veď prečítaj! -

Ak je vám zrejmé, že ak sa "zvrhne" matematická rovnica a.x.x + b.x + c = 0 na rovnicu b.x + c = 0 , potom to znamená, že a = 0 ,
malo by vám byť aj zrejmé, že ak "planéty obiehajú okolo Slnka po eliptických trajektóriách s malou výstrednosťou, v ktorých sa Slnko nachádza v jednom spoločnom ohnisku" - to znamená, že Slnko je považované (v priestore) za nehybné. Tomu, v uvedenom matematickom príklade, zodpovedá a = 0 , teda prípad lineárnej rovnice - namiesto rovnice kvadratickej.
Úplne ignorujete UZNÁVANÝ poznatok, že naša Galaxia rotuje (tuším, rádove jedenkrát za 200 miliónov rokov). A len na základe tohto jediného faktu vieme, že Slnko sa pohybuje priestorom podstatne rýchlejšie ako ktorákoľvek planéta našej slnečnej sústavy. Zložením pohybu Slnka s pohybom planét (ktoré sa nepohybujú OKOLO neho ale v jeho OKOLÍ), sa (kvázi)uzavreté eliptické dráhy planét razom zmenia na otvorené krivky. - Toto zodpovedá variantu matematického príkladu, že "a" je rôzne od nuly, teda kvadratická rovnica je naozaj kvadratická a nie lineárna.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

precitaj si

dodatok, za cias keplera sa neuvazovalo s inym pohybom lebo sa o nom nevedelo. No a faktom u normalnych ludi co dokazu premyslat tak to je,ze planety sa pohybuju okolo slnka neznamena ze sa nepohybuju na inu sustavu dalsim pohybom, vo fyzike mame sustavy na ktore vztahujeme pohyb, ked vztahujeme pohyb na teba neriesime ako sa hybeme na jaraya ani nevylucujeme ze ked sa hybeme na teba vzhladom na jaraya sa nehybeme, to je trivialna logika ktoru nezvladas, ziadne dodatky netreba. A pokial ti nie su jasne taketo veci naco riesis na co nemas? A rovnice neries lebo ked sme ich riesili, tak si mlcal pri hrubych chybach v upravach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Faktom u normálnych ľudí,

nie to ešte vedcov, je, že ak ich niekto upozorní na elementárnu chybu, že ju čo najskôr opravia.

Tu sa nejedná o to, že - my predsa! - vieme skladať pohyby.
Tu sa jedná o proces výučby v školách, uplatňovaný u žiakov, ktorí ešte nemajú dostatočný nadhľad nad problematikou učiva, a od ktorých učiteľ žiada, aby si ho osvojili (veriac mu na slovo).

Dnes existujú rôzne snahy zavádzať do vyučovacieho procesu namiesto memorovania snahu viesť žiakov k samostatnému mysleniu. Rozumná snaha - ak sa nepreháňa. Keby si žiak vedel sám ozrejmiť všetko potrebné, nepotreboval by učiteľa. To je však opačný extrém ako bezduchý školský drill.

A aj na tejto diskusii vidno jeho výsledky. Nemienim to zle. Mať overené poznatky je dobrá vec. Ale - ak nie sú ustavične systematizované - ľahko sa stane, že si človek osvojí aj hlúposti, ktoré mu zatemnia myseľ, a pritom ich pokladá za súčasť vzdelania, na ktoré je nekriticky hrdý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

akoze ani

vysvetlenie nestacilo?
spochybnoval si najskor ze pohyb je vztahovany na slnko, odpoved bola ta ze to je priamo napisane v tych zakonoch, teda mozeme zamietnut tvoju poznamku
potom si namietal, zevraj z toho plynie ze napr. na stred galaxie sa nehybeme, ze to plynie z tych zakonov, znova neplynie, pokial otazka bude ci sa pohybuje slnecna sustava na stred tak pohybuje. pokial sa budeme pytat ci sa pohybuje nase slnko vzhladom na nasu miestu kopu galaxii, pohybuje, pokial sa budeme pytat ci sa pohybuje na vacsi objekt teda superkopy galaxie odpoved bude pohybuje atd.

takze skutocne ak mas problem s myslenim do fyziky sa pustat nie je vyhra. Zaver netraba na zakonoch nic upravovat, ziaci sa ucia tak ko je potrebne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

gravitacna

len poznamka nie je to celkova energia, je to gravitacna :) celkova je myslene vo fyzike vsetka aj vnutorna, vazobna energia. Troska zmatocne pises, gravitacna je potencialna energia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

este poznamka

Ak by bol priestor spojitý a nekonecny, teda nas vesmír, potom je absurdna predstava aby este letel nejakou rychlostou, lebo vyvstane otazka voci comu. lenze vesmir nie je ani nekonecny ani spojity. To sice nedokazu fyzici ani potvrdit ani vyvratit ale su indicie, ktore k tomu vedu. takze ak by sa nas vesmír mal pohybovat ako pise cudzis kozmodriftom musel by existovat hyperpriestor na ktorý sa pohybuje nas vesmir. teda to naznacuje nieco ako multivesmir, co je na urovni dohadov. A to podstatne ak odhlaidneme od vsetkych tych hluposti co cudzis popisal a chcel tym vysvtelit napr. relativitu, tak podstatne je práve to ze keby aj nas vesmír letel voci hyperpriestoru, potom je velmi otazne ci by bol vobec nejaky efekt v nasom vesmíre pozorovaný kedze je ako celok. Takze myslienka ze vesmir leti nejakou rychlostou v zasade nemoze nijak dokazovat nic co uz vieme a co suvisi s niecim uplne inym.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

áno pomýlil som sa o ten volný pád tam je rozdielgravitačných energii. dakujem za opravu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Miešate jablká s hruškami

Prečo? - Úmyselne? Neviete čítať s porozumením? Alebo len "vŕtate" z princípu?

Ja osobne predpokladám, že priestor je spojitý a nekonečný. Ale - aký priestor? Akej povahy?
Ak by ste chceli tvrdiť, že to neviem dokázať, odpoviem vám vašimi slovami: sú tu indície, ktoré to naznačujú (vedú k tomu).

To, čo vy nazývate pojmom hyperpriestor, označujem v teórii kozmodriftu pojmom kozmodriftový priestor a považujem ho (z filozoficko-fyzikálneho hľadiska) za jednu z tzv. základných existenčných kategórií (hmota, priestor, pohyb).
Kozmodriftový priestor (nekonečný a spojitý) je svojou povahou objektívny.

To, čo vy označujete pojmom náš vesmír, ja (ako pracovný predpoklad) označujem pojmom kozmoola.
Kozmoola je priestorová formácia všetkých hmotných objektov v našom vesmíre (aj tých za aktuálnou hranicou pozorovateľnosti zo Zeme) vrátane eterónov dynamického éteru (resp. gravitonov, ak chcete, ktoré môžu byť príčinou gravitačného - prítlačného, nie príťažlivého - pôsobenia), pre ktorú je charakteristický jeden význačný pohyb - kozmodrift.
Takto nazerané je priestor kozmooly povahou relatívny. Jedná sa o ilúziu , ktorú nevieme odlíšiť
od objektívneho priestoru, len ju zmyslami vnímame ako priestor "medzi" hmotnými objektami, medzi ktorými určujeme ich vzájomnú vzdialenosť.

Problém relativistov je práve v ich nechápaní tejto (predpokladanej) štruktúry objektívnej reality. Vvjadrujete pochybnosť, či by toto mohol dokazovať nejaký jav. Aj Einstein - "otec relativity" - vychádzal z predpokladu, že žiadny taký jav neexistuje. Pritom si vôbec neuvedomil, že takým javom je napr. relativistické správanie hmoty. Aby mohol vypracovať vnútorne konzistentnú relativistickú teóriu, musel okrem toho predpokladať ďalšie nezmysly, takže v konečnom dôsledku zviedol historický vývoj fyziky z prirodzenej cesty a zaviedol ju na "slepú koľaj".

Kým fyzici nebudú akceptovať fakt, že (z dôvodu zmyslového vnímania) musia v otázke priestoru rozlišovať medzi dvomi základnými priestorovými úrovňami - objektívnym kozmodriftovým a subjektívnym pozorovateľným priestorom - vždy budú mať na očiach "klapky svojej nevedomej učenosti a učenej nevedomosti" a nikdy nepochopia, že aj energia je objektívna miera pohybu a že telesá s vnútornou látkovou štruktúrou majú túto energiu štruktúrovanú špecifickým spôsobom (v zmysle všeobecnej kozmodriftovej rovnice).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

znova

nie je dolezite ako si co nazves, hyperpiestor sa tak vola, tak ho nazyvaju fyzici, ked hovoria o multivesmire.
Nic ale nenasvedčuje tomu co pises, ze priestor je spojity a nekonecny, ani hyperpriestor, to vsetko je na urovni dohadov, to mozeme kludne nazvat vedecky bulvar, to nie je iste ze to tak je. Zaujimave ze ti nevadi ze jeden priestor nasho vesmiru je konecny a hyperpiestor je nekonecny... to len taka drobnost, to podstane cudzis je to, ze k teorii relativity sa dopracujeme bez tychto dodatocnych veci ako je hyperpiestor. Nezavisle na tom, nezavisle na tom su aj efekty relativity a opakovane bluznenie ze to s stym suvisi je tvoj nikdy nekonciaci blud ktory ti bol niekolko krat vyvrateny.
takze suma sumarum ziadne dve konzoly, ziadne dva priesory nie su dokazane, a uz vobec nie co pises ty, ze z toho dovodis relativisticke efekty, ci tvrdenia ze relativisticke efekty su nejaky ocny prizrak ako sa neustale domnievas hladanim spravnej sustavy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takze k objektivite

aby zase hluposti sa netvarili ako ta prava obejektivita.
-kozmodriftovy priestor nie je objektivna realita ale hypoteticky konstrukt ktory ma uz svoje meno hyperpriestor
-priestro kozmoly, teda nas priestor je naopak objektivnej povahy, kedze v nom sa telesa pohybuju. Takze presne naopak to co ty povazujes za objektivne je komplot, co povazujes za sen je objektivne.
-relativisti chapu viac ako 1000 cudzisov mozno aj umocnených.
- otec relativity ku koncipovaniu svojej teorie nepotreboval hyperpriestor, ako vidis sam nie je ho potrebne a ani neexistuje v TR
- relativisticke spravanie hmoty s tym nema nic spolocne s hyperpriestorom a to objektivne
-akceptovat fakt sa ta iba ked to je fakt a nie vyplod Cudzisa nazvaný faktom, to je nastastie ten drobny rodiel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

co keby

sa zameral velikas na svoje omyly?
a to ten podstatny kozmodrist nic nevyvstluje a nie je v sulade spozorovanim, tym by sme mohli zacat:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Cudziš, do Tysa sa neobúvajte a nenazývajte ho havkáčom. Ja ako aktívny fyzik často žasnem nad tým, ako adekvátne, vecne presne a výstižne vysvetľuje fyzikálne pojmy a teóriu. Myslím, že Tyso nie je profesionálny fyzik, ale jeho prehľad je obdivuhodný a jeho argumentácia bezchybná. Vy, ľudoví myslitelia, ktorí chcete za každú cenu ukázať, ako sa fyzika hlboko mýli, nie ste schopní ani sledovať jeho argumentáciu (ale aj ďalších ako Robo, Riaditeľ vesmíru, často aj Mastul či Hór, a ešte ďalší, teraz si na všetkých nespomeniem). Nezostáva vám potom nič iné, len ich označovať za havkáčov a citovať Engelsa. Áno, aj spomenutí páni sa občas uchýlia k drobným invektívam, keď vidia, že debata s Vami či pánom Járayom je úplne márna.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dakujem ale aj tak

naozaj nie som profesionalny fyzik a moje vzdelanie je inzinierske. Ale snad v rozsahu fyziky strednej a vysokej skoly by som mal vediet o com hovorim.
Ale aj ked odhliadnem od autora, tak aj ja osobne mam pocit ze tema energie by si zasluzila viac.
Definicie ze energia je schopnost konat pracu je totiz taka "inzinierska" :). Uz sa samotny pojem praca je viac prakticky, vyplyva z nasej potreby definovat nieco technicky uzitocne. A je potom spojena s premenou formy energie na inu. Ale energia sa tam ani nezmeni na pracu ani sa nestrati.
A energia ako taka je velmi abstraktny pojem, cudzis ju pouziva v nejakom zuzenom pojme a nespravne ale ja tiez neviem o nejakom dobrom vysvetleni co to vlastne je. Pre seba sa drzim Feynmanovej predstavy energie ako uctovnictva, kde sa nemoze stratit ale moze sa menit na rozne formy. Ale dolezite je ze sa VZDY zachovavava v izolovanej sustave. A tak nam umoznuje lahsie chapanie toho co sa deje. Ale vsetky snahy ju konkretizovat aby bola pristupnejsia koncia de facto chybami ako u Engelsa ci cudzisa.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Kto je tento pán policajt z antikonfliktného tímu Za Slušné Slovensko? 1 092
 2. Anežka Richtariková: Znovu by som volila Kisku! 839
 3. Ján Galan: „A trestný čin bude trestným činom až keď o tom rozhodne Don Fico“ 749
 4. Vladimír Hudák: Fico podozrenie nevyvrátil 687
 5. Miroslav Lukáč: J. Kuciak našiel žumpu. A. Bán podvihol vrchnák a gen. prokurátor sa zhrozil obsahu... 602
 6. Július Kovács: Nad Jánom a Martinou plačeme, ale na jeho myšlienky kašľu . 550
 7. Ondrej Kameniar: Lesy SR a spol.: vytrvalý boj už nie len proti ochranárom 527
 8. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 420
 9. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (22. - 28.2.1919) 381
 10. Róbert Dratva: Vlnobitie Jána Kuciaka 345

Rebríčky článkov


 1. Tomáš Jurkovič: Košice - mesto semaforov, prečo sa vôbec nestavajú kruhové objazdy?
 2. Jozef Blšák: Láska
 3. Dominik Parajka: Ako funguje Mazda 6 s naftovým motorom a automatom?
 4. Július Kovács: Kto je tento pán policajt z antikonfliktného tímu Za Slušné Slovensko?
 5. Andrej Špeťko: Dievča z kaviarne II.
 6. Peter Biščo: Nedôstojnej tme dajme nadobro červenú!
 7. Milan Lacúch: Odplata za smrť Krista!
 8. Alojz Baránik: Reakcia na článok Jána Drgonca o výbere sudcov ÚS
 9. Lenka Fedorová: Aké pekné snežienky! Bola by škoda medzi nimi nevyvenčiť psa!
 10. Július Kovács: Nad Jánom a Martinou plačeme, ale na jeho myšlienky kašľu .

 1. Talianski novinári spochybnili Ficove slová o telefonáte
 2. Taliansky novinár: Náš zdroj mal prístup k telefonátu Fica s Vadalom
 3. Vadala mu tvrdil, že s Ficom sa poznajú. On sa na tom vtedy len smial
 4. Lubyová dáva ruky preč od lukratívneho hotela, ktorý zhorel
 5. Čo s mafiánskymi praktikami Fica?
 6. Matečná zaútočila na protestujúcich farmárov. Čo na jej slovách nesedí
 7. Šéf Intendy Dyttert: Pri oprave zhoreného hotela Junior nás podviedli
 8. Údajná zmena k lepšiemu je bublina
 9. Žena zomrela po večeri v michelinskej reštaurácii vo Valencii. Podnik zavreli
 10. Čítanie na víkend: Osudové vzťahy, nadčasový dizajn a americké krimi

 1. Marek Vagovič: Fico má v očiach veľký strach. Ide mu o všetko
 2. Smer mafia: Fico telefonoval s Vadalom, píšu talianske noviny
 3. Iniciatíva Za slušné Slovensko si pripomenie rok od vraždy novinára v 58 mestách
 4. Smrť a naše dejiny: K prvému výročiu smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
 5. Mikloškov pamätný prejav: Marec 2018 nech navždy straší tých ktorí chcú zneužívať moc
 6. Ako nám SNS život zdražila
 7. Fico sa rozprával s Vadalom vo veľmi priateľskom tóne. Rozhovor je autentický, tvrdia investigatívci
 8. Eugen Korda: Pán Šefčovič, vráťte sa do Bruselu
 9. Organizátori protestov Šeliga a Farská: Premiér Pellegrini zlyhal, mal by odísť
 10. Herec Stanke odkazuje Ficovi a Dankovi: Choďte do čerta a nechajte nás slobodne žiť

Už ste čítali?