Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ad.: A.Járay – Čo je Energia v skutočnosti, III. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Cudziš!

V tejto súvislosti je potrebné položiť si otázku, akú úlohu pri tejto rotácii vody a čajových lupienok má gravitácia, čiže ktorým smerom by sa pohybovali čajové lístky keby pohár rotoval v priestore bez gravitácie. Či gravitácia nemá na výslednom efekte tej rotácii vody a čajových lupienok kardinálnu úlohu.

Vyjadrujem potešenie nad vašou plynulou publikačnou činnosťou vo veci javov a zákonitosti pohybu matérie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Znova ma niečo napadlo.

Keby Newton robil svoj ("slávny") pokus s vedrom plným vodou v inerciálnej sústave, čiže v bezváhovej sústave, voda by mu z veda vyliezla vrchom a nenastal by vami opísaný fyzikálny efekt.

(Majte vždy na zreteli, že to čo je spojené s menom Einstein, to je zo zásady fyzikálny šmejd, fyzikálny nepodarok. Budúce generácie sa budú nesmierne diviť tomu, ako mohol jeden na fyziku mentálne perverzný, mentálne úchylný jedinec, ohlúpiť ľudstvo svojimi fyzikálnymi nezmyslami, napríklad zakrivením, doposiaľ ani len nezadefinovaného pojmu "čas".

To ako by sa povedalo, zabalte mi kilogram lásky a desať deka hnevu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mozno sa to Einsteinovi podarilo, lebo na rozdiel od Jaraya dokazal upravovat rovnice a nepisal 50 = 25 ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bez gravitácie by nefungoval

ani taký jednoduchý oscilátor, akým je kyvadlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Staci mat silu s podobnym ucinkom, ved sam Jaray chcel odpalit raketu s kyvadlom. Druha moznot je vyuzit rotaciu, vid rozne plany vesmirnych stanic, kde rotuje velky torus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz takto

chudak cudzis sa uplne stratil v snahe napisat "ako ze" vedecky text.

Podme uplne jednoduchsie, cajove listky pri miesani nie su uplne jednoduche, je tam viacero dejov a ulohu hra aj viskozita, viacere sily a prudenie, ale zaklady su lahke.
1. Ked miesame lyzickou, tak sa voda dostava k okraju, to je dosledok "odstredivej sily",
2. Voda na okraji nema miesto a tak sa dviha , to vidime
3. Dvihnuta voda sa gravitaciou tlaci dole a tak vytvara po okrajoch zostupny prud
4. tento zostupny prud zase tlaci vodu v strede hore
5. Toto je jav, ktory sa da normalne pozorovat, merat a realne sa s nim stretavaju plavci vo vire.
6. Cajove listky maju prave spravnu velkost a hustotu aby ich tento prud dostal do stredu ale nevie ich uz vytiahnut hore ale vidime ze sa snazia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vsimni si

ze jaray sa celkom trafil :) troska mam dojem, ze cudzisove skore vlastnych hluposti za jarayom už tak nezaostava, dobieha ho, asi to bude aj tym ze jaray uz vedecky nepublikuje :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len taký detail

Nie je náhodou príčinou držania sa lístkov v strede rôzne veľký hydrostatický tlak v rotujúcej kvapaline ? Väčší tlak je po okrajoch hrnčeka a klesá smerom k stredu.
Aj pri otáčajúcej vodováhe smeruje bublinka smerom k stredu. Dôvod samozrejme z dôvodu rôzne veľkých hydrotlakov v trubici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fyzika zrejme nevie ...

čo je "t"opre. Na povrchu planety je system kde plyn samovoľne odobera energiu kvapaline a kvapalina pevnej latke. Rotacia vody v pohari voči pevnym časticiam to len dokazuje. Ale? Voda obsahuje plyn - vzduch. Podľa autorovej logiky vzduch vo vode bude pri stenach pohara. Analogicky bude hustota rotujucej kvapaliny klesať od stredu k jej okrajom, hustejšia kvapalina v strede pohara vytlači riedšiu kvapalinu na jeho okraji pri rovnakom tlaku vzduchu na jej povrchu. Meander je o zanašani riečneho dna pieskom a kameňmi. Logicky postup je taky že hustota pohybujucej čiastočne rotujucej kvapaliny bude tlačiť piesok ku vnutornemu okraju meandru a plyn, vzduch vo vode bude tlačiť k vonkajšej strane meandru. Tvar meandru urči pomer vzduchu a piesku vo vode.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie som si vedomý toho,

že by "moja logika" predpokladala prítomnosť vody v rotujúcej kvapaline (v nehybnom či tiež rotujúcom pohári) pri jeho stenách. Mal so snahu ukázať, že problém s trením v dôsledku rôzne rýchlych pohybov v kvapaline rotujúcej v nehybnom pohári možno čiastočne eliminovať tým, že bude rotovať celá sústava - teda aj pohár - a že uhlovú rýchlosť rotácie možno postupne znižovať. Tak sa najlepšie ukáže, čo sa pritom deje. Prečo by som teda "ťahal" do sústavy vzduch? Aby som podmienky opäť komplikoval?Rozpustené plynné zložky vzduchu vo vode (N2, O2, CO2, ...) možno z vody vypudiť varom.
Možno ste si nevšimli, aj keď bola reč o čaji, písal som všeobecne o kvapaline. Experiment teda možno vykonať aj s inou (neprchavou) kvapalinou ako voda, o nižšej alebo vyššej mernej hmotnosti ako voda. Iba som nespomenul predpoklad, že tú kvapalinu (de facto aj vodu) možno považovať za nestlačiteľnú. Nespomínal som žiadne rozdiely v hustote kvapaliny v závislosti od miesta jej elementu.

Rozmočené čajové lístky majú len nepatrne vyššiu mernú hmotnosť ako voda (preto napokon sadnú na dno), ale zato podstatne väčšiu styčnú plochu s kvapalinou ako kryštáliky cukru (vo všeobecnosti som písal o "tuhej fáze" - pevných telieskach), ktoré majú výraznejšie vyššiu mernú hmotnosť.

Konštatujete známe názory na príčinu vzniku meandrov. Ale napríklad myšlienku, že nami vnímané rotačné pohyby sú - všetky do jedného - len zmyslovou ilúziou, lebo objektívne "hľadíme" na oscilačné pohyby, zrejme nie ste schopný komentovať ani jedným rozumným slovom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Opravujem:

Nie som si vedomý toho, že by "moja logika" predpokladala prítomnosť VZDUCHU v rotujúcej kvapaline. Ďakujem za porozumenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V članku o energii ...

predpokladam že vieš odkiaľ ta energia smeruje kam, jednoducho čo je jej zdrojom, distributorom a čo spotrebičom. Ešte odbočim v tom ako si sa vyhol prenosu energie skrz skupenstva, dosť zasadnym reakciam lebo tie nijake iluzie nepripušťaju. Jasne že ten prenos energie z pevnej latky cez kvapalinu a plyn ma nejaky zdroj, energia svetla ale ma aj spotrebič to je vytvorenie a udržiavanie meandru. Prečo, preto aby svetlo prenikalo skrz vzduch, vodu a dopadalo na kamene v rieke počas celeho slnečneho svitu. Tym sa prenos energie uzatvori. A teraz k - iluziam. Čo je ich zdrojom? Pohyb hviezd a planet s ich mesiacmi vesmirom. Distributorom budu zrejme všetky deje, akcie a reakcie v hmotnom vesmire. Logicky - čo je spotrebič? Spotrebič je to že usporiadany nehmotny vesmir je na každom mieste tohto sveta ale aj usporiadany hmotny vesmir je tiež na každom mieste tohto sveta. Samozrejme čiastočne ale je. To je vir väčši od ktorehokoľvek doposiaľ objaveneho. V tomto pripade musi byť iluzia dvakrat nehmotna alebo dvakrat hmotna. Paralyza. Takže skôr alebo neskôr dôjdeš na negativ, zameniš hmotu za nehmotu a naopak. Vyzera to že už si tam len o tom nevieš alebo nechceš pač ti nikdy nevyjde z toho mechanicky pohyb. Važne, naozaj. Nie je to nič nove, vedatori tym balamutia sedliakov odveky. Ak ti vyhovuje zameraj sa len mimo neho, mechanickeho stavu. Uhadol som? Len jedine nechapem prečo ideš od hviezd k planetam a nie od hviezd k ich zdroju?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no parada

citujem:Konštatujete známe názory na príčinu vzniku meandrov. Ale napríklad myšlienku, že nami vnímané rotačné pohyby sú - všetky do jedného - len zmyslovou ilúziou, lebo objektívne "hľadíme" na oscilačné pohyby, zrejme nie ste schopný komentovať ani jedným rozumným slovom.

Takze co je este iluzia? neurobis nam zoznam iluzii a objektivnej pravdy, aby sme to dokazali tak bravurne rozlisovat ako vedator tvojho formatu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pre vedátora vášho formátu

by bol ten zoznam úplne zbytočný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vedecky pristup - urazit sa. Potom sa necuduj, ked si len na smiech kazdemu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak len pre opakovanie

vratim sa k jednej "iluzii", aky pohyb robi tuha na kruzitku vo vlaku ? A co nakresli ?
Cudzis si moze vyskusat ze vzdy nakresli kruznicu, aj ked sa vlak hybe. A ked sa pozrie na kruznicu, tak vidi uplne zretelne svoj "ocny klam". Vysvetlenie ze zotrvacny pohyb NEOVPLYVNUJE ziadny fyzikalny dej stale nechape, a tak nechape ze pripadny kozmodrift mozeme vo fyzike ignorovat pretoze nema ziadny dopad na to co pozorujeme.
A kazde tvrdenie ze nejaky vplvy ma (napr. pri jadrovej reakcii ) je len nepochopenie a nezmysel.


A k bukymu, ano aj. Na povrchu nadoby sa spomaluje prud vody a to vytvara tlakovy gradient. Nie je to hydrostatika ale hydrodynamika ( len pre opravu). S vodovahou to nema nic spolocne. A pre experiment je zaujimave sa pozriet napriklad na nadobu s cajovymi listkami a krutit nadobou (napriklad na starom gramofone). Listky pojdu k okraju nie k stredu. Pekny skolsky pokus, len tam matematika je tam zlozitejsia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte k nádobe

Stačí neignorovať a nepovažovať odstredivú silu za pseudosilu. To znamená, že pri rotujúcej kvapaline je najväčšia na okrajoch nádoby. Následne to znamená najväčší tlak kvapaliny na okraji a najmenší v strede.
Ak bude nádoba umiestnená na platni gramofóna, tak podľa mňa musia byť čiastočky (napr. piesok) usadené na dne aby podliehali rotácii nádoby (nemám však udskúšané) Potom majú snahu odletieť po dotyčnici ale steny nádoby im to neumožnia. Je to obdobné ako krúžok na točiacej sa palici.

Budem citovať: Ak sa niekto venuje vede, mal by počítať s omylom. Priznať chybu a pokračovať ďalej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bukovan

ona je to pseudosila pretoze vyhodnocujeme zakony z inercialnych sustav a tam je odstrediva sila pseudosila, aj ju odvodis. Tak to je proste dohodnute. V neinercialne sustavy z ktorej sa ty stale pozeras je to sila, ktora nevies odkial ma povod a vidis a merias jej ucinky. Tu nie je ziadna chyba, cez klasicku mechaniku dostanes co vidis. Ibaze tu ide aj o prudenie kvapaliny a to si ty ani omylom nikdy neriesil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aký pohyb urobí ceruzka

(nie kružidlo zapichnuté do papiera) v snahe nakresliť kružnicu na papierovom bežiacom páse? Také pásy papiera - nie obyčajného hladkého ale smirkového - sa používajú napr. v stolárskych dielňach pri zabrusovaní hobľovaných dosák.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na rozdiel od brusneho pasu sa stolcek ani papier voci tebe vo vlaku nehybu. Preco miesas dve nesuviciace veci ?
Ked uz chcec byt mudry, tak kruznice bezne kresli suranicovy zapisovac, kde sa paier hybe pohanany kladkami a kolmo nan chodi vozik s perom. To ale opat nema nic spolocne s dejmi vnutri jedneho systemu.

Pamatam, ako si blabolat o spevnovani latkovej struktury v snahe objasnit pohyb po kruznici.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Pavol Zlacký: TOP 10 výrokov politikov v roku 2018 3 514
 2. Radovan Bránik: Podpoľanie ako pupok slovenského sveta 2 365
 3. Filip Švaňa: Lyžovanie v Jasnej? Zbytočný masochizmus 2 074
 4. Mišo Šesták: V duchu videli Slovákov na stromoch visieť 1 864
 5. Transparency International Slovensko: Otec zablúdil v sieti konšpirácií, čo s tým? 1 606
 6. Miroslav Sopko: Končí učiteľská virtuálna mena? 1 466
 7. SAVIO o.z. : Poviete im to do očí? 1 296
 8. Dominika Dongova: Môj prvý vzťah? Takto som si to nepredstavovala... 1 065
 9. Miroslav Pollák: V Bulharsku ako na Slovensku 1 038
 10. Mária Šárossyová: Keď aj bezmocnosť je bezmocná 799

Rebríčky článkov


 1. Milan Lacúch: Keď sa talent stáva prekliatím a nešťastím
 2. Kristína Kotrčová: Kre(m)ácia fénixov
 3. Mária Diamantová: 46. „Vláda věcí tvých ať se k tobě navrátí...“
 4. Angela Rusova: Náš výlet do Skopje - Macedónsko. Deň 1.
 5. Lucia Kvapilová: Príbeh o Anke nie je "rozprávka pre teenagerov".
 6. Ľudovít Daňo: HLAVNÉ PODOBY ZLYHÁVANIA DEMOKRACIE
 7. Roland Ondrus: Anton Hrnko
 8. Šimon Remeň: Koniec Slovana v Kontinentálnej hokejovej lige ?
 9. Jana Čačaná: Keď Sima očarila Bratislavu 3.12.2018
 10. Marek Kytka: Silovo - objemový tréning KORTE

 1. Trnka z Esetu: Dankove reči sú z kategórie chemtrails, politické strany nefinancujem
 2. Slovensko podporilo globálny pakt OSN o utečencoch
 3. Mourinho v Manchestri skončil, klub angažoval dočasného trénera
 4. Hudák sa diskvalifikoval sám. Za viceguvernéra NBS ho Makúch nechce
 5. Premávka na diaľnici D1 medzi Sencom a Bratislavou je obmedzená
 6. Sagan: Quick-Step nevíťazí preto, že má najlepšieho cyklistu na svete
 7. Medzi najhoršie heslá roka sa dostalo aj meno amerického prezidenta
 8. FOTO: Čelná zrážka dvoch áut si vyžiadala piatch zranených
 9. Brexit a obeť dámy (píše Mikuláš Dzurinda)
 10. Ženu na priechode v Prešove zrazil žeriav, zomrela v nemocnici

 1. Poslanec Marček fyzicky napadol v parlamente novinára Kordu
 2. Poslanci si prilepšia o tisíc eur, dôchodcovia ani nie o desať
 3. Politická hviezda Rasťa Žitného padá...
 4. Pod lampou: Prečo voliť Františka Mikloška
 5. Prezident Kiska: Rád by som sa podieľal na zostavení novej a slušnej vlády
 6. Čo má Fico proti Špirkovi
 7. Kiska: Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998
 8. Všeobecná deklarácia a zamlčiavané dokumenty ľudských práv
 9. Ivan Mikloš: Priznám sa, mám veľké obavy...
 10. TOP 10 výrokov politikov v roku 2018

Už ste čítali?