Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Katowice - COP24, EÚ a Jadrová energia – pohľad experta z Poľska (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Naniaš.

Tentokrát nemám ďaleko k úsmevu nad Vašimi tvrdeniami. A priznám,že sa mi nechce veriť,že takto vzdelaný človek je ochotný vypustiť takéto tvrdenia. Ale poďme si to rozobrať. Tvrdíte ,že ten Poľský odborník prehlásil,že Nemci pre splnenie emisných kvót stavajú NS2. Hm. Ale prečo to potom bol práve Poľský súd,ktorý svojim rozhodnutím zakázal výstavbu NS2 ? Viem ,že s tým neuspeli,ale ,že by Poliakom vadilo to že z Nemecka k nim príde menej dymu a emisíí ? Nakoniec keď som končil VŠ už sme sa začínali zaoberať aj životným prostredím,aj keď to bolo vtedy ešte brané ako okrajová záležitosť. A z tých dôb si pamätám na jedno tvrdenie o tom,že naše lesy v severných okresoch /Slovenska/ neničia ani tak úlety z našich priemyselných podnikov ako z Poľských. Ja to pripúšťam,lebo tu prevládajú severné vetry a to znamená,že tie Poľské emisie naozaj končili na Slovensku. Nemyslím,že by sa Poliaci "starali" hlavne o to ,aby v tých emisiách neostali sami.
Potom porovnávate emisie Nemecka a Poľska a píšete o tom o koľko ich dokázalo znížiť za posledných 20 rokov Poľsko a koľko Nemecko. Nezabúdajte na jednu vec. Vo vtedajšom "východnom bloku" našich "predákov" emisie nejako moc nevzrušovali. A nie len na Slovensku , ale tak isto aj v Poľsku. A tak pred 20 - 30 rokmi Nemci už dávno reálne veľkú časť emisií zachytávali a Poliaci nie.Potom po namontovaní filtračných zariadení sa situácia podstatne zmenila. Ale dosiahnuť zachytenie emisií z reálnych 80 - 90 % na možno 95 - 97 % je už podstatne náročnejšie ako z nulovej varianty "vyskočiť na 80 - 90 %. A to je podľa mňa hlavný dôvod toho "veľkého skoku" v Poľsku a malého v Nemecku.
Potom tvrdíte,že energetický systém nemôže byť napájaný výlučne z obnoviteľných zdrojov. Prepáčte ale zatiaľ som nikde nečítal o takom zámere,že by niekto chcel dosiahnuť 100% napájanie systému iba OZE . Dnes mám /a zrejme to máte aj Vy/ na zadnej strane faktúry od EON graf,ktorý ukazuje ,že OZE sa podieľajú na dodávkach energie 20 - 21 percentami.Ak sa dobre pamätám tak sa uvažuje cieľove s 30% ,ale nikdy zatiaľ nie so 100%.
A ďalej - tvrdenie o tzv."svätom grále". On naozaj neexistuje ? Hm. A čo je potom PVE Čierny Váh? Presne to čo potrebujeme - teda ak máme prebytok energie -čerpáme vodu z dolnej nádrže do hornej a ak nám v špičke energia chýba,tak tú načerpanú vodu jednoducho pustíme cez turbíny dolu a máme z nej opäť elektrinu keď ju potrebujeme. Možno budete chcieť namietať,že sú tam straty .Áno sú.Ale ! kde nie sú ? Aj obyčajná baterka na štartovanie auta Vám nikdy nevráti to množstvo energie,aké ste do nej cez nabíjačku "natlačili". Tak prečo by sme práve tu chceli naraz "perpetum mobile"? A dovolím si pripomenúť,že dôvodom výstavby PVE Čierny Váh boli práve atómové elektrárne.pretože tie pre zmenu v energetickej sieti pôsobia ako Golem - stále rovnaká dodávka elektriny či je alebo nie je odbyt. Skoro mám chuť napísať,že ako slon v porceláne. Takže ten "svätý grál" existuje a ak v to ten Vami spomínaný odborník neverí - nech sa príde pozrieť na Slovensko na PVE Čierny Váh !
Tvrdíte,že Ázijské štáty budú vždy schopné zaplatiť viac ako my za plyn. A prosím Vás ktoré ? Saudi,Katar,alebo Irán ? Tie majú dosť plynu a ponúkajú ho celému svetu. Ale India,Pakistan a zatiaľ aj Čína nie sú ochotné platiť ani tie súčasné ceny a ešte veľmi dlho potrvá až budú /ak vôbec budú/ schopné platiť viac ako štáty Európy. Nakoniec - ani ja nevidím dôvod financovať Ruskú "plynovú pumpu" . Pokračovanie v ďalšom príspevku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pokračovanie.

K Vašim úvahám o najlacnejšej enercii z JE iba toľko. A do tej ceny ste započítali aj ten tzv.pozadný cyklus ? teda náklady ne likvidáciu odstavenej JE ? Moje poznatky /aj keď v tomto smere dosť chabé/ hovoria,že likvidácia odstavenej JE bude stáť dvojnásobok ceny jej postavenia. Ale o tom už radšej nikto z jadrovej loby nehovorí. A navyše.Ak budem likvidovať tepelnú elektráreň ,alebo napríklad veterník - dnes sme schopný všetko na tej ploche zlikvidovať,použiť pri iných výstavbách a pod a plochu rekultivovať tak,že tam bude minimálne les,ale možno aj orná pôda. Ale kazetu s odstaveným jadrovým reaktorom som zatiaľ nikde nepočul,že by ju niekto rozobral-rozrezal a kov odviezol do zberných surovín na nové použitie. Koľko rokov tam tá kazeta ešte bude stáť lež sa bude dať totálne zlikvidovať vrátane reaktora. Aj keď nie som odborník - tak 100 rokov je minimum. A koľko tých "atómových hrobov" nakoniec tu budeme mať ? Takže - "čistá energia s nečistým koncom"......
Píšete o Černobyle ako o ľudskej chybe Áno. Ale kde máte istotu,že tá sa nemôže zopakovať ? Nemyslím priamo v tom istom smere,ale ľudský faktor tam bude vždy a vždy je riziko,že sa pomýli. A niekedy ani nie,ale zlyhajú prístroje - ukazujú iné hodnoty ako reálne sú a potom "zlyhal človek",ale zlyhal na základe zlých informácií,ale ani to sa na 100% nedá v budúcnosti vylúčiť.Tie sa nakoniec nedajú vylúčiť ani pri tých ostatných zdrojoch energie.Rozdiel je však v následkoch. Ak sa napríklad ulomí list vrtule tak sa pravdepodobne okrem havárie uvedené stroja nič nestane /možno náhodný turista bude usmrtený - ale najskôr iba jeden/. Čo sa stane po havárii v takom rozsahu ako v Černobyle snáď popisovať nemusím. A to je sakra rozdieľ!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som rád že sledujete tieto články ....

Dobrý deň pán kolega,
Som veľmi rád že sledujete články o jadrovej energii, fakt ma to teší.
Rozumiem aj tomu, že ako obyvateľ neďaleko postavených jadrových blokov viac prežívate argumenty pre a proti. Je to úplne prirodzené, taktiež ako aj to, že nie každý je fanúšikom a propagátorom jadrovej energie.
V tomto prípade však ako sa hovorí „plačete nad nesprávnym hrobom....“
To čo kritizujete, nie sú moje vlastné vyjadrenia a závery (ako to vo svojom príspevku niekoľko krát píšete), ale sú to tvrdenia (ako to zase v článku píšem ja) Dr Józefa Sobolewskeho, riaditeľa oddelenia jadrovej energetiky na poľskom ministerstve energetiky. Svoje názory pán Dr. Sobolewski publikoval v poľskom periodiku „Wszystko Co Najważniejsze“. Takže keby ste náhodou chceli zopakovať Vaše výhrady, môžete to hravo urobiť priamo u autora.
Jeho adresa je nasledovná:
Dr Józef Stanisław Sobolewski
Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej
Ministerstwo Energii
ul. Krucza 36 / Wspólna 6, 00-522 Warszawa
NIP 7010528752, Regon 363209612
Poland
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K zadnému cyklu sa súdruh Naniáš jednoducho vyjadrovať nebude, lebo o tej slabine dobre vie. Ale to on kľudne nechá na našich potomkoch a dokonca je na to hrdý (viď V-1)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

 1. Rakúsky novinár: Článok, o ktorom hovorí Fico, nevyšiel v deň volieb
 2. Kočner sa s Haščákom z Penty stretával pravidelne. Riešili Kuciaka, zmenky aj Technopol
 3. Smial sa aj samotný Bale. Slovenský novinár baví Walesanov
 4. V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila
 5. Sagan sa víťazstva na Miláno - San Remo opäť nedočkal, neuspel v záverečnom šprinte
 6. Pellegrini kritizoval SNS, tá mu odkázala, že jeho názor nie je dôležitý
 7. Ako omyl spôsobil, že nemáme Prešporok, ale Bratislavu
 8. Kočner na Kuciaka nič nemal, preto ho dal zavraždiť. Plánoval aj útek
 9. Dobré ráno: Fico ma chce zažalovať, iba hľadá nepriateľa
 10. Harabin podáva na Ústavný súd sťažnosť k prezidentským voľbám

 1. Šefčovičova prihláška do KSČ: Ešte v máji 1989 chcel aktívne budovať socializmus
 2. Mikloško a Čaputová, ťažký hriech a obrátení komunisti
 3. Šefčovič sa pokúsil spojiť Čaputovú s Kočnerom a vypustil nezmysel roka
 4. Naše kresťanstvo sa podobá vegetariánovi, ktorý chce raňajkovať klobásu
 5. Katyň je najväčším zločinom Kremľa v novodobých dejinách
 6. Nové Slovo, kde publikoval Štefunko bolo na zozname konšpiračných médií
 7. Bude hlavným poradcom Čaputovej v prezidentskom paláci progresívny Monogram?
 8. ŠVÉDSKO: Stíhají se penzisté, přijímají džihádisté
 9. Kočner sa nedá zmyť ako blato
 10. Kočner chcel za ministra Glváča: Ty by si len ministroval a ja by som to celé riadil