Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najväčšiu úctu k práci majú Rómovia, ani sa jej nedotknú. Je to naozaj tak? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja by som rád vedel kto sú to tí rómovia, lebo my sme sa o nich v škole nič neučili, a ja také slovo nepoznám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozoruhodné je,že ten hrdina Rom

pracoval,mal v ruke lopatu.To je taká spomienka na roky socializmu,dnes pracovať nie je povinnosť.Platí/ vačšinou-česť výnimkám/ to,čo má blogerka v nadpise blogu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj to je trošku silné slovo,

správne vždy bolo bol zamestnaný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skúsila si si preveriť skúsenosti so zamestnaním Rómov v niektorej fabrike? V nijakom prípade by som nechcela ublížiť ich reprezentantom, ktorí skutočne poctivo a dlhodobo pracujú, ale po nábore to zhruba po troch týždňoch vyzerá tak, že vydržia, aby dostali stravné lístky, potom odchádzajú, prípadne sa hodia na PN-ku a pošlú za seba brata alebo iného príbuzného. Z prijatých cca. 100 nových pracovníkov, vydržia dlhodobejšie pracovať max. 10-i.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jedna otazočka na blogerku

Jej tvrdenie - Niekedy stačí málo. Zastaviť a zamyslieť sa.
A ja jej skusim dat otazku - urobi si blogerka kopu deti aj ked realne nema prostriedky na vychovanie ani jedneho ? Alebo v tejto oblasti maju Romovia zakazane myslieť ? Nech namiesto obzerania par Romov v obchodnom dome , kde sa samozrejme musia prisposobit pracdovnym podmienkam ide pozriet niekde do osady a potom nech vychvaluje , čo tam ona videla a že sa jej to pači. Myslim že to čo je vidno v zaberoch v televiznych spravach je len zlomok toho , čo tam realne najde.
A potom očakavam iny blog s inymi radami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

2/3

"Bohužiaľ, značná časť Rómov je vytesnená do priestoru, z ktorého sa bez pomoci nedostanú."
Monika, polozila si si otazku, preco su vytesneni? Kto ich vytesnuje? Majorita, alebo sa vytesnuju, alebo inak povedane - segreguju, oni sami? Kto ich za poslednych cca 30r. naucil, ze staci zvysit hlas a povedat par slov o "rasizme", a dostanu vsetko, co potrebuju? Preco?
Vies mi odpovedat na otazku, kto "vytesnil do priestoru" neslavny Lunik IX. a osady ako Jarovnice a Letanovce? Majorita, alebo ich neochota prisposobit sa?
Vsetka ucta a cest patri tomu pracujucemu promile z tohto etnika, ktore sa len vlastnym pricinenim dostalo z mizerie, pracuje a nenatahuje ruku - stat daj. Ti vsak - napodiv - so svojimi etnickymi spolubratmi nechcu mat nic spolocne. Vies mi odpovedat, preco?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak - ti uspesni sa zvyknu distancovat od tych ostatnych, nechcu mat s nimi nic
spolocneho, hanbia sa za nich - teda aspon, ti, ktorych poznam ja ...
A okrem toho nemaju ani ziaden problem, ak ich niekto nazve "Cigan" ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rasistka jedna,

a také nevieš, ako vykrikovala tá obézna pani v Žehre? "Aj my chceme bývat jak bílý!!!" Tak pekne im daj svoj byt a našetri na ďalší, lebo ho za dva roky vybývajú.

Monika by mohla ísť príkladom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jedna vlastovka

jaro nedela.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to je čo "vlastovka"? Že niečo vlastní?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nové rozvody elektřiny v naší obci kopali slovenští cigáni.Kanalizaci ve vedlejší obci také kopou vaši cigání.Možná nepracují na Slovensku,ale pracují.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja mám takú osobnú skúsenosť,

že, v tých lokalitách, kde postupne, premyslenými krokmi vytvorili motivujúce podmienky pre zlepšenie
postavenia Rómov. ( Ja rešpektujem úctivejšiu formu názvu tohto etnika, keďže ,,cigáni" sa stalo časom hanlivé, en bloc pre akoby kolektívne pre celok).
Sú regióny, kde už minimálne 4 desaťročia neexistujú chatrčové osady. Spočiatku sa išlo na to motivovaním rodičov, aby sa ich deti vzdelávali. Medzi mojimi spolužiakmi bolo na 1. a druhom stupni vzdelávania (ZŠ a SŠ) postupne stále viac rómskych detí.
Aj rastúci počet pracujúcich Rómov, nielen pri výkopových prácach, ale aj medzi remeselníkmi ( holiči, kaderníčky, cukrárky, čalúnnici, murári a pod.) bol motiváciou pre mnohých ďalších.
Áno, rešpekt obyvateľov ( zloženie obyvateľstva je tam rôznorodé, s prevahou maďarskej menšiny, ale aj s narastajúcim podielom Slovákov), si vyslúžili v prvom rade tí, hudobne talentovaní, kt. mali angažmán nielen po bratislavských hoteloch a reštauráciách, ale aj v Budapešti či vo Viedni...
Aj kvôli vyššiemu životnému štandardu, ale aj talentu.
Áno, je známe, že boli a aj dnes sú rôzne kasty v tomto etniku a tá vyššia je väčšinou do seba, česť výnimkám.
Tá nižšia až najnižšia vrstva prešla pomerne dlhú cestu, kým pochopila, že isté zmeny v ich postoji k všeplatným spoločenským pravidlám sú nevyhnutné
.
Uznávam aj ďalšiu okolnosť, ktorá pozitívnym spôsobom k tomu prispela a síce, že možností zamestnať sa bolo a je pomerne dosť. Nielen v okresnom meste, ale najmä v Bratislave .
Nepostrehla som ani nejaké výrazné napätie vo vzťahoch medzi Rómami a ostatnou časťou populácie...

Problémy s kriminalitou nastali v 90. r. , keď tuším, za Mečiara chceli dosiahnuť akési rozptýlenie koncentrácie Rómov po iných krajoch SR, a tak sa istý počet prisťahoval aj do okresu D. S.
Boli často neprispôsobiví a aj narkomania urobila svoje.
Patričné úrady a orgány však včas zasiahli a už ten problém ustúpil do úzadia.

Ja som vyrastala v činžiaku s cca 6 rómskymi rodinami, maxim so 4-5 deťmi a spolunažívanie bolo bez problémov.
Moja osobná skúsenosť je, že keď ja prejavím rešpekt voči nim, to isté vracajú aj spätne, voči mne.
To, že je problém s časťou rómskeho etnika v mnohých ďalších regiónoch ešte stále vypuklý, je asi na vrub systému práce s nimi, no a určite aj financií...
Vieme, koľko miliónov vložil štát do pochybných ,,sociálnych" firiem a projektov, pomoci a integrácie a pod. Bez dôslednej kontroly ich využitia to nemôže u nás priniesť efekt.

Tie populistické kampane kotlebovcov na získanie hlasov a vyvolávanie strachu a napätia určite nevedú k riešeniu.
Začať sa má deťmi a mládežou ako aj s rodičmi, je to ťažká úloha, najmä tam, kde už viacgeneračne sa holduje alkoholu a iným adiktívnym látkam. Niekde to skúšajú misionármi, inde sociálnymi pracovníkmi, ako vidno, je ich nedostatok a absolventov VŠ sociálnej práce na tisíce.
Nie je to aj problém nášho systému vzdelania, jeden jeho problematický článok, ktorých, ako vieme, je oveľa viac. No a mnohé s mnohým súvisí.

Zopár ročníkov ocenenia významných projektov Roma Spirit som sledovala, je dobré, že také niečo existuje, ale postrádam viac prepracovaný celostný systém a dôslednosť pri plnení slov a činov.
Ako som spomenula, nie je to krátkodobá cesta, ale niekde, predsa len to vyšlo, prečo nie, inde?
Na túto moju otázku, ako obvykle, prejdú diskutujúci,tu na fóre mlčaním .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

. . .

Doplním:
,,Nie je to náhodou, aj problém nášho systému vzdelávania, čo je len jeden problematický článok, ktorých, ako vieme, je oveľa viac ? "

Pozoruhodný dokument som videla na RSTV o adoptovaných rómskych deťoch švédskymi pármi.
Už ako občania Švédska, a dospelí sa vrátili na miesta, kde prežili pár rokov, kým si ich osvojili tie páry.
Mohli sme ich sledovať pri návštevách ich biolog. rodičov v osadách, kt. ešte stále žili v mizerných pomeroch.
Jeden z tej trojice sa rozhodol študovať psychológiu na Slovensku a prešiel zložitým procesom vnímania toho priepastného rozdielu života tam u nich, vo Švédsku a života v rómskej osade.
Istú dobu mu trvalo, aby sa zo šoku spamätal, ale nezanevrel ani na biolog. rodinu a po dokončení doktorátu v Rakúsku, sa rozhodol pracovať v oblast pre ľudské práva.
Jeho adoptívna rodina vychovala z neho inteligentného a vnímavého človeka. Iný z nich už také šťastie nemal, ale po rokoch problémov, sa predsa len postavil na vlastné nohy. Totiž, tí adoptívny rodičia začali holdovať alkoholu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

. . .

OMG...,,adoptívnI rodičia"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co su to motivujuce podmienky, ked oni vidia ze bieli sa maju lepsie? Naviac z ich pohladu casto bieli, ktori boli slabsi nez oni a ktori behali pomalsie ako oni. A bieli len "klikaju do pocitaca".

Ako kontrolovat (nielen) socialne projekty, ked na nieco overitelne nikto nepristupi?
Ako zariadit ze z prace dostanu plat o dost vacsi ako davky a nesposobit dalsie rabovanie?
Ako motivovat tehotnu ziacku dalej chodit do skoly, ked ani jej rodicia a ani stari rodicia skolu nedokoncili?
Ako sa spravne prejavuje respekt, ked ich stretnete viac? Spoluziak sa ich raz opytal na cestu, oni ze nech ide s nimi a nakoniec bol rad, ze tu ferovku prezil. Bez mobilu a peniazi, ale prezil. Mozno nepouzil slovo "prosim"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž,

v tom mojom rodisku či okrese, sa rozhodli začať spolužitie medzi rómskou populáciou, vtedy ešte cigánskou zvanou niekedy v 2. polovici 60. rokov, keď ste počas pechádzok do okolitých lesíkov mohli natrafiť na utáborenú skupinu a sledovať prácu, napr. korytára ako
stružlikuje tú diežu, varechu a podobné predmety.

V okolitých dedinách zas, odeté ženy do tých ich kvietkovaných a pestrofarebných dlhých sukniach putovali či vlastne kočovali na konských povozoch a najmä počas hodov cez ploty dedinčanov si vypýtali niečo z hostiny, podaktorí muži s husľami zacvrlikali podguráženým dedinčanom ich obľúbené ,,nóták". Za mierny poplatok a pohostenie...
Boli to dozvuky kočovného života a potom prišlo nejaké vládne nariadenie, zakazujúce kočovníctvo. ( kočovanie)
Zrazu sa tí vtedy,,Cigáni", ocitli v situácii, keď sa mali prispôsobiť novému, čo zrejme máloktorý z nich dokázal.

Neviem, aké konkrétne opatrenia sa začali hneď zavádzať, ale určite boli segregačné, na tú dobu asi ako núdzové riešenie, neviem.
Boli negramotní, bez návyku pravidelného zamestnania, úplne iný životný štýl... Myslím, že ich prinútili pod hrozbou sankcií, aby nastúpili do práce, neviem, s akým úspechom.
Usadili sa, žili v chatrčiach, pozlátaných zo všeličoho, mnohí vyberali zvyšky z kontajnerov, alebo aj kradli...

No a tí predvídavejší zástupcovia úradov mesta, do konceptu rozvoja mesta zakomponovali aj riešenie komplikovanej, miestami až neúnosnej situácie. V 2. polovici
70. r. aj posledná menšia osada bola likvidovaná a Rómov, do tej doby rozsídlili po činžiakoch a panelákoch.
Nie koncentrovane, typu Luník IX, nevytvorili sa žiadne nové gettá, ale asi nejakými (?)
opatreniami a prácou s nimi sa ten problém postupne riešil.
predpokladám, že v celom štáte to bolo v tých 60. r. min. stor. podobné, len tie opatrenia a kroky dosť odlišné. Zjednodušili si to, alebo nebolo dosť ochotných odborníkov.

Aj môj brat v 60. r. min. stor. sa raz v decembri za tmy vrátil zo školy, vtedy sa vyučovalo na dve smeny, bez čiapky. Ukradol mu ju vtedy cigánsky chlapec. Môj otec ho vyhľadal, možno mu aj strelil jednu a ten, čiapku vrátil.
Samozrejme, za horšie delikty si odsedeli páchatelia trest vo väzení...
Zrejme, sa dôsledne honorovalo , ale aj sankcionovalo za porušenie zákona.

Podľa mňa, sa prešvihla veľmi dlhá doba, tam, kde sú s Rómami problémy, v nových podmienkach, sociálno-ekonom. ktoré prináša, je to oveľa zložitejšie.
Ako som uviedla vyššie, bol to dlhý proces, ale bol reálny záujem sa dopracovať k výsledkom.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Veronika Remisova: Kandidát na sudcu Ústavného súdu potichu prihral zmluvu SBS Bonul oligarchu Bödöra 4 901
 2. Daniel Borský: Bude z nadržaného Maznáka ohrdnutý paroháč? 2 520
 3. Martin Droppa: Blaha mi napľul do tváre 1 705
 4. Eva Meszárosová: Ružovo-modré detstvo? III. časť - Prieskum u nás 1 640
 5. Juraj Peteja: Bohatí a skromní, slepí a bezstarostní. 1 624
 6. Erich Mistrík: Kam týmto smeruje r.-k. cirkev? 1 581
 7. Martin Ondráš: Otrávená voda Žitného ostrova - pijeme ju všetci ! 1 279
 8. Monika Nagyova: Na tento celebritný večierok len tak nezabudnem 1 226
 9. Blanka Ulaherová: (Nielen) o mužovi, čo si dal radšej odrezať nohu namiesto... (Egypt 2019) 978
 10. Věra Tepličková: Podpredseda parlamentu Glváč nie je chlipník, je len citlivý koordinátor. 892

Rebríčky článkov


 1. Kristián Babic: Médiá, nálepky a Harabin
 2. Martin Bielik: Štátny príspevok pre mladých na hypotekárnom úvere
 3. Marek Kytka: Načo by sme nemali zabúdať ? – VODA
 4. Katarína Holeková: Ranný vlak
 5. Jakub Tinak: Pravda za Dávida- časť 1 (fakty o čine)
 6. Roland Ondrus: Maznák
 7. štefan michalík: Orwell po 30. rokoch
 8. Patrik Mackových: Čína pumpuje do ekonomiky obrovské sumy. Tá však spomaľuje a ohrozuje ju aj rastúci dlh
 9. Katarína Holeková: Správny čas
 10. Marek Kytka: Objem, redukcia tuku tipy, rady, ako zostaviť jedálniček ?

 1. Minúta po minúte: Fico prišiel na vypočúvanie. Tvrdí, že pri kandidatúre neváhal
 2. Zadržali aj Zsuzsovej šoféra, razia má súvisieť s vraždou exprimátora
 3. Tóth dal polícii aj Kočnerove mobily spolu s dokumentmi k Technopolu
 4. Nezvestný Sala poslal správu počas letu: Lietadlo sa rozpadá, mám strach
 5. Šatan nepotvrdil Bokrošov koniec, výkonný výbor kritizoval Pospíšila s Fafrákom
 6. Kočnerovi zomrel otec, na pohreb ho nepustia
 7. Ozbrojené komando unieslo v Mali bývalého príslušníka SIS Kosíka
 8. Už som bola skoro v šatni a teraz som víťazka, nechápala Plíšková
 9. Bývalý boss Borženský sa môže o týždeň dostať na slobodu
 10. Počas zatmenia do Mesiaca narazil meteoroid. Zachytili ho na videu

 1. Podvodníci zneužívajú kresťanské združenie, ktoré údajne rozdáva pôžičky
 2. Ďalšie škandalózne dotácie ministerky školstva Lubyovej
 3. Vládol Slovensku Marian Kočner?
 4. Alena Zsuzsová: Meno tejto ženy sa aktuálne skloňuje v súvislosti so štyrmi vraždami
 5. Zahraniční podvodníci okrádajú Slovákov s falošnou bankou
 6. Fico robil obštrukcie ako treťotriedny mafián
 7. Nadřízení v Rusku znásilnili policistku. Pro porušení kázně ji propustili
 8. Komunisti ho odsúdili na doživotie: Najstarší bývalý politický väzeň na Slovensku
 9. …nech to tu nevidí tisíc očí
 10. Mistrík a Čaputová sa dohodli

Už ste čítali?