Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slováci by nemali mať na južnom Slovensku väčšie slovo ako Maďari, píše portál maďari.sk (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

A co tak navrhnut kompromis?

Slovenska skola s povinnym vyucovanim madarskeho jazyka by mozno u Vasich madarskych spoluobcanov bola priechodnejsia. Prikladov roznych rieseni je vo svete vela … vo Finsku maju napr. skolaci povinnu svedstinu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hanba

Je hanbou pre madarov že sa nechcu učiť po slovensky
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nechapem preco by to mala byt pre nich..

hanba, skor hendikep do buducnosti … podobne ako slovenske dieta hovoriace len po slovensky v okrese Dunajska Streda. Keby sa obe strany postavili k veci konstruktivne bez vytahovania narodnostnej otazky a trvanim na svojich pravach tak by uz mozno bolo po probleme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Maďarom by som poslal do škôl kontroly

Známy absolvoval nejakú maďarskú strednú školu v Košiciach a hovorí, že učitelia do nich stále vtláčali emócie, ako je Maďarsko ukrivdené a slovenské územia sa im majú vrátiť a podobne.

Ako málo znalý problematiky, čudujem sa Maďarom, že ich to ešte stále baví. Pričleniť Slovensko a Rumunsko k Maďarsku. Načo im to je? Máme tu lepšie nákupné centrá alebo lepšie cesty alebo čo im chýba? Keď v roku 1938 nacisti priviedli Slovensko k Slovenskému štátu a Podkapatská Rus vyhlásila autonómiu, začali ju hneď v tom roku okupovať Maďari (1938-1944). Je to hlad po území iných?

Vysvetlite mi, maďari, čo sa to deje v maďarskej duši, že vám nestačí územie Maďarska, ktoré máte ale neustále chcete expandovať a iných za národy neuznávate? (Predpokladám, že žiadna odpoveď nepríde...)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Herr Cavefish,

takto sa spravaju takmer vsetky svojbytne a hrde narody to bohuzial slovak pochopit nemoze. Podobne si svoje mensiny a oblasti hajilo Polsko na Tesinsku kde doslo k boju medzi armadami Polska a Ceskoslovenska. Co take Srbsko v byvalej Juhoslavii? ... a mnoho inych ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za odpoveď. Ale v čom je tá skutočná hodnota tej expanzie? Viete mi to vysvetliť? Lebo ste napísali, že niekto to nepochopí, ale keďže ste nič nevysvetlili, tak ani nebolo čo pochopiť. :) Alebo sú to iba emócie, ktoré sa logicky pochopiť nedajú? Nevadí, skúste priblížiť aj tie, keď sa nazdávate, že im rozumiete.

Podľa môjho pochopenia, hrdosť a svojbytnosť môžu existovať aj bez agresie (v útočnom zmysle slova, nehovorím o obrane). Hrdosť a svojbytnosť majú cenu aj dnes, no agresivita a rozpínavosť voči okoliu sa dnes považuje za primitivizmus. (Pozdravujú susedia svojich hrubokrkých susedov.)

2. otázka: Rozumiem tomu dobre, že Maďari si aj po roku 2000 vytvárajú dojem ubolených a ukrivdených (aj za cenu oficiálne deformovaných výkladov histórie), aby expanzívne vášne boli odôvodnené tým, že sa vlastne iba bránia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Niet ukrivdenejšieho národa na svete, ako je národ maďarský. Ako nemaďar žijúci celý život na jazykovo zmiešanom území, to môžem povedať s plnou vážnosťou.
Ťažko povedať, prečo to tak je. Snáď nejaký obranný mechanizmus národa žijúceho akosi omylom v úplne cudzom svete, jazykovo nekompatibilnom, s inými historickými a kultúrnymi konotáciami.
Kvôli tomu je zrejme aj maďarský výklad celej tisícročnej histórie tohto územia úplne odlišný od známych faktov a od výkladu štandardných európskych historikov.
Oficiálne Maďari dokonca urazene spochybňujú a odmietajú aj takú exaktnú záležitosť, ako je zaradenie maďarčiny do ugrofínskej jazykovej skupiny a do uralskej rodiny jazykov.

A túžba po cudzom území je len vyvrcholením tejto ukrivdenosti Tá predstava "Veľkého Maďarska je asi ukrytá v každom "svojbytnom a hrdom" Maďarovi (cit. Lee H. Oswald) a využíva to každý ambiciózny maďarský politik, o politikoch s diktátorskými sklonmi ani nevraviac. Preto aj ten príklon Orbána k Putinovi. Lebo historicky a kultúrne niet dvoch rozdielnejších a antagonistickejších národov ako sú Rusi a Maďari. Ale okrem jasného obdivu malého diktátora k veľkému, je tu aj zle skrývaná nádej, že pri prípadnom ďalšom delení Ukrajiny Putin "pustí" jej západnú časť Maďarom. Je to taký oportunizmus, podobný správanie vírusu Herpes simplex - prejaví sa pri oslabení imunity. Samozrejme, Orbán si neuvedomuje, že pre Putina je len užitočným idiotom, ktorý skončí hneď potom, ako urobí svoju špinavú prácu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano,"hrde" narody vzdy dobyvali nove uzemia a kradli zem tym ktori tam zili.
Je to svinstvo ale take je uz ludstvo.Nenasytne,chamtive a krvilacne.Horsie nez zvierata.
A mnohi su este hrdi na svojich vodcov-zabijakov.
Pre mna su to uboziaci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jasné preto sa napchali po

Viedenskej arbitráži tam, kde živého Maďara ani za R-U nevideli a nemali koho a čo chrániť. Takto sa správajú buď zakomplexovanci, alebo paraziti. Po anexii Košíc sa miestni maďaróní videli na teplých miestečkách a funkciách a oplá prišli "lepší" Maďari z Anyaországu a tí miestni začali o chvíľku kričať minden drága vissza Prága.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.

Nedavno som videl na televizii rozhovor s akymsi prastarym vedcom v Izraeli. Bola mu polozena otazka ze ako je to mozne ze vy, Izraelci, tu nemate nic iba pust, a hla co ste z nej dokazali urobit? [A ten vedec odpovedal ze to co maju im uplne staci, a poklepal si na celo: mame mozgy!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.

A este nieco: susedni Rakusania nestratili iba Slovensko, Madarsko, atd. Stratili celu velku risu!!! Nepocul som ze by sa jej dozadovali naspat (asi maju rozum).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Menej emócii a viac pragmatického rozumu

by to chcelo na každej strane. . Maďari nerozhodujú o tom, kde a kedy aká škola sa otvorí. O tom rozhoduje ten, kto školu zriaďuje. V danom prípade sa traba obrátiť na samosprávny kraj ktorý je povinný spolu s obcou túto záležitosť doriešiť. Nechápem čo tu niekto mieša do toho maďarskú traumu z histórie, to s tým nemá nič spoločné,ani povaha a národnostné cítenie maďarov.Ani tam nie je celý národ blbý a posadnutý s Trianonskou revíziou, normálny ľudia myslia v súčasných civilizačných a spoločesnkých atribútoch a vedia, že Európa sa bude rozvíjať v takom smere, aby zmizli národnostné paramatre v mnohých oblastiach, aby zostali len v kultúre,v jazyku, v tradíciach a vo vzťahu k vlastným koreňom- tým nie je dotknuté žiadne národnostné cítenie ani hrdosť nikoho, pokial sa to robí ohľaduplne. Nemám ten pocit, že toto združenie to robí ohľaduplne, racionálne a rozumne,skôr že niekto ich zneužíva a pumpuje do toho nacionalistický náboj. Na margo toho prečo je reackia taká z maďarského prostredia. Maďari si pamätajú , ako už v začiatkoch 60-ich rokov začala prebiehať ich demografická asimilácia cez likvidáciu školstva. Najprv sa vymenili riaditeľlia na maďarských školách za slovákov so znalosťou ma´darčiny, otvorila sa najprv jedna slovenská trieda a začali sa zatvárať maďarské a otvárať viaceré slovenské paralelné triedy, čím nepriamo nútili aj maďarov na nástup do slovenských tried, k tomu si pomohli vyhnaním maďarských učiteľov, vyučovaním niektorých predmetov v slovenčine na 2. stupni, výmenou riaditeľov za slovákov bez znalosti maďarčiny, spájaním viacerých tried, alebo vytváraním spádových škôl pre viacero obcí s vyučovacím jazykom maďarským, až to začiatkokm 80-ich rokov dotahli na postupnú likvidáciu väčšiny maďarských škôl hlavne v národostne zmiešaných obciach. To si maďar pamätá a nechce si pustiť trójskeho koňa do svojho záujmového priestoru. Takže zbytočná konfrontácia na úrovni rodičov a občanov, treba to riešiť u kompetentných orgánov, s prihliadnutím na rovnaké právo každého občana vzdelávať sa v rodnom jazyku. Dnes sa už nedá povedať, že kto sa učí po maďarsky a nevie po slovensky tak si znevýhodňuje vlastnú kariéru. Európa a svet sú otvorené , skoro bez hraníc a bariér a ani maďarčina ani slovenčina nie sú tou pravou zárukou na to aby sa človek uplatnil.Napriek tomu si treba ctiť právo každého na to, aby sa vzdelával v rodnom jazyku, bez ohľadu na to aký ten jazyk je a kde ten človek žije.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zriaďovateľom materských a základných

škôl je príslušná obec. VÚC zriaďuje stredné školy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ta ich hrda historia

zalozena na mytoch a bajkach nevzbudzuje obdiv.

Skor sucitny uskrn.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďaľší expert sa vyjadril

k niečomu, čomu nerozumie.Vy ste študovali maďarskú históriu ? A kde prosím Vás? AJ to je bájka že Maďari zadržali OSmánsku ríšu a 150 rokov chránili Európi pred Islamom? Aj to že spolu s ostatnými národmi v 1848 povstali proti Habsburgovcom a nevoľníctvu? Ostatné historické udalosti od Štefana počnúc ani nemá význam spomenúť, lebo by ste to nemali ani kde zaradiť.To treba spochybniť ešte aj Franskú ríšu , Rímsku Stolicu svätú , celú históriu Križiackych vojen a čo ešte by sa Vám ráčilo? Výhoda demokracie a otvorenej diskusie je to, že tu môže každý ukázať aj svoju hlúposť a nevzdelanosť.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Pani Saková, prečo len R. Fico má vážne dôvody na ochranku? 3 542
 2. Tibor Ferko: Alibizmus Kotlebovej ĽSNŠ manévruje v archetypoch 776
 3. Ivana Bánová: Pneu len pre pánov 776
 4. Matej Gajdoš: Chcem byť učiteľom, ale... 620
 5. Elena Antalová: Judášovo evanjelium 609
 6. Margita Vernerová: Prečo je Lichtenštajnsko výnimočné? 598
 7. Július Kovács: Prišla mi výplata z VW za celý takmer odrobený mesiac cez agentúru. Odmena za môj článok 587
 8. miroslav babinsky: Ako odinštalovať Internet Explorer 469
 9. Boris Cíferský: Bývali v chudobincoch, rentu dostávali len niektoré. Dôchodok guvernantiek bol ťažký 464
 10. Štefan Vrátny: Dostávam telefonáty, 349

Rebríčky článkov


 1. Radoslav Valkovič: Henning Mankell a jeho prvotina alebo nielen klasickou literatúrou je čitateľ živý
 2. Milan Lacúch: Venované spisovateľom a národu
 3. Gabo Németh: Gabriel Németh román Slzy pre bolesť jedenásta kapitola / Dovolenka v Alpách /
 4. štefan michalík: Zanikneme?(Čo nové vo Facebookove? )
 5. Martin Šiška: Desatoro – „Nepokradneš“ – 2. časť: Korupcia a rôzne povolania
 6. Martin Šiška: Desatoro – „Nepokradneš“ – 1. časť: Úvod a duševné vlastníctvo
 7. Gabo Németh: Gabriel Németh román Slzy pre bolesť desiata kapitola / Návšteva /
 8. František Cudziš: K výročiam zo života Aurela Stodolu, III.
 9. Viktória Mészárosová: Vojna, ktorú nevidíme - Šikanovanie vo virtuálnom prostredí
 10. Pavol Dančanin: Relativita súčasnosti

 1. Spoluzakladateľ Smeru Zala: Fico sa zmenil obsahovo aj ľudsky
 2. Liptovská Mara ukázala základy zatopených domov
 3. Prieskum Focus: Smer klesol pod 20 percent, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu je druhá
 4. Kauza náplaste: Obvinili desiatky lekárov z celého Slovenska
 5. Zlý vplyv Kaliňáka si uvedomujú mnohí, dáva Zalovi za pravdu Maďarič
 6. Slovenskí hokejisti v príprave na MS vyhrali v Rakúsku, presadila sa aj zámorská posila
 7. Američan žil na plošine v mori, hrozí mu trest smrti
 8. To je môj koniec, reagoval Trump, keď zistil, že vyšetrovanie povedie Mueller
 9. Na Šancovej ulici v Bratislave sa zrazil autobus s trolejbusom, zranilo sa dvanásť ľudí
 10. Ako sa rozlúčiť s Ficom? Kde bude bývať? Kam pôjde?

 1. Lucia Čopíková: Ženy vs. pivo
 2. Vymenovanie ústavných sudcov je kampaň Andreja Kisku
 3. Kmotríkovcom nevyšiel plán zastaviť súdne vyšetrovanie - ekonomika.sme.sk
 4. Poslednú večeru môžete vidieť tak, ako vyzerala pred 500 rokmi
 5. Nahnevané šičky zo Svidníka: Nech sa Talian zbalí a ťahá odkiaľ prišiel!
 6. Liptovská Mara ukázala základy zatopených domov
 7. Banskobystrický organista v Paríži: Včely z Notre Dame prežili - mybystrica.sme.sk
 8. Ak by horel Dóm svätej Alžbety, do boja s plameňmi by išlo asi dvesto hasičov
 9. Prvá slovenská feministka Hana Gregorová: Pred Tajovského ženou si odpľúvali národovci
 10. Ukrajinský premiér: Danka pozývam na Donbas pozrieť sa, kto je skutočný agresor

Už ste čítali?