Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia – REMIX – nové prevratné nádejné jadrové palivo budúcnosti. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/...
Novinka ako hovädooooo. Rusi objavili MOX, trochu ho upravili a je z toho prevratný vynález.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozdiel medzi palivom MOX a REMIX

Dobrý deň pán Ježík.
Som rád že ste zostal verný čitateľ mojich článkov a v tomto roku 2019 Vám úprimne prajem viac šťastia a radosti ako to bolo v tom predošlom.
Váš diskusný príspevok ma pri Vami uvádzanej praxi v jadrovej energetike tak trošku prekvapil, ale zároveň som Vám zaň aj úprimne vďačný, pretože aj u iných čitateľov (hlavne z „jadrovej brandže“) môže oprávnene vzniknúť otázka, že aký je vlastne rozdiel medzi jadrovým palivom MOX (ktoré je už dlhé roky vo svete úspešne používané) a novým navrhovaným jadrovým palivom REMIX?
Môže sa zdať, že som pravdepodobne nedostatočne vysvetlil princíp nového jadrového paliva REMIX pre širšiu verejnosť (aj keď pri pozornom čítaní článku to odborník pochopí). Ak je to tak, tak sa pochopiteľne nielen Vám, ale aj všetkým čitateľom ospravedlňujem, a tu je vysvetlenie na túto otázku:

Aký je rozdiel medzi jadrovým palivom MOX a REMIX?- Je značný!

MOX:
Pri výrobe jadrového paliva MOX sa zo spotrebovaného (vyhoretého) jadrového paliva oddelí plutónium, ku ktorému (plutóniu) sa doplňuje OCHUDOBNENÝ urán do zmesi (mixu) kde je cca 6-8 percent plutónia a 92-94 percent ochudobneného uránu. Z tejto zmesi sú potom formované tabletky a z nich vyrábané palivové prútiky. Jadrové palivo MOX teda v podstate neobsahuje, alebo skoro vôbec neobsahuje urán U-235.

REMIX:
Pri výrobe jadrového paliva REMIX sa do urán-plutóniovej zmesi (zo spotrebovaného-vyhoretého paliva) doplňuje OBOHATENÝ urán (20-40 percent), a získavame zmes v zložení cca 4 percentá uránu U-235, 1-2 percentá plutónia, a cca doplňujúcich 95 percent sú ostatné izotopy uránu, v princípe hlavne prírodný izotop U-238. Jadrové palivo REMIX je teda zmesou plutónia a uránu extrahovaného zo spotrebovaného (vyhoreného) jadrového paliva a doplnená z iných aktínídov a štiepnych produktov s prídavkom obohateného uránu, aby sa zabezpečil potrebný výkon.

Okrem týchto technických rozdielov existujú aj ďalšie.
Odborníci, ktorí sa usilovne zaoberajú implementovaním REMIXu samozrejme poznajú dôverne aj všetky aspekty MOXu. No a tí tvrdia že rozdiel v úsporách v jadrovom cykle je pre MOX palivo cca 14 percent a pri REMIXe by mal údajne dosahovať až 30 percent.
Zásadný rozdiel je aj v cene paliva, kým palivo MOX je približne šesť krát drahšie ako „obyčajné“ jadrové palivo, jadrové palivo REMIX by naopak malo byť o 20% lacnejšie a to hlavne z dôvodu zníženia spotreby prírodného uránu.

Dúfam pán Ježík, že som Vám (ako aj čitateľom) to s odpoveďou pomohol lepšie pochopiť.
Prajem Vám pekný večer a príjemný weekend. M.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený súdruh Naniáš, najprv by som rád vedel ako ste dopadli s tým "Kódexom blogera" u admina.
A teraz k veci:
"REMIXe by mal údajne dosahovať až 30 percent". "By mal" neznamená že "bude mať". To je na senzačný vynález málo. Je to len reklamný trik. Rusi majú vyhoreného paliva habadej a takto sa ho snažia predať. Paliva je vo svete prebytok a problematika dostatku paliva je treťoradá. A jeho nízke využitie v tlakovodných reaktoroch, čo znamená vysoký obsah v odpade nikoho, hlavne nás netlačí.

A nakoniec aj ja osobne (nie ste mi kolega) nemám vôbec nič proti akémukoľvek energetickému zdroju. Všetky, ktoré sú, alebo by mohli byť k dispozícii pre ľudstvo je potrebné využiť! Musíme však pri tom (či chceme, alebo nie) brať do úvahy ich plusy a mínusy. No a z toho nám okrem iného vychádza že sa ľudstvo bez využívania (aj) jadrovej energie proste nepohne dopredu, ak chceme prežiť v tom čo sme si sami (ľudstvo) na tejto našej (zatiaľ) jedinej matičke zemi navarili (myslím teraz samozrejme emisie). Stačí len po slovensky? Iné jazykové mutácie sú zbytočné.

A s odpoveďou ste mi nepomohli pochopiť nič a ani sa tým nabudúce nezdržujte. Nie je tam nič čo by som ja, hoc primitív nevedel alebo si nemohol zistiť z hodnovernejších a presnejších zdrojov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako vzdy nas zavadzac

zavadza, chyta sa za slovicka a tak dalej (pretoze argument samozrejme nema).
"By mal" neznamená že "bude mať" Len nas sudruh akosi zabudol povedat, kolko to aj realne bude, pretoze od neho sme nasli iba spochybnenie cisla, nie protiargument (ako vzdy).
"v" No, realita nas presviedca o opaku, ze? :D

"A s odpoveďou ste mi nepomohli pochopiť nič" Viete, ze sa necudujem? :D

"hoc primitív nevedel alebo si nemohol zistiť z hodnovernejších a presnejších zdrojov." No, len teda hned v prvej vete v predchadzajucom prispevku ste sa pomylili a zamenili ste palivo A za palivo B (cim sa cela vasa dalsiia argumentacia stala zbytocnou, kedze pojem a dojem je rozdiel).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

(Pro)ruská propaganda náš vzor! Pamätáme si nedávny pokus o presadenie rubľa ako svetovej rezervnej meny, už to nejako stíchlo. Takých palivových mixov ako tento remix je habadej. A čísla ako protiargumment?
Aká autorita potvrdila tie čísla ktoré uvádza súdruh Naniáš u? Ako sa dá argumentovať na pravdepodobný nepotvrdený výmysel? Čo keď sa ukáže, že z tých 30% bude nakoniec 15% ako pri MOXe? A ste presvedčený, že vaše pojmy a dojmy sú bližšie pravde ako moje? Tak sem s vašimi argumentami !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale ale, pan Jezik, takto sa zhovadit

to uz je moc aj na GrSc. tarya, nieto este na Vas :D
Rubel a vsetky blaboly toho zhovadileho primitivneho naroda ruskeho ma nezaujimaju, ale ako ste si urcite vsimli, nie je to ani temou tejto diskusie a clanku, ze? :D
Remix je zjavne komercna vec urcena na predaj zahranicnym zaujemcom, takze si nemyslim, ze nejake uhlie zabalaene ako salonka by bola vlozena do reaktora niekde v GB alebo DE mirnix-dirnix. Samozrejme musi prejst kazda takato vec skuskami a schvalovanim, a to nebude robit amater a sedlak ako ste vy.
A ked sa ukaze, ze to bude len 15%? No neviem, prvykrat v zivote budete mat pravdu (zatial ju nemate, preto strielate iba do tmy - co vam ine ostava, vsak)?
"A ste presvedčený, že vaše pojmy a dojmy sú bližšie pravde ako moje?" Ja nie, ale Vy zjavne hej, ale bezu dokazov a faktov :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobré ráno vážení čitatelia

Dobré ráno vážení čitatelia a diskutujúci na tomto blogu.
Bohužiaľ ako je vidieť z predošlých (už typických) príspevkov pána Ježíka (alias RENEN.cons), stále sa drží svojej stratégie – že namiesto argumentov opäť ponúka iba svoje subjektívne spochybňovanie (predtým sovietskej) teraz ruskej technológie, či nových prístupov a vynálezov.
Ale jeho osobnú animozitu voči mne vcelku chápem. Ešte pred nedávnom (cca rok dozadu) bol tu na blogu SME v oblasti jadrovej energetiky žiarivá hviezda, kde s jeho kritickými článkami žal slávu a mal enormné množstvo čitateľov, z ktorých mnohí (ktorí neboli a nie sú z jadrovej oblasti) možno úplne slepo verili, že všetko čo píše je sväto-svätá pravda. A zrazu sa objavil niekto (ja), kto si dovolil jeho paškvily kritizovať. A k tomu ešte bývalý komunista! No viem si celkom živo predstaviť čo to asi muselo urobiť s jeho žlčníkom.
Neodpovedám a nedávam túto odpoveď do línii pre pána Ježíka, pretože si to vyslovene v predošlom vstupe neprial, a vyjadril sa, že aj tak som mu „nepomohol pochopiť nič!“
No je to celkom možné, pretože je asi rozdiel byť (možno) úspešným konštruktérom a navrhovať nejaké „klieštiky“, alebo detailne diskutovať o jadrovej fyzike. Ale potom nechápem, prečo sa do diskusie zapája, keď tomu nerozumie - jediný dôvod negatívnych príspevkov v tejto diskusii mi potom vychádza ten prístup na začiatku – že všetko čo je ruské je zlé.
A to myslím, že už aj školopovinné deti pochopia, že je to nezmysel.

Ale keďže som toho názoru, že každý má vždy šancu sa ešte niečo naučiť, či prehodnotiť svoj názor, alebo urobiť nápravu - ako hovoril Martin Luther King – „The time is always right, to do what is right“, a možno si zo zvedavosti predsa len aj pán Ježík prečíta aj túto odpoveď a niečo pozitívne si z toho vyberie. Aj keď možno ani MAAE nie je pre neho dostatočná autorita, keďže to nie je inštitúcia na výlučnú podporu veternej energie, ktovie...
Ponúkam tu pre Vás stručný prehľad - zoznam iba niekoľkých oficiálnych dokumentov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE – IAEA), týkajúcich sa jadrového paliva REMIX, v ktorý sú uvedené aj tie informácie, ktoré sú v
Tu je ten zoznam dokumentov k jadrovému palivu REMIX:
1. IAEA - International Conference on Spent Fuel Management 15 – 19 June 2015 in Vienna, Austria – dokument č. IAEA-CN-226-106
2. IAEA - V. International School on Power Reactors Spent Nuclear Fuel Management - 4 – 8 of September 2017
3. IAEA - Scientific Forum – Nuclear Technology for Climate, 18-19 September 2018, dokument č. 180918
4. IAEA - Comparison of REMIX vs. MOX fuel characteristics in multiple recycling in VVER reactor- document č. RN:45079076 (INIS Repository)
5. IAEA - Multiple recycle of REMIX fuel based on reprocessed uranium and plutonium mixture in thermal reactors – document č. RN:45079099 (INIS Repository)
6. IAEA - Closed nuclear fuel cycle with fast reactors and dense fuel – CN226p – ID112ID98
7. IAEA - Multiple recycle of REMIX fuel at VVER-1000 operation in closed fuel cycle - RN:47041769 (INIS Repository)
8. IAEA - Physical and economical aspects of Pu multiple recycling on the basis of REMIX reprocessing technology in thermal reactors - RN:48063020 (INIS Repository)
9. IAEA - Innovations and advances in nuclear technologies in Russia – 30 October 2017 - CN247

Samozrejme že by som mohol ponúknuť aj viac dokumentov, ale množstvo textu je v odpovedi ohraničené, a asi to bude pre vytvorenie si vlastného názoru čitateľov dostačujúce.
Prajem Vám príjemný týždeň priatelia. M.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený súdruh Naniáš, za prvé termín "bývalý komunista" je vecne nesprávny. Pokiaľ viem, z komunistickej strany sa vystúpiť nedalo, mohli ho odtiaľ vyhodiť len vlastní súdruhovia. Preto ak nezomrel zostane komunistom každý. Nestačilo len zahodiť knižku.
Za druhé vaša "odbornosť" je odvodená len z vašej straníckej kariéry. Poznal som vás a viem, že ste boli známy skôr ako nekalá komunistická štruktúra než ako odborník. Pozanal som aj poznám skutočných odborníkov a vy medzi nich rozhodne nepatríte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Opať sa (ako obyčajne) mýlite....

Som naozaj rád pán Ježík, že napriek Vášmu postoju voči Rusku, jadrovej energii a aj osobne voči mne máte stále záujem čítať moje články a aj k nim chuť diskutovať. Samozrejme že by som skôr uvítal keby ste (ak už chcete) diskutoval k danej téme...
Veľmi pekne Vám ďakujem aj za Vaše zhodnotenie mojich odborných schopností, ktoré však (bohužiaľ pre Vás) nie je v súlade s hodnoteniami viacerých štátnych skúšobných komisií pred ktorými viac krát stál (a aj veľmi úspešne obstál)! Taktiež to nie je v súlade s mojimi hodnoteniami od iných medzinárodných inštitúcií, ktorých nezaujímala politická orientácia, ale práve odborná.
Ale prosím, je to Váš osobný názor, nikto Vám ho neberie ....
Čo sa týka členstva v Komunistickej strane, tak sa zase (ako zvyčajne) skôr nechávate viesť Vašimi pocitmi ako reálnymi faktami.
Z Komunistickej strany sa dalo vystúpiť. Ale to v princípe nie je vôbec dôležité......
Ako to hovoria Angličania? „Kto má dvadsať a nie je ľavičiar, ten nemá srdce...., ale kto má tridsať a ešte stále je tam, ten nemá rozum“......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený súdruh, čo sa týka vášho hodnotenia tak by to chcelo vysvetliť, prečo sa vaša lobystická kariéra skončila neúspešne potom ako sa zistilo že vaše pôsobenie v Bruseli je zbytočné a nič pre SE neprináša. A váš neslávny rýchly odchod z MH. čo sa týka mojich skúsenosti s komunizmom mám svoje osobné skúsenosti. A ešte ste mi stále neodpovedali na otázku, kto dal v novembri 1989 príkaz k nástupu ľudových milícii? Obaja sme boli pri tom, každý na inej strane.
Vy sa k mojim schopnostiam a znalostiam staviate n pohŕdavo a povýšenecky bez akýchkoľvek znalostí., viď blog "Atómové hrady...! To viem pochopiť neboli ste zvyknutí že aj obyčajný človek môže mať názor. Terazky je ale iná doba, ak ste si nevšimli, v blogu sa môže vykecávať hocikto, aj ja.
Skúste tam dávať svoje názory a svoje práce, kopírovanie cudzích článkov je zbytočné, málokto má chuť ich detailne študovať a ešte menej ľudí im rozumie. Stačí odkaz na zdroj aby sa mohlo zistiť či to nepublikoval Sputnik alebo to nie je z Ogoňka.
ˇČo sa týka REMIXu tak som nikdy netvrdil že neexistuje alebo nefunguje. Len by som ho neanoncoval ako obrovský vynález či nové palivo. Ako som už napísal, takých mixov sa dá namiešať neúrekom. A nie je to večné palivo -po zúžitkovaní všetkých štiepnych materiálov ako sú izotopy uránu, stroncia a iné z prírody aj odpadu po nich všetkých zostanú len kvantá rádioaktívneho svinstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi už stačilo.....

Vidím, že napriek mojim pekným slovám a upozorneniam aj od viacerých diskutujúcich Vás viac ako odborné otázky v tomto blogu zaujíma môj osobný život, takže toto je s Vami moja posledná komunikácia na blogu a (asi na Vaše prekvapenie) budem sa v tejto veci riadiť Písmom Svätým - Bibliou , a to Knihou prísloví – a konkrétne kapitolou č. 23 odsekom č. 9.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čo takto manifestom....
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Kugla: Ako ne-zastavať Petržalku (a sklamanie z Tímu Vallo) 70
 2. Janka Cigániková: 49 nemocníc hrozí výpoveďami pre sociálne balíčky Smeru a rekreačné poukazy SNS 49
 3. Stanislav Martinčko: Pani Saková, prečo len R. Fico má vážne dôvody na ochranku? 34
 4. Matej Gajdoš: Chcem byť učiteľom, ale... 34
 5. Filip Olekšák: Fenomén nabíjania baterky 23
 6. Margita Vernerová: Prečo je Lichtenštajnsko výnimočné? 20
 7. Martin Hojsík: Pašeráci krutosti – skutočne európske riešenie slovenského problému 16
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.4.919) 12
 9. Martin Droppa: Plameň, dym, pahreby, popol, Boh 11
 10. Ernest Ježík: Rodný dom a imigranti 11

Rebríčky článkov


 1. Martin Šiška: Nikdy mi nebudeš umývať nohy
 2. František Cudziš: K výročiam zo života Aurela Stodolu, II.
 3. Patrik Mackových: Čo je vhodnejšie pre zhodnotenie úspor: sporenie alebo investovanie?
 4. Denis Jacko: Zlodejka identity
 5. Marcel Burkert: Najväčšia koncentrácia krásy do 1000 km

 1. Spoluzakladateľ Smeru Zala: Fico sa zmenil obsahovo aj ľudsky
 2. Na obnovu zničenej Notre-Dame prisľúbili stovky miliónov (minúta po minúte)
 3. Notre-Dame zničil požiar. Pozrite sa, ako to vyzerá vnútri
 4. Notre-Dame prišla o strechu aj vežu, hasiči ju zachránili pred kolapsom (minúta po minúte)
 5. Hráči zneužívali chybný systém v Tipose, peniaze si prelievali na účty
 6. Zmenu volebného lídra pripúšťajú v Smere viacerí. Fico je pre nich zárukou stability
 7. Pokus so Šefčovičom nevyšiel, Fico ide Smer presmerovať inam
 8. Prieskum Focus: Smer klesol pod 20 percent, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu je druhá
 9. Kiska za sudcov nevymenuje polovicu kandidátov, vybral si len troch
 10. Zhorel symbol Paríža, ktorý zachránil Victor Hugo

 1. Pellegríny - Primalex, alebo (a) Primeros ?
 2. Francouzská revoluce – počátek svobody nebo zločinu?
 3. Blaha ukázal, na čo sa Eset musí pripraviť
 4. Kŕčové žily trápia aj mladých ľudí
 5. Požiar katedrály Notre-Dame je pod kontrolou, hlavné veže sa podarilo zachrániť
 6. Najväčšia liberálna konšpirácia desaťročia padla: USA zverejnia Muellerovu správu
 7. Eugen Korda: Fico si z nás urobil pokusných králikov
 8. Ako vytvoriť jedinečný instagramový feed?
 9. Lucia Čopíková: Ženy vs. pivo
 10. Katedrála Notre-Dame je stratou pre každého