Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Deň, keď skolaboval hmyz... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je divné, že sa to týka aj chránených území.
V mestách je to paradoxne "lepšou" starostlivosťou o zeleň. Udržiavané nakrátko strihané trávniky možno pôsobia esteticky, ale sú extrémne chudobné na hmyz. Vidiecka krajina, to sú prevážne pesticídmi ošetrované monokultúry poľnohospodárskych plodín. V hospodárskych lesoch sa neponecháva prestarnuté a mŕtve drevo, v akom sa vyvíjajú aj naše najatraktívnejšie veľké chrobáky, napr. až 5-centimetrový fúzač veľký. Samička kladie vajíčka do tých najstarších dubov, zrelých na ťažbu. Larvy sa v dreve vyvíjajú niekoľko rokov, takže kým príde ich čas, aby opustili drevo a založili ďalšiu generáciu, sú z toho dreva už dávno dosky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nie je to divné, CHÚ nedokážu dlhodobo fungovať bez okolia. Ale toto je iné, ak ide o teplotu, ta posobi vsade...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

do diskusie

toto je argument do diskusie o osude našich lesov. Aj keď musím priznať, že na kompetentných to dojem neurobí. Ekosystém je pre nich neznáme slovo, ktoré nepoužívajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslíš si, že tie vzorky boli reprezent

Koľko v tých pasciach skončilo mravcov, májek, zlatoňov, roháčov, roháčikov, fuzáčov, lienok, lykokazov, krasoňov, lykožrútov, lumkov, lumčíkov, bystruš, mäsiarok...?
Všetko bežne, čo vidím v okolí Devínskej kobyly.

Mrtvého dreva je tam tiež dostatok. Stačí sa tam teraz poprechádzať. Uvidíš tam množstvo stojatých dubov, jaseňov...s čerstvo opadanou kôrou a ked sa pozrieš bližšie tak príčinou sú krasone, lykokazy... Datle majú tam hody.

Pritom je to len 2. stupeň ochrany.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a mas vobec

predstavu kolko ich tam bolo predtym?
teraz natrafit na velkeho chrobaka aby clovek otvaral sampanske, pricom by sa tam o nich mal clovek podkynat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem samozrejme ani ja

skutocnu pricinu, ale ak je to naozaj celosvetovy problem, tak treba hladat aj celosvetovu pricinu. A tou urcite nie je prehriatie hmyzu, aspon nie v Europe, tu sa zatial nic take nedeje. Ani chemia asi nebude primarna pricina, insekticidy sa pouzivaju dlhe desatrocia, a dlho to hmyzu zvlast nevadilo, a urcite to nie je pricina v chranenych uzemiach a asi ani v pralesoch kostariky. Jedine co mi napada je, ze, prave v poslednych desatrociach sa prakticky na celom svete zacali vo velkom pouzivat mobilne elektricke zariadenia, telefony, wifi pokrytie, dialkovo ovladane drony a ine pristroje, jednoducho povedane elektromagneticky smog. Je pravda, ze rozhlasove a TV vysielacu su tu uz asi 100 rokov, ale tie pracuju na inych frekvenciach, tak by mozno stalo za to zistit ci prave na tieto v sucasnosti pouzivane GHZ kmitocty nie je hmyz etremne citlivy. Mozno sa mylim, ale vidim to ako jednu z moznosti, pretoze prave toto sa velmi zmenilo za poslednych cca 30 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Moze to byt elektrosmog ale aj chemia.Nielen pesticidy.Pred 30 rokmi sa nepouzivalo tolko chemie a plastov ako dnes.Ono sa to hromadi v pode,vode a postupne zabija vsetko zive.Ale zrejme posobi aj globalne oteplovanie alebo kombinacia vsetkych troch.
S hmyzom je to ako u ludi.Niektore jedince preziju tento nápor, ine zahynu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

homo sapiens

Tvoj príspevok je inteligentnejší, ako ostatné tu zverejnené, tak sa pridám.

Samozrejme ťažko posudzovať nemecké roviny s vysokou úrovňou poľnohospodárstva a priemyslu, ktorý produkuje emisie najmä z elektrární na uhlie.

Väčšia záhada je Slovensko, pretože u nás bolo predsa všetko naopak, teda v prospech pokojného života hmyzu:
- kolaps družstiev a zníženie intenzity ako poľnohospodárskej, tak priemyselnej činnosti, v 90-tych rokoch
- s tým súvisí aj nedostatok zdrojov pre družstvá a znížený výskyt postrekov, čo s radosťou privítali napríklad dravé vtáky, ktorých zvýšený výskyt je určite možné sledovať aj pohľadom v krajine
- teplejšie a miernejšie zimy v rokoch 1990 až 2010, čo určite pomáhali prežiť viacročnému hmyzu, teda aspoň kôrovcovi :-D
- tlak médií, ekoteroristov a hasičov na zákaz vypaľovania lúčnych porastov na jar a na jeseň

Avšak zaujímavý je napríklad, z tohoto pohľadu, pokles množstva vrabcov a syslov, ktoré boli v 70-80 rokoch tak vysoko premnožené, až z toho komunisti dostávali "zrádnik".

Takže možno je príčina úplne inde. Zase raz došlo k zmene správania sa človeka v poľnohospodárskej krajine, čo zrejme hmyzu nepomáha teda:
- postupne sa masívne prechádza na technické plodiny, ako repka olejka z dôvodu tlaku EÚ
- klesajú stavy dobytka, ako aj doma chovaných zvierat a hydiny z dôvodu tlaku EÚ
- dediny začínajú obsadzovať "mestskí dedinčani", ktorí menia faunu aj flóru v predtým vysoko obhospodarovaných intravilánoch
- prechod ornej pôdy na pasienky a pasienkov na lesy, čo sa deje postupne už od 80-tych rokov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo píšeš, sú aj reálne fakty, ale že dosť ti tam chýba, či uvádzaš veľa nepodstatného, nerelevnatného, čo "najinteligentnejšie" zrovna nevyznieva. Ale nechám to tak. Lebo ma viac zaujala tvoja posadnutosť pre teba zjavne zlou EÚ (vo verejenosti dosť populisticky príznačná diagnóza). Tak vedz, že konkrétne prevedenie poľnodotácií je konštruktom každej členskej krajiny a zrovna tak EK (správnejší termín) tlačí členské vlády k podpore drobných poľnohospodárov, ktorí sú viac prospesnejší ako korporácie s znetvorenou krajinou či pesticídmi atd (lebo z tých, čo reálne produkujú (okrem dotač. podvodníkov) je to znova drvivo len ten level býv. veľkodružstiev - ako tvrdia, obrovské polia, pesticídy a dotácie potrebujú, lebo technika je drahá a ju inak neuživia, hm, zbohom krajina). A tvrdo naráža na odpor u nás i napr. ČR. Prečo podporujeme rovnako x-krát lacnejšiu poľno výrobu techn. plodín ako zeleniny, to je len o našej poľno politike, nie "EÚ", ak tak bizniss miestneho lobingu, tam sa ukazujú i nečakané prepojenia. A je to EK, čo oi. napr. rozhodla o pozastavení neonikotinoidov v poľno, nie jednotlivé členské vlády ako naša či česká, ktoré naopak žiadajú o viacročné výnimky. Atd atd...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

radoslav

Nie celkom si ma pochopil.

Ja nie som v zásade odporca EÚ, ale ak EÚ robí niečo zle, a to robí, pod tlakom "melónových" ekoteroristov, tak sa hádam môžem ozvať....

Ako konzervatívny liberál nemôžem s dotáciami do poľnohospodárstva súhlasiť, aj keď s nimi neviem nič urobiť. Ono to sa ľahko podniká s dotáciami na pôdu, s dotáciami na to, že farmár niečo nepestuje, so zelenou naftou, s poistením neúrody - to nie je žiadne podnikanie, to je komunizmus!

Aj farmár sa správa občas rozumne. Prečo by mal pestovať suroviny pre ľudí, keď môže miesto toho pestovať repku na obrovských plochách, ktorá ako technická plodina nie je pod takou kontrolou, ako iné potravinové produkty? Chápem ich v tomto rozhodnutí, ale pôvodca je EÚ a jej snaha znížiť spotrebu nafty dodávanej z Ruska ( politická otázka ), ktorá ( snaha) sa zakrýva do ekologických dôvodov znižovania CO2, čo je v podstate nezmysel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nikto ti právo na vyjadrenie neberie, už vôbec nie ja.
Z príspevku tuším, že ti leží v žalúdku i tretí sektor (? ekoteroristi). I v tomto sa mýliš, je to ak tak produkt lobujúceho biznisu, nie aktivistov. Imho sú takíto lobisti teroristami vo farmárčine, potravinárstve, výsledkom v živ. prostredí, zdraví človeka.
Ani žiadna konštrukcia nemá byť na úkor potravin. sebestačnosti, čo je zase len vnút. politikou jednotl. štátov. Technické plodiny v spomínanom kontexte nevyrába žiaden skutočný farmár (ten ani nezačal tvrdo makať, lebo dotácie, ale je a chce byť skutočný farmár). Tu práve zlyháva poľnopolitika u nás, nie rozum skutoč. farmára. Tí skôr končia, na čo príkladov u nás či ČR žiaľ je dosť. Že dotácie sú nezmysel, ti povedia i sami. A tak ako i ty, nikto nemá reálne zero riešenie v globalizovnom otvorenom systéme (ak to nemá skĺznuť na tvoje rozumné). Zásadne zlyháva ich konštrukcia, prevedenie, čo je práve len ako produkt lobingu typu Babiš. Btw tak ako kedysi sa Nóri bránili EÚ práve i výrazne pre ne, majú ich teraz sami ešte masívnejšie a i napr. do podoby, že vyrábajú veľké prebytky mäsa do štátnych mrazákov. A naozaj nejde o komunizmus u farmára, reálne ho nekonštruuje ani systém, no ten je úplne chorý v tom, že čo umožní mafii, v lepšom vydaní "len" podvodníkom. Do toho farmára neťahaj. A fyi, všeobecne aké iné podnikanie je tak závislé na objektívnych podmienkach, ktoré nevieš ovplyvniť. Dnes už ani biznis lyž. stredísk nie je tak závislý na prír. podmienkach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napríklad včely sa stratili preto, lebo vedeli, že Dálekovia unesú Zem.
Tak sa včely jednoducho vrátili domov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nevieme dôvod?

A tá kopa insecticítov a vešelijakých hnojív,rastliny F1,genetická modifikácia v poľnohospodárstve je nič?Ved aj tie Tatry proti lykožrútovi postrekovali z lietadiel,čo je teda bl**** roka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale ved to je dobra sprava.
Ja sa cely zivot snazim pozabijat co najviac havede, postrekujem, aj rucne, a tu to za mna spravi pocasie.
Hady, jasterice, to iste. Cim menej, tym lepsie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hmyz prežil dynosaury . .

Vzhľadom k tomu, že mnohé druhy hmyzu sú tu už nejaký ten milónity rôčik v takmer nezmenenej podobe, môžeme usudzovať, že vedia prežiť dosť ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bolo to vidiet pri bicyklovani v lete. Pole na ktorom byval doslovne hluk od hmyzu, muchy, vcely, lucne koniky.. bolo tam ticho. A vidiet motyla bola vzacnost. Clovek by si povedal, tak ok, vsetko sa zruti, ostaneme my a prdiace kravy, ale co budu tie kravy zrat, ked hmyz neopeli rastliny a co si k nim dame ako prilohu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to pravda. Pamätám si ako sme sa ako deti hrávali na sídlisku, v tráve bolo plno hmyzu. Teraz sú tie trávniky úplne sterilné. Dalo by sa to vysvetliť tak, že sa stále kosia, čo zlikviduje nielen hmyz, ale aj mláďatá vtákov na zemi. Všade samý betón a veľké plochy s monokultúrami. Miesta, ktoré sú vhodné pre hmyz sú od seba príliš vzdialené, tým sa populácie uzatvárajú do obmedzeného priestoru. V niektorých krajinách už nechávajú v poliach zelené pásy, aby tam hmyz mohol prežiť a dostať sa z bodu A do bodu B. Vidím ako u nás vymrel napr potok, ktorý bol pred niekoľkými rokmi plný života, teraz je mŕtvy, zanesený bahnom, ako postupuje naša civilizácia. Takto po troškách malými krôčikmi úspešne likvidujeme život na planéte v podobe, aký sme ho poznali a naše technologické úspechy spolu s našou bezohľadnosťou smerujú k veľkým problémom nie tak pre Zem, tá sa po nás otrasie, ale pre nás.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ovady

stipu pri stupami do kopca presne rovnako ako pred 20 rokmi. este aj cez cyklogate.

ked selektivne vykapu s komarmi, bude len pozitívum,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obad a svab budu tie dve bestie, ktore preziju aj zanik civilizacie :D
Aj tymi komarmi sa zrejme krmia nejake vtaciky... Ale nevadilo by mi napr. keby pribudlo vinnych musiek a vtactvo sa nimi zasytilo miesto komarmi :)
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Milan Kuruc: V UniCredit Bank už nevedia, čo od dobroty 183
 2. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Komplexy zničia každú príležitosť 35
 3. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 20
 4. Michael Achberger: Vďaka vláknine dokážete schudnúť 12
 5. Martin Foto Potočný: Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina 11
 6. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA 11
 7. Miro Jankes: Pokuta z Nemecka 10
 8. Stanislav Thomka: Voda v Turci v ohrození? 7
 9. Transparency International Slovensko: Podnikať so štátom sa súkromníkom opláca. Pozrite sa, komu najviac. 7
 10. Martin Droppa: Fedor Gál: "Máme sa tak dobre..." 7

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Mičev: 400 000 ľudí versus 1 arogantný mladík
 2. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie.
 3. Štefan Vidlár: Morálňí kódex budovatela kapitálokomunizmu
 4. Milan Lacúch: Choromyseľnosť rozumu nemá hraníc! Katastrofická vízia!
 5. Stanislav Mičev: Vysťahujme milionárov z politiky!
 6. Sonya Haraszti: Bez sexu tri roky. Prečo mladé ženy nemajú sex?
 7. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA
 8. Štefan Vidlár: Politik je nahý!
 9. Július Kovács: Prečo neverím prieskumom? Môžete si zahlasovať!!! FB prieskum, nikoho neovplyvňujeme.
 10. Ján Popovič: Rovnica úspechu

 1. Pri nehode autobusu zomrelo 12 ľudí, vláda rozhodne o štátnom smútku (minúta po minúte)
 2. Päťdesiat čoskoro za smrť, písal Kočner dve hodiny pred vraždou Kuciaka
 3. Mladíci, ktorí zbili pár v bratislavskom autobuse, sa postavili pred súd
 4. Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal
 5. Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)
 6. Odhalili novú Škodu Octavia. Všetko, čo o nej potrebujete vedieť
 7. Šéfka Súdnej rady preveruje majetky podozrivých sudcov. Sama žije v luxuse
 8. Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek
 9. Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti
 10. Našli myšieho jeleňa. Vyškrtnú ho zo zoznamu hľadaných druhov

 1. Mafia je tam, kde má dobré podmienky
 2. Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina
 3. Liberálom sa nepáči vyučovanie náboženstva v školách, akceptovať ich netreba
 4. Zaujímavý rozhovor s emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom
 5. November 1989: Biskup Malý: Najväčšie sklamanie novembra? Dubček. Vôbec nechápal dobu
 6. Pád 156-kilometrového Berlínskeho múru bol koncom trestu za Hitlera.
 7. Lukáš Krivošík: Podivuhodné obrátenie rapera Kanyeho Westa
 8. Ako vyzerá svet mladých progresívnych kanibalov
 9. Hlina pri Prostredníkovi kapituloval: Verí, že nebudú musieť použiť zmierovacie konanie
 10. Kurz kritizuje aroganciu západnej Európy k východoeurópskym štátom

Už ste čítali?