Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sedem ekonomických hriechov vo Venezuele (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo majú tieto "hriechy" spoločné?

S tvrdeniami v článku sa dá len súhlasiť.
Len by som doplnil, že VŠETKY uvedené „hriechy“ úzko a priamo súvisia s možnosťou štátu tvoriť nové nekryté peniaze „z ničoho“ – bez tej možnosti by štát nikdy nemal dosť peňazí na financovanie všetkých tých „sociálnych balíčkov“ a iných deformácii trhu a ani na to, aby mohol tak dlho kamuflovať s tým spojené negatívne dôsledky (keďže bez tej možnosti by v ekonomike bola zachovaná negatívna spätná väzba, ktorá by tomu priebežne bránila).
Preto možno hovoriť o jedinom kľúčovom „hriechu“ – ktorý je možnosť štátu a bánk tvoriť nové nekryté peniaze „ z ničoho“.
Preto sa v prvom rade treba snažiť o nápravu tejto kľúčovej deformácie trhu.
Inak nás tu na Slovensku aj v Európe čaká prinajmenšom to, čo v súčasnosti zažívajú vo Venezuele (alebo možno aj niečo ešte oveľa horšie).

Bližšie pozri napríklad:
http://adamsmid.blog.pravda.sk...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jediný hriech - socializmus

v tom slove je schované všetko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No,

ja by som to ešte zjednodušil:

Spoločný menovateľ všetkých týchto "hriechov" sú hlupáci vo vedení krajiny!

Nakoniec, dosť to vidieť aj na najbohatšej krajine sveta - Rusku... Zločinci a tupci na čele štátu (a všetkých dôležitých orgánov a inštitúcií) priviedli celý národ do chudoby a trápenia...

S výnimkou Vladkovych opričnikov - kamarátov kágébáčikov... Tým sa ešte dosť darí... Väčšinou ale poškuľujú po Západe...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak. Hlupaci vo vedeni krajiny je najhorsia vec, typ rezimu je az druhrady.

Pekne to vidiet aj na "druhej najbohatsej krajine na svete" USA. Staci jeden Trump a ako to s nimi ide pekne pomaly dole vodou. Stastie pre USA je len v tom, ze nema taku moc ako jeho rusky kolega. Ak by mal, tak potom by to bola paradna jazda z kopca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na zaklade coho zakladas svoje tvrdenie, ze USA ide pekne dolu? Ja by som skor pvoedal, ze opak je pravdou. Pozrime sa teraz len skutocne na fakty a nechajme tie jeho "skandaly", ktore stale omielaju media bokom. Teda, pozrime sa, ako sa dari ekonomike USA a americkych firiem. A ejhla, oni dokonca zrychluju rast a napriklad taka EU moze tisko zavidiet. Spytaj sa hocikoho, kto realne obchoduje na burze, ktore firmy tvoria väcsinou jeho rastoveho portfolia. Ano, su to USA firmy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to bude tym

ze obcana naozaj nezaujime, kolko miliardari na burze zarobia a ake luxusne veci si za to kupia. cloveka zaujima jeho zivotna uroven a skutocne slovody a tie sa dari uspesne zhorsovat. nehovoriac o tom, ze aj to pri stale rastucom dlhu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ajajaj. Vies o tom, kolko percent beznych obyvatelov obchoduje na burze priamo alebo nepriamo? Okolo 51-54 % domacnosti v USA. K tomu si pripocitaj este nepriame obchodovanie cez rozne dochodkove schemy (nieco podobne nasemu 2. pilieru).

Takze ano, väcsinu ludi v amerike zaujima vyvoj na burze.

Posli nejake konkretne cisla kde sa ukaze, ze US ekonomika a zivotna uroven obyvatelstva klesa. Ak nie, tak to su proste nepodlozene "pocity".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

asi za to mozu media, ze o Trumpovi si nedovolia povedat nic pekne.

Realita je taka, ze je velmi nizka nezamestnanost. Najviac ludi v historii krajiny pracuje (to je spojene s rastom populacie, ale aj tak super) a dokonca rastie pocet zamestnancov v priemysle a rastu aj nizke mzdy.

Dlh je ohromny, ale my by sme sa mali starat o Talianov a Grekov, lebo ked pride dalsia kriza, tak neskrachuje USA, ale Grecko a Taliansko.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lenze velmi nizka nezamestnanost je tiez zla. Znamena to, ze firmy nemaju novych zamestnancov, co obmedzuje ich rast, musia si ich kradnut medzi sebou, co vedie tlak na platy a inflaciu.
Realita jeteda taka, ze hoci nezamestnanost je na minime, novy dom si moze dovolit coraz menej ludi, urokove sazby rastu a uvidime co bude dalej. Fakt je taky, ze aj za Chaveza boli prve roky hojne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To preklax:

Napriklad na zaklade rastu dlhu USA. Jeho vyrokoch ala - mrzne, tak globalne oteplovanie neexistuje. Je to ***** a je stastie pre USA, ze nemoze robit, co chce a kongres ho brzdi, lebo inac by to s USA bolo este horsie.
Burza je prehriata(nafuknuta bublina). Uz tu boli nejake korekcie ale to este stale nieje dostatocne. Burza je jedno velke spekulanstvo a je to nahorsi ukazovatel zdravia ekonomiky.
Jedine, co USA zavidim, ze centralna banka uz pred nejakym casom dvihla urokove sadzby a zabrzdila tlacenie penazi do ekonomiky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Burza je prehriata nafuknuta bublina, ktora je velke spekulanstvo? No neviem, na zaklade coho to tvrdis? Inac takych ludi cakajucich na jasny pokles a splasnustie bubliny stretavam od cca roku 2012. A stale ten datum posuvaju a posuvaju...

Ja by som si taketo tvrdenia nedovolil. A to obchodujem na burze denne a som vzdelanim ekonom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hlupáci vo vedení krajiny,

ale tých hlupákov tam niekto (dobrovoľne) zvolil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Okrem jedneho su vsetky hriechy realizovatelne aj pri krytej mene. Takze nie, neodhalil si kluc k vsetkym ekonomickym problemom ludstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

su, ale skrachovali by skor. takze to nie je pricina vsetkeho zla, ale umoznuje to natahovat utrpenie sposobene inymi zlymi opatreniami
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: autor

Peniaze vytvárané z ničoho, vytvárajú len banky, majú reálnu hodnotu, pokiaľ štát tlačí peniaze naviac, tak to reálna hodnota už nemusí byť.

Banky tie peniaze vytvárajú vo fáze úverovej expanzie, a to tým, že časť požičaných peňazí sa im vracia vo forme vkladov, ktoré zase môžu požičať, kde jedinou možnosťou by bol prechod na bankovníctvo so 100% rezervami. Odhliadnuc od toho, že negatíva by vysoko presiahli pozitíva, nikto to chcieť nebude.

Pokiaľ niekto vloží peniaze do banky, tak očakáva, že dostane nejaký úrok, nie že bude za ich uloženie platiť. Každý vie, alebo by vedieť mal, že banka môže nejaký úrok vyplatiť len vtedy, ak tie peniaze požičia niekomu inému.

Nikto sa nepozastavuje nad tým, že všade za úschovu sa platí, za úschovu batožiny, za úschovu auta, za úschovu nejakých vzácnych obrazov, kožuchov, či trebárs len nábytku. Ak aj je nejaký záujem o vklad zo 100% rezervou, tak to je uloženie peňazí do nejakej bezpečnostnej schránke v banke. Kde zase štát neposkytuje žiadnu záruku, povinné poistenie bánk prípadnú stratu v prípade sprenevery nekryje. Pokiaľ takto nejaké peniaze uložené sú, tak ide o mizivé promile vkladov. Pokiaľ väčšina peňazí v obehu nie je fyzická, ale účtovným záznamom, tak to by znamenalo vkladať väčšiu sumu peňazí do nejakej bezpečnostnej schránky len vo forme nejakej zmenky. O čo asi veľký záujem sotva bude.

Banky tie peniaze z ničoho vo fáze úverovej expanzie nevytvárajú úmyselne, je to dané samotným systémom bankovníctva s čiastočnými rezervami. Banka ktorá by sa do toho systému nezapojila, teda neposkytovala úvery, tak by stratila aj vkladateľov, nemala by z čoho vyplácať úroky a skôr neskôr skončila.

Keďže úverová expanzia nemôže ísť do nekonečna, banky majú totiž limit na povinné rezervy, tak tá úverová expanzia skončí a pomaly sa prejde do fázy úverovej kontrakcie. Kde banky tie peniaze z ničoho, postupne likvidujú, viac sa splácajú úvery, menej sa požičiava, a všetci sa sťažujú na spomalenie ekonomiky, na drahé peniaze a kde na vine sú zase banky a nie samotný systém bankovníctva s čiastočnými rezervami.

Štát v takom prípade v snahe zmierniť dôsledky, často začne tlačiť peniaze, teda vytvárať peniaze z ničoho, ale keďže banky v tej fáze fungujú v opačnom smere, tak paradoxne inflácia nevzniká, tá sa objaví až o čosi neskôr.

Takže aké riešenie navrhuje autor?

Auto požaduje znemožniť pridávanie nových nekrytých „peňazí“ do obehu, ale tie peniaze z ničoho vytvárané bankovníctvom s čiastočnými rezervami sú kryté záložným právom na poskytnuté úvery.

A peniaze vydávané štátom sú regulované zákonmi, a určitá inflácia je plánovaná, lebo pri raste ekonomiky logicky rastie aj potreba vyššieho množstva peňazí v obehu.

Deflácia nie je až tak žiadúca, Japonsku po rokoch deflácie, rekordného zadĺženia krajiny vo 237.6% HDP a masívneho tlačenia peňazí centrálnou bankou sa stále nedarí dosiahnuť svoj cieľ a to infláciu v plánovanej výške.
Takže to asi tak jednoduché s nejakým zákazom nebude.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"Nekonečná" úverová expanzia

Nadmerná monetárna expanzia nemusí prebiehať a zásadne neprebieha len mechanizmom bankových úverov. Stačí, ak centrálna banka začne napríklad odkupovať cenné papiere (aj bez ohľadu na množstvo a kvalitu). Isteže ani týmto spôsobom sa nedá dosiahnuť nekonečná expanzia, ale násobne sa zvyšuje emisia obeživa.
Nás ešte nedávno (asi pred 20 rokmi) učili, že pre centrálne banky by cenné papiere a verejné dlhy mali byť tabu. Ale politická nezávislosť centrálnych bánk je už minulosťou. Reflácia bude už v priebehu niekoľkých rokov asi jediným sociálne a politicky únosným riešením nahromadených dlhov. Zatiaľ sa ju však nedarí naštartovať. Expanzia sav súčasnosti prejavuje hlavne neúmerným rastom agregátu M3 (bubliny), čo svedčí asi o tom, že dosť veľká časť "nových " peňazí si nenachádza cestu do reálnej ekonomiky (tovary a služby).
Dovolím si Vás opraviť či doplniť - emisia peňazí je regulovaná zákonom, nie je však regulované množstvo peňazí. To by mala regulovať centrálna banka v závislosti od svojich cieľov. Ak by mala za cieľ čisto len menovú stabilitu, tak by množstvo nových peňazí malo zodpovedať rastu/poklesu HDP. Čo sa týka expanzie a kontrakcie, v priebehu posledných desaťročí finančný sektor nikdy nevysterilizoval dodatočnú likviditu úplne. To jest v obehu pribudlo vždy viac peňazí, ako bol ekonomický rast. To je ale "daň" rastu/zabráneniu poklesu (spomínate to ako pomoc štátu). Inflácia je v súčasnej dobe v podstate daň za korekcie ekonomického cyklu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlas.
Až na to tvrdenie, že v minulosti boli centrálne banky nezávislé. Vždy boli, niekedy viac, niekedy menej, na politike a politikoch závislé. Teoreticky by ale takými mali byť.

Ak by boli naozaj nezávislé, tak by sme asi nepoznali bankovky s vytlačenou viac ako deväťcifernou sumou. (Starý otec jednu takú v zbierke mal, akurát tam neboli nuly ale text "5 miliard").
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

z akeho

obdobia je ta bankovka? nie je foto na nete? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Boli to maďarské pengő.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Známky z toho obdobia...

Najvyšší nominál 500.000 biliónov pengo :)
https://www.teszvesz.hu/belyeg...
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Paula Kentošová: Skončila som na psychiatrii 3 657
 2. Rudolf Pado: Ďakujem, pani Čaputová 2 823
 3. Eva Onačillová: V Košiciach hospitalizovali ďalších 5 detí pre osýpky - je príčinou antivakcinačná kampaň? 2 148
 4. Monika Nagyova: Bratislavská reality show v MHD 1 693
 5. INESS : Spomienky na premárnené zlaté časy 1 594
 6. Martin Droppa: Do veľkej a malej politiky 1 566
 7. Albert Rikardovic: Teľatá 1 194
 8. Stanislav Martinčko: Pán Raši, kto je väčší Kotlebovec a škodca, vy a SMER-SD, alebo primátor R.Soboty Šimko! 1 118
 9. Igor Čonka: O záchrancovi Slovenska a vojakoch zo Senegalu 1 104
 10. Lubos Ostatnik: Deň, keď na Slovensku prestala platiť Ústava 1 094

Rebríčky článkov


 1. Miroslav Somora: Róbert Fico a jeho manipulácia
 2. Petra Babanova: Kandidáti 1
 3. Milan Lacúch: Dva dôkazy toho, že sme bytosťami citu
 4. Miroslav Somora: Výzva pre kandidáta na prezidenta, p. Šefčoviča
 5. Drahoslav Jonáš: Voľby kandidátov na ústavných sudcov
 6. Marek Kytka: Rady, tipy pre tréning chrbáta a trapézov, základné rozdelenie tréningov - II. Časť
 7. Miroslav Somora: Občania SR zobuďte sa !
 8. Miroslav Somora: § 317 Trestného zákona pre p. Róberta FICA
 9. Patrik Mackových: Globálne očakávania tlmí celý rad rizík. Pozitívnou správou je však plošne nízka nezamestn
 10. Martin Beňo: PARALYZOVANÝ ÚSTAVNÝ SÚD - ľudia si zaslúžia istoty

 1. V Smere si musia vybrať palec z pusy
 2. Páričkova ulica je uzavretá. Pozrite sa ako to tam vyzerá
 3. Dve turistky prežili v Tatrách niekoľko stometrové pády
 4. Cirkus okolo sudcov a proruské hebedo
 5. Pád slovenskej hrádze
 6. Najťažšiu stenu sveta zdolal bez istenia. Bolo to ako prechádzka v parku, vraví
 7. Čína? Život ma veľa naučil. V štrnástich som odišiel z domu, tvrdí Hamšík
 8. Je ako Sagan na lyžiach. Čo je za Vlhovej úspechmi?
 9. Oprava prešovského zimného štadióna sa predĺži aj predraží
 10. Ani Mečiarova politická mŕtvola tak okolo seba nekopala

 1. Robert Fico znefunkčnil pilier demokracie kvôli osobným záujmom
 2. Ficov kult osobnosti paralyzoval Ústavný súd: Poslanci kandidátov na sudcov nezvolili
 3. Mikloško Hlinovi: Za svoj politický život som pre dobro KDH odviedol veľký kus práce
 4. Keď to vyhráme, bude to napriek tomu, že je žena, hovoria v tíme Zuzany Čaputovej
 5. František Mikloško: 5 otázok Štefanovi Harabinovi
 6. Mikloško: Slovensko sa dnes nachádza v najväčšej politickej kríze za celých 30 rokov
 7. Matovič najprv pourážal Mikloška, teraz podráža Čaputovú
 8. Majchrák, Hanus: Brutálny Robert Fico
 9. Generál Macko: Danko návštevou Ruska pokračuje v rozklade našej zahraničnej politiky
 10. Europoslanci Záborská a Škripek podporujú v prezidentských voľbách Mikloška

Už ste čítali?