Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Konzervatívna pozícia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Autor článku, vo Vašom texte ma

zaujala najmä veta: "Komunizmus, nacizmus i leberálna demokracia má tendenciu od základou meniť ľudskú spoločnosť".

Dávať vedľa seba slová ako komunizmus, nacizmus, liberálna demokracia je ale totálna ľahkovážnosť.

Autor, koľko koncentračných táborov smrti "vybudovala" tzv. liberálna demokracia?

Kde na Slovensku existujú miestnosti za účelom brutálneho vypočúvania oponentov (niečo na spôsob gestapa) "vybudované" tzv. liberálnou demokraciou?

Zaviedla snáď tzv. liberálna demokracia cenzúru masmediálneho priestoru?

Už sa nekonajú slobodné voľby?

Boli zrušené politické strany?

Núti snáď niekto ľudí pochodovať mestami a kričať zdar liberálnej demokracii?

Ďalej: tzv. liberálna demokracia nie je majetkom nejakej jedenj politickej strany, ktorá oblbuje ľudí triednou, či rasovou nenávisťou. A dokonca oficiálne ani žiadna liberálna demokracia neexistuje. Existuje demokracia. V danom slove už je sloboda, slobodomyseľnosť vtelená. Nemusíme predsa hovoriť a písať o demokratickej demokracii. Pozná snáď niekto šachové šachy? Alebo zlaté zlato, či televízny televízor?

Autor, v aktuálnom textovom plagáte akoby obhajujete určité pozitívne hodboty, v skutočnosti ste však iba pozliepali rôzne textové súpravy do slovnej koláže. Klišé, fragmenty z rozhovorov v krčmách a kaviarňach, niečo z kázní v kostoloch a niečo z mítingov politických strán.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto zarazilo aj mňa.

Najmä inkonzistentnosť tohto textu, ktorý vyzerá ako manifest nejakej vznikajúcej (?) politickej strany:
Najprv sa hlási k dvom základným hodnotám - demokracii a slobode, aby vzápätí prekvapivo zahlásil, že odmieta liberálnu demokraciu...
Aby som ho citoval presne: "liberálnu demokraciu, ako diktatúru menšín". Liberálna demokracia je diktatúra menšín? Poprosil by som autora, aby uviedol zdroj takejto definície. Myslím tým relevantný zdroj, nie zdroje typu "Zem a vek".
Zatiaľ som si autora názorovo zaradil k takým politikom, ako Viktor Orban alebo Andrej Danko.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prívlastky slova demokracia

vzdy znamenajú ze to slovo dakto chce uniest- my starsia generácia pamätáme sa na ludovú demokraciu. Urcite kto pouzíva slovo liberálna pred demokraciu, chce tým vyjadrit, ze nesúhlasí s tradicným ponatím demokracie. Nanútit tento "nový" druh demokracie cez propagandu v médiach mi silne pripomína presvedcovanie co sme poculi v príslusných predmetoch na vysokej skole o antagonizme "burzoáznej" a "ludovej" demokracie. Konecne by sa mala demokracia chápat v tom najuzsom a najtradicnejsom zmysle bez "usmernujúcich" prívlastkov, lebo to smrdí tým ze ju niekto chce zas vyvlasnit na presedenie svojej ideologie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Možno ju naozaj niekto chce uniesť...

Otázka je, kto?
Kto jej dáva ten prívlastok?
Podľa mojich skúsenosti, slovné spojenie "liberálna demokracia" používajú predovšetkým jej kritici. Zástanci liberálnej demokracie toto slovo používajú radšej bez prívlastku - prosto "demokracia". Proti tomuto slovnému spojeniu však neprotestujú, pretože vlastne nie je proti čomu protestovať. Vysvetlím ďalej.

Z etymológie je zrejme, že toto slovné spojenie v sebe skrýva dve hodnoty - slobodu a demokraciu. Na rozdiel od Habra, tieto dve hodnoty nestotožňujem, dokonca vidím medzi nimi určitý antagonizmus. Najbrilantnejšie to vyjadril Benjamin Franklin: "Demokracia je, keď dvaja vlci a jedno jahňa hlasujú, čo bude na večeru. Sloboda je, keď dobre ozbrojené jahňa odmietne hlasovať."
Nadväzujúc na tento citát by som doplnil, že liberálna demokracie je vtedy, keď to jahňa nemusí byť ozbrojené a nemusí sa báť.

Čl. 93 ods.3 Ústavy SR: "Predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet."
Toto je príklad obmedzenia demokracie v prospech slobody, ktoré je charakteristickým rysom liberálnej demokracie.
Chcete demokraciu bez prívlastku? Potom chcete demokraciu, v ktorej môžno prijať aj "Židovský kódex" ak väčšina bude chcieť. Potom chcete aj demokraciu, v ktorej možno znárodniť súkromný majetok, ak sa tak lúza rozhodne.
"Demokracia bez prívlastku" je v podstate dosť nestabilný systéme správy veci verejných. Buď skolabuje do totality alebo evolvuje do svojej stabilnejšej verzie - liberálnej demokracie. Ktorá cesta je lepšia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A jedine

"liberálna" demokracia zabranuje jej zneuzitiu? Z Vasej logiky vyplýva aj opodstatnenost a správnost, a teda aj reáln aplikácia "ludovej" demokracie, kedze vyhlásila ze slúzi pracujúcemu ludu. Ideologizácia demokracie vzdy znamená diktatúru jej ponímania ci to je Moc Ludu ci je Sloboda, atd. Aj v tých krajinách, v ktorých sa nevystatujú "liberálnostou" demokracie základné ludské práva nie sú objektom referend. Trvám na tom ze prívlastok liberálna je pridat este raz ideologický podtón, a nie je to prvý raz a nebude posledný krát. Urcite vznikne aj v budúcnosti nejaká módna ideológia, ktorá sa prisaje na pojem demokracie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Opakovane hádžete do jedného vreca liberálnu demokraciu s tzv. "ľudovou demokraciou". "Ľudová demokracia" je obyčajný komunistický bullshit, ktorý nie je ťažké demaskovať. Stačí si slovo demokracia preložiť do slovenčiny a dostaneme nezmyselný termín "ľudová vláda ľudu".
Tento orwelovský newspeak si komunisti vymysleli, aby sa vymedzili voči tzv. "buržoáznej demokracii". Ich pohrobkovia (Orban, Danko, Putin...) sa dnes snažia vymedziť voči tomu istému, akurát dnes to nazývajú "liberálna demokracia". Liberálna demokracia nie je žiadny strašiak. Je to normálna demokracia, tak, ako ju chápeme v našom civilizačnom priestore.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor poplietol dohromady všetky cudzie slová, ktorým nerozumie.
Nemá zmysel sa k tomu viac vyjadrovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor chce bojovať proti komunizmu, nacizmu, a neviem ešte proti akým -izmom, ale ja vnímam jeho životnú filozofiu ako kléro-nacionalizmus. Takéto hodnoty už boli kedysi štátnou doktrínou na Slovensku - dosť, stačilo, nikdy viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Priroda je konzervativna

matematika je konzervativna,vsetko co ma hodnotu,je konzervativne.
To len clovek vo svojej spupnosti a prilisnej sebalasky sa chabo snazi prelstit prirodu
ktorej je len malym dielkom a nie panom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naturalistický omyl

Hodnoť:   mínus indicator plus

"Naturalisticky omyl"

totalne ignoruje ten najdolezitejsi zaklad,opicu s vacsim mozgom,cize, ludsku mentalitu.
Len pre srandu.Dost malo sa pise o sudruhovi Leninovi,ktory vo svojej "genialnosti" chcel urychlit komunismus
a prinucoval zakon ze vsetky zeny patria vsetkym muzom a pristup k nim bol na kupony.
Viete si predstavit ako to dopadlo a ako dlho to vydrzalo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale choď, ty si pletieš tágo s Kartágom. Príroda sa riadi podľa prírodných zákonov a spoločnosť podľa spoločenských zákonov, ktoré určujú aj morálku. Len by ma zaujímalo, ktoré sú tie body v dejinnom vývoji - etalon, od ktorých by sa už mala "stabilizovať" naša spoločenská filozófia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

... hm ...

... ono, keď nie sme v stave byť predovšetkým ľuďmi, chytáme sa akýchkoľvek barličiek ... nič proti názoru, ale takto "ideovo sformulovaná skupina" by nebola prínosom, mala by v sebe príliš veľa protirečení a odmietania, čím by zákonite v sebe ustrnula ... neviem ako iní, ale pre svoj život nepotrebujem byť v niečom, či niekým zaradený, mať nejakú ideologickú nálepku ... tých princípov, alebo miernejšie, zásad bytia nie je až toľko, aby som nedokázal vychádzať so sebou, svojou rodinou, s kolegami, svojim okolím ... meritórne je ich dodržiavať, nepodliehajúc vonkajším vplyvom a okolnostiam ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Protest bez ponuky riešenia?

Riešenie, po kotorm volajú protesty, je podľa mňa jasné: mať vládu slušných a férových ľudí, čo (minimálne) dodržujú vlastné zákony, mať funkčné súdnictvo, vzdelávací systém, zdravotníctvo, sociálnu sieť, obranu a bezpečnosť. Tento cieľ rozhodne nie je monopolom konzervatívcov. Štát má byť sekulárny, oddelený od ideológii, vrátane náboženstva. Čím viac budú napr. zákonodarcovania spolupracovať s cirkvami (a osobitne s KBS), tým viac budú konzervatívci v podozrení, že ich prioritou bude zákaz potratov, nepovolenie eutanázie a upevňovanie mocenského postavenia/vplyvu katolíckej cirkvi. Pritom čo v skutočnosti potrebujeme, je minimalistická vláda, ktorá rieši prioritne vymožiteľnosť práva a vonkajšiu i vnútornú bezpečnosť. Ktorá nekradne a nemíňa verejné zdroje na nezmysly, z ktrých majú osoh akurát jej kamaráti. A tiež, ktorá sa nebude snažiť príkazmi a zákazmi čo najviac zasahovať do osobného života ľudí. Občan sa má vyvíjať ako slobodný jedinec, s vedomím zodpovednosti za svoje slobodné rozhodnutia, s vedomím, o čom je vlastne právny a demokratický štát. Naopak, nemá byť nevedomá poslušná ovca, čo len čaká na povely pastierov. Preto som pravicový liberál, a k podobným výlevom (akokoľvek s niektorými odstavcami súhlasím) bývam skeptický.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán Tomáš Derer, kde "vyrábajú"

slušných a férových ľudí, ktorí by (prípadne) mohli tvoriť vládu?

Keď sa niekto dostane (napríklad) na post ministra financii alebo predsedu vládu, bude automaticky časťou populácie podozrievaný, že je chamtivý peniazožrút. Ľudia majú tendenciu už celé stáročia nadávať na "vrchnosť". Takže periférny interpretačný posun nás nakoniec takmer vždy dotlačí k nadávaniu na "vrchné poschodia".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Spočiatku nepochybne Časťou populácie,
ale čím dlhšie bude vo funkcii, tak tým bude Časť populácie početnejšia.

Periférny interpretačný posun Vás nenúti nadávať ani na "vrchné poschodia",
ale ani na "spodné poschodia", na ktoré na rozdiel od Časti populácie zvyknete s obľubou nadávať Vy.
...čím chcem povedať,
že nerozumiem použitiu slova "nás" v poslednej vete Vášho príspevku,
keďže pomerne dobre poznám Vaše mentálne nastavenie.

Ergo, logicky, ak teda majú ľudia tendenciu už celé stáročia nadávať na "vrchnosť",
čo ale Vy nerobíte,
tak z toho samozrejme vyplýva, že už nie ste človekom.

Priznávam,
že ma toto Vaše priznanie (opäť raz) neprekvapuje.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Politická reklama? Koho? Čoho? Tajuplné a záhadné:) Osobný manifest?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Matej Gajdoš: Chcem byť učiteľom, ale... 1 919
 2. Jan Pražák: Hromadné znásilnění na veřejnosti 1 615
 3. Stanislav Martinčko: Pani Saková, prečo len R. Fico má vážne dôvody na ochranku? 1 526
 4. Martin Kugla: Ako ne-zastavať Petržalku (a sklamanie z Tímu Vallo) 1 312
 5. Margita Vernerová: Prečo je Lichtenštajnsko výnimočné? 961
 6. Janka Cigániková: 49 nemocníc hrozí výpoveďami pre sociálne balíčky Smeru a rekreačné poukazy SNS 828
 7. Ernest Ježík: Rodný dom a imigranti 780
 8. Soňa Bulbeck: O nás, silných ženách... 553
 9. Sebastián Bražina: Tradičné hodnoty? Skôr tradičný nástroj populizmu 549
 10. Martin Barto: Starneme a táto časovaná bomba nie je len o dôchodkoch 461

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: K výročiam zo života Aurela Stodolu, II.
 2. Patrik Mackových: Čo je vhodnejšie pre zhodnotenie úspor: sporenie alebo investovanie?
 3. Denis Jacko: Zlodejka identity
 4. Marcel Burkert: Najväčšia koncentrácia krásy do 1000 km

 1. Notre-Dame prišla o strechu aj vežu, hasiči ju zachránili pred kolapsom (minúta po minúte)
 2. Spoluzakladateľ Smeru Zala: Fico sa zmenil obsahovo aj ľudsky
 3. Na obnovu zničenej Notre-Dame prisľúbili stovky miliónov (minúta po minúte)
 4. Notre-Dame zničil požiar. Pozrite sa, ako to vyzerá vnútri
 5. Hráči zneužívali chybný systém v Tipose, peniaze si prelievali na účty
 6. Zmenu volebného lídra pripúšťajú v Smere viacerí. Fico je pre nich zárukou stability
 7. Zhorel symbol Paríža, ktorý zachránil Victor Hugo
 8. Pokus so Šefčovičom nevyšiel, Fico ide Smer presmerovať inam
 9. Zomrel Martin Slobodník, dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského
 10. Kiska za sudcov nevymenuje polovicu kandidátov, vybral si len troch

 1. Zelovoc na ministerstve školstva
 2. Denný režim odsúdeného v Dubnici nad Váhom kde sedí aj Baštrnák
 3. Pellegríny - Primalex, alebo (a) Primeros ?
 4. Francouzská revoluce – počátek svobody nebo zločinu?
 5. Blaha ukázal, na čo sa Eset musí pripraviť
 6. Kŕčové žily trápia aj mladých ľudí
 7. Požiar katedrály Notre-Dame je pod kontrolou, hlavné veže sa podarilo zachrániť
 8. Ako vytvoriť jedinečný instagramový feed?
 9. Najväčšia liberálna konšpirácia desaťročia padla: USA zverejnia Muellerovu správu
 10. Katedrála Notre-Dame je stratou pre každého