Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Matečná : Na rast cien potravín nie je dôvod (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi pekne a výstižne napísané.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za názor

Ďakujem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kpt PLGr Dankovi

prischla prezývka “Generátor náhodných slov”. Navrhujem zmenu na “Generátor hlúpych zákonov”. Prečo? Keby len táral (akože tára stále) to by nevadilo. Vadia tie hlúpe zákony.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nečítam cielene autorov bologov, ale u Vás som narazil už na druhý perfektný článok (predtým o tom, prečo reťazce držia ústa a nebojujú proti odvodu). Páči sa mi nielen trefné vystihnutie situácie a metafora, ale aj odvaha pomenovať fakty a osoby trochu dôraznejšími pomenovaniami., než len opatrnými alibistickými.. Ach, keby sa tak stali takéto blogy povinným čítaním vlády pred každým zasadaním..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za príspevok

Pochvala poteší azda každého.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Výstižné!

Výstižné a jasné. Da sa pod to podpísať? ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jasné, podpisujem každý článok :-)

Ja sa podpísať nehanbím, hanbil by som sa ak by som robil to, čo SNS :-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovenska narodna zumpa

bola odjakziva len banda totalnych debilov, idiotov, diletantov, ozranov, zlodejov a klamarov. Nic pozitivne tato svorka zlodejov Slovenku nepriniesla a nikdy ani neprinesie. Je tam ten najvecsi odpad aky tato republika vyprodukovala.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čo mám nejaké tie informácie, tak to platí aj na regionálnej úrovni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ekonomickí analfabeti

Ekonomická teória a prax jasne tvrdia, že zvýšenie daňového bremena na konečného spotrebiteľa je úmerné elasticite dopytu. Keďže potraviny sú jednou z komodít, kde spotrebitelia veľmi nemôžu meniť spotrebiteľské správanie (zmena požadovaného množstva tovaru), daňové bremeno sa prenáša vo veľkej miere na nich. Odrazí sa to v zmene štruktúry ich spotreby, pretože na ostatnú spotrebu, nehovoriac na vytváranie úspor, im zostane menej. Takže uvedené opatrenie najviac pocítia najmenej majetné vrstvy.
Čo sa týka zníženia DPH na potraviny, zníženie daňového bremena opäť závisí od elasticity dopytu. Keďže dopyt po potravinách nie je veľmi elastický, nič nebude nútiť reťazce znížiť ceny. K zníženiu cien možno dôjde len v dlhodobom horizonte a bude prebiehať spôsobom, že ceny budú rásť pomalšie, ako platy.
Pevne verím, že tento diletantizmus občania zhodnotia občania pri voľbách a pošlú partiu kpt. plgr. Danka do zabudnutia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Absolútne súhlasím

Ekonomická teória ale aj prax tvrdia.....toto samo o sebe hovorí jasne. Bohužiaľ ani jedna vec neplatí pre kpt,plgr.mgr. Danka a jeho skupinu. Absolútne súhlasím s Vaším tvrdením o elasticite dopytu a len dodávam. Pokiaľ budeme závislí na dovoze potravín, moc s cenou nenarobíme. Ak sa však naštartuje výroba a následne domáci trh a ponuka dosiahne dopyt až presiahne, stane sa deflácia cien z dôvodu jednoduchých princípov trhovej ekonomiky. A to je cesta na zlacnenie. Ak sa trh nasýti, znížia sa ceny. Ak sa znížia ceny a tovaru bude prebytok, zvýši sa spotreba, ktorej zvýšenie z časti vykryje zníženú cenu. A to má byť cieľ. A nie toto bezbrehé rozkrádanie a kŕmenie pijavíc....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ano, elasticita dopytu

je nizka pri potravinach. To vsak neplati iba o ciastocnom zvyseni nakladov pre obchodnikov z dovodov zvysenia dani, ale aj z karteloveho chovania prevazne zahranicnych retazcov, ich koristnicke zdieranie slovenskych dodavatelov a schopnost stanovit ceny a kvalitu (ci jej nedostatok) tovarov. V tom je slovensky trh specificky, pripadne rozdielny od zapadnych trhov a minimalne Madarskych a Ceskych potravinarskych vyrobkov, ktore maju vdaka kontrole svojho trhu vyhody na Slovensku.

Nic nam nepomoze, iba zacat bojkotovat Ceske, Polske a Madarske vyrobky a kupovat Slovenske bez ohladu na cenu ci kvalitu. Tym sa prejavime ako ekonomicki vlastenci. Tak ako nasi "priatelia" z V4. Skuste najst nase vyrobky u nich.

Inak blog je viac o kritike SNS a menej o rieseni problemu straty trhu na vlastnom uzemi. Na vine sme vsetci spotrebitelia. Na vine su aj vsetky politicke strany, ktore nic k teme neprispievaju. Viac ako SNS, ktore sa aspon o nieco snazi. Keby vsak nerobili nic, bolo by to lepsie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dovolím si nesúhlasiť

Problém s potravinami je v tom, že je trh úspešne štátom decimovaný nesprávnymi a neodbornými zásahmi. Porovnávate V4, tak porovnávajte správne. V ktorej krajine V4 majú obchodníci taký hon na čarodejnice ? Nikde. Kde im hrozia pokuty 5 mil Eur ? Nikde. Kde sa zasahuje do zmluvných slobôd ? Nikde. A všade je podiel domácich potravín na pultoch zásadne vyšší ako u nás. Kde majú mimoriadne zdanené potraviny ? No opäť nikde. Preto je článok aj o kritike riadenia tohto rezortu. Nám vôbec nepomôže bojkotovať potraviny V4 a žiadna vlastenecká ekonomika nemá zmysel. To je tak chorá myšlienka, ako celý legislatívny rámec tvorený od Jahňátka (SMER) až po Matečnú (SNS). Obchod a otvorený trh v rámci EÚ umožňuje široký sortiment potravín. Predáva sa to, čo zákazník chce, nie to, čo si želá nejaký politik.Úloha politikov nie je vydierať a vyberať výpalné. Úloha politikov je nastaviť prostredie tak, aby sa oplatilo potraviny vyrábať. Aby boli v dostatočnom množstve a aby boli v stálej ponuke. Aby boli v zrovnateľnej cene a a aby boli bezpečné. To je úloha SNS a nie to čo aktuálne robí. Ak si dovolí ministerka tvrdiť, že Slovenský zákazník si rád za Slovenskú potravinu priplatí, zjavne nemá ani tušenie ako na tom v skutočnosti ten spotrebiteľ je. Slovenský spotrebiteľ si nemá čo priplácať. Štát tu je od toho, aby cielene investoval do štruktúry, technologie a výroby bezpečných a kvalitných potravín. Nerobí to. Kým neurobí tento krok, bude trend postupného vymierania potravinovej výroby na Slovensku pokračovať. Načo nám sú "agrobaróni" ktorí na výmere 20 tis ha zasadia kukuricu na bioplyn a repku na bionaftu ? A aby sa im ešte lepšie darilo, presunie SNS najväčšiu možnú časť z 2 piliera do priamej platby na ha z dôvodu akého ? Toto je skutočnosť, akou SNS podporuje pár vyvolených, ale s podporou výroby potravín to nemá nič spoločne. Takže akákoľvek snaha o jej prikázanie zákonom je smiešna, neodborná a znamená len zvýšenie ceny. Zvýšenie ceny znižuje konkurencieschopnosť v priestore otvoreného trhu a vypomstí sa zvýšeným dovozom potravín. Videli ste niekedy podiely potravinárstva na celkovom HDP okolitých krajín ? Prečo sme na konci ? Aj napriek tomu, že máme najzložitejšiu a najtvrdšiu legislatívu ? Práve preto sme na chvoste. Lebo sa štát snaží regulovať niečo, čo sám reguláciou ničí. Presne ako ceny potravín. Toľko sa do toho vkladal štát až ich máme najdrahšie v rámci EÚ. Niekde robia súdruhovia z SNS chybu. Kde asi ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kartelové správanie

Keďže článok bol o vplyve osobitného odvodu (svojou podstatou vlastne dane) neriešil som kartelové správanie reťazcov. Máte pravdu v tom, že využívajú svoju silu voči dodávateľom. Ale nielen domácim. Mal klienta z Rakúslka, ktorý im prestal dodávať z dôvodu nefér podmienok.

Bojkot zahraničných výrobkov nepomôže. Domáce potraviny sú drahšie z dôvodov nižších dotácií, drahšej pracovnej sily, tunelovania dotácií a veľkosti trhu (t.j. potreba fixného kapitálu voči veľkosti trhu ). A druhá strana mince - môže si mladá rodina s 1.200€ mesačného príjmu dovoliť kupovať drahé potraviny? Veď 350 -400€ zhltne hypotéka, 150€ energie,...Naše výrobky nenájdete v maďarsku preto, lebo sú drahšie a menej kvalitné, v Poľsku je to otázka ceny. V ČR ich v pohode nájdete, ale je to špinavá politika reťazcov - predávaním CZ výrobkov v u nás a SK výrobkov v Čechách tlačia na ceny dodávateľov v oboch krajinách. Nie je to vlastenectvo.
V prípade zavedenia osobitného odvodu by určite bolo lepšie, keby SNS nerobila nič. A vôbec by bolo lepšie, keby SNS neriešila nič, pretože žiadne jej opatrenie problémy nerieši, len prináša nové.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nepísané kartelové dohody sú veľký problém pri stave spotreľských cien. Aj keď si myslím, že pri cene práce je to oveľa horšie. Zaujímavé bolo vyjadrenie šefa slovenského DMka keď sa ho pýtali, prečo sú u nás vyššie ceny tých istých výrobkov keď májú nemci oveľa vyššiu kúpyschopnosť a zamestnanci slovenskej filiálky sú oveľa lacnejšie- logicky by mali mať vyššie ceny /korporátne dane vyššie atd/ ak funguje, že s nárastom krivky dopytu funguje nárast cien. Tak odpovedal, že v Nemecku je obrovský konkurenčný boj o zákazníka. Keď sa prechádzam po obchodných sieťach na Slovensku a porovnávam si ceny, naozaj nemám ten pocit že u nás také niečo existuje..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dovolím si nesúhlasiť

Kartelová dohoda je možná iba tam, kde sa účastníci dokážu dohodnúť na akceptácii alebo určení nejakej spoločne (kartelovo) dohodnutej podmienky, či ceny. Toto v prípade nášho otvoreného trhu, kde obchodníci súťažia medzi sebou o zákazníka nie je možné. Neobhajujem obchodníkov, ale udivujú ma termíny typu kartelová dohoda, ktoré sa ani nedajú preukázať a ani nemajú reálny základ. Jediný "kartel" je na Slovensku v oblasti potravín práve spoločnosť Coop Jednota, ktorá ako jediná založila nákupnú alianciu Coop Jednota Slovensko a táto vyjednáva obchodné podmienky s dodávateľmi pre jednotlivé samostatné subjekty spotrebných družstiev. Čiže de iure sa jednotlivé, inak samostatné subjekty, spojili a určujú podmienky nákupu tovaru spoločne (kartelovo) cez zástupcu. To u zahraničných nie je možné. Nikdy nezaložia žiadnu nákupnú alianciu, ciže kartel, preto, lebo majú zásadne rozličné komerčné stratégie. Založenie nákupného kartelu by z ich strany síce znamenalo ekonomickú výhodu, ale nikdy sa nedokážu dohodnúť. Preto považujem používanie termínu "kartel" v potravinárstve za nesprávne použitý a bez akéhokoľvek objektívneho podkladu. A už vôbec nemá nič spoločné s určovaním výslednej spotrebiteľskej ceny. To už postráda akékoľvek rácio. Ak by aj založili kartel, vznikol by len za účelom zlepšenia výnosov, výslednú cenu určuje konkurenčný trh. Kľudne si otvorte obchod a ponúkajte rožok za 1 Euro. Koľko ho predáte ? Ani jeden a do týždňa vedľa Vášho obchodu vznikne druhý, ktorý ho ponúkne za 50c, neskôr tretí, ktorý ho ponúkne za 20c a nakoniec X-tý, ktorý ho bude ponúkať za štandardnú cenu. Nakoniec sa stane to, že ak tých X obchodov bude chcieť fungovať, budú musieť cenu napr toho rožku nastaviť +- rovnako a o zákazníka bojovať inak. Akcie, sortiment, služby. To je skutočnosť, ako to u nás funguje
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za odpoveď. Nuž to je veru fakt, že sa nijako nedá dokázať a potom ani nijako sankcionovať. Tak na trhu práce, tak na trhu tovarov. Azda prieskum trhu veľkých reťazcov čosi napovie. Mimochodom, tým môžme vďačiť za likvidáciu slovenského maloobchodu, takže súhlasím, že teraz už je na nejaké dodatočné zdaňovanie neskoro, keď majú takú pozíciu a najväčší hráči oligopolné postavenie.

Ale ešte raz sa opýtam priamo Vás. Ako je možné, že v Nemecku či Rakúsku sú veľmi podobné ceny, keď náklady na prácu zamestnancov sú asi trojnásobné? Ano majú nižšiu, 7% dph na potraviny ale zdaňovanie kapitálu oveľa vyššie napríklad daň z dividend 26% miesto našej krásnych 7% až nuly. Pre porovnanie, v Nemecku zaplatí firma zo zisku približne 30% a akcionár zaplatí z dividend 25%. V Rakúsku je na firemné zisky sadzba 25% a na dividendy taktiež 25%. K zdaneniu podnikateľov na úrovni Rakúska a Nemecka sme teda na míle ďaleko. Podľa OECD máme jedno z najnižších kapitálových zdanení v celej Európe. Ako je možné že sa tento rozdiel nepremieta do podstatne nižších cien? Niečo tu nehrá.

Tesco v Británii kvôli konkurencii má posledné roky obrovské ťažkosti a u nás presne naopak..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obrovská diera na peniaze je náš kolchozný systém hospodárenia na pôde, zavedený nám násilne komunitami. Je to hazard. Predsedovia, agronómovia, zootechnici, mechanizátori, účtovníci, vrátnici atď. Pritom jeden náš takýto dvor produkuje toľko, ako dvaja súkromní roľníci v západnej Európe. A jemu traktor vydrží funkčne 50 rokov, u nás je zhruba za 5 rokov v šrote.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za názor

Ešte raz a pomaly. Odmyslime si tú nezmyselnú propagandu o reťazcoch a venujme sa výlučne faktom. Likvidácia Slovenského maloobchodu ? Ktorého ? Ak si ja dobre pamätám, boli tu vždy od socíku 2 štátne podniky. Jeden bol Zdroj a druhý Jednota. Zdroj sa sprivatizoval, neskôr vytuneloval a keď vytvoril rekordnú sekeru tak išiel do konkurzu. A za to môže "slovenský akože manažment" a nie zahraničné reťazce. Ostala Jednota, ktoré ťažila zo svojho širokého zastúpenia v menších obciach a mestách. Aj tento reťazec skúšal prevádzkovať formát veľkopredajní, ale nedokázal to a nakoniec sa toho nápadu vzdal. Ostal verný tomu formátu, ktorý vie prevádzkovať. Po revolúcii sa otvoril trh a nikto "domáci" nevedel zaplniť priestor v diskonte, veľkoobchode a veľkoformátových predajniach. To je jediný dôvod, prečo sem prišli reťazce. Sme malá krajina (5,5 mil) a kľudne sme si mohli trh tržať sami, keby existoval niekto, kto by vedel investovať a ponúknuť to, čo zákazník chcel, v tej dobe, nové moderné veľké širokosortimentné centrá. Toľko k Vašej teorii o likvidácii Slovenského maloobchodu, čiže ak mi ukážete aspoň jeden domáci reťazec, ktorý zanikol nástupom zahraničných, uverím Vašej teórii, inak je to len ničím podložené tvrdenie. Ani jeden z aktuálnych hráčov nemá viac ako 20% trhového podielu a spoločne nerobia žiadne aliancie, tak o akom oligopolnom postavení to tu rozprávate ?
K cenám. Uvedomujete si, že otvorený trh EÚ sám o sebe automaticky vyrovnáva zásadné cenové rozdiely vo voľne dostupných tovaroch. Viete mi odpovedať, ako je možné, že benzín a nafta v celej EÚ sú veľmi podobné. Tu neplatí Vaša otázka o mzdách a daniach ? Ak sa potraviny nakupujú na EÚ trhoch pre našu neschopnosť ich vyrobiť a tu sa bavíme o 40% vlastnej výroby a 60% dovozu, prečo očakávate, že ceny budú zásadne iné ? Nebudú. Ak by totiž potraviny zo 100% boli vyrábané u nás a vtedy by sme porovnali daňové, kapitálové zaťaženie krajín, potom by bola Vaša otázka na mieste. Položím inú. V ktorej krajine EÚ rozdáva štátny dozor pre potraviny pokutu 1 mil. Eur za jogurt po záruke ? Pri tom podnikateľkom prostredí, kde sa vypaľuje trh cez pokuty, cez administratívne šialenú náročnosť podnikania, cez najvyššie priame dane sa ešte môžeme čudovať, že tu vôbec niekto ešte podniká v tejto sfére. A verte mi, keby sem materské firmy v čase realizácie výstavby nenaliali miliardy do vybudovania siete, už dávno sa zbalia ako Carrefour, lebo ten tu mal len 4 obchody a žiadnu distribúciu a pod. Preto sa mohol zbaliť. Ešte chvíľu to bude takto pokračovať a zbalí sa ďalší. Možno dôvod na oslavu pre SNS.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Žijem na malom meste a ešte si pamätám časy tak 15-20, rokov dozadu, keď na každom rohu boli i nejaké malé potraviny. Zivnostníkov, nie sieťové. To u nás už okrem jednej dvoch večierok neexistuje a to má to mesto 20 tisíc obyvateľov . 2XBilla, Lidl, TESCO, CBA a podobne to bude vo väčšine malých miest si dovolím povedať. Takže toto som mal na mysli, asi som sa zle vyjadril.

No a k tým cenám. Nevýde Vám to, tie náklady tu majú obchodníci, hlavne zahraniční podstatne nižšie. A to sú tu ešte také veci ako prakticky bezodvové zamestnávanie študentov na polovičný úväzok alebo prekariozovaná práca ako to robí práve TESCO cez všelijaké pokútne pracovné agentury. A dovoz, no to môže byť ako hovoríte. Ale sám asi viete lepšie než ja, že veľa potravín sa dováža z Poľska alebo sa iba "akože" prebalia v Nemecku pod sieťovou vysačkou balené v Neckerslaum a made in Eu ale nikto vlastne nevie čo a odkiaľ to je.. Tu by som som súhlasis s pánom vyššie a týka sa to poľnohospodárstva a spracovateľského priemyslu, teda toho čo sa vyjednalo alebo nevyjednalo v prístupových rokovaniach do EÚ, to bola ozaj katastrofa ale nechce sa mi o tom teraz, to už nevyriešime.


No a pokuty asi dostávajú tiež iba malý hráči, pretože o porušení hygieny v supermerketoch reťazcov som donedávna počúval pravidelne, či sa niečo stalo, že si dávajú väčší pozor alebo to už tak úrady neriešia neviem, počul som aj o vážnejších veciach ako starých jagurtoch. No ale to súvisí s korupciou, čo si budeme rozprávať. Dáš je ticho, nedáš nedajú Ti pokoj.

Hlavný problém ale ja vidím z hľadiska maloobchodu v našej spotrebe a slabej kúpyschopnosti spotrebiteľov. To je ale začarovaný kruh pretože pretože zákazník s hlbokým vreckom je mizerný zákazník, to by sme sa zase dostali k platom, k trhu práce, makroekonomickým prioritám štátu a podobne.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli? 4 087
 2. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 1 169
 3. Stanislav Martinčko: Kočner, Kočner ty si veľký beťárisko!! 996
 4. Jaromír Šiša: Putování po Transsibiřské magistrále, zastavení čtvrté, Krasnojarsk. 747
 5. Aleš Tvrdý: Milovaná aj nenávidená. Taká je Čína 614
 6. Peter Slamenik: Bez ochrany ani krok 596
 7. Ondrej Prostredník: Je capnutie dieťaťa po zadku násilím? 508
 8. Tomáš Meravý: Zadĺžili štát, zbedačili rodiny 480
 9. Rudolf Pado: Ružín opäť smetiskom 409
 10. Tomáš Vodvářka: Už někdo vyrábí žluté hvězdy s nápisem Jude? 343

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Gréta
 2. Martin Turčan: Don Quijote
 3. Juraj Hodul: Poznáte zjazd z diaľnice D2 - výjazd Stupava ? Prečo niekto nerozmýšľal?
 4. Štefan Vidlár: Apel agitkový
 5. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli?
 6. Sonya Haraszti: Bola som na titulke SME. Témou bola zmena pohlavia.
 7. Juraj Hodul: Prečo nemáme v Bratislave niečo ako bol kedysi Lunapark? A prečo tu nemáme aqapark?
 8. Ján Franz: Jeseň v Karpatoch
 9. Milan Lacúch: Zákon rovnováhy medzi dávaním a braním
 10. Miroslav Sabol: Verejné Konzultácia EU - Správa podľa článku 54 nariadenia o referenčných kritériách

 1. Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá
 2. Laššáková nevie vysvetliť vyše pol milióna za galavečer
 3. Kočner o Ficovi na nahrávke: Ak budem mať pokoj, bude naďalej premiérom
 4. Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky
 5. Mlčať o smrti mladej ženy bola taktika, tvrdí polícia. Páchateľa nemá
 6. S Kočnerom si dohadoval stretnutie aj bývalý šéf vojenských tajných
 7. V Košiciach sa zrazili dve autá, jeden vodič zomrel
 8. Slovensko zdolalo Azerbajdžan, v kvalifikácii skončilo tretie a nepostupuje
 9. Slováci dostanú druhú šancu. Ich prvým súperom bude Írsko
 10. Odsúdený exposlanec Smeru: Nechápem, čo robím v Gorile

 1. Alexander Vondra: Chodím do kostola pravidelne, pretože to potrebujem
 2. Keď zrušenie tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani
 3. Na obranu Jaroslava Danišku
 4. Kočner v nahrávke o Ficovi: Mám odložené veci, o ktorých on vie
 5. Karol Sudor - Vladimír Palko: Šiel som až na hranu. Liberál spovedá konzervatívca
 6. Žilinčan, ktorý hajloval na dievča z Kórey pôjde do väzenia
 7. Nová nahrávka: Fico mal Kočnerovi sľubovať pokoj od policajtov a daniarov
 8. Ľudia blízki Mostu-Híd a SNS si spravili zo štátneho Agrokomplexu malý Klondike
 9. Ivan Mikloš: Tí, ktorým ste slúžili, priniesli dnešný marazmus, pán Zala
 10. Tri roky uvostatu, prevádzka, nápady, spolupráce

Už ste čítali?