Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Namiesto naháňania príplatkov zaplaťme normálne učiteľov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Plný súhlas...

Kreditové vzdelávanie napr. pre odborných zamestnancov bolo oveľa lepšie v súkromných spoločnostiach. Samozrejme i oveľa drahšie. Za 25 kreditov tak nezriedka frekventanti nejakého výcviku či kurzu, dali cca.1000,-€, ak zrátali všetky náklady - školné, cestovné, príp.ubytovanie. Nepoznám veľa spolužiakov z výcviku, ktorým by to preplácala organizácia. Jediná, čo si pamätám (z 30), pracovala v zdravotníctve. Väčšinou si toto konkrétne vzdelávanie robili odborní zamestnanci kvôli lepšiemu vykonávaniu svojej práce. Išlo o psychoterapeutické vzdelávanie. Vôbec nechápem, prečo žiadna vysoká škola takéto vzdelávanie neposkytuje - aspoň, pre účely zamestnancov školských poradenských zariadení a školských odborných zamestnancov. Prečo sú všetky psychoterapeutické výcviky v rukách súkromných vzdelávacích organizácií..? Dlhodobý výcvik (4-6r.) vyjde od 20.tisíc hore. Pritom VŠETKÝM odborným zamestnaancom školstva by sa nesmierne zišiel. Ake kto na to zo školstva má?
 
Hodnoť

 

Oceňujem, že SaS si už ujasňuje, čo vlastne chce robiť v otázke učiteľských platov. V expertnom materiáli, ktorý som od nich čítal naposledy to stále bolo tak, že chvíľu tvrdili to, inokedy ono. Raz plošné navýšenie, inokedy výraznejší príplatok na základe zvýšenia kompetencií.

Skutočne, učitelia potrebujú jednoduché zvýšenie platov na úroveň iných vysokoškolsky vzdelaných profesií. Potom sa môžeme baviť o ďalších príplatkoch za kvalitu a prepúšťaní nekvalitných. Ale súčasné úbohé platy ničia školstvo aj psychiku a rodiny učiteľov.

Ak by som mal dnes vysvetliť nejakej dievčine, prečo by mala vyštudovať pedagogickú fakultu a stať sa učiteľkou, tak poviem, že z rodinných dôvodov. Jednoducho, je to bezproblémový zamestnávateľ, ak chcete byť po jednom odučenom roku práce následne s tromi deťmi 9 rokov doma a bude vás živiť manžel alebo nejaký biznis, ktorý si z domu rozbehnete. Zatiaľ vám štát zatiahne zdravotné a sociálne poistenie a vy sa po 9 rokoch môžete vrhnúť na inú kariéru.

Iný racionálny dôvod skrátka nie je. Čím dlhšie ste v školstve pri jeho súčasnom nastavení, tým viac ublížite sama seba aj svojej rodine. Zabudnite na to, že vám bude umožnené kvalitne učiť deti pod normálnym vedením. Skončíte ako chudobná, vyhoretá a demotivovaná troska. Bohužiaľ.
 
Hodnoť

Mladý priateľu, poslanče NR SR

Presaď dolu uvedené dve požiadavky z mojej pravdy a obhajoby. Tvrdí sa, že my učitelia štrajkujeme a chceme furt vyššie a vyššie mzdy. Uvedomte si láskavo, že na úkor učiteliek stredného a základného školstva sa od roku 2003, pod rúškom sofistikovane a vysoko diskriminačne prijatého zákona o verejnej službe v NR SR - stali dve proti učiteľské veci -rozhodujúcou mierou ovplyvňujúce fakty:
1/ stratou štatútu štátneho sme okamžite prišli o veľmi výhodný výsluhový automat za roky praxe v učiteľskej službe, ktorý veľmi výhodne slúži dodnes okrem mesačných miezd štátnych úradníkov i z ministerstva školstva - aj na ICH, nie naše(!)učiteľské - budúce STAROBNÉ dôchodky. Ide o automat na báze - 1% k základnému hrubému platu z najnižšej výšky platovej triedy, v ktorej úradník je! Kým učitelia od roku 2003 majú ožobračovací poľský automat, ktorý presadili vtedajší poslanci Beblavý (dodnes je poslancom NR SR(!) a Kaník. Podstata: 1% pri učiteľov od 1-16 rokov praxe; ale už iba pol percenta - 0,5% pre učiteľov s dĺžkou praxe 16-32 rokov; 0%, teda NIČ(!) pre najstarších s praxou viac ako 32 rokov. Išlo vyložene o zlodejstvo a korupciu i diskrimináciu aktívnych učiteľov vo veku s viac ako 16-rokmi praxe!!! Stredne a hlavne služobne najstarší UčITELIA VLASTNE plne zaplatili fakt, že mladým do 16 rokov praxe sme sa poskladali, že si mohli UDRŽAŤ -1% za každý rok praxe ako majú všetci štátni zamestnanci DODNES počas celej praxe štátneho zamestnanca, čo im prináša v praxi podstatne VYŠSIE STAROBNÉ DôCHODKY v starobe a to je neprípustná diskriminácia učiteliek v porovnaní so štátnymi úradníčkami!!! Tak sme DVAKRÁT podstatne ošklbané platovo. Škĺbané učky štátom až do smrti, cez nižšie dôchodky práve z rozdielu vo výsluhových automatoch za roky praxe!!!!!!!!!! Do roku 2002, od roku 1990 táto očividná platová DISKRIMINÁCIA -ako ju popisuje NEEXISTOVALA !!! Jasne to vyplýva z dovtedy platnej legislatívy !!!!
2/ prechod zo štátnej do verejnej služby znamenal predovšetkým ZMENU DOVTEDAJŠEJ PLATOVKY. Od r. 1990 do 2003 sme mali rovnakú platovku s kolegami učiteľmi vysokých škôl a hlavne aj s LEKÁRMI !!! Podľa dodnes platných pokynov Národného ústavu práce, ktorý v profesiogamoch profesií 1/ učiteľ ZŠ, SŠ, 2/pedagóg VŚ i 3/lekár - potvrdil fakty, že majú a vyžadujú denne porovnateľné pracovné výkony, tempo a intenzitu práce s ľuďmi !!! Preto rovnaká platovka práve pre tieto tri profesie. Závery úradu práce sú platné dodnes!!! Sú dodnes pravdivé. Ale Ftáčnik s Froncom zorganizovali puč skrz celý vtedajšie politické spektrum poslancov NR SR, kde dominovali práve lekári a vysokoškolskí učitelia, čo sa dá aj teraz veľmi jednoducho overiť. Ttieto dve kategórie poslancov sa združili, vypracovali zákon o verejnej službe, zaviedli tri nové platovky. Zvlášť pre učiteľov ZŠ a SŠ, druhú pre učiteľov VŠ a tretiu pre lekársky stav. Lekári po nepokojoch v závere II. Dzurindovej vlády v rokoch 2005-2006, veľmi jednoducho-zahádzaním premiéra a ministra financií-I Mikloša bielymi lekárskymi plášťami a pacientov zobrali za rukojemníkov i vybojovali veľmi veľa. Podľa ich dnešnej už samostatnej platovky majú 3-krát vyššie mzdy ako učiteľky ZŠ a SŠ -ako keď platila spoločná platovka. Vtedy, r. 2002 som mal ako učiteľ ZŠ - hrubý plat ako ľubovoľný primár hociktorej štátnej nemocnice !!!! Opakujem ako primár štátnej nemocnice ! To boli dôstojné časy.
Preto žiadame pre učiteľov ZŠ a SŠ SR obnovenie stavu pred rok 2002. T.j. Znovu štatút učiteľa ako štátneho zamestnanca a znovu rovnakú platovku pre všetky kategórie UNIVERZITNE VYSOKOŠKOLSKY VZDELANÝCH LEKÁROV a UČITEĽOV ako do roku 2002
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Alexandra Pavelková: Moje rokovanie so SAD Zvolen 4 778
 2. Transparency International Slovensko: Čo je za úspechom kampane Kotlebovcov? 4 151
 3. Jozef Sitko: Mal Lipšic blízky vzťah so Zsuzsovou? 3 006
 4. Maroš Chmúrny: Pellegrini bol na verejnosti opäť bez masky 2 931
 5. Peter Gregor: Buzerantské Slovensko 2 502
 6. Katarina Antenozio: Nástupište č. 21 2 406
 7. Tibor Bindas: Máte auto? Tak podporte zaujímavý auto - nápad, ktorý radikálne zmení naše šikanovanie 1 935
 8. Filip Olekšák: Volill som SMER, už nebudem 1 881
 9. Elena Antalová: Najväčší hnus máme doma 1 610
 10. Lucia Livschitz Kollárová: A teraz ma dobre počúvajte, lebo to nebudem opakovať... 1 587

Rebríčky článkov


 1. Jozef Rybár: /14./ Milí Nevoliči
 2. Rastislav Hrušovský: wu-chan
 3. Michal Kováč: Prečo je pre úspech dôležité nájsť a nasledovať svoju víziu ?
 4. Simona Mačorová: Orálny sex, ako umenie zbožňovať mužov.
 5. František Stručka: Prestať kradnúť je fajn. No iba to nestačí
 6. Jaroslav Málek: Je potrebné voliť ?
 7. Jozef Rybár: /15./ Milí nevoliči
 8. Michal Hlatký: #SaS som späť
 9. Helena Michlíková: Pozorovať svit Mesiaca spoza okna
 10. Milan Kulkovský: Popol dospelého človeka vážil približne 640 gramov

 1. Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu
 2. Znalci potvrdili antedatovanie zmeniek a chyby pri účtovaní (minúta po minúte)
 3. Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?
 4. Pre súboj s Kočnerom mu zaistili luxusný športiak. Späť ho má po rokoch
 5. Legenda NBA Kobe Bryant tragicky zahynul pri páde vrtuľníka, na palube bola aj jeho dcéra
 6. Vlhová v druhom zjazde atakovala elitnú desiatku, Shiffrinová na pódiu chýbala
 7. Košičanku hospitalizovali, prišla z problémovej oblasti v Číne
 8. Vlhovej opäť tesne ušlo pódium. Shiffrinová vyhrala
 9. Kam to ľudí ťahá? Desať obcí, ktorým pribudlo najviac obyvateľov
 10. Podozrenie na koronavírus hlási už aj Viedeň

 1. Nový Smer je horší, ako ten starý: Pellegrini, premiér SAD Zvolen
 2. B.Kačáni: Rodina to riadne prepískla
 3. Exkluzívne zábery vily smeráka Počiatka
 4. O autobusoch a Pellegriniho kamarátoch vo Zvolene
 5. Čaputová si navliekla volebné tričko PS, poškodila Kisku a nahrala na smeč Ficovi
 6. Komentár Daga Daniša: Prezidentka vstúpila do kampane. Úderom na Kisku
 7. Na trestnej lavici sedí Kočner, hráč 2.ligy... a 1.liga nehrala?
 8. Obvinenie Trnku zrušili: Obvinenie Kisku trvá ako súčasť volebnej kampane Smeru
 9. Kotlebovci klamali. Polícia v Levoči nezaznamenala žiadne nebezpečenstvo, ktoré by ich ohrozovalo
 10. O Lunterovi a zvolenskej SADke

Už ste čítali?