Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bacha na klamstvá o minimálnej mzde (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skutocnost? Skutocnost je taka, ze na zaklade rastu minimalnej mzdy, ktorej siroko daleko najvacsim platcom je stat, rastu odvody a platby na nu naviazane. Zamestnancm, zivnostnikom aj dalsim. Jediny, kto z toho profituje je stat, ten, co ma najviac zamestnancov, ktorym plati minimalku. A este par neschopakov, co sa nevedia uzivit, preto zakladaju nezmyselne spolky, ako Pracujuca bieda a snazia sa o dusu spasenu nahanat dalsie a dalsie penaze zo zvysenych odvodov tomu ich zasratemustatu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Preco potom prave zamestnavatelia su tak strasne proti zvysovaniu minimalnej mzdy? A odvody nie su pre stat, ale pre ludi!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo?

Možno preto, lebo zamestnávateľ, ktorý nie je NÁŠ podnikateľ a NÁŠ investor, musí hospodáriť, aby firma prosperovala a teda, aby aj zamestnanci mali svoje výplaty. Na rozdiel od štátu, ktorý toto všetko nemusí, jemu stačí možnosť zvyšovania daní, všetkých možných odvodov často maskovaných za poistenie. A samozrejme za povolenie zadlžovať štát. To všetko sa u nás deje a dokonca za výdatnej pomoci ROH, ktoré si robí svoju politiku najmä pre svoju verchušku a členovia sú iba nevyhnutnou zákonnou podmienkou existencie nášho typu odborov. To všetko bez akejkoľvek zodpovednosti voči občianskej spoločnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najskôr som ti chcel vecne odpovedať, ale keď som si viackrát prečítal konštatovanie, že: odvody nie sú pre štát, ale pre ľudí", tak som to vzdal. Načo sypať zlato do bútľavej vŕby, aj tak zelenšia nebude....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

rt-ko

magoo to vzdal, ale ja sa opytam: ty si uz nejaky extra "odvod" dostal?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Štát platí minimálnu mzdu len zamestnancom v 1. platovej triede a 1. plastovom stupni. Všetci ostatní majú viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto by povedal, že ide o taký banálny

problém! Takže prečo nebojovať radšej o zvýšenie minimálnej mzdy na, povedzme, nech nežeriem, 1500 eur, alebo ešte lepšie, na 1896,50 eur? Populizmus medze nepozná ani v tejto oblasti. Tým skôr, ak nejde vlastne o žiadny problém, ale len o nenažratosť až zlomyseľnosť odporných kapitalistických zamestnávateľov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a preco nie 1488 eur? Tym by sa zabili dve muchy. To by bola hrádza!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

porovnávať minimálnu mzdu

s rastom zamestnanosti je scestné pretože je medzi nimi len nepriamy vzťah a rast zamestnanosti ovplyvňuje predovšetkým vývoj ekonomiky štátu, a keďže naša ekonomika je zameraná exportne, čím viac rastú naše exportné krajiny, o to viac rastie aj naša ekonomika.... navyše do pomeru "nezamestnanosti" bolo tvrdo zasiahnuté limitáciou prác na dohodu, čo je síce správne, ale tak značne to skreslilo štatistiky zamestnanosti že o akomsi vzťahu medzi minimálnou mzdou a rastom zamestnanosti vôbec nemôže byť reč. btw. prečo štát chce prikázať súkromníkom aby dvihli svojim zamestnancom platy o 8% v roku 2019 a o 15% v roku 2020 keď štát svojim zamestnancom horko ťažko pod vážnou hrozbou ostrého štrajku dokázal schváliť 10% 2019 + 10% 2020. Čiže pomer medzi minimálkou a mzdou štátnych zamestnancov sa zníži... a potom štát plače, že nedokáže získať kvalitných ľudí do štátnej správy a že nie je spokojný s pracovnou morálkou štátnych zamestnancov. Popravde, ani sa im nečudujem, vždy dostanú najmenší kus koláča a v médiách ich zvyšovanie miezd riešia najviac. btw. pozrite si tabuľky a porovnajte platové triedy- kým štát ich v roku 2018 upravoval progresívne na rok 2019 a na rok 2020 aby najnižšia platová trieda bola na úrovni aspoň minimálnej mzdy- zase bude minimálka vyššia... obdivuhodná logika riadenia štátu :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Kuruc,

keďže máte ekonomické vzdelanie, dovolím si Vás upozorniť na metodologický problém, preberaný na prvej prednáške Všeobecnej ekonomickej teórie - dodržanie zásady Ceteris paribus.
V podmienkach, kde sa jednotlivé krajiny pretekali v "kúpe" investícií, je absurdné vyvracať Okunov zákon. Rastúce mzdy boli významne dotované u všetkých významných hráčov na trhu práce. Ten rast miezd sme si zaplatili hlavne sami z našich daní a splácame ho stavom nášho školstva, zdravotníctva, verejnej dopravy, prípadne splácaním verejného dlhu,...
K potrebe minimálnej mzdy len toľko, že dva najväčšie rasty reálnych miezd v SR boli dosiahnuté na vrcholoch ekonomického cyklu - medzi rokmi 2005 - 2007 a 2014 - 2018. Takže vývoj reálnych miezd je zrejme ovplyvňovaný vývojom ekonomického cyklu, nie administratívnymi opatreniami. Reálne mzdy rastú v dôsledku nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, nie administratívnych opatrení. Dnes je pánom zamestnanec. Dokonca natoľko, že v prípade pozícií s nízkou pridanou hodnotou je nutné pracovnú silu dovážať
Čo sa týka rozhodovania, kto bude podnikať v SR, môžete mať dôvod na spokojnosť. Firmy odchádzajú, alebo intenzívne automatizujú/robotizujú. Neklesá množstvo nútených živností a rastie množstvo prekérnej práce.
V jednom máte pravdu . Slovensko sa moce v začarovanom kruhu chudoby - nízke mzdy, nízka spotreba/nízke úspory, nízke domáce investície. Ale skokovými rastmi miezd by sa to dalo len vtedy, keby sa nepoužili na spotrebu, ale na akumuláciu domáceho kapitálu. Pri miere otvorenosti našej ekonomiky odídu peniaze v prípade spotreby do zahraničia. Montážnik si počas krátkeho času užije viac, kým obchodníkovi nedôjde, že má viac peňazí. Potom mu zdvihne cenu. Ale z čias štúdií určite viete, že sa to volá dopytová inflácia...
Záverom:
Práca je služba a má svoju cenu. Akékoľvek deformovanie jej ceny má svoje dôsledky. Jediným šťastím odborov a vlád je, že 95% ľudí tie následky nevie alebo nemá záujem posúdiť. Prípadne nevie posúdiť alternatívne náklady/výnosy nevyužitej alternatívy. Ale to je zrejme výsledok novzniknutej mentality závislosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

k+ ... ale inak, zbytocna snaha, su veci ktore nie ze nevysvetlis, ale ani nevyvolas diskusiu (zdravim p. odborar Kosc pokial citate)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečo majú školy, škôlky problém zamestnať pomocné sily do kuchyne? Lebo majú nízke platy. Súhlasím s vašim bojom o zvýšenie platov, resp. minimálnej mzdy. Ale vy nechápete, že keď nemám (ako zamestnávateľ) na minimálnu mzdu lebo daná pozícia si na seba nezarobí, tak jednoducho nemám na zvyšovanie minimálnej mzdy. Veľa firiem má na zaplatenie 5 000 € ITčkárovi lebo ten mu prinesie každý mesiac 10 000 €. Ale platiť napr druhú vrátničku sa im už nechce, lebo na seba nezarobí.
Ale hlavne čo je najdôležitejšie. Najväčším porušovateľom minimálnej mzdy je štát. Takže Vaše plakanie na plakaním zamestnávateľov, má zásadnú chybu. Nepíšte zamestnávateľ, píšte štát a politici!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kde

IT-ckari nezarabaju tolko. Mozno par stastlivcov, ktori sa tym chvastaju. Vacsina ide za minimalny plat v odvetvi (jedna sa hlavne o mladych a tie beznejsie pracovne pozicie).

Raz som si zapytal tak 3/4 toho platu (3000) a chceli odo mna pracu na urovni SW architekta (tito zarabaju tak 8000 v priemere). Takze kecy su kecy, hlavne pod clankami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bože môj, to bol len príklad. Ale inak máš pravdu, sú tu kecy. Hlavne tvoje. Tu debatujeme o minimálnej mzde, teda o schopnosti zamestnávateľa zaplatiť človeka s minimálnym príspevkom pre firmu, pri umelo stúpajúcej minimálnej mzde a teba trápi, že som to prehnal u ITčkárov. Ok, máš pravdu. Nech máš vďaka tomu pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

1453E hrube

som mal ako profesional na stolici v kancli.
Ked som bol na projekte v zahranici, mal som aj 3000E+ v cistom.
Povedzme si to rovno, zamestnanci zarabaju na dietach a premiach, hlavne ked pracuju mimo SR.
Srat na taku robotu, ze som rok mimo SR a doma mam dzunglu v zahrade a trebarz frajerku tehotnu od suseda..
Takze tak to vidim s platmi od zamestnavatelov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

iba technická

Slovinsko ma minimalku 887 (843 bol vlanajsi udaj).. priem. plat podla statist. uradu 1,715.. nezamestnanost 4,4..

inak, je nenormalne ake nizke mzdy (aj minimalne, aj priemerne) su specialne na Slovensku (aj Cechach) v porovnani nielen so Slovinskom, ale aj inymi podobnymi perifernymi krajinami beruc do uvahy priem. nominalnu hodinovu produktivitu prace, kt. je v nich velmi podobna alebo nizsia ako
u nas (Cyprus, Grecko, Portugalsko, Malta, Estonsko, Polsko, Madarsko, Cesko, Slovinsko).. a stat tomu dlhodobo nizkym prerozdelovanim, nizkymi investiciami, slabym ohodnotenim svojich radovych zamestnancov napomaha, cim slabe regiony este viac konzervuje..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Technické doplnenie

V Slovinsku poberá minimálnu mzdu viac ako 20 % zamestnancov. Čo je najviac v celej EU. Priemerná mzda za rok 2018 bola 1530€.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a kolki poberaju minimalku u nas?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čím vyššia MM tým vyššie percento ju poberá. U nás je to cca 10 %
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Droppa: Štátny smútok? A načo?! 2 650
 2. Miro Jankes: Pokuta z Nemecka 779
 3. Irena Simunekova: Vodná nádrž Nitrianske Rudno 645
 4. Jozef Sitko: Neobjektívna kritika Zuzany Čaputovej 527
 5. Saška Uhlárová: Albánsko na motorke 520
 6. Jaroslav Ridoško: Prečo sa očkovanie spochybňuje? 431
 7. Patrik Magdoško: Prečo farmári zablokovali Bratislavu? 393
 8. Michal Latta: Najlepšia slovenská tarhoňa 340
 9. Ondrej Prostredník: Prečo 30 rokov po Nežnej náboženská sloboda oslabuje cirkvi ? 339
 10. Alena Beyerova: Nemecké školstvo a jeho nároky na uznanie kvalifikácie získanej v zahraničí 309

Rebríčky článkov


 1. Ľubomír Belák: Moje Nežné, revolučné spomínanie
 2. Jozef Kovalík: Zamyslenie nad tridsiatkou
 3. Štefan Vidlár: Postpseudorevolučňí zombie
 4. Roman Hutira: Trenažér F1 či stíhačka Harrier, ako bežná súčasť výučby na univerzite.
 5. Martin Zibrin: Sú KPI TOP manažérov viac ako zdravý sedliacky rozum?
 6. Robert Štepaník: diel 31 - rubrika: čerstvejšie než treska - júl 2019
 7. Július Kovács: Oslavovať so Zemanom, zneváženie 17.novembra !!! plus Video
 8. Štefan Vidlár: Ket šeci, aj já si zaspomínám
 9. Roman Hutira: Ženy nebláznite! Bio výbavičku a kočík za 900€ naozaj nepotrebujete.
 10. Július Kovács: Harabín je špina

 1. Vodič havarovaného nákladného auta je už doma
 2. Luxus a gýč. Rezešovci svoje honosné sídlo nedokážu predať
 3. Ďalšia tragická nehoda pri Nitre. Obeť má len osemnásť rokov
 4. Odvolával sa naňho Fico. Prokurátor jeho telefonát s Vadalom nepoprel
 5. Bývalý vodič nákladného auta: Preťažujú sa bežne
 6. Päť tínedžerov, ktorí zomreli pri nehode, študovalo v Nitre. Zahynuli aj rodičia žiačky
 7. Najviac vody za polstoročie. Hladina mora stúpa, Benátky sa topia
 8. Slováci neudržali vedenie nad vicemajstrami sveta, v Rijeke podľahli Chorvátom
 9. Cesta pri Nitre je po nehode opäť prejazdná, polícia začala stíhanie
 10. Schwarzenberg: Slováci majú dobrú vlastnosť, pomáha však mafii

 1. Vladimír Palko: Neustrnúť v nostalgii a pátose Novembra
 2. Krvavá cesta do raja: Ako komunisti ovládli Slovensko a prečo sa ich svet zrútil
 3. František Mikloško: Ak sme prežili komunizmus, prežijeme čokoľvek
 4. November 1989 Ján Čarnogurský: Skandovanie bolo počuť do cely
 5. Alexander Cipko: Ako videli rok 1989 Rusi
 6. Biskupi odsudzujú politické aktivity Mariána Kuffu
 7. Stalinove ženy - západný liberalizmus alebo komunistický bordel?
 8. Česko - Slovensko 6 : 0
 9. Hviezdy slovenského šoubiznisu tak, ako ste ich ešte nevideli
 10. Matovič: Nepôjdem do vlády s PS/Spolu, ak sa nevzdajú registrovaných partnerstiev

Už ste čítali?