Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Toto exekútorov nepotešilo. Starým exekúciám bude koniec. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Exekúcie - krok vpred, dva kroky vzad.

Nerozumiem prečo na Slovensku stále platí Leninovo "Krok vpred, dva kroky vzad". Aj v tomto prípade s exekúciami sa niečo chce riešiť, ale stále spôsobom slovenskej klasiky čo najkomplikovanejšie. Skutočné a dlhotrvajúce riešenia vo všetkom sú jednoduché, a zodpovední so svojimi špecialistami a poradcami by ich mali hľadať, nájsť a potom ako dlhodobú definitívu zaviesť do praxe. S exekúciami, rovnako ako s inými pohľadávkami, by mohla platiť pre všetkých vrátane štátnych inštitúcií jednotná premlčacia lehota 3, 5 alebo 10 rokov bez výnimky. A je to vybavené ! Tam, kde sa v danej lehote nepodarí pohľadávku vymôcť, tam by mala exekúcia automaticky zaniknúť, a to bez rozhodnutia súdu, a veriteľ by si mohol pohľadávku započítať napríklad do nákladov, čím získa zníženie svojho daňového základu. Potom :Dlžník tak môže znova začať normálne žiť, veriteľ ak nezíska pohľadávku získa nezdaniteľnú a odpočítateľnú položku v rovnakej výške, a súdy budú o stovky tisíc rozhodovaní odľahčení. No a exekútori ak v danej lehote nič nevymôžu, mali by dostať tiež nič a znášať svoje náklady tak ako každý iný neúspešný podnikateľ.
 

 

Nesúhlasím s týmto názorom. Ak si niekto narobí dlhy, je jeho povinnosťou ich splatiť, pretože ak to takto pôjde ďalej, bude tu každý okrádať každého a štát ich v tom bude ešte chrániť. Okrem toho, je to vrcholne neférové, ak sa slušný človek snaží splácať exekúciu vedenú voči nemu a potom si hŕstka populistov v snahe nabrať politické body zmyslí, že darmožráčov, ktorí nezaplatia ani cent len tak očistí. Kde je potom motivácia slušne žiť a platiť si svoje záväzky? Prestaňme všetci všetko platiť, ved nám to mocipáni potom aj tak odpustia! Vieš si predstaviť ako by potom fungovalo trebárs sociálne alebo zdravotné poistenie pri takejto platobnej "morálke"? Už teraz to nie je výhra, no pri tých miliónových výpadkoch v rozpočtoch by to bolo horšie ako v Etiópii!

Toto zastavovanie exekúcií je absolútna hlúposť, odôvodňujú to odľahčením súdov, no spôsob akým to robia ich ešte viac zaťaží, keďže proti každému takémuto zastavenému spisu sa bude môcť oprávnený odvolať a rozhodovať o tom bude aj tak len ten súd. Výsledok? Spisy, ktoré na súde stoja a zastavujú sa priebežne zrazu budú riešené nárazovo a na to súdy nie sú dostatočne personálne vybavené.

Čo sa týka "premlčacej" lehoty exekúcie, momentálne je po novele od 1.4.2017 nastavená na 5 rokov pre fyzické osoby a 2,5 roka pre právnické osoby - opäť blbosť! je to len návod pre podvodníkov a šlendriánov, aby 5 rokov pracovali "na čierno" a zatajovali všetko čo majú, kým sa exekúcia vedená proti ním zastaví. Systém by mal byť nastavený omnoho prísnejšie ako je, ak sa niekto nesnaží svoj dlh splácať ani splátkami, treba mu vyvodiť trestnú zodpovednosť za poškodzovanie veriteľa a narúbiť mu verejnoprospešné práce, kým svoj dlh nesplatí. Pri pohľadávkach na výživnom môže exekútor dlžníkovi, ktorý svoj dlh neplatí odobrať vodičský preukaz, prečo to nie je možné aj pri iných pohľadávkach, ako napr. zdravotné a sociálne poistenie? Alebo rovno všade, hneď by si každý rozmyslel, či chce toto "obmedzenie" znášať, alebo si zriadi splátkový kalendár hoci aj po 5 euro, len nech sa to spláca.

A nakoniec k tvojej poslednej vete "a exekútori ak v danej lehote nič nevymôžu, mali by dostať tiež nič a znášať svoje náklady tak ako každý iný neúspešný podnikateľ"

Exekútor nie je charita, aby pracoval zadarmo. Ak máš exekučný titul s ktorým za ním prídeš aby ho vymáhal, je jeho zákonnou povinnosťou sa veci venovať a snažiť sa ju vymôcť, s čím sú spojené rôzne náklady, ktoré by exekútor vediac, že to má cvakať zo svojho bez následnej odplaty nevykonal a tým pádom by sa nevymohlo ani množstvo exekúcií, ktoré sa na prvý pohľad možno zdali nevymožiteľné.

Rátam s tým, že všetko čo som vyššie napísal bude čeliť kritike od väčšiny čitateľov, no zamyslite sa nad tým - ak Vám niekto bude dlhovať prachy, budete ich chcieť naspäť? Alebo si poviete, že je to v poriadku, veď za 5 rokov exekútor nič nevymohol, tak je Vašou povinnosťou im dlh odpustiť?
 

 

A ešte k "riešeniu" aby si veriteľ mohol dávať tieto dlhy do daňového základu: prečo má štát znášať náklady za dlhy, ktoré si narobili nezodpovední ľudia a podvodníci? Takže nielenže si kompletne vynulujeme rozpočty v sociálnej a zdravotnej poisťovni rušením exekúcií na nedoplatky, ale ešte si aj okrešeme štátny rozpočet?
 

 

Dobre vravíš, súvisle, až je mi to divnô, že s týmto názorom nie som sám... :)
Roky toto ľuďom vysvetľujem, ale u nás je väčšinová mentalita nastavená tak, že veriteľ ktorý dal návrh na exe je nenažraný hajz.l, sudca ktorý vydal poverenie na exe je skorumpovaná svi.a ,exekútor ktorý vymáha je hnusná kur.a. Iba ten čo narobil dlhy a nespláca ich, tak ten je super fasa chlapík, ktorého treba ľutovať a všetko mu odpustiť...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Kde je bývanie, tam vzniká rodina 426
 2. Tibor Bindas: Matovič sa opäť vyfarbil... 266
 3. Jozef Sitko: Neslýchaná vulgárnosť Počiatka, Trnku, Slavkovskej a ďalších ...! 199
 4. Martin Droppa: Cigánsky guláš 118
 5. Filip Bajtoš: Nenávisť vs. všetci ostatní alebo o tom, ako bolo v Levoči 104
 6. Maroš Chmúrny: Liek na zdravotníctvo podľa doktora Roberta 92
 7. Jozef Šátek: Kto je zodpovedný za blamáž v prípade D. Trnku? 79
 8. Gabriel Kuba: Ficov štvrtý rozmer – 4 71
 9. Martin Droppa: Levočská stopka kotlebovcom 69
 10. Jana Petkaničová: Venezuelská monetárna sodoma (2/3) 49

Rebríčky článkov


 1. Milan Kulkovský: Nechcem byť Catmann, ale občas by to nebolo od veci...
 2. Ján Franz: Čiernobiela krajina
 3. Milan Lacúch: Uvidel som smrť!
 4. Július Kovács: Prečo Kotleba rastie, lebo neprotestuje pred prázdnymi budovami potme.
 5. Ľudovít Herman: Ja voliť nepôjdem. No a čo!
 6. Simona Mačorová: Sexuálna Výchova
 7. Ľuboš Šimún: Prečo odovzdať svoj hlas vo voľbách do NRSR 29.2.2020 ? (3)
 8. Štefan Vidlár: Mišel
 9. Pavel Vrabec: Smiech cez slzy
 10. Vladimír Krátky: Igor bravooó, ALE :

 1. Vypovedal Haščák aj Bödör. Výrobca zbrane dostal podmienku (minúta po minúte)
 2. Minúta po minúte: Keď našli telá, volal mi Tóth, zaujímala ho nálada v redakcii, hovorí Daniš
 3. S Kočnerom bola na jachte aj Tománková z Čistého dňa
 4. Prieskum: Voľby by vyhral Smer pred ĽSNS a koalíciou PS/Spolu
 5. Čo dávajú jesť Kočnerovi a môžu sudcovia čítať noviny (ďalšie otázky o procese)
 6. Vlhová prehrala už v prvom kole, paralelný obrovský slalom prekvapujúco vyhrala Direzová
 7. Princ Harry: Nie som ľahkovážny, inú možnosť som nemal
 8. Nemám úctu k prezidentke, povedal v parlamente Danko
 9. Bödörova výpoveď nesedí s Threemou
 10. Dobré ráno: Kiska asi ľutuje, že odpískal veľkú koalíciu

 1. Toto je jasný dôkaz, že Fico sa prezidentky bojí, a to je pre Slovensko dobrá správa
 2. Počiatek na Kočnerovej nahrávke vychválil Slotu: Vymyslel nový kšeft, aj Fica oholil
 3. Študenti medicíny sú z plánov Smeru zhrození: Ficove riešenie rázne odmietame
 4. Kto je spoluzakladateľka Čistého dňa Tománková: Začínala u Fica na Úrade vlády
 5. Fico reaguje na Počiatka: Čo ja s tým mám? Slota má dve miliardy, ešte aj Fica oholil
 6. Židovský cintorín zničili deti. Liberáli vinili národovcov či tradičnú rodinu
 7. Bödör mal pre Kočnera zabezpečovať policajné lustrácie, aj ich spolufinancovať
 8. Igor Matovič navštívil smeráka Počiatka na francúzskej riviére
 9. Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list
 10. Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom

Už ste čítali?