Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Koľko zarobia učitelia od 1.9.2019? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Úväzok
Teraz mali učitelia voľno 6 dní na veľkonočné prázdniny. Väčšina nedochádza do zamestnania do iného mesta. Videli to množstvo dochádzajúcich áut za rodinami vo štvrtok večer, keď oni už mali voľno? Majú 23 hodinové úväzky, pri niektorých predmetoch opravujú písomky podľa šablóny, pretože sú odpovede väčšinou na možnosti. Do jedálne prejdú po chodbe, niektorí zamestnanci utekajú do vzdialených jedální, aby sa stihli najesť. Uznávam, že teraz učiť deti je čoraz ťažšie pre ich správanie, ale to je iná téma o mobiloch a závislosti na počítačoch.
1465623
<< < 1 2 3

 

Vidím, že o práci učiteľov vieš asi toľko, koľko toho visí medzi zadnými nohami urasteného žrebca. Keď tu o pár rokov nebude mať kto učiť jazyky a prírodné vedy, lebo učiteľské platy sú hanebné, možno sa spamätáš.
 

Ja by som

si s tým spamätaním nebol až tak istý. Znovu tu bude nejaká strana SMRAD, SNS, kotleby, Blaha... a podobní trepaji, ktorí sľúbia ľuďom všetko možné + ISTOTY pre slaboduchých, aby ich hlupáčikovia volili a oni mohli rabovať z našich daní a fondov. Zlé školstvo je pre týchto banditov výhodou, preto ho neustále budú devastovať. Hlupák podvodníkovi a banditovi naletí na každú sprostosť a bude ich naďalej voliť. Zdevastované zdravotníctvo týmto banditom vyhovuje tiež. Z nakradnutého si oni dobrú zdravotnú starostlivosť zaplatia aj v cudzine. A hlupáčikovia, čo ich volia, aspoň rýchlejšie odídu z tohto sveta, nebude im treba platiť dôchodky. Spomeňte si na ministerku za stranu SMRAD: "žiadna demografická kríza nám nehrozí". Vedela už ona vtedy, že strana SMRAD a jej kumpáni, zlým zdravotníctvom a predčasným umieraním voličov - hlupáčikov demografickú krízu vyrieši?
 

 

problem s nedostatkom anglictinarov, prirodnych vied je umely, staci si priznat ze na to aby niekto ucil zs-ss uroven anglictiny nepotrebuje mat skusku z morfologickeho rozboru jazyka. Mam overene.

napriek tomu ze ju vsetci ucitelia maju tak uroven (ne)vedomosti jazykov u populacie je len taka kolko filmov v povodnom zneni deti napozeraju. Tvrdim ze zs-ss anglictinu tu moze ucit lubovolny clovek s dvoma rokmi v anglicku, jednym semestrom pedagogiky a chutou ucit.
 

 

no ak je to take terno, tak ocakavam, obrovsky boj o kazde uvolnene miesto ucitela a tiez obrovsky boj o pedagogicke fakulty, ale take nieco sa nedeje, skor opak
urcite netvrdim, ze sa maju zle, maju nizsi uvazok a aj nizsie platy oproti inym vysokoskolakom, lenze dnes vela ludi kasle nato, ze ma volno. Ak chce ist do talianska s rodinou a mat polpenziu, v prvom rade musi mat peniaze, az potom volno...
 

Ja tvrdim...

....ze maju nizsie platy oproti inym vysokoskolakom...https://plus.sme.sk/c/20082587... Je to sice par rokov stare, ale ten pomer sa zmenil iba symbolicky...
Volno na velkonocne prazdniny? Blud na etnu - myslim, ze vela ludi si mohlo na tie dni vypisat dovolenku a mnohi to aj urobili. Mne, ako ucitelke, bola v zmysle zakonnika prace nariadene cerpat volno. To, ze mi na stole lezalo iks zadani, iks pisomiek, iks slohov bolo jedno. Ale musela som ich mat hotove do terminu.
Aby sa pisomky dali dobre opravovat podla sablony, musia byt dobre urobene, najma distraktory (dohladajte si), ale napr. ja robim pisomky, kde musia byt dlhsie odpovede a argumentacia, to podla sablony neopravim, nech by som akokolvek chcela. Nie, na obed nechodim po chodbe, mate mylnu a skreslenu predstavu. Tak, ako o celej praci ucitela.
 

 

> Majú 23 hodinové úväzky

Úväzok nie je pracovná doba.

> Do jedálne prejdú po chodbe, niektorí zamestnanci utekajú do
> vzdialených jedální, aby sa stihli najesť.

Ak má škola školskú jedáleň, tak škola/zamestnávateľ ponúka učiteľovi/zamestnancovi stravovanie v zmysle zákona. To znamená, že učiteľ buď bude chodiť do tej jedálne, alebo si celý obed platí sám bez príspevku zamestnávateľa.
V tej školskej jedálni sa robia obedy primárne pre deti/študentov. Myslíš, že porcia pre učiteľa má inú gramáž ako porcia pre primána? Školská jedáleň dostáva peniaze na obedy od rodičov. Musí zvoliť cenu, ktorú môžu zaplatiť aj menej majetní. Výsledkom je, že učiteľ platí za obed napr. 1.35€, asi toľko prispeje aj jeho zamestnávateľ. Myslíš, že by si bol spokojný s obedom za 2.70€? Nie s cenou, ale s kvalitou a množstvom surovín.

Rozvrh učiteľa, ktorý začína o 8:00 ráno a konči o 14:20 nie je nič výnimočné. Nie, nie je tam diera na obed. Stačilo by ti ísť na obed 14:25? Myslíš, že v tom čase tam je ešte niečo teplé a čerstvé? Alebo to má stihnúť za 10 minútovú prestávku?
 
Hodnoť

 

Nie som učiteľ, živí ma IT, mám malú softvérovú firmu. Ale kedysi som si v rámci náhradnej civilnej služby toto nádherné a ťažké povolanie vyskúšal, 18 mesiacov. Asi by to mali dať robiť každému, namiesto povinnej vojenskej služby. Ľudia totiž majú predstavu, že o učení vedia všetko - predsa chodili do školy, minimálne 10 rokov! Ubezpečujem vás, že z druhej strany katedry túto prácu vidíš úplne inak. Ak ju robíš poctivo, je to príšerná drina. Každý, kto pri kritike učiteľov hovorí o prázdninách, o 45 minútových hodinách, 23 hodinovom úväzku, o príprave a oprave písomiek, o prípravách na hodinu, ktoré sú stále rovnaké, o tom vie prd. Podstata učiteľskej práce leží úplne inde. Učiteľ proste musí byť schopný manažér, ktorý dokáže riadiť kolektív 25 až 30 adolescentných zamestnancov. Samozrejme, aj v tomto odbore sa nájde kopec flákačov a neschopných babrákov, ale to je spôsobené práve mzdami. Môj názor je taký, že učiteľský nástupný plat by mal byť v porovnaní s platom pokladníka v Lidl minimálne dvojnásobný. Samozrejme, je legitímne, keď má niekto iný názor, ale potom si zaslúži, aby jeho deti od svitu do mrku zakrúcali skrutky na linke na výrobu Jaguárov, určených pre deti učiteľov...
 

...

dobre ste to napisali. Nechcel by som robit ucitela ani za 10 tisic v cistom. Je to priserna drina
 

 

ale prečo je to drina? toto kedy sa pomenuje? preto je to drina, lebo je to pre učitela čista šikana zo strany žiakov, rodičov, kolegov a vedenia. ked učitel nechce byt sikanovany, sam musi šikanovat, len vtedy si v tomto prostredí, ktoré sa naramne podobá vazenskému, dokaže udržat respekt. o tomto každý čuší ako voš.
 

Menorka, viete uplnu figu

Ucim na strednej a som v triede zvycajne najmensia. Napriek tomu si trufam povedat, ze si respekt zjednat viem. Ale urcite nie sikanovanim - to by sa asi ku mne nehlasili byvali ziaci na ulici, na facebooku, ich rodicia rovnako...s mnohymi byvalymi ziakmi si tykam, s ich rodicmi tiez...keby som ich sikanovala, tak by to bolo asi ine, nemyslite?
 

 

Tiez nie som ucitel,chvalabohu.Netobil by som to aniza 2000€ plat. Mame ich v rodine dost a je to otrocina.Lenneznali a hlupi ludia pisu obvykle nezmysly,ako je tomu aj v t ejto diskusii.

Velmi dobry komentar,K+
 
Hodnoť

Celkom lukratívne povolanie

Učiteľské platy nepatria k najmenším, ako sa o tom hovorí. Zamestnanci v štátnej službe majú oveľa nižšie platy ako učitelia. Pritom majú len 25 dní dovolenky. Pre porovnanie - učiteľ po 20 rokoch praxe má cca 1200 v hrubom (bez príplatkov, napr. kreditového, triednického alebo osobného) a 45 dní dovolenky, zamestnanec štátnej služby má necelých 900 v hrubom (bez príplatkov) a s 25 dňami dovolenky a s 8,5 hodinovou pracovnou dobou. Zlatý učiteľský život :) A okrem toho, mimo Bratislavy a okolia, je v školstve obrovská prezamestnanosť. Čo myslíte, prečo ?
 

 

Celkom lukratívne povolanie a ako bonus : úplne absentujúca zodpovednosť. A predsa o tú v práci ide. Vo väčšine zamestnaní je človek zodpovedný za to, čo robí, zodpovedný za výsledok. Ak niečo dobabre, je za to postihnutý. Tomu sa hovorí zodpovednosť. Výnimkou je naše školstvo. Tu to tak nefunguje. Nie je vôbec výnimočné stretnúť sa s tým, že ak učiteľ decká nič nenaučí, tak sa proste nič nedeje. Za výsledky v škole sú zodpovední vždy len a len žiaci, poprípade rodičia. Na našich školách je takmer pravidlom, že učiteľ má vždy pravdu, dokonca ak 3/4 triedy je na prepadnutie, učiteľ nemá problém, problém majú žiaci. Dôvody :
A/ žiak je lenivý neučí sa
ak neplatí A/ potom platí :
B/ rodičia sa dostatočne nezaujímajú
ak neplatí ani B/ potom platí :
C/ žiak je sprostý ***** a nezvláda učivo
Chorý je celý tento systém a bežný človek sa nestačí diviť. A učiteľka na rodičovskom združení si sťažuje, že lekár predpísal jej otcovi nesprávne lieky. Gratulujem nášmu školstvu k tomu, čo produkuje. Máte, čo si zaslúžite.
 
Hodnoť

Podpora nekvalifikovaných učiteľov

V článku ste zabudli uviesť možno najdôležitejšiu vec, že v platovej tarife 6 sú zaradený najmä učitelia, ktorý vyučujú neodborne, to znamená, nemajú vyštudovaný odbor, ktorý učia. Pokiaľ začínajúci učitelia sú v 6. tarife väčšinou len 1 rok, kým absolvujú školenie a stanú sa samostatnými učiteľmi a zaradia sa do 7. tarify. Preto toto nie je podpora mladých učiteľov, ale najmä podpora neodborne vyučujúcich učiteľov, s tým ťažko zvýšime úroveň školstva. Navyše, to, že po škole si študenti vyskúšajú učiť 2-3 roky a potom tí šikovní ujdú do firiem, pretože skrátka podľa nového zákona od 1.9. je ich dlhodobejšia perspektíva v školstve o ničom. Nehovoriac o tom, že nový zákon v podstate úplne platovo degradoval ľudí s PhD. Inak povedané, nové zmeny jasne dávajú najavo, nepotrebujeme učiteľov, ktorí sú zbytočne vzdelaný. Nepotrebujeme učiteľov, ktorí majú nejakú prax, majú okolo 40, dobré vzdelanie v odbore, sú ešte relatívne mladí a IKT zruční, majú deti vo veku svojich žiakov, takže ich to školstvo aj naozaj zaujíma a sú v celkovom obraze. Nie, poďme podporiť neodbornú výuku, však na slovenských školách odučí každý.
 

 

v ktorej firme ti za rovnaku pracu daju iny plat len preto ze mas phd?

mam si mysliet ze ucitelka s phd ma nauci viac vybranych slov ako bez?

ps. ano maju u nas (vo firme) ludia s phd vyssie platy ale len a len preto ze maju inu poziciu a inu zodpovednost. Nijako vsak plat na rovnakej poziicii nezavisi ci ma 5 alebo 40 rokov praxe a aky titul dakde v dokumentoch maju zahrabany, lebo nikto si ho nepise.....
 

 

SK PhD neznamená nič.

Dosť smutné, pretože kvalitné PhD hovorí o tom, že je jedinec samostatne schopný uvažovať a konať v rámci vedeckých merateľných merítok nielen dojmov. Je to vyššia úroveň vzdelania. Ktorá prináša vyššie pozície, zodpovednosť a kvalitu. Máloktorý absolvent VŠ na ňu má predpoklady. Mnohým stačí byť dosť dobre kvalifikovanými podržtaškami. V zahraničí by ich na doktorát ani nik nechcel. NA SK sa však vďaka systému množia doktori ako kúpeľňová pleseň. Kadejakí kapitáni či doktori práv tu nemajú ani na to, aby vedeli povedať súvislú vetu. Netreba si teda zamieňať príčinu s prejavmi...
 
Hodnoť

Ked ste boli pri moci, o kolko ste zvysi

PAn Grohling, urcite to zvysenie platov ucitelov o 10% v januari 2019 a ani chystane o 10% v januari 2020 nie je dost. Kozmeticka uprava v septembri, ktora hlavne vylepsial plat zacinajucim ucitelom.
Ale stale je to lepsie, ako ked bola pri moci SAS v rokoch 2010-2012 (Mozno sa este mnohi pamatame), ked ste vtedy zdvihli platy ucitelom za dva roky o 1% (slovom o jedno percento). A aj vtedy ste mali plno reci o tom, ze skolstvo je VAsou prioritou atd.
Preco by sme VAm mali verit teraz, ze to nebudete robit rovnako?
 

<< < 1 2 3

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Súdia nás sudcovia s pochybnou povesťou, alebo čakatelia na pochybnú povesť??! 643
 2. Ľuboslava Šusteková: Oškvarkové pagáče 86
 3. Elena Antalová: Vysoký, naozaj vysoký...krvný tlak 51
 4. Jozef Kmeto: Nenávistným statusom od rómskeho dievčaťa sa už zaoberá polícia 51
 5. Katarína Džunková: Život pri Alaudinskom jazere (Tadžikistan) 43
 6. Jozef Legény: Výbuch v Prešove by mal konečne zobudiť kompetentných 40
 7. Anežka Richtariková: Kiska sa správal obdivuhodne 39
 8. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 38
 9. Jana Venhartová: Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby na potravinách 33
 10. Miroslav Beblavý: Správa týždňa: Je Patrik Tkáč najbohatší Slovák? 31

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Spolužiaci moji
 2. Roman Hutira: Rozhovor: Majsterka sveta v spoločenskom tanci
 3. Vladimír Krátky: Zas sa nám to do .. Vallo ?
 4. Roman Hutira: Škola pre mimoriadne nadané deti (a kam chodia tie vaše?)
 5. Viktor Struhar: Mŕtvy chrobák
 6. Martin Krištoff: Hongkong sa topí aj v ekonomických problémoch. Jediným riešením sú vyššie investície do po
 7. Milan Lacúch: Len hore, alebo dolu človeče!
 8. Štefan Vidlár: Spomínka na Mikiho
 9. Štefan Vidlár: Obušek
 10. František Cudziš: Vede do vienka. I.

 1. Výbuch plynu v prešovskom paneláku zabil päť ľudí, obetí bude viac (minúta po minúte)
 2. Výbuch plynu v Prešove má osem obetí. Polícia zadržala šesť ľudí (minúta po minúte)
 3. Po výbuchu v Prešove obvinili troch ľudí zo všeobecného ohrozenia (minúta po minúte)
 4. Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove
 5. Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy
 6. Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie
 7. Projektantka: V Prešove muselo byť veľa nahromadeného plynu
 8. Andreja Kisku obvinili v súvislosti s firmou KTAG
 9. Chlapec zabil otca, ktorý týral jeho aj matku. Súd ho posiela do väzenia
 10. V košickom paneláku unikal plyn. Hasiči urobili opatrenia

 1. Ak chcú stíhať Fica, tak nech nás stíhajú všetkých
 2. Keď Čižnárom sľúbené peklo nemá správny Smer
 3. Karol Galek (SaS): Ceny energií porastú kvôli trhu, vysoké sú kvôli Ficovi
 4. Matovič podľa polície krátil dane, hrozí mu 7 až 12 rokov väzenia
 5. Kollárovu pikantnú komunikáciu s neplnoletým dievčaťom polícia v tichosti uzavrela
 6. Zas sa nám to do .. Vallo ?
 7. Andreja Kisku obvinili v súvislosti s firmou KTAG
 8. Prvú cyklovežu na Slovensku otvoria v januári
 9. Polícia začala riešiť Trubana za výroky o drogách, niekto podal trestné oznámenie
 10. Matovič: Kiska skúsil zo štátu cucnúť stovky tisíc na úkor občanov

Už ste čítali?